De Soester Courant is jarig! Dé krant het hele jaar door voor maar 75 cent per maand iedere woensdag in uw bus... Niet iedereen is boer geworden' Lions Club Soestdijk schoont duinen arttói-ocK Met C-drie naar Groninger museum en De Buitenplaats Bezuin 'vuur' i Versot voor d 'Die tödliche Maria' 4 Mei-herdenkingsconcert van Nederlands Bach Ensemble Extra feestelijk voorjaarsconcert Soester Orkest Vereniging Klant-van-de-maand bij Het Blauwe Druifje ...of bel: Soest 6014152 6*TZtïe tra!<ta^0nnees- Wie vergelijkt leest de Soester Courant Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Lezing en excursie op 30 en 31 mei DONDERDAG 1 MEI 1997 Peter Wantenaar over het oudste boerengeslacht in Soest: Ondernemers steken natuur helpende hand toe pONDERD/ PAGINA 20 Bromfietser zonder helm rijdt te hard SOESTER COURANT 1 CULTUUR* WELZIJN Zondagavond in St. Franciscus Xaveriuskerk Wp^pH/lNKEL Producten uit de Wereldwinkel (2) 'Geveltoeristen' krijgen bekeuring Henk Soeteman 10 jaar dirigent V.l.n.r. Peter "de badmeester", Jac- nieuwsl De Lions Club Soestdijk is, in te genstelling tot voorgaande evene menten waarbij geld werd ingeza meld voor een goed doel, zaterdag de Soester duinen ingetrokken. Onder de vakkundige leiding van bos- baas Rein Tupker, van de gemeente Soest, trok de Lions Club Soestdijk door het Soester duinengebied met als op dracht alle jonge berken en dennengroei te verwijderen. Op het eerste gezicht Het Groninger museum, in 1994 geopend en ontworpen door de ar chitect Mendini, is een gebouw dat helemaal uit zijn omgeving naar vo ren springt. De Buitenplaats in Eel- de vormt architectonisch een con trast: dit gebouw vormt meer een eenheid met de omliggende natuur. Cultureel centrum C-drie Soest en het GOCK, centrum voor kunsteducatie in Hilversum, organiseren samen een excursie naar beide musea op zaterdag 31 mei. Daaraan voorafgaand kan men een lezing volgen waarin de kunsthisto ricus drs. L. Daemen in gaat op de ar chitectuur en de collecties van het Gro ninger Museum en museum De Buiten plaats. In Hilversum is de lezing te vol gen op vrijdag 23 mei van 20.00-22.00 uur: in Soest op vrijdag 30 mei van 20.00-22.00 uur. Aanleiding voor het bezoek is de bijzon dere plaats die beide musea innemen in de Nederlandse cultuur. Museum de Buitenplaats is een particulier museum voor moderne Nederlandse figuratieve kunst en werd in 1996 geopend door H.M. koningin Beatrix. Het markante gebouw is ontworpen door de architec ten Alberts Van Huut, tevens verant woordelijk voor het hoofdkantoor van de ING-bank in Amsterdam en de Gas unie in Groningen. Er is vooral uitge gaan van organische vormen waardoor er een speels en toch effectief museum gebouw is ontstaan. Tot 8 juni is de ten toonstelling "Mokum in Eelde" te zien, een prachtige privécollectie van de vraag je je dan af of dit niet een vorm van natuurvernietiging is in plaats van behoud. Het "schoonmaken van de jon ge" begroeiing is wel degelijk een onder deel van het behoud van het oorspron kelijke Soester duinengebied. De natuur is gewend door middel van verstuiving haar oorsprong voort te planten. In sommige gevallen moet de mens deze natuur een handje helpen. In de duinen betekent dit dat de natuur zich niet on geremd mag voortplanten, daar hier- Amsterdamse galeriehoudster Dieuwke Bakker (1935-1984). Men vindt er na men als Melle, Herman Gordijn en Ans Marcus en minder bekende meesters. Het Groninger Museum werd niet al leen door de architect Mendini ontwor pen. Hij werkte nauw samen met be roemde ontwerpers als Michele de Luc- chi, Philip Starck en Coop Himmelb(l)au. Deze samenwerking ontaardde in de schepping van één groot kunstwerk waaraan de collectie dreigde ondergeschikt te raken. Maar door spraakmakende tentoonstellingen weet men dit deels te voorkomen. Men kan zich bij beide centra aanmel den voor de excursie met de lezing (kos ten f 100,- p.p., inclusief toegang musea en de reis), excursie zonder lezing (kos ten f 90,-, inclusief toegang en reis) of alleen voor de lezing (kosten f 15,- p.p.) De excursie op 31 mei start bij cultureel centrum C-drie, Willaertstraat 49 in Soest om 9.00 uur, rond 9.30 uur komt de bus aan in Hilversum. De opstap plaats voor deelnemers via het GOCK is het Oosterspoorplein, achterkant van het station Hilversum. Verwachte terug komst: 20.00 uur. Aanmelden bij het GOCK van 9.00-16.00 uur op telefoon: 035-6838494. C-drie kan men bellen op nummer: 035-6022188 van 9.OO IT.30 uur. Beide centra zijn tijdens werkdagen bereikbaar. Sluitingsdatum voor de inschrijvingen van de excursie is 30 april. Een bijzondere gelegenheid om twee architectonische hoogvliegers I' in één klap te slaan! door op den duur geen sprake meer is van een natuurlijke duinontwikkeling, maar de duinen op den duur zullen ver dwijnen en gaan plaats maken voor bos en heide. Hierdoor kan het voorkomen, dat Soest zonder ingrijpen over tiental len jaren haar duingebied kwijtraakt. De Lions Club Soestdijk beoogt, naast een gezellige vriendenclub, binnen de Soester gemeenschap diverse projecten te ondersteunen. Een van de jaarlijks terugkerende projecten betreft het dag je uit met de kinderen van De Blauwe Vogel. Hiervoor organiseert de Lions jaarlijks het inmiddels bekende "Lions Club Soestdijk Concert" dat dit jaar zal plaatsvinden op 29 november in de ^t. Aegtenkapel in Amersfoort. m Di Lassostraat 65% tel. 6022195 Sleutelen Deze cursus wordt gegeven op twee avonden vanaf donderdag 22 mei van 19.30-21.30 uur door R. van Zandwijk. Het is bedoeld voor de doe-het-zelver die de basistechnieken al beheerst. On der leiding van de docent kan ook naar eigen voorkeur worden gesleuteld. Eni ge technische kennis wordt wel ver wacht. Aantal lessen: twee van 2 uur. Cursus prijs: f 35,-. Cursusadres: Werkplaats fa. Leertouwer, Zuidergracht 1 te Soest. Deze week is de Volksuniversiteit we gens vakantie gesloten. Vanaf maandag 12 mei kan men zich weer laten infor meren over de nieuwe cursussen voor het komend seizoen. Over een paar we ken is het programmaboekje gereed. Inlichtingen en inschrijving: Maandag van 13.00-16.00 uur. Dinsdag t/m don derdag van 10.00-13.00 uur, gebouw I' Orlando, Di Lassostraat 65, 3766 EB I' Soest, tel. 6022195. In Museum Oud Soest wordt op dit moment een expositie aan de fami lie Wantenaar gewijd. Toevallig hield een tak van het tot zover be kend oudste boerengeslacht uit Soest zaterdag een reünie. Aan het woord Peter Wantenaar, telg van Willem en Marie Wantenaar van het Lange Huijs. Het is leuk dat er een expositie over de familie is. Vooral omdat er dingen bo ven water komen die je anders nooit gezien of geweten zoii hebben. Wat in het museum is te zien, is namelijk niet alles. Speciaal voor de reünie hebben we toegang gekregen tot de kelder waar nog veel meer spullen staan die niet geëxposeerd worden. Ook de andere tak van de familie zal daar nog een kijkje kunnen nemen. Eigenlijk is het balletje gaan rollen door Gerard Derks uit Arnhem. Hij was met een genealogisch onderzoek bezig en stuitte op het geslacht Wantenaar. Om dat het niet zo'n grote tak is, heeft Ge rard het onderzoek naar onze familie gedaan. Van oorsprong komen we waar schijnlijk uit de buurt van Rotterdam. Ze zeggen dat we het oudste boerenge slacht van Soest zijn, maar dat durf ik zelf niet direct te zeggen. Tja, het is on derzocht dus het zal wel zo zijn. Thomas Wantenaar was de eerste die zich in Soest vestigde. Hij werd boer en zijn land strekte zich uit van de Eem tot waar nu het spoor Amersfoort-Utrecht loopt. Hij was dus bepaald geen keuter boertje. Zijn boerderij was al vanaf de rand van Amersfoort te zien. Op dit moment zijn er nog drie Wantenaren boer in Soest en ik weet dat er nog en kelen boer in Canada, Australië en Afri ka zijn. Net als boeren in de Middeleeu wen is er in Soest ook nog één erg ac tief in verschillende raden en besturen. We noemen hem daarom de herenboer. In onze familie komen nu de meest uit eenlopende beroepen voor. Zelf ben ik, toen mijn broer de boerderij overnam, de bouw ingegaan. Nee, niet iedereen is boer geworden." De nazaten van Willem en Marie Wantenaar hielden zaterdag na precies elf jaar weer een reünie. Foto: Herman van Dam. De NPB, de Vere nig Godsdiensti op zondag 4 me gramma af met ningsbijeenkom« In een reeks van verschillende elem en lucht door een sprekers toegelicht wordt gehouden o\ Vuur is nog steeds rijkste symbolen, warmte als licht. maar ook louteren, ter koken, maar wt Regelmatig zal m renburg (85), Va veld (71), Hoo Knoops (64) op c gen in het dien Drie Eiken' zien van een kopje kc geboren en getog over het vliegdoi keer was het om (4). 'Opa Gijtenbeek, mee' en binnen een ren één en al gespi leden. In werkelijk de Van der Griend! over het huidig per woond door de fan ver de heren zich heeft daarvoor op ter achteraf de ou van Opa Gijtenbee gestaan. Daarvoor Helsdingen, Raven Het was een ouc ruimte. Het was e hoef, de boer van Dan komen ze bij die er nu nog staal woond door ond Gearard Tammer, Cruijf en nu door woonden onder Van der Poel en L de heer Van Duiv in de oorlog in h aan de Rademak kwam de enkele de timmerman/aa plaats achter zijn het bewoond doo Tammer. Een enkele witte hoek met de Kop bouwd door Gijs een weddenschap jenever. Hol moe; voorgevel een ge werd gedaan, de en de steen zit er Cruijf was één i daarna Jan Tamr Vanaf 1 mei wo lige herbeoord' roepen, die op tot 50 jaar oud Na lang aandrin werkers van het de politiek erin groep ouderen c keuringskriteria De belangrijkste Er wordt nog ui vroeger werk er leiding past. Er wordt reker kansen op de ai In de praktijk z de keuring veel ledige arbeids vastgesteld. Or wel eens aanlc worden belangl hun situatie m< door te nemen oproep in de b nen de medewe vertellen wanm (en moet) verv Het spreekuur er naar WAO-( langen, die voc geschiktheid. 5 werk door vo daadwerkelijk De inloopspree vanaf 14.00 uu Soest: Stichtii v. Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Donderdag 1 mei Het verhaal in "Die tödliche Maria" is vrij eenvoudig, daarentegen is het ver loop niet voorspelbaar. Het gegeven speelt zich voornamelijk af op een be dompte bovenetage, en hoewel de te neur allesbehalve opwekkend is, en Duitse films zelden geestig zijn, kent de film toch een paar hilarische momenten. De ironie zit al in de titel. Maria is een stille, schuwe, onaanzienlijke verschij ning die gebukt gaat onder de plicht van het huishouden. Ze moer niet alleen haar man verzorgen maar ook nog eens haar invalide en tirannieke vader. Haar dodelijke eigenschappen beperken zich tot het neermeppen van vliegen. Onherroepelijk komt het keerpunt waarop Maria haar heimelijke verlan gens de vrije loop laat. Ver de deur uit hoeft ze daarvoor niet: het is de beschei den overbuurman Dieter die haar be langstelling heeft gewekt. Hij is geen romantische geweldenaar maar een klungelige goedbloed. Zijn huis is be zaaid met boeken en kranten. Hij is ar chivaris, maar Maria beschouwt hem als een fijngevoelig schrijver. Fragmenten uit Maria's leven trekken voorbij: op school werd ze gepest, haar eerste liefde werd door haar vader ge frustreerd en haar echtgenote heeft ze evenmin zelf kunnen kiezen. De afloop is ironisch, Maria weet zich te bevrijden uit de greep van haar vader en haar man en valt ten slotte in de armen van de archivaris. Uiteindelijk blijkt Maria min der onschuldig te zijn dan verwacht. Aanvang 20.30 uur. Entree f 9,- CJP/ 65+ f 7,-. Een zeventienjarige Soester zal waar schijnlijk diep in zijn buidel moeten tas ten om alle bekeuringen te betalen, die hij zondagmiddag kreeg. Hij reed zon der helm op een bromfiets, toen de po litie hem op de Van Goyenlaan maan de te stoppen. Hij negeerde het stopte ken en ging er in (te) hoge snelheid van door. Omdat de Van Goyenlaan dood loopt, kon de politie hem te pakken krij gen en beginnen met het schrijven van een aantal bonnen. Koor en orkest van het Nederlands Bach-Ensenible zullen ter gelegen heid van de 4 mei-viering op zon dagavond 4 mei een herdenkings concert geven in de St. Franciscus Xaveriuskerk, 't Zand 31 te Amers foort. Het Nederlands Bach-Ensemble staat onder leiding van Krijn Koetsveld. Me dewerkende solisten zijn o.a.: Charlot- te Riedijk, sopraan; Kathrin Pfeiffer, alt; Qruce Sellers, tenor en Bas Ramselaar, bas. De werken die uitgevoerd worden zijn het Requiem van W.A. Mozart, het Adagio en Fuga in c voor orkest van W.A. Mozart en het Adagio for Stririgs (op.11) van S. Barber. De laatste twee werken hebben een karakter van bezin ning en roepen een meditatieve sfeer op. Na deze twee werken zal het laatst geschreven werk van Mozart, het Re quiem KV 626 uitgevoerd worden. Het Requiem geeft een prachtig beeld van de rijpe kerkmuziekstijl van Mozart en past qua karakter en betekenis uitste kend binnen een herdenkingsconcert op 4 mei. Het Nederlands Bach-Ensemble (NBE) is in 1983 opgericht en stelt zich ten doel werken voor koor en/of orkest uit te voeren die gecomponeerd zijn tussen 1600 en ca. 1800. Voor elke programma van het NBE wordt opnieuw een groep zangers en/of instrumentalisten samengesteld, waar van de grootte afhankelijk is van de ei sen die door de uit te voeren werken worden gesteld. Het koor van het NBE bestaat uit ge schoolde zangers. De instrumentalisten en de vocale solisten zijn professionele musici. Kaarten voor het concert zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij o.a. de VVV te Amersfoort, maar kunnen ook telefonisch gereserveerd worden via tel. 010-4213573. Het concert begint om 21.00 uur. En tree: f30,-; CJP/Pas65: f25,-. ^Vgtichting Wereldwinkel Soest Cashewnoten-pasta: De noten voor deze cashew-pasta komen uit het tropi sche laagland van Guatemala. Indiaan se boerenfamilies, die voor het geweld van het hoogland zijn gevlucht, werken daar bij Willy Woods, een collectief boerenbedrijf. Ze bewerken de grond en oogsten de cashewnoten. Chilisaus: De saus komt van Eswati- ni Swazi Kitchen in Swaziland. Bij Es- watini werken alleen vrouwen, ook in de staf- en management functies. Estawa- tini betekent "gemaakt in Swaziland". Quinua: Quinua behoort tot het tra ditionele voedsel van de bevolking van de Andes. Het is een graansoort dat groeit op een hoogte van 4.000 meter. Het wordt verbouwd door kleine boeren uit Bolivia, die zich in coöperaties heb ben verenigd. Fair trade cacao: Deze cacao komt o.a. uit Ghana. Een cacao plantage lijkt op een stukje wildernis. Dat komt door de hoge palmbomen en bananenbomen. Deze bomen beschermen de jonge aan plant van cacaobomen tegen de felle zon en voorkomen dat de aarde door slagregens wegspoelt. Met messen hak ken de boeren de cacaovruchten van de bomen. Het is zwaar werk, dat echter de moeite loont, want voor de oogst krij gen ze een faire prijs. Voor deze producten kan men terecht bij de Wereldwinkel aan de Steenhoff straat; dagelijks, behalve op maandag, geopend van 9.30 tot 17.00 uur. Twee Soesters, van 13 en 14 jaar, zijn vrijdagavond bekeurd, omdat ze de stei gers van de Petrus en Pauluskerk be klommen. Ze waren al enkele meters omhoog geklauterd toen de politie hen sommeerde naar beneden te komen. Tevens kregen ze éen reprimande van de politie die nog bekijkt of het tweetal in aanmerking komt voor HALT, een pro ject waarbij jongeren alternatieve werk straffen krijgen. De roomskatholieke kerk aan het Kerkplein staat in de stei gers vanwege restauratiewerkzaamhe den. Tien jaar geleden stond dirigent Henk Soeteman voor het eerst voor de Soester Orkest Vereniging en deze mijlpaal in de geschiedenis van het orkest zal dit voorjaar op gepaste wijze worden gevierd. Soe teman zal daarom tijdens het voor jaarsconcert op 15 mei als hoornist te beluisteren zijn en wel in de Sym- ponia Concertante in Es van Mo zart, samen met de andere leden van het Terra-ensemble. De Symfo- nia Concertante is geschreven voor de instrumenten hobo, klarinet, hoorn en fagot. Het Terra-ensemble, waarvan Henk Soeteman deel uitmaakte, werd in 1988 opgericht en bestaat in deze samenstel ling uit: Mariëtte Anceau, hobo; John Leenders, klarinet; Henk Soeteman, hoorn; en Hans Vos, fagot. Het ensem ble treedt regelmatig in Nederland en in Het Terra-ensemble met Henk Soete man (r.). het buitenland op. Tijdens de uitvoering van de Symfonia Concertante zal diri gent en hoornist Pieter Gouderjaan het orkest dirigeren. Voorts staat "Parade" van Kees Olthuis op het programma. Olthuis, fagottist in het Koninklijk Concertgebouw Orkest, componeerde dit werk in 1990. Het is een vrolijk stuk, met allerlei grappige effecten bij de blazers en het slagwerk. Het concert zal worden besloten met de beroemde "Onvoltooide" symfonie van Schubert. Het vooijaarconcert van de S.O.V. belooft zo een vrolijk en feeste lijk concert te worden. Het concert begint om 20.15 uur. Kaar ten a f 12,50 en f 10,00 zijn vooraf te verkrijgen bij WV Soest, bij de leden van het orkest en op 15 mei bij de Pet rus en Pauluskerk, Kerkplein 2. Deze verjaardagsaanbieding is een proefabonnement, dat zonder opzegging vóór 30 november 1997, per 1 januari 1998 overgaat in een definitief abonnement. Kosten per halfjaar 15,-. Een acceptgirokaart* wordt u automatisch toegezonden. Geldt ook voor het proefabonnement. (advertentie) meester' zijn afgelopen zaterdag bij Het Blauwe Druifje, de bekende bloemenwinkel aan de Soesterberg- sestraat, uitgeroepen tot klant(en)- van-de-maand. Zij ontvingen van Jacqueline van Knobelsdorff en Ny- rée Rademaker, die haar zaterdags assisteert, een fraai boeket en de ge bruikelijke tegoedbon van 50 gulden. Iedere klant maakt - ongeacht het be- queline van Knobelsdorff, Nyrée Rademaker en mevrouw Kok. drag dat hij of zij besteedt - kans op bij het Blauwe Druifje klant-van-de- maand te worden. Elke laatste zater dag van de maand wordt de winnaar uit de ingevulde formulieren getrok ken. De Soester Courant 75 jaar in het nieuws. Dat betekent feest. Daar kunt u van profiteren! Wie in en om Soest en Soesterberg woont of werkt móet zijn dorp kennen, weten wat er leeft, wat er gebeurt, wat er te koop is. Week-in-week-uit. De Soester Courant helpt u daarbij. Met actuele berichtgeving over plaatselijke en provinciale politiek, culturele gebeurtenissen, de gemeentelijke planologie, de ontwikkelingen in het bedrijfsleven en flitsende sportpagina's. De Soester Courant kent kritische colums, heeft goede fotografie, uitgebreide familieberichten en interessante advertenties vol aanbiedingen van de lokale middenstand. Kortom: De Soester Courant, die hoor je te hebben! in 1997 voor maar 75 cent per maand: De Soester Courant in 199'vo Naam: Adres: Postcode/Plaats: Handtekeningcoester Courant,

Soester Courant | 1997 | | pagina 19