(PE klinkhamer - h - Soester jeugd geniet van Circusspook Raad akkoord met grondaankoop en garantie voor verbouwing C-drie 12 V2jaar getrouwd? UITVERKOOP 30 - 50% KORTING Plan kiosk Wereldwinkel door raad in de la gelegd actueel r Gemeenteraad wil coffeeshop nu toch maar weer met rust laten Vrij baan voor 'nieuwe' Dorresteinweg BITTEN STIHL 6027493 College deed géén beloftes over bestemming Emmakerk AWUcMT»'* PAGINA 2 WOENSDAG 9 JULI 1997 SOESTER COURANT 5 - 601 24 77 srotheticus Kindermiddag in Cabrio-theater 7v GEREEDSCHAP Alleen D66 en Gemeentebelangen tegen Autokraken op rij Vier uw feest in een originele Amsterdamse entourage! Meningen van lezers Royal Parc-flats Royal Parc-flats (2) Iets te koop ofte geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant KLAREN® Ook 's avonds en in 't weekend MEERPFUJS sBêêêKKêê op de gehele zomercollectie Lady Spring field The Outpost Hil-ton herenmode Antwoord aan Visser: College wil eerst praten met Braamhage PAGINA 3 VVD maakt weer) draai van 180 graden Gemeente iets te snel met kappen van tien bomen kwaliteits kleurenfoto's ^Specialiste soest" Ook voor service moet u bij ons zijn Het blijft genieten! ï.00 - 17.00 uur 30 uur. Amersfoort 461 18 85 c - Soest 602 80 86 Gratis advies. 75 Jaar in het nieuws! Dat staat de Soester Courant op 24 augustus. Al bijna driekwart eeuw staat deze zelfstandige, lokale krant midden in de Soester sa menleving. Het bijzondere jubileum is aanleiding voor een spe ciale editie, die eind augustus verschijnt, en een reeks van activiteiten die zich over de komende maanden zullen uitstrekken en waarbij de inwoners van Soest en Soesterberg in het algemeen en de le zers in het bijzonder zullen worden betrokken. In deze rubriek wekelijks aandacht voor de festivi teiten, wedstrijden, prijsvragen en activiteiten die de Soester Courant in petto heeft. torgereedschap HL is altijd een beslissing voor kwaliteit. Daarbij bieden wij u ntie van een optimale service, uw STIHL motorgereedschap. STIHL motorzagen .2 kW (1,6 PS) lo»6,3 kW (8,6 PS) STIHL doorslijpmachines 3,0 kW (4,1 PS) tol 4,8 kW (6,5 PS) - .j Cr~£~'~-7 STIHL sproei blaastoestellen f"1 J van 2,0 kW (2,7 PS) 2.5 kW (3,4 PS) JDERDELEN ALLE MERKEN OP VOORRAAD! TELEFOON 035 - 601 07 40 JmXÊ Zo'n 150 kinderen uit Soest hebben vorige week woensdag volop geno ten van "Het Circusspook", de een mans-theatervoorstelling van pop penspeler Rob Numan in het Ca- brio-openluchttheater. Met de bon uit de jubilerende Soester Courant kregen de meeste bezoekertje een rijksdaalder korting op de toegangs prijs, en dat was voor heel wat ouders kennelijk een extra reden om de gang naar het bostheater aan de Soesterberg- sestraat te maken. Numan maakte er een leuke voorstelling van, waarbij hij met groot gemak in ver- Poppenspeler Rob Numan trad op voor zo'n 150 kinderen in het cabrio- theater. schillende rollen kroop en de kinderen uitstekend vermaakte. Na afloop kreeg hij een lange stoet kinderneuzen te be schilderen, zodat ze er allemaal uitzagen als echte circusclowns. Ondanks het nodige gemopper heeft de gemeenteraad vorige week in meerderheid ja gezegd tegen de aankoop van grond (voor vier ton), waarmee de gemeente het verbou wingspotje voor C-drie en de bibli otheek wil spekken. Ook de ge meentegarantie op een extra lening werd goedgekeurd. De fracties van VVD, PvdA en Groen- Links-PS hadden in commissieverband al het groene licht gegeven, maar ook het CDA en de BAM bleken uiteinde lijk hun verzet te staken. Alleen Ge meentebelangen en D66 hielden de poot stijf. Zij vinden de budgetover schrijding van bijna een miljoen gulden onoverkomelijk, en vooral omdat ze tóch al niet enthousiast voor de verhui zing van de bibliotheek naar C-drie zijn. Volgens Hans van Wuijckhuijse (GGS) had wethouder Blommers niet goed onderhandeld, ondanks het feit dat de raad haar een duidelijk opdracht had gegeven, en volgens Rob Joustra (BAM) rammelde de voorbereiding van C-drie en de bieb aan alle kanten. Wim Roest (D66) twijfelde aan de besparin gen die de stichting Willaert nog wil rea liseren en maakte duidelijk dat die niet gehaald mogen worden door minder ruime openingstijden. Van coalitiezijde kreeg Blommers uiter aard politieke steun, al had dat bij het CDA nog wel wat voeten in de aarde. De politie kreeg vorige week maar liefst negen aangiften binnen van autokraken, her en der in Soest ge pleegd. De meldingen kwamen van de Titus Brandsmastraat (driemaal), de Gustaaf Gelderhof (eveneens driemaal) en verder van de Varenstraat, de Klaar- waterweg en de Soesterbergsestraat. In de meeste gevallen ging het om de dief stal van radio's, cd's en snoep, waarbij ook de nodige schade werd aangericht. Het feit dat de verbouwing eigenlijk geen uitstel meer kan hebben, op straf fe van nog verdere budgetoverschrijdin gen, gaf voor de meeste fracties de doorslag. In het door Blommers gepre senteerde erfpachtmodel konden de meesten zich tenslotte wel vinden. Wel pleitte Kees Boerkoel (PvdA) er nog voor om in het contract op te nemen dat de gemeente - als het misgaat met C- drie en de bieb - t.z.t. niet alleen juri disch eigenaar wordt van de grond, maar ook van het gebouw dat erop staat. De meeste fracties toonden enige zorg over de verstandhouding tussen de sport en C-drie, nu de Sportraad nog proble men heeft met de toegankelijkheid van de sportzaal. Volgens de wethouder zal dat allemaal ook wel in orde komen, omdat beide partijen akkoord zijn ge gaan met een technisch adviseur die de kwestie ("binnendoor of buitenom?") nog onder de loep neemt. De affaire was volgens Blommers nog al "verwarrend" omdat de Sportraad een brief had rondgestuurd aan alle fracties, maar het college - bij gebrek aan een brievenbus - had overgeslagen. Larie koek, vond Besseline Gerritse (CDA) dat excuus, want alle wethouders heb ben een postvak in de bodekamer. Volkstuintje Blommers vergeleek de erfpachtcon structie voor de "C-bieb" met die voor volkstuintjes, waarvoor volgens haar hetzelfde met overeenkomstige bedra gen werd gerekend. Het voorstel van Gerritse om de erfpachtcanon voor een periode van vijf jaar vast te leggen en dan te kijken hoe de instelling zich ont wikkeld heeft (en dus wellicht meer kan betalen dan een symbolische bedrag van een gulden) nam ze over. Het is zeker niet de bedoeling dat de nieuwe bibliotheek en het cultureel cen trum straks minder vaak open zijn, al dus de wethouder, maar tijdens de ver bouwing moet daar niet zo nauw naar gekeken worden, vond ze. Op den duur worden de openingstijden waarschijnlijk zelfs ruimer. Ze pleitte ten slotte voor wat meer vertrouwen in de stichting Willaert en beloofde dat zij en haar sport-collega Ries van Logtenstein (CDA) ook de resterende problemen rondom de sportzaal wel zouden oplos sen. Bij de besluitvorming ging Joustra - die nog pleitte voor een "ondernemings plan" - uitiendelijk met het voorstel mee. Dat gold ook voor het CDA -"met moeite, hoor," liet Gerritse weten - en alleen de fracties van GGS en D66 He ten zich niet overtuigen. 7 dagen per week geopend. 035-60127 39 Soesterbergsestraat 188 - Soest Iedere vrijdag vanaf 174)0 uur open huls. Nu ook mogelijkheden om prlj&gunstig te eten. De affaire van de 96 Royal Parc-flats op het voormalige natuurbadterrein (Soes ter Courant van 2-1-'91) vormt voor mij het bewijs van mijn stelling dat ons land niet meer bestuurd wordt door Ge meentebesturen, Provinciale Staten en de Staten-Generaal, maar door "De Grote Zak Met Geld", m.a.w. het Kapi taal. Door de instellingen met honderden miljoenen winst per jaar, door de hon derdduizend miljonairs, de aandeelhou ders in dit land en de velen voor wie een huis van ongeveer een miljoen een ge wone zaak is. Democratie? Illusie! P.R. de Keijzer Het is niet mis waarvan de heer Witte de overige Soester politici betichten i.z. de appartementen op het terrein van het v.m. Soester Natuurbad. Zo erg zal het tocht niet zijn? Maar als het waar is en dat er inderdaad toestemming wordt gegeven voor per manente bewoning van de appartemen ten dan is de Soester bevolking op bij zonder minne wijze bedrogen. Naast Chicago a/d Eem hebben we dan ook een Palermo a/d Eem. Mogen we bij de volgende gemeente raadsverkiezingen weer fijn stemmen? T. Zwaan onroerend goed Burg. Grothestraat 54 Van Weedestraat 8 A-B - Soest Telefoon: 035 - 60 23 324 Het College van B. en W. ontkent dat de gemeente ooit toezeggingen heeft gedaan tot medewerking aan een bestemmingswijziging voor de Emmakerk. Wethouder Pieter ten Hove (PvdA) heeft dat vorige week geantwoord op vragen van Jan Vis ser (GroenLinks-PS). Visser had in een regionaal dagblad ge lezen dat er namens de gemeente wel toezeggingen waren gedaan, maar Ten Hove verwees het krantebericht naar het land der fabelen. De raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening was ook niet gepasseerd. Het kerkbestuur weet vol gens de wethouder al sinds 1995 dat het gemeentebestuur het gebouw wil hand haven, omdat het op de monumenten lijst staat. Als de plannen van de nieuwe eigenaar - Zurijn uit Uithoorn - niet in het be stemmingsplan passen zal de gemeente moeten bezien of er vooruitgelopen kan worden op een nieuw bestemmingsplan, maar dan toch na overleg met de com missie, zegde Ten Hove toe. Visser liet weten dat het antwoord van de wethouder hem gerust stelde. "Maar hoe komt zo'n projectontwikkelaar daar dan bij...?" Hij hoopte dat Ten Hove bij de eventuele verkoop van de Oude Kerk - die naast (of liever gezegd: te genover) de Wilhelminakerk op de no minatie staat om het enige kerkgebouw van Samen-op-Weg in Soest-Zuid te worden - "op zijn strepen" zou staan. "Zodat het geen tapijthal wordt," aldus Visser. "De kerk moet blijven zoals-ie er uitziet, wat er aan de binnenkant ook mee gebeurt." Het PvdA-plan voor een kiosk voor de Wereldwinkel aan de Burge meester Grothestraat is met sympa thie ontvangen door de overige frac ties, maar tegelijkertijd in de la ge legd. Het beoogde terrein (naast Optiek Hul- leman) is nu nog van Braamhage, maar komt door een grondruil (voor de aan leg van de rotonde) in bezit van de ge meente Soest. Als de gemeente het per ceel de bestemming detailhandel geeft in het nieuwe bestemmingsplan Soest- dijk, zou de weg zijn vrijgemaakt voor de Wereldwinkel die nu, evenals voor deurdeler VVV/ANWB, met ruimtege brek kampt in het houten gebouw aan de Steenhoffstraat. Als het perceel aan de Burgemeester Grothestraat de bestemming detailhan del krijgt, zouden ook zelfstandige win keliers daar wel op willen inspelen en dat is nu net niet de bedoeling, was don derdagavond tijdens de gemeenteraads vergadering de reactie van zowel de VVD ais de BAM. Wethouder Pieter ten Hove (van de PvdA) zei dat de gemeente sowieso eerst moet overleggen met de directie van bejaardencentrum Braamhage, want die gaat er nu vanuit dat het terrein wordt ingericht als een parkje. Ook de overige fracties vinden het netter als de gemeente het plan eerst met Braamha ge bespreekt. "Stel dat de Wereldwinkel het niet redt en er komt een coffeeshop in, dan zijn we nog verder van huis," grapte Jan Visser (GL/PS). De Wereldwinkel en de VVV/ANWB onderzoeken overigens al samen de mogelijkheden van nieuwbouw op de huidige locatie aan de Steenhoffstraat. Het plan behelst een pand met een gro ter oppervlakte én een verdieping die kan worden verhuurd als woon- of kan toorruimte. De coffeeshop Hacas aan de Konin- ginnelaan, het enige softdrugs-ver kooppunt in Soest, hoeft niet te slui ten, en zeker niet op korte termijn. Dat staat wel vast na het debat en de besluitvorming, vorige week in de gemeenteraad. Burgemeester De Widt gaat in elk geval niet naar het driehoeksoverleg (met politie en justitie) met een duidelijke uit spraak van de raad dat er aanstonds moet worden opgetreden tegen de coffeeshop. In de commissie ABZ leek het er on langs nog op dat een raadsmeerderheid de burgemeester wél met zo'n "op dracht" naar het overleg zou sturen. Het CDA, dat met de BAM en GPV/SGP/ RPF het verzci. tegen de coffeeshop aanvoerde, kreeg toen nog de - onver wachte - steun van de VVD, waarvan het nieuwbakken raadslid Peter van der Weij voor het eerst als woordvoerder mocht optreden en zich gelijk vergalop peerde door zich uit te spreken vóór sluiting van de coffeeshop, hoewel de fractie zich eerderjuist sterk had ge maakt voor de gedoog-optie. Van der Weij mag zich intussen wel ern stig zorgen gaan maken over zijn herver kiezing, want hij maakte de blunder om - kennelijk zonder overleg - in z'n een tje terug te komen van het eerder zo "li berale" gezamenlijke standpunt van zijn fractie. Fractievoorzitter Bert Krijger moest dat vorige week in de raad alsnog rechtbreien. Hoewel geen van de ande re partijen de VVD daarover het vuur aan de schenen legde en Van der Weij een gezicht trok alsof hij van niks wist - en misschien was dat ook wel zo - zal het binnen de liberale fractie ongetwij feld even geknetterd hebben. Motie Hoe dan ook, met de tweede 180-gra- den-draai van de WD binnen een paar weken hoefden het College en burge meester De Widt in het bijzonder zich geen zorgen meer te maken. Jan Pieter Lokker (CDA) hield nog wel een uit voerig pleidooi vóór sluiting, maar kreeg daarvoor alleen support van de BAM. Lokker miste de zieke GPV-er Wiebe Meilof waarschijnlijk node en kon de andere fracties dan ook niet overtuigen. Zelfs zijn motie voor een concrete aan pak van de preventie en begeleiding van jongelui die softdrugs (gaan) gebruiken werd verworpen, o.m. omdat de finan ciële dekking daarvoor nergens werd aangegeven. Lokker wilde van de burgemeester nog even weten of die nu zelfstandig tot slui ting van de coffeeshop kon overgaan, óf dat hij daarvoor de toestemming van het driehoeksoverleg moest hebben. "Het zijn toch niet justitie en politie die het beleid in Soest bepalen...?" Hij sprak in dat verband van een "machteloze over heid" en vond het "immoreel" dat het gemeentebestuur door het gedogen van de coffeeshop goedwillende ouders bij de opvoeding de wapens uit handen sloeg. Utopie Krijger vond dat laatst hypocriet. Hij wilde de discussie "zakelijk" houden en vond dat het een utopie was om te den ken dat het gemeentebestuur het ge bruik van softdrugs aan banden kon leg gen. Ook de andere fracties bleken vooral waarde te hechten aan het feit dat het gemeentebestuur met de veror dening in de hand in elk geval de vesti ging van nieuwe coffeeshops kan tegen gaan, en dat is volgens sommigen al heel mooi. Kees Boerkoel (PvdA) - die eerder wei blijk had gegeven van twijfels over de juiste aanpak - vond dat Soest beter één coffeeshop kan hebben die controleer baar is, geen overlast geeft en aan de criteria voldoet, dan dat de handel "on dergronds" gaat. Mieke Swinkels (D66) sloot zich daarbij aan en ook Jan Visser (GroenLinks-PS) liet weten het met Boerkoel eens te zijn. "Da' dan voor het eerst, én het laatst," stelde deze scham per vast, waarop Visser onmiddellijk liet weten het volkomen óneens met Boer koel te zijn, "want het is allemaal verkie zingspropaganda en daar heb ik geen last meer van..." Hans van Wuijckhuijse (Gemeentebe langen) stelde droog vast dat het ge doogbeleid ten aanzien van softdrugs vooral aan CDA-ministers te danken was en daarmee was Rob Joustra (BAM) de enige van wie Lokker nog een beetje steun kreeg. "Hoe je 't wendt of keert, ook de bestaande coffeeshop is illegaal." Veeg uit de pan Burgemeester De Widt had verder een makkie aan het debat. Hij durfde het Peter van der Weij (VVD): blunder daardoor ook aan om Lokker nog een veeg uit de pan te geven, omdat hij niet aangaf waar het geld voor het preven tiebeleid vandaan moest komen, terwijl het al duidelijk is dat de raad in 1998 geen ruimte heeft voor enige vorm van "nieuw beleid". En Lokkers opmerkin gen over de opvoeding vond De Widt ook niet zo geslaagd. "Ik ga niet op de stoel van de ouders zitten; het College bemoeit zich niet met de opvoeding in gezinsverband..." Een beetje flauw ver weet hij Lokker tenslotte dat deze hem nooit eerder had aangesproken op de situatie rond de coffeeshop, waarop de CDA-er betoogde dat die juist door het gedoogbeleid uit de hand was gelopen. Of de burgemeester in het driehoeks overleg met de politie- en justitie-auto- riteiten nu ooit nog zal aandringen op sluiting van de coffeeshop is nauwelijks waarschijnlijk meer. Van de gemeente raad hóeft hij niet. De Widt liet nog eens weten dat hij de uitspraken van de raad hoog in het vaandel heeft. Maar hoe het overleg zal uitpakken, daar wil de hij geen voorspelling over doen. Bij de verantwoording-achteraf heeft hij van de gemeenteraad al met al weinig te duchten. r De bomen aan de Dorresteinweg moesten wijken voor de asverspringing van de rijbaan. COMBI VAN ESSEN FANTASTISCH IN FOTO IN VIDIO Zuidpromenade 15, Soest .Tel.: 601 28 74 Het kappen van tien bomen aan de Dorresteinweg heeft kwaad bloed gezet bij enkele buurtbewoners. De termijn, waarbinnen bezwaar kon worden gemaakt, liep gisteren af, maar eind vorige week werden de bomen reeds geveld. 'Illegaal', meent een aantal omwonenden. Drie Soesters, onder wie Frans Hagen- thorn, hadden bij de gemeente aangege ven dat ze tegen de kapvergunning wa ren. De aanvraag van de gemeente voor de vergunning was op 11 juni in Op 't Hoogt gepubliceerd en de burgers kre gen vier weken de tijd om aan te geven of hun belangen zouden worden ge schaad bij de kap. Hagenthorn was daarom volslagen ver rast toen hij donderdag merkte dat de bomen al waren gerooid. Namens de gemeente beaamt ambte naar D. van Boven dat er te snel tot ac tie is overgegaan. "Helaas een kleine communicatiestoornis tussen de plan ning en de uitvoering. Hoe dat precies gekomen is, weet ik niet," aldus Van Boven. Volgens hem zouden de bomen sowieso zijn gekapt. Ze stonden de ver legging van het wegdek van de Dorres teinweg in de weg. Bij het Hoofdstel, de invalsweg van de nieuwbouwwijk Boerenstreek, komt een asverspringing in de Dorresteinweg. Langs de Sloothaak wordt een nieuwe rijbaan aangelegd tot voorbij de laatste woning. Daarna verspringt de weg weer naar de bestaande rijbaan. En om plaats te maken voor deze laatste verspringing moesten de bomen wijken. "Ze stonden in de as van de toekomsti ge Dorresteinweg die meters wordt ver legd. Deze week begint de aannemer met het asfalteren en vooruitlopend daarop heeft hij de bomen al gekapt. Het klopt dat we te snel zijn geweest, maar de bezwaren waren al niet-ontvan- kelijk verklaard. De buurtbewoners heb ben daar vóór de kap al bericht over gekregen," aldus Van Boven. Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 BAR, GRILL. RESTAURANT Onze nieuwe zomerspecialiteiten? Onze alom bekende Luykje-gerechten? (Al ome gerechten ook om af te halen.) AAT47 SOEST 1 8252

Soester Courant | 1997 | | pagina 3