HET ER Communicatie centraal in Birkhoven IIJUR Gemeente stimuleert milieubewuste Soesters tot aanschaf zonneboiler Rode Kruis is weer 'onder dak' ((ain lACTUEEL I SOESTER ONDERLINGE De onderstaande adressen zijn al voor uw chip geknipt Rabobank Soest-Baarn Politiek: stoepparkeerders en rommelmakers aanpakken 3AGINA 8 WOENSDAG 18 JUNI 1997 SOESTER COURANT p m/v leil en in ïnschen i motorrijles tscertificaat tok theorieles 'Patiënten zijn cliënten geworden' PAGINA 9 De LAAGSTE PREMIE en toch extra uitgebreid verzekerd, inclusief glas! natuurlijk bij: 15-21 juni 1997: Maag-lever-darm-week Chipknip U kunt chippen Subsidie van 500 gulden per boiler Reformfiuis Soest Nieuw hoofdkwartier aan Valeriaanstraat Commissie tevreden over surveillanten Klusjesdienst voor ouderen KIJK, RIJDT EN VERGELIJK SUBARU, uniek door prijs en AWO-techniek. Automobielbedrijf Gebr. van der Pouw Kraan b.v Middelwijkstraat 40-42 - 3764 CG Soest Tel.: 035 - 601 42 89 - Fax: 035 - 602 34 41 voltooide voor tbureaus. werken om 1 een persoon- Eras, Hen (vraag i - 601 07 06 NTALONS 3ARDEUR PORTOBELLOS 035 - 6022061 0652-643170 Een hele week lang draaide in Birk hoven - het verpleeghuis op de grens van Soest en Amersfoort - om de "communicatie". Met lezingen, bij eenkomsten, optredens en nog veel meer werd het thema uitgediept door deskundige buitenstaanders en interne experts. De actieweek was overigens zeker niet alleen bedoeld voor "intern gebruik". Ook vrijwilligers, bezoekers van de dag behandeling en vrienden of familieleden van de bewoners konden er hun licht over laten schijnen. Ze mochten com mentaar geven en allerlei gekke of se rieuze invallen naar voren brengen, waarvan in het huisorgaan de Birkbode verslag werd gedaan. Het idee voor de themaweek ontstond vorig jaar uit twee invalshoeken. Vanuit de logopedie kwam de wens om eens stil te staan bij de technische aspecten van communicatie, met het oog op bij voorbeeld gehoor- en spreekproblemen. De tweede invalshoek had te maken met de manier waarop er binnen het verpleeghuis wordt omgegaan met de bewoners, o.a. op terreinen als bejege ning en privacy. Een van de opmerke lijkste veranderingen van de laatste ja ren is dat de bewoners geen "patiënten" meer worden genoemd, maar "cliënten". De week werd donderdag afgesloten met de ingebruikneming van een aantal nieuwe "praathoekjes" in het huis. Ook de Koninklijke Luchtmacht verleende Foto: Goos van der Wilt medewerking aan de afsluiting van de communicatieweek, zowel in de lucht als op de grond. Bijvoorbeeld: Opstalverzekering steen/hard Opstalverzekering steen/riet Inboedelverzekering steen/hard Inboedelverzekering steen/riet VOOR AL UW VERZEKERINGEN EN FINANCIERINGEN Jj Soesterbergsestraat 26 - Soest - tel.: 035 - 602 90 60 f 0,80 per 0/00 f 2,25 per 0/00 f 1,40 per 0/00 f2,25 per 0/00 WH maken er méér fotowerk van... /illem Van Oosten 1 fotoservice Image Magic Foto van eoto Het nieuwe VikcicmiH Studio- portret- en •AMIEfOTO's Eén op de zeven mensen in Nederland heeft problemen met de spijsvertering. De klachten variëren sterk van bran dend maagzuur, diarree of aambeien tot ernstige aandoeningen als maag- en darmkanker. De Maag Lever Darm Stichting vindt 2 miljoen mensen met spijsverteringsklachten onverteerbaar en organiseert van 15 tot en met 21 juni 1997 de Maag Lever Darm Week. Tij dens de week vindt een groot aantal ac tiviteiten plaats, zoals de verspreiding van de Water/Vezeltest, een handig hulpmiddel voor mensen die regelmatig darmklachten hebben. In de week van 15 tot en met 21 juni 1997 gaan in heel Nederland ruim 16.000 collectanten de straat op voor de jaarlijkse collecte. Ook staat tijdens de Maag Lever Darm Week het speciale gironummer 2737 open. Met het geld gaat de Maag Lever Darm Stichting wetenschappelijk onderzoek financieren naar allerlei ernstige spijsverteringsziek- ten. De Water/Vezeltest is gratis en wordt op verschillende plaatsen in Nederland verspreid. Bijvoorbeeld via huisartsen. Wie belangsteling heeft kan de Water/ Vezeltest ook aanvragen bij de Maag Lever Darm Stichting door een kaartje te sturen naar Postbus 430, 3430 AK Nieuwegein. Voor mensen met spijsver teringsklachten heeft de stichting ook verschillende brochures en folders be schikbaar. St Openbare Bibliotheek A. Cuyplaan 202 Abo Koeltechniek Nieuwegracht 12 Foto Astra Beukenlaan 37 Autoschade P. Stalenhoef Nieuwegracht 29 Autoservice Eemland Beukenlaan 80 Van Ekris Soesterberg Rademakerstraal 31 Otak Birkstraat 101 Soesterberg Autobedrijf Bosboom B.V. Birkstraat 105 Drogisterij Kok Smitsweg 2 Veevoerderhandel Eemland Birkstraat 125 A Tamboerijn 3 Automobielbedrijf Nefkens Birkstraat 30 Lectuur Tabaksshop Middelman wooncentrum Birkstraat 99 't Smitshof Smitsweg 26 De Hazelaar B.V. Bosstraat 99 Mac-Denim Soesterbergsestraat 3 De Kameleon Burg. Grothestraat 14 Provak Hooijer Soesterbergsestraat 4 Schoonheidsinstituut Haleakala Burg.'Grothestraat 25 Optiek Zuid Soesterbergsestraat 45 Cafe-Restaurant De Minstreel Burg. Grothestraat 37 Slijterij en Wijnhandel Toon Soesterbergsestraat 49 Slijterij-Wijnhandel Ben v.d. Linden Burg. Grothestraat 6 v.d. Linden Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Videotheek Musicshop Stationsweg 5 Jasper Mode Zuid Promenade 12 Hans Alblas Tuincentrum 't Vaarderhoogt Dorrésteinweg 72 B Boutique des Fleurs Steenhoffstraat 1-3 Bloemisterij H. van Oést Eigendomweg 80 PR-Kapper Steenhoffstraat 53 Gommers Wijninport F.C. Kuijperstraat 26 W. Fugers Zn. Torenstraat 23 Jac de Bruin Zn. Gallenkamp Pelsweg 1 Hubo de Haan Torenstraat 8 Rensenbrink Techniek Soest Insingerstraat 66 Fa. Colitico V. Weedestraat 12 A Autocenter H. Huigen B.V. Kerkstraat 109 Snoeppaleis V. Weedestraat 21 Ans Ros Haarmode Koninginneiaan 22 Auto Alblas B.V. V. Weedestraat 251 Sophia van Amersfoort Mode Koninginnelaan 22, Van Dorresteyn Schoenen V. Weedestraat 44 Socstdijk Picture Point V. Weedestraat 55-57 De Vries Open Haarden V.O.F. Koninginnelaan 84 Midds Vrijetijdskleding V. Weedestraat 59 A.P. van Doorn B.V. Koningsweg 33 Mikimo V. Weedestraat 61 Frans Modestoffen Laanstraat 37 A Middelman Mode Treba B.V. Laanstraat 73 Dameskleding V. Weedestraat 61 Ben Rademaker en Zn. Slijterij en Restaurant 't Hoogt V. Weerden Wijnhandel Laanstraat 44 PoeJmanweg 20 Tabak-Gemaksvvinkel R.A.J. Bon Laanstraat 46 Fa. J.K. Westerhof Valeriaanstraat 60 Auto van Doorn B.V. Laanstraat 83 Shell Quick Servicebedrijf Weegbreestraat 54 Wasiel Steitner Lange Brinkweg 38 De Bosrand tuincentrum Wieksloterweg W.Z. 37 Bloemisterij Scholten Middelwijkstraat 28 St. Cultureel Centrum C3 Willaertstraat 49 Ben Fugers Middelwijkstraat 38 De Kaasspecialist Zuidpromenade 10 Hooijer Bouw en Techniek Nieuwegracht 1-3 Bloemenhuis Jasmijn Zuidpromenade 9 Autoservice v.d. Post Nieuwegracht 10 Het College van B. en W. heeft 30.000 gulden uitgetrokken voor deelname aan de actie voor zonne boilers in de bestaande bouw. Daar uit wordt op de eerste zestig boilers die milieubewuste Soesters nog dit jaar aanschaffen een subsidie van 500 gulden verleend. Soest is een van de Utrechtse gemeen ten die mee gaan doen aan een actie voor deze milieuvriendelijke warmwa tervoorziening. Tot dusver verleent de rijksoverheid een subsidie op de aan schaf van zonneboilers, maar dat loopt volgend jaar af. In totaal denken de be trokken Utrechtse energiebedrijven in de hele provincie nog minimaal 500 zonneboilers te kunnen plaatsen. Om dat de energiebedrijven en het ministe rie van Economische Zaken elk ook nog eens 600 gulden subsidie per boiler ge ven is er sprake van "een aantrekkelij ke investeringsmogelijkheid voor mi lieubewuste Soesters," aldus het ambte lijke advies. In de nieuwbouw wordt de zonneboiler al op redelijk ruime schaal toegepast. De bestaande bouw blijft echter wat achter en de actie is daar dan ook op gericht. In diverse andere regio's en gemeenten in het land is een soortgelijke actie al een groot succes gebleken. Als "Kli- maatverbond-gemeente" kan Soest ui teraard niet achterblijven en op die ma nier laat ook Soest nog eens zien dat het beleid gericht is op duurzame energie. Scherpe prijs De actie gaat na de zomer van start en duurt een aantal weken. In die periode kunnen de inwoners tegen een zeer scherpe prijs een zonneboiler aanschaf fen, eventueel in combinatie met een HR-ketel, wat extra aantrekkelijk is voor bewoners die aan een nieuwe ketel toe zijn. Er komt in september een "infor matiemarkt". In principe is voor de plaatsing van een zonneboiler geen bouwvergunning no dig. Het gaat immers om een verande ring van niet-ingrijpende aard, die geen betrekking heeft op de draagconstructie en geen uitbreiding van het bebouwde oppervlak betekent, en waarbij het lega le gebruik wordt voortgezet. NU BEPAALT U ZELF UW BORSTOMVANG Voor een fraai, vol decolleté De revolutionaire NEARLY ME® siliconen cups Eenvoudig aan te brengen in uw BH of badpak Snel, veilig, optimaal draageomfort Blijven perfect op hun plaats Zonder operatie toch hetzelfde, mooie vrouwelijke resultaat VerJcriigbaar bij: Homeopathie Vitamine en Mineralen Homeopolhie Vitamine en Mineralen Biologisch brood - Gezond schoeisel - Zuivel - Huidverzorging Middelwijfcsfraaf 75 Soest Tel.: 035 601 35 27 Met gepaste trots heeft het Rode Kruis Soest/Soesterberg afgelopen vrijdag het nieuwe onderkomen aan de Valeriaanstraat 2B in gebruik genomen. Het verblijf in de villa Zonheuvel (Soesterbergsestraat) is daarmee definitief ten einde. Het hoofdkwartier werd officieel geo pend door wethouder Pieter ten Hove, die daarvoor de Rode Kruisvlag weg trok van het bord aan de gevel. Daar voor had voorzitter Alfons van Damme een kort dankwoord uitgesproken aan de vele Rode Kruis-medewerkers en hun aanhang, die de verhuizing door hun grote betrokkenheid soepel hebben laten verlopen. Van Damme kon ook nog een compli mentje kwijt aan zijn bestuursvoorgan- gers, want bij het opruimen van de na gelaten stukken in de Zonheuvel .bleek dat ze de administratie de jaren door heel secuur hadden bewaard. Zo waren er zelfs notulen uit 1938 aangetroffen, en helmen en instructiemateriaal uit lang vervlogen tijden. Het nieuwe onderkomen bevindt zich "midden tussen de burgers, dus midden in de samenleving", stelde Van Damme tevreden vast. Hij constateerde verder dat de totstandkoming van één zorglo- ket in Soest ook consequenties zou heb ben voor de bijzondere vorm van vrij willigerswerk die het Rode Kruis-werk is. Ook het Centraal Meldpunt Vrijwil lige Hulpverlening heeft onderdak ge kregen in het nieuwe kantoor, dat ver der ruimte biedt voor de lessen en an dere bijeenkomsten. Ten Hove wenste het Rode-Kruisbe- stuur alle succes en bood Van Damme een envelop-met-inhoud aan. Het geld kan de afdeling goed gebruiken voor de aanschaf van posters of iets dergelijks aan de muur, ter verfraaiing van het nieuwe pand, vond de wethouder. NEDERLANDSE RODE KRUIS Wl/ELINÜ SOEST SQESTERBERG Wethouder Pieter ten Hove opende het Soest/Soesterberg aan de Valeriaan- nieuwe onderkomen van het Rode Kruis straat. Over de politie-surveillanten - waarvan de gemeente er op dit mo ment zeven in dienst heeft - zul je in politiek Soest geen kwaad woord horen. Integendeel: de gemeente raad is dik tevreden met hun bijdra ge in de taaie strijd tegen ongerief van allerlei soort, van verkeersover tredingen tot zwerfvuil, lastige jon geren en hondenpoep. De raadscommissie ABZ putte zich maandagavond dan ook uit in loftuitin gen aan hun adres, al bleef er - naar goed gebruik - natuurlijk ook nog wel wat wensen over. Zo vond Jan Visser (GroenLinks-PS) dat de surveillanten mischien wat andere prioriteiten zouden kunnen stellen. "Dus niet alle dagen weer een gordelcontrole op de Dalweg, maar bijvoorbeeld ook eens wat meer letten op foutpar^eerders op stoepen en in het openbaar groen." Mieke Swinkels (D66) vond het tijd worden voor een "korte, gerichte actie" tegen burgers die hun vuil wel bij de afvalbakken op de milieu-eilanden, maar toch ernaast neer kwakken. "Als er één is die daarmee begint, doen ze 't allemaal, en binnen een uur ligt er een berg van heb-ik-jou- daar," aldus Swinkels. Peter van der Weij (VVD) vond dat geen politietaak, hoewel Swinkels te recht onderstreepte dat dat wel degelijk in de taakomschrijving van de surveil lanten wordt genoemd. Van der Weij vond de surveillanten "érg duur" en Wil Stekelenburg (PvdA) vreesde dat som mige hulp-agenten na hun opleiding - door Soest betaald - misschien wel erg makkelijk zouden overstappen naar een betaalde baan elders. "Kunnen we dan geld terug krijgen?" informeerde ze zui nigjes bij commissaris Schutzmann. Surveillanten-coördinator Henk van Thienen beloofde Visser en Swinkels diplomatiek dat er, "indien nodig", ze ker actie ondernomen zou worden. Schutzmann wees Stekelenburg erop dat de de gemeente het risico heeft geno men - "of laat ik zeggen: de blijde ver wachting koestert" - dat de surveillanten na zes jaar inderdaad een baan vinden. Dat is ook precies de bedoeling van dit "schitterende werkgelegenheidsproject", zoals Hans van Wuijckhuijse (Gemeen tebelangen) het omschreef. De klusjesdienst voor ouderen is ont staan om oudere mensen in huis bij te staan. De vrijwilliger? komen op verzoek kleine klusjes dóen. Daarbij kan worden gedacht aan het ophangen van een schilderij, de cv- ketel vullen, tl-buizen en lampen ver vangen, stopcontacten herstellen, rol gordijnen gangbaar maken en lek kende kranen repareren. Voor een klusje wordt 2,50 gulden in rekening gebracht. Voor twee klusjes moet dus vijf gulden worden betaald. Ook eventuele bijkomende mate riaalkosten worden in rekening van de aanvrager gebracht. De medewerkers verwijzen de oude ren desgewenst ook door naar hulpverleningsadressen. De Klusjes dienst is een initiatief van de drie ouderenbonden in Soest. Het centrale meldpunt van de Klusjesdienst is de SWOS, tel. 6023681. Prestatieverbetering door AWD ten opzichte van tweewielaandrijving (waarden in 2 WD 20 40 60 80 100 eenmaal met AWD gereden, durft u nooit meer anders ~p ACCELERATIE S STABILITEIT lp HANDELBAARHEID VEILIGHEIDSMARGE Alle modellen van Subaru zijn leverbaar (de meesten zelfs standaard) met AH Wheel Drive techniek ofwel permanente aandrijving op alle vier de wielen. Resultaat: een sterk verhoogde grip onder alle rij-omstandigheden, waardoor de veiligheid en de factor "waar voor uw geld" enorm toeneemt. Naast de vele voordelen, zie boven, bewijst een Subaru met AWD ook in de praktijk zijn kwaliteiten. Getuige het behalen van het Wereldkampioenschap Rally, zowel bij berijders als bij de constructeurs. De ANWB verleende onlangs een van onze modellen de titel 'Trekauto van het jaar". Overtuigende feiten waarmee ook u uw voordeel kunt doen, zeker wanneer u de prijsstelling van onze modellen nader bekijkt. Kost bijvoorbeeld een vergelijkbaar aanbod bij andere merken gemiddeld 45.000,-. De Legacy Touring Wagon, inclusief AWD, rijdt u al vanaf 41.995,-* Het is maar dat u het weet. Importeur: Subaru Nederland, Postbus 277,1430 AG Aalsmeer. Wijzigingen voorbehouden. Prijzen exclusief kosten rijklaarmaken en verwijderingsbijdrage. Uw Subaru dealer: - t !S

Soester Courant | 1997 | | pagina 9