"Zoiets gaat je door merg en been" Brandweer zoekt nieuwe collega's 1 Soesterberg herdenkt op 3 locaties EHBO schiet al zestig jaar te hulp Hulpverlening fc 3AGINA 14 4R- Grote verslagenheid na noodlottig ongeval op Richelleweg WOENSDAG 7 MEI 1997 v Inschrijving voor reünie Carolusschool Soester Courant in Soesterberg Informatiedag op zaterdag 24 mei aan de Koppenlaan Kerkdiensten Medische dienst |BurgeriijkestaiidJ Netwerk ouders van kinderen met reuma Gewonden bij vechtpartij op kermis Op vliegbasis, bij kruispunt en monument Klaverjassen in Burgstede Rondleiding in woonproject voor ouderen Landelijke fietsdag op zaterdag 10 mei Geslaagde lezing en wandeling over geologie Komende dinsdag demonstratie/oefening op Dorpsplein Agenda BAARN ïstraat 65 541 54 18 STDIJK lestraat 7 501 44 >12823 Correspondentie-adresym: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg (P Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 (Vervolg van voorpagina "Je zetje kinderen achterin de auto, dat is veiliger, zeggen ze. Maar als je dit ziet dan ben je in een auto ner gens meer veilig. Wat is dit tragisch; als hulpverlener wil je zo graag mensen helpen, maar hier was niets meer aan te doen. Het gaat je door merg en been als je twee kleine kin deren dood uit het wrak van een auto moet halen." Een ambulancebroeder huilde toen een heel klein pakketje, gewikkeld in een wit laken in een ambulance werd gelegd. Het gebeurde allemaal vrijdagmiddag. Een personenauto met twee dames (33 en 34 jaar) en achterin de twee dochter tjes (1 en 3 jaar) van één van de vrou wen stond op het kruispunt van de Ri chelleweg met het Zeisterspoor voor rood licht stil. Een grote vrachtwagen combinatie, met aan het stuur een 29- jarige man uit Barneveld, naderde de auto van achteren. Getuigen zagen dat hij met onverminderde snelheid achter- De inschrijvingen voor de reünie van de Sint Carolusschool beginnen binnen te stromen. Toch blijkt dat nog niet iedereen op de hoogte is van de reünie. Om die reden een herhaalde oproep. Men kan zich opgeven bij mevrouw R. Merts, tel. 351989 of bij mevrouw L. Vergeer, tel. 352105. Veel oud-leerlingen zijn niet bereik baar, omdat hun adres onbekend is. Iedereen wordt daarom verzocht eventueel bekende oud-leerlingen op de hoogte te stellen. op de stilstaande personenauto reed. Op datzelfde moment bracht hij met gillen de banden zijn voertuig tot stilstand, maar toen was het leed reeds aangericht. De zware truck boorde zich in de ach terkant van de kleine nieuwe Renault Clio. De hele achterkant werd tegen de voorstoelen gedrukt. Hulpverlening Hulpverleners van de politie, de mare chaussee, de technische verkeersdienst, de brandweer van Soesterberg én van de vliegbasis, ambulances en de helikopter van de traumadienst. Er stond een macht aan mens en materiaal. Het dra ma kon echter niet meer worden voor komen. De brandweer van Soesterberg kreeg de melding: 'beklemming' en kort daarop 'van vier personen'. Het was voor hen voldoende om met alle wagens uit te rukken. Ter plaatse gekomen za gen ze alleen de verwrongen Renault en de vrachtwagen. En toen zagen ze de levenloze lichaampjes van de weerloze kinderen. Een schok ging door de groep toen men de beide vrouwen herkende als medewerksters van Sterrenberg. Ze waren op weg richting Sterrenberg om de kinderen naar de crèche te brengen. Daarna zouden ze doorrijden naar Maarsbergen, waar de 34-jarige vrouw afscheid van haar collega's van Sterren berg zou nemen. Eén van de brand weerlieden was ook een collega van de beide vrouwen. Vooral voor hem was het een enorme schok. De grote en vlijmscherpe messen, die dwars door het hardste staal gingen, konden het op el kaar gedrongen staal bijna niet kapot krijgen. Uiteindelijk kon met het extra gereedschap van de brandweer van de vliegbasis voldoende ruimte worden ge maakt waarop het dak werd verwijderd Letsel De beide vrouwen konden daarna wor den bevrijd en met vermoedelijk ernstig hoofd- en schouderletsel werden ze naar het Academisch Ziekenhuis Utrecht vervoerd. Kort daarop kon men de li chamen van de beide kinderen bergen. Van de personenauto bleef weinig over. Door de botsing werd de achterzijde tot aan de voorstoelen platgedrukt door de vrachtwagencombinatie. Geschokt keken de vele hulpverleners toe, sommigen konden zich niet inhou den en huilden. Zelfs de arts van het traumateam, die heel wat gewend was, had moeite om zijn emoties te bedwin gen. Hier en daar werd een brandweer- helm verbeten op de grond gegooid. En toch hadden vooral de 'vrijwilligers' van de brandweer Soesterberg gedaan wat ze moesten doen. Zonder hun hulp en enorme inzet was het nog erger gewor den. De standby om brand te voorko men, want alles dreef in een plas ben zine, was al een grote garantie. Herinnering Op zondag 4 mei, de dag van herinne ring, werd in de Sterrenbergkerk en in het Kerkelijk Centrum aan de Generaal Winkelmanstraat stilgestaan bij dit enor me verlies. Hulpverleners, vrienden, collega's, en kennissen waren even bij een om een basis te vinden om dat ver lies te kunnen verwerken. Met ongeveer veertig personen ging men na de kerk dienst naar het bewuste kruispunt, waar bloemen werden gelegd. In stilte werd het verscheiden van het zo prille leven van de beide kinderen herdacht en het meeleven aan hun ouders en familie. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (035) 6021841. Meer berichten over Soesterberg op pagina 2119 Onder het motto 'Als je niet bent uitgeblust, is de brandweer iets voor jou!', gaat de Brandweer Soester berg een ledenwerfactie voeren. Door natuurlijk verloop dreigt het plaatselijke korps onderbezet te ge raken en dat is in strijd met de vei ligheid. 'Die helm van de brandweer past ieder een', zou men ook kunnen zeggen. Het is zo gewoon dat het vliegdorp haar ei gen brandweer heeft. Bij elke alarme ring staan de mannen én vrouwen bin nen luttele minuten met hun vuurrode en hypermoderne brandweerwagens op de plaats des onheils. Maar dat kan al leen als er voldoende mensen zijn die, mits goed getraind en deskundig, deze heel bijzondere taak op zich willen ne men. In mei beginnen zij dan ook met een wervingscampagne onder de bevol king en het plaatselijk bedrijfsleven op zoek naar nieuwe collega's. Het werk van de brandweer bestaat uit meer dan het blussen van branden al leen. De brandweer is er ook om mens én dier hulp te bieden in bijzondere omstandigheden. Diverse keren ziet men hen bij ernstige verkeersongevallen met bijvoorbeeld beklemde inzittenden, milieu-calamiteiten en het verwijderen van olie. Maar ook als een kat in de top van de boom niet meer naar beneden kan. Brandweerwerk is teamwerk en daarom spreken zij over 'wij' en 'ons'. Samen wordt een klus geklaard met modern materiaal en gereedschap. Om de ver scheidenheid in hulpverlening goed en deskundig te kunnen verrichten, krijgen de mensen goede opleidingsmogelijkhe den. Elke dinsdagavond is het hun oe fenavond, maar ook volgen ze op basis van vrijwilligheid cursussen elders. Dat werken van vrijwilliger bij de brandweer moet men zien als deeltijdbaan. Indien de inzet groot is om de vereiste kennis te vergaren, staat daar een vaste jaarver goeding tegenover. Men is tijdens de inzet goed verzekerd. Maar ook zijn de ontspanningsavonden van de brandweer bekend. In inspan ning en ontspanning leert men elkaar goed kennen om op de plaats waar hulp nodig is, 'samen' dat te verrichten. In dit alles is niet alleen voor de man maar juist ook voor de vrouw, een duidelijke plaats. Collega's De brandweer zoekt in principe nieuwe collega's die tijdens de zogenoemde kantooruren beschikbaar zijn. Wonen én werken in Soesterberg is uiteraard het beste. Als norm worden sportieve men sen gevraagd in de leeftijd tussen 18 en maximaal 35 jaar die nog lang niet uit geblust zijn. Voldoet men aan deze pro fielschets, dan is men in principe de juis te vrouw of man die de Brandweer Soesterberg zoekt. Natuurlijk moet men meer weten om tot Kerst 1995: De laatste grote brand in Soesterberg. Aan de Amersfoortsestraat brandde deze villa af. die zo belangrijke en mooie stap over te gaan. Daarom is men op zaterdag 24 mei van 13.30 tot 16.00 uur van harte welkom in de brandweerkazerne aan de Koppenlaan. Ook kan men zich vooraf al opgeven door vóór 19 mei een brief je te zenden naar: Brandweer Soest, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest (een postzegel is niet nodig). Bellen kan ook, tel. (035) 6026480. Het kan zijn dat men dit leest en nu al zegt,'dat is iets voor mij'. Voor die snelle beslissers staat op dinsdag 13 mei vanaf 20.00 uur een stand op het Dorpsplein. Ter gelegen heid van het 60-jarig bestaan van de EHBO afdeling Soesterberg, wordt daar een gezamenlijke oefening gehouden. Zondag 11 mei ROOMS-KATHOL1EKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Voorganger: aalmoezenier I. Crooy- mans Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 gemengd koor Zondag 19.00 herdenkingsbijeenkomst, gemengd koor Voorgangers: Zr. Marie-Anne van Er ven en ds. M.A.A. Nawijn Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; ande re dagen 07.30; gebedsdiensten: dage lijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De ka pel is de hele dag open. HERVORMDE GEMEENTE/ GEREFORMEERDE KERK Kerkelijk centrum Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.00 ds. M.A.A. Nawijn 19.00 herdenkingsbijeenkomst, Caro luskerk STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 F. Kraan Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: F. Prause Oude Tempellaan 6, tel. 351517 Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, <tekst>Kampweg 50, tel. 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort mén via het ant woordapparaat wie er dienst heeft. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, tel. 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 351789, b.g.g. 351658 of 351437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 0900-8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorgen Maatschappelijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103, tel. 352606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: tel. 035-5487411; alarmnummer: 1.1.2. Grof vuil Tel. 035-6093666. GEHUWD 2 mei, Bennie Niehoff Weming en Mo nique Blom, Buijs Ballotlaan 53. Opgaven: tel. 351252 Op dinsdag 20 mei wordt een contact avond gehouden voor ouders van kin deren met reuma. De Reumapatiënten- bond heeft hiervoor een netwerk van gespreksgroepen opgezet. Tijdens deze bijeenkomsten kunnen ouders met el kaar praten en ervaringen uitwisselen. De contactavond op 20 mei vindt plaats in het Wiihelmina Kinderziekenhuis aan de ABC-straat in Utrecht. De aanvang is 20.00 uur. Bij een vechtpartij op de kermis zijn op Koninginnedag verschillende mensen gewond geraakt. Zeven personen werden aangehouden, maar later weer heengezonden. De politie stelt nog een onderzoek in. Tegen half twaalf ontaardde een woordenwisseling tussen twee be zoekers van de kermis in een knok partij, waarbij vrienden van het tweetal zich niet onbetuigd lieten. Er vielen rake klappen en nadat de politie tussenbeide was gekomen, sloeg de vlam andermaal in de pan. Daarom besloot de politie assisten tie in te roepen van de districten Eemland-Zuid, Binnensticht en de Koninklijke Marechaussee. Ook werd een politiehond ingezet. Uit eindelijk werden de ruziënde ker- mis-bezoekers uit elkaar gehaald en hield de politie zeven betrokkenen aan. Zij werden meegenomen naar de kazerne van de marechaussee. Na een'goed gesprek' mochten de vechtersbazen weer naar buiten, al zal de politie nog een vervolgon derzoek instellen. Vermoed wordt dat drank er mede de oorzaak van was dat de woordenwisseling uit de hand liep. Zondag 4 mei stond in het teken van de herinnering. Op de vliegbasis Soesterberg begon om 11.00 uur de plechtige bijeenkomst, waar de ge vallen militairen van de militaire luchtvaart werden herdacht. De ve len die dit voor het eerst meemaak ten waren onder de indruk van de plechtigheid. Het gedisciplineerde en volgens vast staande regels uitgevoerde geheel, was een bewijs van eer aan hen die voor de vrede hun leven lieten. Na de kransleg- ging door de krijgsmacht werd door drie leden van het Oranje Comité Soester berg een krans gelegd. Vervolgens brachten kinderen van de Desmond Thtuschool uit Soest een bloemengroet. De "lost wingman" formatie, uitgevoerd door vier straaljagers van de vliegbasis Volkel, was ook deze keer weer indruk wekkend. Kruispunt Rond elf uur stond een veertigtal men sen bij het kruispunt Richelleweg/Zeis- terspoor, om daar hun gevoelens even kwijt te kunnen en bloemen te leggen ter nagedachtenis aan het tragisch onge val op vrijdag 2 mei. Die middag liepen vier kinderen in de leeftijd van ongeveer vijfjaar ook naar dat kruispunt. Nadat het verkeerslicht voor hen op groen ging, liepen zij naar de vluchtheuvel in het midden van de weg en legden daar vier paardebloemen. Het vliegdorp was weer groots in haar belevingen ter herinnering aan de strijd voor vrede en veiligheid. De Carolus kerk was 's avonds om zeven uur goed gevuld en er vond een bijeenkomst plaats "met karakter" zoals iemand het verwoordde. In het bijzonder werd het gedicht aangevoeld, uitgesproken door mevrouw Van Esseveld en intens stond men naast het gesproken woord van de heer Koster. De Stille Tocht was "stil" en zo kon om acht uur de plechtige herden king bij het monument plaatsvinden. Ondanks dreigende wolken waren ook deze keer zeer velen gekomen. Drie luchtmacht- en drie landmachtmilitairen hadden hun vrije avond opgeofferd om de erewacht te vormen. Ook klonk hier weer een fantastisch gedicht, uitgespro ken door mevrouw Van Esseveld. On der omlijsting van koraalmuziek, ge speeld door muziekvereniging Odeon, werden kransen gelegd door wethouder Neks Blommers (loco-burgemeester) en wethouder Pieter ten Hove namens de gemeente Soest, de bevolking Soester berg en de krijgsmacht. Soesterberg maakte voor het eerst in het openbaar kennis met kolonel Janssen, comman dant van de vliegbasis Soesterberg. Ver der werden bloemstukken gelegd door de Werkgroep De Drie Eiken, de Raad van Kerken, de plaatselijke scholen en de vereniging Soesterbergs Belang. Tot slot namen velen deel aan het défilé. Voor het eerst hielden Marjan Doezel aar en Anneke Pley zaterdag een klaver- jasavond in het dorpshuis Burgstede. Ruim veertig kaarters hadden zich hier voor ingeschreven en om half acht werd met de puntenstrijd begonnen. De aanvankelijk drie geplande boom pjes werden tot vreugde van de deelne mers vijf. Ook de dames jokeraars kwa men goed aan hun trekken. Om klok slag twaalf uur maakte Henk van Ap peldoorn bekend wie in de prijzen vie len. Voor het klaverjassen kreeg de heer H. van Nimwegen uit Soest de eerste prijs en de poedelprijs was voor me vrouw N. Hulsdouw uit Soesterberg. Bij het jokeren was de eerste prijs voor mevrouw R. Harmsen en de poeldelprijs voor mevrouw E. Haman. Op de op 17 april gehouden informatie avond van de Vereniging Soesterbergs Belang over het groepswonen voor ouderen in het dorpshuis Burgstede, werd de vraag gesteld of een bezoek aan 'Koningsdael' te Soest mogelijk zou zijn. Inmiddels is een definitieve datum vast gesteld en wel op vrijdag 30 mei, vertrek om 14.00 uur vanaf het Dorpsplein. Opgave hiervoor gaarne met enige spoed bij Riet Lensink, tel. 352975 of een briefje via Fokkerstraat 7. Maximaal zes personen kunnen hieraan meedoen, bij meer aanmeldingen wordt opnieuw een bezoekdatum vastgesteld. Gaarne opgeven of men per eigen vervoer gaat of iemand mee kan nemen. Misschien wordt de ouderenbus ingeschakeld. De titel van de Landelijke Fietsdag Rondje Soesterberg', verraadt al het één en ander over de inhoud van de route. Ieder jaar is het weer een grote tour om een nieuwe en aantrekkelijke route voor de deelnemers aan de landelijke tocht samen te stellen. Dit jaar heeft het Militaire Luchtvaart Museum de primeur. Niet alleen kan men daar gratis het museum bekijken, maar het kan ook dienen als start voor deze fietstocht. Bij uitzondering is het museum op deze zaterdag geopend. De fietstocht ter lengte van 34 kilometer voert de bezoekers langs een prachtig gebied met bossen, heide, en overgangs landschap. Men kan tussen 09.00 en 12.00 uur starten. Om 17.00 uur sluiten de startbureaus. Voor inlichtingen kan men terecht bij VVV Driebergen, tel. 0343-513162. Een groot aantal mensen kwam op 1 mei naar het dorpshuis Burgstede om nader kennis te maken met de bodem gesteldheid in en om Soesterberg. Pie ter Augustinus, fysisch geograaf, leidde de aanwezigen op inspirerende wijze door duizenden jaren historie naar onze huidige tijd en maakte dit met een praatje en een plaatje heel duidelijk. De daaropvolgende zaterdag was de wandeling door de omgeving. Zo wer den met een grondboor bodemmonsters genomen en zag men duidelijk de ver kleuringen met daarbij de deskundige uitleg van Augustinus. Ook werden za ken aangewezen waaraan men een houtwal kan herkennen. Op een formu lier moesten de deelnemers diverse din gen aspecten noteren, waardoor een rij ke bron aan informatie werd verkregen. De afdeling Soesterberg van de EHBO bestaat 60 jaar, een respec tabele leeftijd voor een vereniging. Het bereiken van deze mijlpaal is mogelijk geworden dankzij de inzet van een groot aantal vrijwilligers. Voorzitter Pursie Boender: "60 jaar EHBO is niet niks, daarom heeft het bestuur gemeend dit te moeten vieren middels een oefening c.q. demonstratie die de afgelopen maanden met de. brandweer Soesterberg werd voorbereid. De plaats van handeling is het Dorps plein. Tijdens deze oefening zullen geoefende en nieuwbakken EHBO-ers het publiek demonstreren waartoe zij in staat zijn. Deze EHBO mensen hebben veelal hun opleiding genoten bij onze kaderinstruc teur John van Essen die al vele jaren voor ons de mensen opleid tot een goe de hulpverlener. John van Essen zal dan ook tijdens de oefening de technische leiding hebben voor wat betreft het EHBO gedeelte." "Natuurlijk is bij een dergelijke oefening de brandweer Soesterberg onmisbaar. Zij blust niet alleen branden, maar is ook in staat om zeer veel ellende te ens ceneren. Waardoor de EHBO-hulpver- leners tot het uiterste moeten gaan." Dit alles kan men zelf meemaken door op dinsdag 13 mei om 19.30 uur aanwe zig te zijn op het Dorpsplein te Soester berg. Financiële steun Boender: "De Koninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp Bij Ongeluk ken, afdeling Soesterberg, geeft al jaren een cursus voor het behalen van een di ploma, aangevuld met een reanimatie- cursus. Om deze cursussen voor ieder een toegankelijk te houden, zijn wij van mening om zonder winstoogmerk te moeten werken, zodat alleen de werke lijke kosten aan de cursist in rekening worden gebracht. Natuurlijk heeft dit consequenties. AI jaren geleden heeft 'Annie' (onze reanimatiepop) haar pen sioengerechtigde leeftijd bereikt. Het is dan ook hoog tijd dat haar plaats wordt overgenomen door een veel jongere col lega. Maar een nieuwe 'Annie', die vol doet aan de huidige techniek en eisen, zal ongeveer zesduizend gulden kosten. Met een paar honderd gulden in kas kunnen wij een dergelijke aanschaf niet veroorloven. Als voorzitter van de EHBO Soesterberg zou ik graag in dit jubileumjaar de nieuwe en herhalings cursisten een reanimatiepop cadeau wil len doen. Onze enige inkomsten zijn de cursusgelden en de jaarlijkse collecte. Daarom werd door ons een honderdtal bedrijven aangeschreven met een ver zoek voor een donatie. Tot op heden mochten wij slechts van drie bedrijven een financiële ondersteuning ontvangen. Natuurlijk begrijpen we best dat nu de subsidiekraan voor vele verenigingen is dichtgedraaid, zij allemaal een beroep op het bedrijfsleven doen. Daardoor zal een ondernemer steeds vaker 'nee' moet zeggen. Toch willen wij de ondernemers en bedrijven van Soesterberg verzoeken om voor ons nog eens een uitzondering te maken zodat wij ook in de toekomst de medewerkers, ook van hun bedrij ven, en inwoners van Soesterberg e.o., een gedegen EHBO opleiding kunnen blijven garanderen," aldus voorzitter Boender. Donaties en/of giften kan men overmaken aan: EHBO-Soester- berg te Soesterberg, girorekening: 7228277. Het 'slachtoffer' voor de EHBO-ers is toe aan vervanging. Zaterdag 10 mei 09.00 Landelijke Fietsdag, start lucht vaart museum Zondag 11 mei 14.00 Koersbal, Drie Eiken Maandag 12 mei 10.00 Koffiemorgen in de Hoeksteen Dinsdag 13 mei 19.30 Oefening EHBO en Brandweer, Dorpsplein Woensdag 14 mei 13.00 Rondleiding vliegbasis Opgaven voor de agenda: tel. 351252. Z

Soester Courant | 1997 | | pagina 15