iifi •*- IIJIJK Vijftig jaar hulpverlening Van Arkel Aanpak eenzaamheid blijft in Soest zonder subsidie een kasplantje... IIJIJK LIEVER DE FISCUS VÓÓR, DAN VOOR DE FISCUS Rabobank Soest-Baarn Al 2.300 deelnemers aan zestiende avondvierdaagse Kamerleden kijken bij Vluchtelingenwerk en Opvang Nieuwkomers Soest GRATIS?» WOENSDAG 4 JUNI 1997SOESTER COURANT jACTÜËËLl PAGINA 7 Hef nieuwe flfdperk van fotograferen APS (Advanced Photo System) KODAK APS 1000 m* Camera iimminiw,™ wwt Instelling wil dagbehandeling en zelfstandig wonen uitbreiden 1/hetRabo 3x Belastingvrij Plan spreekt me zeer aan. Belt u mij voor een persoonlijk adviesgesprek. O Ik ben met name geïnteresseerd in: Q Projectgroep: 'Professionele steun is onmisbaar' Auto gestolen Gordelcontrole op de Dalweg Pleidooi voor langer inburgeringstraject A DE NIEUWSTE ADVANCED PHOTO SYSTEEM CAMERA FOIOSTSTOMI Fstudio-^ PORTRET- EN fAMEUCfOro s 4llcÉn kil Willem van Oosten.. f.MWillem Van Oosten BB^fotoservice Spaar uw dure camero: veilig foto's moken van het schoolreisje, de picknick, in het pretpark en op bet 'trnnd i ii J ITBJ Plaats Telefoon 's avonds swo ee»s ®?^,eowe uW fOSO S Wli maken «r meer fotowerk van /illem Van Oosten fotoservice Met een APS-camera scoort u altijd met foto's van togkfasse en koopt u meer kwaliteit voor bij elke opname kunt u willekeurig kiezen uit 3 tormoten op hetzelfde filmrolletje. optimale foto's doordat de camera de opname instelling op de film vastlegt. prachtige fotoafdrukken doordat onze printer deze informatie ook kan lezen. bef negatief blijft veilig in de cassette, daarom ontvangt u een indexprint voor nabestellingen. Inclusief film en batterij In ons eigen laboratorium worden APS-foto's b;n- nen l uur ontwikkeld en afgedrukt. De foto formaten zijn: 10 x 15 cm (standaard), 10 xl 8 cm (breedbeeld) en 10 x 28 cm (panorama). Op de achterzijde van elke foto staat tekstinformatie afgedrukt, o.a. datum en negatiefnummer. Dus stapt u gerust bij ons binnen om alle mogelijk heden eerst eens te bekijken. Hartelijk welkom... Willem van Ooslen, Soeslerbergseslroal 57, lel. (035) 6013109 Willem von Ooslen, Van Weedeslroal 147, lel- (035) 6025942 SPAREN EN VEILIG BELEGGEN NU EEN HAALBARE DOELSTELLING Want het Rabo 3 x Belastingvrij Plan biedt u zowel veiligheid als de mogelijkheid tot onbelaste vermogensgroei. MEER WETEN Vul dan onderstaande antwoordcoupon in. Dan nemen wij zo snel mogelijk contact met u op. Heeft u spaargeld Dan wilt u natuurlijk een zo hoog mogelijk rendement. Maar als u meer dan 1.000,- per persoon per jaar aan rente ontvangt, moet u over het meerdere belasting betalen. Valt u in het 60 of 50 tarief, dan blijft er wel erg weinig voor u over. Gelukkig is er een oplossing: Het Rabo 3 x Belastingvrij Plan. Daarmee maakt u op een slimme manier gebruik van achtereenvolgens de rentevrijstelling, de dividendvrijstelling en de onbeperkte belastigvrije vermogensgroei. Zo blijft het rendement op uw spaargeld zo lang mogelijk onbelast. DeiLtbójRendement Rekening (sparen met optimale bcnutttffg v^n dc renrevrijstefting). {|fgRabo Dividend Sparen (veilig beleggen mer optimale benutting vaiv'tk divi^ndvri)stelllhg|, '^!f: 1 $8 GrpeiSparen (veilig beleggen niet onbelaste vermogensgroei). Naam Straat Postcode Telefoon overdag Stuur deze antwoordkaart retour in een envelop zonder postzegel nair Rabobai Antwoordnummer 42,56Q0 VB Eindhoven. - fiijclkc Rabobank- *i|fl tic ptttvwerus<cn Rabo Dividend Sparoti en RafecrGwci Sjwrtft verkrijgbaar; Dcsvs K-fcggingen kan Slu, tucren. h> J>vi wltftiv» behaalde resultaten 1netten.£XV7) y«riW»it uw tlt titAopm, "We blijven optimistisch. We hopen dat ook de politiek zich langzamer hand gaat realiseren dat professio nele steun bij de aanpak van de een zaamheid onder ouderen geen luxe is, maar harde noodzaak. Want we horen het intussen van alle kanten: het is echt belangrijk dat er in Soest iets gebeurt op dit gebied." Els de Waard, Cees Groen en Martin van Weelden - de "harde kern" van de projectgroep Vereenzaming Ouderen Soest, waarin zij resp. de Raad van Ker ken, de ouderenbonden en de SWOS vertegenwoordigen - constateren dat de bedoeling zo'n anderhalf jaar na het eer ste initiatief langzaam maar zeker begint door te klinken in de Soester gemeen schap. De plannen zijn in de afgelopen periode doorgesproken met de vrijwil ligersorganisaties en de professionele hulpverleningsinstellingen die in Soest actief zijn, want een goede onderlinge afstemming is de ruggengraat van het project, dat geleidelijk gestalte krijgt. Er zijn of worden intussen ook allerlei con tacten gelegd met o.a. de politie, huis artsen, fysiotherapeuten, de woning bouwcorporaties, de kerken, de zorg centra. Overleg en samenwerking is het parool voor de projectgroep, die is samenge steld uit vertegenwoordigers van de SWOS, de Thuiszorg, het Kruiswerk, de Raad van Kerken, de ouderenbonden ANBO, KBO en PCOB, de Zonne bloem en enkele enthousiaste vrijwilli gers op persoonlijke titel. "Alleen in goed overleg met alle betrokkenen - vrijwilligers, professionals en anderen - kun je bepalen wat je méér kunt doen dan wat iedereen op dit ogenblik in z'n uppie onderneemt," zeggen Els de Waard, Cees Groen en Martin van Weelden. "Iedereen hoort wel eens wat, maar veel hulpverleners weten eigenlijk niet hoe ze met een probleem als een zaamheid moeten omgaan." Inventarisatie Wat de projectgroep voor ogen staat is niet aparte club van geüniformeerde Op maandag 9 juni is de laatste mo gelijkheid om in te schrijven voor de Soester Avondvierdaagse. De zes tiende editie begint namelijk op deze dag. Wie niet naar de voor-inschrijving kon komen, maar alsnog wil meedoen, moet zich maandag tussen 17.30 en 18.30 uur melden bij de Mavo Soest aan de Vale riaanstraat. Vandaar gaan de deelne mers elke avond op pad. Op maandag, dinsdag en woensdag kunnen de wan delaars tussen half zes en half zeven op pad gaan, op donderdag begint iedereen om 18.00 uur vanwege het défilé, dat rond 19.30 uur bij het gemeentehuis plaatsvindt. Op maandag voert de route de deelne- eenzaamheidsbestrijders, die - als een soort brandweer - na elke melding uit rukken om de eenzaamheid op te lossen waaronder veel oudere Soesters gebukt gaan. Integendeel: het is juist de bedoe ling van de projectgroep om gebruik te maken van de medewerkers van de be staande netwerken, die daarvoor dan wel de nodige scholing moeten hebbep gekregen. In eerste instantie is de inven tarisatie van het totale hulpverlenings circuit in Soest daarop ook gericht. "Je moet goed kijken wat er hier en daar al gebeurt; je hoeft het wiel niet opnieuw uit te vinden. Afstemming is juist heel erg belangrijk." Eenzaamheid laat zich immers niet ge makkelijk herkennen. Veel ouderen sla gen erin hun problemen goed verborgen te houden voor de buitenwereld en het vereist van de hulpverleners dan ook extra attentie, een groot inlevingsvermo gen en veel inzicht in de problematiek van de vereenzaming om te kunnen ont dekken wat er aan de hand is. "Vergeet niet: de meeste ouderen behoren tot een generatie die niet zo snel om hulp vraagt en vaak wacht wat er op hen afkomt..." Actieve bijdrage Na enkele bijeenkomsten met ouderen die zelf de eenzaamheid aan den lijve hebben ervaren constateert de project groep met genoegen dat er ook uit die kring al een aantal mensen klaarstaat om zelf een actieve bijdrage te leveren. Aanstaande vrijdag (6 juni) is er een evaluatiemiddag voor de deelnemers aan die groepsbijeenkomsten, waarin de behoeften en verwachtingen nog eens worden gepeild. De projectgroep kiest in dit stadium voor een tweesporenbeleid: enerzijds de opzet van een structuur, anderzijds het inzetten van mensen die aan de aanpak Bij een bedrijf aan de Laanstraat is de auto van een 52-jarige Soester gestolen. Het gaat om een groene Seat Cordoba met het kentekennummer NZ-LV-28. mers door de Korte Duinen, op dinsdag is de tocht door Pijnenburg en woens dag staan de Lange Duinen op het pro gramma. De laatste avond blijven de wandelaars binnen de bebouwde kom van Soest. Wie zich maandag nog aanmeldt, moet acht gulden inschrijfgeld betalen. Tij dens de voor-inschrijving noteerden de medewerkers reeds de namen van 2.300 mensen. Tijdens de vijftiende editie zorgden 2.520 mensen voor een record aantal deelnemers in Soest. De wandelaars die op de fiets komen, kunnen hun voertuig in de fietsenstal ling van de school achterlaten. Auto's kunnen worden geparkeerd op de par keerplaats van Bloemisterij Van Oest aan de Eigendomweg. zelf een steentje willen bijdragen. Voor een "nut en noodzaak"-discussie over de aanpak van de vereenzaming is volgens de projectgroep geen aanleiding meer, alleen de politiek moet daarvan nog worden overtuigd. Voor de voortgang van het project stelde de gemeenteraad een subsidie beschikbaar, maar de gro te wens van de projectgroep - professio nele ondersteuning in de vorm van een parttime coördinator op HBO-niveau a f 40.000 per jaar, onder de vleugels van de SWOS - moet nog altijd vervuld wor den. Een voorstel daarvoor leed vorig jaar schipbreuk in de gemeenteraad, waarbij alleen het CDA voor stemde. Zacht pitje De projectgroep laat zich daardoor niet uit het veld slaan, maar helaas zijn be paalde activiteiten voorlopig op een zacht pitje gezet of nog helemaal niet ter hand genomen. Wel is de projectgroep achter de schermen al in gesprek over het optimaliseren van de functie van de dienstencentra - met name door de openstelling in het weekeinde en op feestdagen - over het uitbreiden van de "open tafels" - waar ouderen uit de buurt kunnen komen eten - en over het opzetten van huiskamerprojecten,, bij voorbeeld bij jonge gezinnen thuis. Met dat laatste wil de projectgroep na de zomer al een'begin maken. Ook binnen de ouderenbonden wordt de behoefte gevoeld aan meer activitei ten in de vakantieperiode; de KBO gaat bijvoorbeeld in de zomermaanden al door met soosmiddagen. Zo zijn er nog meer vrijwilligersorganisaties die de mogelijkheden bekijken om hun activi teiten in de zomer voort te zetten. Een ander streven van de projectgroep is het "wijkgericht" werken van de verzor gingshuizen in Soest, die nu nog vaak een tamelijk hoge drempel hebben, en de buurthuizen van de SWS, waardoor ouderen gemakkelijker kunnen deelne men aan de activiteiten die zich daar afspelen. De reacties die bij de projectgroep bin nenkomen zijn hoopgevend. Er is in Soest duidelijk een breed draagvlak aan het ontstaan voor een gezamenlijke aan pak van de eenzaamheidsproblematiek, en dat heeft de projectgroep dan ook gesterkt in de overtuiging dat zij op de ingeslagen weg moet doorgaan. Daarom heeft zij bij de gemeente onlangs op nieuw een aanvraag ingediend voor sub sidie ten behoeve van een tijdelijke pro fessionele kracht. Keuze "Als de gemeente Soest het probleem van de vereenzaming serieus wil nemen moet er een keuze gemaakt worden over de besteding van de gemeentelijke mid delen," aldus de projectgroep, "in het belang van de ouderen in Soest die drei gen te vereenzamen of al tot vereenza ming 'veroordeeld' zijn..." Volgens de projectgroep staat de gemeenteraad dan ook voor een heel belangrijke afweging: óf dit zinvolle initiatief krijgt een reële kans tot opbloei, óf het blijft als gevolg van andere prioriteiten bij het gemeen tebestuureen kasplantje..." groep past, gaan we voor de eerste drie maanden een aantal werkdoelen opstel len. De jongen of het meisje wordt in deze eerste maanden weer intensief ge observeerd, waarna we een uitgebreide reportage schrijven met behandelings doelen," aldus Guus Kramer. De kinde ren worden naast de behandeling bege leid in hun studie en vrijetijdsbesteding. "De landelijke jongerenproblematiek wordt steeds groter door de ingewikkel de samenleving waarin we leven. Bo vendien is het opvoedingspatroon van de ouders anders dan vroeger. Ook de invloed van andere culturen in Neder land liegt er niet om, evenals het veran deren van normen- en waardenpatro nen," weet de locatiemanager te vertel len. Daarom hanteren de medewerkers bij Van Arkel behandelmethodes waar bij een zwaar accent ligt op het geven van stabiliteit. Praktijk Op dit moment zijn er 79 kinderen bij Van Arkel in behandeling. Vijftig kinde ren in de leeftijd van zeven tot en met twintig jaar wonen op het terrein in Soest. De rest is ondergebracht in de regio. De organisatie, met neven-vesti gingen in Dordrecht en Bunschoten, heeft op het terrein aan de Hellingweg verschillende woongelegenheden, een recreatieruimte en een school voor Voortgezet Speciaal Onderwijs, De Lasenberg. De school, die ook door kin deren uit de regio wordt bezocht, legt de nadruk op praktische scholing. Zo wordt, naast vakken als Engels, wiskun de en Nederlands, les gegeven in hout en metaalbewerking, koken en tuinie ren. De school heeft verschillende sta geprojecten in de omgeving lopen. Kra mer: "Het leren door middel van erva ringen is voor de kinderen een goede onderwijsmethode. Bovendien komen veel van onze leerlingen op deze manier aan een baan." Spelende kinderen bij Van Arkel aan de Hellingweg. Foto: Aldo Allessie Toekomst Van Arkel heeft een duidelijk visie voor de toekomst. "We willen onze mogelijk heden gaan uitbreiden. De dagbehande ling van kinderen die niet intern wonen, willen we gaan uitbreiden naar Amers foort. We merken dat daar een grote behoefte aan is. We zijn al op zoek naar ruimte, maar we hebben nog geen ge schikte locatie gevonden." Ook de pro jecten met begeleid zelfstandig wonen wil de organisatie uitbreiden. Guus Kramer is benieuwd hoe het met oud-bewoners van Van Arkel gaat. Hij hoopt daar op de reünie een beeld van te krijgen. "Je vraagt je af wat er van de oud-bewoners terecht is gekomen. Vroeger werden kinderen door hun ouders gedwongen geplaatst. Dat gaf natuurlijk problemen. Sommigen heb ben me later wel verteld dat de behan deling bij ons goed was, maar van an deren heb ik nooit meer iets gehoord." Oud-bewoners en -medewerkers van Van Arkel die naar de reünie op 14 juni willen komen, moeten zich van te voren opgeven, tel. 6095211. Bij een controle op de Dalweg zijn maandagmorgen 37 automobilisten be keurd. Ze droegen geen veiligheidsgor del. Tijdens de controle passeerden 507 voertuigen. in de middag werd op de Birkstraat een snelheidscontrole gehouden. Van de 568 auto's die langskwamen, reden er 33 te hard. De topsnelheid bedroeg 78 kilometer. Maandagmiddag werd Vluchtelin- genWerk/Opvang Nieuwkomers in Soest bezocht door leden van de Tweede Kamer-commissie voor Binnenlandse Zaken. Aanleiding was de parlementaire behandeling van de Wet Integratie Nieuwko mers, die nog voor de zomer zal plaatsvinden. Men wilde van de stichting Vluchtelingenwerk en van vluchtelingen in Soest horen hoe de wet in de praktijk werkt. Alle aanwezigen waren het erover eens dat de wet, die voorschrijft dat alle bui tenlanders de Nederlandse taal leren en begeleiding krijgen bij hun inburgering, een goede zaak is. De 69 inburgeraars die in 1996 voor het eerst in Soest dit programma begonnen behalen goede resultaten. Slechts één man is gestopt met het traject. Twaalf mensen hebben intussen een betaalde baan. Vijf mensen volgen een beroepsopleiding en 49 mensen volgen nu de taallesopleiding bij ROC de Amerlanden, in Soest of in Amersfoort. Alle reden voor wethouder Van Logtenstein om aan de 10 inburge raars met de beste resultaten een klei ne prijs uit te reiken. De prijswinnaars waren Verica Tomic en Yanja Tunanovic uit voormalig Joego slavië, Albert Markhay uit Irak, Suad Djama Abdi uit Somalië, Abdelilah Azougagh uit Marokko, Aysel Tuncay uit Turkije, Lena Opten-Zou uit China, Hamid Talaie uit Iran, Edwin Jacob uit Liberia en Eddie Rustam uit Indonesië. Langer traject nodig Vluchtelingenwerk benadrukte in het gesprek met de kamerleden en de ge meente dat er, om zulke goede resulta ten te blijven behalen, wel iets meer nodig is dan de concept-wet zoals die nu voorligt. De financiële mogelijkhe den van de wet voorzien nu in 500 uur taalles en trajectbegeleiding gedurende een jaar. VluchtelingenWerk/Opvang Nieuwkomers legde uit dat een langer traject noodzakelijk is. Bovendien zijn er veel aanvullende activiteiten nodig om een traject voor iedereen toeganke- De kamercommissie, landelijke en plaatselijke vertegenwoordigers van VluchtingenWerk en Opvang Nieuwko mers en vluchtelingen in gesprek tijdens de bijeenkomst aan de Smitsweg. lijk te maken. Bij Vluchtelingenwerk Soest worden er bijvoorbeeld voor psy chiatrische cliënten extra activiteiten ge organiseerd, krijgen mensen zonodig huiswerkbegeleiding en is een team van 10 vrijwilligers beschikbaar voor maat schappelijke begeleiding. Ook krijgen niet alleen, zoals de wet voorschrijft, volwassenen begeleiding, maar het hele gezin. Dit alles zal vanaf 1 januari 1998 niet meer mogelijk zijn, als de Tweede Ka mer de wet niet uitbreidt en/of de ge meente geen aanvullende financiële middelen beschikbaar stelt. De kamer leden waren zeer enthousiast over de resultaten van de vluchtelingen waar mee ze spraken en hebben beloofd de suggesties van Vluchtelingenwerk mee te nemen. Van Arkel aan de Hellingweg be staat vijftig jaar. De instelling voor begeleiding en scholing van jongens en meisjes die moeilijk leren, maakt onderdeel uit van de Stichting Zorg verlening 's Heeren Loo. Op 14 juni wordt er een reünie gehouden voor oud-bewoners en oud-medewerkers in schoolgebouw de Lasenberg op het terrein van Van Arkel. Van Arkel, voorheen Van Arkel-Insti- tuut, is in 1947 te Soest opgericht door de Vereniging tot Opvoeding en Verple ging van Geesteszwakke Kinderen. Het schoolinternaat vestigde zich in het voormalig rusthuis voor dames en was bedoeld om kinderen uit de betere mi lieus op te vangen. De jongens en meis jes werden op grond van hun slechte leerprestaties in het internaat opgeno men. In de begintijd was de behuizing minder luxe dan tegenwoordig. De huiskamers werden 's morgens omgebouwd tot klas lokaal, zodat de kinderen les konden krijgen. Naast slaapvertrekken beschikte het internaat over een handenarbeidlo- kaal en een gymzaal. Opname In vijftig jaar tijd is er veel veranderd. Kinderen worden nu door Van Arkel opgenomen op grond van een ontwik kelingsstoornis, waardoor ze vanwege gedragsproblemen niet meer thuis kun nen wonen. Guus Kramer, locatiemana ger van de afdeling Soest: "Tegenwoor dig geeft de Regionale Indicatie Com missie in Amersfoort een indicatie voor uithuisplaatsing. Deze wordt alleen toe gekend als ambulante hulpverlening niet voldoende is." Als er een plaats bij de instelling vrij komt, wordt een jongen of meisje van de lange wachtlijst uitgenodigd om een week mee te draaien. "Het kind wordt geobserveerd en als het binnen onze Jo... inderdaad GRATIS! Een Grandioos Aanbod! Met deze toch al extra voordelige camera kunt u dus nóg méér geld verdienen. Voor 10 gulden neemt u deze KODAK camera lekker mee op reis. En als klap op de vuurpijl krijgt u die 10 gulden weer terug! Hoe...? Als u de camera weer inlevert voor hef laten ontwik kelen en afdrukken bij onze 1 Uur Fotoservice. Wli Mtken ci mccv fotowerk van illem Van Oosten fotoservice FOtOntZX 200 IX ZOOM De Fotonex 200ix Zoom. Een ultracompact gemakkelijk te gebruiken technologisch wonder. Met alle voordelen van het Advanced Photo System, waardoor lotograteren nog eenvoudiger en resultaten zichtbaar beter worden) Fujinon zoomlens 30mm-60mm met actief autotocus- systeem Automatische lilmgevoeiligheidsinstelllng. belichting en transportsysteem Voorzien van Drop-in systeem Ingebouwde automatische tlitser •Rode- ogen-reductie Keuze uit 3 beeldformaten Voorzien van zelfontspanner Van A AA fujifum a 399,- M \|C Sw, Mcr Ad.**nl voor AVVj

Soester Courant | 1997 | | pagina 7