(JUK Leerlingen Griftland 'in de aanbieding' 'Tweede feestdagen' moeten blijven Desmond Tutuschool zet de Eng op stelten met techniekmanifestatie 'Het festival was erg geslaagd!' Hele dag speelkwartier op 3 scholen zyn/Kozle 236 fi l Solliciteren kun je leren TIJDLOZE SCHOONHEID DIE BLIJFT BOEIEN Bang&Olufsen SCHOEMAKER Middelbare scholieren spelen kort geding na A PAGINA 11 PAGINA 10 DONDERDAG 1 MEI 1997 I Leerlingen richten 'kinderpartij KVT' op SOESTER COURANT Medewerker 'bieb' voorkomt diefstal Opleiding tot zorgassistent Garageverkoop en rommelmarkt voor hulp Tsjernobyl Suzanne van de Kooij, deelnemer EAF op Baarnsch Lyceum: Intercultureel kinderfeest moet uitgroeien tot traditie Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant VOORJAARS MOEHEID? Reformfiuis Soest fofoservicej Prite- 2IW- rnj».>OT, 2ggf. Simply More Advanced DE NIEUWSTE ADVANCED PHOTO SYSTEEM CAMERA >KALNY 12 marea 1097 Nr 10(25) C 4 laden -2597- kornmode beuken/ wit BeoCenter 9300 OTAK KAPT DE PRIJZEN r blij met deze kwalitatieve zyn/Kozle zijn niet zoveel gingen als in Soest. Maar er heel belangrijke volleybal- 'ijna kampioen van Polen zij werden tweede in een spannende wedstrijd tegen Czestochowa. De kaartjes 1 wedstrijd waren binnen drie Dcht, meer dan 40 sportjour- j akten hun opwachting, 4000 iden in de sporthal de wed- nen, maar 1000 moesten het ïn. Om alles in goede banen )ort is vaak emotioneel, wa- veel politie-mensen op de r alles ging goed. Na een wedstrijd verloor echter toch lostostalu Zabrze. Maar zo nooit een team uit Kedzier- geëindigd. verwacht de komende tijd. >lle verwachtingen kijkt men st volgende transport uit r ook de Drumfanfare van Luchtmachtkapel ziet men r graag komen. Men is er i deze fanfare weer naar Ked- :1e komt. Er is een heel pro- i orbereid en men gaat met .regio in. Hulp is goed, het fijn om andere contac- en. Muziek maakt vriend- s ook gebleken tijdens het stival in maart jl. Een aan- onder de naam "Gemeen- heefit het mogelijk gemaakt ndse groep Pig Meat kwam at was prachtig en dat ver- it in Kedzierzyn/Kozle. nde keer, Andrzej Skopinski Wisla macteur Jest Nasza Gazeta Het Griftland College houdt in klas 4 havo een sollicitatieproject: leerlin gen solliciteren bij bedrijven, instellingen en diensten in Baarn, Soest en Bunschoten-Spakenburg, niet om een baan te krijgen, maar om te Ieren solliciteren. Het sollicitatieproject is opgezet met het doel leerlingen te leren zichzelf te pre senteren. Op school wordt hier ook aan dacht aan geschonken, maar hoe gaat dat nu in de echte maatschappij. Een tweede reden voor dit project is dat het havo-onderwijs theoretisch is en dat een praktijk-aanvulling waardevol is. "We hebben tot nu toe een vergelijkbaar project in havo-3 gehad, waarbij het accent lag op aanvulling in praktische vakken, zoals koken, kleren maken, bloemsierkunst, laboratoriumwerk, computervaardigheden en snuffelstages in de zorgsector. Door dekomst van de Basisvorming is het project praktische Vaardigheden achterhaald. Je gaat dan denken aan een andere invulling die de opleiding van het havo kan verrijken en de leerling(nog) beter voorbereiden op zijn maatschappelijke toekomst. Zo is het sollicitatieproject ontstaan," aldus mevrouw De Groot, conrectrix van het havo. Zij onderstreept het belang van het Ie ren solliciteren door te wijzen op de snelle veranderingen in de samenleving en op de komst van de Tweede Fase in het voortgezet onderwijs. Deze onder wijsvernieuwing wil dat de leerling zelf standiger aan het werk gaat. Dit geldt ook voor de oriëntatie op de verdere loopbaan. Een sollicitatie-oefening als deze is daarom ook een verantwoorde aanpassing en aanvulling van het havo- onderwijs. "Wij hebben de leerlingen een program ma aangeboden dat het accent legt op vaardigheden: hoe gedraag je je, hoe voer je een gesprek, hoe zijn je manie ren en je kleding, hoe schrijf je een brief en stel je je c.v. op, hoe praat je over jezelf, wat zijn je sterke kanten, wat je zwakke." In de voorbereiding is er voornamelijk gewerkt met praktijkvoorbeelden en rol lenspellen en natuurlijk staat het onder deel vacature-analyse in het lessensche- ma. Het "droogzwemmen" is gebeurd in de lessen Maatschappijleer. Het moeilijkste onderdeel van de voor bereiding is het schrijven van de sollici tatiebrief. Het Uitzendbureau Start heeft dit deel voor zijn rekening geno men. Informatie over het bedrijfsleven is nuttig om de leerlingen meer bekend te maken met een andere, vooral harde re leefstijl van het bedrijfsleven. "De lessen solliciteren waren een genoe gen," aldus de docent Maatschappijleer, J.A. BakS. "Leerlingen zijn zeer gemo tiveerd aan de slag gegaan, vonden het aanvankelijk wel wat "eng", vooral op bezoek te moeten. Getuige het feit dat de 118 leerlingen allemaal op de pro jectochtend aanwezig waren, kun je wel spreken van een succes. Zij hebben het project als nuttig, zinnig en waardevol beleefd." De praktijk Een sollicitatieproject als dit kan alleen maar draaien, indien de buitenwacht meewerkt. De medewerking van het Uitzendbureau Start en van 42 bedrij ven, diensten en instellingen uit de dor pen Baarn, Soest en Bunschoten-Spa kenburg hebben gemaakt dat het project een geslaagd experiment is geworden. De leerlingen hebben naar functies kun nen solliciteren waar zij redelijkerwijs later terecht kunnen met hun havo vooropleiding (na vervolgonderwijs ui teraard): van administratief medewerker tot bejaardenzorg, van notarisklerk tot verpleger, van automonteur tot boekver koper en bankier. Met zenuwen in je lijf naar "het adres", maar na het sollicita tiegesprek is er opluchting en blijft er een leuke leerzame ervaring over. "Ik vond het leuk", "Ze waren heel aardig", "Het was moeilijk, maar ik ben aange nomen". De medewerking van de zijde van het bedrijfsleven is zo coöperatief geweest dat de school daaruit kan concluderen met het sollicitatieproject een goede greep gedaan té hebben. Samenwerking met de sociale en economische instellin gen maakt het mogelijk dat een school de aansluiting met de werkelijkheid houdt en haar onderwijs kan actualise ren. De samenwerking met het Uitzendbu reau Start is al langer, daar er in havo- 4 al enige jaren een zogenaamde "drop- perregeling" bestaat. Leerlingen die vastzitten in havo-4 kunnen de laatste maanden het project arbeidservaring aanvragen en zich tijdelijk op de werk vloer begeven. Start bemiddelt hierin. In september lonken dan weer de studie en de schoolbank. Tevreden "We kunnen terugzien op een geslaagd project," aldus de school. "We hebben het graag gedaan en willen volgend jaar wel weer meedoen," aldus een directeur van een bedrijf. "We vonden het leuk en spannend en we hebben veel geleerd," aldus leerlingen die voor hun inspan ning en deelname beloond zijn met een certificaat en een cijfer voor Maatschap pijleer. En zo is 4-havo weer in norma le doen. Een radio, cassettedeck en CD-speler uigevoerd met prachtige materialen. Dat alles in een vormgeving waarvan alleen Bang&Olufsen het geheim kent. Ooit kiest u voor mooist Eigen technische dienst voor snelle service garantie expert @Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035-6010344 3 jaar garantie Middelbare scholieren uit Baarn en Soest hebben vorige week in de 'Her berg van Paulus' een boeiend kort geding nagespeeld. Dit jaarlijks terug kerend evenement werd georganiseerd door 'comité 4 en 5 mei Baarn' om jongeren meer bij maatschappelijke thema's te betrekken. Op het spel stonden dit keer de christelijke feestdagen. Dejechter van dienst, burgemeester drs. ten kregen ieder twee minuten om hun M.R. Wolterink-Oremus van Baarn, las de stelling voor. "Uit respect voor de verschillende culturen in onze samenle ving en om een betere integratie te be werkstelligen moeten Tweede Kerstdag, Tweede Paasdag en Tweede Pinksterdag worden afgeschaft. Deze vrije dagen worden gebruikt voor de viering van belangrijke gebeurtenissen van andere godsdiensten." De dertig leerlingen die meededen, wer den in vier groepen verdeeld. In elke groep werd een advocaat aangesteld. Twee groepen moesten de stelling ver dedigen, terwijl de andere twee de stel ling te lijf gingen. De scholieren die op school al vaker onderwerpen in de vorm van een kort geding hadden behandeld, kregen een uur de tijd om hun argu mentatie en pleidooi voor te bereiden. Al discussiërend werd er geluncht. Het was duidelijk dat beide partijen wilden winnen. Getuigen Met een hamerslag opende de rechter om half drie de zitting. De vier advoca- standpunt uiteen te zetten. Vervolgens mocht elke advocaat twee getuigen op roepen om het betoog kracht bij te zet ten. Advocaat Rachel Andriessen liet de twee islamitische broers Ahmed en Mohammed Koran opdraven die had den moeten spijbelen om het grote sui kerfeest te vieren. Zij hielden een plei dooi voor het afschaffen van de 'twee de feestdagen' ten gunste van de feest dagen van andere godsdiensten. Advocaat Adeline Wolterink pakte de zaak grondig aan door de heer 'Bol- kestein' als getuige op te roepen. Hij vond uiteraard dat met de bakermat van onze beschaving, de christelijke cultuur, niet gesjoenjeld mocht worden. Ook vond hij dat andere culturen zich maar moesten aanpassen aan de Nederland se gewoonten en tradities. Hilariteit De advocaten mochten de opgeroepen getuigen aan een kruisverhoor onder werpen. Dit leverde prachtige scènes op waarbij soms zoveel hilariteit ontstond dat de rechter naar de hamer moest grij pen. In de slotpleidooien van de advocaten kwamen hun standpunten nog eens dui delijk naar voren. Tegenstanders van de 'tweede feestdagen' droegen aan dat ze allang geen religieuze betekenis meer hebben en mooi ingeruild kunnen wor den voor andere feestdagen. Bovendien blijven de eerste Kerstdag, Paasdag en Pinksterdag gewoon bestaan. Voorstanders van de feestdagen wilde ze niet opofferen in verband met de cul turele waarde. Wanneer een culturele minderheid iets wil, dan hoeft niet heel Nedc and zich direct aan te passen. Bovendien zouden de vrije dagen te veel over het hele jaar versnipperd worden. Dat zou vooral voor bedrijven proble men met zich meebrengen. Uitspraak De jury, die speciaal voor dit evenement gevormd was door C. van Capelle, J. van de Kraats en P. Feitz, moest een uitspraak doen over deze moeilijke kwestie. Unaniem werd er besloten dat de feestdagen moeten blijven bestaan. Uit de toelichting bleek dat de jury goed naar de argumenten had geluisterd. Fei telijk gezien kan men weinig bezwaar maken tegen de afschaffing, maar emo tioneel gezien zou het enorme commo tie geven als de feestdagen zouden wor den afgedankt. Ook onder niet-christe- nen. EXCLUSIEVE Kerkstraat 3-5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 Fax: 035-6029995 En bij de grootouders van de lannes. Omdat zijn vader hen van de tijd toen hij in zec. |O l"T A Blrkstraat 101 Soest naast Middelman MEENEEMMEUBELEN Wooncentrum Een medewerker van de openbare bibli otheek aan de Albert Cuyplaan heeft vrijdag voorkomen dat het geldkistje verdween. Hij merkte dat een vrouw het kistje van de balie pakte en zag haar op de fiets vluchten. Na een korte sprint lukte het de man uit Lopik haar te ach terhalen en de vrouw tot stoppen te brengen. Op zijn verzoek gaf de vrouw het geldkistje met de inhoud terug, daarop liet de man haar gaan, maar hij infomeerde nog wel de politie over de mislukte diefstal. In verband met de toenemende zorgbe hoefte van ouderen en chronisch zieken ontstaat er een grote behoefte aan hulp verleners in eenvoudige verzorgingssi tuaties, zowel in de thuissituatie als in verzorgingshuizen, dicht bij familie en kennissen en dicht bij de maatschappij. Er zal steeds meer druk op de maat schappij komen om mensen te stimule ren hun oudere, vaak eenzame mede mens te helpen. In een kort maar intensief programma van een half jaar (20 avonden) vanaf mei 1997 worden cursisten getraind in de basiszorgverlening, zelfstandig en/of in samenwerking met anderen. Cursus plaats: St. Regionaal Opleidingen Cen trum, Kapelweg, Amersfoort. Inl: An- nelies Bakker, tel: 0294-285705. Op zaterdag 3 mei wordt een garagever koop/rommelmarkt gehouden van de Stichting Kinderhulp Tsjernobyl. Dit gebeurt vanaf 10.00 uur op het terrein van de familie Tolsma aan de Eikenlaan 12. Mensen die spullen willen afstaan voor deze actie, kunnen deze brengen op donderdag 1 en vrijdag 2 mei. De op brengst is bestemd voor de kinderen uit Tsjernobyl, de Witrussische stad die in de jaren tachtig werd getroffen door een ramp met een kernreactor. Voor meer informatie over de rommel markt en de Stichting Kinderhulp Tsjer nobyl: tel. 6023392. Afgelopen weekend is met succes het European Art Festival (EAF) gehouden op het Baarnsch Lyceum. Het thema was 'We are our dreams' ('We zijn onze dromen'). Leerlingen van het lyceum konden samen met scholieren uit Dereham en Dort- mund workshops volgen op kunst zinnig gebied. "We wilden de jonge ren een kans geven om zich in inter nationaal verband te verdiepen in cultuur," aldus Eljan de Wijs, do cent Nederlands en organisator van het EAF. Zaterdagochtend vond de eerste work shop plaats. Er zouden er in het week end nog twee volgen. Onder professio nele begeleiding konden de jongeren hun creativiteit loslaten op toneel, mu ziek, fotografie, dans en decor. "Het was mooi om te zien dat jongeren die je al tijd de les in moet sleuren, veel te vroeg bij een workshop stonden en langer wil den doorgaan," vertelt de organisator. Deelnemer Suzanne van de Kooij heeft het inderdaad enorm naar haar zin ge had. "Het hoogtepunt was de eindpre sentatie. Ik was verrast omdat er zoveel mooie dingen uit de workshops waren gekomen. Verder was het weekend erg geslaagd. Het was goed georganiseerd en de docenten deden leuk mee. Boven dien wisten ze dit keer precies wat ze moesten doen." Eindpresentatie Aan het slot van het weekend waren niet alleen de verschillende eindpresen taties van de workshops te zien, maar ook bijdragen van de scholen afzonder lijk. Zo bracht de school uit Engeland een traditionele dans ten tonele en de Duitse school een gedeelte uit Shake- speares Midsummernightsdream. Suzanne: "De school uit Dortmund speelde goed toneel. Alleen was het jammer dat ze Duits spraken. Het was soms moeilijk te volgen, omdat het te snel ging." De scholieren van het Baarnsch Lyceum hadden een cabaret in elkaar gedraaid. Suzanne vond de themakeuze goed, ook Het interculturele feest dat kinde- De kinderen van de Desmond Tutus chool maakten zelf video-opnamen van de manifestatie op het Saenredamplant- soen. Vorige week dinsdag was zo'n beetje de hele buurt rondom het Saenredamplein op stelten gezet. De oudste Tutu-scho lieren - opgedeeld in "bouwers", "slo pers" "reparateurs" en "doeners" - lieten de omwonenden en allerlei andere be langstellenden zien wat ze intussen aan techniek in huis hadden. Zo kwam ook de politie een kijkje nemen en zelfs een afvaardiging van het gemeentebestuur, in de persoon van burgemeester De Widt en wethouder Blommers. Aanstekelijk Het optreden van de leerlingen werkte zo aanstekelijk dat ook de jongere leer lingen mee kwamen doen, en zelfs van andere openbare scholen in Soest - de Prins Willem Alexanderschool, de Klimop, de obs Overhees en de wethou der De Haanschool uit Soesterberg - arriveerden er in de loop van de dag delegaties, nadat ze door de Tutuschool van het initiatief op de hoogte waren gebracht. Het werd daarmee één groot "familiefeest" op het Saenredamplant- soen. Er waren allerlei technische activiteiten te zien: het werken met een naaimachi ne, computers, versterkers en monitors demonteren, een boomhut bouwen, een zeepkist maken, banden plakken, wer ken met constructiemateriaal, fietsver lichting repareren, poppenkast maken, keyboard spelen en schaduwportretten maken en nog zo het een en ander. Actie De manifestatie groeide op die manier tot een feestelijk geheel, waarbij de rbep om actie uiteindelijk leidde tot de op richting van een "politieke kinderpartij" (KVT: Kinderen Voor Techniek), die zich erop gaat toeleggen om meer tech niek in het basisonderwijs te krijgen, onder het motto: "Kinderen voor tech niek gaan in de politiek". Hoe dat gaat aflopen zal tijdens de musical blijken... al kwam het niet echt tot uiting. "Bij het kennismakingsspel hebben we het over het thema gehad. Toen zei een Duits meisje dat het haar droom is dat alle landen bij elkaar komen en dat er geen oorlog meer zal zijn. Dat is nu ook mijn droom." Homeopathie - Vilapne en Mineralen Biologisch brood - Gezond schoeisel Zuivel Huidverzorging Middelwijkstraat 75 - Soest Tel.: 035 601 35 27 ren van de Klimop, de Desmond Tutuschool en de derde Van der Huchtschool gevierd hebben was een groot succes. Het feest, dat ont staan is naar aanleiding van het Turkse Kinderfeest, was bedoeld om kinderen bekend te maken met verschillende culturen. Volgend jaar hopen er meer scholen mee te doen. Dit jaar was dat nog niet mogelijk omdat diverse scholen hun jaarplan al vol hadden. Iris Verresen, adjunct-directeur van Klimop: "Ik ben al een keer bij het Turkse Kinderfeest geweest. Dat vond ik ontzettend leuk, maar moeilijk te vol gen. Ik verstond er geen donder van." Omdat de scholen toch aandacht aan het feest wilden geven, is het in uitge breidere vorm overgenomen. Het resul taat was het intercultureel kinderfeest, waarbij ook spelletjes uit Nederland en andere landen de revue passeerden. Bij de Klimop konden kinderen aan spelle tjes uit verschillende culturen meedoen, bijvoorbeeld drai-batra, een Surinaams spel met pinda's. Moeders uit Somalië, Turkije, Iran en Irak hadden de handen uit de mouwen gestoken om de kinde ren op heerlijke hapjes te trakteren. Vervolg 's Middags gingen de groepen vijf tot en met acht van de drie scholen gezamen lijk verder in Mavo Soest. Onder het motto 'Deze wereld is van jou' brachten de kinderen verschillende culturele bij drages. Gedichten, liederen en dansen uit Spanje, China, en Turkije werden met luid applaus ontvangen. Ayce Te- ker, 11 jaar oud, van de Klimop vond het feest echt ontzettend leuk. Zelf heeft ze anderhalve maand lang één keer per week geoefend op een traditionele Turkse dans. Haar eigen bijdrage, in schitterende traditionele kleding, vond ze eigenlijk het mooist. Op het schoolplein van de Klimop duurde het speelkwartier vrijdag wat lan ger. Gedurende een groot deel van de ochtend stonden spelletjes uit verschillen de landen centraal. Foto: Herman van Dam. Het Saenredamplantsoen - midden in de wijk de Eng - was vorige week dinsdag het toneeldecor voor een opmerkelijke gebeurtenis: de techniek manifestatie van de Desmond Tutuschool. Het evenement leidde zelfs tot de oprichting van een kinderpartij: "Kinderen Voor Techniek", ofwel KVT. De techniek-manifestatie vormde een onderdeel van het techniek-project, waarmee het schooljaar van de Tutus chool wordt afgesloten. Onder het mot to "Techniek staat voor niets" is het zo wel een kennismakingsproject met de technische vakken (maar dan heel prak tisch) als een noodkreet van de school in de richting van de overheid, die wel voorschrijft dat het vak moet worden gegeven maar te weinig middelen be schikbaar stelt om er concreet iets mee te doen. Het project moet uiteindelijk z'n afron ding vinden in een musical, waarin alle aspecten op een ludieke manier worden samengevoegd. Die musical wordt op gevoerd op 23 en 24 juni en zal voor een deel bestaan uit video-opnamen die in de voorafgaande weken worden ge makt door de kinderen zelf. Winkelcentrum Soest-Zuid 035-6013109 Soestdiik 035-6025942 Op het European Art Festival op het Baarnsch Lyceum konden de scholieren uit verschillende workshops kiezen. jmburg komen ze naar het Hertha, een grote zWarte it ook mee. Kinderen uit R0j. i Haarlem wonen nu ook iq zoals Iza, Mia en Jaap. ne( eds spannender. De vader front komt dichterbij." wat is dat? vraagt het meisje erommel in de verte en dan eer vreemde mannen in het mensen lachen en zijn blij, ;s met soldaten erin. Ze stapi kunt ze niet verstaan, maar ze :ola, sigaretten en biskwie uit. n jaar en Johannes vijf, als dé irbij is. De jaren er na zijn vol »ing. De kinderen gaan naar groeien uit elkaar. Emigreren rij veertien is gaat ze aan het na zijn studie gaat hij naar het e bevrijders. Zij verhuist naar e provincie en gaat de weg die es gaan in die tijd. Ze wordt in lomen door het gezin, ond wordt er gebeld. Ze doet egt: "Ken je me nog?" In een het kleine dorp in beeld. Zij inderen van de oorlog. Een in vijfjaar die niet uit het le denken is. Nu zijn beiden al jaren inwoners van Soest, ingen blijven, ze vervagen de momenten staan haar op ;s geschreven. Het is nog niet leden dat zij zich realiseerde rein, die achter het huis door len reed, Joodse mensen heb- n op weg naar Westerbork. it verhaal? Het is niet anders rhalen die u al zo vaak heeft i gelezen. De vrouwen en kin- luzla hebben wellicht veel der oorlogsherinneringen, srkingsproces kan vele jaren de oorlog kreeg Europa hulp tenland. Mede door de Mars ion Nederland herbouwd en ch gezond gemaakt worden, ïel groter van opzet dan wat wordt gevraagd. Ondanks de eid die er soms is in ons land, »k groot in eensgezindheid, /oorbeelden genoeg van. Het oei komt in het hart als ik en Elfstedentocht of het win- wereldbeker. 30 april, koninginnedag, r zeker bij. Breed door de menleving heen staan men de actie "Tuzla" van het Vre- m. De vrouwen en kinderen noeten op ons kunnen reke- e in staat weer een toekomst /en. week: 4 en 5 mei, data van i en gedenken. Voor mij zal eer een nog diepere impact Is je zelf, als kind bewust de Vereldoorlog hebt meege- ni je je iets voorstellen wat de lit Tuzla moeten verwerken. :n er aan meewerken dat ze len lachen en spelen in vrij- Annie Donker FOtOnEX 200 ix zoom De Fotonex 200ix Zoom. Een ultracompact gemakkelijk Ie gebruiken technologisch wonder. Met alle voordelen van het Advanced Photo System, waardoor fotograferen nog eenvoudiger en resultaten zichtbaar beter worden! Soesterbergsestraat 57 Van Weedestraat 147

Soester Courant | 1997 | | pagina 10