HEN SOESTERBERGSE elegatie, ST REL Groots jubileum muziekfeest Odeon 'n Echte schrijfster op de Postiljon! 'Veel gewonden na explosie en brand' ten 7ie.w Soesterberger 'geplukt' voor heling van naaimachines Luchtvaartmonument komt er PAGlNAin buitenland ?(twe te-- Ploeg - vick- est at 28-50 )35 - 602 67 55 'ANDERS DAN TOEKIJKEN 10330070 'Thank you for the music' jjfeliü* JKKk Tö Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv voor al uw installatiewerk LOODGIETER VERWARMING ELECTRA bij VERBOUW NIEUWBOUW ONDERHOUD Tevens GG50V\der<ho\Ad Laanstraat 34a - Soest Telefoon 035-601 2472 Riagg-avond over borderline-stoornis Auto gestolen Kerkdiensten j| Medische dienst Hulpverlening Insluiper slaat toe tijdens autowassen Gedicht uit Novi-Travnïk WOENSDAG 21 MEI 1997 Liesbeth van der Jagt leest uit eigen werk Fietsen naar de schaapskooi 'Herkenbaar herinneringsteken' Inschrijven voor Avondvierdaagse 'Dorpshuis Burgstede zwaar beschadigd' i Soester Courant in Soesterberg Agenda luisartsen en andere zot de regio de relatie tusse.1 thuis in Soest en het 2j, I ram en de financiële con I in deze combinatie. Aan I :n zij een rondleiding tvaa ■verd besteed aan de gesn f «voorzieningen voor nf un familie zoals hotelk» arners en kinderopvan» I eme apparatuur op de i aboratoriumafdelingkWa I acht de delegatie een be- dagziekenhuis in Soest rij een rondleiding van de I ans, ad-interim hoofd po. kunnen de informatie ge- hun gezondheidszorgbe- igaars systeem ondergaai 1 moderniseringsprogram. gekenmerkt door privati- Itralisering, kostenbespa ring van de gezondheids- ng van de aandacht voor ntroductie van thuiszorg, situatie waarin deze ver- :t plaatsvinden is niet roos- hoofd van de bevolking 'ije ongeveer vierhonderd iar beschikbaar voor ge- g. De inflatie 3er jaar. OFFERING miljoen mensen zijn blind ig slechtziend. Vaak is dat en armoede-problecm. In 'an de tien gevallen leven ?ic en Afrika. In Zuidoost ordt zelfs elke minuut I blind door een tekort aan nine A in de voeding. in India/70,- it helpen. Een volledige ratie (vooronderzoek, op- peratie, maaltijden en na- 0 kost slechts 70.-. Met rage geeft ZIEN iemand op een nieuwe toekomst. thwg Blindhcidbcntnjding "Er gaan zoveel verhalen over Odeon, zowel positief als negatief, dat het tijd werd dat ik zelf maar eens moest gaan kijken en luisteren. Ik ben al jaren donateur van onze muziekvereniging en greep mijn kans om in het Pinksterweekend het muzikale gehalte van Odeon eens goed in me op te nemen. De laatste jaren heb ik de concerten niet meer bezocht, maar wat ik vooral zaterdagavond zag en hoor de, tart elke voorstelling. Dit zijn geen amateurs, dit zijn bijna be roepsmusici. In één woord fantas tisch. Zo uitte zich één van de bijna driehon derd gasten tijdens het jubileumconcert van Odeon op zaterdag 17 mei in het Casino. De ventilatoren in de fraaie zaal waren niet opgewassen tegen de druk kende warmte. Zo nu en dan moesten enkele bezoekers even buiten de zaal frisse lucht happen, maar ze keerden direct weer terug om maar niets te mis sen van het groots opgezette concert. Nadat de nieuwe voorzitter Theo van den Berg de aanwezigen, waaronder burgemeester De Widt en de comman dant van de vliegbasis Soesterberg, ko lonel Jansen, in vlotte bewoordingen welkom had geheten, richtte hij zich speciaal tot de bijzondere gasten, de le den van Musikverein Biebertal uit Hof- bieber in Duitsland. Daarna maakten woorden plaats voor klanken, geopend door het leerlingen orkest en minirettes. Vooral de laatsten waren bijzonder enthousiast om voor zoveel publiek op te treden, dat hen dan ook beloonde met een daverend ap plaus. De avond werd aan elkaar ge sproken door Elly Willems, een talent als lady-speaker. Ze heeft een bijzonder goede microfoonstem en ook de verta ling voor de Duitse gasten was perfect. Het grote werk begon met de "Ouver ture to a new age" van Jan de Haan. Een componist die heel wat muzikale hoogstandjes in één werk kan plaatsen. Voor menig orkest een opgave, maar niet voor Odeon. Of de componist het hen zelf had ingestudeerd, zoals de fees telijke opening, overgaande in een vrij moeilijke vier-kwartsmaat naar crescen do. De kunst is om dubbel forte niet te laten schreeuwen en dat wist de dirigent Gerrit de Weerd uitstekend te vertolken. Heel anders was "Rikudim" van Jan van der Roost, een stuk bestaande uit vier delen, speciaal geschreven voor brass bands. Een compliment voor het slag werk voor het gebruik van vele soorten instrumenten. In de pauze werden enkele leden in de bloemetjes gezet, in het bijzonder Cees Lensink. Deze kreeg de hoogste muzi kale onderscheiding opgespeld en deel de mede dat hij na zestig jaar zijn grote bas "aan de wilgen" ging hangen. Voor hem was dit het laatste concert. Na de pauze "Miss Saigon" met de vo calisten Petra Kuypers, Linda van Wie- ringen en Pieter Kromhout en op de achtergrond de majorettes die zich vol ledig bij het stuk hadden aangepast. Zo nu en dan hoorde men even de klanken van de piano, bespeeld door mw. Mary Rouw-Slob. Vele jaren heeft Soesterberg haar gekend als een uitstekende pianis te, vooral in de begeleiding van de ko ren. In "Don't cry for me Argentina" van de bekende film, met zang van Petra Kuy pers, was een specialiteit voor het hout werk in het orkest. Het slagwerk was goed op dreef in "Time to say goodbye". "An American in Paris" was fris en speels met een meeslepende trompetso lo van Wendy Visser. De Abba medley, met de vocalisten Petra Kuypers en Lin da van Wieringen, was een herkenning van weleer. Tot slot "Aloise" van Barry Ryan, een stuk waarin vooral de majo rettes lieten zien dat zij hoog staan in het nationale majoretteland. In totaliteit een concert waarvan men zich kan afvragen of dit nog hoort on der het genre amateurs. Het getuigt van de grote deskundigheid van dirigent Gerrit de Weerd, die niet alleen Odeon begeleidde in het overschakelen van fanfare naar harmonie, maar ook het hele orkest (waaronder een groot aan tal jongeren) op een hoog niveau weet te brengen. Op de vraag of hij al op het toppunt van zijn mogelijkheden met Odeon was gekomen, reageerde hij la chend: "Ik begin nog maar net!" Tot in de kleine uurtjes kon men na het con cert nog dansen op muziek van Richard Miller. Jubileumfeest Nadat Odeon medewerking in de Caro- luskerkdienst had verleend, was het zondag om 11.00 uur "frühshoppen" in het Casino. Aan lange tafels luisterden weer vele gasten naar een gezamenlijk optreden van Odeon, Muzikverein Bie bertal en het Caroluskoor. Ondanks het rumoer was de inhoud ook nu weer een weldaad voor het gehoor. Dezelfde avond zat Biebertal op het podium en klonk bekende Duitse mu ziek. De gastvereniging, bestaande uit ongeveer dertig muzikanten, wist de ruimte te vullen met vooral marsmuziek. Duidelijk bleek dat alle leden van het orkest ook goed kunnen zingen en er zelfs solistisch mogen zijn. Alles verliep in een heerlijke feeststemming en de aanwezigen werden onder andere ver maakt met een muzikaal clownesk op treden. Pinkstermaandag werd het jubi leumfeest om 11.00 uur besloten met een groots slotfestijn van alle muzikan ten van Odeon en Biebertal. De Mu ziekvereniging Odeon kan dan ook met genoegen terugzien op een zeer ge slaagd 70-jarig jubileumfeest. |"In een snackbar naaimachines ko- Ipen? Nee, dan weet je dat er iets I fout zit". Dus was de 46-jarige Soes- Iterberger die vrijdag voor de I Utrechtse politierechter stond vol- Jgens officier van justitie mr. M. Hoekendijk schuldig aan heling. I Hij eiste twee weken voorwaardelij- F'ke celstraf en 1500 gulden boete 1 waarvan de helft voorwaardelijk. 1 De rechter volgde de eis. ■Volgens de verdachte was hij zich van T geen kwaad bewust toen hij op 13 fe- bruari vorig jaar in zijn snackbar twee nannen hoorde praten over een partij naaimachines die één van hen te koop had. Hij was geïnteresserd, omdat hij nog een cadeau zocht voor de trouwe rij van zijn dochter. Hij besloot er twee te kopen, één voor de bruid en één voor zijn vrouw. Dat hij er uiteindelijk een heleboel in huis had, was volgens raadsman mr. Th. van Blokland te wijten aan de manisch depressiviteit van zijn cliënt. De Soester berger die niet kan lezen of schijven, bood de verkoper thuis een bundeltje biljetten aan. De bedoeling was dat de man daar het juiste bedrag voor de twee machines uit zou pakken. In plaats daar van graaide de verkoper de hele bundel mee, ter waarde van vierduizend gulden. Hij liet de verdachte achter met zo'n twintig naaimachines. Volgens de officier had de Soesterber ger er daarvan een stuk of vier gekocht, waarmee hij duizend gulden had ver diend. Dat geld vorderde de officier te rug in het kader van de "pluk-ze-wet". De Soesterberger bleef er bij dat hij maar twee machines kwijt was geraakt, voor een bedrag van in totaal 250 gul den. De raadsman vond dat zijn cliënt hele maal geen straf zou moeten krijgen. Volgens hem wist de Soesterberger niet goed wat hij deed op het moment dat hij de machines kocht. Bovendien wees hij er op dat de man nog niet eerder was veroordeeld. De rechter meende dat de verdachte wel degelijk wist waar hij mee bezig was. Hij gebruikte echter een andere berekening voor de "pluk-ze-vordering" dan de of ficier. De Soesterberger moet nu acht honderd gulden aan de staat betalen. Een 44-jarige Soesterberg meldde de politie in het weekeinde de diefstal van zijn auto, die aan de Kampweg gepar keerd had gestaan. Het betreft een blau we Toyota Starlet met het kenteken GP- GB-91. Familieleden van mensen met een bor derline-stoornis ervaren vaak hoe ver warrend het kan zijn om daarmee om te gaan. Dat heeft alles te maken met de gedragskenmerken die bij deze stoornis horen. Borderline-problematiek kan zich uiten in snel wisselende stemmin gen en in impulsief gedrag. Personen met een borderline-stoornis kunnen zich het ene moment sterk idealiserend en het andere moment uiterst geringschat tend ten opzichte van anderen gedragen. Dit gedrag is voor de directe omgeving, waaronder de familie, niet gemakkelijk te hanteren. De borderline-stoornis is niet zoals bij voorbeeld een manische depressie een ziekte, maar een persoonlijkheidsstoor nis. Met andere woorden het hoort bij het karakter. Een aantal van genoemde gedragskenmerken komt ook voor bij mensen zonder een borderline-stoornis. Vragen die bij familie leven zijn "wat hoort nu bij de stoornis en wat bij de persoon zelf', "waar kun je iemand op aanspreken en waarop niet", "hoe voor kom je dat je als familie te hoge eisen stelt", en aan de andere kant "hoe voor kom je dat je je teveel aanpast", "hoe bewaar je afstand zonder iemand te la ten vallen". Om op deze en andere vragen antwoord te kunnen geven organiseert de afdeling Preventie van het Riagg Amersfoort Omstreken op donderdag 12 juni a.s. van 19.30-21.30 uur een informatie avond voor familieleden van mensen waarbij door de hulpverlening de dia gnose "borderline" is vastgesteld. De heer B. van Leyn, psycholoog/psycho therapeut op het opname-centrum van Zon Schild, zal informatie geven over de borderline-stoornis. Hij zal daarbij ingaan op bovengenoemde vragen en vragen die u hier zelf over heeft. Familieleden die op deze avond aanwe zig willen zijn kunnen zich voor 1 juni telefonisch aanmelden bij het secreta riaat van de afdeling Psychotherapeu tische zorg van het Riagg Amersfoort Omstreken, tel. 033-4603500. Er is plaats voor 20 mensen. De avond wordt gehouden in het Riagg-gebouw aan de Westsingel 41 te Amersfoort. Zondag 25 mei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Voorgangers: pastor J. v.d. Zandt en zr. M.A. van Erven Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 kinderkoor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; ande re dagen 07.30; gebedsdiensten: dage lijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De ka pel is de hele dag open. HERVORMDE GEMEENTE/ GEREFORMEERDE KERK De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. G.A. Voerman-van Hafelen, Utrecht STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: P.L. Galjart, Prof. Lorentzlaan 21, tel. 351200. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, tel. 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordap paraat wie er dienst heeft. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, tel. 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 351789, b.g.g. 351658 of 351437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 0900-8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103, tel. 352606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: tel. 035-5487411; alarmnummer: 1.1.2. Grofvuil Tel. 035-6093666. Een 33-jarige bewoner van de Gemini in Soesterberg is vorige week woensdag het slachtoffer geworden van een bruta le roof. Toen hij aan de voorkant zijn auto aan het wassen en stofzuigen was had hij de achterdeur van zijn huis open laten staan. Toen hij klaar was met de klus ontdekte hij dat een onbekende dader de gelegenheid had gebruikt om het huis binnen te sluipen en uit de woonkamer de video-apparatuur, een fototoestel en enkele tientallen cd's weg te nemen. De politie verbindt aan dit voorval nog maar eens de algemene waarschuwing dat het raadzaam is ook tijdens zomer se dagen geen risico's te nemen en de woning goed af te sluiten bij bezigheden buitenshuis. Als je in het uitgezonden gebied bent, komen er gevoelens in je op die je nog niet kent. In een gebied, overal, ver vandaan, zie je wat mensen hier is aangedaan. De voet- en bereden patrouilles door de straten, om je heen allemaal huizen vol met kogelgaten. Maar toch, de scholen en winkels worden weer bezocht, ook al is het vaak snel weer uitverkocht. Het is gelukkig niet alleen maar ellende hier, we kunnen ook lachen aan de bar met een blikje bier. Ook al gaat het soms door merg en been, we slepen elkaar er wel doorheen. Iedereen laat ieder in zijn waarde, we willen toch allemaal 'vrede' op aarde. Een huzaar OURANT Corresponden t ie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Al een jaar lang staat de fietstocht naar de schaapskooi op het programma van de VSB, maar het gaat nu toch gebeu ren al kan de regen ook deze keer op nieuw spelbreker zijn. Zondag 1 juni a.s. wordt men tussen 13.15 en 13.45 uur bij de Weth. de Haanschool verwacht. Deelname kost 2,50 voor VSB-leden, overigen betalen 3,50. Men kan zich voor deze tocht opgeven bij mw. Steke lenburg, tel. 353380; mw. Lensink, tel. 352975; of dhr. Lamers, tel. 352705. De fietstocht gaat door de prachtige omgeving van Soesterberg. Bij de schaapskooi wordt speciaal voor de deelnemers aan de fietstocht een de monstratie gegeven door de herder en zijn hond. Tevens is er gelegenheid om de dorst te lessen. De revenuen zijn be stemd voor het Stichts Landschap. Om dat de groep niet te groot mag zijn is een spoedige aanmelding gewenst. 'Liesje Pasma, heette ik vroeger. Leuk verzonnen van mijn ouders, want als kinderen me wilden pesten zeiden ze: Piesje Plasma. Later, toen ik dat durfde, maakte ik er Liesbeth van. En nog later, toen ik getrouwd was, heette ik van der Jagt. Dat werd ook mijn schrijvers naam.' Zo begon de bekende schrijfster van diverse kinderboeken Liesbeth van der Jagt haar inleiding voor groep 5 en 6 van de Postiljonschool. Op de zonnige morgen van maandag 12 mei hadden ze het voorrecht om een echte schrijfster te ontmoeten. Met grote ogen werd ze aangestaard, notabene de schrijfster van de boeken die zij hadden gelezen. Maar toen Liesbeth zich zo open en vrij aan hen voorstelde was het ijs snel gebroken. Zoals ze in haar boeken schrijft, met korte en duidelijke zinnen, zo praatte ze honderd-uit met de 28 kinderen die aan haar lippen hingen. Je krijgt immers ook niet elke dag een schrijfster in je klas en als ze dan ook nog zo leuk is... Om de spanning nog verder weg te ne men stelde ze hier en daar een vraag en toen kwamen ze los. Of ze de belevenis sen van haar boeken kon vertellen. Een mooiere vraag hadden ze Liesbeth niet kunnen stellen en prompt pakt ze 'De inbreekmoeder', één van haar vele boe ken. Het is doodstil in de klas als zij daaruit voorleest, alsof ze het uit haar hoofd vertelde. Toen haar monoloog voorbij was kregen de kinderen de kans haar vragen te stel len. Welke boeken vindt u het leukts? Hoe oud bent u? Hoe oud was u toen u het eerste boek schreef? Hoe lang duurt een boek? Wat schreef u het leukst? Wat was het langste boek? De vragen stormden op haar af en met haar volle spontaniteit werden ze allemaal beantwoord. Ook over haar leeftijd deed ze niet moeilijk. 'Ik ben pas jarig geweest en daarvoor was ik 53'. Ze was 30 toen ze haar eerste boek schreef en het langste boek duurde wel twee jaar. Bewogen vrouw In haar antwoorden beluisterde men een bewogen vrouw, die in het bijzonder geïnteresseerd is in haar omgeving. Luisteren is kennelijk voor haar heel belangrijk want elke vraag werd ten vol le beantwoord. Ook de opvoedende en soms corrigerende tendens werd speels in haar bewoordingen meegenomen. Heel langzaam maar zeker werd ze voor de kinderen 'een open boek'. Maar dan kwamen de meer persoonlij ke vragen. Waar komt u vandaan? Van Gouda via Bilthoven, Ermelo, Almelo, Eerbeek, weer terug naar Bilthoven en nu in Doom. Hoe komt u op het idee om boeken te schrijven? In het ant woord proefde je de belevenis van vroe ger, in boeken van de toen zo bekende schrijver W.G. van der Hulst met zijn bekende Rosemarijn-serie. 'Dat zou ik zo graag willen en kijk, het is me gelukt'. Ze legde ook uit wat een trilogie was en een omnibus, en vertelde over haar 26- jarige dochter Anja die gehandicapt is en haar veel inspiratie geeft. 'Bent u al oma?' Na drie kwartier stil zitten wilden de kinderspieren meer beweging en werden ze onrustig. Het was ook het moment om nog zoveel mogelijk vragen te stel len met ineens: 'Bent u al oma?' Dat was zelfs voor een schrijfster als Lies beth een verrassende vraag. Maar ze hervond zich snel: 'Nee, m'n oudste dochter is 30 en dat is een zaak waar mee ik mij niet bemoei.' Zelfs voor groep 5 en 6 is dat duidelijk. Nog één keer pakte ze een boek en besloot deze bijzondere les met opnieuw een stukje voorlezen. Het trio Ron van Fraeyenhoven, Wim Koevoets en Piet Taai heeft onlangs het initiatief genomen om de Nederlandse luchtvaartgeschie- denis, die op het vliegveld Soester berg begon (dat tevens het oudste vliegveld van Europa is), door mid del van een duidelijk herkenbaar herinneringsteken gestalte te geven. Ze hebben de gemeente Soest, de Staf van de Koninklijke Luchtmacht, de vliegbasis Soesterberg en het Militair Luchtvaart Museum van dit voornemen in kennis gesteld en uitgenodigd met hen hierover te willen denken. Allen hebben daarop positief gereageerd. Ook de Soesterbergse bevolking werd één en andermaal uitgenodigd haar visie hier op te geven en ook dat was zeer posi tief. De eerste stap die daarna werd gedaan was een gesprek aan te gaan met de ge meente Soest. Met wethouder mw. Neks Blommers en de betrokken ambtenaar, dhr. Arie van den Heuvel, werd de be doeling nader toegelicht, met het ver zoek het standpunt van de gemeente Soest kenbaar te maken. Bericht werd ontvangen dat de Commissie Beelden de Kunst gaarne bereid is een kunstwerk tot stand te brengen dat herkenbaar is voor de bevolking van Soesterberg, want dat was het dringende verzoek van eerder genoemd trio. Het dient een her inneringsteken te zijn aan de historie van Soesterberg als bakermat van de luchtvaart en de Koninklijke Lucht macht. De genoemde commissie heeft aan vijf kunstenaars gevraagd documentatie in te zenden. Het zijn kunstenaars die her kenbare beelden kunnen maken; een aantal heeft met het thema luchtvaart en vliegtuigen gewerkt. Het trio is nu uit genodigd om met de Commissie Beel dende Kunst de ontvangen documenta tie door te nemen en mogelijk een keuze te maken, waarop één of meer kunste naars een schetsontwerp kunnen maken. De andere betrokken partijen zijn hier van in kennis gesteld en zullen in de nabije toekomst bij de verdere ontwik keling nauw worden betrokken; Voor de 43e keer wordt dit jaar in het vliegdorp de Avondvierdaagse georganiseerd. De plaatselijke rege lingscommissie staat zoals alle voor gaande jaren onder leiding van dhr. Fr. Hagmeijer. Van maandag 9 juni tot en met donderdag 12 juni zul len de vele wandelaars weer als een kleurig lint door Soesterberg en omgeving gaan. Van 4 tot en met 7 juni kunnen groepen of individuelen zich in schrijven op het adres Koppenlaan 22, (0346-)351705. Het inschrijf geld bedraagt 6 gulden per per soon. Na 7 juni wordt dat 8 gulden. De start vindt elke avond ook deze keer weer bij het dorpshuis Burg stede plaats en wel tussen 18.30 en 19.00 uur. Op de laatste avond zal, mits het weer geen spelbreker is, een défilé van alle wandelaars plaats vinden. De start van dit de- filé is op het terrein aan de Kamp weg, naast de ijsbaan. Voor de 5 km route lopen de wan delaars de eerste avond richting Kozakkenput, de 2e avond richting Wallenburg, de 3e avond Mercury en Richelleweg en de 4e avond een gezamenlijke nog nader te bepalen route. De regelingscommissie hoopt dit jaar haar 500e wandelaar te kunnen inschrijven. Zo zou de kop in de krant hebben geluid als de oefening van dinsdag 13 mei realiteit was geweest. De 60- jarige EHBO-afdeling Soesterberg, de brandweer, de ambulancedienst van de vliegbasis Soesterberg en di verse figuranten zorgden voor een groots spektakel op het Dorpsplein, met interesse gevolgd door de vice- voorzitter van het EHBO-district Utrecht, dhr. K.D. Reneman, brandweercommandant René Mo raal en burgemeester Hans de Widt. Het had allemaal nog groter kunnen zijn indien GGD Eemland, de politie en 'Je weet wel', de voormalige boerenkapel van Odeon, de gevraagde medewerking hadden gehonoreerd. 'Maar nu hebben we het als Soesterbergers zelf gedaan en hoe', was de reactie van een EHBO'er. Centraal in het geheel stond de zestig jarige Eerste Hulp Bij Ongelukken (EHBO) afdeling Soesterberg, een groep mensen die onopvallend veel goed werk doen. Zij zijn aanwezig bij de diverse plaatselijke evenementen en ver lenen 'de eerste hulp bij ongelukken'. In 1937 werd de plaatselijke afdeling opgericht op initiatief van enkele huis artsen. De reden was dat Soesterberg veel door dagjesmensen werd bezocht, die vooral geïnteresseerd waren in het vliegverkeer. Ook was er een toename van verkeer dat door Soesterberg reed en dit samen zorgde voor aanmerkelijk meer ongevallen. De gewonden moes" ten soms lang wachten op hulp en een eerste hulp was derhalve gewenst. Het kader werd in de eerste jaren gevormd door luchtmachtmilitairen, werkzaam bij de medische dienst op het vliegveld. In al die jaren kende de EHBO-afdeling heel wat ups en downs. Eén van hun enthousiaste leden is Cor Brandes, die al 22 jaar lid is van 'zijn' EHBO. Niet alleen in Soesterberg maar ook elders wordt hij als EHBO-vrijwilliger ge vraagd medewerking te verlenen bij gro te activiteiten. Zo was hij tijdens de laat ste Elfstedentocht in Leeuwarden te vin den om daar de oververmoeide, soms half bevroren en gewonde schaatsers op te vangen. Zoals bij vele verenigingen, speelt de financiële zijde ook bij de plaatselijke EHBO een rol. In tegenstelling met el ders werkende EHBO-afdelingen wordt de Soesterbergse afdeling niet door de gemeente gesubsidieerd. Om die reden werd destijds getracht goedkoop onder dak te krijgen. Vele jarenlang waren zij elke woensdagavond de gratis vaste klanten in de Brigade van de Koninklij ke Marechaussee. Vanwege reorganisa tie en verbouw was dat echter niet meer mogelijk. Nu kan men hen regelmatig in het dorpshuis Burgstede vinden, waar zij onder leiding van EHBO-instructeur John van Essen de oefenavonden hou den. Oefening Het zestigjarig bestaan kon niet beter gevierd worden dan door eens goed te laten zien wat de EHBO allemaal kan. De leiding van Burgstede wilde haar medewerking wel verlenen om als 'slachtoffer' te fungeren. Ook de leden van de Vrijwillige Brandweer Soester berg wilden gaarne even een niet ernstig assistentie beleven en konden heerlijk afreageren. De ambulancedienst van de vliegbasis Soesterberg was direct bereid mee te doen, alsmede veel vrijwilligers van de Landelijke Organisatie tot Uit beelding van Slachtoffers (Lotus). Er werd van uitgegaan dat veel mensen in het dorpshuis Burgstede waren en de boiler in de kelder was uitgevallen. Ie mand daalde naar die ruimte af en rook een enorme gaslucht. Toch werden lu cifers gebruikt om de gasvlam opnieuw te ontsteken en uiteraard volgde daarop een enorme explosie met brand. Aan hoofd en borst zichtbaar zwaar gewon den kwamen gillend uit een rokend dorpshuis en riepen om hulp. De brand weer werd ingeschakeld en gelukkig waren er op dat moment juist veel vrij willigers van de EHBO die ingezet kon worden. Zelfs een ladderwagen, van de brandweer kwam met gillende sirenes naar de plaats van het onheil. In de sportzaal werd door de EHBO een opvangcentrum voor gewonden in gericht en wat men daar zag was ver schrikkelijk: zwaargewonden, soms he vig geëmotioneerd, tegenwerkend en totaal in de war. Ze werden door vele EHBO-handen opgevangen en gehol pen. Even dreigde er paniek toen het aanbod van gewonden veel groter was dan ze aankonden. Gelukkig was de ambulancedienst van de vliegbasis met volledig uitrusting aanwezig en kon het euvel geklaard worden. Intussen trachtte de brandweer met ge bruikmaking van persluchtmaskers in het inwendige van het dorpshuis door te dringen. Daar vonden ze slachtoffers, bedwelmd door rook, die zo snel moge lijk moesten worden afgevoerd. Maar hoe doe je dat met iemand die bijna honderd kilo weegt? Fluitende pers luchtmaskers gaven aan dat het heel moeilijk ging, maar hij werd bevrijd. Intussen steeg de ladderwagen van de brandweer ver boven het gebouw om hoog en waren brandweerlieden op het dak van het dorpshuis te vinden. De ambulance van de vliegbasis reed af en aan om de zeer zware gewonden te ver voeren. De brandweer werd gevraagd vooral gewonden met ernstige brand wonden de nodige afkoeling te geven. Dat zij daarbij bijna verdronken en de daarbij behorende hulpverleners tot op het lijf nat werden, was slechts bijzaak. Binnen een uur kwam het sein 'brand meester' en waren alle slachtoffers ge borgen en van de nodige hulp voorzien. EHBO, brandweer en MGD hadden getoond dat zij samen in staat waren om bij een ernstig voorval heel goed te kun nen functioneren. Evaluatie In de brandweerkazerne aan de Kop penlaan kwam men daarna bijeen voor een korte evaluatie. EHBO-instructeur John van Essen was tevreden: 'We had den onze EHBO'ers wel enigszins voor bereid, maar niet gezegd wat er zou ge beuren. Van hen werd gevraagd de juis te beslissingen en handelingen te nemen en dat kon heel verschillend zijn. Voor Soesterberg was dit de eerste keer en ik moet zeggen: ze hebben het uitstekend gedaan. Vergeet niet dat juist de EHBO'ers meestal de eersten op de plaats van het ongeval zijn, omdat zij er toevallig zijn of langs komen. Ik doe dit vaker binnen het district Utrecht, maar nogmaals alle lof voor het team uit Soesterberg. Het was een heel goede inzet van jonge EHBO'ers die nog maar kort hun diploma hebben. Ook de sa menwerking met de brandweer en MGD was het heel goed. Ik denk dat alle partijen hier veel van geleerd heb- v ben'. Brandweercommandant René Moraal was ook tevreden. 'Het was een fanatiek gebeuren, waarin goed op elkaar afge stelde mensen in een korte tijd veel kon den doen. In de praktijk zal dit niet zo vaak voorkomen, maar deze oefening heeft aangetoond wat u als EHBO in uw mars heeft en daarvoor mijn compli ment. Het is volgens mij een oefening die voor herhaling vatbaar is'. Ook bur gemeester de Widt feliciteerde de 60- jarige EHBO afdeling en vond dat de samenwerkende partijen hadden laten zien dat zij tot vfcel in staat zijn. Hij wenste de EHBO een goede toekomst en dankte een ieder voor de inzet. Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (0346) 351252. Donderdag 22 mei 09.45 themamorgen PCOB, Drie Eiken Vrijdag 23 mei 20.00 orgelconcert, Caroluskerk Zaterdag 24 mei 10.00 Sterrenbergkoor, Drie Eiken 14.00 brandweerdemonstratie Maandag 26 mei 10.00 Koffiemorgen, de Hoeksteen Dinsdag 27 mei 20.00 concert Adrian Snell, Sterrenberg Opgaven: tel. 351252. i

Soester Courant | 1997 | | pagina 11