Bewust rijden met de econometer IS 1SOESTERBERGI 4#Oi ƒ125,- ƒ150,- ƒ175,- 200,- >er Waarover praatten zij Postweg (slot) Solo concert Adrian Snell Haarknipcursus in Burgstede Operatie-assistente offert vakantie op voor 3e Wereld PAGÏNA18 WOENSDAG 14 MEI 1997 PAGINA 19 ;K\pPen- ÏÏRUM 3t vent de zétte/, eett wi e/etteéi- mvi tcvee Soester Courant in Soesterberg De Postiljon houdt jaarmarkt op zaterdag 7 juni VERBRUIKSMETER BESPAART BRANDSTOF EN GELD KOOP ZUINIG/RII ZUINIG IA VAN PROGRAMMA NOVEM Modellen gevraagd voor cursisten Meningen j _^^^^vaiUezerJ Herdenkingscomité Wie vergelijkt leest de Soester Courant Themamorgen PCOB Concert Luchtmacht Mannenkoor in Zeist SOESTER COURANT aat 58, 3761 CG 21 44 53 57 ie 21, 3768 EM 26 83 00 56 -15, 3741 AM 49 44 43 73 16, 1251 BC 00 70 31 34 ïstelstraat 166, 1214 BD 85 15 32 39 3, 1271 TX 24 44 1 24 20 Arke Reizen ter )or twee personen iar Londen of Parijs, an De Jong Int ra Regelmatig zal men de heren Smorenburg (85), Van Dijk (71), Rietveld (71), Hoogstraten (69) en Knoops (64) op een woensdagmorgen in het dienstencentrum 'De Drie Eiken' zien. Onder het genot van een kopje kof fie praten zij als geboren en getogen Soesterbergers over het vliegdorp van toen. Deze keer was het onderwerp: de rechterzijde van de Postweg. 'We beginnen vandaag bij Opa Gijten- bij in de nok een gele steen metselen. beek.' Dat was voldoende om alle aan dacht te richten op de Van der Griendt- laan 16, waar nu de fraaie woning van dhr. E. van Putten staat. Voor de oor log stond ongeveer op dezelfde plaats, dus ongeveer dertig meter achteraf, een dubbele oude woning die werd be woond door Steenhoven. Vervolgens woonden er van Ravenhorst en Helsdin- gen en daarna Opa Gijtenbeek met zijn twee zonen. Het was eigendom van Sta lenhoef, van de boerderij Ouders Vrucht, die er nu nog staat. Dan komen we bij een dubbele woning; rechts woonden daar De Cruijf, Henk en Ge- rard Tammer, fam. Nijs en nu Van Put ten jr. Links de toen al gepensioneerde van Duivenbode en daarna Maas, die in de oorlog in het distributiekantoor aan de Rademakerstraat zat. De enkele wo ning van Gijs Hol de timmerman/aan nemer stond daarnaast, met daarachter zijn werkplaats. Later werd het huis be woond door Hans Tammer en pm niet in verwarring te komen: hij was de zoon van jonge Gijs Tammer. Een wit hoekhuis met de Koppenlaan is het volgende pand. Het werd ook ge bouwd door Gijs Hol. De aanstaande bewoner ging een weddenschap aan met Gijs Hol. Voor een liter jenever moest Als men er nu voorbij komt bewijst de gele steen dat Gijs Hol heel wat glaas jes heeft kunnen drinken. De Koppenlaan wordt overgestoken met op de hoek het toenmalige kerkge bouw van de Hervormde Gemeente, waar nu UBO Engineering bv in is ge huisvest. We bewaren dit even tot er over de Koppcnlaan wordt gesproken. De Van de Griendtlaan was vroeger één straat met de naam Postweg. We komen op de plaats waar nu de provinciale weg deze beide wegen scheidt. Naast het wijkgebouw stond een enkele woning, bewoond door Hannes Tammer van de waterleiding, daarna door Gerrit Tam mer en daarna door een politieagent die naar Bunnik verhuisde. In verband met de provinciale weg werd het afgebroken. We komen vervolgens bij een oud boer derijtje waar ook Oude Gijtenbeek in heeft gewoond. Daarna werd het eigen dom van de fam. Adema, de melkboer, die nu aan de Kampweg woont. De melkproducten werden eerst op een bakfiets bij de mensen gebracht en later met de melkauto. Dat was in de derti ger jaren en toen ging het met een rij bewijs 'iets' anders. Adema kocht zijn melkauto en een paar heren kwamen vervolgens kijken of hij een acht kon rij den en achteruit steken. Tegen afgifte van een paar dure sigaren werd het rij bewijs verstrekt en was men 'rijvaardig'... Op een stukje wei achter deze woning ston den na de oorlog diverse oude Canade se legervoertuigen. We zijn nu de provinciale weg overge stoken en staan voor de vrij nieuwe woning van Piet Weerdesteyn, na de oorlog gebouwd door de aardappelhan delaar Joop Kalder. De enkele woning ernaast werd bewoond door Slot, de carrosseriebouwer die ze toen 'wagen maker' noemden. Was het eerst koets werk en paardenwagens, na de oorlog werden er oude legervoertuuigen omge bouwd tot bruikbare transportvoertui gen. Nu worden er glimmende auto's verzorgd door garagebedrijf Plekkepoel. Dan volgt een aantal dubbele woningen waarvan de heren niet zoveel weten. Wel worden namen genoemd als Licht, Bleeksma, Wijnands, Stemerding de schilder, van Hooft, Kraats, Zijderveld en Claassen, maar hoe dat precies in el kaar zat is niet meer zo bekend. Tussen deze woningen stond destijds de Chris telijke School, direct na de Postdwars- weg. De school werd omstreeks 1922 gebouwd met het woonhuis die er nu nog staat. Bovenmeester Raat is daar van nog bekend. Bij het uitbreken van de oorlog lag het gebouw te dicht bij het vliegveld en werd het door de Duitsers gevorderd. De school verhuisde toen naar een woning aan de Kampweg, waar ze bleef tot de Postiljonschool werd gebouwd. Het gebouw werd door de Duitsers als opslagplaats gebruikt en na de oorlog vestigde Scholtens con structiebedrijf zich hierin. In verband met de bouw van de Hypsosfabrieken werd het gebouw afgebroken. Daarmee is de Postweg ook besproken. Men kan Adrian Snell weer eens mee maken als hij terug gaat naar zijn mu zikale roots. Hij is helemaal in zijn ele- mant als hij achter de vleugel zit of met zijn 'herontdekte' gitaar. Solo, de onver valst puur vertolkte liedjes, oude getrou we maar ook verrassend nieuw materi aal wat Snell op zijn ludieke, maar soms ook diepgaande wijze kan presenteren. Hij geeft slechts drie concerten en één daarvan is in Sterrenberg Huis ter Hei de. Een beperkt aantal kaarten is voor radig. Om die reden is een snelle reser vering zinvol. Men is van harte welkom op dinsdag 27 mei a.s. in het Lichtpunt van Sterrenberg te Huis ter Heide, Amersfoortseweg 56. De kaarten kosten in de voorverkoop 22,50 en aan de zaal 25 gulden. De voorverkoopadressen zijn De Weg wijzer, H. van Viandenstraat 10 in Amersfoort, Evang. Boekhandel In de Ruimte, Soesterbergsestraat 74 te Soest, Sjofar, Godebaldkwartier 9, Hoog Ca- therijne in Utrecht en Chr. Boekwinkel LOGOS, Steynlaan 51 te Zeist. Ook telefonisch kunnen kaarten worden be steld via het telefoonnummer: 0184- 412976. Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (0346) 351252. Op zaterdag 7 juni houdt de Postil jonschool van 10.30 tot 15.00 uur een jaarmarkt. In de handel zijn on der andere kinderkleding, speel goed en boeken. Voor de kinderen zijn er een springkus sen, een optreden van een clown, een rit in de K2- brandweerauto en ponyrijden. Schminken, verkleed op de foto, een grabbelton, een schatkist, een knutsel- hoek en een loterij met fraaie prijzen behoren verder tot de ingrediënten. Na tuurlijk zijn er ook hapjes en drankjes. Ouders en alle andere belangstellenden, die voor deze jaarmarkt nog spulletjes op hun zolder hebben staan, kunnen dit in een ruimte van de naast de Postiljon gelegen kerk inleveren op woensdag 14 mei, van 19.30-20.00 uur; donderdag 15 mei, van 08.00 tot 09.00 uur en van 15.00 tot 16.00 uur; woensdag 21 mei, van 19.30 tot 20.00 uur. Niet verkochte spullen kunnen op 7 juni, vanaf 15.00 uur weer opgehaald worden. Ook (eigen gebakken) taarten, koeken, koekjes en gebakjes zijn op 6 juni van harte welkom in de Postiljon- school. Op 7 juni, om 14.30 uur, wordt de uitslag van een grote loterij bekend gemaakt. Loten zijn tegen betaling van een gulden per lot verkrijgbaar bij Ria Blommestein, Mercury 150. Na deze trekking is er een veiling van oude schoolkaarten die men vanaf 2 juni in de school kan bekijken. Schrikt u ook weieens van de hoeveelheid brandstof die uw auto verbruikt? En deze zomer gaat de accijns op brandstof ook nog omhoog Hoog tijd om te gaan denken aan een eco nometer. Een handig appa raatje dat u helpt bij het sturen van uw rijgedrag en zowel brandstof als geld bespaart. U kunt in mei profiteren van een actie van de Algemene BOVAG Auto bedrijven waarbij 20.000 econometers voordelig worden aangeboden. De econometer informeert u op elk moment tijdens het rijden over uw brandstofverbruik. Of dat nu benzine of LPG is, u ziet meteen of u veel of weinig verbruikt. Zo kunt u bijvoor beeld zien of u teveel brandstof gebruikt bij het optrekken en wordt u gestimuleerd om bij een gegeven snelheid wat minder gas te geven. De econometer maakt u bewust van uw rijgedrag en bevordert een gelijk matige rijstijl. Hierdoor kunt u al snel 5 tot 10% brandstofkosten besparen. En bedenkt u zich dit eens: als alle auto's in Nederland 5 tot 10% op brand stof besparen, scheelt dat op jaarbasis 350 tot 600 miljoen liter brandstof. Voor uw eigen portemonnee betekent een dergelij ke brandstofbesparing bij bijvoor beeld 15.000 kilometer per jaar een besparing van maar liefst 175,- aan brandstofkosten. Bewust rijden levert meer op Naast het besparen van brandstof en kosten heeft de econometer nog meer voordelen. U zult merken dat u relaxter gaat rijden en meer ontspan nen achter het stuur zit. En doordat u bewuster rijdt, bevordert de meter indirect de verkeersvei ligheid. Boven dien is een rijstijl die min der brandstof kost, beter voor de motor en bespaart u op den duur ook nog onderhoudskosten. En wat natuurlijk ook niet uit het oog mag worden verloren, is dat het rijden met een econometer bijdraagt aan een beter milieu. De econometer levert bij 15.000 kilometer per jaar een gemid delde besparing van 175,- op. Het inbouwen van de econometer gebeurt vakkundig en snel door het Algemeen BOVAG Autobedrijf. BOVAG-actie Op zaterdag 10 mei zijn de Algemene BOVAG Autobedrijven een landelijke actie gestart waarbij 20.000 econo meters gratis of tegen geredu ceerde prijzen worden gele verd en inge bouwd. Bij ruim 150 geselecteerde Algemene BOVAG Autobedrijven, verspreid door heel Nederland en te herkennen aan de actie poster met een afbeelding van de econome ter, kunt u terecht voor deze aanbie ding. De eer ste 2.000 econometers worden gratis aangeboden en de rest met kor tingen van 25 tot 50%. Normaal kost een econome ter al gauw 150,- inclusief inbouw. Als u wilt weten welk autobedrijf bij u in de buurt meedoet aan de actie, bei dan het speciale BOVAG-informa- tienummer 0900-1989. De BOVAG-actie wordt uitgevoerd in samenwerking met het Koop zuinig/Rij zuinig-programma van Novem (Nederlandse onderneming voor energie en milieu). Novem voert sinds 1992 dit programma uit in opdracht van de ministeries Verkeer Waterstaat, Economische Zaken en VROM. Het programma wil automobilisten moti veren tot het energiezuinig aanschaffen en gebruiken van auto's. Daartoe worden tal van acties georganiseerd in samenwerking met organisaties als ANWB, BOVAG, RAI, Consumentenbond en Veilig Verkeer Nederland. ALGEMENE SUGGESTIES OM BRANDSTOF EN DUS GELD TE BESPAREN Rij met een gelijkmatige snelheid, een cruise- control kan daarbij helpen. 1 Neem voor bochten en bij verkeerslichten op tijd gas terug zodat u minder hoeft te remmen. 1 Rij in een zo hoog mogelijke versnelling, bijvoorbeeld vanaf 40 km/uur in de vierde versnelling en vanaf -50/60 km in de vijfde versnelling. Let op uw toerenteller: rij liever 2500 dan 3000 toeren per minuut. Zorg voor een correcte bandenspanning. Verwijder uw skibox of imperiaal zodra u deze niet gebruikt. Stationair draaien is vaak onnodig: zet uw motor af in files, bij lang wachten voor een brug en dergelijke. Start uw auto zonder gasgeven en gebruik de choke zo kort mogelijk Op snelwegen kost de laatste tien kilometer per uur die u harder rijdt extra veel brandstof. Het verschil tussen 110 kilometer en 120 is groter dan het verschil tussen 100 en 110. Als alle auto's in Nederland 5 tot 10% op brandstof besparen, scheelt dat op jaar basis 350 tot 600 miljoen liter brandstof. Voor het adres van het dichtstbijzijnde ABA-bedrijf dat meedoet aan de actie, belt u 0900-1989. Hoe werkt de econometer? De econometer is een mechanisch instrument dat de onderdruk weer geeft in het inlaatspruitstuk van ben zine- en auto gasmotoren. Deze onder druk wordt bepaald door de stand varv de gasklep die reageert op het indrukken van het gas pedaal. Zo meet de econometer con tinu of u (te) veel of weinig brandstof gebruikt. Dit wordt vervolgens aan gegeven op een metertje op of in het dashboard. Staat de wijzernaald van het metertje in het groene vlak, dan is het brandstofverbruik laag. Naarmate het wijzertje verder naar rechts gaat, gebruikt u meer brand stof per kilometer. Het is natuurlijk de kunst om de naald van de meter zo veel mogelijk in het groene vlak te houden. Met de econometer zit u meer ontspannen achter het stuur. De econometer informeert u op elk moment tijdens het rijden over uw brandstofverbruik. GRATIS ECONOMETERS Bij ALGEMENE BOVAG AUTOBEDRIJVEN Vanaf zaterdag 10 mei worden 20.000 econo meters voordelig gele verd en ingebouwd. Circa 150 Algemene BOVAG Autobedrijven doen mee aan de actie. Bei 0900-1989 voor het adres van het deel nemende autobedrijf bij u in de buurt. Tien maandagavonden achter el kaar hoort men in het dorpshuis Burgstede van 19.30 tot 21.30 uur het bekende geluid van diverse kap persscharen. Veertien dames staan gebogen over hun proefmodellen om het betreffende hoofdhaar in de juiste vorm of model te krijgen. Om beurten worden ze gecontroleerd en geadviseerd door Reinoud van Tilborg, directeur van Croylos Haarknipcursus uit Almere, tot het gewenste model is bereikt. Op uitnodiging van Henk van Appel doorn, de beheerder van Burgstede, werd deze haarknipcursus geïntrodu ceerd met het gewenste resultaat. Van Tilborg: "De cursisten worden ver trouwd gemaakt met het knippen van haar en het juiste gebruik van de daar bij benodigde materialen. De cursus bestaat uit tien lessen van ieder twee uur, waarvan één theorieles en negen praktijklessen, waarin men stap voor stap diverse coupes leert knippen. De cursisten ontvangen een praktisch boek je met coupes en nuttige tips. De cursus staat open voor mensen vanaf 16 jaar." Men kan zich hiervoor opgeven bij de beheerders van het dorpshuis tel. 35 1975. Na 10 lessen is de cursist in staat een eenvoudig model te knippen. In een kring zitten de grote en kleine modellen en het is een echte kappers zaak, want er wordt veel met elkaar ge sproken. Reinoud loopt van de één naar de andere cursist en geeft de nodige aanwijzingen: 'vingertoppen tegen de huid en aansluiten; denk om de schei ding halverwege het oor; vingers losjes op het oor leggen; Het zijn allemaal technische opmerkingen die de dames goed verstaan. Mevrouw Serberie is als de meesten, met haar vierde les bezig. 'Het gaat uitstekend, alleen mijn model len zijn nog niet zó tevreden, maar dat komt nog wel. Het is heel leuk om te doen en zo leer je nog wat. Tevens is het heel voordelig als je een groot gezin hebt. Nee, ik ga niet in dit vak door, maar je moet het meer zien als een hob by. Lynn van Santvoort zit in spanning met het hoofd voorover, terwijl haar moeder de mooie krullen in haar haar bewerkt. Nee, ze is niet vatbaar voor enig commentaar, mogelijk dat de span ning haar parten speelt. Mw. Van Sant voort gaat als een volleerde kapster ver der. 'Het is heel leuk om te doen. In het begin is het wel spannend, je moet de schaar in het haar zetten en dat vergt wel enige durf. Het blijkt dat meer cursisten modellen nodig hebben. Daarom de algemene oproep om zich via het dorpshuis Burg stede, tel. 351975, op te geven als mo del. De garantie is dat men niet 'ver knipt' naar huis gaat, want voordat de modellen vertrekken, worden ze door Reinoud gecontroleerd. 'Als je ziet wat die mensen moeten meemaken, dan wil je automatisch iets doen. En als de operatie voorbij is en zij weer kunnen zien, dan huil ik met hen van vreugde en dank baarheid'. Ze stond onlangs in een hoek van de Wijnproefkelder aan de Stemerdingweg met een klein standje. Corina Bege- mann, operatie-assistente in Ziekenhuis Eemland, De Lichtenberg. Ongehuwd, geboren, getogen en nog woonachtig in Bunschoten-Spakenburg en vol enthou siasme over haar 'vakantiewerk'. Corina: "In november van het vorig jaar ben ik voor het eerst meegeweest met een operatieteam vanuit Nederland naar Burkino-Fasi in West-Afrika. In het dorpje Tougan hebben wij twee weken lang intensief geopereerd. Dat was voor mij de ervaring in mijn leven! Ik heb vier weken vakantie per jaar en die gebruik ik voor dit mooie werk. Met een Neder lands chirurgieteam zetten we ons in voor hulp aan de Derde Wereldlanden. Het afgelopen project was specifiek ge richt op oogoperaties. Als deze opera ties niet worden uitgevoerd, raken de mensen blind. Wat was dat dankbaar werken. Een dag na de operatie gaat het verband eraf en wat een emoties zijn er dan op die mooie zwarte gezichtjes af te lezen. Eerst knipperen ze met hun ogen, dan kijken ze ongelovig naar hun han den en komen vervolgens uitbundig op ons af. Een ongekende vreugde en blijd schap. Dan gaat er wel wat door je heen." "Er zijn nog veel van deze projecten mogelijk. Alleen ontbreekt het ons aan de benodigde financiën. Als de lezers mij deze willen geven, dan geef ik daar voor mijn 3 a 4 weken vakantie. Ik pro beer dit op deze wijze handen en voe ten te 'geven en wie weet mag ik straks weer mensen helpen en hen gelukkig maken. Alvast bedankt!' Corina Bege- mann, Koningin Wilhelminastraat 25, 3751 DE Bunschoten-Spakenburg, tel. 033-2982376 (privé) of 033-4222137 (werk). Rekeningnummer Spaar/beleg Aegon: 720.43.90.43. Na lange tijd de motor te zijn geweest van de jaarlijkse 4 mei herdenking, om precies te zijn 20 jaar, heeft Piet Taai de regie overgedragen aan Ben Niehoff- Werning. Het Oranje Comité vindt dat het hier toch wel even bij moet stilstaan. De herdenkingsbijeenkomsten en de plechtigheden bij het monument op het Odijkplein werden door hem al die ja ren 'gecoacht'. Hij legde de basis voor de realisatie van het herdenkingsmonu ment, de daarbij behorende gasvlam, de naamgeving van het Odijkplein en het bijwonen van de 4-mei herdenking op de vliegbasis Soesterberg. Ook zorgde hij elk jaar voor de traditionele ere wacht, nodigde de gasten uit en ver richtte de verdere zaken hieraan verbon den. Omdat dit gebeuren al die jaren vlekkeloos verliep, viel dat werk nauwe lijks op. Namens het Oranje Comité van de afgelopen zes jaren willen wij Piet Taai hiervoor namens de bevolking van het vliegdorp Soesterberg hartelijk dank zeggen. Wij wensen Ben Niehoff-Wer- ning voor de komende jaren veel succes. Emmy Viersen en Anneke Pley Op donderdag 22 mei houdt de plaat selijke afdeling van de PCOB haar laat ste themamorgen van het seizoen. Om die reden zal ontspanning daarin een hoofdmoot vormen door sport en spel. Een ieder is welkom en de toegang gra tis. Het Luchtmacht Mannenkoor geeft op vrijdag 30 mei in de Sionskerk te Zeist het jaarlijks regionaal concert, aanvang 20.00 uur. Het 150ste optreden van dit koor, alsmede de herdenking van de 200ste geboortedag van Frans Schubert, staan in dit concert centraal. Tevens zal medewerking worden verleend door de Christelijke Koorvereniging Credo uit Zeist, o.l.v. Jaap Jan Hunze. Toegangs kaarten f 12,50 per stuk zijn onder an dere verkrijgbaar bij familie Rink, Van Maarenplein 8 te Soesterberg, tel 352288.

Soester Courant | 1997 | | pagina 19