Als Judith zegt: er zij licht, is er licht Feestelijk jubileum-concert Apollo aruój-och i GROENEyELD iCULTUUR! PAGINA"8 Commedia Dell'Arte en 'Een kist vol cirkus' Nieuws van de bibliotheek 'Een bijzondere nacht' in Cabrio-openluchttheater 'Microcosmos' Volksuniversiteit Soest/Soesterberg is ook plezier WOENSDAG 4 JUN11997 SOESTER COURANT Woensdag 11 juni in C-drie stichting openbare bibliotheek Expositie van Judith Gor in Artishock Nieuwe boeken jeugdafdeling 'Koffiedrinken' over polder Arkemheen Première van 'De Ballade van Soest' Bromfietsdief aangehouden 'Zie de mens' in het Anna Faulownahuis Workshop steen Het jubileum-concert van het Soes- ter Mannenkoor Apollo (1922 - 1997) begon zaterdagavond ingeto gen met "Ecce, quomodo moritur!", ter nagedachtenis aan de overleden leden van het 75-jarige mannen koor, dat inmiddels bijna honderd leden telt. Het eindigde om kwart over elf in een complete euforie bij de herhaling van "Klinge Lied, lan ge nach" (ein Lied zum Abschied), dat gezongen werd door de beide mannenkoren uit Soest en Win- desheim onder directie van een uit bundige Gerard van Dolder. Vlak daarvóór zongen de 120 Neder landse en Duitse bassen, baritonnen en tenoren het Engelse 'Til wish I had given him more" o.l.v. Günther Stauer. Wie had vijftig jaar geleden deze klein- Europese manifestatie durven voorspel len in een bomvolle Julianakerk, waar een zéér, zéér enthousiast publiek vooral de sopraan Ellen Schuring op handen droeg? Zij excelleerde in composities van Giuseppe Verdi, solo, samen met Apollo en samen met de bariton Rob van Sürksum. Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 I Donderdag 5 juni: Een film met insecten in hoofdrol. Je ziet ze van zó dichtbij dat het net men selijke wezentjes worden. Wezentjes die ontwaken, eten, vechten en vrijen. On dersteund door prachtige muziek uit de natuur geeft de film een fascinerend, ontroerend en vertederend beeld van een dag uit het leven van de wezens uit microcosmos. Claude Nuridsany en Marie Perennou zijn twee Franse biologen die voor de televisie al een aantal insectenfilms had den gemaakt. Voor "Microcosmos" zijn ze'drie jaar bezig geweest met de opna men. Het onderzoek voor deze film heeft maar liefst vijftien jaar geduurd. Het resultaat is verbluffend en de film is een belevenis. Nog nooit is het gelukt om insecten van zo dichtbij te observe ren. De camera maakt een duikvlucht in een Frans weiland en laat zien wat voor spannends er allemaal in het gras en water leeft. Aanvang 20.30 uur. Entree f 9,-; CJP/ 65+f7,-. Een volle Julianakerk was getuige van het jubileum-optreden van het 75-jarige Apollo. Foto: Goos van der Wilt Er waren na afloop veel bloemen en kussen. Het was een bijzonder, feeste lijk concert aan de vooravond van het grote culturele festival "Ecce Homo" in Soest, dat zondag van start is gegaan en de hele maand zal duren. Wat bezit Soest, gezien ook dit concert, toch een grote potentie aan culturele mogelijkhe den! J.V. Di Lassostraat 65% tel. 6022195 Cursussen In de week van 22 september beginnen de taalcursussen, waaronder Nederlands nieuwe spelling en Leeskring Neder landse boeken, taalcursussen Neder lands voor buitenlanders en diverse cur sussen Frans, Engels, Spaans, Italiaans en Bahasa Indonesia. De cursus Duits begint op 29 en 30 september. Andere cursussen zijn bridge voor be ginners ('s middags); Computer Win dows 3.1 en Kunstgeschiedenis: in deze cursus wordt een overzicht gegeven van de geschiedenis van de beeldende kun sten en architectuur, vanaf de Middel eeuwen tot en met de 20ste eeuw. "Kies je kleur" is een cursus om te laten zien hoe er met gebruik van de juiste kleuren en belijning de juiste persoon lijkheid gecreëerd wordt. In de cursus over het enneagram - een weg naar zelfkennis maakt men kennis met de ontstaansgeschiedenis van het 2000 jaar oude enneagram. Ook zijn er onder meer cursussen para normaal genezen (vervolgcursus), na tuurlijke geneeswijzen, beschilderen van keramiek en decoratieve taartjes: in één avond worden met kruiden, mos, droog bloemen en vele andere materialen "lek kernijen" gemaakt. Een taart of petit- fours, het lijkt nét echt! Opgave en inschrijving: maandag van 13.00-16.00 uur, dinsdag t/m donder dag van 10.00-13.00 uur. Volksuniver siteit gebouw Orlando, Di Lassostraat 65 te Soest. Tel. 6022195. KASTEEL NATIONAAL CENTRUM RAARN VOOR BOS. NATUUR "i EN LANDSCHAP Tel. 035 542 04 46 Stichting LEZEN. Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest In het kader van het Ecce Homo festi val in juni wordt er in C-drie voor kin deren een middag georganiseerd rond om de oude Italiaanse speelstijl Com media Dell'Arte. Van 13.30 tot 15.30 uur kunnen kinderen tussen de 4 en 9 jaar meedoen aan een workshop. Onder begeleiding van de docente Patrizia Es- posito wordt er gespeeld en gedanst vol gens de principes van de Commedia Dell'Arte. Daarbij gaat het om het ma ken van grote bewegingen en het groots uitspelen van emoties (boos, verdrietig, blij, arrogant, bang). Het lijkt heel erg op clownesk spel. Na de les kunnen de kinderen de voor stelling "Een kist vol cirkus" bijwonen, die gespeeld wordt door Theater Pop- ject. Het leuke van deze middag is dat de kinderen in de voorstelling terug kunnen zien wat ze daarvoor zelf heb ben uitgespeeld. Het is een vrolijke voorstelling in de stijl van de Comme dia Dell'Arte. Er wordt gezongen en Theater Popject in "Een kist vol cir kus". Foto Nico Bekooij. gedanst en er wordt volop gebruik ge maakt van maskers en poppen. In Holland staat een huis en in dat huis daar woont een vrouw. En die vrouw die heet Mirandolina. Zij verveelt zich suf, terwijl ze alles heeft, behalve een man die om haar geeft. Ja, Pedrolino... die doet alles wat zij zegt, want een knecht is maar een knecht. Daarom zegt die vrouw de hele dag: ik wou, ik wou, ik wou, ik weet niet wat ik wou. Ik wou... dat het cirkus kwam! De workshop wordt gegeven voor alle kinderen van 4 t/m 9 jaar. Prijs: f 18,- (incl. toegang theater). Tijd: 13.30- 15.30 uur. De voorstelling is voor iedereen vanaf 4 jaar, dus ook voor volwassenen. Toe gang: f 7,50/f 10,- (volwassenen). Tijd: 16.00-17.00 uur. Foxy speelt verstoppertje, Colin Hawkins. Pop-up prentenboek, waarin Foxy met zijn vriendjes verstoppertje speelt. Kinderen kunnen door mid del van klepjes meezoeken naar Foxy's zusje. Ook de speelgoedbeer speelt een rol in de tekeningen. De vrolijke, duidelijke, ingekleurde te keningen, uitgevoerd in heldere kleuren, zullen veel kinderen aan spreken. Bij de tekeningen staan steeds enkele regels tekst in een grote letter gedrukt. Kinderen van twee tot vier jaar zullen er veel ple zier aan beleven. Wat gaan we vandaag doen?, Mary Murphy. Vierkant prentenboek over een dag uit het leven van een kleine pinguin en haar moeder of vader. De ping- uins zijn afgebeeld in de kleuren zwart, wit en geel tegen een (wisse lende) fel gekleurde achtergrond. De illustraties zijn eenvoudig en duidelijk. Verschillende activiteiten komen aan bod zoals: wandelen, eten verstoppertje spelen, elkaar kietelen, dansen en een boekje le zen. Een bijzonder mooi boek voor peuters! Bart en Judith en het raadsel van nummer 5, André Boeder. In vreselijk noodweer zijn twee au to's frontaal op elkaar gebotst. Bart en Judith verlenen eerste hulp. De gevolgen voor een jong gezin zijn heel erg. Na het ongeluk blijven er een aantal raadsels over. Een van de twee auto's blijkt gestolen. Waar om heeft de man die erbij ligt er ei genlijk niets mee te maken? Wie ho ren er nu wel bij die auto? Bart kan zich één gezicht levendig herinneren. Een voorgevoel van hem wordt be waarheid. Ze komen in aanraking met nog meer ellende. Wat heeft nummer 5 ermee te maken? Bart en Judith komen erachter, maar zijn er erg door verrast. Door een spiegel, in raadselen, Jostein Gaarder. Cecilie ligt in bed, want ze is ernstig ziek. Met Kerstmis komt de engel Ariël bij haar op bezoek. De engel wel weten hoe het is om een mens te zijn, hoe eten smaakt en hoe het voelt als er bloed door je aderen stroomt. Ze spreken af dat Cecilie zal vertellen wat het inhoudt om een mens te zijn, terwijl Ariël uit zal leggen wat het betekent een engel te zijn. Een ontroerend, prachtig boek. Mooi geschreven en mooi uitge voerd. Vanaf 13 jaar zeer aanbevo len, ook voor volwassenen. Kroniek van een schippersjongen 1940-1945, Jan Deurwaarder. Oorlogsverhaal van een in 1930 ge boren zoon van een binnenschipper. Zijn jeugd en de schippersschool. Het leven aan de wal en aan boord van de "Orion" in oorlogstijd. Con- vooivaren, beschietingen vanuit de lucht en zware bombardementen bij een geheime reis naar Maagden burg. Tenslotte ontvluchten zij hun schip, wonen in een varkensstal, waar de Duitsers vlakbij een muni tiedepot maken. Net nadat het gezin is gevlucht naar een voerkuil, vliegt de munitie in de lucht. Het gezin met tien kinderen overleeft alles en na de oorlog vinden zij hun "Orion" terug als een uitgebrande roestbak. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 035-6015210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30- 21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 035- 6012468. Dinsdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30- 20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 0346-352017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Op zaterdagavond 7 juni is het openluchttheater Cabrio aan de Soesterbergsestraat het decor voor de voorstelling "Een bijzondere nacht", vrij naar William Shakespe- are's "A Midsummer Nighfs Dream", door Rob Numan. De tekst is een eigen vertaling van het origineel en voor een groot deel aangevuld uit eigen fantasie. Deze productie wordt gebracht door de tienertoneelgroep "Malmakkes" uit Bla- ricum, in samenwerking met Balletstu dio Blaricum o.l.v. Zigrida Eglite. Oberon, de koning der bosgeesten, en Titiana, koningin der elfen, liggen met elkaar overhoop. Oberon vindt dat hij recht heeft op een kostbaar beeld van een Indiase prins dat in het bezit is van Titania. Hij heeft een plan bedacht om toch zijn zin te krijgen. Puck, de be roemdste bosgeest die ooit geleefd heeft, zal Oberon helpen. Buiten de geestenwereld wordt een groot feest gevierd en hertog Theseus heeft een toneel-wedstrijd uitgeschre ven. Drie handwerkslieden willen een gooi doen naar de geldprijs die te win nen is en gaan op een rustige plek in het bos repeteren. Een van de drie eenvou dige mensen valt de grote eer te beurt, maar of hem dat goed zal bekomen....? Na het zien van dit originele toneelstuk gelooft niemand meer dat elfjes om "op te vreten" zijn, maar.... dat vinden zij Scène uit "Een bijzondere nacht", naar Shakespeares "A Midsummer Nights DreamM wei van de toeschouwers....! Speciaal voor openluchttheater Cabrio wordt het toneelstuk aangeVuld met een klassiek ballet! I Hoofdsponsor is'Schoeman Makelaars. De voorstelling begint om 20.30 uur. Entree: f 15,-. 'Sleuteltje van geluk' Op woensdagmiddag 11 juni is in het Cabrio-theater de kindervoorstelling "Sleuteltje van geluk" te zien. De pro ductie wordt gespeeld door Leo van de Berg, Marianne van der Schaft en Irm- gard Wortel. Wie denkt dat er op de maan geen men sen leven, heeft ongelijk. Er woont een prins, die van zijn vader een heel be langrijke sleutel krijgt. Hij verliest deze en moet voor straf van zijn vader de sleutel op aarde gaan zoeken. Hier ont moet hij een heel klein vriendje, de clown. Deze is betoverd door een grote tovenaar. De tovenaar heeft ook de sleutel gevonden. Hoe krijgt de prins zijn sleutel terug??? Deze productie wordt gesponsord door de Fa. J.G. Bodewes. Aanvang 14.30 uur. Entree: f 5,-. Het openluchttheater is te vinden aan de Soesterbergsestraat 140. Inlichtingen: tel. 6015999. Tijdens het "Koffiedrinken met de bos wachter", zondag 8 juni om 11.00 uur, komt een probleem aan de orde, dat zich dicht in de omgeving afspeelt: de polder Arkemheen, tussen Bunschoten en Nijkerk, één van de oudste polders van ons land. Boswachter Huub Berger ontvangt collega Ton van Gent, die in de polder al jaren werkzaam is. Momen teel is daarover een tentoonstelling te zien in kasteel Groeneveld en de initia tiefnemers hiervan, journalist Hans van Keken en fotograaf Henk Ruitenbeek, zullen aanwezig zijn om hun opvatting over de polder te vertellen. De polder Arkemheen is in de jaren '50 ter discussie geweest bij de ruilverkave ling. De boeren hebben die plannen Ballade van Soest Een hoogtepunt in het concert had moeten zijn "De Ballade van Soest", een knappe compositie, in opdracht van de gemeente Soest (lees: de kermispot), geschreven door Hans Broekman uit Soest. Maar het was iets te moeilijk voor Apollo, dat het muziekstuk waarschijn lijk in een te korte tijd moest instuderen. Veel plezier hebben de zangers onder vonden van de bij elkaar gesprokkelde teksten uit de archieven van het Raad huis, maar ze waren voor het publiek moeilijk te volgen. Declamator Kees Wantenaar heeft een mooie stem. Jam mer, dat hij zijn tekst niet uit het hoofd kende. Good old Gerard van de Schepop ach ter het kerkorgel en vooral Hans Broek man achter de vleugel leverden voortref felijke prestaties. Zo ook vakvrouw Thari Schröder, die het programma ont spannen en professioneel presenteerde. Burgemeester en beschermheer van Apollo Hans de Widt greep de Ballade van Soest aan om het Soester Mannen koor te feliciteren, waarbij hij voorspel de dat "een koor met zoveel vitaliteit de honderd jaar zeker zou halen." Het was een uitstekend idee van Apol lo om voor de tweede keer samen te concerteren met het uitstekende "Mannergesangverein 1876" uit Win- desheim, met in hun midden een paar goede solisten en een loco-burgemees ter, die Hans de Widt een wandschaal aanbood namens het Duitse gemeente bestuur. Op de Smitsweg in Soest zijn vorige week een bromfietser met bijrijder uit Leusden aangehouden. De zestienjarige bestuurder bleek de brommer gestolen te hebben in Amersfoort. De bijrijder vluchtte bij het zien van de politie. Te gen de bestuurder van de gestolen bromfiets is proces-verbaal opgemaakt. De rechtmatige eigenaar kon het voer tuig ophalen bij het politiebureau. "Zij creëert met licht", zegt haar vriendin Berdien Buisman als zij de Soester lichtkunstenares Judith Gor (1951) fotografeert in haar Baarnse atelier. Dat atelier in een voormali ge school deelt ze met Sascha van Tetterode (ook met objecten aanwe zig in het Artishock-gebouw dank zij de medewerking van Jan Smeeing), maar deze week wordt het gebouw in Baarn gesloopt en staan beide kunstenaars op straat. Judith is koortsachtig op zoek naar nieuwe atelierruimte, 't liefst in Soest, waar ze verder kan werken aan haar opdrachten: lichtinstallaties en lichtob- jecten. Wie helpt?! Licht evenwel afgewezen. Zij vonden het cul tuurbezit zwaarder wegen dan het eco nomisch belang. Het gevolg is dat de polder nog bijna in oorspronkelijke staat is gebleven, zoals die vanuit de Middel eeuwen stukje voor stukje ontstaan is. Tevens is daarbij alle flora en fauna nog te vinden uit de Eempolder, die tussen de jaren '50 en '70 wél verkaveld werd. Nu dreigen grote problemen, veroor zaakt door de uitbreidingsplannen van Amersfoort. Het effect zou kunnen zijn dat de unieke kwaliteiten van dit gebied verloren gaan. Een groot aantal flats (4000 woningen) komt langs de rand van de polder te staan. Er verrijst een muur met hoogbouw. En zo pal tegen de polder Arkemheen aan is het maar de vraag, of dit gebied daardoor onge schonden blijft. Aan de ene kant is het beleid er op ge richt natuur en cultuur te sparen. Aan de andere kant is de wens om de men sen goed te laten wonen ook uiterst le gitiem. De opdracht is de balans daar tussen In evenwicht te houden. Aanvang: 11.00 uur. Kosten f 3,- inclu sief koffie. Het hoogtepunt van de "Ecce Homo"- tentoonstelling in Galerie Anna Paulow- nahuis wordt gevormd door de vijf ge kooide figuren van de Soester kunste naar Lied Zwagerman. Haar man Rob (twee rechterhanden) laste de ijzeren kooien, maar de raku beelden daarin zijn van de creatieve keramiste uit het Soesterveen, die het "zie de mens" in zijn/haar eigen hokje heeft geplaatst: individueel, onaantastbaar, in zich zelf gekeerd, gevangen. Het zijn er vijf: 1 de stenen man (het oergevoel), 2 de krijger (het machtsge voel), 3 de offergod (het geloven), 4 de cocon (de bezinning), 5 de hemelnar (het geluksgevoel). Prachtig werk. De tweede exposant, de Soester sier- smid Rein Tupker, heeft zichzelf op nieuw overtroffen met het originele tuinbeeld "evolutie". Aan zijn drie ande re werkstukken hebben ook Lied Zwa- i Rein Tupker met een van zijn plaat stalen creaties over de evolutie van de mens, op de Ecce Homo-expositie in het Anna Paulownahuis. german en Sascha van Tetterode uit Baarn bijgedragen. Deze fantastische expositie wordt ge completeerd met 31 schilderijen en een aantal grappige beelden van Maarjan Sterke. Vrolijk, zomer, jong, uitdagend en humoristisch. Zo'n tentoonstelling open je alleen maar op een zonnige, zomerse zondagmiddag (1 juni), met vrolijke trommelmuziek en aardige bezoekers, die werden verwel komd door galeriehoudster Ingrid Oud- heusden. Kom kijken, lezers en lezeressen. Op elke vrijdag, zaterdag en zondag van twaalf tot vijf uur. Ook op afspraak. Nog de hele maand. j.v. k Licht beheerst haar leven en daarom speelt ze met laserstralen, lichtgevende verven, spiegels, neonbuizen en felle lichtprojecties. Ze beseft, dat het licht op aarde een ongrijpbaar attribuut is, dat alleen maar reflecteert in de mate rie, onzichtbaar, maar fascinerend om mee te sturen en de omgeving te beïn vloeden. Zoals bij het beroemde Stone- henge gebeurt, waar zich verschijnselen voordoen op voorspelbare momenten, die alles te maken hebben met de zon, het seizoen en de natuur. Zo heeft de in Israël geboren kunstena res in binnen- en buitenland lichtinstal laties ontworpen en lichtmanifestaties ontwikkeld, zoals in Amsterdam langs de IJ-oever, waar zij een synthese tot stand bracht tussen lichtkunst en ste denbouw. 'Light' Samen met de architect Erik Hehen- kamp beheert zij in Soest de Stichting daarna een plek waar men de steen zou willen neerleggen of plaatsen, bijvoor beeld een plek met een bepaalde sfeer of de eigen tuin. Op basis hiervan wordt de nieuwe vorm van de steen bepaald, zodat de steen reageert op de omgeving. De docente geeft gerichte opdrachten. Voorbeelden van andere beelden die een sterke relatie met hun omgeving hebben worden ook besproken; Uiter aard komen de meest voorkomende ba sisproblemen van het steenhakken uit gebreid aan bod. Uiteindelijk voegt de steen iets toe aan zijn omgeving en vice versa. Men hoeft geen ervaring te hebben in het beeldhouwen. Aan het eind van de workshop worden er foto's van de beel den gemaakt. In de zomer zijn de resul taten in de expositieruimte van C-drie te zien. Workshop speksteen: vrijdag 13 juni van 10.00-16.30 uur; kosten f 60,- incl. lunch. Workshop serpetein: 6 t/m 8 juni, vrij dag en zaterdag 11.00-17.00 uur, zon dag 13.00-17.00 uur; kosten: f 145,- (iNcl. 2 lunches). "Light". In 1996 ontwierp zij een licht installatie in Beverwijk waarbij 100 me ter lichtgeleiders werden gebruikt en in 1990 werd haar lichtobject van prisma folie geïnstalleerd in de hal van het Soester gemeentehuis. Naast dit grotere werk schildert Judith (met verf van drukkerij Atlas) stralen de en kleurrijke doeken, die her en der in Soest te bewonderen zijn, en bewerkt ze oude, geografische kaarten en stra tenplannen (in Baarn gevonden tussen het afval) tot juweeltjes van collage kunst. In Artishock exposeert zij deze schilde rijen uit verschillende periodes en met verschillende thema's van de laatste vijf jaar, in een overzichtstentoonstelling die zaterdag 7 juni om 21.00 uur wordt ge opend met poésie-parlante (light verse) van Jan Visser. Dat is Judith Gor's bijdrage aan het cul turele festival "Ecce Homo". Haar werk is te zien tot en met 27 juni in het week end via museum Oud Soest van 2 tot 5 uur en op maandag-, dinsdag-, woens dag- en vrijdagochtend van 9 tot 1 uur en op donderdagmiddag van 1 tot 5 uur. De toegang is gratis. De opening zater dagavond wordt ook nog opgeluisterd met een vioolsonate van Bach, gespeeld door Damianti Colpa. Iedereen is har telijk welkom. Cultureel Centrum Een stuk steen is ontvreemd, ontrukt aan zijn omgeving. Het komt in handen van iemand rond het jaar 2000. Er wordt gehakt, gevijld en geschuurd. Er ontstaat een blauwdruk van die tijd. De steen neemt een nieuwe plaats in. De maker kiest die plaats. De steen krijgt in samenhang met de plek een nieuwe be tekenis. Docente Erica van Seeters, tevens beeldhouwer, begeleidt de deelnemers in zowel technisch opzicht als in de vraag hoe zij de juiste vorm maken. Al lereerst wordt een steen uitgezocht en Judith Gor creëert met licht.

Soester Courant | 1997 | | pagina 18