Hulleman opSek Alles in de hand met de Alles in één Polis Feestelijk diner voor Honsbergenaren Van Mavo Soest gestuurd meisje (15) mag blijven na bemiddeling rechter Jonge CDA-achterban genuanceerder over softdrugs dan officials HOYA Els de Waard nieuw gezicht in de Soester gemeenteraad Vierde wijksoos over thema's van CDA-verkiezingsprogramma Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS Rabobank Soest - Baarn Van Breukelen Vast-goed Clowns-drieluik onthuld in m.c. Molendael Baarn Wïïv*' Opvolgster Jan Zwaanenburg CDAbeëdigd Woensdag 11 juni in de Open Hof Geef uw bril een gratis zomerbeurt en win f4000,- vakantiegeld. Soester Courant Service bij .Schoemaker DE TROMSLAGER De salade-en koud buffet specialist 035-6022871 Steenhoffstraat 58 Eerste van serie gezamenlijke maaltijden LLIGERSHULP M0DIG? Twee incidenten met geweld op middelbare school 5-KAMERAPPARTEMENT MET BERGING VISION CARE EDUCATIE] EcmJa/uj plaats Soest adres DE AKKEREN woning op de 3e woonlaag gelegen, goed onderhouden 5- kamerappartement met balkon, fraai uitzicht en berging op de begane grond, indeling hal, toilet, woonkamer, aparte eetkamer, moderne keuken, 3 sl.kamers, badkamer met douche, vaste wastafel en wasmach. aansl. In de woning zijn veel inbouwkasten aanwezig, algemeen dit appartement verkeert in goeae sfaaf van onderhoud en is voorzien van dubb. glas. De servicekosten bedragen f 345,- p/m Gevraagde koopsom f210.000,- k.k. f419.000,- k.k. f298.000,- k.k. v Soest Een nieuw gezicht in de gemeente raad liet zich donderdagavond zien. In de rug gesteund door familiele den op de publieke tribune legde Els de Waard de eed af en stapt ze voortaan door het leven als onder meer raadslid namens het CDA. Ze is de opvolgster van Jan Zwaanen- burg die in april afscheid had genomen vanwege gezondheidsproblemen. Op de verkiezingslijst van de christen-demo craten in 1994 stond De Waard als ze- K vende genoteerd. Omdat haar partij zes H zetels van de kiezers kreeg, viel ze net buiten de boot, maar sindsdien was ze Si aanwezig bij vrijwel alle fractie-vergade ringen en was ze op de achtergrond meerdere malen te zien bij commissie- en raadsvergaderingen. Ook op andere terreinen was ze reeds actief binnen de Soester afdeling van het CDA. De Waard bekleedde een poosje de functie ais algemeen lid van het da gelijks bestuur en verdiende haar sporen binnen het CDA-Vrouwenberaad. Ver der geniet ze in de Soester samenleving bekendheid door onder meer haar in- Het nieuwe CDA-raadslid Els de Waard. spanningen voor het project vereenza ming ouderen, Els de Waard zal in elk geval tot maart volgend jaar in de gemeenteraad zitten. Dan vinden er nieuwe verkiezingen plaats. bomen, 1 appelboom en rikaanse eik, wilg, 1 eik en 1 berk en 1 eik inen 6 weken na deze be- leester en wethouders van In de Open Hof vindt op woensdag avond 11 juni (20.00 uur) de vierde wijksoos van het CDA plaats, waar in gediscussieerd kan worden over thema's voor het nieuwe verkie zingsprogramma. Het gaat ditmaal over eenzaamheid, jeugdwerk en volkshuisvesting. Doel van de bijeenkomst is leden en kiezers van het CDA te betrekken bij de voorbereiding van het nieuwe program ma voor de raadsverkiezingen van 8 maart volgend jaar. Leden van het be- De kracht van de reclame ligt in de herhaling stuur, de fractie en de programmacom missie zullen daarom aanwezig zijn. Gespreksleider is Jan van den Arend. De drie thema's zijn gekozen op aange ven van de Soester CDA-achterban. Voor deze gelegenheid zijn ze - als eer ste aanzet voor de discussie - uitgewerkt in een aantal vragen: 1. Eenzaamheid (met name voor oude ren) in Soest: een taak van de gemeen te? 2. Jeugdwerk: Zijn jeugdhonken de op lossing voor de jeugd? 3. Volkshuisvesting: Worden er vol doende betaalbare jongeren- en senio renwoningen gebouwd, die ook nog energiezuinig zijn? Uiteraard kunnen, als de tijd het toelaat, ook andere onderwerpen worden aan gesneden'. lebben over te gaan tot het er van: BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Register-optometristen - Contactlensspeciallsten A.N.V.o. BURG. GR0THESTRAAT10 - 3761 CM SOESTDIJK - TELEFOON 035 - 60138 59 's Maandags gesloten HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET GARAGE MODERNE MIDDENWONING MET BERGING in Soest voor de voor de maanden juni, juli en augustus. EXTRA BELONING! Aanmelden: tel. 601 41 52 Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige L reparatie. Nu ook op zaterdag I Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! eiinsü Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 Interpolis maakt verzekeren makkelijk en voordelig. Al uw schadeverzekeringen op één overzichtelijke polis en nog een fikse korting ook. Betalen per maand of per jaar. U zegt 't maar. Vertrouwd en snel geregeld bij je eigen Rabobank WOENSDAG 4 JUNI 1997 SOESTER COURANT iACTUEEL PAGINA 5 voor particulieren en bedrijven Kerkplein 9, Soest - Eemnesserweg 26, Baarn n 60 ouderen, veelal bewoners van Honsbergen, hebben vorige week dinsdagmiddag volop genoten van een feestelijk diner, dat hen door de vrijwilligersgroep werd voorgeschoteld. De maaltijd was een groot succes, vooral door de in spanningen van oud-kelner Jan van der Heiden en zijn zeven mede werksters. Er vinden wel vaker gezamenlijke maal tijden plaats, maar niet eerder was het menu zo uitgebreid - compleet met wijn, een slaatje, ijs en koffie - en dat voor de somma van slechts 5 gulden. In zekere zin was het diner dan ook een experi ment, en er zijn zeer serieuze plannen om voortaan elke laatste dinsdag van de maand in het dienstencentrum Honsber gen zo'n maaltijd aan te richten, voor De Honsbergen-bewoners lieten zich de feestelijke dis goed smaken. Foto: Goos van der Wilt maximaal zestig deelnemers (op in schrijving). De vrijwilligersgroep spant zich zeer verdienstelijk in om de oude re bewoners te vermaken. Ze is ook ac tief bij andere activiteiten. 'aal Meldpunt villigershulp - Soesterberg Bemiddeling door de Utrechtse kort-gedingrechter mr. W. de Ko- ning-Beij heeft kunnen voorkomen dat de Soester scholiere Ayla Bican (15) van de Mavo Soest wordt ge stuurd. Het bestuur van de school had Ayla in april laten weten dat zij na dit schooljaar niet meer welkom is. Aanleiding vormde een geweld dadig incident waarbij het meisje betrokken was. Op 14 maart dit jaar bedreigde een 15- jarig neefje een klasgenoot van Ayla met een mes. Dat gebeurde buiten schooltijd op straat voor de school. De schoollei ding betichtte Ayla ervan dat dit op haar aanwijzing was gebeurd. De neef, een leerling van het Griftland College, ken de het slachtoffer niet. De achtergrond van het voorval lag twee dagen eerder. Ayla had een 1 gekregen voor een schriftelijke overhoring Engels, omdat ze haar werk te laat had ingele verd. Volgens Ayla was dit de schuld van de bewuste klasgenoot. Hij moest na afloop alle blaadjes van de klas ver zamelen, maar had de hare overgesla gen. Protest bij de leraar liep op niets uit. "Ayla heeft een conflict willen oplossen door bedreiging," aldus de advocaat van Mavo Soest, mr. D. van Loon. "Zoiets valt absoluut niet te tolereren, zeker als daarbij een derde wordt ingeschakeld die ook nog een mes trekt." Hij verweet het meisje dat ze niet met haar klacht naar de schoolleiding was gestapt. Incident Voor het schoolbestuur gaf het incident aanleiding om strenge maatregelen te treffen. Eerder die week was er name lijk al sprake geweest van een ander ern stig incident. Daarbij werd een conciër ge op school mishandeld door een leer ling en enkele personen van buiten de school. Op 20 maart liet het bestuur de ouders weten de betrokken leerling voortaan onmiddellijk van school te ver wijderen. Het leerlingenstatuut zou dit mogelijk maken indien er sprake is van wangedrag. Volgens Ayla was haar "wangedrag" echter beperkt gebleven tot een praatje met haar neef. Direct na de toets was ze hem tegengekomen voor de school. Daar zag ze hem wel vaker als hij wacht te op een andere neef. Teleurgesteld en verontwaardigd deed ze haar verhaal. "Moet ik hem voor je pakken?", had de neef aangeboden, maar daarop was ze niet echt ingegaan. Toen hij de volgen de dag de bewuste klasgenoot aanwees en vroeg of dat hem was, had ze een voudig "ja" gezegd. Dat hij de jongen iets zou aandoen had ze helemaal niet van haar neef verwacht, vertelde ze de rechter. Ze had ook pas achteraf gehoord wat er was voorgeval len, want zelf was ze op dat moment bezig met een repetitie. Met haar klas genoot zou ze intussen weer op redelijk voet staan. De advocate van de familie Bican, G. Dorhout, vond de reactie van de school sterk overdreven. "Een waarschuwing had meer voor de hand gelegen, temeer daar Ayla tot nu toe een probleemloze leerling was." Volgens Dorhout konden de ouders van het meisje zich niet aan de indruk onttrekken dat Ayla moest boeten voor het eerdere incident, dat veel ernstiger was. Dit idee bestond ook bij rechter De Koning. De directeur van Mavo Soest, J.W. de Gruijl, wees die suggestie ech ter stellig van de hand. "We hebben de zaken zorgvuldig gescheiden gehouden. Als dat andere geval er niet was ge weest, hadden we precies hetzelfde be sloten." "Maar moet dat zo radicaal?", wierp De Koning tegen. Zij trok een vergelijking met de verdachte in de strafzaak, die altijd nog een kans krijgt als hij voor het eerst een overtreding begaat. De rech ter pleitte ervoor om de scholiere "gra tie" te verlenen. Na kort beraad ging De Gruijl daarmee akkoord. Alleen de werkweek naar Londen, binnenkort, zal Ayla bij wijze van "laatste sanctie" moe ten missen. Maar dat belette de familie Bican niet om glunderend de zaal te verlaten. Vorige week donderdag heeft de kunstenares Rici Frölich uit Amers foort op de kinderafdeling van Me disch Centrum Molendael het drie luik "Clowns" onthuld. Er was be langstelling van o.a. de directeur van de Stichting Cliniclowns. Het drieluik is geschilderd tijdens de ziekte van Rici Frölich en wordt gespon sord door de winkeliersvereniging Cen trum Baarn. Het geld is bestemd voor de Stichting Cliniclowns. Rici Frölich heeft astma en de ziekte van Besnier Boeck, waarbij het vermogen tot adem halen steeds kleiner wordt. Toen de ziekte op z'n hevigst was, schilderde zij een drieluik dat haar gevecht om te overleven verbeeldde. Het linkerdeel van het drieluik laat een dansende hof nar zien. Het middelste verbeeldt in pastelkleuren een passief zittende pier- rette. Rechts staat een vrolijke clown die zich met vallen en opstaan steeds weer weet te redden. Sppnsoractie Frölich heeft van het drieluik een zeef druk gemaakt om het in een grotere oplage te verspreiden. "Ik vond dat het een plekje moest krijgen waar zieke mensen het dagelijks kunnen zien", al dus de kunstenares. "Ziekenhuizen dus en astmacentra." Samen met haar echt genoot heeft zij het plan bedacht spon sors te zoeken die de aankoop van het drieluik voor hun rekening konden ne men. De opbrengst is bestemd voor de Stichting Cliniclowns, die optreden in ziekenhuizen om ernstig zieke kinderen afleiding te bezorgen. Voor m.c. Molen dael werd het drieluik gefinancierd door de winkeliersvereniging Centrum Baarn. iAN DE SLAG l-EDUCATIE :holen jaarlijks een atalogus ontvangen E activiteiten. Zij n een fraaie en De catalogus is zo lelijk in het gebruik kkelijk naar de zoeken, zodat een instanties kan wor- Dt het Gewest 5 de basisschool in ?n belangrijke bijdra- jen duurzame Gevraagde koopsom indeling ruime hal, toilet, meterkast, fraai verdieping overloop, 3 slaapkamers met inb.kasten, doucheruimte zolder vlizotrap naar ruime bergzolder algemeen deze woning is geheel uitgevoerd met dubb. glas en verkeert in goede staat van onderhoud Gevraagde koopsom De CDA-officials - zowel plaatselijk als landelijk - mogen dan fervent te gen het gedogen van softdrugs en coffeeshops zijn, laat staan het lega liseren ervan, de jonge achterban van de partij denkt daar iets ge nuanceerder over. Althans in Soest, zo bleek vrijdagavond tijdens de matig bezochte discussie-avond van het CDJA en de RKJS in het Gilde- huis. Twee deskundigen - het geestverwante Tweede-Kamerlid Kees Bremmer en provinciaal jeugdcónsulent Ben Kraal (SKJU) - lieten er hun licht schijnen over een onderwerp dat sinds enkele maanden ook in Soest weer hevig actu eel is. Dat gebeurde onder leiding van CDJA-voorzitter Erica de Waard en in het bijzijn van o.a. de raadsleden Bart Krol en Jan Pieter Lokker. Bremmer ontpopte zich als een sterk tegenstander van legalisering en gedo gen. Hij pleitte voor een driesporenbe- leid: ontmoedigen, opvang en voorkó men. Volgens hem is de gedoogcultuur in Nederland behoorlijk uit de hand aan het Jopen, gezien het feit dat het aantal softdrugsgebruikers in Nederland in de afgelopen vijf jam- meer dan verdubbeld is: van 80.000 naar ruim 200.000, En het THC-gehalte (het werkzame deel) van de softdrugs is bovendien ook nog een stuk hoger geworden, zodat er aller minst sprake is van een "onschuldig" vermaak. Bremmer was dan ook voor sluiting van alle coffeeshops, al begreep hij wel dat dat niet in één dag gerealiseerd kon worden. Daarnaast was het volgens hem ook hard nodig een goed jeugdbeleid te voeren, met name voor de groep van 12 tot 18 jaar. Relativeren Ben Kraal meende dat er reden was om de gevaren van softdrugs te relativeren. In dat verband wees hij erop dat er vo rig jaar 17.000 Nederlanders waren overleden aan de gevolgen van tabaks gebruik, slechts 600 aan alcohol en niet meer dan 25 aan de softdrugs... Voor jongeren is het overheidsbeleid trouwens erg onduidelijk, vond hij. Alcohol en tabak zijn kennelijk oké, softdrugs niet. Hij had er ook begrip voor dat jongeren plaats Soest adres STARINGLMN (Soest-Zuid) woning op aantrekkelijke locatie gelegen, helft van dubbel woonhuis met garage en mooi aangelegde achtertuin op 278 m2 grond indeling hal, toilet, kelderkast, woonkamer met grenen vloer, moderne open keuken met inb.app. verdieping ruime overloop, 3 slaapkamers met inb.kasten, doucheruimte met wastafel en 2e toilet vaste trap naar royale zolder mei aansl. wasmach. en droger deze woning verkeert in uitstekende staat van onderhoud en is recentelijk geheel gerenoveerd Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Tel 035-6017962 Fax 035-6026061 Hypotheken Onroerend-goed Assurantiën Belasting? Het sluiten van coffeeshops was volgens Kraal overigens zinloos, omdat de con trole erg moeilijk is en bovendien ook heel veel geld kost. Hij pleitte daarom voor legalisering, ook al omdat de over heid dan aan de verkoop van softdrugs een aardig (belasting)centje kan verdie nen. Hij toonde zich voorstander van een duidelijk voorlichtingsbeleid, dat al op 10-jarige leeftijd (basisschool) zou moe ten beginnen. "Simpel nee zeggen tegen Bezorgdheid In de discussie vonden de opponenten elkaar tenslotte in de opvatting dat zij beiden redeneerden vanuit een grote bezorgdheid, maar dat zij voor de oplos sing van de problematiek een verschil lende weg voor ogen hadden. Uit de discussie met de zaal bleek overigens duidelijk dat ook een groot deel van de jonge CDA-achterban wat genuanceer der denkt over softdrugs en coffeeshops dan de aanhangers van de officiële "par tijlijn": de nul-optie. zolder algemeen het gebruik van sottdrugs als aange naam ervaren. "Anders zou waarschijn lijk niemand ze nemen." Hij vond het wel zorglijk dat het gebruik toeneemt (dit jaar waarschijnlijk al 300.000 gebruikers), die op steeds jon gere leeftijd hun eerste joint roken. "In klas 4 van het voortgezet onderwijs blowt 16 van alle scholieren in Eem- land," wist hij te vertellen op basis van een recent GGD-onderzoek. Het CDA-kamerlid Kees Bremmer aan het woord over coffeshops en soft drugs. Foto: Goos van der Wilt softdrugs, dat werkt niet; je kunt de jeugd beter leren er goed mee om te gaan," aldus Kraal, die overigens terzij de nog opmerkte dat de politiek zich niet te zeer moest laten leiden door de opvattingen van beroepswelzijnswer kers...

Soester Courant | 1997 | | pagina 5