1 Wervingsactie brandweer levert vrijwilligers op maar niet genoeg Vóór 15 augustus koninklijke onderscheiding aanvragen EE Voorlichting gewogen Geen wettelijke basis voor invoering kattenbelasting (t Rondje Raadhuis Voor uitreiking Koninginnedag 1998 25 00 7de jaargang no.10 Scherpe kanten aan asfaltverharding Mijn vraag... Procedure ARN .800 .950 >.950 ).450 1.900 3.850 J.950 2.850 5.950 B.950 8.750 9.500 I.950 4.950 7.900 2.950 18.450 '3.450 19.500 12.950 24.950 10.850 11.950 7.350 II.950 11.950 16.950 teid linen i sfeer jast rlijk Uitgave gemeente Soest Centrale Voorlichting Raadhuisplein 1 3762 AV Soest Telefoon 035 - 60 9 3 460 De oproep van de brandweer Soest ter versterking van het korps Soest en met name ook het korps Soesterberg heeft enkele aanmeldingen opgele verd. De brandweer wil evenwel graag nog meer vrijwilligers om de bevol king ook in de toekomst een optima le brandweerzorg te kunnen blijven garanderen, vooral overdag onder werktijd. "Het probleem van de bezetting is overdag het grootst. Dat komt omdat er meer inwoners van Soest en met name Soesterberg buiten de gemeen te werken dan in het dorp zelf. We moeten er nu iets aan doen om eventuele problemen in de toekomst te voorkomen", zegt preventie-offi cier René Moraal. "Daarom doen we nogmaals een beroep op zowel man nen als vrouwen om de korpsen Soest en Soesterberg te komen ver sterken". Wie zich wil opgeven of eerst nog nadere informatie wil, kan bellen met de brandweer, telefoon (035) 60 26 480. Vier jaar geleden is op dezelfde ma nier als nu een wervingsactie gevoerd, en met succes. Daarom heeft de brandweer het weer zo geprobeerd. Het resultaat is nu echter minder dan vorige keer. "Het blijkt dat men naast z'n drukke baan op een ande re manier met vrije tijd omgaat. Dat merk je ook aan sommige verenigin gen die het moeilijk hebben het hoofd boven water te houden of zelfs helemaal verdwijnen. Het is een alge mene trend die wij ook voelen. Al leen is het bij de brandweer niet zo erg als bij bijvoorbeeld sportclubs". Terugloop Overigens hebben ook andere brand weerkorpsen te kampen met een te rugloop van het aantal vrijwilligers. "Het is geen specifiek beeld van Soest, het is algemeen beeld", zegt Moraal. Als voorbeeld noemt hij Baarn, waar binnen een jaar drie keer een wervingsactie is gevoerd. "Dat geeft al aan dat het, net als in het verenigingsleven, moeilijker wordt om vrijwilligers te krijgen". De mensen willen naar de mening van Moraal weliswaar leuke dingen doen, maar daarvoor niet zo gebon den zijn. Hij raadt de inwoners van Soest en Soesterberg aan eens goed na te denken over vrijwilligerswerk bij de brandweer. "Het is interessant en positief werk. Je werkt in een team, helpt mensen. Je maakt boven dien vrienden en kennissen met wie je een klus klaart. En na afloop is er de voldoening, het gevoel dat je iemand hebt kunnen helpen". Het is ook een vrijetijdsbesteding die al vanaf de basis interessant is. Mo raal: "De opleiding bijvoorbeeld geeft de mogelijkheid om jezelf ook binnen het bedrijfsleven te ontplooien, want in de (door de gemeente betaalde) opleidingen zitten naast alle hulpver leningstechnieken ook aspecten als sociale vaardigheden, organisatie en voor hen die verder willen, leiding geven. Het is zo dat door hun brand weeropleiding een heleboel mensen Openingstijden gemeente Soest. De gemeentelijke afdelingen zijn in het gemeentehuis voor het publiek geopend op elke werkdag van 8.30 tot 12.30 uur. De balie van de af deling Publiekszaken is geopend tot 13.30. Het informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis en het informatiepunt aan de balie van de afdeling Publiekszaken zijn ge opend tot 16.30 uur. Bij de afde ling Publiekszaken kunt u onder andere terecht voor: de Gemeen telijke Basis Administratie perso nen, de burgerlijke stand, rijbe wijzen, identiteitskaarten, uittrek sels uit geboortenregister, woon ruimteverdeling, huursubsidie, voorzieningen voor gehandicapten, vergunningen voor markt-en standplaatsen, zaken met betrek king tot de winkelsluitingswet. Op donderdagavond is het informa tiecentrum en de afdeling Publieks zaken geopend van 19.00 tot 20.00 uur. U kunt er dan echter geen zaken regelen die de burger lijke stand betreffen. Aanvragen voor reis- en rijdocumenten kun nen op donderdag wel worden in gediend. Er geldt "klaar terwijl u wacht". Het gemeentehuis is telefonisch bereikbaar onder nummer (035) 60 93 411. Inwoners van Soesterberg die een nummer in Soest willen bellen, bijvoorbeeld van het gemeente huis, moeten altijd eerst 035 draaien of intoetsen. De dependance van de afdeling Publiekszaken in het Dorpshuis te Soesterberg is voor het publiek ge opend op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverlening houdt in het Dorpshuis zitting, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. De dependance is telefonisch be reikbaar onder nummer (0346) 35 14 12 Spreekuren Burgemeester en wethouders hou den spreekuur na telefonische af spraak. Burgemeester J. de Widt of wet houder P.V. ten Hove kan men spreken na telefonische af spraak met secretaresse mevrouw S.J. Wolzak, telefoon (035) 60.93.443. Een afspraak met de wethouders N. Blommers-Biezeno of R. van Logtenstein kan men regelen via secretaresse mevrouw L. Vogel, telefoon (035) 60.93.511. Tele foonnummers. Telefoonnum m ers Belangrijke telefoonnummers zijn: - 1 1 2 Algemeen alarmnummer (politie, brandweer en ambulance). - 60.93.459 Klachtentelefoon. Voor klachten over door de ge meente niet of te Iaat beantwoorde brieven, of het niet nakomen van toezeggin gen. - 60.93.665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aan gesloten met gemeentelijke infor matie over raadsvergaderingen en dergelijke, maar ook over opge broken wegen in de gemeente. - 60.93.666 Infolijn afvalstoffen en grof vuil ophalen. Voor al uw vra gen over afval zoals klein chemisch afval(KCA) groente-, fruit- en tuinafval enzovoort. Aanmelden van grof vuil ophalen van 08.00 tot 12.00 en van 12.30 tot 16.00 uur. - 60.93.666 Meldpunt woonomge ving (bereikbaar op werkdagen van 08.00 tot 16.00 uur) voor klachten over het onderhoud van de woon omgeving. Deze worden zo moge lijk binnen 24 uur verholpen. - 60.93.593 Klachtentelefoon mi lieu. Voor al uw vragen en klach ten Over milieu. Voor noodgevallen telefoon 54.87411 (politie). Agenda 1997 woensdag 18 juni, commissie mi lieu en openbare werken donderdag 19 juni, commissie fi nanciën dinsdag 24 juni, commissie ruim telijke ordening, verkeer en welzijn donderdag 3 juli, raadsvergade ring maandag 1 september, commissie algemene bestuurszaken dinsdag 2 september, commissie ruimtelijke ordening, verkeer en welzijn woensdag 3 september, commissie milieu en openbare werken donderdag 4 september, commis sie financiën donderdag 18 september, raads vergadering Alle vergaderingen worden gehou den in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein en beginnen om 19.30 uur. binnen het eigen werk op den duur gaan 'doorgroeien'". Moraal zegt tenslotte positieve ver wachtingen te hebben van de mede werking van werkgevers. Hun is ge vraagd werknemers bij de brandweer willen die gelegenheid te bieden. "Een aantal werkgevers heeft laten weten daartoe bereid te zijn. Het is nu dus aan de werknemers om van die mo gelijkheid gebruik te maken". De door de gemeenteraad in 1996 ingestelde Rekenkamer heeft de laatste zes maanden de voorlichting van de gemeente Soest 'gewogen' en hierover een rapport samengesteld met conclu sies en aanbevelingen. Op woens dagavond 27 augustus om 19.30 uur houdt de Rekenkamer een publieksavond in de raadzaal waar verscheidene maatschappe lijke organisaties 'gehoord' worden over het gemeentelijk voorlich tingsbeleid. De raadsleden (van alle acht frac ties) die zitting hebben in de Re kenkamer, hebben de portefeuille houder, 27 ambtenaren van elf af delingen en tien betrokken buiten staanders (media, politie en vlieg basis) geïnterviewd over het ge meentelijk voorlichtingsbeleid. Het door de Rekenkamer opge stelde rapport gaat in augustus on der embargo naar het college van burgemeester en wethouders, de gemeenteraad en alle ambtelijke afdelingen. Op donderdag 14 augustus staat het rapport centraal in een pers conferentie die 's middags om 16.00 uur in het raadhuis gegeven wordt. Vanaf dat moment ligt het rapport ook ter inzage op de be kende adressen. Voor de publieksavond op woens dag 27 augustus zijn vorige week verscheidene maatschappelijke or ganisaties uitgenodigd met daarbij het verzoek om vóór 1 augustus ook nog schriftelijk te reageren. Hun opmerkingen, suggesties en ideeën kunnen dan nog worden meegenomen bij de beraadslagin gen over het rapport 'Voorlichting gewogen' in de diverse commissie vergaderingen in september. De raadsbehandeling vindt plaats op 18 september. lp Het probleem van overlast door los lopende katten is bij de gemeente be kend. Het is echter niet eenvoudig hier iets tegen te doen. Het invoeren van een kattenbelasting, zoals een bewoner van het Van Maarenplein in Soesterberg voorstelt, is niet moge lijk. Burgemeester en wethouders zeggen dat voor het invoeren van zo'n belasting een wettelijke basis ont breekt De Soesterberger heeft door het in vullen van de vragenbon op de voor pagina van Op 't Hoogt zijn ergernis op papier gezet over het feit dat tui nen zo ongeveer kattenbakken wor den. Planten gaan dood door de uri ne van de katten en afgezien daarvan is er ook sprake van stank. 'Waarom wil de echte kattenliefhebber zijn kat niet in huis houden. Dan kan hij er maximaal van genieten!', aldus de briefschrijver. Burgemeester en wethouders zeggen dat bezitters van katten alleen kunnen worden gewezen op het probleem. Zij moeten zelf maatregelen nemen om hun katten binnen te houden, al thans ervoor te zorgen dat de dieren elders geen overlast veroorzaken. Het is, als bij zoveel zaken, een mentali teitskwestie, aldus b. en w. Door erosie zijn in het gebied van de Korte Duinen enkele fietspaden en hellingen vooral voor kleine fietsers gevaarlijk geworden om te berijden omdat er scherpe kanten aan de as faltverharding zijn ontstaan. Een be woner van de Van Lenneplaan heeft burgemeester en wethouders ge vraagd deze situatie te verhelpen. Burgemeester en wethouders zeggen hem toe de situatie te bekijken en daar waar nodig te verbeteren. Volgens traditie worden -naast andere dagen in verband met een bijzondere gelegenheid- op Koninginnedag, 30 april, koninklijke onderscheidingen uit gereikt aan hen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de samenleving. De uitreiking is altijd een feestelijke gebeurtenis. Voor degenen die erach ter de schermen bij betrokken zijn, is de uitreiking van de onderscheiding de afsluiting van een lange periode van voorbereiding. Er komt namelijk nogal wat voor kijken voordat het besluit genomen kan worden of degene die is voor gedragen ook werkelijk in aanmerking komt voor een koninklijke onderschei ding. Al op 15 augustus sluit dan ook de termijn voor het aanvragen van een 'lintje' voor Koninginnedag 1998. Het is aan te raden eerst contact op te nemen met Sonja Wolzak, secre taresse van burgemeester J. de Widt. Duidelijk wordt dan of een aanvraag, in eerste instantie aan de burgemees ter, kans van slagen heeft. Overigens is vaak nog nadere informatie ge wenst. Sinds vorig jaar wordt bij toekenning van een koninklijke onderscheiding de nadruk speciaal gelegd op bijzon dere persoonlijke verdiensten en( prestaties. Verenigingen, instellingen en maatschappelijke organisaties kun nen een onderscheiding aanvragen voor mensen van wie zij weten dat zij zich geruime tijd op een bijzondere wijze hebben ingezet voor de samen leving. Er zijn twee soorten onderscheidin gen: de Orde van de Nederlandse Leeuw en de Orde van Oranje Nas sau. Om in aanmerking te kunnen komen voor een onderscheiding in de Orde van de Nederlandse Leeuw moet er sprake zijn van persoonsgebonden, uitzonderlijke prestaties en/of in spanningen van zeer uitzonderlijke aard die van invloed kunnen zijn op en van verstrekkende betekenis voor de samenleving. Voor de onderschei ding in de Orde van Oranje Nassau geldt, dat men zich gedurende gerui me tijd moet hebben ingezet ten bate van de samenleving of bijzondere verdiensten jegens de samenleving moet hebben getoond. Wat iemand in een betaalde functie heeft gedaan, telt voortaan alleen nog als aanvullend element mee. Niemand kan dus meer 'automatisch' op een koninklijke onderscheiding rekenen, bijvoorbeeld omdat hij er gens veertig jaar in dienst is. Men moet zich naast zijn betaalde functie vooral op maatschappelijk-, cultu reel- of sportgebied hebben ingezet om voor een lintje in aanmerking te komen. Een onderscheiding moet al tijd worden aangevraagd. De aanvra ger moet het formulier hiertoe inleve ren bij de burgemeester van de woonplaats van degene voor wie de onderscheiding is bedoeld. Voor eventuele nadere informatie hierover kan men altijd terecht bij Sonja Wolzak van de afdeling Kabi netszaken van de gemeente. In verband met de behandelingster mijn verdient het altijd aanbeveling Naam:man/vrouw Adres: Telefoon: Ik zou aan het college van burgemeester en wethouders het volgende willen vragen: Insturen voor woensdag-25 juni aan Voorlichting, Antwoordnummer 120,3760 VB Soest. (Een postzegel is niet nodig). een onderscheiding ruim van tevoren aan te vragen. Dit is de beste garan tie dat de aanvraag binnen een zoda nige termijn kan worden afgehandeld, dat bij toekenning de onderscheiding op de gewenste dag kan worden uit gereikt. Wanneer een aanvraag wordt gedaan voor een koninklijke onderscheiding, verifieert de burgemeester het deco- ratievoorstel. Hij stelt vervolgens een nader onderzoek in. Dit houdt in het natrekken van allerlei gegevens over degene die is voorgedragen voor de onderscheiding. De burgemeester stuurt het voorstel voorzien van een advies naar de commissaris van de koningin. De burgemeester voegt daarbij een suggestie over de soort onderscheiding en de hoogte ervan. Op zijn beurt bekijkt de commissaris van de koningin het voorstel en be oordeelt de hoogte van de onder scheiding. Hij stuurt het voorstel met zijn advies naar het Kapittel voor de Civiele Orde. Dit landelijke orgaan bekijkt alle de- coratievoorstellen en voorziet het van een advies. Het Kapittel bekijkt hoe de voorstellen verdeeld moeten wor den over de ministeries, want de mi nister is uiteindelijk degene die beslist over het voorstel en een voordracht doet aan de koningin. Een koninklijke onderscheiding wordt niet altijd uitgereikt in het gemeente huis. De uitreiking kan bijvoorbeeld ook bij een vereniging of op 't werk plaatsvinden. Wie over dit onderwerp meer infor matie wenst, kan contact opnemen met de afdeling Kabinetszaken van de gemeente, te bereiken via telefoon nummer 60 93 443. Op 't Hoogt: van iedereen, voor ie dereen. Kop in de Soester Courant: Vogelpension opent deuren En wij altijd maar denken dat die beestjes de hele dag in een kooitje zitten... In dezelfde krant, even verderop, de kop: Vogels kijken in Eemland Dat zullen die vogels uit dat pension dan wel zijn. Bart de Hoop Knol. Wie bouwt in Soest de nieuwe brand weerkazerne? - Nou, daar kun je haast wel Van der Grift op innemen... Praatavond over softdrugs. -Fluisterend? Als er maar geen antitankgranaten worden ingezet bij die 'verdachte' tui- Animo voor de brandweer uitge blust? Botsende snorfietser alsnog opge snord. Gelezen in de Amersfoortse Cou rant: 'De treinverbinding Utrecht- Baarn heeft als tussenstations Soest- duinen, Soest-Zuid, Soest en Soest- dijk. - Zeker van een ontspoorde verslagge ver. Als ze bij zo'n kraak de hele kassa meenemen, is er dan wel of geen sprake van een kastekort? Bij gft-afva! dus ook maar liever geen zure druiven meer. Als je naam op een groslijst wordt gezet, zijn er dan nog 144 wachten den vóór je? CD's gekocht met gestolen cheques: Criminele Disc. Rioolwater in de vijvers: dat is toch juist heel natuurlijk? Over(stort)hees. I

Soester Courant | 1997 | | pagina 29