r En dit zijn de knallers van deze week: 1045 1798 279 3 nvf, Raadsmeerderheid wil coffeeshop nu 'op termijn' wel sluiten Enthousiasme bij avondvierdaagse i Verdachten horen in hoger beroep dezelfde straf eisen 6027493 C 75e JAARGANG NO. 4 WOENSDAG 18 JUN11997 Warrige discussie in commissie ABZ Overvaller eist geld van Soester A. van der Lee GRATIS wimpers of wenkbrauwen verven??? 3 Actueel 5 Actueel 13 Sport 23 Cultuur Bijlage Soester steekt vriend na ruzie met mes in oksel Voor gewelddadige overvallen in Soest Vim Breukelen 5 Vast-goed HET VLEESCENTRUM Trefpunt voor modieuze vrouwen. Altijd boordevol nieuwe en aktuele mode. maat 381/ m 46. Goede sfeer, lekker weer, nieuw startpunt, andere routes kwaliteits kleurenfoto's KLAREN Ook 's avonds en in 't weekend Verse Zalm moten of Filet Malse Biefstuk Nieuwe Nicola aardappelen VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest JOH. METS "Koffie Complet" "Zomertip" Gevraagd VAKANTIÈ- BEZORGERS Soester Courant HOLLANDSE NIEUWE 1 weer' RUUD SMIT visspecialiteiten Splii Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Abonnement: Soest/ Soesterberg per halfjaar 15, Buiten Soest 30,- Losse nummers 85 ct Gecontr. opl. 1 1.700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Het kan raar lopen in de Soester politiek. Een poosje geleden was de helft van de raadsleden in de commissie ABZ nog wel te porren voor een soe pel "gedoogbeleid" voor de enige drugswinkel die Soest rijk is, ondanks het algemeen beleden geloof in de zogenaamde nul-optie. Maar inmiddels lijkt zich een stevige meerderheid uit te spreken voor een strengere aanpak, inclusief de sluiting van de coffeeshop, zij het "op termijn". Of dat méér is dan ketelmuziek - er zijn raadsverkiezingen over minder dan negen maan den - en inderdaad zal leiden tot sluiting van de coffeeshop op korte ter mijn, zoals sommige fracties vurig wensen, staat nog te bezien. Het raadsvoorstel waarmee het College van B. en W. (nu weer unaniem) heeft aangegeven dat de nieuwe regeling er óók toe kan leiden dat de bestaande coffeeshop op termijn gesloten wordt - maar dat is verder een zaak van de bur gemeester - zorgde maandagavond in de commissie voor een uiterst warrige dis cussie. De meeste fracties ter linkerzij de - PvdA, GroenLinks-PS, D66 en Gemeentebelangen (deels) - zagen ei genlijk liever dat het College weer op zijn schreden zou terugkeren naar het oude voorstel. Daarin zat als het ware ingebakken dat er niet zomaar tegen de coffeeshop zou worden opgetreden, om dat de verkoop van softdrugs daar orde lijk, volgens de regels en zonder overlast plaatsvindt. De ongecontroleerde straat handel is immers een groter gevaar... Bij de voorstanders van sluiting - "op termijn" weliswaar - voegde zich ditmaal opvallend genoeg ook de WD-fractie, die zich bij de vorige bespreking nog wat minder strijdhaftig tegen de coffeeshop teweer had gesteld. De liberalen lijken inmiddels teruggejaagd in het "rechtse hok", zoals het in de wandelgangen werd omschreven. VVD-er Peter van der Weij - die fractievoorzitter Bert Krij ger verving - steunde in elk geval zon der veel omhaal van woorden het nieu we, minder liberale Collegevoorstel, en dat gold ook voor de BAM en - uitein delijk - voor het CDA en GPV/SGP/ RPF. Die proefden er in elk geval een verscherping van het raadsstandpunt in, zoals ze ook de vorige keer al uitdruk kelijk wensten. Het nieuwe voorstel ging hen in eerste instantie eigenlijk niet ver genoeg en het duurde wel even voordat het CDA zich bij monde van Jan Pieter Lokker ge wonnen gaf. Eerder had hij het nieuwe voorstel nog omschreven als een "weke, glibberige pudding", waarin de term "op termijn" volgens hem van alles kon be tekenen, dus ook honderd jaar of daar omtrent. Pas toen wethouder Neks Blommers (Hans de Widt zelf, naar zonnige oorden afgereisd, werd zeer pijnlijk gemist) had uitgelegd dat de burgemeester écht van plan is om de procedure tot sluiting van de coffeeshop in gang te zetten - als en zodra de raad het nieuwe voorstel zou aanvaarden - ging Lokker door de knieën, evenals Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF). Nieuw Feit Volgens Blommers zal De Widt de raadsuitspraak als een Nieuw Feit be- Onder bedreiging met een mes heeft een onbekende man geld geëist en gekregen van een 28-jarige Soester. Het slachtoffer fietste zaterdagmor gen om één uur op de Koningsweg. Nabij de kruising met de Vrijheids- weg stond een man met een brom fiets. Hij pakte de fiets beet, toen de Soester passeerde en bedreigde de fietser met een mes. Even later ging hij er, ruim honderd gulden rijker, op zijn bromfiets vandoor. Het signale ment van de overvaller is vaag. De man is tussen de 20 en 25 jaar, on geveer 1.80 meter lang en droeg don kere kleding en een integraal helm tijdens de beroving. schouwen. In dat geval zal hij - in over leg met de officier van justitie - wél ge bruik durven maken van de exclusieve bevoegdheden die hij op dit punt heeft. Wat "op termijn" precies inhoudt kon Blommers ook niet aangeven, maar wel dat zo'n actie van de burgemeester bin nen de tijdgrenzen van de nieuwe ver bodsbepaling in de APV zou vallen (dus in ieder geval vóór eind volgend jaar). Ze wees er overigens op dat de eigenaar van de coffeeshop ook nog in beroep kan gaan, waardoor de procedure uiter aard een paar maanden wordt gerekt. "Maar het gaat heus geen honderd jaar duren." Wil Stekelenburg (PvdA) liet weten dat haar fractie - vorige keer verdeeld, maar bij nader inzien gewonnen voor het oude voorstel - zich had laten overtui gen door politiechef E.W. Schutzmann, die een verhelderend gesprek met frac tievoorzitter Kees Boerkoel had ge voerd. Op verzoek van de commissie legde Schutzmann - die het gesprek vooral voor hemzelf verhelderend had gevonden - uit dat de politie zich best kon vinden in het oude voorstel (de impliciete gedoogsituatie), maar het nieuwe ook prima vond. Schutzmann liet zich verder niet verleiden tot uitspra ken over de effecten voor de straathan del: "Of je de problematiek daardoor verplaatst weet ik ook niet, maar Boer koel en ik waren het er wél over eens dat je dit soort situaties in het Spiehuis niet tegenkomt..." Uit de lucht...? De fracties zaten lang niet op één lijn en Meilof - die schamper vaststelde dat sommige fracties misschien toch niet zo héél erg tegen de verkoop van softdrugs waren als ze voorgaven - stelde halver wege de discussie voor om het voorstel maar uit te te kleden. Als alleen de nul optie erin zou staan - zonder alle over wegingen - zou er in een later stadium met burgemeester De Widt nog verder gesproken kunnen worden over het ver volgingsbeleid ten aanzien van de be staande coffeeshop. Hij vond overigens dat er vooral naar het gezondheids aspect gekeken moest worden, en niet alleen naar de openbare orde ("op dat gebied is er in Soest totaal geen pro bleem, dus om die reden hoeft dë' cof feeshop niet open te blijven"). Hij bena drukte nog wel even dat de aanvoer van softdrugs bij de drugswinkel (in kilo's, naar hij veronderstelde) wel degelijk aangepakt zou kunnen worden. "Óf dacht u soms dat het spul in Soest uit de lucht komt vallen...?" Ank Hugen (BAM), die het eens was met het nieuwe voorstel, vond dat ook de gevolgen voor de samenleving een rol zouden moeten spelen. "Er is wel degelijk sprake van overlast." Peter van der Weij liet weten dat de VVD-fractie unaniem achter het nieuwe voorstel stond - "Wij laten het graag aan de bur gemeester over" - en Lokker vroeg extra aandacht voor opvoedings- en preven tiemaatregelen. Autobedrijf Officieel Citroen-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 18 Deze te gekke aanbieding geldt slechts, wanneer u vóór 27 juni a.s. uw benen laat harsen. Lekker meegenomen voor de vakantie, toch? Mooi voor minder geld bij: Andeweg Vosseveldlaan 47 Soest Beh. vlgs tel. afspr. tussen 11.00 en 12.00 uur: 035 - 601 20 13 Schadeclaim Blommers wees er nog op dat de cof feeshop een normaal "bedrijf" was; als de eigenaar de zaak - als gevolg van de nieuwe verordening - nooit meer aan een ander kan verkopen is er wellicht sprake van economische schade, zodat de gemeente ook nog wel een schade claim aan de broek zou kunnen krijgen. In het raadsvoorstel wordt daarover niet gerept: er staat zelfs dat financiële as pecten niet van toepassing zijn, zoals Meilof de wethouder onder de neus wreef. Ze ging daar verder niet op in en beloofde het voorstel - met alle opmer kingen uit de commissie - weer mee te nemen naar het College. Voor de raads vergadering (op 3 juli) komt er nog een extra vergadering van de commissie ABZ en met een uitgebreide brief van B. en W., waarin de hele zaak nog eens zorgvuldig op een rijtje wordt gezet, kunnen er dan spijkers met koppen ge slagen worden. Het lijkt erop dat het College - gezien de politieke krachtsverhoudingen in de commissie - het aangescherpte voorstel wel zal handhaven, eventueel aangevuld met wat cosmetische opmerkingen over jeugdpreventie, volksgezondheid en nog zo wat. Als de raad dat voorstel aan vaardt kan burgemeester De Widt - als hij dat wenselijk acht of nodig vindt - met justitie gaan overleggen over een gedwongen sluiting van de coffeeshop. .Of dat ook werkelijk zal gebeuren is natuurlijk vers twee, maar politiek Soest kan zich dan in elk geval op de borst kloppen over haar ferme houding tegen over de alom verfoeide verkoop van softdrugs. En dat is in het zicht van de naderende verkiezingen natuurlijk mooi meegenomen... Rubriek Soester Courant 75 jaar. Soest wil gevaarlijke overwegen opheffen of onder tunnelen. SWS ontkent schuld aan vertraging welzijnsfusie. CDA ziet aankoop Witte Boerderij nog niet zo zitten. Geanimeerde reünie bij Van Arkel. Politiechef Schutzmann niet somber over effecten van reorganisatie. Van Dam Sports raakt gevoelige snaar. Midzomerfestival op De Vrije Teugel. Kindervoorstelling in Cabrio. Op't Hoogt. Een 47-jarige Soester is door de po litie aangehouden, omdat hij zijn vriend met een mes had gestoken. Het slachtoffer, een veertigjarige Hil versummer, werd getroffen in zijn oksel. Na behandeling aan de wond werd hij weer uit het ziekenhuis ont- De steekpartij vond vorige week maandag plaats in de woning van de Soester aan de Krommeweg, maar de politie deed er in de loop van die week pas mededelingen over. Aanleiding voor de ruzie vormde een meningsverschil tussen de Soester en zijn vrouw. Toen de vriend zich er mee bemoeide, escaleerde de situa tie en ontstond een handgemeen tus sen beide mannen. Nadat ze elkaar hadden geschopt en geslagen, pakte de Soester een mes tevoorschijn en stak hij zijn vriend in diens oksel. Daarop werd de politie ingeschakeld. Die nam de Soester mee naar het po litiebureau. Na verhoor mocht de man, die nog niet is voorgeleid, naar huis. Twee mannen die ervan worden ver dacht betrokken te zijn geweest bij twee gewelddadige overvallen in Soest, hoorden vorige week in hoger beroep zes en vier jaar cel tegen zich eisen, dezelfde straffen die de Utrechtse rechter hen eerder opleg de. Het gaat om een 22-jarige man uit Utrecht en een 34-jarige Nieu- wegeiner. Het tweetal zou tot een grotere groep hebben behoord, die verantwoordelijk is voor vijf overvallen in Soest, Hoogland en Volkel. Leider van de groep was een 21-jarige Utrechter die door de Utrecht se rechtbank al was veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien jaar. Op 3 juli vorig jaar pleegden de ver dachten een overval in een woning aan de Henriëtte Blaekweg. De bewoners werden bedreigd, waarbij een Soester man een messteek in zijn gezicht opliep. Beide verdachten, die vorige week te recht stonden, zouden aan deze overval hebben deelgenomen. De buit bestond uit juwelen en ongeveer tienduizend gulden aan contant geld. In borst geschoten Vijf dagen later werd opnieuw een wo ning in Soest uitgekozen. De overvallers dachten opnieuw met een autohande laar te maken te krijgen, maar stuitten op twee mannen die de woning huur den. Zij slaagden erin de overvallers het huis uit te jagen, maar één van de slachtoffers werd daarbij wel in de borst geschoten. De 22-jarige Utrechtenaar zou hierbij op de uitkijk hebben gestaan. "De heren proberen op een ergerlijke manier hun aandeel in de overvallen kleiner te laten lijken," stelde procureur- generaal mr. J. Wortel. Volgens hem waren de verdachten aanwezig bij het beramen van de overvallen. Maar de verdachten hielden vorige week vol dat ze dachten dat het om 'gewone' inbra ken zou gaan. Ook zeiden ze dat ze bang waren voor de leider van de groep en niet durfden te weigeren mee te gaan. Het Amsterdamse gerechtshof doet op 24 juni uitspraak in het hoger beroep. In augustus wordt het hoger beroep behan-' deld van twee andere verdachten van de gewapende overvallen. zie pagina Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Dikke riblappen per Kilo8? Schnitzels h >i 50 (gepaneerd), per kiloI *r Rundergehakt per kilo6? Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar VAN DER GOEN ADVOCATEN Ondanks verbouwing normaal bereikbaar. Birkstraat 108 Tel. 035-6015080 Fax 035-6024345 Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Lederaccessoires, Schoenen ZUID PROMENADE 5 SOEST«TEL 6024314 Zover bekend heeft slechts één van de 2.511 deelnemers aan de Soester avondvierdaagse de eindstreep niet gehaald. De scholiere zou na één van de wandelingen gewond zijn ge raakt bij een ongeluk op een speel terrein. Spijtig voor de persoon in kwestie, maar verder kijken in elk geval de organisatoren terug op één van de meest geslaagde edities van de laatste jaren. Natuurlijk speelde het weer een belang rijke rol. Alleen op de derde dag (woensdag) hadden sommigen een re genpak bij zich, omdat de verwachtin gen slecht waren. Een telefoontje naar een Meteo-station gaf echter om vijf uur 's middags de doorslag. De derde wan deltocht, over vijf en tien kilometer, kon gewoon doorgaan. Het nieuwe startpunt, de Mavo Soest COMBI VAN ESSEN fAHTASTISCH IN fOTO IN VIDIO Zuid promenade 15, Soest ,Tel- 601 26 74 onroerend goed Burg. Grothestraat 54 zie pagina 14 500 gram kilo 2,5 kilo fo~*a aan de Vaieriaanstraat, en de nieuwe routes die daardoor werden uitgezet, zijn uitstekend bevallen, liet Henk Krops van het Soester comité weten. De school verleende alle medewerking. "De directie van de Mavo Soest verdient een pluim voor de inschikkelijkheid," aldus Krops. Er was zelfs toestemming om gebruik te maken van de aula, maar vanwege het goede weer was dit niet nodig. Het enthousiasme was geweldig, de sfeer onder de duizenden deelnemers en tientallen medewerkers uitstekend en daarom vlogen de vier dagen om. Eén akkefietje speelde zich af. Op de Staalwijklaan in het Pijnenburgbos meende een groepje scholieren het no dig te vinden enkele paarden op te fok ken. Hetgeen door de eigenaar niet op prijs werd gesteld. Krops: "We hadden toestemming van de boer om er te lo pen, maar waren vergeten de manege houder te waarschuwen. We hebben het goed opgelost, maar voor de leiders van de groepen is het misschien toch weer een teken dat ze daar aandacht aan moeten schenken bij de kinderen." Wanklanken waren er verder niet te horen, al mopperde volgens Krops een De deelnemers aan de avondvierdaag se hadden hun handen vol aan de bloe men die ze van familie en kennissen kre gen. Foto: Goos van der Witt aantal deelnemers over de karige repre-, sentatie van de gemeente tijdens het défilé. Op het Raadhuisplein waren wet houder Neks Blommers en afdelings hoofd Sjaak Pot van welzijn getuige van de intocht. Daarbij werden de ruim 2.500 wande laars muzikaal begeleid door PVO Soest, de drumband van St. Cecilia en het Jachthoornkorps uit Hilversum en een dweilband. Het langgerekte en be wegende bloemenlint van mensen kre gen na hun gang langs het gemeentehuis de laatste loodjes voor hun voeten. On der hen bevond zich één jubilaris. Me vrouw H.G. Cornelisse uit Eemnes liep de avondvierdaagse voor de 25e keer. Een fijn gebaar kwam de volgende mor gen van de leerlingen van de Van der Huchtschool aan Valeriaanstraat. Zij ruimden het terrein van de Mavo Soest op. Automobielbedrijf Gebr. v.d. Pouw Kraan b.v. Middelwijkstraat 4042 Telefoon: 035-60142 89 3764 CG SOEST Fax:035-60234 31 Zie pag. KOFFIE- EN THEESALON PECIALITEITEN VAN DE MAAND Kopje koffie, geserveerd met kersencake, slagroom en koffielikeur. Samen 5,95 Verse Jus d'Orange per glas 3,95 Van Weedestraat 90 - Soest - Telefoon: 035 - 60124 04 in Soest voor de voor de maanden juni, juli en augustus. EXTRA BELONING! Aanmelden: tel. 601 41 52 f zie pag.18in dit blad) Op zee gekaakt en licht gezouten Bij ons vakkundig schoongemaakt en altijd vers van het mes Uiteraard 1e kwaliteit van weedestraat 149 soest 035-6015288

Soester Courant | 1997 | | pagina 1