97 sing! Te goed van vertrouwen wordt al te dikwijls misbruikt Dwaaltocht door de Kleine Wereld m I 1, WELZIJN r Reacties van Lezers Verwarring over eigen bijdragen verzorgingshuis Hooikoorts 60311 19* mamat* WOENSDAG 14 MEI 1997 SOESTER COURANT PAGINA 25 8 e JAARGANG NR. 4 Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers KtNpeze. te/zpogpg- Marleentje 3 - Antoinetje 2 - Baby José. Alleen verder leven Rode-druivensap voorkomt ook hartaanvallen Zegels voor een andere kijk Activiteiten ANBO Soest/S'berg Activiteiten PCOB-Soest Activiteiten KBO Soest/S'berg 1-1-2 daar red je levens mee Brommobiel moet op de rijbaan Expositie: 60 jaar Marklin in beeld SWOS - cursussen en activiteiten Internetten Kunstgebit terug in ziekenfonds Infolijn Nederlandse Hartstichting VRIJWILLIGERSHULP NODIG? Seniorenvoorlichters n Collenius en 'er de Gouden en die eveneens id zullen bijdra- /eten over de Gouden u dan con- e VW in uw ►f het jseum in >annen op ikende, dat in isenteert de e talloze tie in de pro- 1 rondreis van k ook over eevissen, dan kunt de zeedijk in het et zuiden, dan sterwolde terecht, iet uitgestrekte bos- arkachtig land- e vele historische is het vestingdorp )lledig gereconstru- icht naar de tijd e belangrijkste. In anden is er dagelijks m kunt u een exerci- deslaan. Uitrusten schilderachtige et de 400 jaar oude juni organiseert voor de liefhebbers ortspektakel. Maar u rustiger aan doen eeld een tocht over luseumspoorlijn in 3e rit gaat van ar Stadskanaal en il. De trein rijdt jdag, zaterdag en ie dienstregeling voor de zomermaan- oktober is er elke rkf op de Grote "oningen. De markan- ïrk kunt u op deze aan de buitenkant Het Groninger ïarentegen is ook op en. Groningen wordt in tegenstellingen //aar voor iedereen ven valt. Teveel om op teveel voor één zon- Blijf niet aan de kant zitten, maar maak uw eigen pagina nog interes santer. Uw bijdrage kunt u richten tot de Werkgroep Seniorenpagina p.a. Dalplein 6, 3762 BP Soest tel. 6023681. U kunt u ook wenden tot de werkgroepsleden: T. Duhen, tel. 6017193, H.J. Koster, tel. 0346-352689, H.C.M. Henken, tel. 6017938^ A.F.J. Nachbahr, tel. 602502lj T. Beek, illustrator, tel. 6019434 of bij M. van Weelden, coördina tor SWOS, tel. 6023681. De volgende Seniorenpagina ver schijnt in de Soester Courant van woensdag 18 juni. Kopij graag vóór 2 juni inleveren bij de werkgroep of één van de werkgroepsleden. Uw bijdrage graag voorzien van naam en adres. SENIOREN PAGINA ANBO-Soest: mevr. R. Mulder, Albert Cuyplaan 208, tel. 6016795. KBO-Soest(erberg): H. Henken, Valeri aanstraat 75, tel. 6017938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong, Buntweg 13, tel. 6010845. ANBO-Soesterberg: G. Dusschooten, Gen. Winkelmanstraat 41, tel. 0346 - 353338. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 0346 - 352041. Seniorenbus 6019190 Maaltijdvoorziening 6016324 Personenalarmering 6014114 S.W.O.S. 6023681 C.M.D. 6019004 Kruisvereniging 06-8344* Seniorenvoorlichting 6027997 Klusjesdienst 6023681 Centraal meldpunt vrijwilligershulp 6031119 Het is een beetje droevig te moeten constateren dat het leven ernstig veran derd is vergeleken bij de tijd waarin U en ik zijn opgegroeid. Vroeger lieten wij de achterdeur van de woning open en dikwijls ook s nachts. Dat laten we nu wel uit ons lijf. Het is niet meer verantwoord. De fiets stond bij de winkel tegen e gevel als wij boodschappen deden en een slot op het karretje was overbodige luxe. En als we iets waren verloren kwam het veelal via de "gevon den voorwerpen", bij de politie terug. Regelmatig publiceerden de regionale of plaatselijke kranten de gelijknamige rubriek. Oppassen zien dat in vele gevallen de dorst niet Wij ouderen vergeten het nog wel z,° hevi8.was dat de vrager al ver- —O"V. eens dat we niet al te goed van ver trouwen moeten zijn. De politie waarschuwt telkens en in de berich ten in kranten lezen we regelmatig dat een tasjesrover heeft toegeslagen of iemand onder valse voorwenselen is binnengedrongen in een woning en de bewoner of bewoonster beroofde. Daarom enige algemene tips en waar schuwingen. Er wordt gebeld en iemand zegt ziek te zijn of vraagt om een glas wa ter. Laat niemand binnen. Als U toch water geeft, sluit dan de voor deur en zeg "Ik haal het voor U". Als U het water geeft dan zult U dwenen is... Laat geen messen of scharen slij pen zonder eerst te weten wat dat kosten gaat. Dat geldt ook bijvoor beeld voor tuinonderhoud en andere klusjes. Legimiteren Iemand probeert binnen te komen als controleur van de Remu of geeft zich uit voor postbode. Laat deze mensen zich eerst legitimeren. Kun nen ze dat niet, laat ze dan niet bin nen. En als U weggaat neem dan zo min mogelijk waardevolle spullen mee. Beperk U ook en vooral in de hoeveelheid geld dat U meeneemt. Neem liever één cheque of girobe taalkaart mee en zorg er voor dat U het pasje gescheiden hebt van deze waardepapieren. Heren kunnen de portemonnaie het best in een binnenzak die van een rits is voorzien dragen. En dames moeten hun tasje niet aan de straat zijde dragen en altijd met de sluiting tegen het lichaam. Houdt uw tas bij het boodschappen doen voortdurend in de gaten en leg uw tasje niet in de winkelwagen. Er zijn ook zakkenrollers actief die veelal werken in drukke trams of trei nen en op perrons. Ook de markt is voor deze vingervluggen een geliefde plek. Met dit verhaal willen wij U geen angst aanjagen, maar U er op wijzen dat de tijden veranderd zijn en men voorzichtig dient te zijn. De vandalen en dieven vindt men in alle leeftijden. Helaas vermelden de politierapporten ook kinderen die ouderen beroven... Henk Koster Het loopt tegen bedtijd. Niemand heeft gesproken over slapengaan of Klaas Vaak en toch is het of de be woners van de Kleine Wereld al kun nen klokkijken. Zij houden zich meer op de achtergrond en spelen lief sa men. Moeder heeft al enige keren de tijd geraadpleegt, maar het is warm en vader zit verscholen achter zijn wijdgeopende krant en heeft er ken nelijk geen hinder van dat Antoinet- te de veters van zijn schoenen los peutert. José krijt een concertje van genoegen in haar wagen, die onder de appel boom is gereden. Moeder verlangt kennelijk naar de rust van de avond en gebiedt dat de kindjes uitgekleed moeten worden. Antoinette begrijpt dat tegensputteren niet helpt en bepaalt dat ze "gepoe deld" moet worden. Moeder noemt een kleine wasbeurt "Poedelen". Het duurt niet zo lang of de kleine karavaan beweegt zich door het huis. Vader en moeder zijn de kamelen en Marleentje en Antoinette de trotse berijdsters. Bij de bedjes wordt nog even gespeeld en dan moet papa een "haaltje" vertellen. Dit keer weer pappie een hele mooie. Hij vertelt over de glimwormpjes die vroeger gewone regenwormpjes wa ren, maar op een keer toen ze heel erg braaf waren, werden ze geaaid door de zon en sindsdien dragen ze altijd een beetje zonlicht mee. De tweejarige Antoinette bromt wat en sluit de moede oogjes, maar Mar leentje is groter en wil alles weten. Vader maakt er een eind aan door te beloven dat als zijn oudste net zo groot is als pappa nu, zij mee mag om de glimwormpjes te zoeken. Het kind is verrukt en moeder en vader keren terug in de Kleine Wereld die In de afgelopen jaren zijn er gelukkig al enkele boeken verschenen over wat het betekent om je partner te ver liezen aan de dood. Zulke boeken kunnen een grote steun zijn voor weduwen en weduwnaars, in de eer ste moeilijke periode als de wond nog vers is. De Amerikaanse Genevieve Ginsburg heeft zelf meegemaakt wat het betekent om ineens alleen verder te moeten. Zij nam het initiatief van zelfhulpgroepen voor weduwen. Leerrijk boek De weduwen leerden veel van elkaar en waren elkaar tot steun. Over wat er allemaal in die groepen aan de orde kwam, schreef ze een boek. Het heet "Alleen verder leven. Handrei king voor weduwen en weduwna- ren". Het boek gaat over wat er van binnen gebeurt met weduwen en we duwnaars, maar ook over praktische zaken zoals het opruimen van de kas ten van de overledene. Hoewel hier en daar een beetje Amerikaans, is het boek ook waardevol voor men sen in Nederland die er alleen voor komen te staan. Genevieve Ginsburg, "Alleen verder leven. Handreiking voor weduwen en weduwnaren", Uitgeverij Het Spec trum, Utrecht 1997, 242 blz. f 32,50 ISBN 90 2745146 X. Bron: Soester Venster iets leegs en onherkenbaar wordt. Door de openslaande deuren zien we het buurjongetje Pons die als een gouddelver met een lepel in het zand graaft. Plots klinkt er een schril geluidje door de ongewone rust. Het is Mar leentje die om een beetje water roept. Vader is al uit zijn gemakkelijke stoel. Marleentje drinkt maar een teugje. Dan klinkt het ernstig: "Pa...pappie". "Ja kindje?" Als ikke nou niet zo groot word, kan ik de glimwormpjes ook niet zien... Pappie stelt haar ge rust. Goed slapen en iedere dag lek ker eten dan komt dat vanzelf. De kleine is gerustgesteld. Even later slaapt ze en ik denk dat ze op be zoek gaat in het wondere land van de glimwormpjes. Senior. ANAHEIM (RTR) - Rode-druiven sap bevat net als rode wijn stoffen die kunnen helpen een hartaanval te voorkomen. Dit heeft een Ameri kaanse onderzoeker onlangs gezegd tijdens een wetenschappelijke bijeen komst over hart- en vaatziekten in Anaheim (Californië), zo stond on langs te lezen in het Reformatorisch Dagblad. De stoffen die deze werking hebben, flavonoïden, kunnen helpen onge wenste bloedstolsels te voorkomen. Ze zitten in veel voedsel en dranken, zoals sinaasappelen en grapefruitsap, aldus dr. John Folts van de medische faculteit van de universiteit van Wis- consin. Maar de flavonoïden in wijn en sap van rode druiven hebben een sterkere werking en ze bevatten mo gelijk ook anti-oxidanten. Folts denkt dat dagelijkse consump tie van sap van rode druiven goed is, "zeker voor mensen die geen wijn mogen hebben". Folts herinnerde er nog even aan dat veel mensen hem uitlachten toen hij een paar jaar gele den kwam met het verhaal dat aspi rine hartaanvallen kan voorkomen. Nu is toepassing van aspirine voor dat doel geaccepteerd. "Ik zie het as- pirineverhaal zichzelf helemaal herha len met de flavonoïden". Woensdag 28 mei - bustocht naar Zuid-Holland en cruise door de Z- Hollandse wateren (Maasdelta). Woensdag 25 juni - bustocht Brabant met safari in "de Beekse Bergen". Info: de heer R. Diteweg - tel. 601 69 53. 23 mei - bustocht met boottocht Rotterdam-Hoek van Holland v.v. 27 mei - bowlen in C-drie van 14.00 -16.00 uur; laatste keer van het sei zoen. Info: bustocht: mevr. G. Schepen, tel. 6014513, bowlen: de heer C. de Haan, tel. 6012162. In april zijn weer de ouderenpostze- gels verschenen, met een bijslag van 50 procent van de frankeerwaarde. Ieder jaar steunt het Fonds Zomer- postzegels met de opbrengst van drie miljoen gulden ongeveer 250 initiatie ven van organisaties die zich willen inzetten voor ouderen. Want veel ouderen kunnen een steuntje in de rug goed gebruiken. In 1997 luidt het thema van de post zegels "ouderen en beeldvorming". Het Fonds Zomerpostzegels weet dat het beeld dat "het publiek" heeft over ouderen vaak niet klopt. Vaak schet sen helaas bij het woord "ouderen" een negatief plaatje: ouderen zijn pas sief, afwachtend, en afhankelijk van anderen. Of dat idee klopt is een tweede. Want de meeste ouderen staan actief in het leven en spelen in onze samenleving een grote rol. Zij delen hun ervaringen en kennis met anderen en leveren het grootste aan deel in het vele vrijwilligerswerk in ons land. Om een beter beeld over ouderen op te roepen, zijn de post zegels gesierd met tekst als: "Het komt er niet op aan hoe oud wij zijn, maar hoe wij oud zijn" en "Her jeugdgevoel is een ouderdomsver- schijnsel". Tot 30 mei zijn de ouderenpostzegels te koop bij alle postkantoren en stands van de vrijwilligers van het Fonds Zomerpostzegels. Bestellen kan ook: Fonds Zomerpostzegels, Postbus 11, 3980 A Bunnik, tel. (030)6567774. Bron: Anbo-Vizier In verband met bovenstaande maken wij ouderen er op attent, dat zij ge bruik kunnen maken van een ande re actie van het Fonds Zomerzegels. Indien U voor 1 juli a.s. f 7,20 stort op gironummer 250505 ten name van Fonds Zomerpostzegels te Bun- nik, krijgt U gratis een maandkaart toegestuurd van de Nederlandse Spoorwegen, waarop U met een re ductie van 40% op de normale spoortarieven buiten de spitsuren kunt reizen. L.N. 14 mei: 13.30 uur. Soosmiddag in de Vijverhof. Kaarten, bridgen, etc. 20 mei: 8.30 tot ca. 18.00 uur. Dag tocht Gouda en textiel schilderen, Goudse glazen, of stadhuis. 21 mei: 13.30 uur. Soosmiddag in de Vijverhof. Kaarten, bridgen etc. 28 mei: 13.30 uur. Soosmiddag in de Vijverhof. Kaarten, bridgen etc. Te vens einde van het winterseizoen. 3 juni: 9.30 tot 10.00. Inloopuurtje in de Vijverhof. Informatie en vragen stellen over evenementen, reizen, dagtochten, maar ook over allerlei zaken en belangen van en voor 55 plussers. 10.00 uur. Reünie voor de deelne mers van de bootreis in de week van 25 april. 4 juni: 10.30 tot 11.30. Een zelfde inloopuurtje, maar dan in de "Drie Eiken" te Soesterberg. Info Soos: Mevrouw R. Groen tel. 6017580. Info Evenementen: Mevrouw A. Ja cobs tel. 6015350. Info Reizen: Mevrouw R. de Korte tel. 6013960. Per 1 maart is er een nieuw algemeen alarmnummer voor Nederland: 1-1- 2. Dit nummer staat open voor alle spoedeisende meldingen van brand weer, politie en ambulancediensten. De centrale erachter is zo georgani seerd dat u altijd rechtstreeks contact krijgt. Het oude alarmnummer 06-11 verdwijnt. Tot 1 september 1997 kunt u het nog gebruiken. Het nieu we alarmnummer 1-1-2 wordt ook het Europese alarmnummer. Brommobielen moeten zich vanaf 1 januari 1997 gedragen als personen auto. Ze zijn verplicht op de rijbaan te rijden, dus niet meer op het fiets pad, zo lazen wij in Anbo-Vizier. Een brommobiel is technisch gezien een bromfiets, maar lijkt op een klei ne personenauto. De verkeersregels voor dit voertuig zijn ingrijpend ver anderd. Ze mogen niet meer op het fietspad rijden, mogen niet op het trottoir parkeren en bestuurders moeten gordels dragen, meldt het ministerie van Verkeer en Water staat. Achterop een brommobiel moet een wit bord met het getal 45 zitten, maar geen geel of oranje brom- of snorfietsplaatje. Een brom mobiel is geen invalidenvoertuig; die zijn minder breed en mogen wel op het fietspad. Voor de bestuurder gel den dezelfde voorrangsregels als voor automobilisten. Een brommobiel mag niet op een auto(sneI)weg rijden, want daar geldt een minimale snelheid van 50 kilometer per uur. Het minis terie is niet gelukkig met brommobie len. Minister Jorritsma vindt de auto tootjes een gevaar op de weg. "Vol gens Europese richtlijnen moeten we ze toelaten op de Nederlandse we gen. Met onze nieuwe regels probe ren we ervoor te zorgen dat de brom mobiel zo min mogelijk gevaar ver oorzaakt op de weg. We onderzoe ken of een apart brommobielbewijs ingevoerd kan worden. Op dit mo ment volstaat een bromfietscertificaat of geldig rijbewijs A of B." Anbo-Vizier. Bewoners van verzorgingshuizen erva ren grote problemen met de eigen bijdrage voor de verzorgingsprijs. De oorzaak ligt in de nieuwe wet waar door tehuizen sinds begin dit jaar via de AWBZ gefinancierd worden. Vaststelling en inning van de eigen bijdrage zijn in de wet zeer ingewik keld geregeld, en lopen via diverse instanties. Tussen het aannemen van de wet en de invoering zat weinig tijd, zodat alle partijen zich amper hebben kunnen voorbereiden. Het vaststellen van de hoogte van de eigen bijdrage is nu een taak van "contactkantoren" (zorgverzekeraars met AWBZ-taken). Deze zouden inkomensgegevens van bewoners geleverd krijgen door de gemeenten maar in veel gevallen ge beurde dat niet, onjuist, onvolledig of te laat. Diverse contactkantoren vroegen rechtstreeks bij bewoners om inkomensgegevens, maar de for mulieren werden onbegrijpelijk en slecht leesbaar bevonden. Volgens de wet moet de Sociale Ver- In het "oude Ambachten en Speel goed Museum" in Terschuur is mo menteel een expositie te zien van 60 jaar Marklin. Er is een overzicht van de verschillende spoormodellen van 1900 - 1960. Marklin staat algemeen bekend als fabrikant van modeltrei nen en bijbehorende accessoires. Maar ook veel (metalen) speelgoed, als stoommachines en auto's, wordt door Marklin gefabriceerd. De expositie loopt tot en met sep tember in Terschuur, Rijksweg 87; geopend van 10.00 - 17.00 uur. Op maandag is de expositie gesloten. Telefonische informatie verkrijgbaar op nr. 0342-462060. Nu de cursussen en activiteiten, geor ganiseerd door de Stichting Welzijn Ouderen Soest, langzamerhand ten einde lopen, lijkt het een goede zaak u nader te informeren over het nieu we seizoen, dat a.s. september weer van start zal gaan. De Stichting Welzijn Ouderen is voornemens om de bestaande cur sussen en activiteiten ook in het ko mend seizoen met nieuwe energie vorm en inhoud te geven. Zo zal, naast de inmiddels volgeboekte zo mercursus computeren, in het najaar een computercursus voor beginners worden gehouden. Tevens zal bij vol doende belangstelling een beginners cursus Frans worden gestart. Op 14 mei gaat het Jeu des Boules weer van start dat elke zomer veel belangstel ling trekt. Zoals vorig jaar al is aangekondigd, is de SWOS genoodzaakt om de prij zen voor bijna alle cursussen en ac tiviteiten voor het seizoen september 1997/mei 1998 te verhogen. De oorzaak hiervan is de aan de SWOS door de gemeente opgelegde taak om o.a. de tarieven voor de leeftijdcategorie van 55 tot 65 jaar op een meer kostendekkend niveau te brengen. Voorts dienen naast overige kosten, ook huurkosten voor het gebruik van de ruimten doorberekend dienen te worden aan gebruikers van SWOS- cursussen en activiteiten. Het voorgaande leidt derhalve, naast jaarlijkse prijsstijgingen, tot aanpas sing van de cursusgelden. Tevens is men genoodzaakt een onderscheid in tariefstelling toe te passen tussen de leeftijdsgroep 55 - 65 jarigen en de 65-pïussers. Overigens is getracht om de financiële gevolgen voor de deelnemers zoveel mogelijk beperkt te houden. Men hoopt u derhalve het komend seizoen als deelnemer te mogen begroeten. Indien het nieuwe tarief een beletsel vormt, wijzen wij nadrukkelijk op de mogelijkheden van het gemeentelijke "Declaratiefonds". Iedere inwoner van de gemeente Soest met een beperkt inkomen kan een verzoek indienen bij de gemeente om hiervoor in aan merking te komen. Valt men binnen de criteria, dan heeft men recht op een bijdrage. De SWOS-Senioren- voorlichters kunnen u daarbij even tueel behulpzaam zijn. Voor nadere informatie kunt u kontakt opnemen met het SWOS- bureau, tel. 035-6023681. zekeringsbank de eigen bijdrage (of een deel ervan) verrekenen met de AOW; het resterende bedrag wordt overgemaakt aan de bewoner. Maar bewoners met aanvullende inkomsten moeten ook een aanvullende eigen bijdrage betalen. Dat gebeurt via een acceptgiro van het contactkantoor. Eén instantie "Vaststelling en inning van de eigen bijdrage had beter via één instantie kunnen lopen, het contractkantoor", vindt de Landelijke Organisatie Be wonerscommissies Bejaardenhuizen. De LOBB heeft er principieel be zwaar tegen dat de eigen bijdrage wordt verrekend met de AOW zon der een machtiging van de betrokken inwoners. Het LOBB adviseert iedereen met vragen, om contact op te nemen met het contactkantoor in de eigen omge ving. Voor Soest is het contactkan toor gevestigd te Amersfoort. Adres: ANOVA, Postbus 19, 3800 HA Amersfoort. Bron: Anbo-Vizier In een vorige editie stond een artikel over de voordelen van internetten. Vele senioren hebben de mogelijkhe den van internet ontdekt met name wat betreft met maken en onderhou den van contacten. Maar internetten heeft ook een scha duwzijde. Er werd niet gerept over de financiële kant van de zaak. Ten eerste moet er een modem worden aangeschaft van gemiddeld f 1.000,- Dan de kosten van het abonnement op internet. Deze twee kosten zijn nog te overzien, maar zodra men gaat surfen begint de teller van de te lefoonnota te draaien en daarmee kunnen de totale kosten ongemerkt behoorlijk oplopen. Om de twee maanden wordt men dan achteraf geconfronteerd met de gebruikskosten, die, naar mate het gebruik toeneemt, behoorlijk kunnen tegenvallen. Het is maar dat u het weet. T.D. Het kunstgebit is weer terug in het ziekenfonds. Ook de standaardpak ketpolis van de particuliere ziekte kostenverzekering zal het kunstgebit weer vergoeden. Deze maatregel geldt met terugwer kende kracht vanaf 1 januari 1997. Net als vroeger worden de kosten voor een kunstgebid voor 75 procent vergoed. Het kabinet heeft dit beslo ten omdat 1 miljoen ziekenfondsver zekerden geen geld hadden voor een nieuw kunstgebit. Een aanvullende verzekering was geen oplossing, om dat de premie en de eigen bijdrage voor veel mensen te hoog bleken. Het kunstgebit is op 1 januari 1995 uit het ziekenfonds gehaald. Voor veel mensen leverde dat problemen op. Daarom wilde de Tweede Kamer het kunstgebit terug in het ziekenfonds. Bron: Anbo-Vizier Gemiddeld 200 mensen bellen dage lijks de informatielijn van de Neder landse Hartstichting. Dit is vier keer zoveel als normaal. Oorzaak is de op 20 maart gestarte voorlichtingscam pagne over beroertes. Volgens de Hartstichting hebben nog nooit zo veel mensen naar aanleiding van een campagne gebeld. Per jaar doen 10.000 tot 15.000 men sen een beroep op de informatielijn. In het eerste jaar dat de lijn open was, belden nog maar 3300 perso nen. Het aantal gesprekken neemt de laatste jaren steeds met 10 procent toe. De meest voorkomende vragen gaan over behandeling van hart- en vaat ziekten, voeding en emotionele pro blemen. Vooral die laatste categorie, waarbij het onder meer gaat om pro blemen met artsen, sociale wetgeving en eenzaamheid, stijgt sterk. "In de gezondheidszorg is steeds minder ruimte voor het persoonlijke gesprek; wij merken dat erg in de toename van het aantal telefoontjes", zegt M. Zoet mulder van de Hartstichting. Ongeveer een op de tien mensen heeft er last van. Niezen, een vol hoofd, jeuk aan de neus, een loop neus... Het wijst op een gewone ver koudheid. Maar misschien heeft u er het hele jaar last van? Of telkens in de zomermaanden. Dan kan het zijn dat u hooikoorts heeft, of dat u aller gisch bent voor huisdieren of huisstof mijt. Hooikoorts komt vooral voor in de zomermaanden, maar ook in het voorjaar kunnen de klachten optre den. Hooikoorts heeft trouwens niet te maken met koorts of hooi. Het wordt veroorzaakt door stuifmeel- korrels, zogenaamde pollen. Stuif meel zit in grassen, bomen, bloemen en granen en hangt vooral tijdens de bloeiperiode in de lucht. Bij het ina demen van de pollen raken de slijm vliezen in de neus- en keelholte en die van de ogen geïrriteerd. Veel mensen met hooikoorts hebben daar om last van een loopneus, niesbuien en branderige, tranende ogen. 's Mid dags bij droog, warm en winderig weer heeft u er het meeste last van. U kunt in de apotheek terecht voor advies en geneesmiddelen om uw klachten te verminderen, of zelfs te voorkomen. Soms is het beter om naar de dokter te gaan. Als u het be nauwd heeft of als uw (klein)kind voor het eerst last heeft van een aller gische reactie. Om klachten te voorkomen kunt u een neusspray met cromoglicinezuur gebruiken. Heeft u vooral last van uw ogen dan kunt u ook druppels met cromoglicinezuur gebruiken. Als u deze neusspray begint voor het hooi- koortseizoen, dan werkt het meteen. Als u later begint, kan het 2 tot 4 weken duren voor het medicijn effect heeft. Voor een goede werking moet u het medicijn het gehele hooikoorts seizoen blijven gebruiken, dagelijks 4 tot 6 keer. Het middel werkt name lijk maar kort. Er zijn ook middelen tegen de aller gie in de vorm van tabletten of drank jes. Bijvoorbeeld terfenadine en lo- ratadine. Ze werken ongeveer 24 uur, zodat ze maar een keer per dag hoeven te worden ingenomen. Pas op: Het gebruik van terfanadine kan in combinatie met sommige an dere medicijnen hartproblemen ver oorzaken. Vraag daarom de apothe ker of assistente welk middel voor u het geschiktst is. Wat kunt u zelf doen? Met een aantal eenvoudige maatrege len kunt u er voor zorgen dat u min der last heeft van hooikoorts of aller gie. Draag een (zonne)bril. Hierdoor kan stuifmeel minder gemakkelijk in uw ogen komen. Wrijf niet in de ogen. Door wrijven kunnen ze gaan ontsteken. U kunt de irritatie verminderen door de spoelen met lauw water of een voch tig washandje op de ogen te leggen. Volg het hooikoortsweerbericht van begin mei tot eind juli dagelijks op de radio (radio 1 om ongeveer 17.3Q uur) of op de teletekst. Lucht uw huis bij voorkeur 's och tends, want dan is er minder stuifmeel in de lucht. Maai niet zelf het gras. ♦Ga bij voorkeur in een seizoen met weinig pollen op vakantie. Aan de zee is bovendien minder stuifmeel dan in het binnenland. P.W. Vinks, apotheker Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg Seniorenvoorlichters: voor 55-plus- sers in Soest of Soesterberg die vra gen hebben op het gebied van de so ciale voorzieningen, subsidies, kwijt scheldingsregelingen of zomaar een gesprek, op werkdagen van 09 00 tof 12.00 uur (tel 602 79 97). Binnen drie dagen wordt men teruggebeld

Soester Courant | 1997 | | pagina 25