GRONINGEN zomer 1997 Zomerse aanbod voor de junimaand Win een weekje kamperen in Groningen! Grenzeloos fietsen Elke dag een nieuwe verrassing! Als je in eigen land wilt genieten, dan is Groningen ideaal!' Let op het groen-witte vogeltj e Familie Soldaat belandt bij toeval op Groningse camping Kom voor 25,- een weekend kamperen in Groningen i - rww/ WJ Voor de informatiefolder: VW Groningen Tel. .- 0900-202 30 50 leven en werk van Collenius en een publicatie over de Gouden Eeuw in Groningen die eveneens tot die bekendheid zullen bijdra gen. Wilt u méér weten over 'Groningen in de Gouden Eeuw', neemt u dan con tact op met de VW in uw woonplaats of het Groninger Museum in Groningen. Eeuw werd in hoge mate bepaald door Rombout Verhulst 1 ó24-1698}Grafmonumenten en tombes vormen een belangrijk deel van zijn werk. Er zijn in Groningen prachtige voorbeel den te zien, waaronder een graf monument in de kerk van Midwolde en in de kerk van Stedum. Meer bekendheid Door het werk van Hermannus Collenius en zijn tijdgenoten een zomer lang in de schijnwerpers te zetten, krijgt een relatief onbe kend hoofdstuk van onze vader landse geschiedenis nationaal meer bekendheid. Binnenkort ver schijnt een monografie over het Stef en Jannie Soldaat uit Uden rijn fervente kampeer ders. Vanaf het moment dat hun beide zoons de kleuter leeftijd voorbij waren, trok het gezin elk jaar naar een camping in zuidelijker oorden. Maar toen ze in 1988 door familie-omstandigheden dichter bij huis wilden blijven, besloten ze hun vakantie in Nederland door te brengen. Ze kozen voor Groningen en ontdekten tot hun verrassing hoe mooi het daar is. Dit jaar gaan ze wéér. Zelfs nu, na negen keer, zijn ze er nog niet uitge keken. De familie Soldaat kampeerde in de loop der jaren in Duitsland, Zwitserland, Frankrijk en Tjechië. Ze zochten het liefst kleine cam pings uit, omdat daar meer rust is. Dat hun camping in Groningen ('t Strandheem in Opende) wel groot is, bleek ech ter geen bezwaar. De plaatsen zijn verdeeld over kleine, aparte velden. De laatste jaren hebben ze een plek met een 'comfort- cabine', dus met eigen toilet en douche. 'Echte aanraders' De heer en mevrouw Soldaat gaan vooral naar Groningen om uit te rusten. 'We kunnen er echt ontspannen en genieten. De men sen zijn vriendelijk en de omge ving is prachtig. Je kunt hier alle kanten op. Als je een tocht maakt over de dijk langs de Wadden zie je een schitterend stuk Groningen dat eigenlijk nie mand kent. We hebben dagtoch ten gemaakt naar Terschelling, Friesland, Drenthe en Duitsland. Zo vinden we de vesting Bourtange in Vlagtwedde, het Museum Kinderwereld in Roden en natuurlijk de Zeehondencrèche in Pieterburen echte aanraders. Ook het park Nienoord in Leek, een recreatie boerderij met zeldzame dieren- rassen, speeltuin, zwembad en modelspoorbaan, vonden we bij zonder leuk.' 'Altijd wel iets te doen' 'Er is in de stad Groningen altijd wel iets te doen. Maar ook in de kleinere plaatsen zijn veel bezienswaardigheden en activi teiten.'Kamperen in Groningen vinden ze, vooral voor gezinnen met kinderen, ideaal. 'Op onze camping bijvoorbeeld organi seert een recreatieteam in de zomervakantie van alles en nog wat. Wij maken daar geen gebruik van, maar we zien wel RECRON biedt u zekerheid Wilt u er in eigen land op uit, let u dan op de groen-witte RECRON-vlag met het vogeltje! RECRON biedt u namelijk een aantal basisgaranties. De ruim 1300 aangesloten recreatie ondernemers - campings, bunga lowparken, groepsaccommoda- ties, strandexploitanten, zeilscho- len, rondvaartbedrijven en attrac- fiepunfen - voldoen aan de RECRON-criterio. Met andere woorden: zij functioneren profes sioneel, bieden kwaliteit en servi- en hebben een reputa- ten veilig stellen. I RECRON- verbïijfsvoorwaarden Recreatiecentra die bij RECRON zijn aangesloten, worden geleid door mensen die serieus met hun vak bezig zijn. Zij zetten zich ervoor in uw verblijf zo aange naam mogelijk te maken. Nominatie Aandacht voor de gast staat bij RECRON centraal. Kwaliteit speelt daarbij een cruciale rol. Een principe dat steeds belangrij ker wordt en waar voortdurend aan gewerkt wordt. Zes jaar geleden werd de nominatie 'Camping van het Jaar' inge- het enthousiasme van de kinde ren en hun begeleiders.' De inmiddels volwassen kinderen van het echtpaar Soldaat hebben eveneens hun hart aan Groningen verloren. Als het even kan, zijn ze hier te vinden, al dan niet vergezeld van vrienden en vriendinnen. 'Wij zijn er dit jaar in ieder geval weer, waarschijnlijk met een heel stel.' Hermannus Collenius en zijn tijdgenoten Gedurende de manifestatie kunt u talloze kunstvoorwerpen en objecten bewonderen, zoals schilderingen, portretten, beeld houwwerken, meubels, orgels, houtsnijwerken en zilveren voor werpen. Centraal staat het werk van de schilder Hermannus Collenius (1650-1725). Er zijn prachtige stukken van hem te zien in de Fraeylemaborg in Slochteren, de Menkemaborg in Uithuizen, het Nationaal Rijtuigenmuseum in Leek, de Borg Verhildersum in Leens en het Groninger Museum in Groningen. De deuren wijd open Een aantal kerken in Groningen zet zijn deuren deze zomer, behalve voor zijn gelovigen, ook wijd open voor kunstliefhebbers. Er zijn onder meer rijke versierin gen te bewonderen van de beeldhouwer Jan de Rijk (16Ó1- 1738) en ontwerpen van meubel maker/ stadsbouwmeester Allert Meyer (1654-1722). Meyer ont wierp preekstoelen, herenban- ken, orgelpronken en schoon steenmantels. Hij was daarnaast verantwoordelijk voor de bouw van de toren van de A-kerk. In deze kerk vindt u ook een orgel van de gerenommeerde orgelbouwer Arp Schnitger (1648-1719). Zijn orgels zijn vooral beroemd om hun warme volle klank. Het karakter van de Nederlandse beeldhouwkunst in de Gouden per kampeerplaats, 2 overnachtingen per gezin. Uitgangspunt vormen de RECRON-verblijfsvoorwaarden, die zijn goedgekeurd door de ANWB en Consumentenbond. Die voorwaarden bevatten bovendien een aantal procedu res, die de belangen van de gas- Gastvrtj Groningen biedt ruimte, rust en zoveel ontsponning dat jong en oud het hier geweldig naar hun zin hébben. Terwijl u er niet meer dan een paar uur voor hoeft te reizen. Als u Groningen nog niet kent, doet u uzelf tekort! Daarom hebben wij een speciale aanbieding voor u. Kom het weekend van vrijdag 13 t/m zondag 15 juni a.s. voordelig kampe ren. Voor 25,- bent u welkom bij alle Groningse campings die zijn aangesloten bij de RECRON. En dat zijn er zo'n twintig! Prettig kennismaken Groningen bezit een afwisselend landschap met mogelijkheden die net zó afwisselend zijn. U kunt kièzen voor een camping in het noorden aan de Wadden- Ozee, waar u kunt zeilen, surfen, vissen of wadlopen. Wandelt u liever, dan is het gevarieerde zuidoosten misschien iets, voor u. U vindt hier heuvelruggen, pluk jes bos en hei en slingerende beekjes. Maar ook het westen van de provincie is een aantrek kelijk vakantiegebied met uitge strekte landerijen, monumentale boerderijen en dorpen gebouwd op terpen. U kunt Het landschap te voet, per fiets of in de üuto verkennen. Bent u heel sportief of ëen echte waterliefhebber, dan trekt u er per kano op uit. Ook voor kinderen Groningen houdt van kinderen. Ze zijn van harte welkom in de vrije natuur en in steden en dor pen. Veel van de ruim 60 musea hebben een speciale speurroute voor ze uitgezet. U kunt tijdens uw kennismakings weekend met uw kinderen een bezoek brengen adn een zwembad of attractiepark. De nieuwe kartracebaan in Groningen heeft voor kinderen een mini-baan. Oudere kinde ren kunnen zich bovendien uit leven op een steile wand van het klimcentrum Bjoeks in Groningen. Een bezoek aan de Zeehondéncrèche in Pieter buren mag u evenmin missen. Een belevenis voor uw kinde ren, maar ook voor uzelf. Informeren en reserveren Groningen biedt meer dan u m één weekend kunt beleven. Maar dat gelooft u misschien pas als u er tenminste één keer bent geweest. Vraag daarom zo snel mogelijk de informatie folder aan en reserveer tijdig de camping van uw keuze. Voor deze prijs en met zoveel mogelijkheden rekenen wij dat eerste weekend van juni name lijk op volle en vooral vrolijke campings! steld. Het is niet voor niets dot de lezers van de ANWB Kampeer Caravan Kampioen elke keer een RECRON-bedrijf hebben gekozen! Wilt u weten welke bedrijven bij RECRON zijn aangesloten? De VW weet er alles van. De Dollard Route Onder het motto 'Grenzeloos fiet- sen' biedt de WV/ANWB een Nederlands-Duitse fietsroute aan. Deze 'Dollard Route' is 180 km lang en voert via noordoost Groningen dwars door het Rheider-land. Kenmerkend voor de tocht zijn de robuuste schoon heid van het landschap en de vele culturele juweeltjes in de dro merige dorpjes. De speciale rou tegids en fietskaart bevatten over zichtelijke kaarten en boeiende achtergrondinformatie. Gids en kaart zijn verkrijgbaar bij de VW-kantoren in Groningen. IJzige beelden Van 28 maart t/m 1 juni presen teert de Hortus in Haren een uniek evenement. Chinese ijs- beeldhouwers vervaardigen hier ijssculpturen en exposeren die ter plekke. Er worden in totaal meer dan 2000 ijsblokken verwerkt. De speciale licht- en kleureffecten maken het bekijken van deze kunstwerken tot een bijzondere belevenis. De Hortus is in deze periode geopend van 09.00 - 22.00 uur. Beeldenstorm In Heiligerlee vindt u het museum 'Slag bij Heiligerlee'. In een tijd- cabine reist u terug naar het onrustige Europa van 1568, toen hier de slag werd uitgevochten, die het begin van de tachtigjari ge oorlog betekende. U bent getuige van de Beeldenstorm, u ontmoet de hertog van Alva en u bent getuige van de moord op Willem van Oranje. Het museum is geopend van maart t/m oktober. Goed lezen Als u deze informatie over Groningen aandacht gelezen hebt, zal de oplossing van deze prijsvraag u niet al te moeilijk val len. Stuur daarom snel uw oplos sing in en maak kans op een van die aantrekkelijke prijzen. Mooie prijzen De eerste prijs is een week gratis kamperen op een van de Groningse campings die bij RECRON zijn aangesloten. Tijd en plaats worden in overleg met de winnaar bepaald. Als tweede prijs stelt de VW 5 waardebonnen beschikbaar a 25,, De 10 derde prijzen bestaan uit een toegangskaart voor het nieu we Groninger Museum. De vragen 1Hoe heet de Stichting die zich inzet voor het behoud van de vele Middeleeuwse kerken in Groningen? 2. In welke plaats ligt het land goed Nienoord? 3. In welke plaats vindt jaarlijks het admiraalzeilen plaats? 4. Stadsbouwmeester Allert Meyer ontwierp voor de stad Groningen o.a. een kerkto ren. Hoe beet deze kerk? 5. Een van de Groningse bor gen staat in Uithuizen. Wat is de naam van deze borg? 6. Hoe heet het gereconstrueer de vestingdorp in het zuid oosten van Groningen? 7. Veel dorpen en landhuizen in het hoge noorden zijn gebouwd op wierden. Weet u de andere naam voor het Groningse woord 'wierde'. De beginletters van de antwoor den vormen van boven naor beneden de naam van een Groningse streek. Zet die naam op een briefkaart en stuur die vóór 1 juni 1997 naar: RECRON Postbus 9 9640 AA Veendam De uitslag De prijswinnaars krijgen in de maand juni schriftelijk bericht. Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. Medewerkers van de aangeslo ten campings en de provinciale WV zijn van deelneming uitgesloten. Gouden Eeuw herleeft in Groningen De stad en de provincie Groningen staan deze zomer in het teken van de Gouden Eeuw. Dankzij talrijke exposities en activiteiten kunt u zien hoe eind 17e, begin 18e eeuw het artistieke leven in Groningen tot grote bloei is gekomen. De manifestatie 'Groningen in de Gouden Eeuw' is een initiatief van het Groninger Museum, de Groninger Borgen Stichting, het Nationaal Rijtuigenmuseum en de Stichting Oude Groninger Kerken. 'Natuur snuiven, cultuur verkennen, ontspannen op zoek gaan naar het onbekende. Het onbekende, dat in Groningen nog volop te vinden is.' Zó presenteert de VW Groningen in haar gids voor 1997 de talloze mogelijkheden voor een boeiende vakantie in de pro vincie Groningen. We maakten alvast een rondreis van een week. Maar u kunt dit plan natuurlijk ook over meerdere vakanties verdelen! De manifestatie is in de eerste plaats bedoeld voor de noordelij ke regio, maar uiteraard hopen de initiatiefnemers dat er uit het hele land geïnteresseerden een kijkje komen nemen. Daarom organiseert de VW, in samen werking met derden, meerdaag se arrangementen. Er komen spe ciale dagreizen naar verschillen de locaties en er worden passe- partouts uitgegeven. Maandag Mocht u in de maand mei het Groningse Westerkwartier bezoe ken, gaat u dan richting Grijpskerk. Vanuit dit dorp wor den jaarlijks de befaamde kool zaadroutes uitgezet. Grijpskerk is ook de enige plaats waar u 's zomers kunt fierljeppen, dat is polsstokspringen over een breed water. U kunt onder meer op maandag 18 augustus een kijkje nemen in sportpark de Enk voor de Fierljep-topwedstrijden. Dinsdag Trek deze dag uit voor een bezoek aan Winsum met zijn beschermd dorpsgezicht en één van de meest fotogenieke dorpen van Groningen. Winsum is meer dan 1000 jaar oud en was ooit een bloeiende handelsplaats. Het schilderachtige haventje biedt watersporters uitgebreide moge lijkheden. U zou er dus ook per boot naartoe kunnen. Woensdag Vandaag bezichtigen we de Menkemaborg in Uithuizen. Deze compleet ingerichte borg uit de 14e eeuw is, na een ingrij pende verbouwing omstreeks 1700, vrijwel ongewijzigd gebleven. Dat geldt ook voor, de tuinen, grachten en singels. In het schothuis, waar vroeger de koetsen en paarden werden gestald, waar geslacht werd en bier gebrouwen, is nu een pan nenkoekenhuis gevestigd. Wilt u liever zeevissen, dan kunt u terecht aan de zeedijk in het noorden. Vrijdag Trekt u naar het zuiden, dan komt u in Westerwolde terecht, een gebied met uitgestrekte bos sen en een parkachtig land schap. Van de vele historische monumenten is het vestingdorp Bourtange, volledig gereconstru eerd en ingericht naar de tijd van 1742, de belangrijkste. In de zomermaanden is er dagelijks straattoneel en kunt u een exerci- tiepeleton gadeslaan. Uitrusten kunt u op het schilderachtige marktplein met de 400 jaar oude lindebomen. Zaterdag In de maand juni organiseert Stadskanaal voor de liefhebbers een waar sportspektakel. Maar u kunt het ook rustiger aan doen met bijvoorbeeld een tocht over de langste museumspoorlijn in Nederland. De rit gaat van Veendam naar Stadskanaal en Musselkanaal. De trein rijdt alleen op vrijdag, zaterdag en zondag en de dienstregeling geldt alleen voor de zomermaan den. Zondag Van mei tot oktober is er elke zondag markt op de Grote Markt in Groningen. De markan te Martinikerk kunt u op deze dag alleen aan de buitenkant bezichtigen. Het Groninger Museum daarentegen is ook op zondag open. Groningen wordt een stad van tegenstellingen genoemd, waar voor iedereen wat te beleven valt. Teveel om op te noemen, teveel voor één zon dag! Donderdag Van 14 tot 19 mei worden in Delfzijl Pinksterfeesten georgani seerd met o.a. admiraalzeilen. Is Pinksteren voorbij, of houdt u niet van zeilen, neem dan een kijkje in omringende dorpen als Bierum, Spijk en Termunten, waar fraaie Middeleeuwse ker ken staan. Het is in deze omge ving goed wandelen en fietsen.

Soester Courant | 1997 | | pagina 24