D00 Yan Dam Sports raakt gevoelige snaar Softbalsters ruiken al aan titel r oïï\ iraai^n Soester schakers onderuit in finale Knickerbockers op zoek naar oud-leden voor boek Receptie 75-jarige De Snoekbaars Vertrek Esther van der Spek aderlating voor Stam/SoVoCo uwe Remise Otto en Van Hengel; verlies Muis en Vermulst ieireo SCHAKEN raat 4, Soest ■6026900 VOLLEYBAL Baarnsch Lyceum Nederlands kampioen met softbalteam TENNIS Soester favorieten op B-toernooi van TV Soest-Zuid ATLETIEK Dick van den Broek verbetert 10 jaar oude clubrecord Mart van Hal neemt optie op Domstadtrofee SOESTER COURANT PAGINA 13 AGINA 12 I WOENSDAG 18 JUNI 1997 Hoek, Kareisen en Stomp bespannen rackets van toppers op Heineken Trophy Voorsprong op concurrent Falcons vergroot HONK-/SOFTBAL Open dag aan Koningsweg op zondag 22 juni Dubbel feest voor John Hibbel en Bert Giele TENNIS i&xy** voor dieren uende Amur- iwluipaarden 2 zien. In het in Rhenen. BS Met goed hang- t sluitwerk is de kans op woninginbraak stuk kleiner geworden, ip basis van kennis, ervaring breide testen is er in samen- t de politie een nieuwe reeks sscharnieren ontwikkeld, die aan de strenge eisen van het e Keurmerk Veilig Wonen'. rs. Maar goed nieuws voor u. /er. Daarom zijn er nu geheel )eze zijn uitgebreid getest en ïvingen doorstaan. De prijs... Idoet aan alle keuringseisen. gewend bent heeft u ook bij /aliteit tegen de laagste De Soester Schaakclub heeft geen kans gezien de beker van de Sticht- Gooise Schaakbond in de wacht te slepen. Na bijna vier uur spelen ble ven de Soeslers vrijdag met lege handen zitten, terwijl tegenstander SOPSWEPS'29 voor de derde maal met de eer ging strijken. SOPSWEPS'29 is een acroniem van "Samen Op Pad Spelen Wij Een Potje A Schaak", waarbij 29 slaat op de oprich- f tingdatum: 29 februari 1992. De thuis basis is Oud-Valkeveen (een speeltuin- tje in de gemeente Naarden). Omdat SOPSWEPS'29 niet over een eigen speellokaal beschikt, werd de finale in het clubgebouw van de Soester Schaak- Club aan de Parallelweg in Soest ge speeld. Mare Vermulst is zijn vormcrisis nog niet te boven en speelde vanaf de ope ning een moeilijke partij. Een verkeer de zetvolgorde kostte hem een pion en dat was eigenlijk al fataal. Dat Vermulst zich niet op zijn gemak voelde was te merken aan zijn tijdverbruik. Met nog anderhalve minuut over voor vijftien zetten probeerde hij zijn tegenstander nog op een dwaalspoor te brengen, maar dat lukte niet: om kwart voor elf was het 1-0 voor SOPSWEPS'29. Aan bord één verdedigde Hugo van Hengel bekwaam de Soester eer. Tegen een sterke tegenstander kon hij de stand in evenwicht houden. In gelijke stelling wilde geen der partijen iets riskeren. Na vijftien zetten omzichtig positioneren werd dan ook de vrede getekend. Gerrit Meine Muis speelde een zeldza me opening (1. Pf3 b6 2. e4 Lb7). Hier uit ontstond een boeiend gevecht met afwisselende kansen voor beide partijen. Een oud schaakgezegde luidt: "De spe ler die de laatste fout maakt, verliest". Muis maakte in tijdnood een positionele fout, waardoor zijn koning bloot werd gesteld aan allerlei dreigingen. Zelfs een dame-offer voor een ver doorgeschoven De Soester schakèrs verloren de fina le met 1 -3, maar mogen volgend seizoer wel uitkomen in het nationale bekertoer- Foto: Goos van der Wilt vrijpion mocht niet baten. Om half twaalf moest de Soester opgeven en daarmee was SOPSWEPS'29 beker kampioen. De wedstrijd van Bram Otto was dus alleen maar voor de statistiek belangrijk. Jammer, want Bram had kansrijk spel nadat hij in het middenspel een pion gewonnen. Toch was zijn stelling daar door verzwakt. In extreme tijdnood kon Otto ternauwernood de 40e zet nog' ha len. In de eindstand kon hij nog probe ren voor de winst te gaan, maar hij be sloot na overleg met de wedstrijdleider tot remise. Hierdoor werd de einduitslag op 3-1 bepaald. Ondanks dit verlies zal Soest volgend seizoen de Sticht-Gooise Schaakbond vertegenwoordigen in de landelijke be kercompetitie. prijs Op sportief gebied heeft Stam/ SoVoCo de eerste nederlaag gele den. De eerstedivisieploeg is Esther van der Spek kwijtgeraakt aan Piet Zoomers/Dynamo dat dit seizoen promoveerde naar de eredivisie. De hoofdaanvalster, die bij de jeugd van Stam/SoVoCo begon, was de laatste ja ren de belangrijkste speelster van het Soester team. Haar vertrek betekent dan ook een aderlating voor de volleybal- ploeg. In voorgaande seizoenen had ze al aanbiedingen op zak van eredivisie clubs, maar tot voor kort hield ze de boot steeds af. Nu ze haar studie heeft afgerond, koos ze toch voor een avon tuur op het hoogste niveau. In Apeldoorn wordt ze mogelijk weer ploegmakker van Erna Boonzaayer die in de periode '93-'96 voor Stam/SoVo- Co uitkwam. De spelverdeelster werd dit jaar kampioen met Piet Zoomers/ Dynamo. Naar het schijnt zou ze in de eredivisie niet helemaal zeker zijn van een basisplaats en zou ze zijn gevraagd terug te keren naar Soest. Hoe de formatie van de nieuwe trainster Inge Olthof er precies komt uit te zien, is op dit moment niet bekend. Onzeker is of Petra Hendrikse en Judith Meer- ding beschikbaar blijven voor het eerste team. In de afgelopen weken hebben verschillende volleybalsters meegetraind bij Stam/SoVoCo, maar volgens voor zitter Leo Verver staat het niet vast wie er komend seizoen daadwerkelijk voor de club zullen uitkomen. Het jongens softbalteam van het Baarnsch Lyceum is zaterdag Ne derlands kampioen gewordenl Met de meisjes legde de school beslag op de vierde plaats. Na de eindzege in de poule wonnen de jongens in de halve finale van Blauca- pel uit Utrecht (14-8). In de finale van de NK, die voor de 33e keer werden gehouden, was het Staring College uit Lochem tegenstander. De eerste inning bleek beslissend. Na een 4-0-achter- stand sloeg het Baarnsch Lyceum onder meer vier homeruns en die klap kwa men de Lochemmers niet meer te bo ven. Het werd nog wel spannend, maar het Baarnsch Lyceum eiste de titel op: 14-12. C" Bij Soest-Zuid wordt deze week het jaarlijkse B-, C- en D-toernooi ge houden. Aan de Bosstraat worden zondag de finales gespeeld. Favorieten bij de dames zijn de zussen Saskia (Soestdijk) en Sonja Huizinga (Soest-Zuid), van wie de laatste vorig jaar het toernooi op haar naam schreef. Bij de heren zijn Xander de Groot en Freddy Forger het hoogst geplaatst. De teamgenoten van Soest-Zuid treffen el kaar eventueel in de finale. Dit was vo rig jaar ook het geval. De Groot won toen in drie sets. Het clubrecord op de 10 kilometer dat Gert de Ruygt van AV Pijnen burg al tien jaar achter zijn naam had staan, is gesneuveld. De dader is Dick van den Broek die in de in ternationale Zeebodemloop in Le lystad een tijd van 49.02 neerzette. Hiermee dook hij ruim twee minuten onder zijn eigen record en was hij een minuut en twee tellen sneller dan De Ruygt in 1987. Met zijn 49.02 zou Van den Broek vorig jaar tot de tien beste Nederlanders hebben gehoord. In Lely stad moest de Soester van zijn landge noten alleen Bert van Vlaanderen en Gerard Kappert voor laten gaan. Twee Russen legden beslag op de plaatsen één en twee. Van den Broek, die dus als vijfde eindig de, vertrekt deze week naar Bad Hof- gastein, waar hij onder leiding van René van Zee een trainingsstage van tien da gen volgt. In Oostenrijk zal hij, evenals vorig jaar, deelnemen aan twee wedstrij den. Tijdens de Nederlandse kampioen schappen voor A-junioren in Amster dam is Marloes Heerkens vijfde gewor den op de 100 meter. Heerkens verbe terde haar persoonlijke record met één- tiende van een seconde en kwam uit op 12.33. De open regionale baankampioen- schappen, die op de kunststofbaan O vervecht van Utrecht plaatsvinden en waar gestreden wordt om de Domstadtrofee, bestaan uit wed strijden over diverse afstanden. Mart van Hal strijdt in de vetera- nenklasse mee op drie loopafstan den. De laatste wedstrijd over 5 kilometer vindt plaats op 24 juni. De eerste twee wedstrijden zijn succesvol voor Mart van Hal verlopen. Op de 3 kilometer behaalde zij met een tijd van 11.25 een tweede plaats. Op de 10 kilometer won ze. Haar tijd van 41.12 was goed, gezien het warme, onweersachtige weer. Na 5 kilometer had zij nog een tussentijd van 20.25. In de tweede helft van de race kende zij echter enig verval. Alle klas sen werden in een serie gelopen. Met haar resultaten op de 3 en 10 kilometer staat zij hoog in de tussenrangschikking. Het moet vreemd lopen als de da mes van de Knickerbockers het kampioenschap niet behalen. Na elf van de twintig wedstrijden hebben de softbalsters een voorsprong van zes punten op Falcons, de nummer twee in de tweede klasse. De marge met de concurrent werd maandagavond in Lelystad vergroot. De Knickerbockers won de uitwedstrijd met 3-7. In Soest was Falcons al met 19-4 verslagen. Het kostte de dames echter moeite om Falcons van zich af te houden. Na twee innings was het nog 3-2 voor de ploeg uit de polder die voor haar wellicht laat ste kans op de titel knokte. Mede door een homerun van Liset Strijker kwam de Knickerbockers in de derde slagbeurt langszij en werd het zelfs 3-7. Hierbij bleef het. Van Blue Soeks hadden de Soesters aanzienlijk minder tegenstand te duch ten. In de eerste inning werden niet minder dan achttien punten genoteerd, onder meer via enkele homeruns. Daar na nam de Knickerbockers wat gas te rug en eindigde de wedstrijd met de stand 23-8. Heren In de eerste inning van het duel met Domstad Dodgers kwamen de heren vrijdagavond op een 1-3-achterstand. De Utrechters scoorden met goed gesla gen ballen die moeilijk waren te verwer ken voor de infielders. Door een opof feringsslag van Leo van Laar redde Peter Janssen de eer voor de Soesters. Tot de vierde inning zou er niet meer worden gescoord, daarna liep Domstad Dodgers uit naar 1-17. In de laatste po ging de stand een beter aanzien te ge ven, scoorde de thuisclub nog viermaal, Doordat het archief niet compleet is, weten ze bij de Knickerbockers niet precies hoe oud de honk- en softbalvereniging is. Het moet on geveer 25 jaar geleden zijn dat de club onder de naam SEC Flyers werd opgericht. Reden voor de club op zondag 22 juni een familiedag en een open dag te houden. Iedereen is vanaf 10.00 uur welkom op het sportpark Koningsweg. Tot half elf kan men zich opgeven voor het softbal- toernooi, maar alleen kijken mag ook. Wie geen wedstrijden wil spelen, maar wel tegen een bal wil slaan, kan onder begeleiding zijn slagkracht beproeven bij de slagmachine of anders plaatsnemen op het terras of in de kantine. De dames van de Knickerbockers heb ben een sponsorloop georganiseerd, waarvoor men ook zondag nog kan in tekenen. Verder staan diverse sportieve spelletjes op het programma en in een speciale softbal-kraam liggen hand schoenen, petten, t-shirts en andere spullen die voor een redelijke prijs kun- Net in of net uit? De moeilijke beslis sing ligt bij de scheidsrechters. Foto: Goos van der Wilt maar de wedstrijd was toen al verloren: 5-18. nen worden gekocht. Wanneer de Knickerbockers het 25-ja rig jubileum beleeft, is nu niet exact be kend. Mede daarom is de club op zoek naar oud-leden die wellicht kunnen hel pen om de geschiedenis van de vereni ging in te kleuren. De vereniging houdt zich aanbevolen als het gaat om infor matie over de begintijd, zoals oude teamfoto's, krantenknipsels én sterke verhalen over vroeger. Vast staat dat de honk- en softballers in de jaren zeventig begonnen onder de naam SEC Flyers. In de beginjaren werd gespeeld op de Bosstraat-West. Zeer waarschijnlijk verhuist de Knicker bockers terug naar dit terrein, vermoe delijk over twee of drie jaar als de clus tering van sportaccommodaties is gerea liseerd. Rond de verhuizing wil de Knicker bockers een boek uitgeven over de his torie. Zodra de club op de nieuwe ac commodatie is gehuisvest, wordt ook het 'ongeveer' 25-jarig bestaan gevierd. Daarom wordt komende zondag op iets bescheidener wijze stilgestaan bij het jubileum. De toptennissers die deelnemen aan de Heineken Trophy in 's Her togenbosch verschijnen deze week via Studio Sport elke dag op het te levisiescherm. Achter de schermen wordt ook een topprestatie geleverd door Piet Hoek, Bart Kareisen en Rob Stomp van Van Dam Sports. even afchecken of ze het nog precies zo willen. Sommige spelers zijn in het be gin van een toernooi nog zoekende en laten hun rackets op verschillende ma nieren bespannen." In Den Bosch komen de topsporters ook zelf hun rackets brengen, in Am sterdam, waar het bespan-centrum toe gankelijk is voor publiek, laten de ten nissers dit in de regel liever over aan hun coach of begeleider. Maar contact met de hoofdrolspelers is er wel. "Van hun kant is er wel degelijk interesse voor de mensen die tijdens een toernooi aan het werk zijn. En als iemand lekker in zijn vel zit en heeft gewonnen, is de wis selwerking natuurlijk extra goed. Je ziet meteen wie er heeft gewonnen of verlo ren." Element In de zogenoemde 'keel' van de Funtus in Loosdrecht is wel wat te halen voor vissers. John Hibbel en Bert Giele bewezen het tijdens de vierde wedstrijd van de zomercom petitie van De Snoekbaars. Op de dag dat de hengelsportvereniging een receptie hield ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan, waren Hibbel en Giele bootmaatjes. Ze werden eerste in respectievelijk de eerste en de tweede divisie. De als eerste geplaatste Anke Huber uit Duitsland kwam voor haar eerste partij al even een kijkje nemen bij Bart Kareisen die deze week de rackets van tientallen toptennissers bespant tijdens de Heineken Trophy in 's Hertogenbosch. en D-toernooi van Soest-Zuid. Overal komen ze, voor het 'pistool' van Pete Sampras, het 'kanon' van Boris Becker, het vizier van Monica Seles, maar ook voor de rackets van lokale beroemdhe den als Xander de Groot en Saskia Hui zinga. Het grote verschil? Hoek: "Bij de profs heb je voor tachtig, negentig procent te maken met darmsnaren, terwijl die in het recreatietennis door nog geen tien procent worden gebruikt. Darmsnaren kosten meer dan honderd gulden en die mannen rossen er op een dag tussen de vier en de acht uit. De spelers nemen hun eigen snaren mee en ze willen het liefst dat je ze zo kort mogelijk van te voren bespant." Archief Van de meeste topspelers is een archief aangelegd van hun speciale wensen voor de bespanning. Want elke tennisser heeft zijn eigen speelstijl en, afhankelijk van het racket waarmee hij de baan op gaat, eigen voorkeur. "In het begin is het Op topdagen nemen de bespanners soms wel dertig rackets onder handen. Vooral in de ochtend en tegen de avond spant het erom, maar Piet, Bart en Rob voelen zich in hun element op het ter rein van het Autotron in Rosmalen (ge meente 's Hertogenbosch). "Er liggen nu elf grasbanen en voor het eerst spelen de dames en heren tegelij kertijd. Het aantal toppers neemt toe. Heineken sponsort natuurlijk niet een toernooi als ze er geen toekomst in ziet. Na Halle en Queens is dit één van de toernooien die bij de betere tennissers goed bekend staat en als belangrijke opstap wordt gezien op weg naar Wim- bledon." De All England Open, dat over enkele weken begint, is nog steeds het meest prestigieuze tennistoernooi van de we reld. En elke speler droomt ervan het een keer op zijn naam te schrijven. Het lukte Krajicek vorig jaar, waarmee hij tevens de eerste Nederlander singelaar is die een Grand Slam-titel heeft gewon nen. De mannen van Van Dam Sports zien éen optreden tussen het heilige gras ook wel zitten. Hoek: "Het zou inder daad leuk zijn om later te kunnen zeg gen dat je ook op Wimbledon of in New York hebt bespannen. Wie weet." Hibbel had binnen een half uur al acht vissen gevangen. Giele begon toen ze nuwachtig te worden, omdat hij nog geen één keer beet had gehad. Maar hij herstelde zich prima en won met een to tale vislengte van 6.05 meter. Hibbel kwam tot 7.37 meter. Jan Groe- newoud werd tweede met 6.18 meter. De vissers moeten nog het wedstrijdre glement doornemen om te bekijken of Groenewoud in aanmerking komt voor diskwalificatie. Hij had zijn boot aan de jagershut vastgemaakt en telkens als hij Met hun vakkundigheid hebben de mannen van de Soester sportzaak de laatste jaren een hoge positie afgedwon gen op de rankinglijst van bespanners. Voor de meest uiteenlopende toer nooien ontvangen ze invitaties. Of de ondergrond van de tennisbanen nu gras (Heineken Trophy in 's Hertogenbosch), hardcourt (ABN Amro in Ahoy Rotter dam) of gravel (het Grand Slam Roland Garros in Parijs en het Grolsch Open in Amsterdam) is, overal oogsten ze waar dering voor hun fijngevoeligheid bij het bespannen van de snaren en spelen ze in dat opzicht de eerste viool. In Den Bosch worden deze week de rackets van onder anderen Michael Chang, Thomas Muster, Mary Pierce, Sabine Appelmans, Anke Huber en de vaderlandse vaandeldragers Richard Krajicek, Paul Haarhuis, Sjeng Schalken en Brenda McCarthy-Schultz aan hun handen toevertrouwd. Het is genieten voor het plaatselijke super-trio dat er overigens ontspannen onder blijft. Erkenning pijn in zijn rug kreeg, maakte hij een wandelingetje op de wal. Aan de vierde wedstrijd deden 25 vis sers mee. Later op de dag kwamen veel meer leden van De Snoekbaars naar res taurant Eemlust in Baarn, waar de re ceptie plaatsvond. "Voor je gevoel als vakman is het leuk dat je dit meemaakt. Het is een erken ning en natuurlijk stimulerend. Je doet weer op een andere manier ervaring op in je vak en kunt hierdoor verder kijken dan Soest en Baarn," zegt Hoek. Hetgeen niet betekent dat de mensen van Van Dam hun neus ophalen voor de regionale toernooien. Deze week zijn ze aan de Bosstraat als vanouds net zo druk in de weer tijdens het open B-, C- Foto: Goos van der WiJt Het bestuur van de Snoekbaars heft het glas op het jubileum van de hengels portvereniging.

Soester Courant | 1997 | | pagina 13