Wervingscampagne brandweer voor meer Vliegers moeten zich aan regels houden Actie 'Spaarpot' moet leiden tot besparing van het waterverbruik Informatie-doemiddag op zaterdag 24 mei Rondje Raadhuis Praten met B. en W. voor bewoners Klein Engendaal Overhees en Boerenstreek Korting bij installatie van spaarknop Vrouwen zijn net zo welkom als mannen Spreekuren Telefoonnummers Agenda Mijn vraag., Aantal inwoners van Soesterberg naar hoogtepunt Een beroepsbrandweer is in Soest fi nancieel niet haalbaar. Zo'n organi satie is hier ook niet nodig, omdat de korpsen Soest en Soesterberg van de vrijwillige brandweer Soest voldoen de kwaliteit en snelheid leveren. Om ook in de toekomst hiervan verze kerd te zijn, is de brandweer onder het motto 'Als je niet bent uitgeblust, is de brandweer iets voor jou' zowel in Soest als Soesterberg een wervings campagne begonnen om het aantal vrijwilligers uit te breiden. Dit is vooral nodig voor de periode 'tijdens kantooruren' van (08.00 tot 18.00 uur), omdat dan bij brand of hulp verlening de personele bezetting soms aan de minimale kant is. De campagne is niet alleen gericht op de inwoners zelf, maar ook op de werkgevers in de gemeente. Zonder hun medewerking kunnen degenen die in principe bereid zijn brandweer- werk te doen deze 'deeltijdbaan' niet op zich nemen als ze geen toestem ming hebben om ook onder werktijd uit te rukken naar brand of hulpver lening. De brandweer vraagt de werkgevers dan ook om werknemers die vrijwilliger willen worden, hiertoe in staat te stellen. "Dan draagt u daadwerkelijk bij aan een goede, door vrijwilligers gedragen organisatie die de wettelijk opgedragen taak kan vervullen', aldus de beide comman danten, J. Th. Bakker van Soest en R, Moraal van Soesterberg, in een wervingsbrief aan de werkgevers. De brandweer is voor 't eerst afge stapt van het principe van vorige wer vingen. Toen richtte men zich voor al op mannen en vrouwen die wonen en werken in Soest en Soesterberg. Weliswaar gaat daar nog steeds de voorkeur naar uit "maar we merken dat we dat niet meer kunnen vragen", zegt Bakker. Daarom zijn nu ook mannen en vrouwen welkom die alleen in de ge meente werken (zij zijn immers over dag inzetbaar). Het is bekend dat onder dé forenzen kandidaat-vrijwil ligers zijn. Meestal geven zij er de voorkeur aan te wonen in de ge meente waar zij werken. Het is ech ter niet mogelijk gebleken dat het ge meentebestuur voor hen enig voor keursbeleid voert bij de toewijzing van woonruimte. Informatie-doemiddag De wervingsactie in Soesterberg is vorige week van start gegaan. In de voormalige 'Amerikaanse' wijk (Apollo, Mercury etc.) is huis-aan- huis een informatie- en wervingsbrief verspreid. Zij die belangstelling heb ben voor het brandweerwerk kunnen zich hiervoor opgeven door de ant- woordstrook terug te sturen. In de brief worden ze tevens uitgenodigd voor een informatie-doemiddag op zaterdag 24 mei van 13.30 tot 16.00 uur in het brandweerhuis aan de Koppenlaan in Soesterberg. Tegelij- •2v'.."k Openingstijden gemeente Soest De gemeentelijke afdelingen zijn in het gemeentehuis voor het pu bliek geopend op elke werkdag van 8.30 tot 12.30 uur. De balie van de afdeling Publiekszaken is geo pend tot 13.30. Het infor matiecentrum in de hal van het gemeentehuis en het informatie punt aan de balie van de afdeling Publiekszaken zijn geopend tot 16.30 uur. Bij de afdeling Pu bliekszaken kunt u onder andere terecht voor: de Gemeentelijke Basis Administratie personen, de burgerlijke stand, rijbewijzen, identiteitskaarten, uittreksels uit geboortenregister, woonruim teverdeling, huursubsidie, voorzie ningen voor gehandicapten, vergunningen voor markt- en standplaatsen, zaken met betrek king tot de winkelsluitingswet. Op donderdagavond is het infor-ma- tiecentrum en de afdeling Publieks zaken geopend van 19.00 tot 20.00 uur. U kunt er dan echter geen zaken regelen die de burger lijke stand betreffen. Aanvragen voor reis- en rijdocumenten kun nen op donderdagavond wel wor den ingediend. Er geldt "klaar ter wijl u wacht". Het gemeentehuis is telefonisch bereikbaar onder nummer (035) 60 93 411 De dependance van de afdeling Publiekszaken in het Dorpshuis te Soesterberg is voor het publiek ge opend op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. De dependance is telefonisch be reikbaar onder nummer (0346) 35 14 12 Burgemeester en wethouders hou den spreekuur na telefonische af spraak. Burgemeester J. de Widt of wet houder P.V. ten Hove kan men spreken na telefonische af spraak met secretaresse mevrouw S.J. Wolzak, telefoon (035) 60.93.443. Een afspraak met de wethouders N. Blommers-Biezeno of R. van Logtenstein kan men regelen via secretaresse mevrouw L. Vogel, telefoon (035) 60.93,511. Belangrijke telefoonnummers zijn: - 06-11 algemeen alarmnummer (politie, brandweer en ambu lance). - 60.93.459 Klachtentelefoon. Voor klachten over door de ge meente niet of te laat beant woorde brieven, of het niet nako men van toezeggingen. - 60.93.665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aan gesloten met gemeentelijke infor matie over raadsvergaderin-gen en dergelijke, maar ook over opge broken wegen in de gemeente. - 60.93.666 Infolijn afvalstoffen en grof vuil ophalen. Voor al uw vra gen over afval zoals klein chemisch afval(KCA) groente-, fruit- en tuinafval enzovoort. Aanmelden van grof vuil ophalen van 08.00 tot 12.00 en van 12.30 tot 16.00 uur. - 60.25.346 Meldpunt woonomge ving (bereikbaar op werkdagen van 8.00 tot 16.00 uur) voor klachten over het onderhoud van de woonomgeving. Deze worden zo mogelijk binnen 24 uur verhol pen. - 60.93.539 Klachtentelefoon mi lieu. Voor al uw vragen en klach ten over milieu. Voor noodgeval len telefoon 54.87.411 (politie). woensdag 14 mei, commissie mi lieu en openbare werken donderdag 15 mei, commissie fi nanciën donderdag 29 mei, raads vergadering maandag 16 juni, commissie alge mene bestuurszaken dinsdag 17 juni, commissie ruim telijke ordening, verkeer en welzijn woensdag 18 juni, commissie mi lieu en openbare werken donderdag 19 juni, commissie fi nanciën donderdag 3 juli, raadsvergadering Alle vergaderingen worden gehou den in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein en beginnen om 19.30 uur. De korpsen Soest en Soesterberg van de vrijwillige brandweer Soest rukken niet alleen uit voor het bestrijden van brand, maar ook om hulp te bieden aan mens en dier in nood. Wateroverlast, verkeersongelukken en milieu-calami teiten zijn eveneens situaties waarin de burger een beroep op de inzet van de vrijwilligers kan doen. Maar evengoed als er een kat uit de boom gehaald moet worden! kertijd is er ook in de kazerne aan de Lange Brinkweg in Soest een infor matie-doemiddag voor degenen die gereageerd hebben op de oproep in de kranten om zich als vrijwilliger aan te melden. Voor werkgevers Voor de werkgevers is een speciale informatiemiddag belegd, in Soester berg op woensdag 28 mei en in Soest op donderdag 29 mei. Voor degenen die niet in de gelegenheid zijn deze bijeenkomst te bezoeken maar wel positief staan ten opzichte van het idee om personeel voor brandweer- werk beschikbaar te stellen, is bij de uitnodigingsbrief een oproep aan het personeel gevoegd. Deze oproep kan dan in het bedrijf op het publicatie bord worden gehangen. Soest heeft gelukkig nog steeds een brandweer met vrijwilligers in stand kunnen houden omdat door de jaren heen voldoende vrijwilligers zich be schikbaar hebben gesteld. Enthou siaste mensen die ook maatschappe lijk bij de gemeenschap betrokken zijn. Dat moet zo blijven, vinden Bakker en Moraal, want de vrijwilli ge brandweerkorpsen Soest en Soesterberg zijn sinds hun oprichting sterk geworteld in de gemeenschap. "Ze horen er gewoon in thuis", zegt Bakker. Daarnaast is een vrijwillige brandweer uit financieel oogpunt voordelig voor de gemeente, omdat de vrijwilligers alleen voor het volgen van cursussen en de oefenuren een vaste jaarvergoeding ontvangen. Het is belangrijk het vrijwillige karak ter van de organisatie voort te zetten omdat het anders financieel onmoge lijk is de brandweerzorg op het hui dige hoge niveau te handhaven. De beide korpsen, Soest en Soesterberg, willen zich tot het uiterste inspannen om de zorg op peil te houden. Daar voor is het nodig dat zich voldoende vrijwilligers aanmelden. Om geïnte resseerden in het vrijwillig brandweer- vak daartoe in de gelegenheid te stel len, voert de brandweer nu een wer vingscampagne onder het motto 'Als je niet bent uitgeblust, is de brand weer iets voor jou'. Een bewoner van de Hildebrandlaan heeft zich op eerste paasdag geërgerd aan het lawaai van een vliegtuigje dat hinderlijk laag en langdurig bo ven de buurt cirkelde. Hij wil van burgemeester en wethouders weten of dat zomaar mag en welke regels er gelden op zon- en feestdagen. In de Luchtvaartwet is de minimale vlieghoogte voor vliegtuigen vastge legd, antwoorden burgemeester en wethouders. Om vanaf de grond een indruk te krijgen of men zich aan de vlieghoogte houdt, bestaat een alge mene regel. Wanneer het registratie nummer met het blote oog (of door brildragers met een aangepaste bril) leesbaar is, dan is het waarschijnlijk dat het toestel te laag vliegt. De mi nimale vlieghoogte is altijd van toe passing. Dit betekent dat vliegtuigen ook in de weekeinden en op zon- en feestdagen die hoogte moeten aan houden. Aan het vliegen boven de bpbouwde kom zijn geen beperkingen opgelegd. Een uitzondering hierop vormt een reclamesleep. Vliegtuigen met zo'n sleep mogen niet langer dan een kwartier boven de bebouwde kom vliegen. Voor klachten of meldingen kan men terecht bij de luchtvaartpolitie. Deze is te bereiken onder nummer 020- 5025693. Sinds 21 april is een nieuw telefoon nummer in gebruik bij de luchtvaart dienst. De dienst neemt klachten in behandeling over onveilige situaties in de burgerluchtvaart. Dat kan dus zijn als iemand zelf met een vliegtuig vliegt en met onveilige situaties in de lucht te maken krijgt of als men vanaf de grond een onvei lige situatie ziet. Men kan hierover vragen stellen of hiervan melding maken op telefoonnummer 0900- 1987. Ook in dit geval is het belang rijk om de dag, het tijdstip, de plaats en het registratienummer van het vliegtuig te noteren of te onthouden. Onder het motto 'Praten niet burge meester en wethouders' wordt op woensdag 4 juni, 's avonds om 20.00 uur, in dienstencentrum De Vijver hof, Klarinet 39, een bijeenkomst ge houden. Deze is bedoeld voor bewo ners van de wijken Overhees en Klein Engendaal en van de nieuwe wijk Boerenstreek. Dit betekent dat bewoners welkom zijn van het gebied dat globaal be grensd wordt door de Koningsweg, Dorresteinweg, Wieksloterweg en de spoorlijn Den Dolder-Soest. Zij kun nen op deze avond hun zegje doen over zaken die de wijk aangaan waar zij wonen. Burgemeester en wethouders willen door middel van deze praatavonden tot een open gedachtewisseling ko men over wat er bij de bewoners van de verschillende wijken leeft. Voor de nieuwe bewoners van Overhees, Klein Engendaal en Boerenstreek kan 'Praten met b. en w.', naast een in formatie-avond, tevens een kennis makingsbijeenkomst met het college van burgemeester en wethouders zijn. 'Praten met b. en w.' bestaat uit twee delen met een verschillend karakter. Voor de pauze (tot ongeveer 20.45 uur) kunnen de bezoekers in een fo rumgesprek over algemene zaken met burgemeester en wethouders van gedachten wisselen. Na de pauze be staat de gelegenheid om persoonlijke gesprekken te voeren met de leden van het college afzonderlijk. De bij eenkomst eindigt om 22.00 uur. Dagelijks wordt per huishouden per vijf bezoeken per persoon aan het toilet gemiddeld zo'n honderd liter drinkwater door het toilet wegge spoeld. Met een eenvoudige aanpas sing van het toilet is het in de meeste gevallen mogelijk niet minder dan de helft aan waterverbruik te besparen. Het Waterleidingbedrijf Midden- Nederland (WMN) is daarom on langs de actie 'Spaarpot' gestart, die ook in de gemeente Soest wordt ge houden. Volgens Jennefer ten Broek en Gio- vanni Refos van het S-team, het Spaarpot-team van het WMN, kun nen de meeste waterreservoirs bij een toilet worden omgebouwd. Degene die aan de actie meedoet en door medewerkers van het WMN of een erkend (VNI) installatiebedrijf een spaarknop/spoelonderbreker laat aanbrengen, krijgt een korting van 25 procent van het waterleidingbedrijf. U betaalt namelijk geen 40 gulden per spaarknop, maar 30 gulden. De maximale besparing bedraagt 20 gul den. Daarnaast bespaart men op de waterrekening. Door het gebruik van de spaarknop spoelt een huishouden jaarlijks gemiddeld 18.000 liter water minder door, wat een besparing van 30 gulden oplevert. Voor deze actie wordt geen onder scheid gemaakt tussen huur- of koopwoning. Wel gaat het om oude re toiletten, want de laatste vijf jaar zijn standaard in de bouw waterbe sparende toiletten geplaatst. De actie onder het motto "Echt water. Voor 3 tientjes maken we van uw toiletpot een spaarpot' met een uitgebreide re clamecampagne gepaard, onder meer op streekbussen en in wachtruimten bij bushaltes. Proefgemeente Jennefer ten Broek vertelt dat het Naam:man/vrouw Adres: Telefoon: Ik zou aan het college van burgemeester en wethouders het volgende willen vragen: Insturen voor woensdag 21 mei aan Staf voorlichting, Antwoordnummer 120,3760 VB Soest. (Een postzegel is niet nodig). WMN in maart een start maakte met de actie in de gemeente Zeist. Deze was als proefgemeente uitgekozen om te kijken hoe de respons zou zijn op de actie die de mensen nog meer het besef moet bijbrengen dat drink water te lekker en te kostbaar is om te verspillen. De actie daar heeft aan de verwachtingen van het WMN vol daan. Volgens Giovanni Refos is er in het oosten van het land eerder al actie gevoerd onder het motto 'Pottenkij- ken'. Daar was het eveneens een suc- Het voornaamste doel van 'Spaarpot' is het waterverbruik terug te dringen, zegt Ten Broek. "Er wordt helaas nog altijd veel te veel water wegge spoeld door het toilet". Door het aan brengen van een spaarknop/spoelon derbreker kan men zelf bepalen hoe veel water men door het toilet laat gaan voor de 'grote boodschap' en de plas. Refos: "Deze actie geldt voor parti culiere huishoudens. Met andere wa terverbruikers zoals kantoren, (zorg)instellingen, horecagelegenhe den en fabrieken, neemt het WMN apart contact op om ook daar water besparende toiletten te krijgen. Ze komen echter niet in aanmerking voor de WMN-subsidie. Ten Broek tenslotte: "Het is een hardnekkig misverstand dat waterbe sparing gevolgen heeft voor de tarie ven. Dat is beslist niet zo. Ook het WMN wil graag dat er minder water wordt verbruikt. De bereiding van drinkwater uit oppervlaktewater is namelijk drie keer zo duur als de be reiding uit grondwater. Met andere woorden: hoe minder water we met z'n allen gebruiken, hoe langer het WMN relatief goedkoop drinkwater kan leveren". Op de kop in de Soester Courant hebben wij, kiesheidshalve, geen commentaar. Bomen op de Soester Engweg mo gen toch worden gekapt. Ze waren de bewoners in wier tuin ze stonden allang een es-doorn in het oog. Voor ons geen woensdag zonder Soester Courant. En daarin de kop 'Van politiebureau naar nail salon'. Dus zeg maar van jail salon naar nail salon. Massale vissterfte gemeld. Is dat nu ook een vorm van riooljour- nalistiek? Vis moet zwemmen, is het gezegde. Maar toch niet de rugslag, zoals in de vijvers in Overhees?! Kop in de Soester Courant: Politiek Soest is het met zichzelf niet eens over aanpak koffieshop. Toch eens opletten in de gemeente raad wie er koffie drinkt en wie er rookt... Snelkrakers hebben er nog geen ta bak van. In de Birkt weten ze van wanten(aar). PVO in Huizen slagvaardig. Ondergrondse bakken. Synoniem voor schuine moppen? Kop: Zeven politiesurveillanten op pad. En dan te bedenken dat er tijden zijn geweest dat zoiets geen nieuws was. Is het, met het oog op de vondst van zoveel fietsen in de vijvers in Over hees, misschien een idee om er legaal gelegenheid tot waterfietsen te geven? Diefstal aan de Koningsweg: distri butiebedrijf uitgekleed. Gehoord: "Wat is dat voor een mooie poes?". "Da's een Siamees". "Zo, en waar is dan de andere?". Vraagje: moet regen maken ook tot de oude ambachten gerekend wor den?

Soester Courant | 1997 | | pagina 29