'Laat heel Soest maar meehelpen' Soestdijk blijft sterk verdeeld Taakstelling verontrust ambtenaren Verjaardagscadeau valt in de smaak Hogere bijdrage sporters ter sprake na clustering 6027493 1 ACTUEEL r euwsfl y Te land, ter zee en in bed Moederdag 1997 Extra bezuiniging personeelslasten op losse schroeven Misschien ook oudere jeugd op kinderparadijs KLAREN k00^f ■- e. \rc* 22 Molendael-poli in Soest dicht op maandag 5 mei Instemming met verhoging OZB voor burgers Onderzoek naar haalbaarheid verplaatsing De Vrije Teugel Inspraakprocedure verkeersmodellen loopt volgende week af Specialist^ SOEST Ook voor service moet u bij ons zijn DONDERDAG 1 MEI 1997 Soester Courant trakteert op ijs op evenoude basisscholen SOESTER COURANT PAGINA 3 onroerend goed Natuurlijk laanstraat 67 baarn 035-5415588 75 Jaar in het nieuws! Dat staat de Soester Courant op 24 augustus. Al bijna driekwart eeuw staat deze zelfstandige, lokale krant midden in de Soester sa menleving. Het bijzondere jubileum is aanleiding voor een spe ciale editie, die eind augustus verschijnt, en een reeks van activiteiten die zich over de komende maanden zullen uitstrekken en waarbij de inwoners van Soest en Soesterberg in het algemeen en de le zers in het bijzonder zullen worden betrokken. In deze rubriek wekelijks aandacht voor de festivi teiten, wedstrijden, prijsvragen en activiteiten die de Soester Courant in petto heeft. Het is nog maar de vraag of de be oogde bezuiniging op de personeel slasten van de gemeente kan wor den doorgevoerd. De ambtenaren zijn verontrust over het college plan, omdat volgens hen de grens al is bereikt. Dit schrijft de onderne mingsraad (or) van de ambtenaren in een brief aan burgemeester en wethouders. Dit zei de wethouder van sportzaken donderdagavond in de gemeente raadsvergadering in een reactie op GGS. Deze fractie wil dat de georga niseerde sporters meer gaan betalen voor het gebruik van velden en za len. Voordat de tarieven ter sprake ko men, wil Van Logtenstein alle moge lijke gegevens tot zijn beschikking hebben. In dit verband zal een ver- gelijkings-onderzoek met andere ge meenten worden uitgevoerd. Volgens Van Logtenstein moet aan een eventuele hogere bijdrage een zeer zorgvuldig overwogen oordeel voorafgaan. "Omdat sport een ster ke maatschappelijke functie vervult," aldus de wethouder. Uit de zwijg zaamheid van de meeste fracties over de wens van GGS zou kunnen wor den opgemaakt dat een raadsmeer- derheid niet staat te springen om de bijdrage van de sporters flink om- Bij de eerder gevoerde kerntakendiscus sie is het ambtelijk apparaat al een taak stelling van één miljoen gulden opge legd. Dit bedrag wordt vanaf 1999 jaar lijks bespaard. Omdat Soest nu nog meer geld moet inleveren, wil het colle ge in 2000 nog eens 150.000 gulden, het jaar daarna 300.000 gulden en in 2022 zelfs 450.000 gulden besparen op de personeelslasten. De or betwijfelt de haalbaarheid ervan. hoog te schroeven. Van Logtenstein herinnerde de raad eraan dat het tarief van de passepart- outregeling al met vijf gulden per sporter per jaar is verhoogd. Deze stijging is dit jaar ingezet met een rijksdaalder en in 1998 komt er nog een knaak bij. De clubs die lid zijn van de Vereniging Sportraad Soest moeten dan per jaar 52,30 gul den per lid betalen in ruil voor het ge bruik van de sportvelden en -zalen. De onderhandelingen over de cluste ring zijn nog in volle gang. Op dit moment ligt de nadruk in de gesprekken op de integratie van de voetbalverenigingen SEC, Soest en VVZ'49. Besluitvorming over de clustering, waarbij ook MHC Soest (hockey), De Knickerbockers (honk- en softbal) en De Gemshoorn (jeu de boule) wor den betrokken, zal vermoedelijk nog voor de zomervakantie plaatsvinden. "Verdere inkrimping van de organisatie - door grotere efficiëntie en/of taakstel ling - is naar onze mening niet of slechts in zeer beperkte mate nog mogelijk" schrijft or-voorzitter M. Verheus in "zijn brief aan het college. De invoering van de 36-urige werkweek voor de ambtenaren is op zich positief verlopen, maar omdat de herbezetting niet op alle afdelingen honderd procent heeft plaatsgevonden, is er sprake van werkdruk, omdat in minder uren meer werk moet worden geleverd. Ook de toenemende mate waarin burgers een beroep op de gemeente doen, speelt hierin een rol. De or wijst ook op het feit dat de rijks overheid steeds meer taken decentrali seert naar de gemeenten, terwijl de uit voeringskosten hiervan niet altijd wor den meegegeven. Externe deskundigen Nog een punt dat de or onder de aan dacht brengt, is het inhuren van exter ne deskundigen. Dit is nodig omdat be paalde taken niet meer worden uitge voerd door de gemeente of de specifie ke kennis ontbreekt. Volgens de or schiet de gemeente er niets mee op als de personeelslasten omlaag moeten, ter wijl aan de andere kant steeds vaker een beroep wordt gedaan op (duur betaal de) externe adviseurs. Volgens de or is het raadzamer als het college wacht op de uiteindelijke afreke ning van de rijksbijdrage uit het ge meentefonds. Het kan best wel eens meevallen, zeggen de ambtenaren. In juni zal tijdens het eerstvolgend over leg tussen het college en de or de taak stelling ter sprake komen. Ook in poli tieke kringen groeit het besef dat er op de personeelslasten nauwelijks nog iets kan worden bespaard. Volgens BAM, GL/PS en GPV/SGP/RPF is de rek er al uit. Pas na de clustering van veldsport-accommodaties wil Ries van Log tenstein gaan bekijken of de bijdrage van de georganiseerde sporters moet worden verhoogd. De Vrije Teugel is een stichting die activiteiten organiseert voor kinderen tot en met twaalf jaar. Directeur Leo van den Berg sluit niet uit dat te zijner tijd ook aandacht wordt be steed aan de jeugd tot en met zestien jaar. Een en ander zal mede afhan kelijk zijn van de aanbevelingen die Jan Rijcken binnenkort doet. Hij heeft in opdracht van de gemeente onderzoek gedaan naar het welzijns werk in Soest en lichtte daarbij de Stichting Welzijnswerk Soest, de Stichting Jeugdzorg Soesterberg en het Internationaal Vrouwen Centrum door. Het onderzoek is min of meer in de plaats gekomen voor de afgeblazen conferentie over het welzijnswerk in Soest. Aan de hand van het onder zoek moet onder meer duidelijkheid ontstaan over de mogelijkheden en noodzaak van een jeugdhonk. Vorig najaar demonstreerden tientallen jongeren, omdat ze het beu waren dat besluitvorming over een jeugd honk opnieuw was uitgesteld. Van den Berg is er nog niet helemaal uit of de activiteiten voor kinderen en de jeugd onder één dak kunnen plaatsvinden. "Als je ze bij elkaar stopt, bijt het elkaar. Kinderen wor den gauw bang van het dominante gedrag van de jeugd, dus je zult ze in elk geval moeten scheiden en ervoor zorgen dat er verschillende ingangen Bemiddeling Hypotheken Taxaties Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 zie pagina 16 Op maandag 5 mei draait medisch centrum Molendael zowel in Baarn als in Soest een "zondagdienst". Dat betekent dat het ziekenhuis in Baarn alleen volgens de zondagse dienstre geling geopend is en dat de polikli niek aan het Dalplein in Soest de hele dag gesloten zal zijn. Zoals verwacht heeft de gemeente raad donderdagavond ingestemd met een jaarlijkse verhoging van de on roerend zakenbelasting (OZB). In de meerjarenbegroting, die in oktober wordt vastgesteld, kan het college hiermee rekening gaan houden. De lastenverzwaring is het zwaarste wapen dat de gemeente in de strijd gooit om te voorkomen dat ze de ko mende vier jaren met oplopende te korten van één tot 4,5 miljoen gulden zit opgescheept. De impopulaire maatregel is noodzakelijk, omdat Soest als gevolg van de herverdeling van het gemeentefonds veel minder geld van het rijk krijgt. Dit jaar was het tarief van de OZB 9,69 gulden per vijfduizend gulden van de waarde van het onroerend goed. Voorbeeld: voor een huis van 250.000 gulden moest de eigenaar jaarlijks 484,50 gulden aan OZB be talen (50 keer 9,69 gulden). Het ta rief van 9,69 gulden wordt de ko mende vier jaren telkens met een gulden verhoogd. Daarbovenop komt de gebruikelijke aanpassing volgens het inflatiecijfer. Huurders betalen ongeveer 45 pro cent van de aanslag. Het restant wordt bijgelegd door de verhuurder. Mocht het rijk alsnog met een com pensatieregeling komen om de bur gers te sparen, dan zal de gemeente de OZB-verhoging aanpassen. "Dit moet een project worden van de gehele bevolking." Directeur Leo van den Berg van kinderparadijs De Vrije Teugel heeft het over de ver plaatsing van de welzijnsinstelling. De gemeenteraad heeft unaniem besloten een onderzoek naar de haalbaarheid ervan in te stellen. In de ogen van de bijzonder verheugde Van den Berg is het uniek dat alle raadsleden het initiatief steunen en de eventuele verplaatsing van De Vrije Teugel niet misbruiken voor het voeren van partijpolitiek. Van den Berg had dit de fracties nadrukkelijk gevraagd, toen ze op 12 april een bezoek brachten aan het kinderparadijs dat aan het Vedelaar- pad de grens van de mogelijkheden heeft bereikt. De eensgezindheid binnen de raad geeft volgens Van den Berg aan dat iedereen het belang van een goede locatie voor De Vrije Teugel inziet. Hij hoopt dat ook de bevolking van Soest het initiatief massaal ondersteunt. Het onderzoek zal zich niet alleen rich ten op de witte boerderij van de familie Lanser op de Engh. Ook andere loca ties worden bekeken. In dit verband is al eens het terrein tussen de nieuw bouwwijk Boerenstreek en de Wiek- sloterweg genoemd, maar de nadrukke lijke voorkeur van Van den Berg gaat uit naar de boerderij van Lanser. "Nieuwbouw is niks. Daar moet eerst sfeer in komen en iedereen weet dat zoiets lange tijd nodig heeft. De boerde rij op de Engh heeft zoveel historie en sfeer, dat is een fantastische plek met veel meer pré's dan nieuwbouw," zegt Van den Berg. Financiën Alles staat of valt natuurlijk met de fi nanciële mogelijkheden. Van den Berg heeft zich al eens door Kees Boerkoel (PvdA) laten voorrekenen dat het ter rein aan het.Vedelaarpad netto twee miljoen gulden kan opleveren als er woningbouw kan plaatsvinden. Met be trekking tot het prijskaartje van de wit te boerderij wil hij geen getallen noe men. "We zijn een dwergje in vergelijking met de andere kapers op de kust. Een pro jectontwikkelaar zal misschien bereid zijn zo een miljoen meer te geven. Wat wij de heer Lanser kunnen bieden, is de zekerheid dat zijn plek behouden blijft. Wij werken hard aan het doel en Lan ser waardeert dat. Ik heb een goede band met hem opgebouwd." De verbouwingskosten van de boerde rij zijn geschat op 2,7 miljoen gulden. De Vrije Teugel heeft hier een zevenja renplan voor opgesteld. "We bieden ie dereen activiteiten. Als je zo'n mooie plek kunt toevoegen aan je voorzienin gen, waar iedereen plezier aan kan be leven, dan moet je dat met z'n allen in De witte boerderij op De Engh geniet de voorkeur bij De Vrije Teugel als nieu we locatie. Soest proberen te bereiken. Dat is mijn visie en belangrijkste argument. We hebben bewezen dat we onze activitei ten aankunnen en willen creatief verder. Het is geen geheim dat wij meer willen en onder meer een jeugdtheater en een zuivelkeuken op ons verlanglijstje heb ben staan. We willen iedereen erbij be trekken, dus laat heel Soest meehelpen. We doen het tenslotte allemaal voor de kinderen van Soest. Wij gaan er keihard aan werken. We hebben nu een unieke kans. Ik wil niet over vijf jaar het idee hebben dat we er meer aan hadden moeten doen." De meningen blijven verdeeld in Soestdijk en 't Hart. Dit is eigenlijk de enige conclusie die kan worden getrokken na de inspraak- en infor matieavond over de drie verkeer smodellen die de klankbordgroep Soestdijk beeft gepresenteerd. Eergisteravond lieten vooral de mensen zich horen, die willen dat de afsluitingen verdwijnen, maar in geen van de drie modellen krijgen zij hun zin. Volgens de klankbordgroep is dit logisch, omdat ze van de gemeente de opdracht had ge kregen modellen te ontwikkelen, waar in de huidige afsluitingen in de Waldeck Pyrmontlaan en de Verlengde Talmal- aan gehandhaafd blijven. Eind vorig jaar, toen een plan op tafel lag waarin geen afsluitingen voorkwa men, togen juist de voorstanders van de afsluitingen naar het gemeentehuis om te protesteren tegen een open Soestdijk. De gemeenteraadsfracties waren hier zo gevoelig voor, dat de klankbordgroep met nieuwe randvoorwaarden aan het werk werd gezet. BAR, GRILL RESTAURANT Onze beroemde vlees- en visgerechten? Onze regelmatig wisselende nieuwe specialiteiten? Het blijft genieten! (Al onze gerechten kunt u ook afhalen.) Voorkeur Drie modellen hebben de vertegenwoor digers van een groot aantal straten in de wijk aan het papier toevertrouwd. Bij de grote meerderheid van de bewoners van onder meer de Koninginnelaan, de Nieuwstraat, de Beetzlaan, de Verleng de Talmalaan en de Waldeck Pyrmont laan bestaat de voorkeur voor model 1. Hierbij blijven de twee afsluitingen ge handhaafd en worden in de wijk (voor al op de Koninginnelaan, de Beetzlaan, de Nieuwstraat en de Prins Hendri klaan) snelheidsremmende maatregelen getroffen. Bij voorbaat 'kansloos' lijkt model 2, waarbij de wijk door twee extra afslui tingen in tweeën wordt gesplitst. Model 3 (handhaving huidige afsluitingen, een afsluiting op de Regentesselaan én extra afsluitingen tijdens de ochtend- en avondspits in de Mariastraat, de Konin ginnelaan en de Hellingweg én snel heidsremmende voorzieningen) kan evenmin rekenen op veel steun. Daarentegen zijn de bewoners van voor al de rustige straten tegen elke vorm van afsluiting in de wijk. In maart werden in de 'driehoek' tussen de Beetzlaan, de Nieuwstraat en de Koninginnelaan zes honderd handtekeningen verzameld van mensen die tégen afsluitingen zijn. Vol gens de klankbordgroep is de vraagstel ling hierbij niet helemaal juist geweest en geeft de uitslag geen realistisch beeld. Verkeersambtenaar Marcel Vossestein van de gemeente stelde nadrukkelijk dat het aantal handtekeningen niet door slaggevend is. "Dit denken de mensen vaak. Het is de macht van het getal, maar veel zwaarder weegt de kwaliteit" van een voorstel." Procedure Tot en met woensdag 7 mei kan de be volking van Soest schriftelijk reageren op de drie verkeersmodellen. Dit kan zowel bij de vertegenwoordigers van de klankbordgroep als bij het college van B&W (Raadhuisplein 1, 3762 AV Soest). De reacties die bij de klankbord groep worden ingeleverd, worden door gesluisd naar het college. Hiervoor zijn speciale oranje formulieren verkrijgbaar, waarop de voorkeur voor één van de drie modellen kan worden aangegeven. Wie iets anders wil, kan dit achterop het formulier laten weten. Reacties die vóór de start van de inspraakprocedure (9 april j.1.) naar de gemeente zijn ge stuurd, maken officieel geen deel uit van de inspraak. Na de inspraakronde neemt het college een maand de tijd om een voorstel voor te bereiden. Dit zal op vrijdag 6 juni worden gepresenteerd. Op dinsdag 17 juni volgt behandeling in de raadscom missie verkeer, waarbij de burgers op nieuw kunnen inspreken. Besluitvor ming in de raad vindt plaats op donder dag 3 juli. Na de zomervakantie wordt begonnen met de uitvoering van de werkzaamheden. Deze worden in som mige straten gecombineerd met de ver vanging van de riolering. Eén ding is in elk geval zeker. Welke oplossing de gemeenteraad ook kiest, geen enkele optie zal alle inwoners van Soestdijk en 't Hart tot tevredenheid stemmen. Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 De schooljeugd verdrong zich voor de medewerksters van de Soester Courant die ijsjes uitdeelden. nige firma zal een prijs van de Soester Courant in de wacht slepen, al zullen de makers van de krant er alles aan doen om bij het volleybal en basketbal een trofee terug te winnen. Verhalenwedstrijd Jong en oud kan nog meedoen aan de verhalenwedstrijd van de Soester Cou rant. Het is de bedoeling een verhaal te schrijven van 500 tot 1.000 woorden over 'Soest in het jaar 2022'. In drie ca tegorieën (t/m 12 jaar; 13-18 jaar en volwassenen) is een prijs van 100 gulden beschikbaar. De winnende verhalen worden gepubliceerd in de jubileumuit gave van zaterdag 30 augustus. Stuur het verhaal vóór zaterdag 31 mei naar: Soester Courant, Van Weedestraat 227, 3761 CD Soest. Fax: 6024904. Fotowedstrijd Drie prijzen van 100, drie van 50 en drie van 25 gulden zijn te winnen in de fo towedstrijd van de Soester Courant. De jury beoordeelt wie de leukste, origi neelste of mooiste foto heeft gemaakt. De technische kwaliteit doet niet zo ter zake, zodat iedereen, ongeacht de mo gelijkheden van de camera, evenveel kans maakt op een prijs. Er zijn drie categorieën: 'Verkeer in Soest', 'Natuur en Milieu in Soest' en 'Mensen in Soest'. Ook de winnende foto's zijn te zien in de speciale editie. Stuur de foto's, net zoveel als u wilt, vóór zaterdag 31 mei naar: Soester Cou rant, Van Weedestraat 227, 3761 CD Soest. De Prins Willem Alexanderschool aan de Beetzlaan heeft de festiviteiten gedeeltelijk al achter de rug. Voor de St. Carolusschool aan de Christiaan Huygenslaan in Soesterberg moeten de feestdagen nog aanbreken. Beide scholen bestaan 75 jaar, net als de Soester Courant. Op de laatste schooldag voor de mei vakantie had de Soester Courant daar om een verrassing in petto voor de 220 kinderen van de PWA-school en de 175 Soesterbergse leerlingen. Medewerk sters van Uitgeverij Smit, die dit lokale nieuwsblad uitgeeft, trakteerden vrijdag morgen op de openbare en de roomska- tholieke basisschool op ijsjes. Dat dit gebaar in de smaak viel, bleek uit de enthousiaste reacties van de kin deren van wie sommigen spontaan, an deren op aangeven van de docent het 'Hieperdepiep Hoera' inzetten. Het ijs was al snel gebroken. Zonder tegensput teren onderbraken ze de Engelse proef om het ijsje te proeven, vergaten ze de biologieles om de verpakking te ontle den of verlieten ze de gymles op het grasveld om zich te verdringen voor de bezoeksters met de lekkernij. In elke groep werd het aandachtsveld al gauw verlegd van de boeken en schriften naar het verfrissende intermezzo. En al was het educatieve gehalte van het verjaar dagscadeautje nihil, de meeste leer krachten smulden natuurlijk mee. Na het verjaardagscadeautje wil de Soester Courant de 'jaargenoten' van de Prins Willem Alexanderschool en de St. Carolusschool vanaf deze plaats nog maals feliciteren met het 75-jarig be staan. competitie beschikbaar gesteld. Dit sportieve meerdaagse evenement barst op maandag 12 mei los, eindigt op maandag 10 juni en telt dit jaar een re cord aantal van 124 teams, hetgeen neerkomt op bijna negenhonderd deel nemers. Tientallen Soester bedrijven doen mee aan veldvoetbal, zaalvoetbal, basketbal, volleybal en/of atletiek. Me- Bedrijfssport Over enkele weken deelt de Soester Courant wéér uit, want ze heeft alle prij zen voor de 35e Soester bedrijfssport- Alle aandacht van de leerlingen was gericht op de verfrissende verrassing.

Soester Courant | 1997 | | pagina 3