10 om oron, ivi g\h.vs ie-tijd. 'Tk zoek een practisch dressoir met veel bergruimte" Mooi bij Middelman IWELZIJNt (rekkelijke Ie meest dvies. 'Voorlichting over verslaving De REMU vindt abnormaal NORMAAL Geen woorden maar daden RKERS m/v -^ÜNA^ENSDAG 29 APRIL 1998 SOESTER COURANT PAGINA 21 ven afrekenen met Den Haag op 6 mei ie inline Jauer, K2, azy Creek recreatie >tes en ïtes Roces weekend. Ken uw Recht Dam SjjöftS*- T. IMaandag 11 mei in De Rank J achthoornblazers keren met goud uit Bronkhorst terug Nog drie weekeinden expositie in Anna Paulownahuis Inbreker gepakt in clubhuis van tennisvereniging Herdenkingsconcert NBE in Amersfoort Controleer uw kassabon Verrassingstocht met Seniorenbus op 2 en 16 mei Vrijwilligerswerk vrij tot 1400 gulden per jaar Bent u weduwe...? 9e JAARGANG NR.3 Doe de senioren thuistest Muziek in Utrecht Zo heeft Middelman nog véél meer keus in practische dressoirs lekt: iewerkers in kunnen vallen Isrestaurant, grand café haffen aan bezoekers hot houden. eft, flexibel, representatief dag t/m vrijdag tussen /m vrijdag tussen 08.00», 00 uur, 'gens FWG 15 'innen bij Karei Ouwerkerk nctie B). en richten aan Marja van 2, 3760 AD SOEST. VEEL BELOVBN- WBfN/G 6EVEN- POET DE GEK W VREUGDE LEVEfV EN ORDEN PA/P.A OOMW/M Kt/K EENS. LEUK HE Ma kVdlqqsZ iKiefiim VLElNSfE UH&ZST- =mbïMyrh>> 'ELUCHf hM&JWE L!/H/MPE POL/T/EK-. OP DE HLE//VÜE6 LEfT&V. Het gaat goed met de N.V. Neder land, zegt men. Paars heeft het goed gedaan, zegt men. Iedereen is er op vooruit gegaan, zegt men. Het is ichter goed om eens te overwegen hoe slecht de AOW-ers met een llleiii pensioen, de afgelopen rege ringsperiode er van afgekomen zijn. Herziening van de WAO, waardoor duizenden 55+-ers en gehandi capten honderden guldens per maand op inkomen werden gekort. Er werden medicijnen uit het zie kenfondspakket gehaald en medicij nen zonder recept zijn niet meer af trekbaar voor de belastingen. Verder kwam er een eigen bijdrage voor ziektekosten. Rechten en plichten in de zorg Het project "Ken uw Recht" is in 1997 gestart met informatie-bro chures over de rechten en plichten van patiënten/consumenten in de zórg. Tweemaandelijks wordt een infor matiemap uitgegeven over de in houd van regel- en wetgeving, wel ke rechten en plichten men daaraan kan ontlenen en hoe men deze rech ten ook daadwerkelijk vorm kan geven. hl 1997 zijn zes mappen verschenen t.w.: 1) medezeggenschap, 2) recht op informatie, 3) het klachtrecht, 4) ïcht op behandeling, 5) vertegen woordiging en 6) het recht op priva cy in de zorg. Ook in 1998 zal elke twee maanden een infomap ver schijnen, en informatiemap kost f 3,50 ex- :lusief portokosten en is te bestellen ij de PCOB, postbus 1238, 8001 IE te Zwolle, t.a.v. mevr. J. Duis- ierwinkel, tel. 038-4225588. _0. ,Aanb'edlngen geldig t/m 15 mei °f zolang de v°orraad strekt. Er kwam een groei in de wachtlijs ten voor behandelingen in het zie kenhuis, terwijl ook de wachtlijsten voor thuiszorg langer werden. Dan de herziening van de Nabestaanden wet, waardoor ook duizenden er honderden guldens per maandinko men op achteruit gingen. Vergroting van de vereenzaming bij ouderen, door verhoging van tele foon- en posttarieven, terwijl door herziening van de Mediawet, de bij dragen voor het tv-kabelnet 50% duurder werd. De mobiliteit van de ouderen werd aangetast, door hogere kosten open baar vervoer, maar ook door verho ging van belastingen en accijns op benzine en autokosten. (Het be drijfsleven kon deze kosten makke lijk in de prijzen doorberekenen) Door de regering zijn onvoldoende maatregelen genomen terzake het af stoppen van de steeds hoger op lopende gemeentelijke lasten, wel ke steeds meer de AOW uithollen. Ondanks dat ook ouderen steeds zuiniger met energie zijn omgegaan, middels het gebruik van b.v. energie sparende lampen en apparaten werd een zeer onbillijke energie-belasting ingevoerd. Per 1 januari gingen we er netto al lemaal op achteruit. Zo kunnen we doorgaan en u zelf kunt waarschijn lijk uit eigen ervaring de lijst nog be hoorlijk aanvullen. De conclusie is echter dat het be steedbare inkomen van de ouderen in onze samenleving behoorlijk werd aangetast in de afgelopen regerings periode, zonder daar voldoende compensatie tegenover te stellen, Op 6 mei zullen we even moeten afrekenen met Den Haag, overweeg goed hoe u gaat stemmen, maar ga in ieder geval stemmen. Louk Nachbahr De diakonie van de Samen Op Weg- kerken in Soest organiseert op maandag 11 mei een voorlichtings avond over verslaving. Meer dan een miljoen mensen in ons land kampen met verslavingsproblemen. Veel mensen denken bij verslaving met een aan verboden drugs, verloederde drugsgebruikers en duistere steegjes, maar de meeste verslavingstragedies spelen zich af achter de gesloten gordij nen van gewone huizen. De Jachthoornblaasgroep Eemland is zaterdag met goud beladen terug gekeerd uit Bronkhorst. Nooit eer der in het tienjarig bestaan waren de muzikanten zo succesvol. De vijftien leden tellende groep bindt in de kleinste stad van Nederland elk jaar de strijd aan met andere blaasgroepen uit ons land. In de categorie Jachtsigna- len (gebruikssignalen voor de jacht) werd de tweede plaats met zilver be loond. In de categorie Jachtfanfares kreeg Eemland goud voor de tweede plaats. Elke maandag oefent de jachthoorn blaasgroep op het landgoed Pijnenburg onder leiding van instructeur Cees Bas. Galerie Anna Paulownahuis heeft nog drie weekeinden een speciale tentoon stelling voor het dak wordt gerenoveerd. Geëxposeerd worden onder andere wer ken van: Sascha van Tetterode - glasob- jecten/Baarn; Rein Tupker - brons en ijzerobjecten/Soest; Dori Schoonder- woerd - olieverfschilderijen/Soest; Tine van Roomen - bronsobjecten/Soest; Inge Nijhof - keramiek/Baarn; Johan Traarbach - olieverfschilderijen/Amers foort; Toon Tieland - olieverfschilde rijen/Amersfoort; Leo Vandijck - pot lood/ pastelschilderijen/Duitsland; Nel Knoop - keramiek/bronsbeelden/Bra- bant; Marga Linnenbank - olieverfschil- derijen/Bilthoven; Albert Goudberg - olieverfschilderijen/Utrecht. Galerie Anna Paulownahuis is open van vrijdag t/m zondag van 13.00 t/m 17.00 uur. Burgemeester Grothestraat 51, 3761 CL Soest, tel. 035-6021983, fax. 035-6029274. Het grootste probleem vormen de geac cepteerde middelen: alcohol, nicotine, slaap- en kalmeringsmiddelen en gok kasten. Niet alleen de verslaafde lijdt onder de vernietigende kracht van ver slaving, ook familie en vrienden worden erdoor meegezogen in een neergaande spiraal. De voorlichtingsavond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in "De Rank", Soesterbergsestraat 18. Een medewer ker van de Regenboog uit Amsterdam zal iets vertellen over druggebruik, ver slaving, de familie van verslaafden en het werk van de Regenboog. Na de pau ze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. In het clubhuis van LTC Soestdijk is maandagmorgen om kwart voor vier een inbreker aangehouden. De 23-jari- ge Soester probeerde te ontsnappen toen hij de politie ontdekte, maar kon geen kant op omdat het terrein was af gezet. De inbreker had een raam inge slagen om binnen te komen. Het glas gerinkel verraadde hem. De man, die inbrekers-werktuig bij zich had, werd voor verhoor meegenomen naar het politiebureau. Voor tv kijken gaat u 46.5% meer betalen of bij een beperkt pakket krijgt u 75% minder product. Meneer Remu, ik zou u willen vra- gen, wat u van het volgende pro bleem vindt. Ik kreeg van de uitgever van mijn dagelijkse krant het volgende be richt, "Geachte lezer, u heeft bij ons een abonnement afgesloten voor f 14,61 per maand, dit gaat echter veranderen. Wilt u in de toekomst de volledige krant met alle daarin geplaatste ru brieken, artikelen en advertenties blijven ontvangen, dan wordt de prijs, zogenaamd als de "Standaard krant" f 21,39 per maand. Dit is helaas wel 46,5% prijs verhoging, maar is onvermijdelijk. Is deze prijs voor uw inkomen te hoog, dan zijn wij bereid u een "Beperkte krant" aan te bieden, met in plaats van 32 pagina's, nog maar 8 pagina's waar van er twee onbelangrijk zijn, want deze bevatten alleen maar bedrijfs nieuw van onze uitgever en de an dere alleen maar nieuws over bekeu ringen in de dorpsstraat en adverten ties van lezers, welke hun familie willen feliciteren met hun verjaardag. Deze Beperkte Krant kost dan f 13,79 per maand, maar dan heeft u natuurlijk wel 75% minder pro duct van ons. We hebben ook nog een tussenop lossing. n.1. een "Basis krant" met 15 pagina's waarvoor wij een belofte hadden gedaan en de Rechter ons gebied deze belofte na te komen. Bij deze "Basis krant moet u er niet op Evenals vorig jaar zullen koor en orkest van het Nederlands Bach-ensemble ter gelegenheid van de 4 mei-viering op maandagavond 4 mei na afloop van de dodenherdenking een concert geven. Een koperkwartet voert "Intro" van Gabriëli uit. Twee werken voor koor, van Josquin des Prez "Nymphes des Bois" en van Hcnry Purcell "Funeral Sentences". Door koor, orkest en voca le solisten zal de Cantate 12 "Weinen Klagen Sorgen Zagen" van J.S. Bach ten gehore worden gebracht. De gekozen werken passen qua karakter en beteke nis uitstekend binnen de herdenking van 4 mei. Het concert wordt gegeven in de St. Franciscus Xaveriuskerk, 't Zand 31 te Amersfoort. Aanvang 21.00 uur. Entree f 20,-, voor CJP/65+: f 15,-. Medewer kende solisten zijn o.a. Peter de Groot, alt, Geraint Roberts, tenor en Gregor Finke, bas. Kaarten voor het concert zijn in de voorverkoop o.a. verkrijgbaar bij de VW te Amersfoort. We hebben er dagelijks mee te ma ken. De kassabonnen in de super markten. Maar controleren we die ook wel eens? Volgens een ANP- bericht blijkt er heel wat mis te zijn met de afrekening van de dagelijkse boodschappen. Bij de supermarkten Edah, Super, Albert Heijn en C-1000 ging het weekblad Panorama op onderzoek uit. En er bleek heel wat mis te zijn met de vermelde bedragen op de kassabonnen. Maar liefst 70 procent van de kassabonnen was fout en voornamelijk in het nadeel van de klant. De meeste fouten kwamen voor bij aanbiedingen, waarvan de korting niet was doorberekend. Als men de uitkomst van het onder zoek zou betrekken op alle klanten, dan zouden de supermarkten met elkaar zo'n half miljard extra ontvan- gen' Zoekplaatje Maar ook aan de prijskaartjes op de schappen valt nog heel wat te verbe teren. Onduidelijk, veel te kleine lettertjes, helemaal geen prijskaart je bij sommige artikelen. Een hele rij kaartjes naast elkaar op de ach terzijde van de vrieskisten, een waar zoekplaatje. We wisten wel, dat er hier en daar "op de kleintjes werd gelet", maar wij kregen de indruk dat dit in "ons" voordeel was. Ons advies: controleer de bon voor u de winkel verlaat. Soester 55-plussers kunnen op de zater dagen 2 en 16 mei deelnemen aan een verrassingstocht met de Seniorenbus. Op beide dagen is er zowel een och tend- (9.00-13.00 uur) als middagrit (13.00-17.00 uur). De kosten bedragen 21 gulden per persoon, inclusief koffie en gebak. Belangstellenden doen er verstandig aan zo snel mogelijk te reserveren. Dat kan via telefoonnummer 6019190. Vrijwilligerswerk is qua inzet, in houd, verantwoordelijkheid en aandacht vaak niet te onderschei den van betaalde arbeid. Vrijwilligerswerk doet in die zin zijn naam ook bepaald geen eer aan, want er komt veel bij kijken, waar door termen als vrijwilligheid en vrijblijvendheid tot reflectie uitnodi gen. Onze samenleving zou tot een ongekend dieptepunt inzakken als vrijwilligers hun handen terug zou den trekken. Dat ze dat massaal niet doen, mag gewaardeerd worden en niet als laatste financieel. Vrijwilligers krijgen meestal wel een onkostenvergoeding. Dat is hun enige financiële waardering voor al het werk dat zij verzetten. Nu vraagt het woord "onkosten" in belasting technische zin een kleine toelichting. Aan de hoogte van de vergoedingen voor werkelijk gemaakte kosten, zijn geen grenzen gebonden. Aan de zo geheten forfaitaire vergoedingen wel. Het gaat dan om vaste bedra gen waarbij de vraag wat de werke lijke kosten zijn, niet telt. Die vaste bedragen zijn aan maxima gebonden. En dat maximum is sinds kort opgetrokken. Vrijwilligers mo gen voortaan onbelast een onkosten vergoeding van maximaal 40 gulden per week ontvangen. Dat bedrag was f 25,-. Op jaarbasis gaat het om een verhoging van 1200 naar 1400 gul den. Teksten: Ineke de Ridders Bron: KBO-Nestor rekenen het nieuws uit het buiten land te kunnen lezen, ook de finan ciële pagina zit hier niet bij, terwijl bij dit pakket b.v. ook niet de kunst pagina, de vrouwenpagina en de contactadvertenties zijn begrepen. Deze Basis krant gaat f 16,50 per maand kosten, is dus 13% duurder dan u nu betaalt en krijgt daarbij nog 51% minder product. Bijkomende kosten Door bovenstaande zijn we genood zaakt de pagina's een andere num mering te geven. Kunt u dit zelf, dan is er niets aan de hand, maar moe ten wij de pagina's van een ander nummer voorzien, dan brengen wij u daar eenmalig f 51,90 voör in re kening, wij kunnen er immers niets aan doen, dat u te dom bent om de pagina's anders te nummeren. Verder is het voor ons natuurlijk ondoenlijk te controleren of u dage lijks wel de dunne of de dikke krant ontvangt. Indien u dus niet voor de dikke krant "De Standaard krant" kiest zullen wij genoodzaakt zijn een smallere brievenbusgleuf aan te brengen, waarvoor wij u dan f 60,- zullen laten betalen. Wij kunnen u verder nog medede len, dat de afdeling boeken van onze uitgeverij, ook in overweging heeft de verkoop prijs van boeken met 46,5% te verhogen, maar daarnaast de helft, of een kwart gedeelte van hetzelfde boek uit te geven tegen een goedkoper tarief. Meneer Remu mag ik uw reactie ontvangen? Louk Nachbahr Zorgmarkt 55+ 9 mei van 11.00 - 16.00 uur in Aqua-Indoor De volgende editie verschijnt op 27 mei a.s. Kopij graag vóór 11 mei inleve ren bij de Werkgroep Seniorenpa gina, p/a SWOS, Dalplein 6, 3762 BP Soest. Bent u weduwe en vervulde uw man zijn dienstplicht langer dan 2 jaar en korter dan 5 jaar, gedurende de oor log, in het voormalig Nederlands In- dië, Korea, of elders?? Let dan op, want misschien heeft u recht op een eenmalige uitkering van het Ministerie van Defensie van f 1.000,-. Het is in ieder geval nut tig zich te laten informeren. Wij veteranen hebben lang moeten wachten om de erkenning te krijgen voor wat wij gedurende onze dienst tijd voor Nederland en voor de toen malige regering hebben gedaan, en nu eindelijk een bedrag als uitkering gekregen hebben. Het is alleen ver wonderlijk dat er zo weinig voorlich ting is, dat ook de weduwe recht heeft, als de dienstplichtige zou zijn overleden. Ook al twijfelt u, of uw man voor deze uitkering in aanmerking zou zijn gekomen, vraag in ieder geval een aanvraagformulier op en vul het in. Het adres: Project Veteranen Uitke ring (VUIT) Kosterbeemden 45 Postbus 7000 6460 NC Kerkrade Telefoon 045-5469997 Louk Nachbahr Onder verantwoordelijkheid van de SWOS i.s.m. de ouderenbonden Minister De Boer stelde in haar nieuwjaarstoespraak, zoals vervat in de Staatscourant van 8 januari j.1., dat een oud Chinees spreek woord zegt: "Heeft u haast, ga dan zitten." "We nemen vaak te weinig tijd om eens na te denken, we hollen van incident naar incident. De erva ring leert ons echter, dat goede ideeën ontstaan als we een stoel en de tijd nemen voor reflectie." Onze senioren in de huidige maat schappij ontbreekt het gelukkig niet aan de laatst genoemde zaken. Kort geleden hoorde men een politicus zeggen: "De maatschappij vergrijst wel snel en dat geeft de nodige pro blemen", meteen bijgevallen door een jongere uit het publiek met de opmerking "en er komen de laatste tijd echt teveel bij." Deze onnozele sprekers hadden blijkbaar haast om een probleem te signaleren. De bedoelde senioren waren er echter reeds toen de beide sprekers nog uit de luiers moesten kruipen en die verguisde "grijze dui ven" zorgden toehtertijd met al hun inzet en kennis voor de huidige rian te leefgemeenschap ,en toekomst van de genoemde sprekers. Hangplek Zo slecht heeft de samenleving het dus nog niet getroffen met deze Pas uw woning aan om straks zelf standig te kunnen wonen! Steeds meer senioren willen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. Het liefst ook in hun eigen huis en vertrouwde omgeving. Daarom wordt de laatste tijd veel gepraat over aanpassingen aan woningen, om ze beter geschikt te maken voor bewoning door ouderen. Beter zelfs: geschikt te maken voor alle leeftij den. Als er tijdig aanpassingen in de woning worden gedaan is dat vaak ook mogelijk. En wanneer je een nieuwe woning vooraf toetst, voor komt dat problemen in de toekomst. Voorwaarden staan vermeld in het Seniorenlabel. Dit is een keurmerk voor geschikte woningen voor oude ren van de drie landelijke ouderen bonden en de Stuurgroep Experi menten Volkshuisvesting (SEV). Het Seniorenlabel omvat ruim ne gentig eisen en wensen. Woningen moeten aan ruim dertig basis-eisen voldoen om het label te krijgen. Een deel van deze eisen is opgenomen in een handig boekje: de Senioren Thuis Test. Met deze test kunt u zelf beoordelen of uw woning geschikt is om er nog lang in te blijven wonen. De Senioren Thuis Test is te bestel len door overmaking van f 7,50 op giro 32.82.61 t.n.v. Seniorenlabel Thuis Test te Utrecht. Bij meer dan 4 exemplaren gelden andere prijzen. Inlichtingen: ANBO, de bond voor vijftig-plussers, tel. 030-231.52.78. Bron: SBO ouderen-inzet. Het zal pas moeilijk worden, als ook de ouderen een "hangplek" gaan eisen, want ook ouderen kunnen zich vereenzaamt en onbegrepen voelen. Tijd nemen voor reflectie zullen we zeker. Het normale carnaval was nog geen verleden tijd of het politieke carnaval eiste onze aandacht op. De gemeenteraadsverkiezingen kwa men eerst aan bod. De lijsttrekkers lichtten hun verkiezingsprogramma toe aan de ouderen. Een lovenswaar dig gebeuren zoals verwoord in de Soester Courant van 25 februari j.1.: "Politiek is poeslief voor ouderen." Inderdaad kwispelstaartend werden de ouderen tegemoet getreden. "Bijna alle wensen, die de plaatse lijke ouderenbonden, ANBO, PCOB en KBO - samenwerkend in het COSBO - bij de politiek op ta fel legden werden zonder mankeren gehonoreerd.1! "De lijsttrekkers ge tuigden in alle toonaarden van hun warme belangstelling voor het oudere deel van de Soester bevol king, dat inmiddels ongeveer een derde van de plaatselijke bevolking uitmaakt." De kneep Natuurlijk, daar zit dus de kneep...! "Zorgen jullie senioren voor ons plu che, dan zorgen wij voor de rest?!" Troost u, geachte gekozen afgevaar digden in de raad, wij zullen u erop afrekenen en dat niet eerst over vier jaar, meer regelmatig en volledig en zonder uitvluchten over "overvolle agenda's." Wij hebben alle tijd. Wij willen wonen, ook al is het dan niet in de toegezegde senioren-woningen. Wij willen veilig over straat kunnen gaan, ook ai is uw oor niet geneigd om harder op te treden tegen klein - of groot crimineel gedrag. Alge meen gezegd, willen we net zoveel aandacht als de jeugd. Verjonging De meeste politieke partijen zijn een warm voorstander van verjonging in hun gelederen. Wat zou u denken van het opnemen van meerdere se nioren - met de broodnodige jaren lange ervaring - op uw kandidaten lijsten? U heeft toch als politieke partij zo'n warme belangstelling voor ouderen?!! Wij nodigen u hierbij uit aan te ge ven hoeveel senioren-kandidaten op uw lijsten werden opgevoerd en welk percentage uiteindelijk werd geko zen. Nogmaals, uw woorden en belang stelling waren balsemend, maar we zien dat liever aan daden getoetst. Ariën de Vries Zaterdag 2 mei, Domkerk: tweede con cert Hooglied-project, met Motetten en Geistliche Konzerte van Heinrich Schütz en Melchior Frank, door de Domcanto rij in kleine bezetting o.l.v. Remco de Graas. Aanvang 15.30 uur. Toegang vrij. Dressoir 'New'. In White Oak met blank staal. 1895.- Dressoir 'Romantic'. In kersen. Veel practische bergruimte. 2295.- Topform. Dressoir 'Corona'. In kersen met glas. 3995.- Design Henny de Jong. Blank beuken romp met deurtjes in RAL-kleur. 3775 Topform. Dressoir 'Ode'. In antiek kersen. 5995.- WONEN 5000 m2 Woonplezier aan de Birkstraat 99 te Soest. Tel. 035-6011004. Vrijdag koopavond.

Soester Courant | 1997 | | pagina 21