Hulde aan drie oud-organisatoren Soester bedrijfssportcompetitie Drie clubs krijgen bijdrage uit sportstimuleringsfonds Pijnenburgers in New York Uw ƒ16,50 goed besteed B. JANSEN Mm Anton Geesink geeft judoles Duivenberichten Ussm bezorgt ruim een miljoen mensen in ons land heel veel plezier. Het is een hobby voor jong en oud. Om met een gerust hart te kunnen vissen moeten natuur lijk wel de papieren in orde zijn. Gelukkig is het aantal zwartvis- sers, mensen zonder een geldige Sportvisakte, de laatste jaren ge daald van veertig naar 27%. En dat is belangrijk, want met het geld van de Sportvisakte wordt veel goeds gedaan voorde visstand in Nederland. Papieren in orde? Simpele vuistregels Vissen op TV Uw eigen Visdagboek Wees verstandig met lood Sportvisakte met kortingsbonnen! Aparte vis gevangen? WOENSDAG 18 JUN11997 AGINA 14 Vier winnaars bij zaalvoetbaltoernooi voor bedrijven FIETSENHANDEL F b* SOESTER COURANT PAGINA 15 ZAALVOETBAL Jonge Budo Ryu-ers in Slagharen DE VRIENDSCHAP Zonder J. Brink, J. Elderman en J. van Essen zouden ruim achthon derd medewerkers van tientallen Soester bedrijven dit jaar niet heb ben kunnen deelnemen aan de be- drijfssportcompetitie. Het drietal heeft niets meer met de organisatie te maken, maar was tientallen jaren wel de motor van het evenement. Brink, Elderman en Van Essen waren de eregasten tijdens een informele bij eenkomst voor medewerkers, waarmee donderdagavond een punt werd gezet achter de 35e editie van de gezellige toernooien. De huidige coördinator Ri- nus Valk liet wat flarden uit de geschie denis passeren, zette zijn voorgangers in het zonnetje en bood hen een fraaie pennenset aan. In de beginjaren waagden de werkne mers zich ook nog aan technische atle- tiek-nummers, cycle-cross, zwemmen, vissen en handbal. Van het toenmalige aanbod hebben alleen veldvoetbal en volleybal het 'overleefd', al heeft atletiek de weg terug gevonden in de vorm van de bedrijfsestafette die tijdens de jaar lijkse Stratenloop wordt gehouden. Te genwoordig zijn basketbal en zaalvoet bal vaste onderdelen geworden van de bedrijfssportcompetitie die nog steeds onder auspiciën van de Soester Zaken- kring wordt georganiseerd. Elderman was al in 1963 bij de eerste bedrijfssportcompetitie betrokken. Brink kwam er twee jaar later bij, Van Essen volgde spoedig daarna als be- drijfsfunctionaris en na het vertrek van G. Kruimer als voorzitter van de com missie, een functie die hij ruim vijftien jaren vervulde. Het drietal was bij de buitenevenemen ten steevast te vinden in de caravan. En in Beukendal waren ze niet weg te slaan uit het wedstrijdhokje, ook niet als de lichten in de zaal doofden en de deelne mers zich in de kantine te goed deden aan de onvermijdelijke schalen met bit tergarnituur en hun vochtverlies com penseerden. Sporen De Soester Zakenkring, waar 120 on dernemingen en zaken bij zijn aangeslo ten, stond eind 1990 voor een probleem. Van Essen, Brink en Elderman maakten een einde aan hun carrière als organisa tor en niemand durfde in hun sporen te treden. De hulp kwam op het laatste moment, begin 1991, uit de hoek van de clubs. Mede dankzij VVZ'49 (veldvoetbal), SEC (zaalvoetbal), Stam/SoVoCo (vol- Even terug in sporthal Beukendal, waar ze jaren achtereen tijdens de be- drijfstoernooien zaten. V.l.n.r. de heren J. Elderman, J. van Essen en J. Brink. Foto: Goos van der Wilt leybal), The Red Stars (basketbal) en AV Pijnenburg (atletiek) werd in de af gelopen vijf weken het zevende lustrum vol gemaakt. Vanwege het 75-jarig be staan stelde de Soester Courant dit jaar alle prijzen beschikbaar, een gebaar dat door de verenigingen bijzonder op prijs werd gesteld. Volgens coördinator Valk valt het voor de clubs niet altijd mee om financieel quitte te spelen, ook al krij gen ze steevast een bijdrage van de Soester Zakenkring. Donderdagavond namen ze voor de huldiging wél plaats in restaurant Beu kendal. Met voor hen een programma boekje uit 1967. Met bij de deelnemers 'illustere' namen als Pribor, Hollandia, Ceramiek, Heek, Lidner en Foxboro. Maar ook Mercurius, Van Hengstum, Bosman en Stam, namen die nog steeds in de programmaboekjes zijn terug te vinden. En volgend jaar waarschijnlijk weer. Want, zo stelde Valk namens de clubs: "We gaan gewoon door." The Red Stars, De Springbokken en Stam/SoVoCo krijgen een bijdrage, variërend van 450 tot 500 gulden, uit het sportstimuleringsfonds van de gemeente. In dit potje wordt elk jaar 18.000 gulden gestopt voor on dersteuning van activiteiten die een wervende werking kunnen hebben op niet-sporters. Red Stars krijgt 500 gulden voor een interne- en externe analyse. Bij dit on derzoek worden de jeugdbegeleiding, ledenwerving, commissie- en bestuurlij ke activiteiten betrokken. Ook wil de basketbalvereniging volgens het natio naal basketbal beleidsplan een samen werking aangaan met andere verenigin gen uit de regio. De gemeente heeft be sloten een duit in het zakje te doen, waarin uiteindelijk ruim 3.300 gulden moet vloeien. Aan De Springbokken is 450 gulden toegezegd. Dit bedrag is bestemd voor een jeugdlid dat in het afgelopen sei zoen opvallende prestaties heeft neerge zet. Van het geld kan hij deelnemen aan een turnkamp van de Koninklijke Ne derlandse Gymnastiek Bond. Voor de uitvoering van het onlangs op gestelde jeugdbeleidsplan is 500 gulden beschikbaar gesteld aan Stam/SoVoCo. Ledenwerving en opleidingen voor ka derleden zijn twee speerpunten in het beleid van de volleybalvereniging. Het bestuur van de Vereniging Sport raad Soest heeft ingestemd met de fi nanciële bijdragen aan de drie clubs. De organisatoren van de bedrijfssport competitie zouden ook graag een bijdra ge uit het sportstimuleringsfonds ont vangen. Juist omdat zij veel medewer kers van bedrijven het veld in krijgen, die anders niet sporten. Maar hoewel Stam/SoVoCo, VVZ'49, SEC en The Red Stars volgens het passepartoutsys- teem een jaarlijks bedrag overmaken aan de gemeente voor het gebruik van velden en sportzalen, moeten ze aparte huur betalen wanneer ze de wedstrijden voor de bedrijven houden. Dit komt doordat de bedrijfssportcompetitie offi cieel onder de vlag van de Soester Za kenkring wordt georganiseerd en deze vereniging van ondernemers is geen lid van de Vereniging Sportraad Soest en kan om die reden geen gebruik maken van de voordelige passepartoutregeiing. Vertegenwoordigers van de clubs zou den het evenwel billijk vinden, indien de gemeente voortaan de velden en zalen gratis beschikbaar stelt voor de bedrijfs sportcompetitie. Acht dames van AV Pijnenburg hebben onlangs meegedaan aan de Ladies Run in New York, een wedstrijd over 10 kilometer en een deelnemersveld van negendui zend vrouwen. De Soester delegatie bestond uit Nienke Alkema, Nellie van de Boon, Marie Hornung, Marga Boeren, Trees Veen, Yvonne Sebel, Gerty Hofman, Marga Legierse en begeleider John van de Deijssel. Ondanks het heuvelachtige parkoers in Central Park, finishten ze alle acht binnen het uur, zodat er nog ruimschoots tijd over bleef om andere bezienswaardigheden, zoals het Vrijheidsbeeld, het World Trade Center, Broadway en Wall Street te bezich tigen. Om te mogen vissen in Nederland moet u in veel gevallen twee officiële papie ren op zak hebben: de Sportvisakte en een vergunning van diegene die het vis recht heeft op het water waar u wilt vis sen, vaak is dat de plaatselijke hengel sportvereniging. De Sportvisakte, het overheidsdocument voor elke hengelaar, kost f 16,50 en is het hele jaar geldig. Het bezit van deze visdocumenten is wettelijk verplicht. Zonder de juiste pa pieren loopt u kans op een fikse be keuring. Bn de kans dat u dit jaar ge controleerd wordt is aanzienlijk, want in een groot aantal regio's zal de poli tie samen met vele andere controleurs geregeld de waterkant langs gaan. Sportvisakte en vergunningen, het lijkt soms niet eenvoudig. Wanneer heb je nu wat nodig?. Eigenlijk hoeft u alleen maar de vol gende vuistregels te ont houden: Als u met één hengel vist in 'openbaar vaarwater' (wateren waar regelmatig beroepsvaart plaatsvindt) en u gebruikt als aas een stukje brood, made, worm e.d., de zogenaamde aan gewezen aassoorten, dan heeft u genoeg aan een Sportvisakte. •Jongeren tot en met 14 jaar hebben in dat geval zelfs geen Sportvisakte no dig. In alle andere gevallen, ongeacht de leeftijd, heeft u niet alleen een Sportvis akte nodig maar ook altijd een vergunning van de vis rechthebbende. De plaat selijke hengelsportwinke- Alleen met het geld van de Sportvisakte is het mogelijk dat dit soort kanjers van karpers ge vangen kunnen worden, ook in uw viswater. lier weet meestal wie dat is. Voor de enkele uitzondering en zaken als gesloten tijden, minimummaten, en nachtvissen, moet u uw Sportvisakte maar eens op uw gemak doorlezen. En krijgt u mensen uit het buitenland op bezoek dan heeft de OVB (tel: 030- 6058411) ook een duitse en een engelse vertaling voorhanden. Overigens kunnen er in de loop van dit jaar nog wijzigingen in de Visserij wet optreden betreffende een verbod op het gebruik van levend aas, het vissen zon der vergunning op openbaar vaarwater en een uitbreiding van het gesloten sei zoen voor zeeforel en zalm. De dagbla den zullen hierover dan berichten. Heeft u de afgelopen maanden ook naar VIS-TV op RTL-4 gekeken? Dit 'spette rende hengelsportmagazine' trok elke zaterdagmiddag honderd duizenden kijkers. Ook deze zomer blijft de hen gelsport op de buis. Zo zult u zeer regelmatig op de tune van YMCA een nieuw vrolijk spotje zien in de zendtijd van Postbus-51 over de Sportvisakte. Maar dat is niet alles, want op de BBC is er wekelijks op de maandagavond de hengel sportserie 'Tales from the Riverbank' te bewonderen. Bovendien worden er 's middags op Discovery Channel regelmatig en- gelstalige visprogramma's uitgezonden. Kijken dus! 'Scene uit de nieuwe Postbus-51 spot' Zoekt u een handzaam en doordacht boekje om uw vangsten bij te houden en dat ook nog tegen een druppeltje wa ter kan, dan is dit Visdagboek iets voor u. En natuurlijk wilt u ook de lengte van uw gevangen vissen erin bijhouden. Ziedaar deze speciale viscentimeter, ge heel uit plastic en goed zichtbaar in het gras. In uw Sportvisakte zit een kor tingsbon waarmee u het Visdagboek en de viscentimeter voor slechts ƒ12,50 thuisgestuurd krijgt. 'Een Sportvisakte kopen... ach dat geld verdwijnt toch maar in de Schatkist' Een misvatting. Die ƒ16,50 gaat namelijk niet naar de Staat maar naar de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB). Wist u bijvoorbeeld dat de OVB daarmee meer dan tien vissoorten kweekt voor uitzetting zoals ruisvoom, beekforel, winde, zeelt, karper en snoekbaars speciale cursussen voor organisaties geeft over het beheer van v de visstand en het viswater verenigingen ondersteunt door onderzoek uit te voeren naar de visstand en het milieu in hun viswater. milieuprojecten stimuleert over vis en het leven onder water bij scholen en hengelsportverenigingen onderzoek doet om in Nederland bedreigde vissoorten zoals de zeeforel, barbeel en kopvoorn weer terug te krijgen subsidies verleent om de visstand te verbeteren p meebetaalt aan de aanleg van vistrappen in onze rivieren Een hengelaar met hart voor de zaak koopt dus elk jaar de Sportvisakte. Alleen dan kan de OVB blijven zorgen voor een gezonde en aantrekkelijke visstand in Nederland. Lood hoort niet thuis in het milieu. Het is gevaarlijk voor mens en dier. Gebruik lood daarom zo beperkt mogelijk en ga verlies tegen. U helpt mee door de volgende tips op te volgen: koop alleen doosjes hagellood van ge wichten die u gebruikt en die één loodje per keer afgeven gebruik alleen zacht hagellood, dit is gemakkelijk van de lijn te verwijde ren en meermalen te gebruiken bevestig het lood aan een dikke hoofd lijn, deze breekt minder snel gebruik bij kunstaas dat lood bevat een kunstaasredder, waardoor u min der verspeelt i gebruik geen zogenaamde knijppeil- loodjes deponeer lood dat u niet meer ge bruikt bij het chemisch afval. Voor ƒ16,50 krijgt u behalve het wette lijk verplichte document dat elke visser op zak dient te hebben, ook weer zeer aantrekkelijke kortingsbonnen. Hiermee bespaart u honderden guldens op aller hande hengelsportartikelen, zoals dit jaar een speciale tuigenset, een mak kelijke visstoel, een fraai schepnet, een electronische beetverklikker, maar ook visvideo's, viskaarten, visbladen en wat dacht u van ƒ50,- korting op de huurprijs van een vakantiebungalow gelegen aan prachtig viswater! Dus haal 'm snel even op bij het postkantoor, hengelsportzaak, vereniging of het VW-kantoor. Heeft u een bijzondere vis gevangen, of een vis die u echt niet kan thuisbrengen, zelfs niet met het handige Visher- kenningsgidsje 'De Nederlandse Zoet watervissen', maalt dan een foto en stuur deze met uw volledige adres op naar de OVB, Postbus 433,3430 AK Nieuwegein. Vermeld (indien bekend) ook lengte, ge wicht, specifieke kenmerken en vangst plaats. Uw meldingen zijn zeer welkom, omdat ze soms trends in de verspreiding van vissoorten kunnen aangeven of be vestigen. En u krijgt natuurlijk te horen om welke vissoort het gaat en hoe apart uw vangst werkelijk was. 'De Nederlandse Zoetwatervissen', waarin alle 64 vissoorten in kleur staan afgebeeld met een duidelijke omschrij ving, is voor 7,50 te bestellen bij de OVB. Het zaalvoetbaltoernooi van de be drijfssportcompetitie heeft dit jaar vier winnaars opgeleverd. Het zijn Zwart Mul Co., Procar, Bos en Duin en Hypsos. Het laatste bedrijf is gevestigd in Soesterberg en speelde in de Ban- ninghal min of meer thuiswedstrij den. De wedstrijden moesten van de gemeente in Soesterberg worden af gewerkt, omdat de Banninghal offi cieel zo vaak leegstaat. Om deze re den moesten de organisatoren vier maal de bult over. De deelnemers, die zo'n beetje allemaal in Soest wo nen, moesten uiteraard ook uitwijken naar Soesterberg. De zaalvoetballers, die op de derde avond aan de beurt waren, stonden twee weken geleden overigens voor een gesloten deur, omdat de ge meente kennelijk de speeldata ver keerd had overgenomen. Hierdoor liep het speelschema vertraging op en werd de tijdsduur van de wedstrijden ingekort. Op de vier zaalvoetbalavonden kwa men negentien teams in actie. VOOR OPTIMAAL FIETSPLEZIERÜ Ook haal- en brengservice Laanstraat 36 Soest - tel. 6013429 602 27 44 Wedvlucht: Creil; Datum: Zaterdag 14 juni; Afstand: 381 kilometer. In concours: 285 duiven; Winnende duif: mevrouw Altenaar Zn.; Gemid delde snelheid: 1.270 meter per minuut. Mevr. Altenaar Zn 1 6 20 38 67; Comb. Zijtveld/Krol 2 36 66; R. Eimers 3 13 17 22 58 62 71; J.W.S. Büchner 4 25 52; Kamer- beek/Rauch 5 14 34 47 60 65; A.B. Grift 7 23 30; Vaessen/Veenendaal 8 9 31; A. Dijkstra 10 27 59; J.C. Wijnands 11 29 53; R. v. Groenestein 12 54; B.G. Schimmel 15 28 35 40 42 50; Comb. Westerveld 16 26 32 48; W. Cochius 18 45 63; W.H. van Drie 19; J. Beijer 21 43 64; W. Hoffmann 24; J. van Groningen 33 44 55; H.H. v.d. Veen 37 69; C. Bokma 39 41; T. Kok 46 49; J. Kortland Zn 51; Altenaar/Reijerse 56 57 61; T. Post 68; R.W. Scheffers 70. Enkele leden van Budo Ryu hebben in het weekeinde les gekregen van Anton Geesink. De oud-Olympisch kampioen gaf in Attractiepark Slagharen colleges aan judo-talenten uit het hele land. Onder supervisie van de judoreus verfijnden zij hun technieken op een mat van zeshonderd vierkante meter. Met zijn revolutionaire vi sie op de judosport drukte Geesink zijn stempel op de internationale judosport. De 'kampioen van Tokio' (1968) stimuleert de judoka's om onbekende partners (er wordt nooit gesproken over tegenstanders) opzoeken

Soester Courant | 1997 | | pagina 15