Oplossing Soestdijk lijkt nabij En dit zijn de knallers van deze week: ïnieum Vooral bedrijfsleven gedupeerd door urenlange stroomstoring 56i 'Monument Emmakerk niet slopen...!1 279 598 299 898 179 'De politie waakt over uw huis' Van Breukelen 5 Vast-gped irzfïïvër Tel.: 035 -602 28 03 (75e JAARGANG NO. 44 M WOENSDAG 25 JUNI 1997 Akkoord extra verkeersremmers en handhaven afsluitingen Fakkellicht in C1000 tijdens stroomstoring 3 Actueel 7 Actueel 11 Cultuur 15 Sport Politie pakt eierwerper Kleine Niagara aan de Albert Cuyplaan Gasluchtalarm Verdwenen Kadett teruggevonden Project start op 1 juli Visser GL-PS) vindt verkoop uit den Boze Serie autokraken Gasbuis in brafrd aan Hildebrandlaan A. van der Lee Kattesteéntjes Supra koffie Lotus comfort toiletpapier OOO Griekse kersen Magere riblappen Noorse garnalen VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest HET VLEESCENTRUM Vlieg 'ns vlug naar de zon! Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS Soester Courant kwaliteits kleurenfoto's nu Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar 15, Buiten Soest 30, Losse nummers 85 cl Gecontr. opl. 1 1.700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Na ruim zeven jaar lijkt een einde te komen aan de discussie over de ver keersproblematiek in Soestdijk. Eindelijk is zowel in de klankbord groep als in politieke kringen over eenstemming bereikt over de maat regelen die genomen moeten wor den. De afsluitingen op de Waldeck Pyr- montlaan en de Verlengde Talmalaan blijven gehandhaafd en er komen snel- heidsremmende voorzieningen op de Nieuwstraat, de Koninginnelaan, de Beetzlaan, de Waldeck Pyrmontlaan, de Prins Hendriklaan, de Nassaulaan, de Regentesselaan, de Hellingweg en de Korte Bergstraat. Totale kosten: 737.500 gulden. Dit plan komt uit de koker van de klankbordgroep II, heeft de instemming van de politie, is overgenomen door het college van burgemeester en wethouders en wordt nu ook gesteund door een raadsmeerderheid. Dat laatste bleek vorige week in de commissie verkeer en zal op donderdag 3 juli worden bekrach tigd door de gemeenteraad. Alleen de WD en de BAM zijn tegen, omdat zij van mening zijn dat het raads besluit van december 1993 (een open Soestdijk) nog steeds het uitgangspunt moet zijn. Op basis daarvan kwam de klankbordgroep I eind vorig jaar met een voorstel voor een min of meer in gewikkeld systeem voor eenrichtingsver keer, dat in de wijk veel tweespalt te weegbracht. Daarom besloot de raad de klankbordgroep opnieuw aan het werk te zetten, zonder daarbij de voorwaarde te stellen dat de bestaande afsluitingen zouden moeten worden verwijderd. Onderzoeken Maar de VVD kwam vorige week dins dag tijdens de commissievergadering plotseling met het voorstel om nog maar eens te laten onderzoeken hoeveel af sluitingen en drempels er kunnen wor den verwijderd. Om het wijkvreemde verkeer uit de wijk te houden, wil de WD bepaalde verkeersbewegingen onmogelijk maken door een inrijverbod. Volgens deze fractie gaat bij de meeste wijkbewoners de voorkeur uit naar een open Soestdijk, maar heeft deze groep zich niet meer laten horen, omdat ze 'het gepraat en gehakketak' beu is. In de commissie en op de publiek tribune, waar voornamelijk leden van de klank bordgroep en hun achterbannen zaten, oogstten de liberalen slechts onbegrip. De zes overige fracties zegden toe het voorstel op 3 juli te zullen goedkeuren. Ook het CDA dus, dat eigenlijk voor stander is van een open Soestdijk. Maar de fractie ging toch overstag. "Zolang er geen verbetering van de hoofdwegen structuur komt, moet je concluderen dat dit het enige wijze besluit is," aldus frac tievoorzitter Bart Krol die daarmee nog maar eens aangaf dat zijn fractie de aan leg van een parallelroute door de polder noodzakelijk vindt. Het onderzoek naar de mogelijkheden van een rondweg is echter voorlopig op de lange baan ge schoven (zie elders in deze krant). In elk geval ziet het ernaar uit dat na volgende week donderdag een punt kan worden gezet achter de reeks van tien tallen informatie- en inspraakavonden, commissie- en raadsvergaderingen en andere overlegbijeenkomsten over de verkeerssituatie in Soestdijk/'t Hart, al zal er wellicht nog een informatiebijeen komst komen over de uitvoering van de voorgenomen maatregelen. Bus Daarnaast moet de gemeente nog in onderhandeling met Midnet over de buslijn die door Soestdijk rijdt. De ge meente wil dat deze bus niet meer tegen de rijrichting in de Hellingweg/Korte Bergstraat rijdt en stelt een omleiding voor via de Beetzlaan en de Waldeck Pyrmontlaan. De kosten hiervan, 80.000 gulden, vormen geen probleem. Maar, naar het schijnt, twijfelt de bus maatschappij nog over voortzetting van de lijn, omdat deze niet rendabel zou zijn. Vooral Harrie Witte van GGS stel de keihard dat de gemeente het niet kan toelaten dat Midnet een lijn uit hét Soester bussysteem kan halen. Los van de schade die bedrijven en winkels hebben geleden, heeft de stroomstoring van maandag in Soest niet tot grote problemen ge leid. Dit blijkt uit mededelingen van woordvoerders van de gemeente, de politie en brandweer. De brandweer hoefde als gevolg van de storing geen één keer uit te rukken voor hulpverlening. Alleen vanwege de 'stro mende' regen moest de brandweer te hulp scnieten bij een guval van water overlast aan de Albert Cuyplaan. In sommige flats kwame i mensen vast te zitten in de lift, maar .ij konden worden bevrijd door de huismeesters of andere medewerkers van de flatbeheerders. De spoorbomen bij de overwegen waren van slag. De politie barricadeerde de bomen met behulp van stokken en pa len, zodat het wegverkeer geen noe menswaardige hinder ondervond. Bij NS-station Soest-Zuid werd wel een spoorboom geraakt door een auto. Treinverkeer was uiteraard niet moge lijk. Rampenteam In het gemeentehuis werd door de ge meente, de politie en de brandweer een rampenteam gevormd, maar woord voerster Yvonne Dijkhuis van de ge meente laat weten dat zich geen calami teiten hebben voorgedaan. Kort nadat de stroom uitviel, waardoor een groot deel van Midden-Nederland werd ge troffen, werd meteen contact gezocht met de bejaarden- en verzorgingscentra. Hulp was niet nodig. Vermoedelijk als enige supermarkt in de regio heeft C1000 Van de Graaf aan de Zuidpromenade maandag tij dens de grote stroomstoring de deu ren niet gesloten. Met behulp van de noodverlichting en fakkels leidde het personeel de klanten rond in de win kel. De prijzen werden met de hand genoteerd en bij de kassa werden de boodschappen zowel "uit het hoofd" als met calculators in rekening ge bracht. Er konden maar twintig klan ten tegelijk geholpen worden, maar in tweeëneenhalf uur tijd - om 12.40 ging de stroom weer aan - waren er zo'n 200 klanten bediend. "We hebben de klanten zelden zo en thousiast uit de supermarkt zien ko men," zegt Arnaud v.d. Graaf van C1000. "Ze vonden het juist gezellig en heel romantisch." De speciale ser vice van het personeel werd dan ook bijzonder op prijs gesteld. De klanten van Tafeltje-dek-je moesten hun warme maaltijd evenwel missen, maar de medewerkers van de keuken van Molenschot en de vrijwilligers van de Warme Maaltijdvoorziening slaagden erin de ruim vijfhonderd mensen om vijf uur 's middags alsnog te bedienen. Kok Robert Sakkers: '"s Ochtends konden we gewoon niets doen. Om de groenten en het vlees gaar te krijgen, ben je toch afhankelijk van stroom. We hebben het personeel naar huis gestuurd en afge sproken dat iedereen om vier uur zou terugkomen. Om kwart over drie had den we gelukkig weer stroom en hebben we het kunnen oplossen. Uit de reacties bleek dat de mensen dolblij waren dat ze toch hun maaltijd kregen." Volgens politiewoordvoerster Clementi- na Sprengers werd de politie in de eer ste uren van de storing door ruim hon derd mensen gebeld. Na twee uur 's middags namen de telefoontjes af. In sommige wijken van Soest was er toen alweer stroom, in andere delen moesten de mensen iets langer hun geduld bewa ren. Aangiften van slachtoffers werden op het politiebureau handmatig opgeno men. Ook in verschillende winkels werden pen en papier tevoorschijn gehaald, omdat kassa's en computers niet meer werkten. Een groot aantal zaken bleef of ging dicht tijdens de stroomstoring. De banken hielden de deuren gesloten voor de cliënten. Schade "De schade is moeilijk in cijfers uit te drukken," aldus SNS-directeur Armand Trippaers die tevens bestuurslid is van de Soester Zakenkring. Volgens hem zijn met name bedrijven in de proble men gekomen, die met computers wer ken, open diepvriezen hebben of 24 uur per dag met ploegen werken. "Probeer die achterstand dan maar eens in te lo pen. De meeste bedrijven hebben geen noodaggregraat en leden daardoor dus ook productieverlies. En doordat ze te lefonisch niet bereikbaar waren, hebben ze misschien ook opdrachten misgelo pen." Het bestuur van de Soester Zakenkring bekijkt vanavond tijdens een vergade ring of het zijn leden adviseert een scha declaim in te dienen bij de Regionale Energie Maatschappij Utrecht (REMU). "Na de vorige stroomstoring hebben we de gemeente, die mede-be stuurder van de REMU is, neergedeeld dat we bij een volgende storing zouden gaan claimen. Als je alleen al de loon kosten berekent voor de uren, dat er niet gewerkt kon worden, praatje al over en kele miljoenen guldens." Molendae] In Medisch Centrum Molendael lever de de stroomstoring geen onoverkome lijke problemen op. Het noodaggregraat nam meteen de stroomvoorziening voor alle belangrijke (medische) apparatuur en voorzieningen over. Operaties hoef den niet te worden uitgesteld of onder broken. De patiënten ondervonden dan ook geen nadelige gevolgen van de urenlange storing. "Maar het had niet nog een dag moeten duren, want dan hadden we met bepaal de facilitaire voorzieningen moeten uit wijken naar buiten het getroffen ge bied," zegt B. Verheij, hoofd financiën en informatie van Molendael. Een noodplan voor een stroomstoring die een dag duurt, bestaat niet. Daarom zal intern worden bekeken welke maatrege len en afspraken nodig zijn om een der gelijke situatie het hoofd te kunnen bie den. "Overleg met de overheid is nodig, maar als alle ziekenhuizen aankloppen voor een uitgebreidere noodstroomvoor- ziening praat je over een miljoenenin vestering." Ongeveer veertig procent van de niet noodzakelijke verlichting, het televisie circuit en sommige computers functio neerden niet tijdens de storing. In de keuken kon op halve kracht worden ge werkt en de centrale sterilisatie-afdeling liep een werk-achterstand op. Maar van echte problemen was in Molendael geen sprake, in Baarn noch in Soest. RubriekSoester Courant 75 jaar. Totaaltheater 'De Eem- saga' succes. Integratie voetbal aan zijden draad. Vrije Teugel 'terug' naar 30 april. Knijn weer in Cabrio- theater. Jongste Huizinga blijft de betere. Parallelroute voorlopig in ijskast. Zomerfeest na-schoolse opvang. Landstitel voor Daniël Stellwagen. Geen herinrichting Steenhoffstraat. Achtbaan stoort zich nergens aan. Benefietconcert SMG voor Derde Wereldproject. Grand Slam Martijn Strijker. Op de Eikenlaan werd de politie vo- rigé week aangesproken door een jongeman uit Soest, die besmeurd was met eierstruif. Hij vertelde dat hij kort daarvoor met eieren was be kogeld door een groepje jongens, die hij nog kon aanwijzen. Desgevraagd bekende een van hen - een 15-jarige Soester - datjHftie eieren had gewor pen. Zijrrfnotief daarvoor bleef on duidelijk. Hij kreeg een proces-ver baal wegens baldadigheid en ver klaarde aanvankelijk dat hij de eieren zomaar ergens had "gevonden". Daarvoor had de politie echter aan de Smitsweg een vrachtwagen met eieren gesignaleerd en onderweg ook de restanten van diverse eieren ont dekt, zodat zijn verhaal op losse schroeven stond. De ca. 70 eieren die de jongeman nog in zijn bezit had werden in beslag genomen. Bewoners van een flat aan de Albert Cuyplaan zagen zich maandag plotse ling geconfronteerd met een soort wa terval in hun woonkamer. Het water gutste langs de wanden omlaag en de bovenburen van vier-hoog waren niet te bereiken. De gewaarschuwde brandweer moest er met een hoogwerker aan te pas komen om de flat op de' vierde verdie ping binnen te gaan. Daér bleek een lek te zijn ontstaan in het overdrukventiel van de cv in de badkamer. Toen dat ge dicht was konden de bewoners aan het dweilen beginnen... Politie en brandweer rukten maandag avond uit naar het Van Arkel-instituut aan de Hellingweg, waar een doordrin gende gaslucht was gemeld. Er bleek niets verontrustends aan de hand. Vol gens de brandweer was het afvoergas als gevolg van de weersomstandigheden wat langer blijven hangen. Een Opel Kadett van een 39-jarige Soester, die zaterdag gestolen was aan de Varenstraat, is een dag later terugge vonden aan de Bosstraat. De wagen was onbeschadigd. Op 1 juli gaat in het district Eem- land noord het vakantieproject "de politie waakt over uw huis tijdens uw vakantie" weer van start. Het project richt zich met name op wo ningen die tijdens de vakantieperio de door de bewoner(s) onbeheerd worden achtergelaten. In de door de bewoner(s) aangegeven vakantieperiode zal de woning tenmin ste één keer worden gecontroleerd op woninginbraak, een poging daartoe of eventuele andere calamiteiten. In ieder politiebureau in district Eem- land noord ligt de vakantiekaart bij de receptie klaar. Door deze kaart volledig in te vullen geeft de bewoner aan in aanmerking te willen komen voor deze gratis controle. Die richt zich niet alleen op een woninginbraak of een poging daartoe, maar ook op calamiteiten zo als waterschade, stormschade, vernielin gen e.d. Deze calamiteiten kunnen te vens aanleiding geven om contact op te nemen met het waarschuwingsadres. Het is dus van groot belang om naast enkele persoonlijke gegevens, zoals naam, adres, woonplaats, etc, ook een waarschuwingsadres in te vullen. Ge beurt dit niet of onvolledig, dan kan de woning niet in het bestand van te con troleren woningen worden opgenomen. Het invullen en inleveren van de vakan tiekaart garandeert tenminste één con trole van de woning, maar garandeert uiteraard niet dat er geen inbraak of anderszins plaats zou kunnen vinden. De vakantiekaart is verkrijgbaar bij de politiebureaus in Soest, en de politiepost in Soesterberg. Ook kan men de kaart thuis invullen en in een gesloten enve loppe opsturen naar: Politiedistrict Eemland noord, postbus 1002, 3740 BA Baarn. In kerkelijk Soestdijk - met name in de Samen-op-Weg gemeente van hervormden en gereformeerden in Soest-noord - kijkt men met grote nieuwsgierigheid uit naar de ge beurtenissen van deze week. Dins dagmiddag zou de openbare in schrijving plaatsvinden voor de ver koop van zowel de Emmakerk als de Julianakerk en komt er duide lijkheid over de vraag welk van bei de kerken mag blijven bestaan. In het afgelopen weekeinde werd de politie geconfronteerd met een hele se rie autokraken en pogingen daartoe, die zich her en der in Soest hadden afge speeld. De meldingen kwamen van de Kolonieweg, de Dorresteinweg, de Gouden Ploeg (tweemaal), de Beuken laan, de Talmalaan, de Braamweg en de Oude Utrechtseweg. Meestal ging het om geluidsapparatuur en cd's. In een geval werd ook een portefeuille wegge nomen, die een dag later werd terugge vonden op de Dr. s' Jacobstraat, met al les er nog in. Politie en brandweer rukten woensdag middag uit naar de Hildebrandlaan, waar bij laswerkzaamheden ten behoe ve van de telefoonkabel een gasleiding was geraakt. Dat leidde tot een fikse gasbrand, waarbij vlammen van enkele meters hoog ontstonden. Een 22-jarige man uit Lopik, die daar aan het werk was, moest de werktent van zich af gooien om nog net op tijd het vege lijf te redden. De brandweer dichtte het lek, maar de buurt zat een paar uur zonder water, gas, elektriciteit en kabel-ont vangst. Al eerder deden zich in de afge lopen twee weken bij dergelijke werk zaamheden gasbranden voor aan de Burgemeester Grothestraat en de Dil lenburglaan. Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 16 VAN DER GOEN ADVOCATEN Ondanks verbouwing normaal bereikbaar. Birkstraat 108 Tel. 035-6015080 Fax 035-6024345 zie pagina 10 literbaai 500 gram 7f^5 pak 4 rol 3^59 500 gram kilo 16.90 100 gram Het kerkbestuur heeft allebei de kerken "in de verkoop gedaan", omdat er tot dusver geen keuze gemaakt kon worden welk van de twee kerkgebouwen straks het ene en enige kerkelijk centrum van de gefuseerde wijkgemeenten moet wor den. De kerk die in de verkoop het meest gaat opleveren maakt uiteindelijk de meeste kans om te worden afgesto ten, want ook in de kerkelijke gemeen schap van Soestdijk kijkt men uiteraard naar de portemonnee. Vorige week organiseerde het Soester makelaarskantoor Deelen, dat de kerk(en) voor de Samen-op-Weg-ge- meente aan de man probeert te brengen, twee kijkdagen, zowel aan de Regentes selaan als aan de Julianalaan. De be langstelling was groot, en niet alleen van de zijde van de project-ontwikkelaars. Ook enkele kerkgenootschappen - vol gens Victor Deelen van de makelaardij overigens niet uit Soest - hebben inte resse getoond. Dinsdagmiddag zou in de Rank de openbare inschrijving plaatsvinden, waarbij de gegadigden een bod konden uitbrengen. De verkoop vindt overigens plaats "onder voorbehoud van gunning", hetgeen betekent dat het kerkbestuur - mocht het hoogste bod bijvoorbeeld te laag uitvallen - zich alsnog kan beden ken en uiteindelijk geen van beide ker ken verkoopt. Erg waarschijnlijk lijkt dat overigens niet. Toestemming Voordat de kerk die het meeste oplevert dan gesloopt kan worden - om er woon huizen neer te zetten - is verder ook nog de toestemming van de gemeente ver eist. Het bestemmingsplan kent nu de omschrijving "bijzondere doeleinden", en zou dan ook gewijzigd moeten wor den. Hoewel in de regionale pers be richten circuleerden als zou het gemeen tebestuur daarmee al bij voorbaat ak- De Emmakerk aan c staat op de monumentenlijst. koord zijn gegaan, staat dat volgens Deelen nog allerminst vast. Uit het contact met de gemeente is in middels al wel komen vast te staan dat er op het terrein van de hervormde Emmakerk (Regentesselaan) plaats is voor drie vrijstaande woningen. De lo catie van de gereformeerde Julianakerk (Julianalaan) biedt planologisch gezien ruimte voor in totaal zes twee-onder- een-kapwoningen. Vragen De stelligheid waarmee in een regiona le krant werd gemeld dat de gemeente op voorhand akkoord gaat met een be stemmingswijziging heeft inmiddels tot vragen in de gemeenteraad geleid. Frac tievoorzitter Jan Visser van Groen- Links-Progressief Soest wil van het Col lege van B. en W. weten of het bericht juist is, wie dat dan wel heeft gezegd en waarom "bij zo'n ingrijpend besluit" niet eerst het advies van de raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening is gevraagd. Volgens Visser is dat in strijd met de programma-afspraken over het omgaan met plannen, zoals gemaakt tijdens de Collegevorming in 1994. Als het bericht niet juist is wil hij trouwens nóg weten wat het College met de aanvraag voor een bestemmingswijziging zou doen. De Emmakerk mag volgens Visser in elk geval niet onder de sloophamer val len, omdat dit gebouw op de gemeen telijke monumentenlijst staat. Verkoop is in dit geval in zijn ogen dus uit den Boze. "Lijkt het u niet beter om de kerkvoogdij nu al te laten weten dat een bestemmingswijziging uitgesloten is, ge zien het markante karakter van dit ge bouw, dat o.i. behouden moet blijven?" vraag hij aan B. en W. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Biefstuk stro9anottoncn per kilo20? Gegaarde drumsticks 95 per kiloO. Gekruid gehakt per kiloO» Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar Malta juli, hotel ontb. va. Portugal juli, tly-drive v.a. Zakynthos div. data, app. v.a. 550,- p.p. 635,-p.p. 695,- p.p. Kom snel naar Star Travel voor nog meer leulre aanbiedingen! star! Soesterbergsestraat 22 in Soest voor de voor de maanden juni, juli en augustus. EXTRA BELONING! Aanmelden: tel. 601 41 52 COMBI VAN ESSEN FANTASTISCH IN FOTO IN VIDSO Zuidpromenade 15, Soest ,Tel: 601 28 74

Soester Courant | 1997 | | pagina 1