Volksuniversiteit Soest/Soesterberg leeft toe naar 20-jarig jubileum Revalidatie-arts van m.c. Molendael bekijkt kindervoeten in Slagharen Danscentrum Slingerland decor voor tv-opnamen 'Vinger aan de pols' 'Tussen thuishulp-vrijwilligers en hulpvragers moet 't gewoon klikken' 1 CULTUUR WELZIJNI PAGINA 19 Uniek wetenschappelijk onderzoek van dr. W. Blanken Moeder en dochter onderuit op fiets Botsing fietser en bromfietser Hoe u ook wilt wonen. Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Edelsteenslijperij Lfe sprong'7 WOENSDAG 18 JUNI 1997 SOESTER COURANT Soester dansschool levert figuranten THC-contactpersoon Tineke Brobbel: De laatste tijd staan voeten en voet afwijkingen enorm in de belangstel ling. Er is onder andere een groot internationaal onderzoek aan de gang. Maar kindervoeten zijn in on derzoeken altijd onderbelicht ge bleven. "Daar gaan wij verandering in brengen", aldus W.C.G. Blanken, revalidatie-arts van Medisch Cen trum Molendael. In Ponypark Slagharen heeft hij j.1. za terdag voeten en schoenen gemeten van kinderen tot en met 16 jaar. De resulta ten van dit onderzoek worden volgend jaar gepresenteerd tijdens het Wereld congres ISPO in Amsterdam Als medisch adviseur van de Stichting Vakopleiding Detailhandel Schoenen heeft Blanken zelf het initiatief genomen voor dit onafhankelijke patiëntenonder- zoek. "Al jaren gaat mijn persoonlijke belangstelling uit naar voetafwijkingen. In mijn praktijk bij Molendael word ik Een 75-jarige vrouw uit Soest en haar 42-jarige dochter zijn donderdag beiden ten val gekomen met hun fiets. Ze re den naast elkaar over de Lange Brink- weg. Ter hoogte van de Korte Middel wijkstraat sloeg de dochter rechtsaf. De moeder, die aan de binnenkant reed, fietste evenwel rechtdoor, waardoor de botsing ontstond. De bejaarde vrouw werd, vermoedelijk met een gekneusde heup, naar MC Molendael gebracht, maar mocht even later weer naar huis. Een 25-jarige Eemnesser is gewond ge raakt aan zijn hoofd bij een botsing op de Koninginnelaan. Op zijn bromfiets haalde hij aan de rechter zijde een stil staand voertuig in. Daarom had hij niet gezien dat ter hoogte van de Regentes- selaan een fietser overstak. Een aanrij ding tussen de man uit Eemnes en een dertienjarig meisje uit Soest werd daar door onvermijdelijk. Na het ongeval, dat vorige week woensdag plaatshad, werd de man voor behandeling naar Medisch Centrum Molendael gebracht. met erstige voetafwijkingen geconfron teerd. Ik merk dat er een grote weer stand is tegen orthopedisch schoeisel omdat het lelijk zou zijn, terwijl dat te genwoordig niet meer het geval is", ver telt de revalidatie-arts. Het onderzoek in Slagharen bestond uit een groot patiëntenonderzoek en een wetenschappelijk onderzoek. Bij het pa tiëntenonderzoek werden van zo'n 500 kinderen de lengte en de wijdte van de voet en de schoen gemeten. "Hiermee willen wij kijken hoe Nederlandse kin deren lopen en of hun schoenen pas sen", legt Blanken uit. "De grote afwij kingen halen wij er direct uit." 'Blauwdrukmethode' Naast het patiëntenonderzoek gaan de onderzoekers ook na of het bepalen van de lengtemaat en de wijdtemaat statis tisch betrouwbaar is en welke methode hiervoor het beste toegepast kan wor den. De onderzoekers maken hierbij onder andere gebruik van de zogenaam de "blauwdrukmethode". "Bij deze me thode maken we gebruik van een doosje met een rubberen bovenlaag. Aan de onderkant van deze laag zit inkt en daaronder ligt papier. Als het kind op het rubber stapt, zakt het in en krijgen we een afdruk van de voet op papier. Een andere methode is een schuif in een bakje. Het kind gaat in het bakje staan en de schuif wordt tegen de tenen aan geschoven. Hiervan zijn verschillende vormen op de markt en die gaan wij nu met elkaar vergelijken." Campagne Dit onderzoek zal veel te weeg brengen in Nederland. Allereerst zal er een ver volgonderzoek komen naar de beteke nis van slechte schoenen op de ontwik keling van de voeten. Maar ook de drie fabrikanten van kinderschoenen, Rena- te, Bunny en Piedro, zijn zeer geïnteres seerd in de resultaten van het onder zoek. Aan de hand van onze uitkomsten gaan zij gezamenlijk in augustus een publiekscampagne beginnen. Daarnaast worden de resultaten van het onderzoek gepresenteerd op het wereldcongres ISPO, een internationale organisatie op het gebied van prothesen, spalken en beugels. Als u een huis vindt dat precies bij u past, wilt u natuurlijk ook een hypotheek die bij u past. De Hypotheker is daarvoor het meest aange wezen adres. Niet alleen om de juiste hypotheek te vinden. Maar ook voor het kosteloos begeleiden van het hele koopproces. Vanaf de eerste oriëntatie tot en met de sleutelover dracht. En van de taxatie tot de loonbeschikking. Wat uw wensen ook zijn, bij De Hypotheker bent u zeker van een zorgeloos geregelde hypotheek. Soest, Steenhoffstraat 66, 035 - 6036000 eigen collectie gouden sieraden met edelsteen en brillant zilveren sieraden met edelsteen en colliers reparaties, colliers knopen etc. eigen slijperij Lange Brinkweg 66 - Soest - Tel. 035 - 60130 42 Verantwoord zitten? Doordat men nu eenmaal in lichaamsbouw verschilt is een standaard zitmeubel nooit verantwoord voor ieder individu. Danscentrum Slingerland aan de Weegbreestraat komt vol gend jaar in beeld in een docu-drama van "Vinger aan de pols", het bekende medische programma van de AVRO-tele- visie, met onzeplaatsgenote Ria Bremer als eindredactrice. De Soester dansschool is het decor voor een aantal scènes, met medewerking van ca. 50 dansleerlingen die als figuranten op treden. In deze documentaire - gebaseerd op werkelijke verhalen die nagespeeld worden - gaat het om de ziekte Huntington, een hersenziekte. Hoofdrollen worden gespeeld door de acteurs Jan van Eijndthoven en Carla v.d. Boogert. Eerder werden o.a. op namen gemaakt bij manege de Boshoeve aan de Becke- ringhstraat en op het fabrieksterrein van TBS aan de Konings weg. hulpvragers inmiddels een warme vriendschap is ontstaan. "Dat is niet overal zo, en 't hóeft ook niet persé, maar het gebeurt wel en dan is het toch ook heel leuk." Net als bij de hulpvra gers gaat het bij de vrijwilligers uiteraard om "vogels van heel diverse pluimage", maar dat maakt het volgens Tineke Brobbel nu juist zo leuk. "Het is echt fantastisch om dit werk te doen." 'Koppelaarster' Tineke woont inmiddels een jaar of vijf tien in Soest. Ze werd kort voor de oor log in Rotterdam geboren ("ik heb als baby het bombardement meegemaakt") en werkte - na een opleiding als kleuter leidster - jarenlang in de gezondheids zorg, o.a. in een gezinsvervangend te huis voor meervoudig gehandicapte kin deren. Ze kent een groot deel van het "werkterrein" dus uit eigen ervaring en dat komt haar als THC-koppelaarster bij uitstek goed van pas. De THC-vrijwilligers staan er overigens niet alleen voor. Met enige regelmaat worden er bijvoorbeeld thema-avonden georganiseerd, waar ervaringen en idee ën worden uitgewisseld. De vrijwilligers kunnen daar ook even stoom afblazen. "De ervaring bewijst dat de meesten er voor zichzelf ook veel uithalen", aldus Tineke, "want het is vaak ook veel meer dan een soort liefdedienst tegenover je medemens, maar iets waarin je jezelf bevestigd vindt. Dat is voor iedereen een goed gevoel." De Thuishulpcentrale is inmiddels niet meer weg te denken uit het "zorgaan bod" in Soest. Naast het (professionele) Kruiswerk en de Thuiszorg nemen de THC-vrijwilligers een speciale plaats in. "Het is werk wat er zomaar bijkomt, maar dat wil niet zeggen dat het een makkie is. Soms is het juist erg zwaar werk, waarbij je heel wat humor nodig hebt om het vol te houden." Geen pretpakket "Vergis je niet: het is geen pretpakket wat we de vrijwilligers te bieden hebben. Want of het nu gaat om een demente oudere man, een verstandelijk gehandi capt meisje of iemand die chronisch aan Parkinson of MS lijdt - het staat altijd vast dat dat nooit meer overgaat. De meeste mantelzorgers staan dan ook voor een enorme opgave, en daarom is het zo goed dat er vrijwilligers zijn die die zware taak soms even van hun schouders willen nemen. Op die manier kunnen we met elkaar de samenleving een beetje prettig houden. En daar gaat het toch om...?" Wie belangstelling heeft voor het werk van de THC in Soest - hetzij als hulp vrager, hetzij als vrijwilliger - kan con tact opnemen met Tineke Brobbel. Ze is dagelijks te bereiken op tel. 6022395. In augustus bestaat de Soester Volksuniversiteit 20 jaar. Dus drui pen (in de meest letterlijke zin) op een vochtige mei-ochtend enkele Volksuniversiteit-getrouwen het kantoor aan de Di Lassostraat bin nen voor een korte tussenbalans. "De arbeidsvoorwaarden zijn onveran derd gunstig", grijnst Marijke Kingma (oud-bestuurslid/docente) met een ver wijzing naar de prominente plaats van koek en koffie op de vergadertafel. "Hou je even in", maant voorzitter Willy Teuling, die haar snel van natte jas ont doet en haar met de anderen in het ge lid zet voor een groepsfoto. Deze mengeling van zorgzaamheid en zakelijkheid typeert de VU-werkwijze, zowel bestuurlijk als in cursusverband. Daarover zijn de aanwezigen het meteen eens. Ook dat voorzitter Willy Teuling de verpersoonlijking is van die werkwij ze. Hoe was dit 20 jaar geleden? Willy Teuling: "Het persoonlijke was toen nog meer met het zakelijke verwe ven. Vergeet niet dat de secretaris (dat was ikzelf) niet beschikte over een goed uitgerust kantoor maar alle werkzaam heden thuis deed, geholpen door de andere bestuursleden. Ik kon op zondag uit bed gebeld worden door een cursist die zich kwam inschrijven." Henriëtte van Dorp (oud-docente Frans): "Machiel, mijn man, die toen voorzitter was reed mij naar de lessen in Soesterberg en regelde dan meteen de verwarming van de leslokalen daar. Ook haalde hij alle cursusboeken persoonlijk bij de uitgever in Amsterdam op." Waren de cursisten ook zo persoonlijk betrokken Willy Teuling: "O zeker. De VU was in 1977 het wenskindje van de cursisten en bestuursleden samen. Je kunt stellen dat de cursisten als donor en de oprichtings bestuurders als draagmoeder fungeer den. Onze eerste cursisten kwamen veelal uit de kring van de vrouwenorga nisaties, allen verenigd in de Vrouwen raad. Die vrouwen zochten een logisch vervolg op hun V.O.S.-cursussen (Vrou wen Oriënteren zich op de Samenle ving) en dat werd dus de cursus algeme ne ontwikkeling van de Volksuniversi teit." Waren er geen mannelijke cursisten? Willy Teuling: "Jawel hoor, maar onze eerste cursussen waren vooral gericht op het wegwerken van een kennisachter stand. Vrouwen voelden die noodzaak in versterkte mate. Vooral de generatie die in '40-'45 leerplichtig was geweest." Bestond het bestuur toen ook vooral uit vrouwen? Marijke Kingma: "O nee, dat vormde van meet af aan een getrouwe afspiege ling van de Soester burgerij, althans het maatschappelijk betrokken gedeelte daarvan. (glimlachend)"Je kunt gerust stellen dat via ons bestuur veel mannen zich voor de emancipatie van Soesters (vrouwen) hebben ingezet." Hoe kreeg dat vorm in de lessen? Henriëtte van Dorp: "Als docent moest je niet alleen terzake kundig zijn, maar ook van mensen houden. Het was en is belangrijk om elkaar meteen bij naam te leren kennen. Je streefde naar een sfeer waarin de cursisten zich meteen prettig Fitformfauteuils worden exact op uw persoonlijke maten afgestemd d.m.v. een uniek aanmeet- systeem. Dit maatwerk in combinatie met de juiste zithoek en een lendesteun garandeert u een opti male zithouding, doordat het lichaam een zo natuurlijk mogelijke stand aanneemt waardoor aan alle eisen van verantwoord zitten wordt voldaan. Uw Fitformdealer: 3 etages meubelen MEUBELEN Klassiek, eiken en modern GEBR. VAN WOERKOM 'N BEGRIP VOOR KWALITEIT. SERVICE EN PRIJS SOEST - STEENHOFFSTRAAT 61 - TEL 035 - 601 32 80 is een grotere toestroom van goed opge leide cursisten, wat zich vertaalt in een veelzijdig cursuspakket en hogere ni veaus. Toch draait of men nu huisvrouw is of academicus, de cursusmotivatie vooral om vergroting van het zelfver trouwen. Viel dit vroeger onder de noe mer "maatschappijleer", nu heet het communicatie, assertiviteitstraining of psychologie." Hetty van Zanen: "De verschuiving in het Engelse pakket is wel groot. Vooral omdat Engels nu in het reguliere onder wijs tot de verplichte vakken behoort. Niet alleen zijn de cursussen voor gevor derden sterk uitgebreid, ook neemt de belangstelling voor het Cambridge-cer- tificaat en voor de conversatielessen toe." Hannie Bolweg: "Doordat mensen meer reizen neemt de belangstelling voor de minder geijkte talen toe, zoals Russisch, Turks of Grieks. Met name Spaans en Italiaans doen het goed. Ook Bahasa Indonesia is populair." Marijke Kingma: "Je kunt de cursussen van de Volksuniversiteit zien als mentale fitness. Of je nu ontspanning zoekt in een partijtje badminton of in een cursus Grieks, het levert je behalve een goede conditie ook veel gezelligheid op. Zo leef je niet alleen prettiger, maar ook gezonder." "Een mooie conclusie", meent Willy Teuling bij wie de zakelijkheid weer de overhand krijgt. Behalve prettig en ge zond zijn onze cursussen ook goed be taalbaar. Weet je dat een taalles bijvoor beeld maar ongeveer zes gulden per uur kost? Vergelijk dat eens met een bio scoopkaartje!" Voordeeltje Voor de snelle beslissers heeft de Volks universiteit nog een extra voordeeltje: bij inschrijving vóór de zomervakantie (dus voor 27 juni) geldt een korting van tien gulden op de talencursussen van 25 lessen voor iedereen die eerder een cur sus bij de Volksuniversiteit gevolgd heeft. Alle cursisten ontvangen boven dien vanwege het twintigjarig jubileum van de Volksuniversiteit Soest/Soester berg bij hun inschrijving een leuke lin nen tas. Het kantoor van de Volksuni versiteit is gevestigd aan de Di Lasso- straat 65. De openingstijden zijn: maan dag 13.00-16.00 uur en dinsdag, woens dag en donderdag 10.00-13.00 uur. Het nieuwe cursusprogramma ligt hier klaar. Het kan ook telefonisch aangevraagd: 6022195. De opmerkzame lezer komt ze in de Soester Courant regelmatig tegen: de oproepjes van de Thuishulpcen trale Eemland (kortweg THC), die vrijwilligers vraagt om - meestal een paar uurtjes per week - in te sprin gen in gezinnen met dementerende ouderen, chronisch zieken en ge handicapte kinderen. Het is, on danks een kleine vergoeding, voor al "liefdewerk oud papier", om het maar eens populair te zeggen, en bovendien voor buitenstaanders vrijwel onzichtbaar. Toch is het werk van de THC-vrijwilli gers een van de belangrijkste factoren die ervoor zorgen dat zoveel "mantelzor gers" (doorgaans ouders, kinderen, bu ren of vrienden) de dagelijkse zorg voor hun zieke partner, kind of familielid kunnen opbrengen en volhouden. Het is geen sinecure om elke dag op nieuw klaar te staan voor de verzorging van degene die aan je zorg is toever trouwd, omdat ze soms niemand anders hebben. De meeste mantelzorgers doen dat met een grote mate van vanzelfspre kendheid en ze klagen niet gauw, maar het is soms wel "heavy", zoals Tineke Brobbel, sinds een jaar THC-contact- persoon voor Soest het omschrijft. "En sommige mensen gaan daarbij zo ver dat ze zichzelf volkomen wegcijfe ren. Ze gaan door hun grenzen heen en komen nooit meer toe aan iets wat ze zelf leuk vinden. Sommigen komen de deur nauwelijks meer uit en komen in een steeds groter isolement te verkeren. Even naar de kapper, een stukje wan delen of een boodschapje doen is vaak al een probleem, laat staan een cursus volgen of zomaar een avondje uit, om zélf eens een keer op verhaal te ko men..." Verademing In zulke situaties is het een verademing als er iemand klaarstaat die, al is het maar voor een paar uurtjes per week, de zorg even overneemt en zegt: "Ga jij maar even doen waar je zin in hebt..." Dat is altijd een kwestie van vertrouwen, want heel veel mantelzorgers dragen de zorg en de verantwoordelijkheid echt niet zomaar-even aan een ander over. In Soest zijn op dit moment zo'n 35 vrij willigers actief namens de Thuishulp centrale. Ze nemen bij even zoveel mantelzorgers ("hulpvragers") tijdelijk de honneurs waar. Op dit moment is er in Soest een wachtlijst van ca. vijf a zes aanvragen en de THC is dan ook voort durend op zoek naar vrijwilligers die in die situaties kunnen inspringen. Tineke Brobbel, die de coördinatie in Soest vorig jaar overnam van Erica Stanton, fungeert daarbij min of meer als een "spin in het web". De aanvragen komen bij haar binnen, zij neemt ook de vrijwilligers aan en probeert "vraag" en "aanbod" zodanig op elkaar af te stem men dat er een geslaagde koppeling ontstaat. Meestal lukt dat uitstekend, maar het is altijd weer een uitdaging om te zien of het "klikt", want dat is de ba sisvoorwaarde voor een geslaagde kop peling. Geen brave engelen De THC-vrijwilligers hoeven natuurlijk geen brave engelen te zijn, als ze zich maar flexibel kunnen aanpassen aan de situatie waarin ze terecht komen, met respect voor de normen en waarden die Tineke Brobbel, contactpersoon van de Thuishulpcentrale in Soest. ze daar tegenkomen. Wat zeker een ver eiste is, is dat er tussen de vrijwilligers en de hulpvragers een basis van weder zijds vertrouwen ontstaat, waarbij ze weten wat ze van elkaar mogen ver wachten en wat niet. "De ervaringen zijn heel positief," aldus Tineke Brobbel. "De meeste hulpvragers en vrijwilligers weten ook heel goed waar ze aan beginnen, maar als het een keer niet direct klikt - wat natuurlijk ook wel eens voorkomt - is dat zeker geen ramp. Sommigen vrijwilligers heb ben nu eenmaal wat meer feeling voor bepaalde situaties dan andere. Als ie mand goed overweg kan met een de mente oudere wil dat nog niet zeggen dat het dan met een gehandicapt kind ook wel zal lukken, of met iemand die aan Parkinson of MS lijdt. Dat hangt helemaal van de mensen en de omstan digheden af." Sommige koppelingen duren al jaren, waardoor er tussen de vrijwilligers en de voelden en een binding kregen met el kaar. Ik legde vaak veel nadruk op zelf redzaamheid, maar probeerde ook een stukje Franse cultuur over te dragen. Soms dwongen je cursisten je om daar bij nieuwe wegen in te slaan. Zo herin ner ik me een les in Soesterberg waarin het mij niet lukte de Franse sfeer op te roepen. Tot ik bij ingeving uit mijn schoenen wipte, eerst fors door de klas beende en tenslotte op mijn tenen trip pelde. Kijk zei ik, de Nederlandse klost en de Frangaise trippelt. Dat verschil hoor je ook in de manier van praten." Marijke Kingma: "Leven en leren zijn geen gescheiden processen. Onze cursis ten leerden niet onder dwang, bijvoor beeld van een werkgever. Maar omdat ze het zelf leuk of nodig vonden. Hun eigen verwachtingen en ervaringen be paalden dus sterk de lessen. Soms was dit voor henzelf wennen omdat ze ge neigd waren om hun verwachtingen te enten op oude schoolervaringen. Zo van: de docent moet het maar zeggen.' Die weet alles. Een cursist schreef eens in een enquête over mij: "Is deze docente niet te jong?" Ik was toen 28 jaar en tsja, wat kon je leren van een docent die ongeveer zo oud was als je dochter? Dat was in mijn lessen (maatschappijleer) ook niet de bedoeling. Leren deden mijn cursisten van elkaar. Ik droeg de ondersteunen de technieken aan, bijvoorbeeld ge- spreks- en discussietechniek." Willy Teuling: "Die binding tussen do centen en mede-cursisten is altijd be langrijk gebleven. Men motiveert elkaar en leert ook van eikaars fouten." Hannie Bolweg (docente Engels en do centencoördinator): "Ook uit de enquê te-formulieren die wij nu ontvangen blijkt de gehechtheid van cursisten aan hun docent. "Ik verheug me altijd op mijn les, het is voor mij een avondje uit", schreef laatst nog iemand." Hetty van Zanen (docente Engels): "O, dat herken ik. Een goede sfeer vertaalt zich altijd in een trouwe opkomst. Zelfs als er voetbal op tv is. Net als vroeger komen mensen niet alleen om te leren, maar ook om zich te ontspannen. Hoe wel men nu misschien iets zakelijker is. Vroeger was dat wij-gevoel toch sterker, denk ik. Nu spreken resultaten een gro tere rol. Het is niet meer vanzelfspre kend dat cursisten jaar in jaar uit met dezelfde groep optrekken. Soms is het voor een cursist prettiger om in zijn ei gen tempo te werken en niet geforceerd met de rest door te stromen naar een hoger niveau." Dat niet iedereen er zo over denkt maakte Willy Teuling bij een inschrij ving mee: "Een echtpaar meldde zich voor een cursus Frans. De vrouw voor de beginnersgroep en de man voor con versatielessen. Om het voor hen juiste start-niveau te bepalen, werd naar hun voorkennis gevraagd. Beiden antwoord den: geen. De aanbeveling dat in dit geval ook de man beter in een beginner scursus kon starten, viel niet in goede aarde. Hij haakte af. De vrouw spreekt inmiddels aardig Frans." Is er veel veranderd in het cursusaan bod? Willy Teuling: "De cursussen op basis niveau zijn natuurlijk gebleven. Maar er

Soester Courant | 1997 | | pagina 19