r\ O. |Bril voor meisjes uit Tsjernobyi Huis<B>zekerheiD UUR .119; UUR UUR Open dag bij hondenvereniging Zoys Frêre Kees Smeele: 'Zaïre is echt een deel yan m'n leven geworden' 1VARIAÏ i\ den 950 BIOLOGISCHE F RU ITT AS? Vogels kijken in Eemland ^GINA 6 WOENSDAG 28 MEI 1997 SOESTER COURANT PAGINA 7 50 len len ilen ïlen 012372 Oogonderzoek bij Brilcentrum Nota Zourant SPULLENHULP Textielinzameling en Spullenhulp Teveel gedronken In weekeinde zes auto's opengebroken Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS Soester Courant EXTRA BELONING! Klachten bezorging Reform ftuis Soest Hel nieuwe liidpctk van fotograferen APS (Advanced Photo System) 51 si F* KODAK APS 2000 Camera Nomoin 149,- Wie vergelijkt leest de Soester Courant Wiin van lloorn vNVM, Missie werker viert zondag jubileum in Soest Hoe u ook wilt wonen. Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. ineerd Losten! iefst 105 balkon met prima at van onderhoud, jrs, badkamer, toi- edige financiering ,f 1.235,-, netto ca. ïnd en vrijblijvend \9lSl rage. Bin- ng aan. Om van te ïuifpui met dubbele d enz. Buitenshuis de begroeiing. Een ctra in de vraagprijs ler met open haard leens schuifpui naar jrote slaapkamers 3op. B.g.: grote tuin- garage. ktuur. lm- I rilla's met ke architektuur. Im- 00 m3 heerlijke mo- Parterre: L-vormige ing: 3 slaapkamers, 2e verdieping: vaste 1 voor kamer. Grond- istreeks oktober/no- m Twee meisjes uit Wit-Rusland - Ta- nya en Anja - hebben vorige week een oogmeting ondergaan bij Bril centrum Nota aan de Van Weede- straat. De meisjes gingen allebei weg met een nieuwe bril. Telefoon 6018730 De Schans 20, 3764 AX kringloopcentrum Oud textiel kan men tegenwoordig kwijt in de speciale textielcontainers in Soest. Goede (en schone) kleding en schoenen kan men - liefst in aparte zakken - echter beter recht streeks inleveren bij Spullenhulp aan de Schans 20. Wie toch gebruik wil maken van de containers wordt verzocht de textiel in stevige plastic zakken te doen, die goed dichtgebonden zijn. Losse kle ding wordt immers gauw vochtig en daardoor ongeschikt voor her gebruik. Voor een goed verloop van de in zameling ziet Spullenhulp op de zak ken graag duidelijk vermeld of het om goede, nog bruikbare textiel gaat of om vodden. Informatie: tel. 6018730. Tanya en Anja, allebei 15 jaar oud, zijn afkomstig uit het rampgebied van Tsjer nobyi. Ze werden daar zeven jaar gele den geëvacueerd, maar verbleven daar voor beiden ruim vijf jaar in de radio actief besmette zone rondom de ont plofte kerncentrale. Ze hebben ook al lebei gezondheidsproblemen, o.a. aan de schildklier en hun gezichtsvermogen. De meisjes maken deel uit van een groep kinderen uit Wit-Rusland die de afgelopen weken op Ameland verbleef. De politie heeft zondagmorgen vroeg een 37-jarige vrouw uit Baarn een rij verbod van drie uur opgelegd, omdat ze teveel alcohol had gedronken en toch was gaan rijden. Ze werd aangehouden op de Genestetlaan. Haar wagen werd bij het politiebureau geparkeerd, omdat het voertuig onverzekerd was. Op de Middelwijkstraat moest een 29- jarige Soester uitstappen en blazen om vervolgens te horen dat hij een uur lang niet mocht rijden en een boete van 350 gulden tegemoet kan zien. Zes auto-bezitters zijn in het weekein de de dupe geworden van een auto kraak. De diefstallen werden gepleegd aan de Krekel, het Pijperpad, de Albert Cuyplaan, de Gerrit van de Veenstraat en tweemaal aan de Weegbreestraat. De buit bestond uit onder meer een porte feuille, een rijbewijs, kentekenbewijzen, geluidsboxen, een helm, een motorjack en radio's. U BENT OOK HARTE WELKOM 0 TOT 14.00 UUR ONROEREND GOED HYPOTHEKEN VERZEKERINGEN Huis en zekerheid is een snel groeiend concept, met op dit moment vestigingen in Soest, Amersfoort en Bunschoten. Onze kracht is dat wij u als onafhankelijk kantoor gedegen kunnen adviseren over de juiste hypotheek en de benodigde verzekeringen. Huis en Zekerheid verzorgt tevens de verkoop van uw woning (gratis verkooptaxatie!) en staat u bij gedurende de zoektocht naar een nieuwe woning (gratis zoekopdracht!). SOEST Haverweerd 9 Vraagprijs f 205.000,- k.k. Op 1e woonlaag gelegen ruim 4- kam.-app., met berging op begane grond. Ind.: entree, m.k., keuken (m.v.), woon kamer met balkon (ZW), eetkamer, overloop met inb.kast, 2 slaapka mers, toilet, badkamer v.v. douche, v.w., aansl. wasmachine. Blokverwar- ming warmwatervoorziening via huurgeiser. Woonopp. 105 m2, bouw jaar 1971, gebouw en flatwoningen zijn in 1994 geheel gerenoveerd. Aanvaarding in overleg. Het apparte ment ziet er van binnen verzorgd uit. BAARN Banckertlaan 27 Vraagprijs f 290.000,- k.k. Aantrekkelijk in rustige woonwijk ge legen middenwoning (jaren '70). Aan de rand van de zeeheldenbuurt gele gen. Ind.: ruime entree, toilet, meterkast, woonkamer, eetgedeelté, keuken v.v. enige inbouwapparatuur, ruime bij keuken met deur naar de tuin (NW) met achterom. Verdieping: overloop, badkamer met ligbad, vaste wastafel, 2e toilet, aansluiting wasmachine, 3 slaapkamers, vaste trap naar ruime zolder met mogelijkheid voor extra kamer. Bijzonderheden: verwarming en warmwatervoorziening d.m.v. combi-ketel, gedeeltelijk v.v. dubbel glas, v.v. mechanische ventilatie, on derhoud binnen en buiten goed. Aanvaarding in overleg. Ook van deze woningen zijn bouwkundige rapporten aanwezig!!! Soesterbergsestraat 61 Soest Tel. 035 - 602 90 61 Op zoek naar een woning? U wilt uw huis gaan verkopen? Wij bieden u: gratis verkooptaxatie, standaard een bouwkundig onderzoek, gratis zoekopdracht, passende courtage, deskundige begeleiding en advies. Kom ook ^ens langs op ons kantoor voor vrijblijvende hypotheekinformatie. In Soest brachten ze een tijd door bij Heine en Hielkje Tolsma (van de stich ting Kinderhulp Tsjernobyi) aan de Ei kenlaan. Ze ondergingen in het Eem- land-ziekenhuis (St. Elisabeth) in Amersfoort ook een onderzoek door de kinderarts, die toevallig zelf afkomstig was uit de Oekraïne, zodat ze hem mak kelijk konden verstaan in het Russisch. Bij het Brilcentrum bleek dat ze allebei een bril nodig hadden: de een was bij ziend, de ander was verziend. Opticien Hans Nota zorgde voor een - gratis - bril met de juiste glazen, zodat de jongeda mes weer goed in de wereld kunnen rondkijken. Op 7 juni gaan ze weer te rug naar Wit-Rusland. in Soest voor de voor de maanden juni, juli en augustus. Aanmelden: tel. 601 41 52 Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit hebt, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 6014152). De krant wordt dan nog dezelfde avond nabezorgd. Belt u woensdag na 18.30 uur, dan kunt u uw naam en adres op de band van het antwoord apparaat inspreken. De krant wordt dan echter pas donderdagmiddag nabezorgd. Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het klachtennummer 035-6021841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. Homeopathie - Vitamine en Mineralen - Biologisch brood - Gezond schoeisel - Zuivel - Huidverzorging Middelwijlcstraaf 75 - Soesf - Tel.: 035 - 601 35 27 Wil makei 'illem Van Oosten fotoservice Mei een APS -camera scoort u altijd mei foto's van topklasse en koopt u meer kwaliteit voor hetzelfde geld: «L 3 Tormoten op hetzelfde filmrolletje. optimale foto's doordat de camera de opname- instelling op de film vastlegt. prachtige fotoofdrukken doordot onze printer deze informatie ook kan lezen. het negatief blijft veilig in de cassette, daarom ontvangt u een indexprint voor nabestellingen. Inclusief film en bolterij In ons eigen laboratorium worden APS-foto's bin nen 1 uur ontwikkeld en afgedrukt. De foto- formaten zijn: 10 x 15 cm (standaard), 10 xl 8 cm (breedbeeld) en 10 x 28 cm (panorama). Op de achterzijde van elke foto stoot tekstinformatie afgedrukt, o.a. datum en negafiefnummer. Dus stapt u gerust bij ons binnen om olie mogelijk heden eerst eens te bekijken. Hartelijk welkom... Alléén bil Willem van Oojlcn... 'illem Van Oosten fotoservice Spoor uw dure comero: veilig foto's maken von bet schoolreisje, de picknick, in bet pretparken op het strand... deze CAi Pm HSSHCAt Ja... inderdaad GRATIS! Een Grandioos Aanbod! Met deze toch ol extra voordelige comera kunt u dus nog méér geld verdienen. Voor 10 gulden neemt u deze KODAK comero lekker mee op reis. En als klap op de vuurpijl krijgt u die 10 gulden weer terug! Hoe...? Als u de camera weer inlevert voor het laten ontwik kelen en afdrukken bij onze 1 Uur Fotoservice. Wli mahen «r meer fotowerk van». 'illem Van Oosten fotoservice ma Mach Foto vu. 1010 U „n hieuw ViRGSOIIIGiN PORTRET" EN familiefoto's lAB Allitd foakwalilet! fotowerk mei onze «kien apparatuur VRAAG NAAR ONZE NIEUWE KlEURENFOlDER! Socslerbergseslroo» 57, tel. (035) 601 31 09 Von Weedeslroal 147, tel. (03S) 602 59 42 Image Magie" alleen bij onze vestiging Soestefbergsestraat. De vereniging Natuurmonumenten houdt in juni drie vogel-excursies naar weidegrond in Eemland waar grutto'stureluurs en kieviten neer strijken. De achterafgelegen gebie den zijn bij de vogels in trek vanwe ge de rust en het voedsel. De landinrichting in Eemland kent naast de moderne landbouwbedrijven ook natuurreservaten. Binnen de gren zen van Eemland verwerft Natuurmo numenten zoveel mogelijk weidegrond om de weide- en watervogelpopulatie in stand te houden. Daarom hebben de natuurreservaten een hoger waterpeil dan andere stukken weidegrond. Boven dien wordt het gras later gemaaid en is de bemesting minimaal. Pas na 15 juli mogen er koeien in de weilanden gra zen. Start Op zondag 1 juni, zaterdag 14 juni en zondag 22 juni kan men vanaf 10.00 uur onder begeleiding van deskundige me dewerkers vertrekken naar de weide grond. Er wordt gestart op het kruispunt aan de Cors Rijksweg (zijweg van de Meentweg) en de Noord Ervenweg in Eemnes. Belangstellenden kunnen zich opgeven op dinsdag, woensdag en don derdag tussen 9.00 en 13.00 uur en op woensdag tussen 19.00 en 21.00 uur door middel van de excursie-telefoon Noordwest (6951315). Leden betalen drie gulden en niet-leden vijf gulden. Kinderen tot en met twaalf jaar kunnen voor een gulden mee. BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 035-6015073 - FAX 6017496 NIEUWBOUW VERBOUW ONDERHOUD '1W v'v v i In Birkhoven hield de kynologenvereniging Zoys zaterdag een open dag. Tientallen bezoekers én honden werden begroet. Op het programma stonden natuurlijk verschillende oefenin gen met het trouwe huisdier. Ook konden belangstellenden informatie krijgen over de Soester verenigingen die verschillen de cursussen organiseert. Op de foto houdt het publiek de ver richtingen van deze hond en zijn baasje in de gaten Foto: Herman van Dam Eén keer is het hem gelukt telefo nisch contact te maken, via de satel liet. Verder heeft hij heeft de aan grijpende gebeurtenissen in Zaïre voornamelijk via de Nederlandse en Belgische televisie moeten vol gen. Terugtrekkende militairen (van Mobutu) bleken ook het centrum waar hij werkt te hebben geplun derd. "De auto schijnt te zijn buitgemaakt, evenals twee vaten diesel. Ze hebben, hoorde ik, ook de kamer van de direc teur vernield. En verder hebben ze al les wat eetbaar is meegenomen. Maar de belangrijkste spullen - onder andere m'n Yamaha-motorfiets - heb ik voor mijn vertrek veilig opgeborgen in een dichtgelaste container. Dus, ik heb niet het gevoel gehad van jeetje, ik moet zo snel mogelijk terug..." Kees Smeele gaat pas eind juni terug naar het land waar hij al 26 jaar werk zaam is en dat bij zijn vertrek naar Ne derland nog Zaïre heette maar bij zijn terugkomst Congo wordt genoemd. De missiewerker uit Soest - "Frêre Kees", zoals hij in Zaïre wordt genoemd - ver blijft sinds april bij zijn familie aan de Schoutenkampweg en viert aanstaande zondag (1 juni) zijn veertigjarig jubileum als Salesiaan, zoals de broeders van de congregatie van Franciscus van Sales - in de vorige eeuw opgericht door de Turijnse priester Don Bosco - heten. In hemdsmouwen De in totaal 17.000 Salesianen wijden zich, in navolging van Don Bosco, aan het jeugdwerk in de ruimste zin van het woord, in zo'n beetje alle landen ter wereld. Voor Kees Smeele stond het al vroeg vast dat hij ook Salesiaan wilde worden: een missiewerker "in hemdsmouwen". De in Voorburg gebo ren missiewerker (één uit een gezin met elf kinderen; zijn ouders verhuisden op latere leeftijd naar Soest en zijn oudste broer Gerard Smeele is ook in de mis sie gegaan) volgde een opleiding tot timmerman en trad in augustus 1957 tot de congregatie toe. Aanvankelijk werd hij leraar houtbewer king aan de technische school Don Bo sco in Leusden. Daarnaast werd hij groepsleider op het internaat en in zijn avonduren vindt hij tijd om te studeren voor vakdiploma's op uiteenlopende gebieden: het aannemersbedrijf en de kinderbescherming. Die diversiteit is tekenend voor Kees Smeele, die zijn handen én zijn hart heeft toegewijd aan het lot van de jeugd in Zaïre, hoewel hij aanvankelijk liever in Rwanda wilde werken. "Dat ging niet door omdat ik eigenlijk geen Frans sprak..." (Inmiddels beheerst hij het Frans als geen ander en is ook zijn Ne derlands doorspekt met allerlei Franse termen.) Cité des Jeunes In januari 1971 reist hij naar Lumum- bashi (Katanga), waar hij als leraar houtbewerking gaat werken bij het Cité des Jeunes, een school van de Salesia nen met 650 leerlingen - de meeste af komstig uit kansarme gezinnen - met opleidingen voor houtbewerkers, me taalbewerkers, monteurs en tuinbou wers. Na een paar jaar richt hij zelf een afdeling op waar ze metselen, loodgie- ten en elektra leren - ze staan er voor in de rij. In 1981 begint hij een opvanghuis voor jongens uit de jeugdgevangenis, die hij aanvankelijk moet vrijkopen. Ze volgen eveneens lessen aan het Cié des Jeunes, maar tien jaar later vertrekt hij naar Kinshasa, waar hij - naar het model van het centrum in Lumumbashi - een nieuw centrum opricht. Voor de straat jeugd van de Zaïrese hoofdstad (ca. 5 miljoen inwoners!) is er op dat moment geen enkele voorziening en de jochies van 6 tot 12 jaar leven voornamelijk op straat, waar ze in hun onderhoud voor zien met diefstal of op andere manieren worden misbruikt. 'Papillons' "Frêre" Kees nodigt telkens een groep je van tien jongens uit voor het nieuwe project. Na een week bedenktijd mogen ze blijven, op voorwaarde dat ze naar school gaan. "Maison Papy" heet het huis, naar een van de eerste jongens (Papy) die er werden opgevangen. De jeugdige bewoners worden sindsdien ook wel "papillons" (vlinders) ge noemd... Ze worden opgevangen en bij- gevoed, hun wonden worden verzorgd, maar ze leren ook lezen en schrijven, zodat ze later op de gewone school kun nen meedraaien. Kees Smeele kan er enthousiast over vertellen. Geen wonder ook, want in Zaïre voelt hij zich thuis. "Het is in al die jaren echt een deel van m'n leven ge worden," zegt hij. Ondanks alle "misè re", de werkloosheid, de armoede en het gebrek aan zelfs maar het geringste Eu ropese comfort gaat zijn hart uit naar zijn tweede, Afrikaanse vaderland, en probeert hij het centrum dat hij heeft opgebouwd zo goed en zo kwaad als het gaat overeind te houden. Hoe dat nu verder zal gaan, na de omwenteling in Zaïre, weet hij nog niet, maar hij houdt er vertrouwen in. "Ik ben naar Neder land gegaan toen er nog vliegtuigen gin gen, maar zodra de Sabena weer op Kinshasa vliegt, ga ik terug..." Burgeroorlog? Voor de toekomst van Zaïre houdt Kees Smeele voorlopig nog even zijn hart vast. "Kabila moet voorzichtig zijn. Er klinken nu al protesten tegen de machts overname en de bevolking heeft het niet zo begrepen op zijn troepen, die voor een groot deel uit buitenlandse huurlin gen bestaan. Als hij de oppositie uit Mobutu's tijd er niet bijhaalt kan het wel eens uitlopen op een burgeroorlog." Frêre Kees Smeele te midden van zijn jongens in Kinshasa. Een regering van nationale eenheid is volgens Kees Sméele de enige kans om Zaïre uit het slop te trekken. "Zaïre ligt als staat op z'n kont; er is feitelijk niets meer - geen wegen, geen spoorwegen, geen schepen, alles is verkocht of ver gaan. Er is geen administratie, geen post; het land moet vanaf de grond weer worden opgebouwd, en dat kan ook niet in één week. En zonder de missie zou er helemaal niets meer zijn..." Jubileum Het verlof in Nederland komt ditmaal goed uit om zijn 40-jarig jubileum als Salesiaan te vieren. Dat gebeurt komen de zondag met een speciale mis in de Heilige Familiekerk in Soest-zuid, waar in de "provinciaal" van de Salesianen in Nederland, pater Wim Flapper, zal voorgaan. De dienst begint om 09.30 uur. Na afloop is er in een zaaltje bij de zusters aan de Heideweg nog een gezel lige bijeenkomst, waar familie, vrienden en bekenden Kees Smeele kunnen feli citeren met het jubileum. Wie de sympathieke missiewerker uit Soest ter gelegenheid van zijn jubileum als Salesiaan een cadeautje zou willen geven - "liefst geld, want goederen kan ik toch niet meenemen" - kan het beste een gift overmaken op ABN-Amro- bankrekening 55.36.06.875 van C.B.A. Smeele, onder vermelding van de be stemming: "Missie Zaïre". Als u een huis vindt dat precies bij u past. wilt u natuurlijk ook een hypotheek die bij u past. De Hypotheker is daarvoor het meest aange wezen adres. Niet alleen om de juiste hypotheek te vinden. Maar ook voor het kosteloos begeleiden van het hele koopproces. Vanaf de eerste oriëntatie tot en met de sleutelover dracht. En van de taxatie tot de loonbeschikking. Wat uw wensen ook zijn, bij De Hypotheker bent u zeker van een zorgeloos geregelde hypotheek. Soest, Steenhoffstraat 66, 035 - 6036000

Soester Courant | 1997 | | pagina 7