De Soester Courant is jarig Woonpassage Soest De Wegwijzer sponsort Cliniclowns Dé krant het hele jaar door voor maar 75 cent per maand iedere woensdag in uw bus... 2e Pinksterdag van 11-17 uur geopend. 2.75 9.75 2.25 2.25 rokkin9 2.00 2.95 Kerkdienst in open lucht op 1 juni Beroerte Eerste poëzieconcert in Raadzaal ..jofbel: Soest 6014152 BS ars 2.25 5.00 3.25 7.50 OITA Middelman PAGINA 1Q WOENSDAG 14 ME11997 A L EA KA LA NIEUW IN NEDERLAND! REFLEX MASSAGE: complete gezichtsbehandeling. HBS 'r weer. el 't Hoekje. De specialist aan het woord (7) lVini van Hoorn fNVOBl SOESTER COURANT Op woensdag 21 mei van 12 tot 1 uur: Kinderen hangen de clown uit tijdens start actie PAGINA 11 De Soester Duinen .g. 6031310 verbuur V. t>o AJ.JEAJS Birkstraat 99 te Soest. Telefoon035 6011004. Vrijdag koopavond. J*iëuW& Courant w itcode/^ats'' T U D I 0 Speciaal geprepareerde stoomcompressen, aangebracht volgens een nieuw ontwikkelde techniek, een heel bijzondere ervaring! Dit gecombineerd met een massage, waarbij bepaalde drukpunten worden gestimuleerd zor gen voor een totale ontspanning. Een ampul maakt deze behandeling compleet. Burg.Grothestraat 25, 3761 CK Soest, telefoon 035 602048Ï »i» 7]ili - tel. 601 84 02 £K Op zondag 1 juni houden de Samen-op-Weg kerken van Soest een openluchtdienst. Uiteraard vindt deze plaats in het openluchttheater Cabrio aan de Soesterbergsestraat. De aan vang van de buitendienst is 10.30 uur. In geval van slecht weer wordt de openluchtdienst verschoven naar zondag 8 juni. Ook dan is de aanvang 10.30 uur. Tijdens de dienst zal onder meer een toneelvoorstelling wor den opgevoerd door leden van de verschillende kerken. Hier voor repeteren de acteurs al wekenlang in de Julianakerk. Foto: Goos van der Wilt Het eerste Poëzieconcert in een se rie van zes, waarvoor het gemeente bestuur alsnog toestemming heeft gegeven, wordt gehouden in de Raadzaal van het gemeentehuis op woensdag 21 mei van twaalf tot één uur. De toegang is gratis. "Ik wil met een daverende klap begin nen", zegt Jan Visser, die na drie jaar de draad wil oppakken van zijn initiatief, waarbij hij destijds maandelijks een suc cesvol lunchconcert organiseerde in het bestuurlijke bolwerk aan het Raadhuis plein. Onder auspiciën van het SLAS (Samen werkingsverband Literaire Activiteiten Soest) en Radio Soest wordt het eerste poëzieconcert gegeven door de drum fanfare van de Koninklijke Luchtmacht uit Soesterberg o.l.v. sergeant Maarten Pijnenborg. Dit swingende orkest be staat uit louter professionele musici (zestien mannen en één vrouw) en heeft vorig jaar op uitnodiging van Bert Krij ger in het Poolse Kozle geconcentreerd, waar Visser onder de indruk kwam van het jeugdig enthousiasme van de be roepsmilitairen, hun vakkundig samen spel en hun perfecte show. Gedichten van de Chileense poëet en Nobelprijswinnaar Pablo Neruda (1904- 1973) worden in het Nederlands en in het Spaans gelezen door Günther Plomp. Het is de bedoeling, dat elke maand tijdens het poëzieconcert een andere, bekende Soester verzen leest van een beroemde Nederlandse of bui tenlandse dichter. De overige vijf con certen worden gegeven in juni, septem ber, oktober, november en december. Visser mikt op de aanwezigheid van pauzerende ambtenaren, omwonenden (speciaal uitgenodigd), scholieren, huis vrouwen, vrijgestelden, overige Soesters en (vooral) Soesterbergers en de thuis blijvers, die via Radio Soest dit unieke concert kunnen volgen. Deze radio-uit zending is de reden dat het poëziecon cert precies om twaalf uur begint en om één uur eindigt. De presentatie is deze maand in handen van Nelleke Streef kerk, voorzitter van het SLAS. Voorafgaand aan het optreden in de raadzaal zal de Drumfanfare op het Raadhuisplein om kwart over elf een korte demonstratie geven. Daarbij zul len zij onder meer een tango spelen en deze... "dansen". Voor nadere inlichtin gen: 6014283. Met enige regelmaat treft de lezer in de Soester Courant een nieuwe rubriek aan, waarin specialisten van Medisch Centrum Molendael uitleg geven over bepaalde (veel voorkomende) aandoeningen. Dat gebeurt zoveel mogelijk in begrijpelijke en leesbare taal. In deze zevende aflevering behandelt dokter M.J.M.Cramer, Cardioloog van Molendael, de verkoudheid. De laatste tijd timmert de Neder landse Hartstichting hard aan de weg om ons bewust te maken van de ernst van een beroerte. Jaarlijks worden 24.000 mensen in Neder land getroffen door een beroerte en bijna veertig procent hiervan over lijdt binnen een jaar. Een beroerte is de derde doodsoorzaak en de be langrijkste oorzaak van invaliditeit in ons land. Reden genoeg om deze ziekte eens onder de loep te nemen. Wat is een beroerte? De medische benaming voor een be roerte is Cerebro Vasculair Accident, meestal afgekort met CVA. Letterlijk betekent dit "ongeluk in de bloedvaten van de hersenen". Onze hersenen wegen zo'n vijftienhonderd gram. Dat is op het totaalgewicht van de mens niet veel. De hersenen zijn een uniek centrum van waaruit het complete "menszijn" perfect wordt geregeld: bewegen, zien, horen spreken, denken, voelen, huilen en la chen. Dit alles kost energie. Daarom hebben hersenen zuurstof en voedings stoffen nodig. Drie slagaders voeren zuurstofrijk bloed naar de hersenen. Als die toevoer op zou houden, dan zijn we in zes seconden bewusteloos en na drie minuten zijn delen van de hersenen on- herstelbaaj beschadigd. Een beroerte ontstaat meestal als een bloedpropje een vernauwde slagader in de hersenen afsluit. Hierdoor krijgt een gedeelte van de hersenen te weinig zuurstof, waardoor hersencellen kunnen beschadigen of afsterven. We spreken dan van een herseninfarct. Een beroer te kan ook een hersenbloeding zijn. Dan barst een bloedvat open en komt er bloed vrij in de hersenen. Wat zijn de voortekenen? In zo'n 20% tot 40% van de gevallen wordt een beroerte voorafgegaan door kortdurende verschijnselen. Deze ver schijnselen noemen we TIA's (Transient Ischaemic Attack). Zij zijn het gevolg van een tijdelijk zuurstoftekort in de hersenen. Deze TIA's kunnen zich soms meerdere malen herhalen voordat een beroerte ontstaat. Een TIA herkent u aan: Wartaal spreken, niet meer uit de woorden kunnen komen of moeilijk spreken; Dubbelzien of blindheid van één oog; Éénzijdig krachtverlies of verlamming van een arm en/of been; Een scheeftrekkend gezicht, afhan gende mondhoek; Hevige draaiduizeligheid, coördinatie- en/of evenwichtsstoornissen. Als één van deze verschijnselen zich voordoet, raadpleeg dan uw huisarts. Een TIA komt altijd plotseling, duurt meestal maar 20 minuten en is binnen 24 uur volledig verdwenen. Een TIA wordt lang niet altijd gevolgd door een beroerte. Gemiddeld één van de drie mensen met een TIA krijgt binnen vijf jaar een beroerte. Wat zijn de gevolgen van een beroerte? Een beroerte kan lichamelijke en gees telijke gevolgen hebben. De gevolgen worden bepaald door de plaats in de hersenen waar een beroerte zich voor doet. In elk deel van de hersenen be vindt zich een ander "regelcentrum" voor bepaalde lichaamsfuncties, emoties en gevoelens. Naast lichamelijke gevol gen zoals éénzijdige verlammingen, is er vaak sprake van "minder zichtbare" ge volgen, zoals gedeeltelijke blindheid, vergeetachtigheid, spraakstoornissen, depressiviteit en gedragsveranderingen. U voelt zich bijvoorbeeld verdrietig, maar u weet niet waarom. Of u weet niet meer hoe u uw trui moet aantrek ken. Of u zegt alles wat in u opkomt, zonder te beseffen dat u hiermee men sen kwetst. Deze onzichtbare gevolgen maken het leven na een beroerte extra moeilijk. Voor de patiënt zelf, maar ook voor de naaste omgeving die vaak een ander mens tegenover zich ziet. Deze "uitvalverschijnselen" kunnen door tijdsverloop en intensieve revalida tie grotendeels verdwijnen, maar regel is dit niet. De cellen die tijdens het hersen infarct zijn afgestorven, worden niet ver nieuwd, zoals bij andere lichaamscellen wel gebeurt. Bij ongeveer 60% van de patiënten is de schade die ontstaat als gevolg van een herseninfarct dan ook blijvend. Toch kunnen de hulpverleners in ons ziekenhuis veel doen. Specialisten, ergo therapeuten, fysiotherapeuten, logope disten, verpleegkundigen, maatschappe lijk werkers en psychologen kunnen de revalidatiedagbehandeling uitstekend op elkaar afstemmen en bijsturen. Daar naast kunnen zij goede adviezen geven, waardoor de patiënt en zijn omgeving beter zijn opgewassen tegen de ontsta ne situatie. Wat kunt u er zelf aan doen? Er zijn risicofactoren die de kans op een beroerte vergroten, zoals leeftijd, hoge bloeddruk, suikerziekte, de toestand van de vaatwand, verhoogd cholesterolge halte, hartziekte, negatieve stress, roken, overgewicht en te weinig lichaamsbewe ging. Laat uw bloeddruk daarom meten als u bij de huisarts bent en zorg voor een verstandig voedigspatroon. Gebruik weinig vet en kies, als er vet wordt ge bruikt, voor meervoudig onverzadigde vetten. Die helpen het cholesterolgehal te van het bloed verlagen. Breng uw lichaamsgewicht op het gewenste niveau en beweeg regelmatig. Dr. M.J.M. Cramer Cardioloog Medisch Centrum Molendael BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 035-6015073 - FAX 6017496 NIEUWBOUW VERBOUW RENOVATIE ONDERHOUD Deze vcrjaardagsaanbicding is een proefabonnement, dat zonder opzegging vóór 30 november 1997, per 1 januari 1998 overgaat in een definitief abonnement. Kosten per halfjaar 15,-. Een acceptgirokaart* wordt u automatisch toegezonden. Geldt ook voor het proefabonnement. RESTAURANTS PARTY- EN VERGADERCENTRUM BOURGONDISCH BUFFET Zondag 25 mei, 29 juni en 27 juli een ruime keuze uit diverse voorgerechten, warme en koude hoofdgerechten en een uitgebreid nagerechtenbuffet. Aanvang 15.00 uur met muzikale omlijsting. Bij mooi weer keuze om buiten te eten. Prijs p.p. fl. 29,50 PINKSTEREN BEIDE dagen uitgebreid brunchbuffet. Bij mooi weer heerlijk buiten genieten van een zomerse brunch op ons nieuwe terras. Prijs p.p. fl. 29,50. Graag opgeven indien u buiten wilt eten. EN NATUURLIJK op alle feestdagen serveren wij 's avonds een uitgebreid voorgerechtenbuffet met aansluitend een kopje soep en een keuze uit diverse hoofd en nagerechten. Vanaf fl. 39,50. Bel en reserveer, dan zit u zeker Telefoon 035 - 601 27 39 Soesterbergsestraat 188, 3768 MD Soest i De Soester Courant 75 jaar in het nieuws. Dat betekent feest. Daar kunt u van profiteren! Wie in en om Soest en Soesterberg woont of werkt móet zijn dorp kennen, weten wat er leeft, wat er gebeurt, wat er te koop is. Week-in-week-uit. De Soester Courant helpt u daarbij. Met actuele berichtgeving over plaatselijke en provinciale politiek, culturele gebeurtenissen, de gemeentelijke planologie, de ontwikkelingen in het bedrijfsleven en flitsende sportpagina's. De Soester Courant kent kritische colums, heeft goede fotografie, uitgebreide familieberichten en interessante advertenties vol aanbiedingen van de lokale middenstand. Kortom: De Soester Courant, die hoor je te hebben! «VAT bijwinkelcentr. roy. VRIJST. lokale verw.m. ter (ca. 55 in:), keuk., bijkeuk., 3 slp.kmrs, tod. badkmr m. I. m. raste trap. Voor vele doel- /erlening. Aanv. ;f 565.000,-k.k. *-iém UBBELWOON- 'port, berging en nkmr m. granol- s, trapkast, ruime w.v. 2 m. ingeb. gbad en 2e todet. :.v. onderhoud en in overleg. I:f 339.000,- k.k. N nabij winkels in in. tuin en ruime srl. plat., k.k. m. nrv.v.laminaatvl. ik. m. aansl. was- m. vaste kast, ie voorslpkmr, ibouwkasten, 2e m. v.w. Vlizotrap c.v.-ketel, mog.h. .Aanv. in overleg. 1: f279.000,-k.k. Birkstraat 101 te Soest. Telefoon035 - 601 34 03. Vrijdag koopavond. Groep acht van de RK Basisschool De Wegwijzer aan de Willaertstraat heeft maandag door middel van een voetbalwedstrijd het startschot ge geven voor een sponsoractie. De opbrengst van de actie, die twee we ken zal duren, komt ten goede aan de Cliniclowns. De oudste leerlingen van De Wegwijzer speelden, verkleed als clown, met een lekke bal een kunstig partijtje voetbal. Na de start van de actie werden alle kin deren van de basisschool voorgelicht over het werk van de Cliniclowns. Volgens juf Maja van Schaik zijn de leerlingen zich bewust van het belang van de clowns. "Het werk van de Clini clowns staat dicht bij de belevingswereld van de kinderen. Ze zijn enorm gemo tiveerd veel geld bij elkaar te krijgen." In plaats van de gebruikelijke sponsor loop heeft de school gekozen voor spon- sorschieten. De leerlingen van de basis school proberen met doelschieten zo vaak mogelijk te scoren. Voor elk doel punt ontvangen de kinderen geld van familie, vrienden en bekenden. Naast de sponsoractie staan er deze weken verschillende andere activiteiten De oudste leerlingen van RK Basis school De Wegwijzer openen door mid del van een potje voetbal de sponsorac tie die de school voor de Cliniclowns houdt. Foto: Goos van der Wilt op het programma van De Wegwijzer. Er wordt onder meer een playbackshow gehouden door kinderen uit groep zeven en een spelshow door kinderen uit groep vijf. Het project wordt zondag 25 mei om 11.00 uur afgesloten met een gezinsvie ring in de Joanneskerk aan de Willaert straat. 7000 m2 COMPLEET WOONPLEZIER

Soester Courant | 1997 | | pagina 11