SERVA VOLVO 1 JAAR GARANTIE Caroluss Soesterl Spoorlijn Soest-Amersfoort biedt met 'light rail' veel voordelen 'De techniek staat voor niets', en zeker niet on de Desmond Tutuschool Klezmerorkest "Nebbisj uit Rebbisj" 134 Certificaten bij ROC de Amerlanden jVARIAt1 Geslaagden 'Het was noga WOENSDAG 2 JULI 1997 SOESTER COURANT Vingeroefening van Delftse studenten Musical niet gehinderd door stroomstoring Soester vernielt auto's in Baarn Vijf bromfietsers op bon geslingerd Groeiende Rabobank breidt directie uit Schade stroomstoring melden bij Remu Onder invloed van drank achter stuur Zondagmiddag in Cabrio-theater Multiculturele feestavond in Orlando AMERSFOORT DEALER Amsterdamseweg 7 Telefoon 033-4630154 Bestaande uit 3 maanden BOVAG en 9 maanden extra garantie op motor, versnellingsbak en aandrijfassen Citroen BX 1.6 T61,10-1990, wit, striping8.950.- Daihatsu Charade 1.3TXI Aut., 02-1993, blauw-met15.750,- Fiat Panda 1000 lire 11-1990, ziotvermet. striping6.950.- Fiat Tempra 1.6iE, 09-1991, zilver-met., open dak, spoiler9.950.- Fiat UNO 1.4iE Hobby, 03-1993, zwart-met., open dak roofrails11.900,- Ford Fiësta 1.1 CL Aut. 02-1990,3-drs.. rood-met., trekhaak11.900.- HondaCivic 15 6L3-deurs. 09-1989. rood. L M velgen, spoiler 9950.- Nissan Micra Tango 11-1994. lichtgroen, trekhaak. 15.750.- Nissan Micra 10 OX 1988. rood 6 500 - Nissan Sunny 1 6i GLX Aut.. 01-1995. zilver met. LP6. 24 900 - Opel Corsa 1 4i 06-1992. rood 12 900 - Pcugeot405 1 9.03-1990. rood-met. stuurbekr. airco 13 900- Peugeot 806 2.0 ST. 05-1995. blauw. A8S. airco, trekhaak 39 500.- Peugeot 605 SLO Diesel. 01-1994. groen-mel. el ramen t sp. 19.900.- Peugeot 306 Cabriolet 2.0 i, 07-1996. groen-met. airco, alarm, el ramen....? Peugeot 306 XT Diesel, 05-1996, blauw-met., airco, lm. velgen32.900- Peugeot 205 XL 03- 92 blauw, wis/was achter11.250.- Renault Twingo, 06-1994, zwart. lm. velgen15.500.- Seat Ibiza 1.5 GLX. 01-1990, blauw metjm.velgen. spoiler9.250,- Skoda Favorrf 1.3 S, 5-drs., 02-1992. wil5.950,- Volvo 343 1.4 GL, 10-1990. wit, LPG 7,500,- Volvo 360 GLi 05-1989. grijs, trekhaak, getint glas8.950,- Volvo 440 06-1992, groen met., open dak. tr.haak16.900,- Volvo 440 1.8 DL 02-1994. wit, LPG19.900,- Volvo 4401.8 DL 05-1993, LPG16.900.- Volvo 440 1 8i GLE 11-1993, rood mei., getint glas. CV19.900.- Volvo 4401.8i Spirit 03-1996, grijs-metAirco, spoiler Volvo 440 GL Highway 07-1991 blauw-met., spoiler Volvo 440 GL 08-1990. grijs Volvo 4401 8i Automaat, 02-1994, wit. LPG, wis was achterruit Volvo 440 DL TDi 04-1994, wit Volvo 4601.6i 01-1990, blauw met., airco, open dak, el.ramen Volvo 460 l .8i 07-1995. zilver metmistlampen Volvo 460 1 8i Automaat 06-1995. rood met., ancc. tm.vlg Volvo 460 2.0 Automaat 01-1996. rood. ABS. TRACS. e! ramen Volvo 850 2.5» 01-1994. wit. trekhaak, gct glas Volvo 850 GLT 02-1994. rood metcetus velgen Volvo 940 GL 07-1993. zilver metLPG. airco Volvo S 40 2 0 04-1996. zwan met., comlort Ime. Volvo audio Volvo 740 G/E aut 02-'89 grijs met. 1PG airco Volvo 740 2 3i GL 04-1990. gnjs-rnctLPG Volvo 440 1 8i 09-'95 zilver met.. L-velgen. spoiler Volvo 440 DL 11 - 93 gri|S. Stuurbekr VW Goll 13 CL 01-1991. wit, striping. trekhaak 32.900,- 13.900,- 8.950.- 24.500,- 25.900,- 38.500.- 31.250.- 33 900- 41 500- 38.500.- 38 500 - 28 930 44 5C3 - 10 900.- 12.900.- 29.750- 18 900- 13-500.- ESTATE'S Volvo V 401 8i 02-1997. zilver-met., comlort line. 2e airbag Volvo 940 G/E 10-'93 ant'raciet-met., 1PG, leder, LM-velgen, ecc. BMW 530i Tourtng Executive Automaat 01-1996, zwart met., leer. airco Volvo 940 2.3 GL, 02-1995, groen-met., LPG, trekhaak alarm. Volvo 850 2,5i 01-1996, rood-met., ECC, leder, roofrails Volvo 850 2.5i 06-1993, blauw-met., roolrails, lm. velgen 'Het was heerlijk om te d zoveel maanden van voorb eindelijk de uitvoering, allen hebben we genoten week lang feest, maar wat b dat het nu voorbij is. Ik kar week lang slapen, we zijn echt kapot'. Zo was ongeveer de mening v; vrijwilligers die de viering va Carolusschool tot een enorm ben gemaakt. Daarom terecht compliment aan de leiding, d en vrouwen die het allema< opgezet. Maar direct in hun 1 vele vrijwilligers die spontaa meegeholpen en dan het ond personeel. Ze stonden niet lai lijn maar deden voor de volli procent mee, al stonden ze i voor de klas. Ze kunnen nu terugkijken beelden en foto's en wie weet kelen het honderdjarig feesi helpen vieren. Maar daar wi helemaal niet aan denken. Dc gestreepte tent op het plein z: bij velen in gedachten zijn. nou, is dat niet veel te groots, mooi weer hebben', was er v gezegd. Nu zijn ze dankbaa was, in een week waarin hel ter rijkelijk naar beneden kw; rectificatie van de Koppel had niets met een poort te n het was de hoofdingang ve Carolusschool, heel precies En via die oude hoofdingang brulden maandag 23 juni bi derd kinderen om Clown Sn; Odeon die avond een hee concert. Dinsdag 24 juni ee met mooi weer en dat kwa voor de speurtocht. Niet snel zal men maand vergeten, de dag van stroomstoring. Ook het lag op elektrisch gebied kleine ronde door het d< geveer het navolgende bc Tandarts Lubbers Molen luk. Een flinke kiesbehand net op toen de boor zweeg, spontane pijnklachten kon r vliegwerk nog worden gel ergste was dat we net aan pauze toe waren en dus was fie. Alle afspraken hebb< maar afgezegd en opgesch de storing werd vermoedeli de geleden van duizend gul bobank had geluk, omda maandag pas 's middags i openging. Zelf konden ze niets doen. 'We hebben de bracht met lezen en puzzel In de CornerShop aan de laan was het wat improvisc ge het slechte weer was e bliek. 'Het was nu weer al les met potlood en papiei aftrekken. Nee, geen schi Ben Langkamp had het n 'We zijn elke maandag de sloten'. Slager Voskuilen was wi heeft de koelruimtes zo we gebruikt waardoor geen stond. 'Vergeet niet dat ee slechts één graad per uur ti bij ruim min twintig grad< lang volhouden', 't Stekki plezierig op die morgen te had net een flinke partij ij: klaarstond voor de koeli uitviel. Ja, dan praat je schade van ruim honderd Ook bestellingen van bed niet doorgaan, waardoo moeilijk verliep. De E-f> hele dag open. 'We hebt aan de omstandigheden vriesbakken gesloten hou goed afdekken, waardoot een minimum beperkt b hebben niet met kaarsjes ken, er was redelijk vo Uiteraard gaat het wat mc je wat klanten, maar o spreken, nee'. Het duurde zeker een kw iemand van TNO werd iets over dat grote 'techn kon vertellen. 'U wilt stroomstoring weten? D niet veroorzaakt. O ja, ik ook bij ons viel alles uit heel veel uit. We hebben voor het opruimen of het stukken die daar nog lag er eindelijk eens tijd om i eens te beleggen die altiji ren. Ja, het was lastig ma komelijk te noemen. We geduurd voordat alle Vi weer waren; vooral Inter nog de nodige problemt er schade, maar die ligt n soonlijke vlak. Zo konde mers hun warme soep ei thee 's middags niet nut The Oriental Swan be; stroomstoornis op toerer die hadden geen probl koeling zijn er noodagg onmiddellijk overnemei uitvalt; de enige in Soi bezochte rijtje. Bakker 1 hele dag open en had klanten omdat de Plusï was. In de winkel was wets en werd veel met 'Nee, we hebben de bro klanten met een mes moesten ze deze keer de was er aan de vitrii die maar een paar uur kunnen. Dus die heb weggooien; een scha< Op 18 augustus van 10.00 tot 12.00 uur is er weer een "Open Huis" in gebouw Orlando. Cursisten kunnen zich dan weer inschrijven voor de diverse cursus sen. Maar goed dat de Desmond Tutus chool voor de uitvoering van de mu sical was uitgeweken naar een grote tent op het Saenredamplantsoen, waar de elektriciteit geleverd werd door een aggregaat. Daar hadden ze vorige week maandag tenminste stroom genoeg toen overal elders in Soest het licht uitging. "Techniek staat voor niets" - zoals de titel van de musical luidde - deed zijn naam dus eer aan, zij het dan op een tame lijk onverwachte manier. Maandenlang is de school in de weer geweest met de voorbereidingen van deze zeer bijzondere musical, bedacht en geschreven door de leerkrachten Riet Slagter en Rudo Bakker, die in twee opvoeringen voor het voetlicht kwam. De musicaltitel had een dubbele bodem, want het ging er vooral om dat de leer lingen kennismaakten met allerlei staal tjes van moderne techniek, waarvoor in het gewone onderwijs nauwelijks plaats is, en vooral: geen geld. Omdat er geen apparatuur of gereed- Een negentienjarige Soester is zaterdag morgen vroeg aangehouden in Baarn, omdat hij vernielingen had aangericht. Hij bekende van ongeveer acht auto's de buitenspiegels te hebben kapot ge maakt. Vermoedelijk waren daarbij meer daders actief. De Soester heeft een proces-verbaal gekregen. Tijdens controles op de Beukenlaan, de Dorpsstreek en de Di Lassostraat zijn vrijdagavond vijf bromfietsers bekeurd, omdat ze geen goedgekeurde of passen de helm droegen. Twee anderen kregen te horen dat ze in het politiebureau hun bromfietscertificaat moeten tonen. Ze hadden deze niet bij zich. schap is, en nauwelijks didactisch mate riaal, blijft het vak techniek op de basis school, ondanks alle mooie Haagse voornemens, in feite in het verdom hoekje zitten. De leerlingen doen daar door weinig ervaring op met de "tech niek", en zeker de allochtone scholieren missen toch al de vertrouwdheid-van- huis-uit met allerlei moderne technie ken, bijvoorbeeld op het gebied van de communicatie. Zere plek Met de musical legde de Desmond Tu tuschool echter niet alleen de vinger op deze zere plek in het onderwijs, maar werd ook de kinderen bij de voorberei dingen ruimschoots gelegenheid gege ven tot een nadere kennismaking met die vreemde techniek en - langs een omweg - ook met de rest van de Soes ter samenleving. Ze gingen zelf met fax, video en allerlei spullen aan de slag en het resultaat daarvan kreeg in de uitvoe ring van de musical dan ook op specta culaire wijze gestalte. In het verhaal leidt de verontwaardiging over de stiefmoederlijke behandeling In het kader van de sterke groei van het bankbedrijf van de Rabobank Soest- Baarn is de directie met ingang van 1 juli 1997 als volgt versterkt. De heer Ir. H.M.J. Keulen (41) is be noemd tot onderdirecteur. Daarvoor was hij werkzaam bij Popular Rabobank S.A. te Madrid als adjunct-directeur. De heer W.C. Struijs (31) is benoemd tot adjunct-directeur. De heer Struijs was reeds werkzaam bij de Rabobank Soest-Baarn in de functie van commer cieel manager. Ter versterking van het kantoor Baarn is de heer J.J. Beugelaar (49) benoemd tot adjunct-directeur Baarn. Hij zal met name de grote zakelijke relaties voor de bank in deze plaats behartigen. De heer J. Porie, directeur, blijft belast met de algehele leiding van de bank. van het vak techniek tot actie. De kin deren richten zelf een politieke partij op, die landelijk de aandacht trekt en zelfs het Journaal haalt. Ook de andere openbare scholen van Soest blazen hun partijtje mee en de actie voert de scho lieren naar het Binnenhof, waar de mi nister zich echter onvermurwbaar toont. De partij kiezen ten slotte een echte ambassadeur voor techniek. Groeten van Tutu Niet verbazend was dat ze daarvoor de keus hadden laten vallen op directeur Ans Mann, die na de zomer gedeeltelijk "met de vut gaat". De musical werd daardoor eigenlijk al een klein af scheidsfeestje voor haar, temeer daar de naamgever van de school - bisschop Desmond Tutu - per video uit Zuid- Afrika haar de hartelijke groeten deed. Kamer van Koophandel: Bedrijven die aantoonbaar schade heb ben geleden van de langdurige stroom storing op 23 juni doen er goed aan een claim in te dienen bij het Remu-kantoor waaronder zij vallen. Dat kan tot uiter lijk 21 juli. Dat adviseren de Samenwer kende Kamers van Koophandel in de provincie Utrecht. Wie niet in staat is een exacte opgave te doen, kan het bes te een vooraankondiging sturen waarin men aangeeft dat de specificatie volgt. Begin dit jaar bepaalde de Hoge Raad dat consumenten die schade hebben geleden door een stroomonderbreking die te wijten is aan het energiebedrijf, in aanmerking komen voor een schadever goeding. De KvK's vinden dat deze uit spraak moet opgaan voor alle bedrijven. Hierover is echter het laatste woord niet gezegd. Grootverbruikers hebben spe ciale leveringsvoorwaarden. In hoever re hier mogelijkheden liggen, hangt af van het contract dat het bedrijf heeft met het energiebedrijf. Hoog viaduct Volgens de schets bij het werkstuk zou de boog - met een straal van 900 meter - ter hoogte van de Veldweg met een hoog viaduct (spoorstaven op een hoog te van 4.90 meter boven straatniveau) dwars over de Torenstraat geleid moe ten worden om aan de andere kant daarvan, ongeveer op of naast de Kerk straat, achter de Kerkebuurt langs af te dalen tot maaiveldhoogte en via de Peter van den Breemerweg de Eempol- der in te buigen, om ten slotte dwars Zondagmorgen om vier uur hield de politie in Baarn een Soester aan. Hij kreeg een rijverbod van drie uur en een bekeuring, omdat hij te veel alcohol had genuttigd en toch was gaan autorijden. Niet helemaal serieus, maar op z'n minst de moeite van het overwegen waard. Dat lijkt de meest voorde- handliggende reactie op het rapport dat vijf Delftse studenten onlangs hebben geschreven over een nieuwe railverbinding tussen Soest en Amersfoort. Zo'n spoorlijn heeft een boel voordelen. In een lijvig werkstuk heeft de project groep CF470 van de TU-Delft - be staande uit de studenten Floris de Haan, Thomas de Laat, Daisy Seferina, Den nis v.d. Ven en Gijs Wermer - zich het hoofd gebroken over de vraag of een nieuwe spoorverbinding tussen Utrecht en Amersfoort via Soest eigenlijk wel zinvol is. Het antwoord is ja, althans uit vervoerskundig oogpunt. In elk geval zal de lijn de reizigers veel tijdwinst bieden en de exploitatiekosten behoorlijk te rugdringen. Volgens het werkstuk is het veel logi scher om een plaats als Soest recht streeks met Amersfoort te verbinden dan - zoals nu het geval is - de veel klei nere plaatsen Baarn en Den Dolder. Verder is het een voordeel als de Inter city Utrecht-Amersfoort over Soest kan worden omgeleid als er op de lijn Den Dolder-Amersfoort een calamiteit plaatsvindt. De nieuwe lijn zou volgens de studen ten geschikt moeten zijn voor normaal treinverkeer, maar ze hebben voor het materieel wel een modern snufje op het oog: een "light rail", die het midden houdt tussen trein en tram en het voor deel heeft dat-ie niet alleen goedkoop is, maar ook sneller kan optrekken en rem men. Dat levert mogelijkheden op voor meer haltes, en dus meer reizigers. Een nadeel is wel dat de aanleg van de "Soest-boog" tussen Soest-Zuid en de spoorlijn Baarn-Amersfoort een hoop geld gaat kosten. Verder zal het bestaan de enkelspoor over een forse lengte ver dubbeld moeten worden. En dan is er natuurlijk nóg een punt: voor de aanleg van de boog zullen in Soest wel wat hui zen moeten verdwijnen. De studenten gaan uit van zo'n 200 meter door be staande bebouwing. over de Hooiweg en de Spiekerweg aan te takken op de spoorlijn Baarn-Amers foort. Het tracé is technisch uitvoerbaar, concluderen de vijf studenten. Met de "light rail" kunnen er ook steilere hellin gen genomen worden dan met een ge wone trein. Met de invoering van een halfuur- of een kwartierdienst wordt een aardig bedragje bespaard op de exploi tatie: resp. 1,15 miljoen en 1,77 miljoen. Bij een kwartierdienst zou men op Soest-Zuid elke 15 minuten een trein naar Utrecht en naar Baarn/Hilversum kunnen nemen, en naar Amersfoort zelfs om de zeven a acht minuten. Terugverdienen De aanleg zelf kost zo'n slordige 211 miljoen. De reistijdwinst voor de reizi gers kan vertaald worden in een op brengst van 300.000 gulden per dag en als dat wordt meegerekend kan de nieu we spooorlijn zichzelf binnen twee jaar terugverdienen... Het probleem is alleen dat dit bedrag nergens tastbaar te incas seren is, en dus komen de aanlegkosten er bij lange na niet uit en is de bedrijfs economische haalbaarheid op z'n zachtst gezegd gering. "De baten uit de reistijdwinst rechtvaar digen een investering vanuit de over heid," is de slotclonclusie. "Het is aan de landelijke en regionale politiek om te beslissen of men dit netwerk, met de daarbij behorende infrastructuur, wil realiseren om de problemen van conges- Waar de Kerkstraat uitkomt op de To renstraat zou de "Soest-boog" met een hoog viaduct geleidelijk naar de spoor lijn in de polder moeten afbuigen. tie en milieu terug te dringen. De aan legkosten mogen dan hoog zijn, bij een groeiende bevolking van Soest kan een reizigerspotentieel ontstaan waarvoor een railverbinding met Amersfoort noodzaak wordt, met het oog op de daar aanwezige economische activiteit." Een derde meer In een commentaar van verkeersambte- naar Marcel Vossestein, die een paar jaar geleden ongeveer hetzelfde idee heeft bedacht, wordt vastgesteld dat het nieuwe netwerk zo'n 16% effectiever zou zijn en 20 a 33% exploitaitiewinst oplevert, met de mogelijkheid van ver dubbeling van de treinfrequentie Hilver- sum-Baarn-Soest-Amersfoort en Amersfoort-Soest-Utrecht. Het gebruik zou met minimaal een derde kunnen toenemen. Het rapport verdient het om betrokken te worden bij de studie over de treinver binding Utrecht-Baarn en de ontwikke ling van het Randstadpoor Utrecht- Amersfoort, vindt Vossestein, ondanks de nodige kritische kanttekeningen. Het College stuurt het werkstuk daarom door naar de provincie, omdat die met de NS onderhandelt over de treinver bindingen in dit deel van het land. Griftland College Mavo: Nienke Aerts, Michel van Ame- rom, Marieke Balvers, Patrick van den Berg, Arnoud Boer, Natascha Bos boom, Lester van den Bremer, Daan Broeckman, Jasper Brouwer, Pascal van den Busken, Astrid Buxtorff, Julie Corsmit, Jill van Dorresteijn, Jacqueli- ne Fernandes, Marco Hagenaar, Sander Hendriks, Wai Soen lp, Maaike van de Kolk, Rogier Kuijt, Annemarie Lam, Vincent Leeuwenkamp, Marjolein van der Meer, Bas Onwezen, Randy den Oude, Annemijn Oversier, Sander van de Poll, Sylvester Roest, Jelle Ruis, Ju- dith Rullmann, Brigitta Schlumpf, Ro gier Schut, Ilona Sluis, Koen Smeeing, Pascal Smit, Sanne Staal, Ernst Steman, Rienk Vegter, Sonja de Vries, Sander Vrolijk, Hans Walet, Wouter Westerhof, Maarten Witkamp, David Witte, Elise van der Zant, Kim Krol, Tanja de Wildt, Onno Simonse, Luciano Groenveld. Havo: Mohames Amhaual, Barry van den Bedem, Roy Bosboom, Paul Broeckman, Jacintha van Dijk, Nagiem El Hamdioui, Menno Ezinga, Mare Geerzinga, Martijn Gerritsen, Sandra Geul, Barbara van Heiningen, Carlijn van den Herik, Hanna Jonker, Nicholas Kagenaar, Erik Kerkhoff, Floor van Kleef, Miranda van 't Klooster, Dennis van de Kolk, Annemarie Krijger, Edgar Kunkeler, Christiaan ter Linde, Sander van Lit, Koen Muurling, Michael Nagel, Esmaralda van 't Net, Viola van 't Net, Mariëlle Nienhuis, Jacqueline Pashley, Cindy Plooij, Barbara Rasker, Semra Room, Jurriaan Schalken, Sanne Schalkx, Susanne Schippers, Suzanne Schuijt, Ilse Semper, Ilse SoIIeveld, Jan Steenbrink, Saskia Sulenta, Wendy Trie nen, Sandra Verhaar, Michael Voet, Lucas Waagmeester, Joost van der Wal, Linda Wijnands, Niels van der Zeyst. VWO: Sakia Baltus, Bob van den Ber gen, Marijn Dijkink, Arnoud van den Dobbelsteen, Bas Dreef, Lineke Fol- kers, Micah Fox, Ruben de Goede, Paul Grift, Julian de Groot, Jitske Haven, Ingrid van der Heiden, Femke Hoeks tra, Stefan de Jong, Lidwien Koot, Klaas Kruiswijk, Lennart Nagelhout, Kirsten Nielsen, Mayan Oomkes, Albe- ric Pater, Ischa Schalkx, Rosemarijn Schipper, Timo Septer, Marieke van Slooten, Eva Smink, Hanno van Vel den, Erica de Waard, Stijn van Wijk, Jan Wijmenga, Carine Wolfkamp. Er waren cursisten uit 33 landen aanwe zig, die allemaal de vlag van hun land op een grote wereldkaart hebben ge prikt. Er waren heel veel verschillende hapjes gemaakt door cursisten uit al die landen, smakelijk en ook nog fraai om te zien. De goochelaar Vecchio wist met zijn boeiende en bloederige act het pu bliek in spanning te houden. Een meis je uit Thailand danste op sfeervolle muziek uit haar land. Ook de tentoonstellingen "Dierbare Voorwerpen" en "Fototentoonstelling 10 jaar Trema" konden op deze avond voor de laatste keer bezocht worden. De fees telijke avond was tevens de afsluiting van dit schooljaar. Een groot gedeelte van de cursisten gaat verder met de les sen op 25 augustus, op weg naar het volgende certificaat. De eerste certificatenavond onder de vleugels van het ROC, op 26 juni, is een fantastische multicultu rele feestavond geworden. In een zeer geanimeerde sfeer kregen 134 cursisten hun certificaat uitgereikt. Een cursiste van 77 én één van 76 jaar zagen hun inspanningen op de computerles eveneens bekroond met een certificaat. Het klezmerorkest "Nebbisj un Rebbisj" is het grootste orkest in Nederland en bestaat uit achttien muzikanten. Het treedt op zondag 6 juli op in het Cabrio-openlucht- theater aan de Soesterbergsestraat. Frédéric de Leeuw is de oprichter, diri gent en een van de arrangeurs van de groep. Hij studeerde muziekweten schappen in Utrecht, directie, hafabra en trompet aan het conservatorium in Hilversum. Al vele jaren speelt hij trompet in de muziekgroep "De Ere prijs" in Apeldoorn, die jaarlijks uitvoe ringen in onder andere Polen en Rus land verzorgt. De kennismaking met de muziek van Di Gojim bracht Frédéric op het idee om een groot klezmerorkest op te richten. Kiezmermuziek heeft een lange traditie. Vóór de eeuwwisseling bestonden de meeste klezmerorkesten uit maximaal vier klezmorim (Jiddisch voor muzikan ten). Veel moderne bands mixen de tra ditionele melodieën net moderne mu ziekstijlen. Vanuit Klezmer worden af en toe uitstapjes gemaakt naar andere muziekstijlen, zoals jazz en funk. Van het repertoire wordt 70 procent in gro te bezetting gespeeld, de rest in wisse lende ensembles. De klezmorim maakten gebruik van tra ditionele niet-joodse Oost-Europese volksmuziek en integreerden deze met chassidische melodieën, Jiddische volks liedjes en andere specifiek joodse stijl kenmerken. Alle arrangementen worden door de le den zelf gemaakt, want diverse leden hebben een vakopleiding genoten. Zo studeerde de slagwerker van "Nebbisj un Rebbisj" aan het conservatorium van Hilversum; hij is verantwoordelijk voor een groot deel van de arrangementen. Hij schrijft in uiteenlopende stijlen voor de diverse ensembles, waarbij hij bij voorkeur de grenzen van de betreffen de stijlen opzoekt. De orkestbezetting is als volgt: fluit/pic colo, klarinet, alt- en tenorsax, trombo ne/bariton, hoorn, trompet/flügelhorn, gitaar, contrabas, slagwerk, accordeon en zang. Vorig jaar is de eerste cd, met ruim een uur muziek, onder de naam TOV uitgebracht. De voorstelling begint a.s. zondagmid dag om 14.30 uur. Entree: 10,-. Klezmerorkest "Nebbisj un Rebbisj".

Soester Courant | 1997 | | pagina 10