rnmneb CDA ziet aankoop Witte Boerderij nog niet zo zitten Geanimeerde reünie bij Van Arkel TUINHOUT Politiechef Schutzmann niet somber over effecten van reorganisatie Qöif/i raagd XNTIE- iRGERS r Courant iACTUEEL r r Reformfiuis Soest Hondenschool Martin Gaus mag poldergebied niet in Gasmd&rkMd Van Breukelen Vast-goed mm és# t' h PAGINA 4 WOENSDAG 18 JUNI 1997 SOESTER COURANT PAGINA 5 de modische lijn van Rechter stelt gemeente in het gelijk 'Jeugdhonk in O verhees geen achterhaald idee' Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv voor al uw installatiewerk LOODGIETER VERWARMING ELECTRA bij VERBOUW NIEUWBOUW ONDERHOUD Tevens Laanstraat 34a - Soest Telefoon 035-601 2472 Weerzien van ongeveer 350 oud-bewoners en -medewerkers De grootste op het gebied van: "The Glimmerman" "The Nutty Professor". Auto's botsen op kruising in poler f' Loodgieterswerk A.P. van Doorn b.v. Diefstal uit auto's kwaliteits kleurenfoto's Politiek mokt nog over verloren invloed Bloemdecoraties o/i MMje exclusieve /eadca/di/ei/ett. Wie vergelijkt leest de Soester Courant Service bij Schoemaker st voor de 3 maanden 3n augustus. BELONING! tel. 601 41 52 sle Voorlichting Soest an 1 als kantoor langhebbenden een ge- men, dan moet dat be- ;st, Postbus 2000, 3760 moemde verzenddatum 03 JUL11997 april 1997. c" van ructuur k 1997". ccommodatie. penbare basisscholen, esmond Tutu. i formatiesysteem. :aties. Arbeid cweg 65. ide agendapunt plaats en be- jorstellen tot benoeming van raadscommissie(s) de moge- e een gewijzigd voorstel heeft i commissie-adviezen. r op de dag waarop de verga- chriftelijk of telefonisch ge ining aan Carsave ver- S'berg) en 19 juli (Soest). ining aan PTT verleend 7-10,21-11 en 19-12-1997. het kader van onoreren, respectievelijk: gs Ondersteunings Project itars een bijdrage ad f 450,00 voor een lid bokken voor deelname imp. lersteuning ad f 500,00 1 Beleidsplan. gegrond verklaren, il 1997 tot het weigeren tot vestiging van een aan de Laanstraat 76-78 de gemeente bereid is te verlenen voor het ïen terras en dat een 'evolge de Drank- en ning moet worden oor het schenken van anken conform concept, laardtarief in rekening dhr. Buitenhuis Van Weedestraat) ig voor stalling fietsen, en dat een aparte ïen duidelijke omschrij- reclamebord moet worden enen aan de vestiging sbedrijf aan de Laanstraat e in het advies genoemde ildaan. Sluitend concept- waarin behalve de in ide aspecten ook wordt :uwe wijze de aansprake- .chade en een goede om- ictiviteiten. Model Lahn Tiffany 36-42 Model Maas bruincombi 40-46 nu van 109,- voor slechts Uw speciaalzaak met de voetvriendelijke service: Homeopathie - Vitamine en Mineralen - Biologisch brood - Gezond schoeisel - Zuivel - Huidverzorging Middelwijkstraat 75 Soest - Tel.: 035-601 35 27 Het Martin Gaus Honden Oplei dingen Centrum aan de Peter van den Breemerweg in Soest moet weg, omdat het niet past in het bestem mingsplan Landelijk gebied 1994. De Utrechtse bestuursrechter heeft de gemeente Soest donderdag in het gelijk gesteld. Volgens dat bestemmingsplan is er aan de Peter van den Breemerweg 9 alleen bewoning toegestaan, op voorwaarde dat "de aanwezige landschappelijke en/ of natuurwetenschappelijke waarden in acht worden genomen". Hoewel be stuursrechter mr. D. Slump best aanne melijk vindt dat een hondenschool de landelijke omgeving niet zal aantasten, meent hij dat de bescherming van dat gebied zwaar moet wegen. De beloften dat het hondencentrum niet zal uitbreiden met een pension of een asiel en geen overlast zal bezorgen, brachten Slump er daarom niet toe het besluit van de gemeente Soest te schor sen. De gemeente gaf eigenaar Jan Kos op 26 mei te kennen dat hij zijn trainin gen binnen tien dagen moest beëindigen op straffe van een dwangsom van twee duizend gulden per dag. En ballonvaar der Rob Wiegers mocht zijn loods niet langer aan een hondenschool verhuren. Slump woog in zijn beslissing mee dat Kos en Wiegers verzuimd hebben bij de gemeente na te vragen of de loods voor een hondenschool gebruikt mocht wor den. Dit verzuim rekent de rechter tot het eigen risico van de twee. Slump: "Dat elders in het land dergelijke hon denscholen zonder vergunning gereali seerd zijn - wat daar ook van zij - doet aan dit oordeel niet af." Voor een schamel gehoor van vrij wel uitsluitend vertegenwoordigers van de eigen achterban heeft het CDA vorige week in de Open Hof haar laatste bijeenkomst-met-de- kiezers gehouden. Aan de orde kwam o.m. de jeugdproblematiek, waarmee vooral Overhees al jaren te kampen heeft. CDA-fractievoorzitter Bart Krol, die uit de krant had begrepen dat PvdA-wet- houder Pieter ten Hove eigenlijk geen mogelijkheden meer ziet voor een apart jeugdhonk in Overhees, greep de gele genheid aan om daarover zijn verbazing uit te spreken. Volgens hem is een jeugdhonk in deze "jonge" wijk nog lang geen achterhaald idee. "Het probleem doet zich hier voor. Dan moet je het ook hier oplossen," aldus Krol. Hij vroeg zich af welke argumenten Ten Hove kon hebben om van dat uitgangs punt af te wijken, temeer daar de mo gelijkheden van een eventuele verhui zing van de Vrije Teugel naar de Witte Boerderij op de Eng - waar dan ook oudere jeugd opgevangen zou kunnen worden - uiterst beperkt zijn. Hoewel het plan voor de Witte Boerderij uit de koker van zijn fractiegenoot Arie van den Breemer afkomstig is, staat Krol nog niet te trappelen van ongeduld om Veel oud-bewoners waren al ruim voor de afgesproken tijd aanwezig op hef terrein aan de Helïingweg en bleven ook langer dan in de uitnodi ging stond aangegeven. Zij maakten er zaterdag een dagje Van Arkel van. Het kon allemaal tijdens de reünie die de instelling hield ter ge legenheid van het vijftigjarig be staan. Geanimeerde gesprekken voerden de boventoon. En natuurlijk was er meer dan voldoende gespreksstof. Ongeveer 350 mensen kwamen naar de reünie. Sommigen zagen elkaar voor het eerst sinds tientallen jaren en het aantal her inneringen dat werd opgediept, was tal rijk, zoals dat op reünies nu eenmaal het geval is. De oud-bewoners waren van twee tot zes uur welkom, de oud-medewerkers Op zoek naar het verleden. De foto's trokken de aandacht van de bezoekers van de reünie van Van Arkel. Foto: Goos van der Wilt verhuur videofilms (altijd grote aantallen), videoafspelers, playstation, sega 16-bit, nintendo 16 bit, nintendo 64-bit spellen en spelcomputers, videoprojectors (voor bedrijven e.d.) verkoop compact discs, koopvideo (neem een kijkje in onze speciale koopvideohoek), cd-rom (nu ook grote selectie leuke cd-roms). openingstijden: maandag 13.00-21 00 uur dinsdag t/m zaterdag 11.00 - 21.00 uur zondag 14.00-21.00 uur Videobanden e.d. dienen voor 19.00 uur geretourneerd te worden! Nu te huur: MET GRATIS GLAS OP OP Dillenburglaan 12, Soest (naast Randstad) Tel. 035 - 6012340 van vier tot acht uur. Maar met name de oud-bewoners namen het niet zo nauw met de tijd. Bijna allemaal zagen ze de op videoband overgezette film uit het begin van de jaren vijftig en het grote aantal van de foto's die in de geschiede nis van Van Arkel zijn gemaakt. Na af loop van de reünie die in het gebouw van de school De Lasenberg werd ge houden, kregen de huidige medewer kers veel waardering voor het feit dat ze de reünie hadden opgezet. Van Arkel (v/h Van Arkel Instituut) geeft begeleiding en scholing aan moei lijk lerende kinderen en jongeren. Op dit moment zijn er 79 in behandeling, van wie er vijftig op het terrein wonen. De overigen zijn ondergebracht in de regio. In de nabije toekomst wil Van Arkel, dat onderdeel uitmaakt van de Stichting Zorgverlening 's Heeren Loo, de dagbehandeling en het zelfstandig wonen uitbreiden. Op de kruising van de A.P. Hilhorstweg en de Eemweg zijn twee auto's tegen elkaar gebotst. De aanrijding ontstond woensdagmiddag, toen een 64-jarige Amersfoortse bestuurder geen voorrang verleende aan een 59-jarige automobi list uit Soest. De Soester klaagde over pijn in zijn nek en rug. daarvoor de benodigde hoeveelheid ge meenschapsgeld op tafel te leggen. Het idee van een jeugdopvang in Over hees wil het CDA dan ook nog niet prijsgeven. "Bovendien: de jongeren zijn zelf ook bereid om actief de handen uit de mouwen te steken. Dat moet je se rieus nemen. En als het om jonge men sen gaat hoeft het geld niet persé de doorslag te geven..." Miljoen voor C-drie? Krol vroeg zich in dat verband verwon derd af waarom het College kennelijk geen geld meer overheeft voor een jeugdhonk, maar wel gemakkelijk in de buidel tast nu de nieuwbouw van C-drie en de bibliotheek plotsklaps een miljoen duurder uitvalt. Hij benadrukte verder dat het jeugdhonk door een professio nele kracht van de SWS begeleid zou moeten worden. "Dat mogen we toch wel terugverwachten voor de tonnen subsidie die we daarin pompen." Dat de Vrije Teugel zelf erg enthousiast is voor een verhuizing naar de Eng be greep Krol wel. "Alleen is het geld nog wel een probleem. De verkoop van de huidige kinderboerderij aan het Vede- laarpad zal waarschijnlijk niet genoeg opleveren en wij vinden dat we er niet aan moeten beginnen als het financieel niet uitkan. Dan moet de Vrije Teugel hier maar een rol spelen bij de opvang van de oudere jeugd." Eenzaamheid Eerder had het raadslid Besseline Ger- ritse, bij ontstentenis van haar pas be noemde collega Els de Waard, het CDA-standpunt over het eenzaamheids project nog eens uitgelegd. "Het is géén CDA-project, maar we dragen het na tuurlijk een warm hart toe," verduide lijkte ze. Volgens Gerritse staat of valt het project met de aanstelling van een halve beroepskracht en ze hoopte ("te gen beter weten in, eigenlijk") dat de fractie de raad alsnog van de noodzaak zou kunnen overtuigen om zo'n be roepsfunctionaris te subsidiëren. Een van de aanwezigen merkte overigens op dat "neutrale" eenzame ouderen het in Soest nog moeilijker hebben dan men sen die kerkelijk gebonden zijn, want Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (035) - 601 30 14 die kunnen nog terugvallen op de ker kelijke gemeenschap. Opmerkelijk was de suggestie die Gerritse deed voor de financiering van het project als zodanig. Ze pleitte voor een model a la de Der- de-Wereldgroep, die een brede (politie ke) samenstelling heeft, waarbij het ge meentebestuur de door de instelling zelf verworven inkomsten structureel ver dubbelt. Volkshuisvesting Wethouder Ries van Logtenstein kwam ten slotte aan het woord over de volks huisvesting in Soest. Hij stelde vast dat het woningbouwprogramma - voorlopig 200 per jaar, na 1998 nog maar 100 of 75 - waarschijnlijk wel aan de behoefte voldeed. "Maar het is een tijdsbeeld dat zich voor elk kaveitje wel 120 gegadig den aanmelden. Dat komt ook door de lage rente en de druk op de totale wo ningmarkt. De prijzen zijn bijna niet meer realistisch." Hij gaf overigens toe dat er in Soest nog veel "scheefgewoond" wordt: veel rijke mensen in goedkope en veel arme men sen in dure huizen. De gemeente richt zich vooral op de doelgroep van de lage inkomens, waarvoor betaalbare wonin gen gebouwd moeten worden. Voor "jonge starters" worden er de komende jaren voldoende woningen gebouwd (Nieuwstraat, de Schakel) en voor 1998 en 1999 verwachtte Van Logtenstein minstens 25 woningen per jaar in de "zelfbouwsector" te kunnen aanbieden. Wat de seniorenwoningen betreft is er volgens de wethouder voldoende aan bod, maar er is ook sprake van "kwali tatieve druk". Van Logtenstein: "Ik heb er alle vertrou wen in dat we met dit beleid de markt kunnen bedienen. De druk gaat er lang zamerhand wel af." Dat Soest voor elke jongere woningzoekende die in de Amersfoortse uitbreidingswijk Vathorst gaat wonen een bijdrage van 3000 gul den betaalt - vanwege de negatieve ex ploitatie - vond hij geen probleem. "Als de exploitatie nog eens wat oplevert krijgen we een evenredig deel terug." Méér bouwen Het CDA zou overigens graag méér wil len bouwen dan de meerderheid van de gemeenteraad nu toestaat, legde Bart Krol tenslotte nog uit. "Wees nou eer lijk: 13000 woningen in Vathorst - dat gaat ook ten koste van de natuur..." Hij noemde in dat verband zonder schroom de bebouwingsmogelijkheden aan de Jachthuislaan - door de provincie afge wezen - en in Hees. "Dat komt binnen tien jaar heus wel weer aan de orde," profeteerde Krol. 40 verschillende modellen tuinschermen!!! Tuin Planken al vanaf f 2.25 m'. Koningsweg 33 Soest, Tel.nr. 035 - 601 01 67 Kwaliteit tegen de scherpste prijzen!!! Bij aankoop van materialen, gratis gebruik van aanhangwagen gereedschap. 6 dagen per week tot uw dienst op vrijdag koopavond tot 21.00 uur. plaats adres woning ÏS indeling Soest THEO DOBBEHOF zeer rustig, in hofje gelegen, ruime miaaenwoning mei berging en vrij gelegen luin op 49 m2 grond, hal, toilet, meterkast, woonkamer met openhaard, parketvloer, luxe, moderne open keuken, met div. inb. app. (o a, gasfornuis, heleluchloven, afzuigkap, vaatwasmachine en koel/vrieskast). verdieping overloop, 3 royale slaapkamers, zeer recentelijk geheel vernieuw de badkamer met ligbad, aparte douche, wastafel en 2e toilet, zolder voorzolder met wasmach./droger aansl., ruime zit/slaapkamer mei kitchenette. algemeen deze woning verkeert in goede staat van onderhoud. RUIME MIDDENWONING MET BERGING Gevraagde koopsom f 309.000,- k.k. plaats Soest adres ING. MENKOIAAN (Soestdijk) woning in rustige laan gelegen, nabij winkelstraat, moderne middenwoning met berging en tuinhuisje op 167 m2 grond indeling ruime hal, toilet, meterkast, fraai uitgebouwde woonkamer met lichte, open keuken, werkkamer, inpandige berging met aansl. wasmach./droger verdieping overloop, 3 slaapkamers met inb.kasten, doucheruimte zolder vlizotrap naar ruime bergzolder algemeen deze woning is geheel uitgevoerd met dubb. glas en verkeer) in goede staat van onderhoud MODERNE MIDDENWONING MET BERGING Gevraagde koopsom f 298.000,- k.k. plaats Soest adres DE AKKEREN woning op de 3e woonlaag gelegen, goed onderhouden 5- kamerappartement met balkon, fraai uitzicht en berging op de begane grond, indeling hal, toilet, woonkamer, aparte eetkamer, moderne keuken, 3 sl.kamers, badkamer met douche, vaste wastafel en was- mach. aansl. In de woning zijn veel inbouwkasten aanwezig, algemeen dit appartement verkeert in goede staat van onderhoud en is voorzien van dubb. glas. De servicekosten bedragen f 345,- p/m Volledige financiering mogelijk. Bruto maandhypotheek ca. f. 1.235,-, netto ca. f. 885,-. Wij geven u graag, geheel vrijblijvend hypotheekadvies. 'i'kjk #ssi t.\: -• 5-KAMERAPPARTEMENT MET BERGING Gevraagde koopsom f210.000,- k.k. plaats Soest adres FOEKENLAAN 17 woning nabij natuurgebipADe Soester Duinen, vrii^-<^ \dhuis met dubbeJ^^yA^pl 807 m2 Gevraagde koopsom f 1.385.000,- k.k. Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Hypotheken Tel 035-6017962 Fax 035-6026061 j Onroerend-goed i Assurantiën In verschillende straten zijn vorige week auto's opengebroken. In de meeste ge vallen namen de daders iets mee. Op de Dr. De Voslaan was dit een radiocasset terecorder, op de Koperwiek, de Gerrit van de Veenstraat en de Vosseveldlaan werden autotelefoons gestolen en op de Varenstraat haalde iemand een wieldop van een auto. In Soesterberg nam een dief een fles wijn weg uit een auto. COMBI VAN ESSEN FANTASTISCH IN FOTO IN VIDSO Zuiapromenane 15, Soest Tel.. 601 28 74 Is Soest er nu wel of niet op achter uitgegaan in politiezorg, sinds Her mandad gereorganiseerd is? De plaatselijke politiek denkt daar heel anders over dan de politie. Een aan tal raadsleden mokte maandag avond in de commissie ABZ nog uitvoerig na over de verloren gegane rechtstreekse invloed, terwijl de po litie zelf haar zegeningen telt. Wat die zegeningen zijn kon politiechef E.W. Schutzmann maandagavond op zijn vingers natellen: Eemland-Noord is volgens de beleving van de burgers een van de veiligste districten; 80 procent van de inbraakslachtoffers is tevreden tot zeer tevreden over de nazorg van de politie; het aantal inbraken is in het eer ste kwartaal van 1997 maar liefst 72 procent lager dan in 1996; het percen tage opgeloste misdrijven is met 37 Openingstijden: donderdag, vrijdag, zaterdag en op afspraak. Kerkstraat 13a - Soest-Telefoon: 035 - 602 97 98 het hoogste van de provincie; en slechts in 3,5 procent van de gevallen is de po litie niet op tijd - binnen tien minuten - als er in gevaarlijke situaties om assis tentie wordt gevraagd, terwijl de ambu lance er 15 minuten over mag doen. Volgens Schutzmann is het dan ook zijn eerste zorg om dat hoge peil vast te hou den. De politici mopperden echter met het nodige zelfbeklag over de tanende in vloed van het gemeentebestuur op het politiebeleid. Bart Krol (CDA) sprak in dat verband over de "frustratie" van de politiek en noemde de surveillanten "een doekje voor het bloeden (maar ze functioneren wél)". Jan Visser (Groen- Links-PS) maakte zich vooral zorgen over het feit dat cr 's nachts nog maar één politieauto rondrijdt en zag wel wat in een soort ploegendienst, "want de politie is toch een normaal continube drijf?" Hij had liever dat de politie haar inzet verdeelde over de dag. "Met 45 man politie kun je elk acht uur 15 man op straat hebben..." Hans van Wuijckhuijse (Gemeentebe langen) meende dat de verminderde "greep" van de politiek vooral afhing van de opstelling van de burgemeester in het regionaal bestuur. "Als die zich maar sterk maakt en de belangen van Soest goed verdedigt." Hij was daar kennelijk niet zo gerust op en betreur de het temeer dat burgemeester De Widt zich "in verband met drukke werk zaamheden elders" - de man is op va kantie in Griekenland - liet vervangen door WD-wethouder Neks Blommers. Mooie verhalen Van Wuijkchuijse stelde verder vast dat de komst van de regio-recherche naar Soest niets had opgeleverd, ondanks de mooie verhalen die daarover tevoren waren verteld. Ook het politiebureau is niet meer "open" dan voorheen. Volgens Peter van der Weij (VVD) was het al- lemaal zelfs nog erger geworden, want al die rechercheurs namen tegenwoordig ook veel parkeerruimte bij het gemeen tehuis in beslag. Dat laatste wordt aangepakt, liet Blom mers weten, door strenger toe te zien op parkeren in de vakken. Ze gaf ook toe dat de droom van een (blauwe) stroom rechercheurs die - bij voorkeur op de fiets - 's morgens Soest inreed en 's avonds er uit - niet was uitgekomen. Sterkte Dat een effectieve bestrijding van de criminaliteit ertoe zou kunnen leiden dat de politiesterkte op den duur juist weer wordt ingekrompen (juist omdat het zo goed gaat), zoals o.a. Van Wuijckhuijse en Meilof vreesden, noem de Schutzmann een utopie. Hoewel Van Wuijckhuijse toch vaststelde dat het toch logisch is om te veronderstellen dat de gemeente - als de criminaliteit echt daalt - met minder politie zou toe kunnen... Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid i en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! expert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44

Soester Courant | 1997 | | pagina 5