12 WAT wilt u weten over KOOPSOMMEN? I Mooi f bij Middelman jan Leijendekker/Arie Wandelaar: 'Ik voel me in Soest absoluut een bevoorrecht mens' Hartje Zuid beloont vroege vogels 1 ACTUEEL! Achthonderd schilderijen onder hamer bij Zadelhoff 60311 19 SOESTER ONDERLINGE Uw nachtelijk comfort is onze dagelijkse zorg. Sleepworld heeft het bed van uw dromen. PAGINA^ i/VOENSDAG 29 APRIL 1998 (jolumnist stopt na bijna 15 jaar met wekelijks 'Rondje Soest' lEp^p|/|/lNKEL Handel met respect VRIJWILLIGERSHULP NODIG? Soesterbergsestraat 26, Soest 035 - 602 90 60 Vroeg uit de veren op Koninginnedag Alleen bij Sleepworld: r 695,- SOESTER COURANT PAGINA 17 ik ben absoluut nog niet uit- eken op Soest. Ik heb de column 115 jaar lang met heel veel ge en geschreven en ik heb erva ren dat Soest, met al z'n culturele armoede, truttigheid en manke menten - en dat zijn er heel wat - toch een boeiende gemeenschap is. Ik ben nooit een echte Soester ge worden, maar ik voel me in Soest absoluut een bevoorrecht mens." Zojongeveer luidt het "testament" van Soester Courant-columnist Jan Leijen dekker, die na bijna 15 jaar een streep zet onder zijn column Rondje Soest. Hij vulde de rubriek wekelijks onder zijn cjöm-de-plume "Arie Wandelaar" met observaties en commentaren op allerlei Soester toestanden, in het groot en in het klein. En als die soms geen inspira tie boden vond hij in zijn persoonlijke ondervindingen altijd wel stof om de lezer te laten meegenieten van zijn waar nemingen, belevenissen en gedachten. Daar komt nu een eind aan. De reden is dat hij binnenkort 70 jaar wordt en steeds vaker moet afhaken. "Ik ben er niet meer zeker van dat ik m'n product iédere week kan afleveren, en dan is het tijd om de balans op te maken. Het is beter om er nu een streep onder te zet ten." Voor de meeste lezers van de krant is het de jaren door nauwelijks een geheim *")leven dat achter het pseudoniem Wandelaar" de bekende Soester t Jan Leijendekker schuilging, ij maakte daar zelf ook nooit zo'n punt n, omdat er in de praktijk niet zo'n erg scherp onderscheid bestaat tussen de Óurnalist Jan Leijendekker en zijn alter ego in Rondje Soest. Om het kort sa- lien te vatten: Arie was Jan, en Jan was rie, althans voor een groot deel. )ranjehotel Jan Hendrik Leijendekker groeide op in Óen Haag, waar hij in 1928 in de Trans- fvaalbuurt het levenslicht had aan schouwd. Als jochie maakte hij daar ook de oorlog en de bezetting mee. Dat le verde hem op 16-jarige leeftijd nog een drieweeks verblijf in de Scheveningse strafgevangenis (het beroemde "Oranje- liotel") op, omdat hij was gepakt bij het verspreiden van het illegale blaadje "Op Wacht". In deze tijd van het jaar - rond de 4e en de 5e mei - komen de herin neringen daaraan altijd weer intens te rug. Als veel jonge mannen diende Lei- jendekker aan het slot van de oorlog bij de B.S. (Binnenlandse Strijdkrachten). Voor zijn medewerking aan dit Neder landse "verzetslegertje" kreeg hij een bedankbriefje van Prins Bernhard, dat hij zorgvuldig heeft bewaard. Van meet af aan was het duidelijk dat de jonge Jan niet de sporen zou drukken van zijn vader, die een drukbeklante winkel had in "comestibles en kolonia- i le waren". "M'n vader ontplofte zowat toen ik hem vertelde dat ik het niet deed, maar mijn moeder was het met ^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9'v, tel. 602 81 32 Gedurende de jaren 1997-1999 probe ren de Wereldwinkels aandacht te vra gen voor duurzame handel en handel met respect. Het doel is bij te dragen aan een meer duurzame en milieu vriendelijke, eerlijke en reguliere handel. Het is dus meer dan aandacht voor een beter milieu. Het gaat meer om de ver schillen in de positie tussen mannen en vrouwen, voor rechtvaardige arbeidsver houdingen, voor natuurbehoud en milieubeheer. Handel met respect is bovendien een handel die alle betrokke nen ten goede komt, zonder schade aan te richten aan toekomstige generaties. Als u in de wereldwinkel een cadeautje koopt, een plak chocolade, een mooi sieraad, een theedoek of een ander handnijverheidsproduct, dan draagt u bij aan een goede zaak. Door de goede prijs die de kleine producenten ontvin gen is er voor deze mensen al heel veel mogelijk. Daarnaast kenmerkt eerlijke handel zich door telkens de aandacht te vestigen op de specifieke positie van de vrouwen binnen de productiegroepen. Dankzij de eerlijke handel van wereld winkels kunnen vrouwen in het Zuiden hun positie verbeteren en leveren zij een nadrukkelijke bijdrage aan de ontwikke ling van hun gezinnen en ge meenschappen. Op zaterdag 9 mei, de Europese Wereldwinkeldag (de dag vóór Moederdag), is het echt een dag om eens een kijkje in de Wereldwinkel te nemen. Wie weet komt u op een goed cadeau-idee. Op deze zaterdag schen ken we voor elke bezoeker een kopje koffie, uiteraard met het Max Havelaar keurmerk en worden t-shirts met specia le opschriften verkocht. Openingstijden: maandag van 13.00- 17.00 uur en dinsdag t/m zaterdag van 9.30-17.00 uur. 1 me eens." De journalistiek trok hem meer en toen er bij het ANP een leer ling-sportverslaggever werd gevraagd solliciteerde hij, met succes. Burgermans-sporten "Ik deed veel aan sport: voetballen, zwemmen, tafeltennis, echt wat je noemt burgermans-sporten, dus zo'n baantje leek me wel wat. Het leverde me bovendien 180 gulden per maand op, wat niet gek was voor een leerling. Het duurde overigens maar drie maanden, want toen moest ik het ziekenhuis in met klachten die het gevolg waren van ondervoeding in de laatste oorlogswin ter. En toen ik na acht weken terug kwam was m'n plek weg..." Voor de volgende fase in zijn loopbaan moest hij genoegen nemen met een for se financiële aderlating: voor een sala ris van 70 gulden allerlei paperassen uit zoeken in de archieven van het Minis terie van Oorlog. "Ik dacht dat ik stapel gek zou worden, maar ik heb 't nog driekwart jaar uitgehouden. Toen schreef ik een briefje aan prins Bern hard, of hij ervoor kon zorgen dat ik iets vrolijkers te doen kreeg. Daar heeft de prins nooit op gereageerd, maar na twee maanden kreeg ik wel een baantje bij de afdeling Sport en Ontspanning. Ik moest o.a. toneel, film en cabaret orga niseren voor 'onze jongens' hier en over zee. Bij de marine heb ik één zeereis meegemaakt, van Vlissingen naar Den Helder, met de Karei Doorman." Showbizz-wereldje Eén van zijn werkzaamheden was het samenstellen van programma's waarin ouders en andere familieleden de groe ten konden doen aan de "jongens" in Nieuw Guinea. Daarbij werden ook ver- zoekplaatjes gedraaid en die kocht hij persoonlijk in. Dat vormde een aantal jaren later de basis voor een nieuwe stap in zijn carrière: platenverkoper voor de fa. Rood, die in Nederland bekende grammofoonlabels als Telefunken (Vico Torriani), Mercury (The Platters) en CNR (de Selvera's) aan de man bracht. In deze functie leerde hij het "show bizz-wereldje op zijn duimpje kennen en ontwikkelde hij zich tot een heuse platenplugger, die de omroepen pro beerde over te halen om meer "Post koets" en "Twee reebruine ogen" te draaien. Zijn eigen muzikale belangstelling was overigens meer klassiek gericht en hij vond het dan ook een uitdaging om de Mattheüs Passion uit de Naardense Grote Kerk op de plaat te zetten. "Dat kostte weliswaar 150.000 gulden, maar het was goed als we van de Postkoets meer dan 100.000 hadden verkocht. Het werd een krankzinnig succes..." Toch kwam de platenbusiness hem na een poosje de neus uit ("commercieel ben ik niet zo sterk"), zodat het aanbod om bij de Vara te komen werken hem direct aansprak. In opdracht van Jan de Troje maakte hij een proef-opnamè van de basketbal-wedstrijd Nederland- Egypte. "Die slaagde prima, maar ik moest me vooral niets verbeelden, werd er gezegd. Ze zouden nog wel bellen..." Twee weken later mocht hij in het pro gramma "Tussen start en finish", waar over Bob Spaak de leiding had, een drie-minutenverslag geven van de voet balwedstrijd DHC-ADO. "Ik ging op de fiets naar Delft, scheurde na afloop te rug naar Den Haag en gaf m'n verslag in de studio aan het Noordeinde. Dat leverde me f 7,50 op." Algauw werd zijn talent erkend en dat leverde hem een vaste baan op bij het programma "Op de koffie", waarna hij, samen met Arie Kleywegt, naar de te levisie overstapte. Daar tekende hij voor uitzendingen van "Espresso" en "Achter het Nieuws", als presentator/program mamaker. "Maar ik kreeg als snel in de gaten dat presentatie niet m'n sterkste kant was." Dus volgde hij een cursus regie en productie en zo werd hij o.a. eindredacteur van "Vara's Sporttribune" en "F.C. Avondrood". Hij versloeg in die tijd ook veel sportevenementen voor de gezamenlijke omroepen, o.a. de be roemde wedstrijd Ajax-Liverpool, maar ook de WK-schaatsen. Toen hij dat wel zo'n beetje gezien had ("die bal blijft al tijd rond...") maakte hij de overstap naar bekende programma's "Koning Klant" en "De consumentenman" (met Frits Bom), waaraan hij tot aan zijn vut mee werkte. Journalist "Ik heb een zeer werkzaam leven ge had," zegt hij terugkijkend. "Maar ik heb me toch in de eerste plaats altijd jouma- list gevoeld en pas daarna producent en regisseur van tv-programma's. Ik ben ook altijd blijven schrijven, o.a. als cor respondent voor de Sijthoff-bladen." Het mag geen verwondering wekken dat hij in Soest - waar hij in 1958 al was neergestreken - op een goed moment kennismaakte met de familie Smit, uit gevers van de Soester Courant. "Dat is nu bijna 25 jaar geleden. Hoofdredac teur Harry Smit vroeg me of ik verslag wilde doen van wat zich in Soest - bui ten het directe nieuws - voordeed." "Ik schreef bijvoorbeeld een rubriek vol als 'Smikkelen en Smullen in Soest', maar toen dat zo'n beetje afgegraasd terrein was en ik alle kopstukken van Soest ook al eens had geknipt en ge schoren, schreef ik m'n eerste column. Het moest over Soest gaan, vond Har ry Smit. De krant had daar behoefte aan, naast de veelgelezen columns van Gerard Paul en Hans Kraal." Verdacht Na al die jaren kent hij Soest - en de Soesters - op z'n duimpje, hoewel... "Je leert ze eigenlijk nooit kennen. Ik heb geprobeerd de Soester mentaliteit te proeven. Die is, ondanks de stijging van het aantal inwoners, eigenlijk niet ver anderd in die veertig jaar, zowel in po sitieve als in negatieve zin. Ik ben er nooit in geslaagd een echté Soester te worden. Toen ik hier binnenkwam was ik bij voorbaat al een beetje verdacht: én rooms-katholiek, én werken bij de Vara - dat kon eigenlijk niet deugen. Zo dachten ze er bij de Vara trouwens ook over..." Leijendekker heeft zelf nooit een pro bleem gezien in die combinatie. "Ik voelde niets voor al die aparte zuiltjes en na de oorlog werd ik dus lid van de PvdA. Toen kon je rood nog onder scheiden van rose..." Bij zijn komst naar Soest trof hij hier niet "het blije en bourgondische roomse leven" aan dat hij verwachtte. "Ik vond ze eerlijk gezegd nogal stug... Toch bewaart hij zeer goe de herinneringen aan zijn contacten met de Soester r.k. pastores Buisman, Save- nije, Van de Beek, Goddijn en Veldhuis. Zijn wekelijkse Rondje Soest vormde de weerslag van wat hij in het dagelijks le ven in Soest tegenkwam, op zeer uiteen lopende terreinen. "Maar de gemeente politiek heeft me eerlijk gezegd nooit echt kunnen boeien. Zoals ik het bekijk mag de een hier blijkbaar een paard ste len, terwijl een ander er nog niet eens naar mag kijken. Dat heeft me soms vre selijk geïrriteerd. We hebben jarenlang met plezier aan de Jacob Catslaan ge woond, en nu in een KLM-flat waar we het prima naar de zin hebben, maar ooit wilden we een stukje grond kopen in Soest-zuid om er een bungalowtje neer te zetten. Dat mocht niet! Weet je wat Burgemeester Bentinck zei: 'Ach me neer Leijendekker, iemand die bij de Vara werkt kan toch nooit gelukkig zijn als hij naast een tandarts komt te wo nen...?' Ik heb hem bedankt voor het onderhoud en ben weggegaan." Don Quichote Het heeft hem nogal wat moeite gekost om van Soest te gaan houden, dat is wel duidelijk. "De eerste vijfjaar ging ik elke week terug naar Den Haag, maar lang zamerhand hebben we ons toch aan Soest gehecht. Het is een unieke woon plaats, met veel natuur, al word je er wel uitgejaagd als je naar een theater wilt..." Leijendekker refereert daarmee aan het mislukte avontuur om - "als een echte Don Quichote" - samen met Piet Ekel en Piet Daalhuizen Soest aan een thea ter te helpen. Naar Den Haag willen Jan en zijn vrouw Mick - in de Rondjes Soest altijd aan geduid als Marie - in elk geval nooit meer terug. "Den Haag is een soort get to geworden. Je komt er met tranen in je ogen vandaan, zo verpauperd als het daar is." Soest is, al met al, dus toch hun favoriete woonplaats geworden. "We voelen ons hier, met al die vogels van verschillende pluimage, echt thuis. Nee, ik ben absoluut nog niet uitgekeken op Soest. Ik heb de column bijna 15 jaar lang met heel veel genoegen geschreven en ik heb ervaren dat Soest, met al z'n culturele armoede, truttigheid en man kementen - en dat zijn er heel wat - toch een boeiende gemeenschap is. Ik ben nooit een echte Soester geworden, maar ik voel me in Soest absoluut een bevoor recht mens." Bij de jaarlijkse grote schilderijen veiling van het Hilversumse veiling huis van Zadelhoff aan de Vaarhveg 109, weet je niet waar je kijken moet, de zalen zijn gevuld met maar liefs 800 schilderijen, tekeningen, aquarellen en grafiek. Het zijn weliswaar minder kavels dan voorafgaande jaren maar de kwaliteit is veel beter. Om een paar schilders te noemen: G.H. Breitner, J.H.B. Koek koek, H. Koekkoek jr., H.J. Wolter, H.W. Mesdag, L. Gestel, W.G.F. Jan sen, J. en W. Dooijewaard, C. Permeke, W.J. Weissenbruch, B.A. van Beek, C. van der Windt, P.G. Vertin, P.T. van Wijngaerdt, T. Hoytema, M. Bauer, I. Een van de 800 schilderijen die vol gende week worden geveild in Hilversum. Soonius, P. van Os, J. Lussenburg, C. Raaphorst, P. Picasso, S. Dali, Corneil- le, K. Appel, en vele andere schilders van gerenommeerde signatuur. De schilderijen hangen zoveel mogelijk geselecteerd op onderwerp, zoals stille vens, landschappen, Indonesië, zeege zichten, modern, portretten, etc. De veiling wordt gehouden op maandag 4 en dinsdag 5 mei, aanvang 19.00 uur. Voorafgaande aan de veiling zijn 3 openbare kijkdagen op vrijdag 1 mei van 19.00-22.00 uur en zaterdag 2 en zondag 3 mei van 11.00-17.00 uur. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg BELASTINGVOORDEEL, LAGERE POLISKOSTEN EN EEN BETER RENDEMENT? Hoog rendement Professioneel beleggen Aftrekbaar voor 1997 of 1998 Extra lage polisopslag Geen verplichtingen Profiteren van beurskoersstijgingen Keuzevrijheid De SOESTER ONDERLINGE is een onafhankelijke adviseur op het gebied van koopsommen met agentschappen van diverse verzekeringsmaatschappijen. Wij kunnen voor u koopsommen van deze aanbieders vergelijken en hieruit de meest passende keuze maken. Uiteraard kunt u ook een zgn. lijfrentepremie jaarlijks aangaan! KOOPSOMMEN OF LIJFRENTEPREMIES GESTORT VOOR 1 JUL11998 ZIJN AFTREKBAAR VOOR 1997! Vraag vrijblijvend meer informatie! Natuurlijk bij: VOOR AL UW VERZEKERINGEN, FINANCIËLE DIENSTEN, \V HYPOTHEKEN EN PENSIOENEN Het begint een traditie te worden, de Koninginnedagactie van het win kelcentrum Hartje Zuid. Al enkele jaren is het een groot succes en ook donderdag 30 april heeft de winke liersvereniging van Hartje Zuid weer spectaculaire aanbiedingen in petto. Daarnaast zijn weer in diverse winkels tuinstoelen en luxe glazen volop bij de boodschappen verkrijgbaar. Uiteraard ontbreekt het Oranje-ontbijt in de meeste winkels niet. Zelfs ontbijt op bed kan niet op tegen de gezellige sfeer van een Oranje-ontbijt in Hartje Zuid. Het begon ooit als een stunt. De winkels 's ochtends van zes tot tien uur open en dan de vroege vogels belonen met enor me kortingen. Hoe vroeger je komt hoe groter de korting. De stunt die de win keliersvereniging had bedacht, sloeg enorm aan. Geen lege maag Het valt natuurlijk niet mee om zo vroeg uit de veren te komen, maar het scheelt dat er niet thuis ontbeten hoeft te wor den, want het ontbijt staat in het winkel centrum al klaar. Met oog voor de be hoeften van klanten trakteren de winke liers hun gasten op een smakelijk ontbijt en afgaande op wat er de voorgaande jaren voorgeschoteld werd kunt u met een gerust hart uw huis met een lege maag verlaten. Aanbiedingen Het ontbijt is letterlijk en figuurlijk pas een voorproefje van alle acties die er die morgen zijn. De afgelopen dagen zijn de boekjes van het Oranjefeest in Hartje Zuid door heel Soest verspreid. In het boekje staan de meest waanzinnige aan biedingen. Wie het boekje niet ontvan gen heeft, kan een exemplaar ophalen bij een van de winkels in Hartje Zuid. Het voert veel te ver hier alle aanbiedin gen op te sommen, maar de kortingen lopen in sommige gevallen wel op tot meer dan 50 procent. De regel vroegst uit, voordeligst thuis is in meerdere winkels de hoofdregel van de aanbiedingen. Zo kost in een van de winkels een dames- of herenjack tussen zes en zeven uur 25 gulden, na zevenen kost het jack weer gewoon f 69,95. In een andere winkels kost een kleine ver rekijker het eerste uur maar 49 gulden, terwijl na zeven uur weer 99 gulden moet worden betaald. Glasservies En dan zijn er uiteraard nog de tuinstoe len en luxe wijnglazen die de klanten, als zij voor een bepaald bedrag besteden of een bepaald artikel aanschaffen, in verschillende winkels ontvangen. Voor gaande jaren sjouwde het winkelend publiek massaal met de tuinstoelen. Sommige mensen hadden er wel vier of vijf bij zich. Óok dit jaar is het niet on denkbaar dat er klanten zijn die zo een nieuwe tuinset bij elkaar vergaren. Maar ook in Leerdam is de laatste maanden flink in het glas geblazen. Pal lets vol glazen zijn naar Soest-Zuid ge transporteerd en in verschillende win kels worden de glazen weggegeven als er een aankoop gedaan is. Ooit gedacht dat u met 6 paar sokken en wat over hemden uw glasservies weer compleet kan hebben? Wilt u weten wie welke aanbieding heeft, raadpleeg dan even het oranje boekje. Profiteren Het kan niet genoeg benadrukt worden; voor alle aanbiedingen geldt 'op-is-op'. Hoewel de winkeliersvereniging zo'n 2.000 stoelen heeft ingeslagen, is voor gaande jaren wel gebleken dat de Ko ninginnedagactie al op een zeer vroeg uur veel publiek naar Soest Zuid lokt. "Wie 't eerst komt, die 't eerst maalt" is het motto waarmee de winkeliers de tuinstoelen en glazen weggeven. Om 10.00 uur is de Koninginnedagac tie van Hartje Zuid voorbij. Dan sluiten de winkeliers onverbiddelijk hun deu ren. Wie dus van de waanzinnige voor deelactie wil profiteren moet donderdag 30 april heel vroeg uit de veren! I Complete aanbieding: schuimrubber matras inclusief elektrisch ver stelbare lattenbodem 90 x 200 Normaal 1845,- tijdelijkƒ1295,- 'Pocketboxspring' 90 x 200 elektrisch verstelbaar hoofdeinde 2560,- Buigbare binnenvering 90x200 Superieure Latex 90 x 200 755,- Goldline Pocketvering 90 x 200 Dubbel afritsbare tijk 1395,- Zo heeft Sleepworld nog I veel meer unieke comfortabele ledikanten, spiralen en matrassen. SLAPEN t tan Hp RirWstraat 99 tp Snpst TpI-035 - 601 10 04 Vriirlac* Wnnrtavnnd 5000 m2 Woonplezier aan de Birkstraat 99 te Soest. Tel: 035 - 60110 04. Vrijdag koopavond.

Soester Courant | 1997 | | pagina 17