Uit het jaarverslag van de COS (Commissie Ouderenbeleid Soest) WELZIJNI Reacties van Lezers Maak er zelf werk van Dwaaltocht door de Kleine Wereld Senior Vakantiekrant De nieuwe Huursubsidiewet Over gezondheidszorg gesproken 40.0C 55.0( 70.0C 85.0C Hulpvei WOENSDAG 18 JUNI 1997 SOESTER COURANT PAGINA 26 8 e JAARGANG NR. 5 Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers 6019190 6099666 6014114 6023681 6019004 06-8344* 6027997 6023681 6031119 Internetten Eenzaam Activiteiten PCOB-Soest Activiteiten KBO Soest/S'berg Activiteiten ANBO Soest/S'berg Jeu de boules 55+ Cursus Frans voor beginners en half-gevorderden 55+ ■lofZIENS IN SEPTèM- 3R Ouderenconfaclmiddag in samenwerking met gilde Meer bewegen voor onderen Wel eens over nagedacht WOENSDA Bruto in] Muziek in IJ Blijf niet aan de kant zitten, maar maak uw eigen pagina nog interes santer. Uw bijdrage kunt u richten tot de Werkgroep Seniorenpagina, p.a. Dalplein 6, 3762 BP Soest, tel. 6023681. U kunt u ook wenden tot de werkgroepsleden: T. Duhen, tel. 6017193, H.J. Koster, tel. 0346-352689, H.C.M. Henken, tel. 6017938, A.F.J. Nachbahr, tel. 6025021, T. Beek, illustrator, tel. 6019434 of bij M. van Weelden, coördina tor SWOS, tel. 6023681. De volgende Seniorenpagina ver schijnt in de Soester Courant van woensdag 17 september. Kopij graag vóór 1 september in leveren bij de werkgroep of. één van de werkgroepsleden. Uw bij drage graag voorzien van naam en SENIOREN PASINAl ANBO-Soest: mevr. R. Mulder, Albert Cuyplaan 208, tel. 6016795. KBO-Soest(erberg): H. Henken, Valeri aanstraat 75, tel. 6017938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong, Buntweg 13, tel. 6010845. ANBO-Soesterberg: G. Dusschooten, Gen. Winkelmanstraat 41, tel. 0346 - 353338. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 0346 - 352041. Seniorenbus Maaltijdvoorziening Personenalarmering S.W.O.S. C.M.D. Kruisvereniging Seniorenvoorlichting Klusjesdienst Centraal meldpunt vrijwilligershulp Ter informatie ontvingen wij het jaarverslag 1996 van de COS en het lijkt ons een goede zaak, hieruit eni ge punten te lichten, zodat Soester 55-plussers kennis nemen van het feit dat veel mensen bezig zijn de belan gen van de ouderen in Soest te behar tigen. Bestaansrecht van de commis sie is... Het "Gevraagd, dan wel onge vraagd adviseren van Burgemeester en Wethouders en de Raad", zoals dat is neergelegd in het Raadsbesluit 86-201 van november 1986. De commissie bestaat uit personen welke zijn voorgedragen, zowel door de ANBO, KBO, als PCOB dus de Soester Ouderen Bonden, terwijl daarnaast onafhankelijke leden zitting hebben in de commissie. In 1996 vonden 10 reguliere verga deringen plaats, terwijl daarnaast nog 4 besloten vergaderingen werden ge houden. Op 18 september was er een avond bijeenkomst met vertegenwoordigers van fracties uit de raad, waarbij de BAM, CDA en WD aanwezig wa ren. Standpunten werden uitgewisseld terzake Modernisering Ouderenbe leid, Gemeentelijke verantwoording terzake 1-loketfunctie en indicaties telling. Prioriteits onderwerpen van de com missie zijn nog steeds (helaas) actu eel en bestrijken de volgende punten, a. Kerntakendiscussie (algemeen) b. Zorgloket (één-loket functie) c. Vereenzaming ouderen d. (Volks)huisvesting ouderen e. Geïntegreerde indicatiestelling Naar aanleiding van het artikel "In ternetten" in onze vorige editie ont vingen wij van de heer G.J.M. Mer- tens een schrijven, waaraan wij het volgende ontlenen. Hieruit blijkt o.a., dat een supersnel modem - dat de telefoonkosten zo laag mogelijk houdt - reeds te koop is voor minder dan f 300,-. Abonnement op Internet De kosten van een abonnement zijn afhankelijk van het aantal uren dat u als gebruiker wilt benutten. Bij een gebruik van enkele uren per maand bent u ongeveer tien gulden kwijt. Voor onbeperkt internetten moet u op f 35,- in de maand rekenen. Er zijn zelfs providers (internetaanbie ders) die weliswaar met minder mo gelijkheden een gratis abonnement aanbieden. Communicatie over de gehele wereld met e-mailen en chatten Stelt u zich eens voor; u wilt aan tien of meer verschillende familieleden en bekenden die net als u een e-mail- adres hebben een mededeling doen. U wilt veel informatie doorgeven en typt twee A-viertjes vol met tekst. Deze informatie kunt u in eenmaal - aan alle tien tegelijk - wegzenden, dat duurt niet langer dan een 30-tal se conden. Kosten? Slechts eenmaal lo kaal tarief 16,5 cent, inderdaad, bijna voor niets. Wil u met een familielid in Australië of waar ook ter wereld in een direc te lijn communiceren? Zet uw inter net aan en begin te chatten (even met de ander kostsluiten). U tikt eenvou dig uw tekst in, sluit deze af en aan de andere kant van de wereld ver schijnt uw tekst direct op het beeld scherm. Nu is de buurt aan uw ver re familielid, waarna op uw beeld scherm zijn tekst verschijnt. Dan bent u weer aan de beurt en kunt u weer typen enz. enz. Kosten? Nog geen twee gulden per uur. Wil er nog een ander meedoen - waar ook ter wereld - prima, ook dat is mogelijk. Kosten? Nog steeds slechts twee gulden per uur. Prachtig toch? Berekening telefoonkosten Doordat u via uw provider met het lokale tarief over de hele wereld kunt internetten, betaalt u hiervoor slechts het lokale tarief van 16,5 cent per 5 minuten (avonden en weekenden). Op uurbasis is dat slechts 12 x 5 mi nuten a 16,5 cent is f 1,98. Mocht u dat overdag willen doen, dan wordt dit bedrag verdubbeld. Maakt u on evenredig gebruik van het Internet, dan kunnen de kosten inderdaad snel oplopen. Dat is niet alleen bij inter netten, maar met vele andere ge- neugten van het leven zo. Deze kosten zijn gebaseerd op het te lefoontarief van vóór 1 juni j.l. (red.). k f. Hoofdwegenstructuur g. Minimabeleid Over bovenstaande zijn adviezen uit gebracht, dan wel is nadere informa tie gevraagd/verkregen. Voorts zijn adviezen uitgebracht over incidente le beleidsonderwerpen. De voorzitter, al dan niet vergezeld van andere commissie-leden, heeft vergaderingen bijgewoond van raads commissies, of informatie/inspraak bijeenkomsten bezocht. In het verslagjaar is er contact ge weest met "Seniorenraden" uit om ringende gemeenten en vergaderd met o.a. commissies uit Amersfoort, Leusden, Baarn, waarbij ook geza menlijk is overlegd over regionale problemen. Aangezien de structuur en de status van de diverse commis sies zeer verschillend is konden "lo kale problemen" niet ter discussie worden gebracht. Gezien de vele veranderingen in maatschappelijke visies en verschui ving van bevoegdheden, verantwoor delijkheden en budgetten naar regio nale en lokale overheden rekent de commissie het zich tot haar taak, om in de komende jaren de vinger aan de pols te houden en door het ontvan gen van signalen uit de politiek, maar ook signalen vanuit de Soester(berg- se) gemeenschap, deze om te zetten in adviezen aan Burgemeester en Wethouders en de Raad. Aan ons 55-plussers dus de plicht die signalen aan de commissie af te ge ven, welke zij nodig hebben, om hun werk in en voor ons belang, naar be horen te kunnen uitvoeren. Louk Nachbahr Via contacten met alleenstaande ouderen kunnen wij nogal eens con stateren dat menigeen van hen ge neigd is een afwachtende houding aan te nemen als het er op aan komt nieuwe contacten te leggen. Zij ma ken wel de opmerking, dat zij zo vaal alleen zijn en dat zij zo graag wat meer contacten zouden willen heb ben. Deze signalen komen beperkt en vaak toevallig naar buiten. Andere ouderen, die met eenzaamheidspro blemen kampen, kunnen of willen geen signalen afgeven. Waarom ei genlijk? Stelt men zich zelf dan nooit de vraag, "Onderga ik het gevoel van eenzaamheid niet te passief'. Diegenen, op wie dit laatste zou kun nen slaan, of van toepassing is, zou den zich dan ook kunnen afvragen "Is eenzaamheid ook niet actief te be naderen, door zelf initiatief te ont plooien". Voor eigen activiteit bieden de verschillende Ouderenbonden in Soest, Soesterberg diverse mogelijk heden om uit de sleur van eenzaam heid te raken en contacten te leggen, zoals b.v. soosbijeenkomsten, evene menten, reizen, bezoek aan theater, godsdienst-bijeenkomsten, etc. etc: Iedere maand vindt u op deze senio renpagina onder het hoofd Activitei ten, genoeg mogelijkheden om uw eenzaamheid te doorbreken, u moet zelf wel de eerste stap zetten. Ook in de dienstencentra Honsber- gen, Vijverhof in Soest en de Drie Ei ken in Soesterberg zijn op vastgestel de tijden ontmoetingsplaatsen voor ouderen en wordt er het nodige geor- Aan eenzaamheid kan men zelf echt wat doen. Stap over de drempel, word lid van een Ouderenbond en doe mee en geniet van alles wat op touw wordt gezet. De praktijk leert dat men na een, twee keer consta teert "Had ik het maar eerder ge daan. Cees Groen Ingridje's papa gaat altijd nog prat op zijn pedagogische kwaliteiten en als "groot mens" kijk je dan dikwijls met een air van superioriteit neer op de argeloze snoetjes van de kinderen, terwijl je met een vertederd gemoed denkt: "die onschuldige engeltjes". Maar sinds gisteren is papa aanmer kelijk nederiger gestemd over zijn fi guur als opvoeder. Het gebeurde al lemaal heel eenvoudig en de geestige noot ontbrak er niet aan. Ingridje is beslist een komiek kind met haar brede mond, haar brutale wipneus en guitige oogjes. Ze over handigde papa met grote ernst een nogal kleverig zakje met dropjes en zei trots "die hep Inglid voor pappa bewaald, allemaal...Het offer werd met gepaste ernst en dankbaarheid aanvaard en pappa stak onmiddellijk een paar dropjes in de mond. De dreumes klom druk tegen zichzelf pratend, steunend en hijgend op haar stoel. Ze begon te vleien: of zij nu pappa en "dlopje" had gepakt zij er ook één mocht. Natuurlijk, dat mocht. Meteen nam pappa er ook een paar want hij vond ze tenslotte ook wel lekker. Maar In gridje reageerde direct: "Nu Inglidje nog een dlopje" en ze greep meteen in het zakje. Pappa fronste de wenk brauwen en begon iets van het groot moedige gebaar van zijn spruit te doorgronden. Maarzij keek hem ar gelozer dan ooit aan en nam er twee. Met grote droomogen staarde ze eni ge tijd voor zich uit al soppend op dropjes en vingertjes, in trance van het hoogste kindergenot: snoepen en zuigen... Doch zodra vaders hand zich in de richting van het zakjes bewoog floep te haar vingertjes uit haarzwartom- rande mondje. "Pappa een dlopje, ln- grid ook een dlopje, hè pappie?" verduidelijkte de kleine rakker haar offervaardigheid. De gedesillusi oneerde papa vond nu de tijd geko men om op te treden. Hij schoof het zakje van zich af en baste: "Zo jij be waarde dropjes voor pappa om zelf lekker te kunnen snoepen. Dat vindt pappa stout van Ingrid. En daarom wil pappa de dropjes niet meer heb ben. Pappa wil nooit meer iets van je hebben... Het geweten van het kind leek werke lijk bezwaard. Met donkere half neer geslagen ogen keek ze onderuit naar haar vader en soms schichtig opzij naar mij, de stille toeschouwer. Pap pa keek hoopvol naar het handje waarin het zakje met dropjes ge klemd zat. Ieder ogenblik verwacht te hij door het boetvaardige kind in het bezit te worden gesteld van de snoeperij. Maar plotseling begon er iets te vonken in haar ondeugende oogjes en met een triomfantelijk ge baar plukte zij een dropje uit de kleffe massa en legde het voor hem neer, alsof ze zeggen wilde: "Nou vooruit dan maar.Pappa verdween schielijk uit de kamer en ik volgde even snel, want van de opvoedende waarde zou helemaal niets over blijven als we om haar nog zouden lachen ook... Senior "Met vakantie? Niet met vakantie? Hoe? Waarheen? Met wie? Voor veel oudere mensen moeilijk të beantwoorden vragen. Om die vragen te helpen beantwoorden is er de Senior Vakantiekrant. Hier in laat een aantal organisaties, die men bij het reisbureau niet zo maar aantreft, zien welke vakantiemogelijkheden zij bieden." Dit staat letterlijk te lezen in de Se nior Vakantiekrant 1997 en geeft volledig de opzet hiervan weër. Het is een uitgave van de Lande lijke Organisatie Vakantie-Wo- ningruil (LOVW) en de Landelij ke Oppas Centrale (LOC), bij ve len reeds jaren bekend. Er worden tientallen organisaties vermeld, die heel wat te bieden hebben. Onder andere Caravan Camper Rally's, Bed Breakfast Holland, Hoeve Logies Nederland, Stichting Senior Vakantieplan, enzovoort. De Senior Vakantiekrant is gratis verkrijgbaar bij alle kantoren van de ING-Bank en de Openbare Bibliotheken zolang de voorraad strekt. Anders kunt u een exem plaar aanvragen bij Administratie Senior Vakantiekrant, Postbus 156, 9700 AD Groningen. Voor verzendkosten drie postzegels van 80 cent in de enveloppe meest uren. ANBO-vizier Dinsdag 16 september - 14.30 uur: thema-middag-dialezing over: Au- sterlitz en omgeving in "Groot Eng- endaal"; Dinsdag 23 september -10.00-12.00 uur: bowlen in cultureel centrum C- drie en vervolgens om de 14 dagen; Donderdag 2 oktober - 10.00 uur: koffie-ochtend in d.c. "Honsbergen"; Info: bowlen: dhr. C. de Haan, tel. 6012162; bijeenkomsten: mevr. G. Schepen, tel. 6014513. 10 juni, 8.30 uur - Dagtocht naar Koninklijk Den Haag en Maduro- dam; 3 juli, 8.30 uur - Dagtocht Makkum en rond het IJsselmeer; 14-18 juli - 5-daagse reis Blanken burg en de Harz; 5 aug., 8.30 uur - Dagtocht Noord- Holland en Zee-aquarium Bergen a/ Zee; 5 sept. 8.30 uur - Dagtocht met rondvaart Delft en stadstoer Rotter dam; 19 sept. - Operette-bezoek in de Stadsschouwburg Amsterdam; 22-26 sept. - 5-daagse reis Zeddam en de Achterhoek; Soosmiddag in de Vijverhof 13.30 uur -11,18 en 25 juni; 9 en 30 juli; 13,20 en 28 augustus; Inloop-uurtje in de Vijverhof 9.30- 10.30 uur - 1 juli, 5 augustus en 2 september; Inloop-uurtje in de Drie Eiken Soesterberg 10.30-11.30 uur -\2 juli, 6 augustus en 3 september; 26 sept. 13.30 uur - Grote bridge drive in de Vijverhof. Info: soos: mevr. R. Groen, tel. 6017580, evenementen: mevr. A. Jacobs, tel. 6015350, reizen: mevr. R. Kort, tel. 6013960. Spelletjes-middagen in "Honsbergen"; zaal open om 13.30 uur op donder dag 19 juni, 17 juli, 21 augustus en 18 september; Dagtochten: 23 juli - via Urk naar "De Weerribben" voor boottocht; 20 augustus - naar de Betuwe met een boottocht over de Linge; 24 september - naar onze "buiten landse provincie" Limburg; Info: dhr. R. Diteweg, tel. (035)- 6016953. Tot en met september kan men weer elke woensdag tussen 9.30 en 12.00 uur "jeu de boules" spelen op de banen aan de Gemshoorn in Overhees. Info SWOS, tel. 6026191 of ga eens kijken. Gaat u veel naar Frankrijk? Of heeft u altijd al zo graag Frans willen leren? Of wilt u de taal weer eens ophalen? Daarvoor is nu weer gelegenheid bij de SWOS. Beginners: Deze groep is bedoeld voor degenen, die nog nooit Frans hebben geleerd. Na één seizoen kunt u in het Frans uw drankje en maal tijd bestellen, uw hotel reserveren, telefoneren, bij de bank en op het postkantoor terecht. Half-gevorderden: Voor deze groep moet men vroeger minstens 4 jaar Franse les hebben gehad en dit nog enigszins paraat hebben. We gaan ons in deze cursus bezig houden met praktisch frans, conversatie- en luis teroefeningen en grammatica. Voor beide groepen geldt, dat er vol doende ruimte is om aan de wensen van de cursisten tegemoet te komen. Ook bent u van harte welkom om in één van de groepen een proefles te volgen. Tijd: maandagochtend - beginners van 10.30-12.00 uur; half gevor derden van 9.00-10.30 uur; Plaats: dienstencentrum "De Vijverhof" - Klarinet 39 (Overhees): Aanvang cursussen: bij voldoende deelname in september; Aantal les sen: 26 lessen; Kosten: 55-65 jaar: f 125,-; 65+ f 115,-; Benodigdheden: in overleg met de docente. Aanmelden: bij de SWOS, Dalplein 6, 3762 BP Soest, telefoon nr. 035- 6023681. Heeft u belangstelling voor andere cursussen, neem dan contact op. Individuele huursubsidie is een bij drage van de Rijksoverheid in de huur van een woning. Deze subsidie is bedoeld voor huurders van achttien jaar en ouder die een zelfstandige woning of woonruimte huren en die in verhouding tot hun inkomen een hoge huur betalen. Op 1 juli a.s. wordt een nieuwe Huursubsidiewet van kracht. Deze wet komt in de plaats van de nu nog geldende Wet Individuele Huursubsi die (I.H.S.) Andere begrippen De nieuwe wet kent nieuwe begrip pen. Zo is er sprake van het begrip Rekenhuur. De rekenhuur is de prijs welke de huurder voor het gehuurde moet betalen. Hoort er bij de woning een garage, dan moet er voor de ga rage een vast bedrag van f 50,- in mindering worden gebracht op de rekenhuur. In de berekening voor de subsidie worden wel servicekosten opgeno men zoals de kosten van het schoon houden van gemeenschappelijke ruimten, de kosten van een huismees ter, een lift, dienst- en recreatieruim ten. Deze bedragen zijn aan een ge bonden maximum Nog een nieuw begrip in de wet is de term Normhuur. Van overheidswege is vastgesteld welk deel van de huur iemand zelf kan betalen; daarbij wordt rekening gehouden met de hoogte van zijn/haar inkomen. Ie mand die een belastbaar inkomen heeft op minimumniveau, moet vol gens de regels per 1 juli 1997 zelf f 330,- per maand aan huur kunnen betalen. Stijgt het belastbaar inko men, dan wordt de normhuur hoger. Is de Normhuur f 1085,- of hoger, dan is er geen recht op huursubsidie. Een voorbeeld Bij een belastbaar inkomen op mini mumniveau en een huur van f 800,- per maand wordt voor de berekening van de huursubsidie het huurbedrag in drie delen gesplitst. Over de eerste f 330,- wordt geen huursubsidie gegeven. Vanaf f 330,- tot f 575,- wordt 100% subsidie gegeven (f 575,- - f330): f245,-. Vanaf f 575,- tot f 800,- wordt 75% subsidie geven: f 168,75. Dat is 75% van f 225,- (f800,- - f 575,-) Totaal aan subsidie in dit geval: f 413,75. Dit wordt afgerond op f414,-. Bij het bepalen van uw recht op huursubsidie wordt rekening gehou den met het belastbaar jaarinkomen over 1996 volgens uw opgave aan de belastinginspecteur. Indien u geen aangifte voor de inkomstenbelasting over 1996 gedaan hebt, dient u de jaaropgave(n) van uw werkgever of uitkerende instantie te kunnen over leggen als u huursubsidie aanvraagt. Bij de hieronder aangegeven grenzen, vervalt uw recht op huursubsidie. Bent u alleenstaand en 65 jaar of ouder, dan is de grens: f 30.050,-. Bent u met meerderen op hetzelf de adres, en is tenminste een van de personen in uw huishouden 65 jaar of ouder, dan is de grens f 39.600,-. Om in aanmerking te komen voor huursubsidie dient u ook uw geschat vermogen op 1 januari 1998 op te geven. U bent 65 of ouder en alleen staand: bij een vermogen van f 65.000,- of meer heeft u geen recht op huursubsidie. U bent met meerderen op hetzelf de adres (en tenminste een van de personen in uw huishouden is 65 jaar of ouder) dan heeft u bij een totaal vermogen van f 90.000,- of meer geen recht op huursubsidie. Bij het vaststellen van het totale ver mogen van u en uw huisgenoten wor den meegeteld o.a. spaartegoeden, de waarde van uw auto, boot, caravan en eventueel eigen huis. Als u niet weet of u voor huursubsi die in aanmerking komt, dan kunt u bij uw verhuurder inlichtingen vra gen. Als u huurder bent van Achtgoed Wonen en Bouwen kunnen telefo nisch inlichtingen krijgen of een af spraak maken voor een gesprek (035-6016561). Huurders van de Woningbouwvere niging St. Joseph kunnen telefonisch informatie krijgen bij het secretariaat (035-6022989). WUGAANJ VACANlfe? Ja het is zo ver, de eerste nota's voor de eigen bijrdage terzake medische hulp zijn in de bus gevallen, met het verzoek met de ingesloten acceptgiro het verschuldigde bedrag over te ma ken. Als je echter iets moet betalen, dan wil je wel graag weten waarvoor en wat je moet betalen en in ons geval staat er op de nota alleen maar... "Apotheker, f 208,96, te voldoen 20% f 41,80". Ben je echter behept met diverse permanente kwaaltjes, dan moet je nogal eens met diverse receptjes van huisarts of specialist naar de apotheker en dan is de vraag gewettigd, welke medicijnen en op welke datum, zijn inbegrepen in het bedrag van f 208,96. We bellen dus de verzekeraar op voor nadere inlichtingen, maar wat schetst onze verbazing, als we het volgende antwoord krijgen. "Daar kunnen we u vanwege de privacy geen nadere mededelingen over doen. Indien u dit echt wilt weten, dan moet u dat zelf bij de apotheker informeren". Even een telefoontje naar de apotheker leert echter, dat zij het druk hebben en geen tijd om de administratie te raadplegen. Wat moet je nu als gewone burger van deze geheimzinnigheid denken? We zijn er genoeg van doordrongen, dat de gezondheidszorg een zeer dure aangelegenheid is en kan de controle op de uit te geven bedragen niet scherp genoeg zijn, maar dan is het toch van de gekke, dat ikzelf met het argument privacy niet mag weten welk recept voor mij is uitgeschreven, wat dit heeft gekost en wat ik daar dan zelf aan moet bijdragen. Zoals ik al èens eerder op merkte, ik blijf achterdochtig, en vraag me nu af, wordt er zo geheimzinnig met de gezondheidszorg omgesprongen, om het toch maar lekker duur te houden? Er is een brief naar de verzekeraar onderweg, daar kunt u verzekerd van zijn. Louk Nachbahr In verband met bovenstaande Tip van de maand Heeft u in april een nota ontvangen voor de eigen bijdrage van uw ziek tekostenverzekeraar en heeft u daar over nog vragen? Dan is het volgen de wellicht iets voor u. Stichting De Ombudsman heeft onlangs het boek je "Gezond verzekerd 5" uitgegeven dat aan de hand van levendige voor beelden inzicht verschaft in de huidi ge wereld van de gezondheidszorg en, de ziektekostenverzekeringen. Op vragen als "Waarvoor moet ik een ei gen bijdrage betalen en hoe hoog is deze dan?" of "Wat moet ik betalen als ik in een verzorgingshuis wordt opgenomen" geeft de uitgave heldere antwoorden. Als u f 5,00 overmaakt op giro 208020 van Stichting De Ombudsman krijgt u het boekje zo snel mogelijk thuis gestuurd. Vermeld dan even dat het gaat om "Gezond verzekerd 5". Vergeet ook uw naam en adres niet. Bron Nestor Op maandagmiddag 1 september a.s. zal tijdens de jaarlijkse gildefeesten in Soest weer een Ouderencontactmid- dag worden georganiseerd. Dit jaar is het de vijfde keer dat dit een geza menlijke activiteit is van de ouderen bonden ANBO, KBO en PCOB in Soest/Soesterberg en het Groot Gaesbeeker Gilde. Vele honderden oudere Soesters maken van die gele genheid gebruik om naar de feesttent te komen en elkaar te ontmoeten en te genieten van een feestprogramma dat hen wordt geboden. Dit jaar zal een sprankelende show worden verzorgd door Wieteke van Dort. Het programma is voor de pauze opgebouwd rondom bekende liedjes uit de bundel "Kun je nog zin gen, zing dan mee". Na de pauze zingt Wieteke vooral Indische liedjes in haar creatie van Tante Lien. Voor vervoer, koffie, drankjes en an dere versnaperingen wordt natuurlijk weer gezorgd. De toegangsprijs be draagt f 3,50. Toegangskaarten zijn vanaf 1 augustus weer te koop bij de inmiddels bekende adressen. Nadere informatie: René van Hal, Spinet 47, 3766 ZB Soest, tel. 035- 6020573. Bijna iedereen weet het wel; Neder land vergrijst. Een logisch gevolg is dan ook dat het aantal oudere spor ters toeneemt. Met het ouder worden wijzigt de aard van de sportbe oefening: Over het algemeen gaat men minder vaak en intens sporten. Ook de motivatie om te bewegen ver andert en niet te vergeten de voor keur voor bepaalde sporten of bewegingsactiviteiten. Ouderen be wegen veelal om gezond te blijven en omdat ze het gewoon leuk vinden om het te doen. Daarbij hebben sport en bewegingsactiviteiten een sociale functie; je ontmoet nog eens iemand anders. Alhoewel het bewegen een belangrijk facet is voor het ontwikke len van een gezonde leefstijl, blijven er voor ouderen altijd risico's aan verbonden met betrekking tot blessu res. Door te gaan sporten onder deskun dige leiding nemen die risico's af. Maar ook zullen ouderen zelf attent moeten zijn op een aantal zaken. De Stichting Welzijn Ouderen Soest verzorgt het komende seizoen op nieuw een aantal cursussen in het ka der van het Meer Bewegen voor Ouderen. U kunt hierbij denken aan gymnastiek, yoga, volksdansen, jeu de boules, koersbal en voor de nog zeer actieven onder u Sport en Spel 55+. Heeft u misschien belangstelling voor een of meer van deze cursussen dan kunt u informatie inwinnen bij de SWOS. Het bureau is tijdens kan tooruren bereikbaar. Nog even voor de volledigheid. Stichting Welzijn Ouderen Soest, Dalplein 6, 3762 BP Soest, tel. 035-6023681. Beleidmakers van de Gemeente Soest/Soesterberg ik las in in de Soesterkrant dat u het erg moeilijk heeft inzake de gemeentelijke finan ciën, omdat Den Haag haar bijdragen ten behoeve van onze gemeente heeft gekort. U denkt het probleem op te lossen, door in de komende jaren dan maar de onroerendgoedbelasting te verho gen. Dat heet dan verantwoordelijk heden gewoon doorschuiven. Daar gaan we dan weer als AOW trekkers eventueel aangevuld met een niet waardevast pensioen. Kunt u ons nu vertellen, waar wij deze kostenverhoging en aanslag op ons besteedbare inkomen naar toe kunnen schuiven? Al jarenlang wordt onze koopkracht aangetast...? Voor beeld... Als echtpaar kregen wij in januari 2 x f 14,20 meer aan AOW, dus f 28,40. De termijnspecificatie van de REMU welke in februari in de bus kwam was f 20,03 hoger, blijft er f 8,37 over voor alles wat er nog duurder is geworden per maand. Helemaal onbegrijpelijk is dan het bericht vanuit Den Haag, dat we door de nieuwe begroting er allemaal op vooruit zullen gaan. Nu dat er op vooruit gaan als 55-plusser in Soest weten we dan al, de gemeente heeft er al een bestemming voor, inpikken door middel van de onroerendgoed belasting. Louk Nachbahr Zaterdag 21 juni, Do: ken van Felix Mendel door solisten en koor torij o.l.v. Remco de 15.30 uur. Toegang vr Weekend-opvangdie Maatschappelijke Diei Hulp in dringende mi zaterdag, zondag en alj feestdagen, tel. 624555 Stichting Hulpdienst Hulp aanvragen dagelijl 10.00 uur, tel. (034 352097. Nazorg borstkanker^ Informatie: Borstkanke trum Utrecht (BIC), tel di. t/m. vrij. 10.00-13.( Werkgroep Kind en Zie Behartigt de belangei ouders vóór, tijdens er huisopname. Informatie: ling, tel. 6014470. Vrouwenspreekuur Iedere donderdag 20. Stadsring 31A (Vrouwe foort, tel. (033)4616612. wilt blijven kan dat. Meidentelefoon Voor specifieke meh Maandag 19.00-21.00 16.00-18.00 uur; don 21.00 uur, tel. (030)232 Vrouwen in de Bijstar Vrouwen die problemen terrein van de bijstand k terecht bij de werkgroep Bijstand, telefonisch di 13.00 of na 18.00 ui 6017431 of 6018555. Spreekuur: elke 2e v maand, 10.00-11.30 uur tionaal Vrouwencentrum Buro Vrije Tijd Bemiddelt in vrijetijd brengt mensen bij elkaai willen doen op het gebie interesse. Postbus 3074, tel. 6013941 of601465C VTO-samenwerkings Vroegtijdige Onderkenr lingsstoornissen bij kin 240, 3800 AB Am (033)4637285. Slachtofferhulp Soest Praatpaal en vraagbaak fers van misdrijven en vf len, tel. 6027719. Slachtofferhulp Eeml. 24 uur per dag telefoni voor Soest, Soestdijk tussen 7.00 en 23.00 uui tussen 23.00 en 7.00 uu kamer van de Amersfoo 033-4666666. AI Anon-groep Soest Steun aan familie van d< matig veel drinkt of dron of 5415474 Baarn. Ouders van een overh Landelijke zelfhulp-orga Contactadres: Eveline 1 breestraat 543, 3765 1 6014310. Thuishulpcentrale Ee De THC biedt partners dementerenden, van chrc ouders van verstandelijk gehandicapte kinderen h of passief oppassen doe Informatie: tel. 033-463 Contactpersoon Soest: 1 tel. 6022395. Thuiszorg/Maatschap Stichting Thuiszorg en IV Werk N.O. Utrecht. 1 Burg. Grothestraat 74, 3 tel. 6036800, fax 60368 Jongerenspreekuur G Voor jongeren van 12 tot dag 15.30-16.30 uur, Amersfoort. Psycho-profylaxe Stichting Psycho-profyl ding op de bevalling. Cc v.d. Poll, Clauslaan 23, 2 tel. 6031396. Seniorenbus Informatie en opgave: 09.30-16.00 uur, tel. 60] Wie hulp zoekt, maar hc ren bij het Centraal Mek 11-00 uur, tel. 6031119.

Soester Courant | 1997 | | pagina 26