aruohocK Zie de mens Hans Schoize in Oude Kerk Trema '87 viert tienjarig bestaan en naamsverandering in één keer Negende lokaal geopend bij De Bron Slakkenhuis tijdelijk 'Ecce Homo'-tempel Diplom: De Achtbaan viert 25-jarig bestaan In juli en augustus weer zomerkampen Vrije Teugel PVO behaalt eerste prijs! Soester worden t Rabob, Bromfietser valt Telefoon gestolen uit achtertuin 'Trainspotting' Expositie van 42 schilderijen Voortaan 'ROCde Amerlanden-vestiging Soest' Videoclip en open lessen WOENSDAG 11 JUNI 1997 SOESTER COURANT'1 CULTUUR(r WELZIJNi pagina is WOENSDAG 4 JU Permanente voorziening krijgt multifunctionele bestemming Oplettende buurman verjaagt inbrekers Computer gestolen uit bedrijfspand Strenge examt Uitvoering musical-mix gaat vooraf aan feestweek In de tunnel onder de Dalweg is een 49- jarige bromfietser ten val gekomen. Doordat de ketting brak, blokkeerde het wiel en ging de man met zijn voertuig onderuit. In MC Molendael werd hij behandeld aan schaafwonden en een pijnlijke elleboog. Uit de achtertuin van een woning aan de Koninginnelaan is een telefoontoestel gestolen. Een 22-jarige Soester merkte dit woensdagmiddag en deed aangifte bij de politie. Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Donderdag 12 juni: De grote hit van 1996 is een erg slim opgebouwd verhaal, grappig en onver wacht en met een universeel thema. Het gaat over Mark en zijn zogenaamde vrienden (dieven, leugenaars, psycho's, junks en losers) die de ellende van Edinburgh in de jaren negentig probe ren te overleven. Door hilarische en schokkende gebeurtenissen valt de groep vrienden uiteen. Alleen Mark weet door eigen inzicht zijn lot te ont lopen en kruipt uit de goot. De muziek is onder andere van Iggy Pop, Primal Scream, Blur, Brian Eno, David Bowie en Lou Reed. De film is gebaseerd op de roman "Trainspotting" van Irvine Welsh, de schrijver die de Britse arbeidersklasse uit de jaren ne gentig een stem geeft met verhalen vol hilariteit, cynisme en realiteit. Het leven van Mark bestaat uit bier drinken, biljarten, uitgaan, drugs en voetballen. Hij ziet zijn leven verande ren van de jaren tachtig naar negentig, van heroïne naar extacy, van Lou Reed naar Blur, maar ook van leven naar dood. Hij besluit een nieuw leven te gaan beginnen, los van zijn huidige le ven, en gaat naar Londen. Aanvang 20.30 uur. Entree f 9,-; CJP/ 65+f7,-. Zaterdag 14 juni: Jazzconcert met Triosonic Het laatste concert van dit seizoen wordt gegeven door Triosonic, een nieu we Nederlandse groep van ervaren jazz muzikanten met een gedegen achter grond in de klassieke muziek. Onlangs verscheen van Triosonic de eer ste en titelloze cd (A-Records ARP 73089). Deze schijf bevat een veertien tal eigen composities die in het cd-boek- je allemaal een korte beschrijving krij gen. En niet zonder reden, want met al1 deze stukjes is wel iets bijzonders aan de hand. Zo is een bijvoorbeeld de compo sitie "Klipzo", inderdaad enigszins een calypso, maar dan wel één met een paar vreemde elementen. Ook zijn er stukken waarbij gebruik wordt gemaakt van de door Arnold Schönberg ontwikkelde twaalftoonstechnieken of van structuren die verwant zijn aan de "harmolodics" van Ornette Coleman. De drie muzikanten van Triosonic zijn volledig gelijkberechtigd, er is ongeloof lijk veel interactie tussen de musici, en het geheel blijft hoe dan ook overzich telijk. Er wordt veel gebruik gemaakt van maat- en tempowisselingen en an dere aangename onverwachtheden. Zo kan een grillige improvisatie plaatsma ken voor een verbluffend eenvoudige melodie en is, althans voor de musici van Triosonic, de stap van een twaalf- naar een bluesje minder groot dan menigeen ooit vermoedde. Triosonic bestaat uit: Ferdi Schukking - saxofoons; Theo Hoogstins - contrabas; Menno de Bruin - drums. Aanvang 21.00 uur. Toegang f 10,-; le den f 7,50. In het kader van het culturele festi val "Ecce Homo" deze maand in Soest, is in de Oude Kerk een fasci nerende expositie te bewonderen van 42 schilderijen van Han Schol- ze (1933-1993). Hij woonde jaren lang bij zijn moeder in de Johannes Poststraat in Klaarwater. De autodidact Hans Schoize noemde zijn ragfijne potloodlijntjes "droedels". Op zijn veertigste verhief hij deze "krab bels" tot kunst en noemde zijn creaties "wandelingen". Neem een loep mee naar deze tentoonstelling van écriture automatique, die ontstond met oneindig geduld, passie en absolute perfectie. Hij begon in de linker bovenhoek van het witte papier (terra incognita) en te kende soms 24 uur achter elkaar door aan een labyrintisch netwerk van beel den en complexe structuren. "Ik wandel en noteer wat ik onderweg tegenkom". Onbekend Tijdens zijn leven volslagen onbekend bij het grote publiek (hij leurde nooit met zijn werk) en onopgemerkt in zijn woonplaats Soest, verscheen in 1995 een prachtig boekwerkje over hem: "Het veld heeft ogen". Schoize werd geboren op Java, had Tsjechische ouders en overleefde als jongetje een Jappenkamp in Semarang. Na zijn opleiding aan de Akademie voor Kunst Industrie te Enschede, werkte hij in Amsterdam bij Oyevaar Stolle en later bij Goed Wonen in de Leidsestraat als binnenhuisarchitect. Over sommige tekeningen deed hij ne gen maanden, met behulp van een loep lamp, totdat ook de laatste millimeter in de rechter benedenhoek van het witte papier was ingevuld. Hij liet een hoogst persoonlijk en vol strekt uniek oeuvre na. Hij zei geen ide ologie, geen religie en geen filosofie te hebben en dacfit evenmin in categorie- ën als mooi en lelijk. Zelf zei hij: "Drie emoties beheersen mij: de sensatie van de vervreemding, de fascinatie van de verrassing en de hallucinatie van de ver starring". Bij zijn leven exposeerde hij Amster dam, in Parijs, in Enschede, op Malta, in Brussel, etc. In 1995 werd zijn werk tentoongesteld in het Mondriaanhuis te Amersfoort. Nu dus in de Oude Kerk aan de Torenstraat in Soest. Geopend op vrijdag, zaterdag en zondag van 12 tot 5 uur. De toegang is gratis. Zie de mens Hans Schoize! J.V. Het zal nog wel een poosje duren voordat de naam "Trema '87" hele maal uit de Soester herinnering ver dwenen zal zijn. Toch is dat de be doeling nu de gemeentelijke instel ling voor basiseducatie (voor vol wassenen) is opgegaan in het regio naal opleidingen centrum (ROC) De Amerlanden. Toevallig valt de naamsverandering samen met het tweede lustrum. Volgende week woensdag (18 juni) vor men deze twee elementen de aanleiding voor een aantal feestelijke gebeurtenis sen in het Orlando-gebouw aan de Di Lassostraat. In de eerste plaats is dat de onthulling van het nieuwe naambord door Leonie Holl, directeur van de Unit Educatie van ROC de Amerlanden, waaronder de Soester vestiging voortaan ressorteert. In de tweede plaats zijn dat maar liefst twee bijzondere tentoonstellingen, die op die dag (maar ook verder nog) in het gebouw aan de Di Lassostraat te be wonderen zullen zijn. Ze worden om 10.30 allebei geopend door wethouder Neks Blommers en twee cursisten. De eerste expositie is een fototentoon stelling, waarin de geschiedenis van tien jaar Trema' 87 in Soest - o.a. in het schoolgebouw naast de Schakel aan de Klaarwaterweg - is vastgelegd in ca. 70 foto's, met medewerking van Foto Wil lem van Oosten; de tweede is een over zicht van "dierbare voorwerpen", die voor de cursisten en medewerkers van Trema '87 een bijzondere betekenis heb ben en speciaal voor de tentoonstelling zijn afgestaan. Beide tentoonstellingen zijn op 18 juni van 10.30 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.00 uur te bezoeken. In de week daarna kan men op afspraak (tel. 6025771) nog een kijkje komen ne- Vertrouwde klank Trema '87 heeft in de loop van tien jaar een vertrouwde klank gekregen. Daar voor kende Soest vanaf 1981 het (ge meentelijke) project "Alfabetisering en educatieve activiteiten", dat voortkwam uit de taallessen voor buitenlandse werknemers bij de Volksuniversiteit en de vrijwilligersgroep die een lees- en Voor kinderen van vijf tot en met twaalf jaar houdt De Vrije Teugel deze zomer weer twee vakantie kampen. Zowel van 21 tot en metv 26 juli als van 4 tot en met 9 au gustus is aan het Vedelaarpad plaats voor maximaal vijftig deel nemers. De zomerkampen van het kinderpa radijs hebben inmiddels een rijke tra ditie, Van maandagmiddag twaalf uur tot zaterdag rond het middaguur worden de kinderen beziggehouden met tal van activiteiten. Gekampeerd wordt er in tenten op het terrein van De Vrije Teugel, waar ook de maaltijden worden gebruikt. Leuke en spannende activiteiten, waaronder een bosspel, boodschap pen doen met de huifkar, een disco en een bonte avond, koken én afwas sen en sport, staan borg voor een plezierige en onvergetelijke vakantie week. De kosten bedragen, afhankelijk van het inkomen van de ouder(s) of verzorger(s), 190, 250 of 350 gulden. Hiervoor wordt alles geregeld en het is daarom verboden voor de kinde ren om geld en/of snoep mee te ne men. Op woensdag 25 juni houdt De Vrije Teugel een introductie-avond voor ouders die hieraan behoefte hebben. Deze begint om 20.00 uur in het kinderparadijs. Voor informatie over en opgave voor een van de twee kampweken kan contact worden op genomen met Leo van den Berg of Titia Tabak van De Vrije Teugel, tel. 6018136. Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 602 21 88 Cultureel Centrum C-drie rondt de cur sussen klassiek ballet en kleuterdans op vrijdag 13 juni af met open lessen. Alle geïnteresseerden zijn welkom. Ouders, vriendjes, opa's en oma's maar ook kin deren die misschien in september willen starten met een cursus. Carolien Botte- ma, de docente start de open lessen met de jongste groep om 14.45 uur. De leef tijd is 4-5 jaar. Vanaf 15.30 uur zijn de 5-6-jarigen aan de beurt. Om 16.30 uur laten de 6-7-jarigen hun verrichtingen zien. Ten slotte zijn de balletleerlingen van 7, 8 en 9 jaar om 17.30 uur aan de beurt. De open lesmiddag wordt afgesloten door de oudste groep kinderen (12/13 jaar) om 18.30 uur. Niet traditioneel met een presentatie, maar met een heu se videoclip! De clip is samen met de leerlingen tot stand gekomen en laat op een theatrale manier zien wat er naast klassiek ballet nog meer geleerd is. Er is ook kennis gemaakt met modern bal let, improvisatie en compositie. De Gouden Schoen van Trema-cursist Bussaya Lertivilai uit Thailand is een van de tientallen "dierbare voorwerpen die op de tentoonstelling te zien zijn. Hij won hem bij een hardloopwedstrijd over vijf kilometer. schrijfcursus voor semi-analfabete Soes- ters organiseerde. Het project groeide gestaag; zowel het rijk als de gemeente zorgden voor finan ciële ondersteuning en in januari 1987 verhuisde het project naar het schoolge bouw aan de Klaarwaterweg. In augus tus van dat jaar startte Trema '87 (fei telijk een afkorting van Taal, Rekenen en Maatschappelijke oriëntatie - de be langrijkste cursusonderdelen) officieel als gemeentelijk centrum voor basis educatie. Ook daar kampte men algauw met ruimtegebrek; na enige tijd werd er op maar liefst zeven verschillende loca ties les gegeven, ook al omdat de taai trajecten voor anderstaligen toenamen. In juni 1995 verhuisde Trema naar het Orlando-gebouw, de voormalige Alfrink-mavo aan de Di Lassostraat, waar het kon beschikken over voldoen de lokalen en andere ruimten. Schaalvergroting Door wetswijzigingen en de door Den Haag afgedwongen schaalvergroting werd Trema '87 nog geen jaar later - op 1 januari 1996 - opgenomen in het Cen trum voor Volwasseneneducatie (CVE) Oost-Utrecht, samen met een aantal soortgelijke instellingen uit de regio. Op zijn beurt fuseerde het CVE in juli van dat jaar bestuurlijk met ROC de Amer landen, wat op 1 januari ook leidde tot de fusie van de instellingen zelf. In ver band met de naamsbekendheid in Soest hield Trema '87 zijn naam nog enige tijd aan, maar daaraan komt volgende week officieel een einde. Het werk wordt voortgezet onder de naam ROC de Amerlanden-vestiging Soest, met op dit moment ca. 280 cursisten en 25 mede werkers (waaronder 14 docenten). De Soester muziekvereniging PVO heeft afgelopen zaterdag een dik verdiende eerste prijs in de wacht gesleept. Dat gebeurde tijdens een muziekconcours in Gorinchem. Drie jaar geleden verkeerden de orkest leden nog in een mineurstemming, toen het orkest tijdens een concours in Veen- endaal degradeerde. Nu hebben ze de opgaande lijn weer duidelijk te pakken. Vorig jaar behaalde het orkest al een tweede prijs in Eibergen, maar in Go rinchem werden de prestaties beloond met een eerste prijs. Het concours vond plaats onder auspi ciën van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen (ANUM). PVO startte met het licht voetige nummer "Caribbean Beauties", waarna direct het zwaardere werk moest worden aangepakt. Het monumentale "The Castle of Bray" werd overtuigend en met grote inzet gebracht, waarna PVO afsloot met het keuzewerk "Tales from Finland". De jury roemde vooral het gediscipli neerde spelen van PVO, dat onder lei ding stond van dirigent Peter Rieken, en de harmonieuze klankverhoudingen en opbouw. Dit alles was dus goed voor een eerste prijs en een lovend juryrap port. Het leerlingenorkest van PVO neemt komende zaterdag deel aan een con cours in theater De Flint, Amersfoort. Het harmonieorkest is donderdagavond te horen en te zien bij de intocht van de Avondvierdaagse. Vakantie? Zoq kunt betalen. E Ga eerst langs regelt u snel uv cheques, reisve de internationj gevallen (Rabo vakantie is een handig om cor bij geldautoma betaalautomat van een voord' contant geld vi hebt u met de creditcard die i De kleuters van De Bron hebben gistermorgen op feestelij ke wijze een nieuwe lokaal in gebruik genomen. Het aantal lesruimten van de protestants-christelijke basisschool komt hiermee op negen. Met 260 kinderen is De Bron één van de, zo niet dé grootste basisschool van Soest. In het gebouw aan de Sweelinckstraat bestaan 8,9 formatieplaatsen en om die reden heeft de school recht op negen lokalen. Tot voor kort werd al gebruik gemaakt van een noodgebouw, nu beschikt De Bron over een perma nente voorziening die tussen het kleutergedeelte en gebouw is gebouwd. Het lokaal zal door verschillende groepen voor verschillende doeleinden worden gebruikt. Directeur B. Weistra van De Bron is, net als de andere leerkrachten en de kinderen, uitermate in Zijn sas met het lokaal. "Zeker gezien de klassen verkleining is het voor ons bijzonder gunstig dat we nu een multifunctione le ruimte erbij hebben. Foto: Goos van der Wilt Toen de wijken Klaarwater en het Smitsveen begin jaren zeventig uit het veen werden getrokken, moes ten er natuurlijk ook lagere scholen komen. Zo verrees aan de Van Ha melstraat de Achtbaan, de rooms- katholieke basisschool bestaat in middels 25 jaar. Deze maand staan zes dagen in het te ken van het jubileum. De 'aftrap' is op donderdag 19 juni. Dan voeren de 75 Een oplettende buurman heeft voorko men dat spullen werden gestolen uit een woning aan de Vosseveldlaan. Hij hoor de vorige week woensdag glasgerinkel bij zijn buren en ging een kijkje nemen, omdat hij het niet vertrouwde. Bij de woning zag hij twee mannen die ervan door gingen. Hij zette de achtervolging in, maar kon ze niet achterhalen, de sur veillerende politie die toevallig in de buurt was, evenmin. Toch heeft de ac tie van de buurman geholpen, want de betrapte inbrekers konden niets uit de woning meenemen. leerlingen van de drie hoogste groepen, negen oud-scholieren en twee leraren de musical 'Carrousel' op. Het is een mix van zeven musicals die eerder op school werden uitgevoerd. Bij de twaalf liedjes worden de acteurs begeleid door live muziek van een combo. Kaarten kosten 2,50 gulden per stuk en zijn verkrijgbaar op school bij de heer Sturkenboom (16.00-17.00 uur), bij mevrouw Dorres- tein, Gerrit van de Veenstraat 41 (18.00-20.00 uur) of aan de zaal (van af 19.30 uur). De uitvoering vindt plaats in het Baarnsch Lyceum, maar de mu sical kan ook op woensdag 25 juni wor den bijgewoond in het gebouw van De Achtbaan aan de Van Hamelstraat. De school heeft niet te klagen over toe loop. Dit jaar wordt les gegeven aan 245 kinderen. Voor hen is de feestweek ge- Een computer, toetsenbord, muis en beeldscherm zijn buitgemaakt bij een inbraak in een bedrijfspand aan de Nieuwegracht. De dader had een raam geforceerd, alvorens hij zich de spullen toeëigende. Op de Achtbaan is het binnenkort feest ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de school. Foto: Goos van der Wilt organiseerd, die gestalte krijgt van maandag 23 tot en met vrijdag 27 juni en het eenvoudige, maar alleszeggende thema 'feest' heeft meegekregen. Op de 23e verzorgt circus Kristal een circusdag met tal van activiteiten. De volgende morgen is in de Joanneskerk een feestelijke viering, gevolgd door een musical voor alle leerlingen. Ontbijten doen de kinderen op woens dag 25 juni op school. Daarna maken ze een feestkrant en volgt de grote feest avond voor ouders, oud-leerlingen en hun ouders en voormalige medewerkers van De Achtbaan. Een sport- en speldag staat donderdag 26 juni op de rol. En tussen 17.00 en 20.00 uur houdt de school een fancy fair. Van de opbrengst wil De Achtbaan een tweede Foster Parents Plan-kind adopteren. In 1982 gebeurde dit voor de eerste keer. De festiviteiten worden vrijdag 27 juni afgesloten met een speurtocht/vossen- jacht en de aanbieding van cadeaus aan de school én Foster Parents Plan. Wie deze maand 't Slakkenhuis aan Voorverkoop G Het laatste weeken staat in Soest al jai van de Gitdefeester rieerd programma i tijd en bevolking! naar zijn/haar gad Hp en rond het Blaak en aan de F zullen tienduizend actief deelnemen, van de activiteiten, starten dit jaar op gustus en duren to tember. goede ervaringei reden geweest om d de Dalweg 183 tegenover het ge meentehuis binnentreedt, waant zich in een klein tempeltje van de Kunst. De pilaren zijn omzwachteld met witte stof en in het midden staat een "altaar" met een Dali-achtige engelfiguur van Gustavo Beckel- mann (1963) uit Paraguay. Als geen ander heeft Jean-Marie van Staveren (1946) het culturele festival thema "Ecce Homo" (zie de mens) in de ziel getroffen. Haar zes prachtige acryl- linnen schilderijen, geïnspireerd door oud-Iraanse en Letse mythologie-motie ven, verhalen de strijd in mens tussen leven en dood, macht en onmacht, licht en donker. Nog even laat de Soesterbergse kunste nares twee abstracte doeken zien ("zon der titel"), maar alle aandacht wordt ge trokken door haar nieuwe creaties, die veel figuratiever zijn. Zie de mens van Staveren, die haar eigen persoonlijke mythe verpakt in oeroude verzinsels uit de wereldliteratuur. Tussen gedempte, gelaagde kleuren. Houd in deze sacrale ruimte even de adem in en mediteer over uw eigen plek op aarde. U staat op gewijde grond. Kunst als religie. Beekelmann Het is ongelofelijk hoe de vier surrea listische beelden op de grond van een beeldhouwer uit Zuid-Amerika de sfeer kunnen versterken en aanvullen. Beekelmann staat ook in de Beeldentuin van de Hazelaar aan de Bosstraat (bent u daar al geweest?) en was vorig jaar ook al in Soest aanwezig. Hij geeft on- f werkelijke dromen vorm in brons en blauwe metalen repen, poëtische im pressies, grillig en boeiend. Daarnaast exposeert hij nog drie kleinere juweel tjes. Religieus of niet, kom even binnen in het Slakkenhuis en denk na over waar u in het fin-de-siècle mee bezig bent. Over het leven, dat in rook vervliegt. Kijk, maar geniet met mate, want het brengt uw gezondheid ernstig schade toe. Openingstijden: vrijdag en zaterdag van tien tot vijf uur, zondag van één tot vijf uur. De toegang is gratis. Van 1 tot en met 29 juni. J.V. Eind mei hebben 31 Ie balletstudio Sylvia Re ballet-examen gedaan, werden afgenomen dot beth Hill, verbonden roemde Royal Academ (RAD) in Londen. De RAD tracht het ball de hele wereld al sinds zo hoog mogelijk niveau t betekent dat er strenge gesteld aan de aangesloi len, zoals die van Sylvia I leerlingen is het een plezi en een extra stimulans best te doen. Zo leren z« tijd al zichzelf te presente beste kant te laten zien. Ditmaal namen 31 leerlii studio Sylvia aan de e> zes verschillende nivea Primary, Primary en Gr: In de Pre-Primary laten jaar) 22 oefeningen zien en 15 jaar) zijn dat er twee solodansen. Eer echte examens konde: examen afleggen, zoda ten wat er van hen wen de familie kon komen c ballerina's ze geleerd h

Soester Courant | 1997 | | pagina 16