rx SOE ZIEN IS... 'Illegale' spuiterij Veldweg moet weg, maar krijgt wél milieuvergunning 'Duiken is leuk man, superleuk' Inwoners Soest weinig verdraagzaam BB MCM adviseert Hongaarse delegati V. VAN SOEST WOONWINKEL Groots jul VAKANTIE BEZORGERS Open dag in Hoog Soestdijk Naturistenvereniging De Birk: meer dan blootlopen alleen Ziew Soesterber voor helinj WOENSDAG 21 MEI 1997 SOESTER COURANT pagina^ Gemeentebestuur komt er niet uit Try-outs bij duikschool 'The Experience' Praatavond over jongerenprobleem in De Schoof VR1JWILLIGERSHULP NODIG? Gevraagd Soester Courant EXTRA BELONING! Bloemdecoraties tn/'óAcfa ciiUiiMen ê/cemdeccïrdieJ Moemimik en exclusieve lade-adileien. Proces-verbaal voor 'slapende' koopman Speciale aanbieding SANITAIR Gratis advies Molendael is voorbeeld voor gezondheidszorg in buitenland kringloopcentrum V SPULLENHULP Textielinzameling en Spullenhulp Verkeerscontroles MEER ZONNEBLOEM VAKANTIES STEUN ONS WERK GIRO 145 de zonnebloem Tentoonstelling in serviceflat Loodgieterswerk Open dag: zondag 25 mei Wie vergelijkt leest de Soester Courant WONING- EN PROJECTSTOFFERING We hebben weer nieuwe frisse woon ideeën Frachtigepure stoffen Bij elke stof een bijpassend behang of border Natuurljjk ook de nieuwste meubelstoffen Toonaangevende merken in huis Designers (juild - Ravage - Tres House - Chtvasso - de Fioeg - tgffinger-Scapa- Wdrwick- LMng Cotour-etc. WoonWinkel Van Soest Burgemeester Grothestraat 28-30 3761 CM Soest Telefoon: 035 - 602 09 73, Fax: 035 - 602 67 551 'Thank youfor t Klusjesdienst voor ouderen Klachten bezorging Soesterberg WAT ANDERS DAN TOEKIJKEN GIRO 330070 Uwtotaalinstall P.A. van den DUS voor al uw installai LOODGIETEÏ VERWARMI ELECTOA bij VERB0U1 NIEUWBOU QNDERHOU Tevens GiQsovideriói Laanstraat 34a Telefoon 035-60 Auto gestolen Hel gemeentebestuur van Soest is het unaniem eens: de spuiterij van Benes Coatings aan de Veldweg is in strijd met het bestemmingsplan en moet dus verdwijnen. Maar om dat het bedrijf naar de rechter is ge stapt - die nog geen uitspraak heeft gedaan - moet de gemeente wél een milieuvergunning geven- Deze merkwaardige toestand is vooral de omwonenden (o.a. van de Toren straat en de Stationsweg) een doorn in het oog. Zij klagen over lawaai, stank en vuile "uitstoot", en maakten hun bezwa ren vorige week duidelijk in de vergade ring van de raadscommissie Milieu, on der leiding van CDA-wethouder Ries van Logtenstein. Die is van mening dat hij niet anders kan - "met de wet in de hand" - dan de vergunning verlenen, omdat het bedrijf - hoe illegaal ook - aan de (strenge) eisen voldoet. Volgens het College kan de spuiterij alléén op basis van de strijdigheid met het be stemmingsplan gesloten worden. Bij weigering van de milieuvergunning zou het bedrijf opnieuw naar de rechter kun nen stappen en B. en W. houden zich dan ook angstvallig aan de wettelijke regels. Té angstvallig, naar het oordeel van vrij wel de gehele commissie, die de gang van zaken - in navolging van de omwo nenden - absurd vonden en vreesden dat het bedrijf op die manier alleen maar sterker komt te staan in het verzet tegen sluiting (op planologische gron den). De milieuvergunning is echter geen zaak van de gemeenteraad, maar van het College, zodat de fracties er in dit geval geen vinger achter kunnen krij gen. De discussie over de juridische ha ken en ogen nam echter al met al toch nog zo'n twee uur in beslag. Milieubewust? Volgens de omwonenden is er overigens ook wel het een en ander af te dingen op de manier waarop de gemeente heeft vastgesteld dat het bedrijf aan de (mi- lieu-)eisen voldoet. De overlast zou de laatste weken opvallend genoeg zijn af genomen, maar de omwonenden den ken niet - zoals Van Logtenstein wél doet - dat het bedrijf plotseling milieu bewust is geworden en afdoende maat regelen heeft genomen. De commissie vond dat de wethouder nog maar eens te rade moest gaan bij juridische ex perts, zodat het omstreden bedrijf zo snel mogelijk gesloten kan worden. Sinds september 1996 is Soest de duikschool The Experience rijker. Samen met zijn vriendin Ciska wil duikinstructeur Yvo Wijnhoud mensen enthousiast maken voor, zoals hij het zelf zegt, zijn uit de hand gelopen hobby. Elke derde donderdag van de maand kunnen belangstellenden in zwembad Aqua-Indoor aan een zogenaamde try-out deelnemen. Op deze try-outs geeft Yvo Wijnhoud een korte introductieles waarin geïnte resseerden de kans krijgen met zuurstof- flessen een duik in het Soester zwembad te nemen. Fleur, één van de deelnemers, deed sa men met haar vriend Bas afgelopen donderdag een proefduik. Beiden waren enthousiast. Toen Fleur boven water kwam was haar eerste reactie: "Leuk man, echt superleuk. Op het moment dat je onder water gaat kan je gewoon doorademen. Dat is echt heel raar. Jam mer dat het bad een beetje klein is, want daardoor kon ik niet echt lekker door het water zweven." Yvo Wijnhoud is zelf zo'n vier jaar ge leden begonnen met duiken. Nu is hij alweer een jaar duikinstructeur. Zijn school is aangesloten bij de Professional Association of Diving Instructors (PADI), een wereldwijde duikorganisa- tie die zich intensief bezighoudt met het opleiden van duikers. Fascinerend De duikinstructeur geeft naast de try- outs verschillende andere cursussen. Beginnelingen kunnen bij The Expe rience de basiscursus open water diver volgen. Naast de nodige theorielessen krijgen de starters tijdens deze cursus vijf duiklessen in het zwembad en vier in het buitenwater. Bij de lessen in bui tenwater komen de nieuwkomers voor het eerst in aanraking met de fascine rende wereld onder het wateroppervlak. "Als open water diver heb je de be voegdheid om overal ter wereld deel te Belangstellenden voor duiken kunnen deelnemen aan een try-out in zwembad Aqua-lndoor in Soest. Foto: Eric Gib cus. nemen aan duikactiviteiten tot achttien meter diepte," vertelt Yvo Wijnhoud "Ik heb plannen om in de toekomst reizen te organiseren naar schitterende duiklo- caties. De bestemmingen kunnen uit eenlopen van plaatsen in Nederland tot en met Spanje, Indonesië en de Male diven. Het hangt voor een groot deel van de deelnemers af." Voor diegenen die echt de smaak te pakken hebben, zijn er bij The Expe rience verschillende vervolgopleidingen. Deze variëren van extra-ervaringscur sussen tot een opleiding tot assistent instructeur. De eerstvolgende try-out is op negen tien juni in zwembad Aqua-Indoor. Voor informatie en opgave kan men bellen met 6017705. 'Bij mij smeerden jongeren hun pa tat met mayonaise tegen het winkel ruit. Toen ik er wat van zei kreeg ik een grote mond en bleven ze voor de winkel hangen. Na sluitingstijd stonden ze me bij mijn auto op te wachten. Ze hebben gelukkig niets gedaan, maar als er weer eens zoiets gebeurd houd ik mijn mond.' Met dit verhaal kwam een moeder woensdag naar een praatavond in De Schoof. Deze avond was georga niseerd om ouders en hulpverleners van gedachten te laten wisselen over problemen met de oudere jeugd. De opkomst op de gespreksavond over de Soester jeugd was bijzonder laag. Welgeteld twee moeders en een belang stellende kwamen opdagen om in ge sprek te gaan met medewerkers van kinderparadijs De Vrije Teugel, De Schoof en de politie. Ook wethouder Ten Hoven, die onder meer sociaal-cul tureel werk en welzijn in zijn portefeuille heeft, was aanwezig. Nadat alle aanwezigen zich aan elkaar hadden voorgesteld, hield politieman Henk van Thienen een inleidend praatje over overlast door jongeren. De cijfers liggen voor Soester begrippen hoog. Tussen januari 1996 en april 1997 zijn er 467 meldingen van jongerenoverlast binnengekomen bij de politie. Dat js gemiddeld elke dag één. "Waarschijnlijk zijn de meldingen het topje van de ijs berg. De mensen zijn over het algemeen bang als jongeren overlast veroorzaken. Niet iedereen durft de politie te bellen, want mensen denken dat ze het beken de paaltje worden als de jeugd achter de identiteit van de beller komt," aldus Henk van Thienen. De politie probeert zoveel mogelijk de overlast tegen te gaan. Jongeren die na een waarschuwing geen verandering van gedrag vertonen krijgen een proces ver baal van zestig of tachtig gulden. Onverschillig Na een korte stilte kwamen de tongen los. Bij de aanwezigen was het duidelijk dat sommige jongeren in Soest proble men veroorzaken. Het is moeilijk om een vinger achter het gedrag van de jeugd te krijgen. De jongeren zijn steeds onverschilliger en dulden geen enkele vorm van gezag boven zich. Ze willen zelf weten en beslissen wat ze doen of laten. Alleen op momenten dat er per soonlijk met iemand gepraat wordt, valt er nog wel eens iets bereiken. Aan de andere kant laat het gedrag van ouders ook te wensen over. Ina de Vries van Jeugd en Zedenzaken in de regio Eemland was van mening dat ouders de teugels wat meer mogen aantrekken. "Ouders moeten regelmatig met hun kinderen praten en ze vaker tot de orde roepen. De ruime tolerantie die ouders naar hun kinderen hebben is niet goed." De deelnemers aan de praatavond wa ren het er over eens dat sommige inwo ners van Soest, in tegenstelling tot de ouders, best wat verdraagzamer mogen worden. Naar hun mening wordt er door een aantal mensen te snel ge klaagd. Als het stuiteren met een bas ketbal op een basketbalveldje al te vee wordt, is het niet vreemd dat jongerer de klager met verbaal geweld te lijl gaan. Drank Een opmerking van een ouder deed de discussie weer oplaaien. Zij vond dat de politie meer aandacht aan het drankge bruik onder jongeren moet geven. Som migen hangen op hun dertiende in de Soester kroegen rond of lopen na schooltijd dronken over straat. De po litie kan alleen wat doen aan het laatste. Op het moment dat de politie jongeren in een kroeg op hun leeftijd aanspreekt, verschuilen ze zich achter een meerder jarige 'begeleider'. Onder begeleiding van een meerderjarige is het toegestaan een café te bezoeken. Na een korte stilte maakte gesprekslei der Leo van den Berg, directeur van kinderparadijs De Vrije Teugel, een ein de aan de gespreksavond. Echt concre te afspraken konden niet worden ge maakt omdat er meer gesproken was over bepaalde excessen dan over con crete plannen die verandering in het jongerenprobleem brengen. Unaniem hoopten de aanwezigen dat er op de volgende gespreksavond meer ouders komen. Die avond staat gepland op de tweede woensdag van september. Centraal Meldpunt Vrijwitligershulp Soest - Soesterberg in Soest voor de voor de maanden juni, juli en augustus. Aanmelden: tel. 601 41 52 Wij helpen u met het maken van op onze sfeervolle lokatie in de oude Kerkebuurt. Natuurlijk zijn wij er ook voor al uw Openingstijden: donderdag, vrijdag, zaterdag en op afspraak. Kerkstraat 13a - Soest Telefoon: 035 - 602 97 98 De politie kreeg vorige week een tele foontje van een ongeruste bewoonster van de Kerkstraat. Ze had midden op de weg een auto met aanhanger zien staan en vermoedde dat de bestuurder onwel was geworden. De politie nam een kijkje en trof in de wagen een 45- jarige inwoner van Noordwolde aan, die kennelijk in slaap was gevallen nadat hij zich had overgegeven aan royaal alco holgebruik. De auto en de aanhanger - geladen met groente en fruit - werden naar het bureau gebracht. De Noord- woldenaar zelf kreeg de gelegenheid zijn roes in een hotel uit te slapen. Aanvankelijk maakte de politie geen proces-verbaal op - de man was per slot van rekening niet betrapt tijdens het rij den onder invloed en dus niet schuldig aan een strafbaar feit - maar later bleek dat zijn kenteken was geschorst. Dat le verde hem alsnog een bekeuring op. Etectmechnlsch instaltatieburo Licht studio Gas, water en c.v. installaties Inbouw reservoir compleet met V&B toilet en montage. Een compleet gemonteerd systeem voor slechts ƒ1500 (incl. BTW) excl. tegels en tegelwerk. Apollo 92 Soesterberg Tel: 0346 -351502 Vorige week woensdag is Medisch Centrum Molendael (MCM) aan de Dalweg bezocht door een Hongaar se delegatie. Dit bezoek werd afge legd in het kader van een studiereis die de Hongaren naar Engeland en Nederland maken om kennis op te doen over de gezondheidszorg. Het project is opgezet door het Neder landse organisatie-adviesbureau MEDE. Telefoon 6018730 De Schans 20, 3764 AX Oud textiel kan men tegenwoordig kwijt in de speciale textielcontainers in Soest. Goede (en schone) kleding en schoenen kan men - liefst in aparte zakken - echter beter recht streeks inleveren bij Spullenhulp aan de Schans 20. Wie toch gebruik wil maken van de containers wordt verzocht de textiel in stevige plastic zakken te doen, die goed dichtgebonden zijn. Losse kle ding wordt immers gauw vochtig en daardoor ongeschikt voor her gebruik. Voor een goed verloop van de in zameling ziet Spullenhulp op de zak ken graag duidelijk vermeld of het om goede, nog bruikbare textiel gaat of om vodden. Informatie: tel. 6018730. De politie hield vorige week donderdag een controle op de naleving van de ge sloten-verklaring op de A.R Hilhorst- weg. Vijf automobilisten werden betrapt en kregen een proces-verbaal. Twee be stuurders kregen een prent omdat ze zonder vergunning gebruik maakten van de invalidenparkeerplaats aan de Wiar- di Beckmanstraat. Postbus 2100. 4800 CC Breda Telefoon (076) 60 20 60 De schilderclub van Hoog Soest dijk, onder leiding van een van de bewoners, de heer Koeman, laat in een overzichtstentoonstelling een proeve van haar werk zien in de ge zellige recreatiezaal van de service flat aan de Prins Hendriklaan 5. Ook andere kunstwerken van bewo ners zijn te bewonderen. De expositie is een van de vele activitei ten, die komende zaterdag vanaf 10.00 uur in de recreatiezaal van Hoog Soest dijk plaats vinden. Tijdens deze "open dag" is er voor belangstellenden gele genheid om kennis te nemen van de voordelen van het wonen in een servi ceflat. Tevens bestaat de mogelijkheid om een of meer appartementen te bekij ken en in een persoonlijk gesprek met een van de bestuursleden of directie vra gen te stellen over de organisatie. Beschermd en dus veilig wonen is een van de voordelen van het wonen in Hoog Soestdijk. Doordat er 24 uur per soneel aanwezig is, is er minder kans op inbraak en vooral tijdens afwezigheid is dit natuurlijk een prettig idee. Er is een bemande receptie, directe doormelding naar de brandweer en 24-uurs bewaking van het alarm en een zorgdienst, die kleine hand- en spandiensten verricht. Zelfstandigheid is een sleutelbegrip in "Hoog Soestdijk", maar er zijn dankzij de activiteiten vele mogelijkheden tot het leggen van sociale contacten. De bewoners vormen een heterogene woongemeenschap met een gemeen schappelijke wens: zoveel mogelijk ser vice en privacy en zo weinig mogelijk zorgen. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (035) - 601 30 14 De Hongaarse delegatie bestond uit de politiek staatssecretaris van het Ministe rie van Welzijn, de directeur van het Nationaal Ziekenfonds, de directeur van de GG&GD en een lid van het parle ment. Het overschot aan specialisten in de Hongaarse gezondheidszorg als ge volg van een behoorlijke vermindering van de ziekenhuisbedden, is een groot probleem. Daarnaast leeft onder de be volking de angst dat door sluiting van ziekenhuizen geen specialistische zorg meer beschikbaar is. De combinatie van een dagziekenhuis en een algemeen ziekenhuis, zoals Me disch Centrum Molendael die kent, is een goed praktijkvoorbeeld van hoe medische hulp anders kan worden geor ganiseerd. Deze manier van werken kan ook in Hongarije worden toegepast. Presentatie De Hongaarse delegatie werd 's och tends in het Medisch Centrum Molen dael te Baarn ontvangen. Daar besteed den de heren Meijers, hoofd dienst pa tiëntenzorg, en Verheij, hoofd financiën en informatie, aandacht aan de achter gronden van de ontstaansgeschiedenis van dit ziekenhuismodel, de samenwer king met de huisartsen en andere instellingen in de regio, de rH*»— Op zondag 25 mei organiseert Na turistenvereniging "De Birk" haar jaarlijkse Open Dag. Op die dag is vanaf 11.00 uur iedereen van harte welkom op het schitterende, 7 ha. grote bosterrein tussen Soest en Amersfoort. Naturisme is niet blootlopen alleen. Naturisme gaat uit van respect voor je zelf en van daaruit voor een ander en de natuur. Op een naturisten-terrein maakt het niet uit of men dik of dun is of dat men wel of niet een functiebeperking heeft. Het gaat niet om het uiterlijk ver toon en dat maakt dat men op het ter rein in een veilige sfeer kan vertoeven. Het terrein is schitterend gelegen in de bossen tussen Amersfoort en Soest. Het beschikt over een clubhuis, sauna, jeu de boulebanen, badminton- en volley- balveld, peuterzwembad, zonneweide en speeltoestellen. Tevens is er een kam- peeraccommodatie voor gemiddeld 15 eenheden, dat vanaf april ioi nait okto ber geopend is. De vereniging organiseert het gehele jaar door diverse activiteiten, zoals na tuurwandelingen, maaltijden, Franse dag en jeu de bouletoernooien. Elke week is er op woensdag, vrijdag en za terdag sauna. Iedere zondag is er van 12.00 tot 13.00 uur koffie-ochtend en lx per maand is er op zondagmiddag voor de kinderen een kinder-sauna. In het komende weekend organiseert "De Birk" op het terrein ook een hobby- markt, waarbij een 20-tal leden iets van hun hobby laten zien, variërend van sterrenkunde tot aquarellen, etc. Men kan het terrein vinden door op de Birkstraat bij hotel "Het Witte Huis" de Zandlaan in te slaan en verder de be wegwijzering te volgen. Vanaf 11.00 uur is men van harte welkom met koffie en thee; er zijn rondleidingen over het ter rein en een videofilm over het vereni gingsleven. Wie dat wil mag het terrein de gehele dag blijven bezoeken. insiem«B^" --o—» '*-■ het dagziekenhuis in Soest en heu kenhuis in Baarn en de financiële (I sequenties van deze combinatie, sluitend kregen zij een rondleiding^ bij aandacht werd besteed aan de», onsorde servicevoorzieningenvM,j tiënten en hun familie zoals hotef mers, speelkamers en kinderopv;. Ook de moderne apparatuur op j diologie- en laboratoriumafdelingt, men aan bod. 's Middags bracht de delegatie eent, zoek aan het dagziekenhuis in sot! Daar kregen zij een rondleiding heer Magermans, ad-interim hoofdp; likliniek. Nuffig De Hongaren kunnen de informatie^, bruiken voor hun gezondheidszorg, leid. Het Hongaars systeem ondeif6 een uitgebreid moderniseringsprogta ma dat wordt gekenmerkt door priva: sering, decentralisering, kostenbesj. ring, verbetering van de gezondheid zorg, vergroting van de aandacht vit preventie en introductie van thuisz^ De financiële situatie waarin deze \j nieuwing moet plaatsvinden is niet ren kleurig. Per hoofd van de bevolkit. heeft Hongarije ongeveer vierhout gulden per jaar beschikbaar voorg zondheidszorg. De inflatie bedraagtr; geveer 20% per jaar. "Er gaan zoveel verhalen Odeon, zowel positief als ne dat het tijd werd dat ik zelf eens moest gaan kijken en lui Ik ben al jaren donateur vai muziekvereniging en greej kans om in het Pinksterwe het muzikale gehalte van 1 eens goed in me op te nenu laatste jaren heb ik de con niet meer bezocht, maar vooral zaterdagavond zag er de, tart elke voorstelling. I geen amateurs, dit zijn bij roepsmusici. In één woord tisch. Zo uitte zich één van de bijna c derd gasten tijdens het jubileuir, van Odeon op zaterdag 17 me Casino. De ventilatoren in de fr< waren niet opgewassen tegen c kende warmte. Zo nu en dan i enkele bezoekers even buiten frisse lucht happen, maar ze direct weer terug om maar niet: sen van het groots opgezette Nadat de nieuwe voorzitter T den Berg de aanwezigen, wa burgemeester De Widt en de c< dant van de vliegbasis Soesterfc lonel Jansen, in vlotte bewoc welkom had geheten, richtte speciaal tot de bijzondere gaste den van Musikverein Biebertal bieber in Duitsland. Daarna maakten woorden pla klanken, geopend door het lee orkest en minirettes. Vooral de waren bijzonder enthousiast zoveel publiek op te treden, dat ook beloonde met een daver plaus. De avond werd aan el sproken door Elly Willems, e< als lady-speaker. Ze heeft een t goede microfoonstem en ook De klusjesdienst voor ouderen is ont staan om oudere mensen in huis bij te staan. De vrijwilligers komen op verzoek kleine klusjes doen. Daarbij kan worden gedacht aan het ophangen van een schilderij, de cv- ketel vullen, tl-buizen en lampen ver vangen, stopcontacten herstellen, rol gordijnen gangbaar maken en lek kende kranen repareren. Voor een klusje wordt 2,50 gulden in rekening gebracht. Voor twee klusjes moet dus vijf gulden worden betaald. Ook eventuele bijkomende mate riaalkosten worden in rekening van de aanvrager gebracht. De medewerkers verwijzen de oude ren desgewenst ook door naar hulpverleningsadressen. De Klusjes dienst is een initiatief van de drie ouderenbonden in Soest. Het centrale meldpunt van de Klusjesdienst is de SWOS, tel. 6023681. Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit hebt, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 6014152). De krant wordt dan nog dezelfde avond nabezorgd. Belt u woensdag na 18.30 uur, dan kunt u uw naam en adres op de band van het antwoord apparaat inspreken. De krant wordt dan echter pas donderdagmiddag nabezorgd. Voor de abonnees in Soesterberg is het klachtennummer 035-6021841 (C. van Bameveld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. Zo'n 50 miljoen mensen zijn blind of ernstig slechtziend. Vaak is dat mede een armocde-probleem. In negen van de tien gevallen leven zij in Azic en Afrika. In Zuidoost Azië wordt zelfs elke minuut een kind blind door een tekort aan vitamine A in de voeding. Een staaroperatie kost lnlndia/70,- U kunt helpen. Een volledige staaroperatie (vooronderzoek, op name. operatie, maaltijden en na- controle) kost slechts 70,-. Met uw bijdrage geeft ZIEN iemand uitzicht op een nieuwe toekomst. tir.ru, Stichting BliiKjhcidbcstnjding Ontwikkelingslanden Sptuilcnboalraat 6. ;QI2 LK llutlem "In een snackbar naaima< pen? Nee, dan weet je c fout zit". Dus was de 46-ja terberger die vrijdag Utrechtse politierechter gens officier van justiti Hoekendijk schuldig ai Hij eiste twee weken vooi ke celstraf en 1500 gul waarvan de helft voorn De rechter volgde de eis. Volgens de verdachte was geen kwaad bewust toen h bruari vorig jaar in zijn sn« mannen hoorde praten ove naaimachines die één van 1 had. Hij was geïnteresserd Een 44-jarige Soesterbe politie in het weekeinde c zijn auto, die aan de Kat keerd had gestaan. Het be we Toyota Starlet met het GB-91.

Soester Courant | 1997 | | pagina 10