Soest is een voorbeeld voor andere gemeenten Bestemmingsplan Hees 1998 legt bestaande situaties vast Eersteplankaart op computer t Optreden gevraagd tegen geluidsoverlast motoren Verkeersregels voorgesteld: voorrang ring ng Sociale vernieuwing op Eng en in Smitsveen Fietspad aan zijde Vaarderhoogt PAGINA 2 WOENSDAG 14 ME11997 OP T HOOGT PAGINA 3 litie- er sn SOS: ruimen Duden ^aat )est Hildebrandlaan krijgt geen uitrit constructie 1:10.000 Lange Dun ligging plangebied Overhees schaal /Kinderv^ boerden jY\> '/TT, /Klein Ti»fb«fi Engendaal 'In je tuin of op het balkon genieten van de rust is door het motorengebrul in deze gemeente niet meer mogelijk', stellen bewoners van de Gemshoorn vast. Zij hebben burgemeester en wethouders dan ook gevraagd te onderzoe ken of het mogelijk is op te treden tegen het overschrijden van de geluidsnor men door motorrijders. mogelijk om de paar honderd meter een politie-agent te laten posten om op die manier de overtreders alsnog te kunnen betrappen. In reactie hierop antwoorden burge meester en wethouders dat de politie optreedt tegen motoren (en brom mers en auto's) die meer geluid pro duceren dan is toegestaan. Wel moet dan eerst de overtreding van de ge luidsnormen kunnen worden vastge steld. In ieder geval is de politie tij dens de surveillance alert. Het probleem is echter, aldus b. en w., dat de meeste veroorzakers van geluidsoverlast zich rustig houden op het moment dat zij de aanwezigheid van de politie in de gaten hebben. Hierdoor is het moeilijk om effectief tegen hen op te treden. Het is niet "In feite kunnen we met elkaar alleen maar hopen dat alle verkeersdeelne mers, dus ook motorrijders, het nor male fatsoen hebben en zullen pro beren overlast voor anderen zoveel mogelijk te voorkomen", aldus b. en w. Overigens wijzen zij de briefschrijvers erop dat het ook nog wel eens wil helpen als zij, waar mogelijk, de da ders zelf aanspreken. De wet verstaat onder voorrang verlenen 'het de betrokken bestuurder in staat stellen ongehinderd zijn weg te vervolgen'. Dit betekent bijvoorbeeld dat een bestuurder die snel rijdend een kruispunt nadert en op het laatste mo ment stopt geen voorrang verleent. De voorrang op kruispunten is als volgt geregeld: Op kruispunten verlenen bestuurders voorrang aan van rechts komende be stuurders. Op deze regel gelden de volgende uitzonderingen: - bestuurders op een onverharde weg verlenen voorrang aan bestuurders op een verharde weg; - bestuurders verlenen voorrang aan bestuurders van trams. - fietsers, bromfietsers, bestuurders van een invalidenvoertuig, bestuurders van een wagen, ruiters en geleiders van rij- en trekdieren of vee verlenen op kruispunten van gelijke rangorde voorrang aan bestuurders van een mo torvoertuig. Er zijn ook nog enkele verkeersbor den die de voorrang aanduiden: U rijdt op een voorrangsweg. U heeft voorrang boven alle bestuurders die van rechts of links naderen. Einde voorrangsweg. (U moet weer voorrang verlenen volgens de boven vermelde regels). U nadert een kruising met zowel links als rechts een zijweg. U heeft voorrang boven bestuurders die vanaf deze zijwegen de kruising naderen. U moet voorrang verlenen aan be stuurders op de kruisende weg. U moet stoppen en voorrang verle nen aan bestuurders op de kruisen de weg. Aan de noordkant, de zijde van het tuincentrum Vaarderhoogt, van het gedeelte van de Dorresteinweg tussen de Koningsweg en de Wieksloterweg wordt tot het eind van de nieuwbouw wijk Boerenstreek een fietspad aange legd. Burgemeester en wethouders ant woorden dit op de vraag van een be woonster van de Dorresteinweg. Het fietspad komt dus tot bij het tuincen trum te lopen. Aan de zuidkant (de wijk Overhees) van dit gedeelte van de Dorresteinweg komt geen fiets pad, aldus b. en w. Fietsers worden geacht de route over de Sloothaak te nemen. En als ons nou eens een ramp overkomt? De sirene gaat of de geluidswagens rijden rond om u te waarschuwen. Wat moet u als eerste doen? 1. Ga direct naar binnen. 2. Sluit deuren en ramen. 3. Zet radio of TV aan. Radio M: - FM: 100.1 - Kabel: 107.4 e Dokter Ru- bedrijven veel- over planning uit te voeren 'bij is de voor- ïrs door de af- zaken en Ver- komen. n w. dat het in :t verkeersluw t voor de hand laan te verbre- rijver had ver- illanten van de irekmetdejon- kateboarden op [>n Soest-Zuid. komt, willen de nderzoeken of gd alternatieve n. i bewoners van rgemeester en -bewoners had erbod gevraagd li-overlast. 'Wij raai niet de ra il in de tuin zit- houders zijn van .■boarden bij het r dan alleen ge- omwonenden en busstation. De els doorgegeven urveillanten van 3S (Soest Oprui- i) zou de gemeen- it moeten blijven mers ertoe aan te on te maken en een bewoner van geeft daarbij een i burgemeester en ij zijn met het po- oor de briefschrij- it zij deze te zijner :lijk graag meene- alie scholen om mee te werken; an opvoedkundige j ;aniseren van een opruimen van alle ïgen en rijwielpa an te kondigen en publiciteit; eren van alle vuil /an gazons en ber- vant anders dupli- wethouders mer- ibleem van de ver en, paden e.d. de emeente heeft. Ze ok afhankelijk van an de inwoners. Zij iet links en rechts oien. gvan Canada waar 'rdt toegepast, boe- men die afval op >are) weg gooien, •et een bewoner van an. wethouders bedan- •or omdat hieruit loon Soest hem ter int zich daarbij ge- or het gemeentebe- meerderheid van de en w. X de suggestie alleen orden als de politie ;de ambtenaren van ader betrappen. Dit sch het geval. Niet- etrappen op heter- •getreden tegen de van de strafmaat is gemeente maar van 2n w. bekend dat in or dit soort vergrij- ere straffen worden in Nederland. Dit i heersende cultuur j De gemeente Soest is redelijk tevreden over de sociale vernieuwing in de wij ken Smitsveen en de Eng. "Als je door de wijken loopt, stel je vast dat het er goed uitziet. Met name ook mensen die in de grote steden met sociale ver nieuwing bezig zijn en Soest bezoeken, zeggen: Soest is een voorbeeld". Dit zegt de heer J. van Tol, directeur van de sector Burger- en Samenlevingsza ken van de gemeente Soest over de voortgang van de sociale vernieuwing in Sociale vernieuwing is een begrip dat een jaar of acht geleden werd gelan ceerd. De aanleiding ertoe was de wens om bestaande regels overboord te gooien om op een nieuwe wijze om te gaan met het wonen, de leef omgeving en de leefbaarheid in een buurt. Ook met scholing (het toelei- den naar werk) moest men maar eens op een andere manier aan de slag dan in de tijd daarvoor. Een paar jaar geleden kende Soest nog het 'klein overleg sociale vernieu wing'. Dit ging over in buurtplat- forms voor buurtbeheer. In feite streefden deze platforms dezelfde doelstellingen na als het klein overleg; alleen had dit laatste een beetje als nadeel dat het over drie buurten praatte: de Eng, het Smitsveen en de omgeving van de HAD-flats (Haver- weerd, Akkeren, Dalweg). Men sneed ook eikaars problemen aan. "Daar kon men weliswaar van leren, maar men vond het toch niet zo doeltreffend om bijvoorbeeld vanuit de omgeving Smitsveen over de Eng te praten en omgekeerd", aldus Van Tol. Daarom werd besloten een platform in te richten per wijk; met werkers uit die wijk, de politie, de woning stichting en vooral de bevolking, want daar gaat het uiteindelijk om. Er zijn nu twee platforms, op de Eng en in het Smitsveen. Voor de HAD-flats is men nog niet zover. In de platforms hebben ook zitting vertegenwoordi gers van de gemeente, die gemeente lijke vraagstukken doorsluizen naar de betrokken afdelingen. Wat de gemeente betreft kan in heel Soest buurtbeheer van de grond ko men. Er bestaan nu twee vormen van buurtbeheer: het buurt- en wijkbe heer dat integraal door de gemeente (afdeling Groen en Milieu) wordt ver richt, en het buurtbeheer in het ka der van de sociale vernieuwing: het beheer door particulier initiatief. "Mensen die zichzelf verantwoorde lijk weten voor hun eigen woonomge ving en die daar wat aan willen doen. Dus dit is voor heel Soest mogelijk", aldus Van Tol. Sport- en spelprojecten voor de jeugd Er worden nu in het kader van buurtbeheer op de Eng sport- en spelprojecten voor de jeugd opgezet. Zo gaat het ook in het Smitsveen ge beuren. Daarbij gaat een jeugdwerker met jongeren aan de slag op een ma nier die jongeren wat bijbrengt, waar door ze zich wat gedisciplineerder weten te gedragen. En daar gaat het toch vaak om, zo heeft het verleden geleerd. Het is volgens Van Tol "frappant en zeer positief" dat er op de Eng veel bewoners aan buurtbeheer meedoen. "Vroeger was het zo dat je een paar bewoners erbij moest trekken. Nu zijn er vele tientallen die zich hebben aangemeld om mee te werken aan het project leefbaarheid en veiligheid. Zij zetten zich in voor de wijk en dat moet een uitstraling hebben naar an dere bewoners". Belangrijkste punten Belangrijke punten zijn het vergroten van de (verkeers)veiligheid; onder houd woningen ("het is goed dat ook de corporaties meedoen in het pro ject, zodat ook hier de lijnen verkort worden"); sport en spel (rekening houden met overlast voor anderen), en wijkschouwen (bekijken wat er niet goed is aan de leefomgeving). Smitsveen is een belangrijk project in de buurtpreventie. Dit functioneert daar al jaren heel goed, stelt Van Tol met voldoening vast. Het is begonnen in de Varenstraat/Valeriaanstraat. Enkele bewoners zijn daar gaan sa menwerken om veiligheid te bevor deren. Inmiddels doet ook de bewo nersvereniging van de Veenbesstraat mee aan buurtpreventie. Het volgen de project dat op stapel staat is in de Speenkruidstraat/Ereprijsstraat. De stand van zaken met betrekking tot de HAD-flats, de wijk die een jaar of twee geleden een flinke opknap beurt heeft gekregen, is nog niet zo positief. Van Tol betreurt dat. "In de periode van de woningverbetering zijn de bewonersverenigingen vrij ac tief geweest. Toen het klein overleg sociale vernieuwing werd opgeheven, heeft de gemeente weinig meer uit die hoek van de HAD-flats gehoord. Ik denk dat de positieve ervaringen van de Eng en het Smitsveen maar eens een keer overgebracht moeten wor den naar de bewonersgroeperingen in deze flats", zo besluit Van Tol. vmuw IV. Fokker, werkzaam op de doen. "Ik heb er wel langer over ge- Hei nieuwe bestemmingsplan Heesu in meer dan één opzicht opvallend, het is bijvoorbeeld voor 't eerst dat de gemeentelijke afdeling Planologie en Bouwen een bestemmingsplankaart niet op de tekentafel, maar helemaal zelf op de computer heeft vervaar digd. Tot dan toe werd de plankaart altijd op de tekentafel gemaakt. Ue eerste computer-plankaartenwerden geleverd door particuliere bureaus waaraan het tekenwerk meer dan eens werd uitbesteed- Verantwoordelijk voor de plankaart- 'nieuwe stijl' in eigen beheer w me vmuw W. Fokker, werkzaam op de afdeling Planologie en Bouwen. Aan de hand van de door de afdeling Landmeten aangeleverde kaart met landmeetkundige en topografische ondergrond werd de computerteke ning gemaakt. Zij en haar collega's zijn zeer ingenomen met het resul taat, dat een veel duidelijker afdruk geeft dan een product van de teken tafel. "Maar het grote voordeel zit vooral in de wijzigingen", zegt me vrouw Fokker. "Op een gegeven mo ment moeten er dingen veranderd worden en daar zit dan de grote winst in". Ze vond het heel leuk om te doen. "Ik heb er wel langer over a. daan dan op de tekentafel, maar ik heb er veel van geleerd", zegt ze, "maar ik weet nog lang niet alles. Daarom is het nog steeds geen 'fluit je van een cent'. Toch heeft ze inmid dels ook de verkaveling van de Boe renstreek in de computer vastgelegd, evenals de herinrichting van het kern gebied Soesterbergsestraat. Hoewel de nieuwe werkwijze steeds meer zal worden doorgevoerd, vindt mevrouw Fokker hel leuk om af en toe nog eens aan de tekentafel te staan, "maar het wordt wel steeds minder". Het partycentrum/cafe-restaurant Bos en Duin aan de Bosstraat 80 is op dinsdag 20 mei de plaats van de 'inloopmiddag' (van 16.00 tot 17.30 uur) en de inspraakavond (aanvang 19.30 uur) over het onhverp-bestemmingsplan Hees 1998. Reacties hierop kan men tot vrijdag 13 juni bij het gemeente- vivstgestc'ld 'S ,ed0e'ing dat het P'an nog dit jaar definitief wordt in oktober 1996 werd de startnotitie Hees in de commissie ruimtelijke or- dening behandeld. De belangrijkste conclusie was toen; in ieder geval geen nieuwe woningbouw in dit ge bied. Er is dan ook sprake van een conserverend bestemmingsplan. Dit betekent dat alle bestaande functies worden vastgelegd. Dit lijkt in eerste instantie een rem te betekenen voor ontwikkelingen. Het is echter veel meer een garantie voor de beschik baarheid van ruimte. Als er bijvoor beeld een bedrijf verdwijnt, komt het terrein beschikbaar voor een nieuw startend bedrijf. Het gebied heeft im mers een 'broedplaatsfunctie'. Zo wordt het landschap gespaard en kan het functionele karakter behouden blijven. Clandestien wonen Mede voor dit gebied is onlangs de nota 'Noodwoningen' geschreven, hoewel er in dit gebied geen échte noodwoningen voorkomen. Over plaatsen waar gewoond wordt en die eigenlijk geen woonbestemming heb ben (bijvoorbeeld in stacaravans of in tot woonhuis verbouwdé schuren, stallen e.d.) moeten in het kader van de nota besluiten worden genomen. Daarbij staat telkens de vraag centraal of de gemeente zo'n bestaande situa tie -in feite dus illegaal wonen- handhaaft dan wel afwijst. Deze De Hildebrandlaan ter hoogte van de Soesterbergsestraat krijgt geen uitrit constructie. Burgemeester en wet houders delen dit mee in antwoord op een vraag hierover van een bewo ner van deze laan. Hij stelt dat zo'n constructie het sluipverkeer vanuit de Heideweg zou ontmoedigen. Er wordt nog steeds te hard gereden op de Hildebrandlaan, ondanks het aan brengen van drempels. Burgemeester en wethouders zeggen dat de uitritconstructie op de Van Beuningenlaan en het linksafverbod op de Birkstraat naar de Bartolottil- aan met name bedoeld zijn om het sluipvefkeer uit Amersfoort te we ren. Nu rijdt verkeer uit Amersfoort via de Birkstraat-Bartolottilaan-Van Beuningenlaan naar Soesterberg (A28) om de filevorming in Amers foort zelf te vermijden. schifting wordt in het nieuwe bestem mingsplan gemaakt. Het is dus vooral voor bewoners van het gebied die in een huis wonen waarvan zij betwijfelen of dit wel een volwaardige woonbestemming krijgt, van het grootste belang dat zij het ontwerp-bestemmingsplan komen bekijken om hun persoonlijke woon situatie te beoordelen aan de hand van wat op de plankaart is aangege ven als toekomstige situatie. Ook voor anderen die (als eigenaar of buur) te maken hebben met dit soort woonsituaties is een blik op het be stemmingsplan nuttig. Zoals eerder opgemerkt, zijn de be stemmingen gedetailleerd vastgelegd, gedetailleerder dan in het bestem mingsplan Soestdijk bijvoorbeeld. Bij het plan voor Hees is men er vooral van uitgegaan om het resterende landschap te bewaren. Daarom is om de woningen en de bedrijven een strak kader heen gelegd, zij het dat daarbij wel rekening is gehouden met geringe uitbreidingsmogelijkheden. Het oude bestemmingsplan Hees da teert van 1967; het is één van de oudste nog niet 'opgefriste' plannen in Soest. Daardoor is het soms niet mogelijk om op grond van dit oude plan sommige nu als ongewenst be schouwde ontwikkelingen tegen te gaan. Het oude plan is namelijk, in tegenstelling tot jongere plannen, niet voorzien van gebruiksbepalingen. In de gebruiksvoorschriften staat waar voor grond wel en waarvoor niet ge bruikt mag worden. Volgens de procedure zal nog voor de zomervakantie het overleg met al lerlei instanties, zoals de provincie, het ministerie van economische za ken, milieu-organisaties e.d., worden gevoerd. Hun reacties moeten in het bestemmingsplan worden verwerkt. Ook alle bewoners/eigenaren krijgen tot 13 juni de gelegenheid om op het plan te reageren. Vervolgens gaat het naar de Provinciale Planologische Commissie. Als deze het heeft be handeld, wordt het ter visie gelegd, op z'n vroegst eind van het jaar. Het nieuwe bestemmingsplan Hees is in meer dan één opzicht opvallend: het is voor het eerst dat de gemeente lijke afdeling Planologie en Bouwen de plankaart van het gebied niet op de tekentafel, maart helemaal zelf op de computer heeft vervaardigd. Tot dan toe werd dit werk meer dan eens aan particuliere bureaus uitbe steed. Camping

Soester Courant | 1997 | | pagina 31