Rudo en Leidie Niemeijer uit Soest: 'Kinderopvang in Tuzla is broodnodig' Scholieren maken honderden 'elfjes' Desmom stelten m Leerlin Tuzla-actie is op weg naar (financieel) hoogtepunt Apollo: drie weken lang boeken- en platenmarkt Hoofdprijzen voor PVO-ers Kroniek uit Kedzierzyn/Kozle DONDERDAG 1 MEI 1997 SOESTER COURANT PAGINA 10 Ooggetuigenverslag uit Tuzla (1) Huis-aan-huis-collecte start 5 mei Op landelijk concours Affiches en gedichten voor Tuzla-actie bekroond Soest voor Tuzla (5) Nieuw! DONDERDAG 1 M Leerlingen rich DENIE PH0T( rotor Solliciteren i eze maand voert het Vredesplatform Soest een grote actie voor het kinder opvangproject in Tuzla. Het Soester echtpaar Rudo en Leidie Niemeijer hij ts methodoloog/antropoloog, zij psychologe - kent de Bosnische stad inmid dels uit eigen ondervinding en schreef voor de Soester Courant een ooggetui gen verslag van de situatie die ze er aantroffen. Deze week het eerste deel. het daarbij te laten. Veel van de vluch- telingkinderen zijn zwaar getraumati seerd, maar ook de mensen die ze moe ten opvangen hebben verschikkelijk veel meegemaakt. Het is dus belangrijk dat er bij de organisatie van de opvang re kening wordt gehouden met dit pro bleem. Daarom is het ook goed dat het project van Soest voorziet in een nauwe samenwerking tussen het nieuwe op vangcentrum en een behandelingscen trum voor kinderen met ernstige psychi sche problemen. Nijpend tekort Zoals de situatie nu in Tuzla is, is er een nijpend tekort aan geld om goede op vang te bewerkstelligen, er is geld nodig om de hulp uit te breiden en datgene wat er. nu is vol te kunnen houden. Wij werden rondgeleid in een weeshuis, waar wij geconfronteerd werden met enkele zalen vol weeskinderen of kinde ren waarvan de nog in leven zijnde ouder of ouders te getraumatiseerd wa ren om zelf voor hun kinderen te zor gen. De kinderpsychiater die aan dat instituut verbonden is zat vol goede ideeën over wat er allemaal nodig was, maar geld en goederen ontbraken en veel werk is liefdadigheidswerk. Het project was begonnen, de hulp was weg gevallen, en nu was het zelfs onzeker of er wel genoeg geld zou zijn om de kin deren te eten te geven. Het is daarom belangrijk dat wat nu hier in Soest wordt opgestart ook echt goed voor elkaar komt en wij hopen van harte dat er voldoende geld ingezameld wordt om het kinderopvangproject bij Tuzla te kunnen financieren en dit een aantal jaren te kunnen volhouden, tot het in de toekomst door Bosnië weer zelf finan cieel kan worden overgenomen. Rudo en Leidie Niemeijer In de volgende Soester Courant be schrijft Leidie Niemeijer o.a. de ervaring die de opdeed in een vluchtelingen-op vangcentrum in Tuzla. Wordt vervolgd. Graag voldoen wij aan het verzoek van de organisatie voor het project "Kinderopvangproject voor Tuzla" iets te vertellen over onze ervarin gen in Tuzla. Door een toeval kwa men wij onlangs met dat project in aanraking. Wij hebben met betrek king tot hulpverlening in Bosnië een actieve gemeente, merkten wij tot ons groot genoegen! Onze zoon Issa is inmiddels al weer en kele jaren actief betrokken bij hulp aan Tuzla, samen met een aantal andere Amsterdamse studenten die daarvoor de stichting Jongeren Solidair met Voor malig Joegoslavië hebben opgezet. Al tijdens de oorlog zijn ze in Tuzla op be zoek gegaan om te kijken waar behoef te aan bestond bij hun collega-studen ten. Daaruit is een uitgebreide samen werking met de Universiteit van Tuzla ontstaan, waaraan inmiddels ook ver schillende Nederlandse universiteiten officieel zijn gaan meedoen. Afgelopen zomer werd door deze stu denten een zomeruniversiteit georgani seerd, samen met de Universiteit van Tuzla, om iets te doen aan de grote ach terstand door het jarenlange isolement als gevolg van de oorlog. Uit heel Eu ropa en ook uit Noord-Amerika zijn vorig jaar professoren als vrijwilliger en vaak op eigen kosten naar Tuzla geko men om onderwijs te geven. Vooral het onderwijs op de medische faculteit en onderwijs in Engels kregen veel belang stelling. Komende zomer wordt op nieuw een zomeruniversiteit georgani seerd en het is de bedoeling dat daarna de organisatie geheel wordt overgeno men door de Universiteit van Tuzla zelf. Wijzelf hebben afgelopen zomer onder wijs gegeven aan de medische faculteit. Daar bleek veel behoefdte aan te be staan, en onlangs zijn we er met hulp van Dutch Cities for Tuzla een tweede keer gegaan. In september gaan we voor een derde maal, waarbij het de bedoe ling is dat er ook een paar Nederlandse huisartsen meegaan om uit eigen erva ring de artsen in Tuzla en omstreken wat te vertellen over hoe huisartsenpraktij ken hier georganiseerd zijn. In Tuzla was de gezondheidszorg voor de oorlog re delijk goed, maar natuurlijk wel volgens het oude centralistische systeem. Daar willen of eigenlijk moeten ze nu wat aan gaan doen, want de oude organisaties zijn volledig in elkaar gestort door de oorlog en de chaos. We kregen dus veel vragen over hoe het systeem in Neder land werkt. Geen nationalisten Een van de belangrijkste redenen waar om het zo belangrijk is om Tuzla en omgeving hulp te bieden is dat de racis tische vormen van het nationalisme en tot nu toe zo veel mogelijk buiten de deur zijn gehouden, ondanks de ellen de van de oorlog waarbij de stad flink geleden heeft onder de beschietingen door de "Cetniks" (de nationalistische troepen van Karadzic en Mladic). Er wonen grote groepen vluchtelingen in Tuzla, zowel uit Brcko als uit Srebeni- ca. Desondanks wonen en werken in Tuzla nog veel Kroaten en Serviërs die niet hebben meegedaan met de nationa listen. Verder zij er ook veel mensen gemengd gehuwd. Ook is over het alge meen de moslim bevolking er niet fana tiek nationalistisch en vaak niet prakti- zerend. Tuzla heeft ook flink onder de oorlog geleden. Een van de meest dramatische' gebeurtenissen was een granaat die op het centrale plein van Tuzla neerkwam en in een klap ongeveer 75 jongeren zo tussen de 14 en 21 jaar doodde. Ze lig gen allemaal bij elkaar begraven in een park, en de 75 graven staan altijd vol bloemen. Het is een indrukwekkend monument. Opvang vluchtelingen Toen we er waren, vorige zomer en ook onlangs weer, hebben wij gemerkt hoe broodnodig kinderopvang is. Vandaar dat we zo blij zijn met het Soester ini tiatief. De enorme toevloed van vluch telingen is in Tuzla maar moeilijk op te vangen, er moet worden bijgebouwd. Maar de middelen daarvoor ontbreken. Niet alleen is er geen geld voor extra uitgaven, maar er is zelfs geen geld om het gewone onderwijs en de gewone gezondheidszorg gaande te houden doordat de economie geheel in elkaar is gestort. Tuzla was voor de oorlog een welvaren de mijn- en industriestad, met een pro bleem van vervuiling zelfs. Sinds de oor log werkt een groot deel van de fabrie ken en mijnen niet meer. Veel van de projecten voor hulp aan vluchtelingen draaien met vrijwilligers; alleen wanneer er buitenlandse financiering is krijgen deze mensen een laag salaris. Die bui tenlandse hulp is inipiddels sterk afge nomen, de fase van noodhulp is nu voorbij. Terwijl de middelen om de pro jecten voort te zetten volledig ontbre ken. Het opvangen van vluchtelingen is niet eenvoudig. Het is zeker niet voldoende om gewoon een centrum te bouwen en "De Denen hebben Mihatovici (ge meente Tuzla) een kleuterschool gegeven met 15 plaatsen. Maar er zijn 700 kinderen onder de 7 jaar. Dat betekent in de praktijk dat kin deren in rijen wachten om een half uur per dag met het speelgoed te spelen." Dat schrijft de correspondent van het Vredesplatform Soest in Tuzla. Wie zo iets leest beseft pas goed hoe zinvol de Soester actie voor een kinderdagverblijf is. De gemeente Tuzla, die zelf erg arm is, heeft al grond en vergunningen be loofd, belastingvrij. In Soest is intussen al f 6500 binnenge komen, wat door het gemeentebestuur nog wordt verdubbeld. De laatste bijdra ge kwam van de oecumenische viering in de Open Hof, zondagavond, waar f 544,- voor Tuzla werd gegeven. Veel affiches met "elfjes", gemaakt door de schoolkinderen, zijn her en der in Soest te zien. Ook veel winkels werken mee. Kleurenfoto's van de mooiste af fiches waren gisteren o.a. te koop op de Oranjevrijmarkt. Programma Op het programma staan nog de mode show (en de winkelverkoop) bij Spullen- hulp, zaterdag 10 mei vanaf 11.00 uur, de Schans 20, en de kinderinstuif rond om vrede en veiligheid op woesndag 14 mei in de Schoof, Molenstraat 142. Eerst echter is er vanaf 5 mei - met het hoogtepunt op 6 mei - de huis-aan-huis- collecte, waarvoor zich zo'n 130 collec tanten inzetten. Wie niet thuis is kan een brief met een acceptgiro verwachten, zodat iedereen mee kan doen. In de rij staan om een half uur te spelen zal voor kinderen in Mihatovici (Tuzla) dan niet lang meer nodig zijn. Giften zijn ook welkom op postbank 4734921 t.n.v. Vredesplatform Soest. Meer dan achtduizend boeken en platen worden uitgestald tij dens de speciale markt die Apol lo gedurende drie weken gaat houden in het voormalige post- duivengebouw bij WZ'49 en het dierenpension aan de Eemweg. In de periode van 2 tot en met 24 mei kunnen belangstellenden er elke donderdag, vrijdag en zaterdag te recht om te zoeken naar het boek dat of de plaat die ontbreekt in de ver zameling of die men om een andere reden altijd al heeft willen hebben, maar nooit kon vinden. Tijdens de Oude Ambachtenmarkt in de Kerkebuurt op Hemelvaartsdag (donderdag 8 mei) kan men de boe ken- en platenmarkt vanaf de markt ook te voet bereiken. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan wil het Soester Mannenkoor een extra dimensie geven aan de vijf de boeken- en platenmarkt. Tijdens de voorbereidingen zijn de leden erin geslaagd een uitgebreid aanbod van bijzondere titels en 'ouderwetse lang- spelers' te verzamelen, die de liefheb ber de komende weken voor een schijntje op de kop kan tikken. Gebonden boeken en paperbacks in alle genres gaan voor één tot vier gulden de deur uit en alle pockets kunnen tegen betaling van vijftig cent (tien voor vier gulden) worden mee genomen. De prijs van een plaat is vastgesteld op één gulden (twee piek voor een dubbel-elpee). Het aanbod van lp's beslaat vrijwel alle muziek stromingen. Tijdens de markt wordt het assortiment boeken en platen voortdurend aangevuld. Zaterdag 26 april hield de KNF-af- deling Noord Holland in samen werking met muziekvereniging Prinses Irene in Huizen een lande lijk solisten- en kleine ensembles concours. Vier leden van de slagwerkgroep van muziekvereniging PVO hebben onder het nimmer-aflatende enthousiasme van- hun instructeur Martin Oosterdijk mee gedaan aan dit concours. En met goe de resultaten: Twee eerste en twee twee de plaatsen in een groep van totaal 47 deelnemers, dan heb je een beste pres tatie neergezet! Jeroen van Esch beet als eerste het spits af bij de PVO-slagwer- kers. Met "de opbouwmars" van A. Boer scoorde hij 46Vi punten: goed voor een tweede prijs in de derde divi sie in de categorie solisten op kleine trom. Nog geen uur later speelden Da niël van Dijk en Jelle Vlaanderen in de categorie kleine ensembles. Met multi percussion (diverse slagwerkinstrumen ten) speelden zij "Switch" van Henk Schellekens. Het virtuoze geroffel lever de dit tweetal 51,5 punten op: een le prijs in de 3de divisie, promotie naar de tweede divisie en een beker! Bij de prijs uitreiking bleek dat beide slagwerkers bovendien de hoogste score uit de 3de divisie hadden behaald! Tien minuten later scoorde Sylvia Daze- laar met "Solo Inilia" van Leon Camp 44 punten; ook goed voor een 2e prijs in de derde divisie slagwerkers. Na de pauze was het nogmaals de beurt aan Jelle Vlaanderen; nu in de catego rie solisten. Op zijn kleine trom sloeg Jelle "Four pieces for a Soloïst" van Leon Camp. Hij behaalde daarmee niet minder dan 54 punten: een 1ste prijs in de tweede divisie met een promotie naar de eerste divisie en een beker. Behalve deze prijzen kreeg hij een extra onder scheiding wegens zijn techniek. Daar mee was hij de beste in die tweede di visie en mag hij meedoen aan het eerst volgende "Top-concours" voor slagwer kers. "Elfjes voor Tuzla" was het motto van de fantastische bijdrage die honderden Soester schoolkinderen aan de publiciteit rond de actie voor een kinderopvanghuis in Tuzla, hebben geleverd. Op 23 april werd symbolisch de deur voor een kin deropvanghuis in Tuzla geopend in Artishock door Ans Mann, direc teur van de Desmond Tutu-school. Zij werd daarbij geholpen door een van de vele kinderen en hun ouders die de tentoonstelling van de honderden "elf jes voor Tuzla" kwamen bewonderen. De muren in de tentoonstellingsruimte hingen van onder tot boven vol met prachtige affiches, waarop een gedicht van elf woorden (elfjes) was geschreven. Afgelopen maart werden alle scholen door de scholengroep van het Vredes platform aangeschreven met het verzoek mee te doen met deze creatieve actie. Betrokkenheid van de scholen bij de vluchtelingenkinderen in Tuzla was het doel van de scholengroep. Het maken van een gedichtje op een affiche, zette de kinderen aan tot denken. Het resul taat was 274 verschillende gedichten! Uit de reacties bleek dat de kinderen erg enthousiast waren op deze manier mee te doen. Op verschillende scholen wer den meer affiches gemaakt dan toege zegd. Zeven basisscholen deden mee: de Montessorischool, de Da Costa, Overhees, de Insinger, de Bron, de Driesprong en de Lasenberg, een school voor ZMOK-onderwijs. Uit de contacten met de scholen in Soest en Soesterberg bleek dat alle scholen meedoen aan projecten in lan den waar vluchtelingen zijn of waar oor log of honger heerst. Dat mag wel eens gezegd worden! Desondanks zegden de zeven genoemde scholen hun medewer king toe aan de Soester actie voor Tu zla. Op drie scholen verkochten de kin deren stroopwafels in familiekring. De netto-opbrengst van f 2000,- komt ten goede aan de actie. Tijdens de tentoonstelling werden de mooiste affiches en het beste elfje van elke school bekend gemaakt. Drie jury leden: Jan Visser, dichter; Leo Weusten, kunstschilder; en Dienke Sebus, de ont werpster van het elfjeslogo; hebben uit al die affiches een keus gemaakt. Dat viel dus niet mee! De winnaars kregen ieder een prachtige foto van hun affiche, waar ze verschrikkelijk trots op zijn. Affiches De bekroonde affiches zijn gemaakt door Iris van de Burg (Insingerschool), Bart Nieuwenhuizen (De Lasenberg), Alper Suna (obs Overhees), Tjarda Houtman en Brian Yuen (Da Costa- school), Mark van Welzenis (Montesso rischool), Frank Steur en Samad Bou- hroua (De Bron) en Esmée van Horns- veld (De Driesprong). De jury koos de volgende "elfjes" als de beste van in totaal 274: Foto: Goos van der Wilt Kinderen als vluchtelingen moeten veel verwerken wij kunnen ze helpen echt (Janine v.d. Werf, Insingerschool) Kinderen hebben verdriet ze spelen wel maar zonder plezier vrede (Michelle Noordermeer, o.b.s. Overhees) Hé zit niet uit je neus te eten help Tuzla nu! (Naomi den Besten, Montessorischool) Gezinnen uit elkaar hebben hulp nodig geef geld aan Tuzla vandaag (Kim Kocer, De Driesprong) Sukkels wat zijn die militairen die onschuldige burgers doden toch sukkels (Olaf de Vries, De Lasenberg) Brand veel verwoesting gesneuvelde mensen, wie leeft, is van binnen dood (Frans Taris en Daan de Klerk, Da Costaschool) Vrede? Niet schieten? Geen slachtoffers meer? Is alles nu vergeten? Nee! (Marieke Jansen, de Bron) Alle kinderen en leerkrachten werden door Edith Davelaar van de scholen groep bedankt voor hun geweldige bij drage aan de actie. De 14 allermooiste affiches en gedichtjes zijn te zien in het gemeentehuis. Om publiciteit te geven aan de komende collecteweek van 5 tot en met 10 mei worden alle affiches ver spreid onder winkeliers, openbare ge bouwen, bibliotheken, kerken, enz. in Soest. Wie van die mooie, kleurige affi ches ziet hangen weet waarvoor de aan dacht vragen. Foto's van affiches zijn te koop op de Tuzla-kraam op de vrijmarkt op Konin ginnedag. De scholengroep wil graag Mercurius bedanken die het karton voor de affiches gratis verstrekte, evenals foto zaak Van Oosten die de foto's van de winnende affiches heeft gemaakt. Het is voorjaar. Lammetjes dartelen in de wei. De natuur staat op springen. Het nieuwe leven is aanstaande. Een klein meisje speelt met haar zusjes en buur meisjes. Het gaat aan hen voorbij dat de vaders en moeders zorgelijk kijken. Dan, op een dag vroeg in de morgen, roept de moeder: "Het is oorlog". Oorlog, wat is dat? De kinderen in de buurt hebben wel iets anders waar ze vol van zijn, want in de boerderij aan de overkant is een baby geboren. Een jon getje, hij heet Johannes. De vader van de baby is niet thuis. Hij is soldaat in Zeeland, weten de kinderen te vertellen. Een paar dagen later. Vreemde mannen in groene pakken komen het dorp bin nen. Het zijn soldaten op fietsen, paar den, motoren en in auto's. Bij de dorps smid wordt halt gehouden. De paarden moeten nieuwe hoefijzers hebben en de smid wordt gedwongen dat te doen. Het kleine meisje, ze is vier jaar, staat op een rieten stoeltje in de kamet voor het raam. Ze is bang, wat gebeurt er toch al lemaal? Vanaf die dag wordt alles anders. Die vreemde soldaten worden de baas in het dorp. De vader van het meisje moet op een dag de radio inleveren. De mensen mogen niets meer over de oorlog horen. Ook maakt de vader grote zwarte schot ten. Die moeten 's nachts voor de ramen want er mag geen licht naar buiten schij nen als het donker is. 's Nachts vliegen grote drommen vliegtuigen over het dorp. Overdag gaat het leven zijn gang. Achter het huis, waar het meisje woont, ligt een spoorlijn. Dagelijks puffen trei nen met dikke rookwolken door de wei landen. De kleine Johannes groeit op van peu ter naar kleuter. Zijn vader is ai lang weer thuis. Het meisje moet naar school. Er komen weer nieuwe soldaten en zij nemen de school in beslag. Op een boerderij wordt "de pronkkamer" ingericht als schoollokaal. Twee dagen in de week krijgen de kinderen daar les. Iedere dag een paar klassen. In veel hui zen in het dorp zijn ook soldaten. In kwartiering. Op een dag zegt de moeder: "Jullie mo gen niet dicht langs het huis lopen want er staat afweergeschut achter in het land." Het is zaterdagmiddag en het meisje gaat naar grootmoeder, achter op de fiets bij vader. Ze komen langs de plek waar het geschut staat. Een lange pijp steekt boven de grond uit, als er ge schoten zou worden zou dit rakelings langs het huis gaan. Een andere dag, vliegtuigen scheren laag over het dorp. De melkfabriek, waar de vaders van het meisje en de buurkinderen werken, wordt beschoten. In de gang liggen de moeders en de kin deren dicht bij elkaar. Ze zijn bang. Even later is het voorbij. Ook is er Al- bert, hij zit in een schuurtje hout te hak ken. De kinderen mogen er niet over praten. Na een paar weken verdwijnt hij weer. In het geheim worden er 's avonds varkens geslacht. Er is honger in het land. Verweg, uit de grote stad, komen veel vrouwen en oudere mannen. Eten- halers, worden ze genoemd. Er gaat een gerucht. Razzia. De man nen vluchten de weilanden in. Er ko men nog meer vreemde mensen in het dorp. Sommigen dragen vreemde kle ren, klederdracht. Zeeuwse mensen gaan wonen bij de grootouders van de kleine Johannes. Omdat zijn vader hen nog kende van de tijd toen hij in Zee land vocht. Ook uit Limburg komen ze naar hei Noorden. Hertha, een grote zwarle hond, komt ook mee. Kinderen uit Rot. terdam en Haarlem wonen nu ook in het dorp, zoals Iza, Mia en Jaap. Hel wordt steeds spannender. De vader zegt: "Het front komt dichterbij." Het front, wat is dat? vraagt het meisje zich af. Gerommel in de verte en dan opeens weer vreemde mannen in het dorp. Alle mensen lachen en zijn blij. Twee tanks met soldaten erin. Ze stap- pen uit, je kunt ze niet verstaan, maar ze delen chocola, sigaretten en biskwie uit. Zij is negen jaar en Johannes vijf, als de oorlog voorbij is. De jaren er na zijn vol van beweging. De kinderen gaan naar school en groeien uit elkaar. Emigreren is in. Als zij veertien is gaat ze aan hel werk. Hij: na zijn studie gaat hij naar hel land van de bevrijders. Zij verhuist naar een andere provincie en gaat de weg die veel meisjes gaan in die tijd. Ze wordt in beslag genomen door het gezin. Op een avond wordt er gebeld. Ze doet open, hij zegt: "Ken je me nog?" In een flits komt het kleine dorp in beeld. Zij tweeën, kinderen van de oorlog. Een periode van vijfjaar die niet uit het le ven weg te denken is. Nu zijn beiden al tientallen jaren inwoners van Soest. Herinneringen blijven, ze vervagen maar enkele momenten staan haar op het netvlies geschreven. Het is nog niet zo lang geleden dat zij zich realiseerde dat in de trein, die achter het huis door de weilanden reed, Joodse mensen heb ben gezeten op weg naar Westerbork. Waarom dit verhaal? Het is niet anders dan de verhalen die u al zo vaak heeft gehoord en gelezen. De vrouwen en kin deren in Tuzla hebben wellicht veel schokkender oorlogsherinneringen. Hun verwerkingsproces kan vele jaren vergen. Na de oorlog kreeg Europa hulp uit het buitenland. Mede door de Mars hall hulp kon Nederland herbouwd en economisch gezond gemaakt worden. Het was veel groter van opzet dan wat nu van ons wordt gevraagd. Ondanks de verdeeldheid die er soms is in ons land, zijn we ook groot in eensgezindheid. Daar zijn voorbeelden genoeg van. Het Oranjegevoel komt in het hart als ik denk aan een Elfstedentocht of het win nen van de wereldbeker. Gisteren, 30 april, koninginnedag, hoort daar zekér bij. Breed door de Soester samenleving heen staan men sen achter de actie "Tuzla" van het Vre desplatform. De vrouwen en kinderen uit Tuzla moeten op ons kunnen reke nen. Stel ze in staat weer een toekomst op te bouwen. Volgende week: 4 en 5 mei, data van herdenken en gedenken. Voor mij zal het deze keer een nog diepere impact hebben. Als je zelf, als kind bewust de Tweede Wereldoorlog hebt meege maakt, kun je je iets voorstellen wat de kinderen uit Tuzla moeten verwerken. Wij kunnen er aan meewerken dat ze weer kunnen lachen en spelen in vrij heid. Annie Donker Gezien de vele contacten tussen (in woners van) Soest en (inwoners) van Kedzierzyn/Kozle, wil de nieuwe krant Jest Nasza Gazeta maande lijks aandacht besteden aan die con tacten. Dat kan natuurlijk het beste als die aandacht over en weer is, dus is gevraagd om medewerking van de Soester Courant. Beide kranten komen wekelijks uit, op woensdag, beide hebben een onafhan kelijke redactie, beide hebben de steun kleur blauw. Politiek komt niet aan de orde, het gaat om de gewone dingen waar mensen zich mee bezighouden. Vandaag de eerste berichten uit Ked zierzyn/Kozle, met daarbij de felicitaties voor de inwoners van Soest en Soester berg in verband met Koninginnedag. Een feest dat ze in Polen niet kennen, maar ze hebben wel begrepen dat dat in heel Nederland een informeel feest is. Gelukswensen Redactie en medewerkers van Jest Nas za Gazeta (nu Onze Krant) wensen alle inwoners van onze zustergemeenschap een fijne Koninginnedag-viering en wenst Koningin Beatrix nog vele jaren in gezondheid en geluk. Laatste nieuws Er is een aantal dagen een delegatie van stichting de Amerpoort uit Baarn (Nieuweroord) in Kedzierzyn/Kozle op bezoek geweest. Men heeft gesproken over een vorm van samenwerking op het terrein van de verpleging en verzor ging van gehandicapten. De delegatie heeft een uitgebreid bezoek gebracht aan Dom Pomocy en aan dagverblijven waar gehandicapten worden verzorgd en waar men aan therapie doet. In Po len wordt gelukkig veel aandacht be steed aan de verzorging; maar graag wil men meer weten van de therapeutische behandeling zoals die in Nederland plaatsvinden. Afgesproken is dat men over en weer de behandelmethodes in kaart zal brengen om elkaar te helpen. In Kedzierzyn/Kozle is men zeer geluk kig met deze vorm van samenwerking. Hulpgoederen Donderdag 24 april was het hard wer ken voor de mensen van M.O.P.S., de afdeling welzijn van de gemeente Ked zierzyn/Kozle. Uit Soest en Soesterberg kwam de eerste nachtwagen met hulp goederen van 1997, met een zeer goe de rolstoel die van groot belang zijn voor de oudere mensen in Hospitaal 3. Ook voor de mensen die revalideren waren er nagenoeg nieuwe looprekken. De keuken krijgt een goede opknap beurt omdat men door de geschenken uit Soest nu ook de beschikking heeft over prachtige warmhoudkasten, hoge druk-kookketels en nog veel meer. Men Het Saenredamplantsoe dinsdag het toneeldecor manifestatie van de Desi de oprichting van een kin De techniek-manifestatie i onderdeel van het techni waarmee het schooljaar va chool wordt afgesloten. Oni to "Techniek staat voor niei wel een kennismakingsprc technische vakken (maar da tisch) als een noodkreet vt in de richting van de overl voorschrijft dat het vak n gegeven maar te weinig n De Fotonex tegebruikei van het Adv nog eenvou VanWeedes K^OZIERZYN- TYGODNIK LOKALNY Od trody do érody 12 mirca 1097 ISSN 1427-230X INDEKS: 3324W Nr10(25) C«M 1 XI is bijzonder blij met deze kwalitatieve goede hulp. Sport In Kedzierzyn/Kozle zijn niet zoveel sportverenigingen als in Soest. Maar er is wel een heel belangrijke volleybal club die bijna kampioen van Polen werd. Bijna, zij werden tweede in een bijzonder spannende wedstrijd tegen Yawalu uit Czestochowa. De kaartjes voor deze wedstrijd waren binnen drie uur uitverkocht, meer dan 40 sportjour nalisten maakten hun opwachting, 4000 mensen konden in de sporthal de wed strijd bijwonen, maar 1000 moesten het buiten volgen. Om alles in goede banen te leiden, sport is vaak emotioneel, wa ren er zeer veel politie-mensen op de been. Maar alles ging goed. Na een spannende wedstrijd verloor echter toch ons team Mostostalu Zabrze. Maar zo hoog is nog nooit een team uit Kedzier zyn/Kozle geëindigd. Wat wordt verwacht de komende tijd. Fanfare Met hoopvolle verwachtingen kijkt men uit naar het volgende transport uit Soest. Maar ook de Drumfanfare van Koninklijke Luchtmachtkapel ziet men in juni weer graag komen. Men is er trots op dat deze fanfare weer naar Ked zierzyn/Kozle komt. Er is een heel pro gramma voorbereid en men gaat met het orkest ook de regio in. Hulp is goed, maar ook is het fijn om andere contac ten te hebben. Muziek maakt vriend schap. Dat is ook gebleken tijdens het 9e Szantkifestival in maart jl. Een aan tal sponsors onder de naam "Gemeen schap Soest" heeft het mogelijk gemaakt dat de Hollandse groep Pig Meat kwam optreden. Dat was prachtig en dat ver geet men niet in Kedzierzyn/Kozle. Tot de volgende keer, Andrzej Skopinski Wisla hoofdredacteur Jest Nasza Gazeta Het Griftland Collegi gen solliciteren bij bt Bunschoten-Spakenl solliciteren. Het sollicitatieproject is doel leerlingen te lerer senteren. Op school wo dacht aan geschonken dat nu in de echte m£ tweede reden voor dit havo-onderwijs theoret praktijk-aanvulling wa "We hebben tot nu toe project in havo-3 gel accent lag op aanvulli vakken, zoals koken bloemsierkunst, lat computervaardighedei in de zorgsector. Dooi Basisvorming is het p Vaardigheden achterh denken aan een ander opleiding van het have de leerling(nog) beter zijn maatschappelijke het sollicitatieproject mevrouw De Groot, havo. Zij onderstreept het 1 ren solliciteren door snelle veranderingen en op de komst van c het voortgezet onder wijsvernieuwing wil d standiger aan het we ook voor de orienta loopbaan. Een sollic deze is daarom ook aanpassing en aanvul onderwijs. "Wij hebben de leerli ma aangeboden dat vaardigheden: hoe voer je een gesprek,

Soester Courant | 1997 | | pagina 9