Verdwe 'Veel problemen liggen aan de baas' aruóhocK 'Ik werk gewoon door' V' Nieuws van de bibliotheek Soester Orkest Vereniging in fraaie Schubert-vertolking Werk aan de weg in Soest Werk aan de winkel in het bos en op de hei VAKANTIE BEZORGERS feestje 1 CULTUUR a WE12IJNI Paardenkamp verwelkomt tien nieuwe bewoners op open dag PIET VAN HEI Kos' reactie op bouwverbod: Laatste voorstelling in Vlinderfestival PAGINA 14 Jazzconcert met Dig'dDiz O A stichting openbare bibliotheek Kunstwerk van de maand WOENSDAG 21 MEI 1997 SOESTER COURANT Jan Kos van het Martin Gaus Honden Opleiding Centrum: Hans Dorrestein viert Oud en Nieuw Terra Ensemble in Petrus Pauluskerk Landschapsbeheer zoekt begeleiders Gevraagd Soester Courant Woensdag 21 me Rondje Soest Tja, het kan iedereen overkomen.... AVO HELPT, Parkeren voor Avondvierdaagse Ruim 20 mille voor Hartstichting Textielinzameling en Spullenhulp 'Rusthuis' viert 35-jarig bestaan Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 602 21 88 INTEGRATIE GEHANDICAPTEN DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN los te leggen tej rechtstreeks va SHOWROC Amersfoortsest SOESTERÏ Bel GRATIS 080Q_- j>y* COC AAA Vraag om inlo postbus 850, WllU UcJ.Uvv 3800AWAmejsloorl De gemeente Soest heeft Rob Wïegers wegens het ontbreken van een bouwvergunning verbo den door te gaan met het verbou wen van een schuur voor het Martin Gaus Honden Opleidin gen Centrum. Ook Jan Kos is een verbod opgelegd. Hij mag op het terrein aan de Pieter van den Breemerweg geen honden gaan trainen. Ben van Os, gemeentevoorlichter, licht het verbod van de gemeente Soest toe: "De plannen voldoen niet aan het bestemmingsplan. Een paar jaar geleden is vastgesteld dat het gebied landelijk moet blijven. Daar bij komt dat Jan Kos geen honden trainingen mag geven vanwege mo gelijke geluidsoverlast." Als de ver bouwing en de trainingen niet wor den gestaakt kunnen Wiegers en Kos rekenen op een boete van tweedui zend gulden per dag. Deze kan op lopen tot een maximum van 24 dui zend gulden. Jan Kos gaat tegen het verbod in be roep. "Op het moment dat ik de brief met het verbod binnen heb, krijg ik tien dagen de tijd om te stoppen. Tot dié tijd werk ik gewoon door Omdat ik financieel afhankelijk ben van mijn opleidingscentrum. Als de tien dagen voorbij zijn wijk ik uit naar een an der terrein. Hopelijk komt alles goed. Ik houd de moed erin." Jan Menu. Kinderparadijs De Vrije Teugel Vedelaarpad 53, tel. 6018136 In het kader van het "Gouden Vlinder festival" treedt op woensdag 28 mei de groep "Intra Mintra" bij het kinderpara dijs op. "Intra Mintra" bestaat uit een groep jonge theatermakers die het stuk "Madoc" speelt. Dit is een bewerking van "Van den Vos Reynaarde", een boeiende en humoristisch theaterstuk voor iedereen vanaf 6 jaar. In de speelstijl wordt niet nagestreefd echte dieren na te bootsen, maar de karakters bezitten wel dierlijke trekjes. De voor stelling wordt gespeeld in het theater van Kinderparadijs "De Vrije Teugel" en begint om 14.00 uur. De toegangsprijs is drie gulden per persoon. Het is de laatste voorstelling van dit sei zoen in het kader van het "Gouden Vlinderfestival". Een kinderjury heeft alle voorstellingen bekeken en beoor deeld. Binnenkort wordt bekend ge maakt welke drie groepen door gaan naar de finale. De finale vindt plaats op zondag 22 juni tijdens het "Zomerfesti val". Op deze dag is iedereen welkom om te genieten van de drie uitverkoren voorstellingen; verder vinden er veel grote en kleinere activiteiten plaats en maken we er een echte feestdag va/i. Binnenkort hierover meer nieuws. Donderdag 22 mei: 'Op afbetaling' Frans Weisz heeft vanaf 1963 een reeks van indrukwekkende films gemaakt. Met name is hij nationaal en internatio naal geroemd om zijn spelregie. Vele prijzen en waarderingen heeft hij dan ook in het binnen- en buitenland gekre gen. De serie "Bij nader inzien" werd onlangs op Nederland 3 herhaald. Het scenario in "Op afbetaling" is van Jan Blokker en is gebaseerd op de gelijkna mige roman van Simon Vestdijk. In de hoofdrollen o.a. Willem Nijholt, Gijs Scholten van Aschat en Renée Souten- dijk. "Op afbetaling" speelt aan het einde van de jaren '50 in een middelgrote Neder landse provinciestad. De jonge advocaat Hendrik Grond komt op een middag eerder thuis en is ongewild getuige van het overspel van zijn mooie vrouw Olga met zijn'oudere confrère Piet Gre- wenstein. Omdat geen van beiden weet dat zij betrapt zijn, kan Grond de ver nedering voor zichzelf houden. Hij be sluit wraak te nemen: niet onmiddellijk maar in termijnen: op afbetaling. Als hij later die dag weer thuis komt heeft hij een overdaad aan bloemen bij zich waarmee hij Olga verrast, 's Avonds in het echtelijke bed, als Olga hem bemint, simuleert hij hevige pijnen. De wraak is begonnen. Aanvang 20.30 uur. Entree: f 9,-; CJP/ 65M7,-. Zondag 25 mei Niet zelden worden concerten van min der bekende groepen aangeprezen door een vergelijking te maken met beroem de collega's. Soms is een dergelijke aan pak weinig zinvol, vooral wanneer het gaat om een wat meer originele en ei genzinnige groep, zoals bijvoorbeeld het trio Dig 'd Diz. Het eerste dat opvalt aan Dig 'd Diz is de ongebruikelijke bezetting - een jazz formatie zonder drummer klinkt nog altijd wat onalledaags. Toch blijkt deze combinatie van instrumenten voldoen de mogelijkheden te bieden, immers de groep bestaat in deze bezetting al zo'n jaar of acht. Wat op het eerste gezicht een beperking is voor de musici wellicht een uitdaging. Zo valt op dat saxofonist Jan Menu in tegenstelling tot zijn werk in andere groepen, hier uitsluitend van de bariton saxofoon gebruik maakt. Iets overeen komstigs kan gezegd worden van gitarist Maarten van der Grinten - ooit, tijdens een concert van de groep Deliverance in Artishock, wist hij het publiek aange naam te verrassen met zijn vindingrijk gebruik van de gitaarsyntheziser, maar in Dig 'd Diz beperkt hij zich tot de gi taar. Het repertoire van Dig 'd Diz is groten deels samengesteld uit eigen composi ties, aangevuld met stukken van onder meer Thelonious Monk en Lennie Tristano, niet zelden voorzien van een verregaande en eigenzinnige bewerking. Van een trio met baritonsaxofoon, (semi)acoustische gitaar en contrabas zal het niemand verbazen dat men zich begeeft in een grensgebied tussen jazz en kamermuziek. In zekere zin is dat bij Dig 'd Diz ook het geval, echter op een zodanig ongedwongen wijze dat de luis- '*raar al snel vergeet dat hier een brug wordt geslagen tussen twee muzikale werelden. Dig 'd Diz: Jan Menu - baritonsaxo foon; Maarten van der Grinten - gitaar; Jan Voogd - bas. Steenboffslraat 46, tel. 60195 77 Albert Cuyplaan 202 3 764 TW Soest Het kunstwerk van de maand is van Aafke Kelly, het is een olieverf op pa pier met als titel "blues in the field" en het formaat is 80 x 100 cm. Kelly (1948) is in 1983 afgestudeerd aan de Academie voor Beeldende Kunst in Enschede. Muziek en natuur domine ren afwisselend het werk van Aafke Kelly. Vaak zijn beide inspiratiebron nen tegelijkertijd in het werk te vin den. Terugkerende principes zijn her haling, spiegeling, symmetrie en cir kelgang. Ze zijn ontleend aan muziek maar komen ook in de natuur opval lend vaak voor. Aafke Kelly vindt in haar kunst hou vast met behulp van eenvoudige ab stracties en in het werken naar een vastomlijnd, helder beeld. Zo verwij zen cirkels en balken naar de vergan kelijkheid in de natuur. Ze zijn ab stracties van kringloop en dood. Zij is zich dan ook zeer bewust van de dood. Aan het begin van elk schilderij ligt een vastomlijnd idee. Zij werkt vol gens een concept dat gebaseerd is op een déja vu: een ervaring, een gevoel of een beeld dat zich in haar hoofd genesteld heeft en zich duurzaam op haar netvlies heeft vastgezet, totdat het getransformeerd is tot beeldende kunst. Elk schilderij van haar maakt deel uit van een serie waarin zij op zoek gaat naar archetypen. Zo ontstaan varia ties op oervormen. In de verbeelding daarvan streeft Aafke Kelly naar een voud en helderheid. Binnen één schil derij gebruikt zij weinig kleurvarian- tén. Laag na laag wordt het opge bouwd totdat het beantwoordt aan de eisen die zij eraan stelt. Een tweede fascinatie die als rode draad door het oeuvre van Aafke Kelly loopt, is de verbeelding van klanken. Beeld en klank kunnen via associaties in el- kaars verlengde terechtkomen, elkaar aanvullen of zelfs eikaars plaats inne men. Een jaar-abonnement kost f 125,00, het inschrijfgeld is f 10,00, Cadeau-abonne menten zijn al te koop vanaf f 40,00. Op vertoon van een geldig Soester bibliotheek abonnement krijgt men f 10,00 korting. De collectie wordt regelmatig aangevuld met nieuw werk en bestaat uit meer dan 650 kunstwerken. De kunstuitleen Soest is gevestigd in bibli otheek Overhees aan de Willaertstraat 49, telefoon: 035-6012468. De openingstijden zijn: maandag- en vrijdagavond van 18.30 tot 20.30 uur en woensdag- en vrijdagmid dag van 14.00 tot 17.00 uur. Donderdag 22 mei Hans Dorrestein, schrijver, cabaretier, zanger, maar vooral tekstdichter, is de laatste jaren voornamelijk in het theater te bewonderen geweest. In zijn nieuw ste voorstelling viert Dorrestein Oud Nieuw. Het is leuk, om te lachen en toch bekruipen je lichte gevoelens van twij fel. Een man in het najaar, maar ook in het voorjaar en in de zomer, met een schaal met oliebollen...? Aanvang: 20.15 uur. Toegang: f 25,-/ 22,50 (CJP/Pas65/VVV-leden). Tijdens de zomermaanden is er op de Utrechtse Heuvelrug veel werk te doen. In de natuurgebieden gaan grote studentengroepen voor aan vang van het studiejaar massaal aan het werk. Zo leren de nieuwe stu denten hun medestudenten kennen en leveren ze tegelijkertijd een be langrijke bijdrage aan de natuur. Het zomerwerk op de Heuvelrug wordt gecoördineerd door Landschapsbeheer Utrecht. Het grootste deel van het werk bestaat uit het omvormen van produc- tiebos naar natuurlijk bos. Op grote schaal dient de woekerende Amerikaan se vogelkers te worden verwijderd. Daardoor hebben inheemse struiken en bomen meer kans om op te groeien en ontstaan er gevarieerde bossen. AI dit werk is grotendeels handwerk en wordt verricht door grote groepen studenten. Er wordt gewerkt in natuurgebieden van particulieren en de Stichting Het Utrechtse Landschap. De studenten komen via een introduc tieprogramma van een studentenvereni ging mee. De meeste groepen werken enkele dagen voor Landschapsbeheer Utrecht. In 1996 werkten 3.400 scholie ren en studenten alleen al in de zomer periode in de natuur. Begeleiders gezocht Voor het zomerseizoen 1997 zoekt Landschapsbeheer Utrecht een aantal nieuwe begeleiders van studentengroe pen. Hun werk bestaat uit coördineren, het instrueren van de deelnemers en een oogje houden op verantwoord werken. Begeleiders komen te werken op fraaie locaties midden in de Utrechtse natuur. Begeleider worden kan iedereen die ouder is dan 20 jaar en graag met groe pen werkt. Bovendien heeft de begelei der hart voor de natuur en kan hij/zij daadkrachtig optreden. De begeleiders van Landschapsbeheer Utrecht worden met een cursusdag op het werk voorbereid. De voorberei dingscursus "Begeleiden van zomer- werkdagen" wordt gehouden op donder dag 12 juni. De cursus bestaat uit een theorieochtend in De Bilt en een prak tijkmiddag met gereedschapinstructie op locatie buiten. Tevens wordt dan kennis gemaakt met de reeds ervaren begelei ders. Na afloop van de cursusdag kan men zich inschrijven voor de begeleiding van één of meerdere groepen. De bege leider bepaalt zelf hoe vaak hij/zij deel neemt. Wie meer wil weten of zich op wil geven kan bellen naar het secreta riaat van Landschapsbeheer Utrecht: tel. 030-2205534. in Soest voor de voor de maanden juni, juli en augustus. EXTRA BELONING! Aanmelden: tel. 601 41 52 door Arie Wandel; Over het al of niet bestaan van ne Egbert had Arie al bijna 40 jaai vernomen. Zeer onlangs liet hij nog in het land der levenden te ren. Sterker nog, het zag er naar hij 50 jaar zou worden, Abraha zjen. Een gebeuren waar de fee „Is een berg tegenop zag. Om hei overheen te krijgen, het feest te had neef Egbert afgelopen dom een deel van een lokaliteit afge een bescheiden aantal uitnodi verzonden, waarvan er een aan richt was. |n de uitnodiging stond vermeld aanvang van het feestgedruis i paald te 19.00 uur en zou eind 22.15 uur, het tijdstip waarop de ris vijftig jaar geleden het leve aanschouwde. Kado's dienden wege te blijven, de aanwezigheit genodigden was voldoende. Ondanks Arie's aandringen Marie zich aan het gejubel rond ge. Ze had hem nooit in leven aanschouwd en vond het zonde centen daarvoor een retourtje scha uit te trekken. Omdat Arie een dagje buiten van harte gegund werd vertrok h naar het hoge Noorden alwaar keurig op tijd op het aangegevi vervoegde. Al wapperend met nodiging maakte Arie zich bek een somber ogende jarige die boek van de tapkast handen s felicitaties in ontvangst nam. "Straks word ik vijftig, oom A aankondiging ging vergezeld diepe zucht die de sigarettenas broekspijpen blies. Arie, die de neerslachtigheid neef niet kon rijmen met het I van het feest sprak opbeurend: je komt pas kijken." Een andere feestganger, die a wenste aangesproken te worde een diagnose met betrekkin neerslachtigheid van de jarige "Egbert, jongen," sprak hij, "ji leen maar bang om vijftig te omdat je alleen in het leven st er iets aan, anders worden het over tien tropenjaren, en die te bel." Neef Egbert trok een vies gez een slok bier en sprak snuiven wen? Nou, ik ben niet van p spaarcenten aan een vrouw ven." De waard uit Appelscha kreeg de glazen wederom te vullen naast de bestelling ook balser "Egbert, wat is vijftig worden maal? Ik herinner mij nog dat werd. Vreselijk vond ik het. 1 bij wijze van spreken je jeugd de dingen eindelijk zoals ze zi worden, dat is pas mooi. Al: ham gezien hebt, kan je de h aan." "Of niet soms?", vroeg hij aai bent toch ook al de vijftig gep "Klopt," kraaide Arie. "Ik leu zeventig aan. Ze noemen m jaarde. Zie ik daar soms naai omgeving staat nog steeds over mijn veerkracht," voegd schepperig aan toe. Alle opwekkende en opbeu sten die in de loop van de ave aangedragen om neef Egbe diepe gat te laten springen 1 positieve uitwerking. "Ik wil geen vijftig worden", de feesteling na zijn zoveelst Kwasi-geschrokken riep de k Appelscha: "Egbert, we gï mijn zaak op jouw verjaarda gekke dingen doen hè?" Het ontbrak Egbert aan ee tekst, waarna hij zich vervol langdurig stilzwijgen hulde. Jakob, een eerdere spreker, houd van zijn kleine glaasje naar binnen en droeg vervol lossing aan. "Wat nou gek Daar is het nou te laat voor elf." Het had er de schijn van dat uit een diepe slaap ontwaak eerst lachte Abraham, zon< lijk te zijn. ARIE WA Een van de uithoeken van te was het, wat u 1 mei c hebt kunnen aanschouwen Kerklaan, en dat is al heel van Soest met de gemeenb het is wel een mooie uitho er ter plekke niet zo heel v dan kort na de oorlog toen zijn genomen. Gezien de de foto vanuit het noord» men, vanuit de richting straat, en als u daar nu st; nog steeds een stoere rij b in de diepte, wat verder op sportaccommodatie, en he eind is de voetgangers/fie de snelweg. De bestrating net zo afwezig als in 1946 begin, maar voor de rust bezwaar. Mede tot welzijn ners van het centrum St< aan de Zeistse kant van ligt. Vandaag lacht de toekomst u toe, moor hoe is dat morgen? Bijna 85% van de gehandicapte Nederlanders wordt "dat" tijdens het leven. Door ernstige ziekte of een onverwacht ongeluk Op alle leef tijden, In uitzonderlijke gevallen dreigt dan zelfs een catastrofe. Wal dan? AVO helpt waar regelgeving niet toerei kend is. Ons werk neemt toe, helpt u? Soester Orkest Vereniging o.l.v. Henk Soete- man m.m.v. het Terra Ensemble. Program ma: Kees Olthuis: Parade; Mozart: Symfonia Concertante in Es, KV 297-b; Schubert: Symfonie Nr. 8 in Bes "Onvoltooide". Ge hoord op donderdag 15 mei in de Petrus Pauluskerk te Soest. Lest best, het hoogtepunt van dit voor jaarsconcert van de Soester Orkest Ver eniging lag voor mij na de pauze en wel in de vorm van Schuberts "onvoltooide" symfonie. Schubert leefde, net als Beethoven, een generatie na Mozart. Het stuk is dus romantisch van aard. Het genre ligt de SOV goed. De uitge voerde tweedelige symfonie bevat prachtige thema's en is harmonisch be paald verrassend van structuur, ook voor onze moderne oren. Het was, meen ik, de helaas inmiddels overleden musicus Tera de Marez Oyens die ik voor de radio in "De mu ziekkeuze van..." ooit hoorde Vertellen dat haar vader op het hoofdthema van het eerste deel altijd de tekst: "Ziet gij, die pelikaan, ziet gij daarginds die peli kaan staan" zong. Zij maakte zich dan het meest vrolijk over het stafrijm. Het voor deze symfonie met 3 trom bones uitgebreide orkest bracht het stuk uiterst geconcentreerd. De geïnspireer- de directie van Henk Soeteman resul teerde in een uitgebalanceerde dyna miek in het orkest, hetgeen vooral in het allegro moderato optimaal tot zijn recht kwam. De dirigent zorgde voor de rust waaronder dit orkest steeds weer tot goede prestaties komt. Het andante con moto mag worden ge dirigeerd in een tempo 76 - 108. De dirigent koos 100, waardoor dit deel helaas iets aan rust inboette. Niettemin waren ook hier vele prachtige momen ten, bijvoorbeeld de dialoog tussen hobo en klarinet, zacht zwevend ondersteund door de strijkers. Werkelijk adembene mend en terecht beloond met langdurig applaus. Dynamiek Het hoofdwerk voor de pauze was Mo- zarts Symfonia Concertante. De solisti sche partijen werden glansrijk verzorgd door de hoboïste, de klarinettist, de hoornist en de fagottist van het Terra Ensemble. Omdat de dirigent deel uit maakt van dit ensemble was er gezorgd voor een gastdirigent. Het allegro mis te door een wat vlakke directie de bij Mozart zo broodnodige dynamiek. Tijdens het adagio herstelde het orkest dit, hetgeen resulteerde in prachtig so listisch werk, subtiel ondersteund door het orkest. Het adagio con variazione stelt hoge eisen aan de solisten. Het ging hen echter voortreffelijk af, hetgeen ook hier gold foor de orkestrale begeleiding. Parade Het concert werd geopend met Parade van Kees Olthuis. In dit moderne, één delige werk kwamen alle instrumenten ruimschoots aan bod. Het vraagt eigen lijk om wat meer variatie in het tempo, maar Olthuis heeft het uitgerekend Pa rade genoemd en dan zit je kennelijk vast aan een militaire 4-kwarts maat. Goed om te weten dat paraderen ook pronken betekent. Opnieuw heb ik mij erover verwonderd dat de Petrus Paulus Kerk alleen is uitverkocht wanneer de SOV een be roemde solist inhuurt. Deze avond is wederom bewezen dat het orkest ook tot goede prestaties komt met de eigen bezetting dan wel met een solistische groep als het Terra Ensemble. Er bleven te veel plaatsen open. De Soester Or kest Vereniging verdient beter. De thuis blijvers trouwens ook. Jan Slagt Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Het parkeerterrein van de fa. Van Oest (Eigendomweg) is de plek waar men tij dens de Avondvierdaagse (9 t/m 12 juni) - die bij de Mavo Soest begint - eventueel de auto kan neerzetten. Dat geldt niet tijdens de inschrijfavonden van maandag 26 en dinsdag 27 mei, zoals de Soester Courant vorige week per abuis berichtte. Komende maandag- en dinsdagavond kan men tussen 19.00 en 20.00 uur bij de Mavo Soest aan de Valeriaanstraat terecht voor de inschrijving, die dan zes gulden per deelnemer kost. Bij deelna me vanaf 9 juni betaalt men f 8,-. Van Weedestraat Op het gedeelte tussen de Lindenlaan en het Nassauplantsoen rondt men het werk af. Tegenover de F.C. Kuiper straat zal binnenkort het plateau worden aangelegd. Voor het verkeer betekent de aanleg forse hinder. De herinrichting gaat verder op het gedeelte van de Van Weedestraat tussen het Nassauplantsoen en de Anna Paulownalaan. Overige werkzaamheden In het plan Boerenstreek worden op De Evenaar het trottoir, de parkeer plaatsen en de definitieve bestrating van de rijbaan aangebracht. Langs de Vrijheidsweg is de rioolver binding aangelegd. Nu legt men het fiets- en voetpad weer aan. Het werk neemt wat meer tijd in beslag vanwege de combinatie met andere werkzaamhe den en de weersomstandigheden. Het fietsverkeer op de Vrijheidsweg wordt langs het fietspad aan de zijde van het bedrijventerrein geleid. Op de aansluiting Beckeringhstraat/ Koningweg wordt een middengeleider aangelegd. Dit in het kader van de aan- passingen.Van de Koningswegroute. De rioowerbinding tussen de Vrij heidsweg en de Chalonhof wordt vanaf de Beetzlaan naar de Waldeck Pyr- montlaan gelegd. Tenminste de komen de zes weken zal op grote gedeelten van de Waldeck Pyrmontlaan geen verkeer mogelijk zijn. Ook fietsers zullen de Waldeck Pyrmontlaan niet kunnen ge bruiken. De bewoners van de Chalon hof zullen gebruik kunnen maken van de bouwweg tussen de Beetzlaan en de Chalonhof. Op de bouwweg mag niet geparkeerd worden. Op de Dr. Rupertlaan worden de trottoirs - na de uitvoering van het werk aan kabels en leidingen - hersteld. Op diverse weggedeelten vinden tot en met de maand juni plaatselijk repa raties plaats aan het asfalt. Dit is een voorbereiding van het grootschalig as falteren van een groot aantal straten, dat tot begin juli is gepland. Ter plaatse van werkzaamheden wordt van het verkeer extra oplettendheid ge vraagd en een aanpassing van de snel heid. Dit in verband met de veiligheid van alle weggebruikers en degenen, die de werkzaamheden uitvoeren. De huis-aan-huis-collecte voor de Ne derlandse Hartstichting heeft in Soest een bedrag van f 20.790,50 opgebracht. Opnieuw heeft de Soester bevolking duidelijk laten merken dat de Neder landse Hartstichting een speciale plaats inneemt door de collectanten niet met een lege bus te laten gaan. TopcoIIectanten dit jaar waren de heren V.d. Broek (f 506,05), Dorresteyn (f 510,95) en Kleijn (f594,15). De Neder landse Hartstichting bedankt alle gevers kringloopcentrum l SPULLENHULP V V Telefoon 6018730 De Schans 20, 3764 AX Oud textiel kan men tegenwoordig kwijt in de speciale textielcontainers in Soest. Goede (en schone) kleding en schoenen kan men - liefst in aparte zakken - echter beter recht streeks inleveren bij Spullenhulp aan de Schans 20. Wie toch gebruik wil maken van de containers wordt verzocht de textiel in stevige plastic zakken te doen, die goed dichtgebonden zijn. Losse kle ding wordt immers gauw vochtig en daardoor ongeschikt voor her gebruik. Voor een goed verloop van de in zameling ziet Spullenhulp op de zak ken graag duidelijk vermeid of het om goede, nog bruikbare textiel gaat of om vodden. Informatie: tel. 6018730. Afgelopen woensdagavond is aan de Peter van den Breemerweg het Martin Gaus Honden Opleidingen Centrum Soest/Amersfoort geo pend. Jan Kos, eigenaar van het hondencentrum, wil niet alleen het gedrag van honden veranderen, maar ook mensen Ieren op een juis te manier met hun hond te commu niceren. Daarbij is lichaamstaal ontzettend belangrijk. Op dit moment zijn in Nederland 31 Martin Gaus trainingsscholen. Op de opleidingscentra geven instructeurs op een professionele manier cursussen om de problemen met de hond te verhel pen. Dit in tegenstelling tot kinologen- verenigingen waar vrijwilligers honden voor de liefhebberij africhten. Jan Kos was voorheen hoofdinstructeur van blindengeleidehonden op het insti tuut van Martin Gaus in Lelystad. "Voor ons is het resultaat belangrijk. Wij zet ten ons voor honderd procent in om het gedrag van de hond en de baas te ver beteren. Als klanten niet tevreden zijn, gaan we net zolang door met trainen totdat dat wel het geval is," zegt de in structeur, die zijn manier van spreken heeft overgenomen van zijn vorige baas. Door middel van een intakegesprek kijkt hij eerst naar hét probleem met de hond of de baas. Daarna wordt de hond, door middel van een gedragstest, gety peerd. Aan de hand van de typering gaat de hond met de baas een intensie ve training volgen. <tussenkop> Cursus Hond en eigenaar krijgen tien lessen om de problemen te verhelpen. Kos: "Vaak ligt het probleem voor een groot deel bij de baas. Wij Ieren ze door middel van lichaamstaal te communiceren met de hond, zodat de hond begrijpt wat de baas van hem verlangt." De cursus is opgebouwd uit een theorie- en een praktijkgedeelte. Het is de be doeling dat deelnemers aan de cursus inzicht krijgen in de kennis die wordt bijgebracht. Het verkregen inzicht wordt toegepast in het praktijkgedeelte. Elke les bestaat uit drie kwartier theo rie en een half uur praktijk. Na de tien lessen wordt door middel van een eind- Jan Kos, eigenaar van het Martin Gaus Honden Opleidingen Centrum Soest/Amersfoort houdt een intake ge sprek. test het resultaat van de trainingscursus getoetst. Dan moet duidelijk worden of de samenwerking tussen de hond en de baas beter is geworden. Overigens wordt niet elke hond op de school toegelaten. Sommige honden hebben een tegenstrijdig of gestoord karakter. "Maar dat komt maar één op de honderdduizend keer voor." Op zaterdag 31 mei begroet de Paardenkamp, het nationale rust huis voor paarden aan de Birkstraat 96 in Soest, weer tien nieuwe bewo ners. Ze worden op deze open dag extra feestelijk ingehaald. De Paardenkamp viert dit jaar zijn 35- jarig bestaan. In totaal hebben er inmid dels zo'n 250 oude paarden een rustige oude dag genoten. Het feestelijke karak ter van de open dag, die om i4.00 uur begint, wordt onderstreept door de me dewerking van de Soesterbergse harmo nie "Odeon". Verder is er als vanouds weer een rommelmarkt, ter ondersteu ning van de verzorging van de oude paarden en pony's. De paarden zijn de winter in het alge meen goed doorgekomen, maar helaas haalden twee paarden het niet. In janua ri overleed Saskia ('66), in februari volg de Lekretia ('67). Gelukkig is er plaats voor tien nieuwe bewoners, die op 31 mei met gepast feestgedruis worden in gehaald. Het gaat om Karajan, een 28-jarige ruin uit Amsterdam; Wiking (29), een Deen se halfbloed uit Vlist; Aiven (26), een blauwschimmel uit Delft; Orpa (24), een WPN-merrie uit Amsterdam; Coo- per (26), een merrie uit Beverwijk; Holy Lady (28), een Hackney-merrie uit Oisterwijk; Engeltje (28) en Huibertina (25), twee Shetlanders uit IJsselstein; Speedy (27), een Engelse/Arabier ruin uit Bergen en Primeur (23), een ruin uit Etten-Leur. Omdat er veel belangstelling wordt ver wacht is er extra parkeerrruimte gereser veerd op het land naast het Avia-restau- rant De Korte Duinen, even verderop aan de Birkstraat.

Soester Courant | 1997 | | pagina 14