nieuws Nog één keer feest op jarige school Sterk in zorg: Sterrenberg Willem de Jong Stichting Jubileren begroet n Ruim 7.000 n Bowlinggroep: voor alle leeftijden gulden voor Cliniclowns Concert feest var Huwelijk op z'n Knols... Natuur ^1 Nabij WOENSDAG 4 JUNI 1997 SOESTER COURANT IVN-wandeling 'over Eng en Brink' PAGINA 8 WOENSDAG 4 JUt Winkeldief in kraag gegrepen Brandweer blust vuur in auto Zonovergoten familiedag op Prins Willem Alexanderschool Fietsen en wandelen in de omgeving Eigen home verstandelijk gehandicapten in Zeist Grote drukte tijt Sponsoractie van De Letsel voetgangster na botsing met auto Inbraak Foei Soester dron achter het sti Damesgroep komt elke woensdagmorgen bijeen in C-drie Wegwijzer geslaagd Wie wordt de beste chauffeur? VYD peilt mening van bevolking in winkelcentra Workshops in het Dorpshuis Klusjesdienst voor ouderen V.d. Grift bouwt brandweerkazerne Wie vergelijkt leest de Soester Courant Uitverkochte z M Steenhoffstraat 9A, tel. 60120 75 Op zondag 8 juni verzorgt IVN-Eem- land een pubiiekswandeling "Over Eng en Brink" van circa 5 kilometer, die ook goed begaanbaar is voor rolstoelen en wandelwagens. Gestart wordt om 14.00 uur vanaf de VVV, Steenhoffstraat 9a. De wandeling vindt plaats in het hart van Soest: een gebied dat deel uitmaakt van de Utrechtse Heuvelrug, op de grens met het Eemdal. Het werd zo'n 150.000 jaar geleden gevormd in de voorlaatste ijstijd (Saaletijd). De Eng heeft altijd een belangrijke rol gespeeld in Soest en heeft in sterke mate de vorm waarin het dorp zich ontwikkelde be paald. Het accent ligt ditmaal niet specifiek op flora en fauna, maar op cultuur-histori sche waarden van het Soester landschap. Dat is tegelijk ook de reden dat de route de wandelaar voert over de Eng en de Brink. De Eng: het gebied waar eeu wenlang de voor mens en dier nodige producten werden verbouwd, en de Brink: de plek waar de eerste bewoners zich op de overgang van laag naar hoog vestigden. In de Middeleeuwen heeft Soest zich ontwikkeld als flank-esdorp, met als belangrijkste bestaansbronnen: land bouw op de hoge Eng, turfwinning in het Soesterveen en schapenhouderij op de uitgestrekte heidevelden. Er was een gesloten dorpseconomie door middel van de keten heideplant-schaap-mest- bouwland. Eeuwenlang bepaalde die samenhang en afhankelijkheid de in richting van het landschap. De samenstellers van de route hebben aan hun werkstuk het opschrift meege geven "Sporen in het landschap". Al wandelend zijn nog steeds sporen uit het verleden te ontdekken en ook zijn oude wegenpatronen te herkennen. Belangrij ke sporen zijn grafheuvels: aarden heu vels die over een dode werden gewor pen. Op de Eng zullen de deelnemers bij zo'n grafheuvel stilstaan. Al is de Eng als landbouwgebied qua oppervlakte en areaal niet meer wat het ooit was, het feit dat een deel van het gebied nog steeds van woningbouw is gevrijwaard, mag uniek worden ge noemd. Soest: nog steeds een dorp met een groen hart in plaats van een (ge heel) verstedelijkt centrum. De route is geel/groen gemarkeerd. De routefolder is bij de plaatselijke VVV verkrijgbaar. Informatie: tel. 6014841. In de Van Weedestraat is zaterdagmor gen een 34-jarige winkeldief in de kraag gegrepen. De man had uit een speel goedzaak lego en uit een andere zaak kleding gestolen. Het speelgoed stond hij af, waarna dit werd teruggebracht aan de winkel, de kleren werden niet meer gevonden. De exacte oorzaak van de brand is of ficieel niet bekend, maar het is niet uit gesloten dat jongelui een Opel Kadett in vlam hebben'gezet. De brandweer moest zondagavond naar de Monniken bosweg uitrukken om het vuur te blus sen. De politie kon maandagmorgen nog niet vertellen van wie de auto is. Beide nummerplaten ontbraken op de wagen die omstreeks half acht uitbrand de. Bij de VW/ANWB Soest ligt weer een heel gevarieerd en actief fiets- en wan- delassortiment klaar. De ANWB/VVV-fietsgids van de provincie Utrecht, f 13,95: twintig rou tes van ca. 40 km; niet alleen door de afwisselende omgeving van Soest, maar ook in verderaf gelegen delen van onze provincie natuur, cultuur en landschap ontdekken. Op niet al te grote afstand van Soest kan men aangename en ver rassende ontdekkingen doen, zoals de bewegwijzerde Valleiroute (28 km) en de Den Treekroute (28 km, niet beweg- wijzerd). Van alle provincies en streken in Neder land zijn dit soort fietsgidsen gemaakt, zodat men in de loop der tijd een leuke serie kan opbouwen! Ook leuk om ca deau te doen. Wie liever zelf een route uitzoekt wordt op zijn wenken bediend met een Kaart voor Vakantie Vrije Tijd: Utrecht Oost (Utrechtse Heuvelrug, Eemland, Gelderse Vallei en Kromme Rijngebied) en Utrecht West (de Vecht, Stad Utrecht en het westelijk Weidege bied), resp. f 7,95 en 7,50. De schaal van 1:50.000 en de handige paddestoel aanduidingen maken deze kaarten bij uitstek geschikt voor het zelf arrangeren van fietstochten in de wijde omgeving van Soest. Er is pas een nieuwe druk verschenen, met als een belangrijke ver betering de aanduiding van de namen van wegen in het buitengebied. De fiets- en wandelkaart Gooi- en Vechtstreek (f 8,95) geeft als extra wan delroutes, aangegeven op de kaart zelf! Hetzelfde geldt voor de opvolger van de vroegere Voetspoorkaart (Staatsbosbe heer) van de Utrechtse Heuvelrug, m.n. voor wandelaars, ruiters en de wat be scheidener fietsers, voor slechts f 7,95. In deze serie is onlangs de wandelkaart "de Vuursche" (f 6,95) uitgekomen, met daarop alle wandelpaden een aantal uitgezette paaltjesroutes. Op deze kaart staan ook de natuurgebieden van de Soester Duinen en Pijnenburg. Eigenlijk hadden hef er fit zijn, maar een van de paar absoluut niet. Heimwee r hoewel het verblijf in de kamp toch als een soor dium van het paradijs t paarden mag worden bes De andere negen lieten zie) val, omstuwd door honder liefhebbers en bewondera problemen naar hun nieuw stal voeren. De Paardenkam zakjes vertegenwoordigden een bedrag van duizend gulden. De tennisballen waren elk honderd gulden 'waard'. Na de overhandiging kreeg elke groep een bronzen beeldje van de Cliniclowns vanwege de inzet van de kinderen tij dens de sponsoractie. De leerlingen die per groep het meeste geld hadden ver diend, mochten deze beeldjes in ont vangst nemen. Els van den Bosch be dankte hen hartelijk met een persoon lijk woordje. Het negeren van het rode verkeerslicht is een 26-jarige vrouw uit Soest komen te staan op een bezoek aan Medisch Centrum Molendael in Baarn. Daar werd ze behandeld aan been- en schou derletsel. De vrouw stak maandag de Steenhoffstraat over, terwijl het ver keerslicht voor haar rood aangaf. Toen ze op de rijbaan liep, werd ze geraakt door een auto die werd bestuurd door een man uit Baarn. De Prins Willem Alexanderschool heeft zaterdag de festiviteiten rond het 75-jarig bestaan afgesloten met een familiedag. In een zonovergoten decor beleefden leraren, leerlingen, vaders, moeders, opa's, oma's, broertjes, zusjes en ande re verwanten een prachtige dag. Op het terrein van de openbare basisschool aan de Beetzlaan passeerden de meest uite- eenlopende activiteiten de revue. Door verschillende kinderen werd opgetreden, hetgeen veel bekijks trok, zoals op deze Foto: Goos van der Wilt foto van Goos van der Wilt is te zien. In april was het jubileum van de school ook al gevierd met onder meer een dag je uit en een optocht door de wijk Soest- dijk. Bij een inbraak in eer Foekenlaan zijn vrijdag een woning gestolen. H gifte gedaan door een uit Soest. Een 32-jarige Soester litie vorige week dinsd aan de kant van de Sc zetten. De politie gaf t wege het vreemde rijf stuurder. De uitkomst gaf aan dat de man t had. Hij kreeg een rijv en een boete van 350 Vorige week dezen ze dit voor het laatst, althans voor dit seizoen, want op woensdag 3 september pakken ze de draad op. Iedere belangstellende kan vanaf die week weer een kijkje komen nemen op de woensdagmorgen, om de sfeer te proeven en misschien om even mee te doen. Wie bij de groep wil komen, moet echter lid of donateur van de wijkvere- De opbrengst werd door de kinderen op symbolische wijze naar een vertegen woordiger van de Cliniclowns (rechts) gegooid. Die vraag wordt zaterdag 7 juni a.s. tus sen 10.00 en 16.00 uur beantwoord op het terrein van het Kamp van Zeist in Soesterberg. Chauffeurs van de Land-, Zee- en Luchtmacht, maar ook buiten landse bestuurders zullen hun krachten onderling meten in het precies rijden. Vakkennis en behendigheid zullen daar in de doorslag geven. Een ieder heeft gelijke kansen, omdat men allemaal in dezelfde auto de proeven zal afleggen. Daarnaast zal het Kamp van Zeist bol staan van het vertonen van de nieuwe snufjes op het gebied van transport en vervoer. De grote zware jongens onder de vrachtwagens tonen hun mogelijkhe den, maar ook op militair gebied kan men met de nieuwste voertuigen kennis maken. Dit alles wordt omkleed met de vele stalletjes waar de inwendige mens kan worden versterkt. Voeg daaraan toe dat het museum zijn poorten ook op deze dag heeft opengezet, waar tiental len modelbouwers hun soms zeer fraaie kunstwerken tonen, dan is men weer eens een dagje uit in Soesterberg. Op zaterdag 7 juni gaat de VVD in Soesterberg de straat op voor een enqute. In de winkelcentra en bij de- Postiljonschool willen ze de mening van de bevolking peilen ten aanzien van onder meer verkeer, wonen, winkelen en werk. De liberalen deden dit afgelopen zater dag al in de winkelcentra in Soest. De enquête duurt ongeveer vijf minuten. Wie dit te lang vindt, kan desgewenst een formulier mee naar huis nemen. Ook stelt de VVD een telefoon- (tel. 035 6029287) en een faxlijn (tel. 035 6029406) open, waarin de Soesterberg- se inwoners hun mening kenbaar kun nen maken. De resultaten van de enquête worden eind deze maand gepubliceerd. Mede aan de hand hiervan wil de VVD haar verkiezingsprogramma voor de periode 1998-2002 samenstellen. De volgende gemeenteraadsverkiezingen zijn in maart volgend jaar. Op zaterdag 21 juni worden in het Dorpshuis Soesterberg, Dorpsplein 17, twee workshops gegeven. De toegang is gratis. Lucia Dave'nschot geeft de workshop bouwen met klei, een korte kennisma king met keramiek, voor kinderen van 10-12 jaar. Kinderen gaan hun toe komsthuis bouwen, want hoe zullen ze zelf wonen na de eeuwwisseling? De techniek van keramiek wordt aangepast aan het huis. Bouw je in ringen een vorm dan kun je bijvoorbeeld aan woontorens denken. Daarna krijgen alle werkstukken kleur en worden ze gebak ken. Judith Dekker geeft de workshop schil deren voor kinderen van 8-12 jaar. Het thema is Icarus. Aan de hand van voor beelden uit de kunstgeschiedenis verzin nen kinderen manieren om te vliegen. Vliegen door de tijd, naar een andere manier of hoe...? Met vleugels, een tijd machine of door een zelfverzonnen idee? In ongeveer anderhalf uur schilde ren kinderen met plakkaatverf hun ei gen vlucht. Beide docenten zullen het thema verta len naar kinderen en geven volgend sei zoen een cursus, passend in het aanbod van de Kinderkunstschool, in het Dorpshuis Soesterberg. Judith Dekker geeft tekenen/schilderen voor kinderen van 10-12 jaar op woensdag van 16.00- 17.30 uur. Lucia Fransen geeft de cur sus "bouwen met klei" voor kinderen van 10-12 jaar op vrijdag van 16.00- 17.30 uur. Beide cursussen kosten f 120,- voor 12 lessen. Inschrijven op 21 juni of even bellen naar de cursusadmi nistratie van C-drie (12.30-17.30 uur) tel. 035-6022188. De klusjesdienst voor ouderen is ont staan om oudere mensen in huis bij te staan. De vrijwilligers komen op verzoek kleine klusjes doen. Daarbij kan worden gedacht aan het ophangen van een schilderij, de cv- ketel vullen, tl-buizen en lampen ver vangen, stopcontacten herstellen, rol gordijnen gangbaar maken en lek kende kranen repareren. Voor een klusje wordt 2,50 gulden in rekening gebracht. Voor twee klusjes moet dus vijf gulden worden betaald. Ook eventuele bijkomende mate riaalkosten worden in rekening van de aanvrager gebracht. De medewerkers verwijzen de oude ren desgewenst ook door naar hulpverleningsadressen. De Klusjes dienst is een initiatief van de drie ouderenbonden in Soest. Het centrale meldpunt van de Klusjesdienst is de SWOS, tel. 6023681. Bouwbedrijf G.W. v.d. Grift uit Soest gaat de nieuwe brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg bouwen. In middels heeft het bedrijf de opdracht voor het slopen gekregen. Over een maand, wanneer de bouw- en milieu vergunningen binnen zijn, krijgt het bedrijf de totale opdracht voor de bouw. Bouwbedrijf V.d. Grift gaat de brandweerkazerne voor 4,6 miljoen gulden bouwen (excl. btw). Dat is voor het slopen, de nieuwbouw, de installatie en de terreinafwerking. Voor het totale project heeft de ge meenteraad 7 miljoen gulden be schikbaar gesteld. Het eerste officiële coi Soester Kinderkoor, s terdagavond in het Gri ge, is van de eerste tot nuut een groot feest g zaal was uitverkocht en zowel de zangers a) genoten volop. Het amusementsgehalte optreden van de 60 kint en op sommige moment rend. De waardering merken aan het applau: reacties. Na het open voorzitster Bep Raden doek onder luid applaus na het voltallige Soest zich aan het publiek pr< De liedjes werden op geïntroduceerd door dir Na afloop was er een voor alle musici en kind verenigingslied nog ee zongen, bekroond mei applaus. Voor alle aanweziger avond die ze niet snel Volgend jaar hoopt he weer een spetterend op gen. Open repetitie Om de jeugd van Soe: van 6 t/m 13 jaar - er niging Overhees zijn/worden. De kos ten voor elke week anderhalf uur bow len bedragen 26,50 gulden per maand. De groep bowlt al achttien jaar. Mo menteel bestaat ze .uit zestien dames, van wie de dames Van den Akker, Roos en Luschen al vanaf het begin lid zijn. Bij mevrouw Van den Akker is informa tie verkrijgbaar, tel. 6018707. De Wegwijzer heeft woensdag aan Els van den Bosch van de Clini clowns een cheque ter waarde van 7.303,60 gulden overhandigd. Dit geld heeft de roomskatholieke ba sisschool door middel van een twee weken durende sponsoractie bij el kaar bracht. Aan de overdracht, die op het schoolplein plaatsvond, was een feestelijk tintje gegeven. Begeleid door tromgeroffel en luid ap plaus kreeg Els van den Bosch het geld symbolisch toegeworpen. Als clowns verkleed wierpen leerlingen uit groep acht zakjes en tennisballen naar de af gevaardigde van de Cliniclowns. De Foto: Goos van der Wilt 'Je zal maar een appartement voor jezelf hebben, met een eigen douche, eigen toilet, eigen zit-/ slaapkamer en een keukentje. Weet je, dat vind ik hartstikke fijn. Mis schien krijg ik ook nog een eigen wasmachine en mag ik zelf gaan ko ken. Dat bespreek ik wel eens met de leiding. Maar nu ben ik heel blij met mijn mooi huisje'. Jan Vermeulen (56) is sinds kort de rij ke bezitter van het appartement Willem Dreeslaan 15 in Zeist. Vol trots laat hij zijn kamer zien; een ruimë zit-/slaapka- mer met al zijn persoonlijke spulletjes erin. Of hij het niet vervelend vindt om zo alleen te zitten? 'Nee hoor, ik ga vaak een praatje maken aan de overkant en iedere dag komt de leiding bij mij. Ook heb ik een telefoon, zodat ze mij ook kunnen bellen en vragen hoe het met me gaat'. Cluster Zeist Donderdag 22 mei j.1. was het zo ver dat een woonvoorziening aan de Willem Dreeslaan in Zeist officieel door de bur gemeester van Zeist, dhr. R.G. Boekho ven, in gebruik werd genomen. De woonvoorziening is een deel van een nieuwe flat, waarin verstandelijk gehan dicapten een etage bewonen. Het zijn cliënten van de Willem de Jong Stich ting, een soortgelijke instelling als Ster renberg, waarmee sinds kort nauw wordt samengewerkt. De gemeente Zeist en het bestuur van de woning stichting De Seyster Veste zagen hierin een bekroning van een goede samen werking met de Willem de Jong Stich ting. Naast de Willem Dreeslaan werden te gelijk projecten ontwikkeld aan het Schepsplantsoen en in Nijenheim. In deze kleinschalige woonvoorzieningen wordt begeleiding geboden aan 37 zorg vragers met een verstandelijke handi cap. Voorheen woonden ze in de woon voorziening Sparrenheuvel in Bosch en Duin. De verhuizing naar de woonvoor zieningen in Zeist betekent voor de zorgvragers een integratie en normalisa tie in de vorm van: 'gewoon wat kan en speciaal wat moet'. Ze kunnen nu nor maal wonen in de buurt of wijk en be ter dan voorheen deelnemen aan maat schappelijke gebeurtenissen of proces sen. Willem de Jong Stichting De Willem de Jong Stichting is een christelijke organisatie die wonen en begeleiding biedt aan mensen met een verstandelijke handicap. De stichting beheert een aantal woonvoorzieningen in de provincie Utrecht. Naast dit woon- en begeleidingsaanbod levert de stich ting nog andere functies, zoals logeren, noodopvang, training, maaltijdverstrek king, naschoolse opvang en thuiszorg. Op 1 januari 1998 zal de Willem de Jong Stichting gaan fuseren met Sterren- berg, wat een meer intramurale organi satie is met kleine woonlocaties in o.a. Soesterberg. Volgens Marianne van Ra- venswaaij-Snoek, afdeling public rela tions en voorlichting van de stichting, zal deze fusie een nog breder zorgaan bod en -mogelijkheden tot gevolg heb ben, die positief zullen uitwerken voor alle zorgvragers en medewerkers van beide organisaties. 'De Willem de Jong Stichting en Ster renberg streven ernaar in de dienstver lening vóór alles tot uitdrukking te bren gen dat mensen met een verstandelijke handicap, mensen zijn met mogelijkhe den. Het uitgangspunt is de zorgvragers zo onafhankelijk mogelijk aan de sa menleving te laten deelnemen en alleen begeleiding aan te bieden op die terrei nen waarop hun mogelijkheden tekort schieten. Hierbij is het de bedoeling enerzijds de mogelijkheden van de zorg vragers te ontwikkelen en anderzijds hen te stimuleren van hun mogelijkhe den gebruik te maken', aldus Marianne. Ze voelden op 27 npvember 1993 de eerste "vlinders" (tijdens een carnavals uitstapje bij de Weesper Moppen); ver loofden zich op 27november 1994; gin gen op 27 november 1996 in ondertrouw en trouwden vorige week, in mei welis waar, maar toch op de 27e, in het ge meentehuis van Soest, of liever: Knollen dam. Het kersverse echtpaar Marchel Klomp en Diana van Gordingen is al ja ren actief in de Soester carnavalsvereni ging De Harre Knollen: hij als Raadslid, zij als Dansmarieke en trainster van de Dansgarde. Geen wonder dus dat het een onvervalste "Knolse"bruiloft werd. Foto: Loek van Walsem. De jongste is 34, de oudste tachtig jaar. De verscheidenheid in leeftijd is dus groot, maar toch hebben ze in elk geval drie dingen gemeen. Ze zijn vrouw, lid van de wijkvereniging Overhees en gek op bowlen. Elke woensdagmorgen komt de dames- groep bijeen in C-drie om de pinnen omver te werpen met een bowlingbal.

Soester Courant | 1997 | | pagina 8