l B Meilof: 'Geef bewoners de ruimte om voorzieningen zelf te betalen' 1 ACTUEEL r zil t uifien 'English spoken' bij Trema '87 Nieuwe dienstregeling Midnet: geen grote veranderingen Vrijdag en zaterdag geen trein verkeer tussen Utrecht en Baarn Op de fiets naar bos en plas 'Praten met B en W' op 4 juni in de Vijverhof Eemlandse Kamer op Internet locatie PAGINA 6 WOENSDAG 21 MEI 1997 SOESTER COURANT PAGINA 7 (kuiCofti- famiüe- iüj^Jeeaten 5 owderfmd 5fedi wa Waarom niet met collectebus door Soest-Zuid? 1 i/ 99,95 59,95 69,95 Soesterbergsestraat 49A Soest - Tel. 035 - 602 35 84 Cursus Engels voor volwassenen Per 1 juni a.s. Foutje in huisvuilkalender NS zet bussen in Meer stallingen nodig bij natuurgebieden Voor Overhees, Boerenstreek en Klein Engendaal Stijlvolle interieurs op een in stijl ogelijkheden voor tie met dinerbuffet Vereniging van Nederlandse Installatiebedrijven 5-6019954 ■filST berging en et gezellige gewoel, Je bedrijvigheid van de staat van onder- lebouwde, luxe keu- e, toilet, keldertje en i overloop. 2e Verd.: oppervlakte perceel _<STST 'aai aange- iendelijke omgeving parketvloer, licht uit- aratuur, toilet en en- kamer met 2e toilet, net dakkapel, inge- irhouden en groten- [5TST villa's met ake architektuur. Im- >00 m3 heerlijke mo- Parterre: L-vormige Ding: 3 slaapkamers, 2e verdieping: vaste voor kamer. Grond- istreeks oktober/no- taande villa iet zuidwesten. Bouw- ca 575 m3. m.k., L-vormige living pen moderne keuken geheel voorzien van xe wand- en plafond overloop, royale L- en half-open studio badkamer v.v. vloer en wastafels. 2e ver kamers. Het geheel is ïuurisolatie en voll. latie van wonen met BEWONERS VERENIGING SOEST-ZUID SPREEKT MET: WIEBE MEILOF De Bewonersvereniging Soest-Zuid gaat - vooruitlopend op de nieu we gemeenteraadsverkiezingen - het gesprek aan met de lokale politiek. De fractievoorzitters van alle Soester politieke partijen worden in wil lekeurige volgorde door de Bewonersvereniging aan de tand gevoeld over actuele zaken en brandende kwesties die bewoners van Soest-Zuid bezig houden. Het gebied van de Bewonersvereniging wordt begrensd door de spoorlijn Soest-Den Dolder, Ossendamweg, Vondellaan, Birk- straat, de gemeentegrens en de spoorlijn Amersfoort-Den Dolder uit gezonderd de kom Soestduinen). De gesprekken vinden plaats in het hart van dit gebied: restaurant Van den Brink aan de Soesterberg- sestraat. De Soester Courant heeft zich bereid getoond de gesprekken met de fractievoorzitters te publiceren. Vandaag Wiebe Meilof, raads lid voor de combinatie GPV/RPF/SGP. Informatie over de Bewonersvereniging Soest-Zuid verkrijgt men bij voorzitter C. Pronk: 035-6015116. Bewoners, die tevergeefs voor geld bij de gemeente aankloppen om dingen in hun buurt te regelen, moeten de ruimte krijgen de voor zieningen (bijvoorbeeld verkeers drempels, speeltoestellen, toezicht op straat) tóch te treffen door ze (ge deeltelijk) zelf te financieren. Zo zou het mogelijk moeten zijn dat - indien bewoners en gemeente het eens zijn over te treffen maatregelen - Soest-Zuid zelf in de buidel tast om bepaalde voorzieningen aan te brengen. Een gedeelde financiering - zowel door gemeente als bewoners - moet tot de mogelijkheden beho- Voor W. Meilof, fractievoorzitter van GPV/SGP/RPF, is de tijd voorbij dat de gemeente altijd voor alles opdraait. Sterker: als bewoners zelf een steentje bijdragen aan gewenste voorzieningen wordt hun betrokkenheid en dus verant woordelijkheid bevorderd. Niet vreemd dus dat Meilof in een gesprek met de Bewonersvereniging Soest-Zuid verkon digt dat de bewoners in samenspraak met de gemeente best hun eigen verant woordelijkheid mogen nemen. De Be wonersvereniging pleit onder meer, mede vanwege het grote aantal spelen de kinderen, voor het inrichten van een 30-km zone in Soest-Zuid en het plaat sen van speeltoestellen op verschillende plaatsen in de buurt. Verkeersmaatregelen Meilof: "Als het bijvoorbeeld om ver keersmaatregelen gaat, werkt de ge meente met een prioriteitenlijstje op basis van het aantal ongelukken op een bepaalde locatie. Het kan zijn dat de door de vereniging voorgestelde maat regelen om in Soest-Zuid het verkeer af te remmen, niet op dit lijstje voorko men. Ik kan mij voorstellen dat de Be wonersvereniging dan zegt: wij vragen geen absolute financiële oplossing van de gemeente, maar zijn jullie (de ge meente, red.) het eens met de voorge stelde maatregelen. Indien gemeente en buurt het met elkaar eens zijn, kunnen er onderhandelingen op gang komen waarbij beide partijen een aandeel ne men in de financiering. Een gedeelde financiering van gemeente én bewoners bevordert een grotere eigen verantwoor delijkheid en de bewoners zullen elkaar er ook op aanspreken indien er iets wordt vernield, bijvoorbeeld aan speel- voorzieningen." De voorman van de klein-christelijke Soester fractie is helder: "Ik ben af van de gedachte dat wij als overheid alle problemen zouden moeten oplossen, los van de vraag of we daar toe in staat zou den zijn. Bij een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid hoort ook een ge meenschappelijke financiële verant woordelijkheid. Om alle wensen van alle bewoners te kunnen honoreren zou het alternatief simpel zijn: verhoog de on- roerend-goedbelasting met twintig pro cent..." Een rondje met de collectebus in Soest- Zuid om samen geld op te brengen voor de zo vurig gewenste voorzieningen zou ook de gemeenschapszin kunnen bevor deren. De mentaliteit van "ieder voor zich" is Meilof een doorn in het oog. "Gelukkig ontdekken ook bewoners van een buurt als Soest-Zuid dat individua lisme ook niet alles is. Het besef dringt door dat je elkaar niet kunt laten dood vallen. Daar ben ik blij mee. Wè ont dekken weer dat we wat voor elkaar moeten doen en daar moet nog bijko men dat we ook weer het lef krijgen el kaar aan te spreken op gedrag. Dat is in een buurt een van de belangrijkste din gen, maar tegelijkertijd ook een van de moeilijkste." "Ik merk het ook in mijn eigen christe lijke achterban: de mentaliteit van 'ik hoef me alleen aan de verkeersregels te houden als de politie in de buurt is'. Dat vind ik walgelijk. De overheid verant woordelijk stellen, maatregelen eisen tegen te hard rijden in de buurt en ver volgens zelf met een snelheid van tach tig kilometer per uur de wijk uit rijden. Ik zeg niet: de gemeente heeft geen ver antwoordelijkheid als het gaat om speel toestellen, het afsluiten van wegen of het aanleggen van wegen, maar dan wel sa men met de bevolking." Privé-financiering Meilof is niet bang dat privé-financie ring van voorzieningen het evenwicht in Foto: Goos van der Wilt de gemeente verstoort. Met andere woorden: de wijken met de meest draagkrachtige burgers kunnen de bes te voorzieningen voor zichzelf regelen. De fractievoorzitter: "Kijk, wij hebben als gemeente ingestemd met het plaat sen van flats op de Eng op een zeer be perkte ruimte. Het is logisch dat je als gemeente daar wat extra's doet om de kinderen toch een zo goed mogelijk speelklimaat te geven. Een wijk als Soest-Zuid vraagt minder aandacht van de gemeente, omdat hier al heel veel voorzieningen als 't ware zijn inge bouwd. Het klimaat in Soest-Zuid geeft ons de ruimte om elders in de gemeen te meer te doen." De wens van de Bewonersvereniging voor het plaatsen van speeltoestellen voor de kinderen omdat er op de stra ten zo veel en zo hard wordt gereden, wil Meilof dan ook relativeren. "Soest- Zuid is één groot speelterrein. Dat meen ik. Er heerst een buitengewoon gezond kind-klimaat. Een kind vindt er alle materialen om zijn creativiteit te ont plooien. Juist in deze wijk kunnen kin deren zelf ontdekken, spelen en onder zoeken. Daarnaast heb je natuurlijk ook te maken met verkeer en kinderen zul je daarom moeten leren omgaan met het verkeer. Ik weet dat er in Overhees ouders zijn die zeggen: 'verschrikkelijk die 30-km zone, want mijn kinderen weten niet meer wat gevaar is: door die 30-km zone kan ik mijn kinderen niet meer leren wat verkeersgevaar is.' Een kind moet binnen z'n spel gericht zijn op verkeer en dan is het heel goed om een kind te leren de bal op te pakken als er een auto aankomt..." - Wat kan Soest-Zuid van de GPV/ SGP/RPF-fractie verwachten bij de komende gemeenteraadsverkiezingen, begin volgend jaar? In ieder geval zet de fractie in op het teruggeven aan de na tuur van het voormalige Molendael- complex. Verder vraagt het christelijke politieke trio meer aandacht voor be scherming van de meest kwetsbaren. Meilof: "De Aarde is in bruikleen van God. Het milieu en de natuur zijn een kwetsbare factor, die moet je zorgvuldig beschermen, net als kinderen en oude- Bij Apotheek Soestdijk aan de Van Weedestraat zijn vrijdag drie kinderen beloond voor de mooie kleurplatendie ze vo rige maand hadden ingeleverd. De apotheek organiseerde toen een kleurwedstrijd in het kader van de "kinderweek". Daarbij werd extra aandacht aan de jeugd besteed, o.m. aan astmapa tiëntjes. Foto: Goos van der Wilt Apotheker mevrouw S. Lourens reikte de prijzen uit aan Jo ris van Oostenbrugge (leeftijdsgroep 4 en 5 jaar), Simon Ca- valini (6 en 7 jaar) en Sophie van Huijgevoort (8 en 9 jaar). Ze kregen limonade en gingen met een rugzak, een beer en een knuffelkruik naar huis. Blazer Bermuda J»?5 Blouse 8»?* Deze week MODE DIE VOELT WAT JE BEDOELT Overal om je heen hoor je tegen woordig de Engelse taal. Dat zijn geen spoken, maar de realiteit. Van daag de dag worden er in onze taal zóveel Engelse woorden gebruikt - denk maar aan radio en tv - dat het fijn is om Engels te kunnen spreken en verstaan. Voor de meeste mensen is het ook heel prettig om zich in het buitenland ver staanbaar te kunnen maken. Meestal gebeurt dat in het Engels. Er zijn dus redenen genoeg voor een cursus Engels, zoals die bij Trema '87 wordt gegeven. De cursussen zijn speciaal bedoeld voor mensen die vroeger niet of nauwelijks de kans hebben gekregen om Engels te leren. Ze duren twee jaar, één dagdeel per week, en beginnen weer in augustus. Er wordt in kleine groepen gewerkt. De lessen worden op een leuke en leerza me manier gegeven, waarbij de cursis ten actief mee kunnen doen. Eén van de cursusgroepen Engels bij Trema '87. De reacties van de cursisten zijn altijd positief. "Op vakantie verstond ik de mensen en ze begrepen ook wat ik be doelde"; "de lessen zijn heel afwisse lend"; "er is een goede sfeer"; "ik heb veel meer zelfvertrouwen gekregen"; "ik kan nu zelfs een Engels boek lezen". De kosten van de cursus zijn f 140,- per jaar, inclusief lesmateriaal, koffie en thee. Overdag is kinderopvang aanwe zig. Open huis Informatie of aanmelding: Trema '87/ ROC de Amerlanden, tel. 6025771 (maandag t/m donderdag 09.30-16.00 uur). Wie belangstelling heeft is ook hartelijk welkom tijdens het Open Huis, op dinsdag 10 juni (13.30-15.00 uur), in het Orlando-gebouw (eerste verdieping) aan de Di Lassostraat 65. De nieuwe dienstregeling voor het openbaar vervoer gaat in op zondag 1 juni 1997. Voor de bussen van Midnet in de regio Amersfoort be tekent dit geringe wijzigingen. Zo als elk jaar heeft Midnet gepro beerd vraag en aanbod van vervoer zo goed mogelijk op elkaar aan te sluiten. Reizigers worden over de wijzigingen geïnformeerd door middel van een wij zigingsfolder over de regio Amersfoort, 't Gooi en Almere. De folders worden via de bussen verspreid en zijn ook gra tis verkrijgbaar bij diverse verkooppun ten. Daarnaast attenderen posters, ad vertenties, busreclame en op de kabel tekstpagina's van Midnet de reizigers op het ingaan van de nieuwe dienstregeling. Openbaar Vervoergids De actuele dienstregeling is, samen met de nieuwe treintijden, gebundeld in de nieuwe Openbaar Vervoergids 1997/ 1998. In tegenstelling tot de huidige si tuatie zijn er dit jaar geen afzonderlijke gidsen meer voor Amersfoort, Almere, Harderwijk en Hilversum. De dienstre gelingen van Almere en 't Gooi zijn ge bundeld tot één gids alsmede de dienst regelingen voor Amersfoort en Harder wijk. De gidsen zijn voor f 3,50 verkrijg baar bij Midnet en diverse andere we derverkopers. De stadsdiensten, die apart in de gidsen zitten, zijn ook los verkrijgbaar voor f 1,00. Midnet heeft de vorig jaar ontwikkelde lijnfolders geactualiseerd en verder uit gebreid. Vanaf 1 juni is ook de lijnfol- der over lijn 101 verkrijgbaar. Naast een nieuw jasje zijn ook de dienstregeling van de betreffende lijnen opgenomen. Hiermee voldoet Midnet aan de vraag en optimaliseert zij haar informatiever strekking naar haar klanten. De lijnfol ders zijn gratis verkrijgbaar bij diverse distributiepunten, alsmede VVV's en gemeentelijke voorlichtingscentra. Op de huisvuilkalender is voor wat betreft de maand juni een drukfout- je geslopen. De kalender geeft aan dat de minicontainers (bruine en groene) tussen dinsdag 3 en zaterdag 7 juni en tussen dinsdag 10 en zater dag 14 juni geledigd zouden worden. Dat moet natuurlijk zijn: tussen maandag 2 en vrijdag 6 juni en tus sen maandag 9 en vrijdag 13 juni. Net zoals tijdens de andere weken worden de containers op de werkda gen, dus van maandag tot en met vrijdag geledigd. De data waarop de Chemokar bij de verschillende win kelcentra staat zijn wel juist. Op vrijdag 23 mei vanaf ca. 22.00 uur en op zaterdag 24 mei de gehe le dag zullen tussen Utrecht en Baarn geen treinen rijden. NS ver voert de reizigers met bussen. Tus sen Utrecht en Amersfoort en tus sen Amersfoort en Barneveld, Nij- kerk en richting Apeldoorn rijden geen treinen, maar bussen. De In- terCitytreinen tussen Utrecht en Amersfoort worden omgeleid via Hilversum. Op vrijdagavond vervangen de vol gende busdiensten de treinen rich ting Utrecht tussen Baarn en Utrecht-Overvecht: Baarn: Op vrijdag vanaf 22.28 en op zaterdag vanaf 6.58 steeds tot 0.28, ie der halfuur twee voor het hele en halve uur, bushalte Soestdijk NS vijf over het hele en halve uur, bushalte "Oude Kerk" t.b.v. station Soest: zeven over het hele en halve uur en tien over het hele en halve uur station Soest-Zuid NS. Via de Kastanjelaan, Plasweg, Heide weg, Dennenweg en Soesterbergsestraat wordt station Soestduinen aangedaan. Daar passeren de bussen om negen over het hele en halve uur. Tussen vijf voor het hele en halve uur bereiken de bus sen station Utrecht-Overvecht, steeds om vijf voor het hele en halve uur. Tus sen Utrecht-Overvecht en Utrecht CS worden reizigers met de trein vervoert. Daar komen de reizigers ca. vijf over het hele en halve uur aan. Met de bus reizen kost ca. 45 minuten extra reistijd. Voor het vervangend busvervoer rich ting Soest en Baarn moet men op vrij dag vanaf 22.39 uur en op zaterdag 6.59 uur één minuut voor het hele en halve uur vanaf Utrecht CS met een trein ver trekken. Op Utrecht-Overvecht wordt op bussen overgestapt. Het aansluitend busvervoer is om dertien over het hele en halve uur in Soestduinen. Via de Soesterbergsestraat en de Ossendamweg bereikt men om acht voor het hele en halve uur Soest-Zuid NS, de halte "Oude Kerk" t.b.v. station Soest wordt vier minuten later bereikt en Soestdijk NS om drie minuten voor het hele en halve uur. Rond vijf minuten over het hele en hal ve uur komen de bussen uit Utrecht bij station Baarn aan. De laatste bussen bereiken Baarn om 1.49 uur. ook rich ting Soest en Baarn moet men rekening houden met ca. 45 minuten extra reis tijd. Op zondag 25 mei zal het treinverkeer tussen Amersfoort en Utrecht en Baarn en Utrecht weer normaal zijn. Het vervallen van het treinverkeer vindt plaats in verband met het vernieuwen van de beveiliging en de verkeersleiding van de spoorlijnen en de overige werk zaamheden op en rond station Amers foort. Volgende week presenteren de Stichtse Milieufederatie en de Fiet sersbond ENFB Utrecht het rap port "Op de fiets naar bos en plas!". Het is een inventarisatie van de pro vincie Utrecht. Het eerste exemplaar van het rapport wordt overhandigd aan dhr. D.H. Kok, gedeputeerde Wegen, Verkeer en Ver voer van de provincie Utrecht, in de Bosschuur van Staatsbosbeheer te Au- sterlitz. Daarna zal dhr. Kok, samen met een aantal genodigden, het eerste fiet senrek plaatsen. Daarmee geeft hij het goede voorbeeld aan alle betrokken in stanties om meer fietsenstallingen bij natuur- en recreatiegebieden te realise ren. De werkgroep regio en provincie Utrecht van de Fietsersbond ENFB, heeft in de zomer van 1996 een onder zoek gedaan naar de kwantiteit en kwa liteit van fietsparkeervoorzieningen bij recreatie- en natuurgebieden in de pro vincie Utrecht. Een dertigtal willekeu rig gekozen grote en kleine terreinen zijn door een aantal vrijwilligers van de fietsenbond bezocht en bekeken op de aanwezigheid van voorzieningen voor het parkeren van fietsen. Dfe uitkomst is voor de meeste onder zochte terreinen teleurstellend. In de meeste gevallen zijn te weinig of geen fietsenrekken aanwezig. Voor het terug dringen van de automobiliteit en het bevorderen van het gebruik van open baar vervoer en fiets voor het recreatie ve verkeer zijn juist goede "aanbindmo- gelijkheden" belangrijk. Bij de meeste terreinen is uitbreiding van de stallings- en aanbindmogelijkheden dringend ge wenst. j Goede voorbeeld De resultaten uit het onderzoek vragen om actie. Actie van met name de ter reinbeherende organisaties als Staats bosbeheer, het Utrechts landschap en de recreatieschappen om de kwaliteit en de kwantiteit van de fietsenstalling te verbeteren. Gedeputeerde Kok en Staatsbosbeheer geven op 28 mei het goede voorbeeld. De Stichtse Milieufe deratie en de Fietsersbond ENFB zul len ervoor zorgen dat dit voorbeeld ge volg zal krijgen! Onder het motto "Praten met Burge meester en Wethouders" wordt woens dagavond 4 juni om 20.00 uur in dien stencentrum De Vijverhof, Klarinet 39, een bijeenkomst gehouden voor de in woners van de wijken Overhees, Boe renstreek en Klein Engendaal. Globaal betekent dat het gebied dat begrensd wordt door de Koningsweg, Dorresteinweg, Wieksloterweg en de spoorlijn Den Dolder-Soest. De bewoners van dit deel van Soest zijn van harte welkom om hun zegje te doen over zaken die Overhees, Boerenstreek en Klein Engendaal aangaan. Burge meester en Wethouders willen door middel van deze praatavonden tot een open gedachtewisseling komen over wat er bij de inwoners van de verschillende wijken leeft. Voor nieuwe inwoners van de wijken Overhees/Klein Engendaal/ Boerenstreek kan deze avond een ken- nismakings- en informatiebijeenkomst zijn. De bijeenkomst bestaat uit twee delen met een verschillend karakter. Voor de pauze (tot circa 20.45 uur) kan in een forumgesprek met B&W van gedachten worden gewisseld over algemene zaken. Na de pauze bestaat de gelegenheid om persoonlijke gesprekken met de afzon derlijke collegeleden te voeren. De bij eenkomst eindigt om 22.00 uur. Sinds vorige week is de Eemlandse Kamer van Koophandel actief op het Internet. De Kamer maakt ge bruik van de landelijke KvK-formu- le "kvk.nl". Het Internet-adres luidt http://www.amersfoort.kvk.nl. Elektronische post kan worden ge stuurd naar het e-mail adres: info@amersfoort.kvk.nl. De afgelopen maanden hebben de meeste Kamers in Nederland ervaring opgedaan op Internet met diverse eigen formules. Dit heeft geleid tot de huidi ge uniforme Intemet-site met een ge-, meenschappelijke structuur, bestaande uit landelijke en regionale informatie. De Eemlandse Kamer kan nu via Inter net 24 uur per dag worden "bezocht". Op klantvriendelijke wijze zijn de diver se diensten en producten die de Kamer te bieden heeft onder handbereik. Nieuw op Internet is de Uittrekselservi ce. Deze maakt het mogelijk een aantal kerngegevens van de 1,1 miljoen onder nemingen, verenigingen en stichtingen in Nederland on-line binnen te halen. Hiertoe kan via e-mail een gratis toe gangscode worden aangevraagd bij de N.V. Databank. Daarnaast is het via KvK Online mogelijk complete uittrek sels via de PC te downloaden. De Inter- net-site van de Eemlandse Kamer biedt bovendien een overzicht van de bedrijfs vestigingsmogelijkheden en andere re gionaal-economische gegevens. Bezoekers van de site van KvK Eem- land kunnen via e-mail hun mening ge ven over onderwerpen van hun keuze, zich aanmelden voor bijeenkomsten, of brochures opvragen. U BENT OOK J HARTE WELKOM 30 TOT 14.00 UUR

Soester Courant | 1997 | | pagina 7