En dit zijn de knallers van deze week: I Raadbreed pak slaag voor Witte in affaire Royal Parc-appartementen 350 1498 99 Arie en Cor Valk nog steeds verliefd Raad bekrachtigt nieuwe verkeersplan Soestdijk p Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS Korte Melmweg krijgt geen snelheidsremmende drempels Wat is üw mening over de Soester Courant? 5 Vast-goed 1 agfa<^| 'Onderhandelingen waren al beëindigd' Soester Courant Bewoners vangen bot bij gemeente A. van der Lee 3 Actueel 5 Actueel 7 Actueel Cultuur Wisseltruc: een tientje voor twee nepvijfjes Soester overleden na bedrijfsongeval Auto gestolen Fietstochtjes resulteren in diamanten huwelijksfeest Afsluitingen gehandhaafd kwaliteits kleurenfoto's Jtlyan Breukelen HET VLEESCENTRUM Gemarineerd satévlees AQft Magere hamburgers ongepaneerd AQ5 Kersen Persil Megaperls Roombrie Verse Hollandse garnalen 5QQ VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest AGFA DRIEPAKS TEGEN DAVERENDE PRIJZEN! f' i AGFA ^1 COMBI VAN ESSEN "Niks aan de hand, maar Witte ver dient wél een flink pak slaag." Zo ongeveer luidde - kort samengevat - het oordeel van de andere fracties over het optreden van Harry Witte (Gemeentebelangen Groen Soest) in de affaire van de 96 luxe apparte menten bij het Royal Parc-hote). De zaak kreeg donderdagavond in de gemeenteraad een gedenkwaardig staartje. Om te beginnen wierp Witte zich, nog voordat er één woord over de kwestie gewisseld was, al bij voorbaat in het stof met zijn belijdenis dat hij niet uit de school had mogen klappen. "Ik heb ge merkt dat mijn vragen niet in goede aar de zijn gevallen. Ik zie nu ook in dat ik een andere weg had moeten kiezen. Het spijt mij dat ik de vertrouwelijkheid van het overleg in de commissie heb ge schonden," klonk het opmerkelijk schuldbewust en berouwvol uit Wittes mond. De vragen zelf handhaafde hij, maar wethouder Pieter ten Hove liet in de antwoorden duidelijk blijken dat Witte ook wat de kwestie zélf betreft voor zijn beurt had gepraat. De pogingen om het Zonnegloren-terrein "terug te geven aan de natuur" waren volgens Ten Hove al beëindigd zonder dat er een besluit was genomen. Wat de Royal Parc-apparte menten betreft hield Ten Hove zich van den domme: "De bouwvergunning daar voor is al jaren geleden verleend en er zijn geen aanwijzingen dat daarvan geen gebruik zal worden gemaakt." Volgens Ten Hove moest het aanbod van Sinaï, voor de aankoop van het Zonneglorenterrein (overigens tegens de normale boekwaarde, volgens de wet houder) gezien worden als "een eenma lige kans". Hij liet het hele verhaal ver der voor rekening van Witte, maar ver heelde niet dat hij uitermate teleurge steld was dat deze de vertrouwelijkheid van de gesprekken had geschonden. De volle laag Witte stelde aanvankelijk nog opgewekt vast dat de onderhandelingen waren gestopt, maar kreeg vervolgens de vol le laag van de andere fracties. Vooral Kees Boerkoel (PvdA) vertolkte het al gemene ongenoegen. Hij wees erop dat de raad - door toedoen van Witte - nu geen verweer meer had tegen de voor genomen bouw van drie villa's en 50 woningen op het voormalige ziekenhuis- terrein. Volgens hem gaat het om zo'n 25.000 vierkante meter bebouwing ("vijf maal zoveel als het gemeente huis"). "Als de eigenaar dat wil, dan kan dat, en de raad kan het niet tegenhou den en staat nu met lege handen..." Boerkoel vond het een "normale manier van doen" dat het College de mogelijk heden had afgetast om de Zonnegloren- grond te verwerven. Dat Witte in zijn brief had durven reppen over een Col lege "dat de elementaire beginselen van behoorlijk bestuur aan zijn laars lapt" was Boerkoel geheel in het verkeerde keelgat geschoten. "Dat is nu precies wat Gemeentebelangen heeft gedaan!" Hij diende daarom een motie "van af keuring en wantrouwen" in, waarin het gedrag van Witte scherp werd veroor deeld. Wantrouwen Ook de andere fracties lieten zich niet onbetuigd. Bert Krijger (VVD) liet we ten dat hij destijds - zeven jaar geleden - de entree van Gemeentebelangen als "actiegroep" in de raad met de nodige argwaan had bekeken. In de loop der jaren was de fractie met haar "andere stijl" van politiek bedrijven toch wel ge- in Soest voor de voor de maanden juli en augustus. EXTRA BELONING! Aanmelden: tel. 601 41 52 accepteerd, aldus Krijger, "maar Witte kan de verantwoordelijkheden kennelijk niet aan en nu is het wantrouwen van destijds weer helemaal terug..." Rob Joustra (BAM) stelde vast dat het "lekken" van Witte niet geleid had tot het staken van de onderhandelingen, zodat Gemeentebelangen daar niet trots op kon zijn. Volgens de BAM had GGS op een onfatsoenlijke manier de publi citeit gezocht en hij vroeg zich af of Witte zij ambtseed had geschonden. Bart Krol (CDA) vond dat GGS zich buiten de realiteit van de gemeenteraad had opgesteld, de goede verhoudingen had bedorven en de gemeentelijke be langen ongelooflijk had geschaad. "En niet uit onwetendheid, maar welbe wust." Jan Visser (GroenLinks-PS) zei het zeer te betreuren dat de kans om 95% van het Zonneglorenterrein in natuur om te zetten om zeep was geholpen. Alleen Vissers fractiegenote Nel Koster liet - alsof de geest van Leidje Tomassen over haar vaardig was geworden - weten niet voor de motie van de PvdA te zullen stemmen. Mieke Swinkels (D66) steun de de motie wel, maar vond het al mooi dat Witte zijn spijt had betuigd. "Daar is moed voor nodig," aldus Swinkels, die het "wantrouwen" in de motie liever ver anderd zag in "teleurstelling". Onthutst Burgemeester De Widt wilde zich over de politieke consequenties van het uit de school klappen niet uitlaten. "Dat is een zaak van de raad." Bestuurlijk-juri disch vond hij geen aanleiding om in te grijpen, omdat in het reglement van orde voor de commissies niets geregeld is over geheimhouding. Witte, die in middels alle branie had laten varen, toonde zich duidelijk onthutst over de kritiek en vooral over het uitgesproken wantrouwen. "Zo worden we op basis van een incident in de hoek gezet als een onbetrouwbare partij, terwijl we ons al jaren constructief opstellen!" Harry Witte (GGS): in de hoek gezet Zichtbaar geëmotioneerd fulmineerde hij tenslotte nog tegen de projectontwik kelaar Netjes, die volgens hem pas écht onbetrouwbaar was en de bevolking van Soest mooi liet stikken door het beloof de zwembaci niet aan te leggen. Dat de 96 appartementen er heus wel komen, zoal anderen beweerden, weigerde hij pertinent te geloven. Eerlijk spijt De andere fracties lieten het er verder maar bij, nu Witte zo geëmotioneerd uit zijn slof schoot en zich al zo diep in het stof had gebogen. Krijger liet nog weten dat hij hoopte dat GGS zou bewijzen dat het inderdaad een incident was ge weest. "Als u eerlijk spijt hebt zullen we dat nog wel merken..." Boerkoel be loonde tenslotte Swinkels verzoek om een andere terminologie en de motie werd door alle partijen - minus Ge meentebelangen en Nel Koster - aan vaard. De bewoners van de Korte Melm weg en enkele buurtgenoten van het Kerkpad NZ zijn waarschijnlijk te leurgesteld geraakt toen ze de brief lazen, die het college hen vorige week heeft gestuurd. Daarin staat dat hun verzoek om snel heidsremmende maatregelen in de Kor te Melmweg is afgewezen. Volgens het college zouden drempels er niet toe lei den dat de automobilisten met minder vaart door de Korte Melmweg rijden. En daarom is het niet zinvol dergelijke voorzieningen te laten aanleggen, stelt het college. De Korte Melmweg vormt een verbin ding tussen de Van Weedestraat en de Korte Brinkweg en wordt onderbroken door het Kerkpad NZ. Het gedeelte aan de kant van de Van Weedestraat mag door snelverkeer alleen vanaf de winkel straat worden ingereden. Op het twee de deel geldt tweerichtingsverkeer. Volgens de bewoners houden bestuur ders van auto's geen rekening met de uitritten van een aantal percelen en zou den er veel 'bijna-ongelukken' gebeuren. "Automobilisten die vanaf de Van Weedestraat de Korte Melmweg inrij den, rijden veel te hard. Sommigen stoppen niet eens bij de kruising met het Kerkpad. Anderen geven vol gas, zodra zij het Kerkpad voorbij zijn," aldus de bewoners in hun brief. Ze vragen daarin of hun woónstraat tot 30 kilometer zone, c.q. woonerf kan worden verklaard. Het college wijst erop dat een 30 kilometer zone en een woon erf niet hetzelfde zijn en dat de Korte Melmweg niet aan de voorwaarden vol doet om voor één van beide aanduidin gen in aanmerking te komen. U mag het zeggen. Is de Soester Courant voor u onmisbaar, wel aardig of waardeloos? Kijkt u er elke week naar uit of laat het u kond als de krant van Soest bij u in de bus valt? Heeft u een me ning? We horen die graag! Al enkele weken verzamelt de redac tie reacties van lezers. Het is de be doeling dat de meningen worden ge publiceerd in de jubileumkrant die ter gelegenheid van het 75-jarig be staan op zaterdag 30 augustus ver schijnt. Uw naam en eventuele functie wor den erbij vermeld. Hoe meer menin gen, des te leuker, vindt de redactie. Voor de goede orde: uw reactie hoeft niet persé positief te zijn. We staan open voor alle eerlijke reacties. Doet u mee? Schrijf dan uw mening over de Soester Courant in maximaal 25 woorden op papier en stuur deze, voorzien van uw naam en eventuele functie vóór zaterdag 19 juli, op naar: Soester Courant Antwoordnummer 136 3760 VB Soest (een postzegel is niet nodig) Faxen kan ook: tel. 6024904. Persoonlijk afgeven kan in ons kan toor aan de Van Weedestraat 227. VAN DER GOEN ADVOCATEN Ondanks verbouwing normaal bereikbaar. Birkstraat 108 Tel. 035-6015080 Fax 035-6024345 Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie p Rubriek Soester Courant 75 jaar. Raad wil coffeeshop toch met rust laten. Raad akkoord met verbouwing C-drie. Vrij baan voor 'nieuwe' Dorresteinweg. Buurtbewoners nemen het op voor'lastige' jongeren in Overhees. Oudere flatbewoners klagen over lawaai en drugsgebruik op veldje. Gemeente zit in haar maag met ballonvaarder. Onenigheid in coalitie over rondweg. Verzet van toekomstige bewoners tegen sirenemast. Soester staat terecht voor geweld jegens oude vriend. Basis voor kinderdag verblijf in Tuzla- Mihatovice is gelegd. Vocaal dubbelkwartet Viri Cantores in Cabrio. Toren beklimmen Oude Kerk. Een 77-jarige bewoonster van de Willaertsraat is vorige week een tien tje kwijtgeraakt aan een onbekende jongeman van een jaar of tien, die aan de deur kwam met de vraag of ze twee vijfjes kon wisselen voor het bankbiljet. Hij vertelde dat hij bang was dat hij de munten zou verliezen. Ze had daar begrip voor en overhan digde hem een tientje, terwijl ze de muntstukken incasseerde. Toen de knaap weg was bekeek de vrouw de "vijfjes" pas goed. Het bleken twee waardeloze buitenlandse munten te zijn... Een 34-jarige Soester is vorige week donderdag ernstig gewond geraakt bij een bedrijfsongeval bij TBS aan de Ko ningsweg. De man werd met spoed naar het AZU gebracht, waar hij na aan komst overleed. De politie heeft de identiteit van de Soester niet vrijgege ven. Wel deelde een woordvoerster mee dat de man omstreeks 07.00 uur be kneld was geraakt tussen een silo en een aanvoerbak met beton, waarna hij een val van enkele meters makte. Hij werd in eerste instantie behandeld door de bemanning van de ambulance en de traumahelicopter. Aan de Smitsweg is in het weekeinde een auto gestolen van een 60-jarige in woner van Utrecht. Het gaat om een donkerrode Opel Kadett met het kente ken YL-76-JH. Ze kennen elkaar al vanaf de lagere school, maar wanneer de vlam pre cies oversloeg, weet hij niet meer. "We liepen niet met fakkels rond of zo hoor. Maar je weet wel hoe dat gaat hè," zegt Arie Valk (82) die zondag en maandag met zijn twee jaar oudere vrouw Cor het zestigja rig huwelijksfeest vierde. Toen ze de tienerleeftijd hadden bereikt, gingen de twee vaak fietsen met twee vrienden. Die waren er ook bij wanneer ze naar de muziektent gingen in hun geboorteplaats Delft en van het een kwam het ander. Het andere stel is la ter ook getrouwd. Arie is nog steeds verliefd op zijn Cor, anders was hij wel op de achtste in plaats van de derde verdieping van Honsbergen gaan zitten, zegt hij. "We kunnen niet meer buiten elkaar," vult Cor Valk-Schilperoort aan de in de huis kamer die door de aanwezigheid van het merendeel van de zeven zonen (de eni ge dochter, tevens de jongste, moet wer ken) en aanhang zo goed als vol is. De journalist en de loco-burgemeester Neks Blommers, die even later aanbelt om de felicitaties van het gemeentebestuur over te brengen, kunnen er nog net bij. De dertien klein- en vier achterkleinkin deren niet, maar zij zijn, evenals tiental len kennissen, een dag eerder al op be zoek geweest in restaurant Darthuizen. Bezoek van de kinderen krijgt het echt paar nog volop. "Als er wat is, staan ze meteen klaar," vertelt de trotse moeder. "Een leuk stel," beweert een van de zo nen aan de andere kant van de kamer. Een van zijn broers laat weten dat de acht kinderen nooit iets tekort zijn ge- De afsluitingen in de Verlengde Tal- malaan en de Waldeck Pyrmont- laan blijven gehandhaafd. Zoals verwacht heeft de gemeenteraad donderdagavond ingestemd met het verkeersplan voor Soestdijk. Dat behelst verder de aanleg van ver- keersremmende voorzieningen in de Koninginnelaan, de Beetzlaan, de Nieuwstraat, de Waldeck Pyrmontlaan, de Prins Hendriklaan, de Nassaulaan, de Regentesselaan, de Hellingweg en de Korte Bergstraat. De gemeente trekt daar 737.500 gulden voor uit. Alleen de VVD en de BAM waren te gen. Zij vinden dat de afsluitingen ver wijderd dienen te worden, zodat de wijk weer wordt opengesteld, zoals in de cember 1993 was afgesproken. Volgens beide fracties zijn er in de wijk net zo veel voor- als tegenstanders van de af sluitingen, maar hebben de hardst roe pende burgers 'gewonnen'. Eigenlijk is ook het CDA die mening toegedaan. Maar zolang er geen goede hoofdwegenstructuur is (met een paral lelroute door de polder) nemen de christen-democraten genöegen met het huidige plan. Fractievoorzitter Bart Krol: "Als wij tot een goede hoofdwe genstructuur komen - en daar zullen we hard voor blijven werken - dan kun je alle wijken op verkeersveilige en verant woorde wijze openstellen, want dan heeft het overige verkeer daar niets meer te zoeken." De raad ging tevens akkoord met de omleiding van de route van buslijn 73. Die zal in de Hellingweg en de Korte Bergstraat niet meer tegen de rijrichting inrijden, maar worden omgeleid via de Beetzlaan en de Waldeck Pyrmontlaan. Midnet gaat hiermee akkoord, de ge meente dekt de kosten van de omlei ding, die worden geschat op 80.000 gul den. COMBI VAN ESSEN FANTASTISCH IN FOTO IN VIDIO Zuidpromenade 15, Soest .Tel.: 601 28 74 zie pagina Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Varkenshaas per kilo18.95 Tartaar Qa5 per kiloO* Hamlappen (de échte) per kiloO- Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar 500 gram \Jf\J 5 stuks a 100 gram kilo pak 2200 gram 100 gram 100 gram komen. "Er was altijd eten, nu gaan ze het liefst uit eten." Arie en Cor Valk hebben altijd hard gewerkt voor hun gezin. Haar zorg en aandacht werden volledig opgeslokt door de drukke huishouding. Hij was eerst tuindersknecht in een groente kwekerij in Delft (waar hij als achttien jarige achttien gulden per week verdien de) en werkte later als stoker en onder- houdsman van sanatorium Berg en Bosch in Bilthoven. De verandering van baan had hij mede te danken aan een zwager die in het sanatorium werkte en actief was in de roomskatholieke werk- liedenbond. Vanwege de nieuwe werk kring verhuisde het echtpaar met zijn oudste zoon in 1940 naar de Vinkenweg in Soest, waar de uitgebreide kroost voor leven in de brouwerij. Kamers wer den gedeeld, kussengevechten gehou den, totdat pa met de mattenklopper naar boven kwam. "Maar slaan deed hij nooit," vertrouwt een zoon toe. In 1991 verruilde het echtpaar zijn wo ning in 't Hart voor een appartement in dienstencentrum Honsbergen aan de Wiardi Beckmanstraat. Regelmatig ma ken ze een ommetje en elk jaar gaan ze nog met de KBO op reis. Stilzitten is er niet bij, zeker niet voor Arie. "Ik zie de geraniums niet eens, daar kan ik niet achter zitten. Ik ga liever nog tuinieren en timmeren, als ik maar bezig ben," al dus Valk die hier en daar nog geregeld klusjes opknapt. Ze zien hem graag ko men, want hij is handig. Valk wijst naar zijn ogen en laat zijn handen zien. "Dat zijn mijn enige diploma's," zegt Valk die bij zijn pensionering een koninklijke onderscheiding kreeg. Het werd een bronzen medaille, maar hij deelt de waardering met zijn diamanten bruid: "Ze is opgegroeid tussen de jongens, maar ze heeft zich nooit de kaas van het brood laten eten." kW r V '3/n m. *.Jt' Vroeger tijdens fietstochtjes waren Arie en Cor Valk al onafscheidelijk, zondag en maandag vierden ze hun zestigjarig huwelijksfeest. Foto: Goos van der Wilt Fotograferen wordt nu wel héél voordelig. Tijdelijk bieden wij u 3 Agfacolor HDC kleurenfilms aan voor spektakulair lage prijzen. Haal snel zo'n driepak in huis en profiteer! AGFACOLO «'GH D£FIN,tios HIGH DEFItilTION COlOft FANTASTISCH IN FOTO EN VIDEO Zuidpromenade 15 3768 EM Soest Tel: 035 - 601 28 74 AGFA^> B

Soester Courant | 1997 | | pagina 1