Buurtbewoners nemen het op voor 'lastige' jongeren in Overhees Drempels in Soestduinen Oudere flatbewoners klagen over lawaai en drugsgebruik op veldje Gemeente zit in haar maag met ballonvaarder Wiegers 'Geef ons desnoods alleen een zitkuil met een zeil' 'iACTUEEL! /Van Breukelen Vast-goed Opstijgen mag niet, maar kan wel kwaliteits kleurenfoto's nu 'Gabbers' voelen zich geïntimideerd PAG|NA 4 WOENSDAG 9 JULI 1997 SOESTER COURANT PAGINA 5 Groeiende correspondentie met gemeentebestuur Op Van Lijndenlaan en Beaufortlaan Alcoholcontrole: rijbewijs kwijt Service bij .Schoemaker Met een 'TOP' dekkingen uitstekende service, ook bij schade, zijn de premies voor: Gemeente haalt baskets weg bij huizen Kamperfoeliestraat plaats Soest adres STARINGLAAN woning r\-V \ekkelijke locat helft van dubt ^öV^^-^woonhuis met garage e aangelegde achtertuin 278 m2 grond. woning Zeer rustig, in hofje gelegen, nji£n£*^\ddenwoning met f 179.000,- k.k. f 210.000,- k.k. (298.000,- k.k. nde diezelfde termijn, dage- e en bouwen (balie bouwza- lendance donder- >ve den i eventuele vergunning kun- aking kenbaar maken bij de 60 CA Soest, teiefoonnum- Datum verzending: 03-07-97 03-07-97 03-07-97 03-07-97 03-07-97 03-07-97 03-07-97 03-07-97 03-07-97 nen 6 weken na verzending jrgemeester en wethouders Hoewel dit van gemeentewege wordt ontkend, zijn er voor ballon vaarder Rob Wiegers kennelijk ma zen in de wetgeving als hij vanaf zijn terrein aan de Peter van de Bree- merweg wil opstijgen. Het mag niet, maar kan wel. Wiegers mag op het terrein in de polder de spullen van zijn ballonvaartcentrum wel opslaan, maar het gemeentebestuur gaf hem geen toestemming om er lucht- ballonen te laten opstijgen. Dergelijke bedrijfsmatige activiteiten zijn in strijd met het bestemmingsplan Landelijk Gebied. Het is echter niet het college of de ge meenteraad, maar burgemeester Hans de Widt die beslissingsbevoegdheid heeft. De Widt is niet van plan Wiegers een permanente vergunning af te geven, maar als de ballonvaarder een aanvraag indient voor één opstijging vanaf zijn weiland en voldoet aan de veiligheids voorschriften van de luchtvaartwet en de openbare orde niet in hét geding is, kan De Widt hem de vergunning niet weigeren. Ook niet om planologische redenen. Het gemeentebestuur kan evenmin in grijpen als De Widt een incidentele ver gunning afgeeft. Maar als blijkt dat Wie gers te vaalt (met steeds een nieuwe ver gunning) vanaf zijn terrein opstijgt, zou het gemeentebestuur hem weer wel een halt kunnen toeroepen, omdat hij dan bedrijfsmatig handelt. En dat is weer niet toegestaan volgens bestemmings plan. Waar de grens moet worden getrokken, dat weten ze in het gemeentehuis ook niet aan te geven. De gemeente zit, hoe wel ze het niet wil toegeven, kennelijk met het juridische steekspel in haar maag. Wiegers wist wel degelijk dat het de burgemeester is, die zijn aanvraag moet beoordelen. Vandaar dat hij in het voor jaar een bezwaar indiende tegen de wei gering van het gemeentebestuur. "Ik kan de heer Wiegers niet verbieden een aanvraag in te dienen. Iedere aanvraag zullen wij correct be handelen," aldus De Widt. Volgens de voorschriften van de luchtvaartwet mag Wiegers onder bepaalde omstandighe den opstijgen. Dat hangt onder meer af van de windrichting en de exacte plek waarvan hij opstijgt. Op een permanen te vergunning hoeft Wiegers in elk ge val niet te rekenen. Vorig jaar mocht een ander ballonvaart- bedrijf telkens vanaf het evenementen terrein De Engh opstijgen. Dat is de gemeente toch niet zo goed bevallen. Vandaar dat permanente vergunningen aan ballonvaarders niet meer worden afgegeven door de burgemeester. V COMBI VAN ESSEN FANTASTISCH IN TOTO SN VIDEO Zuiopiomenarie IS. Soos! .Tel: 601 26 74 f 309.000,- k.k. Gevraagde koopsom f41 9.000,-k.k. De jongeren van Overhees ko men tot dusver zelf nauwelijks ergens het woord. De meeste be woners mijden het contact, maar er zijn uitzonderingen. Volgens het groepje dat zich vorige week - op een regenachtige woensdag avond - in het poortje tussen het speelveld en dé Spinet ophield zijn het vooral de bewoners die verderaf wonen die de meeste klachten hebben. De jongeren - waarvan sommigen in derdaad een gabber-verschijning hebben - voelen zich ook geïntimi deerd door het optreden van de po litie. Niet alleen op de bewuste zater dag, maar sindsdien vrijwel alle da gen wordt er streng toezicht gehou den en opgetreden, als dat nodig wordt geacht. Woensdagavond, tijdens het schuilen in het poortje, werd de groep op nieuw verrast door een aantal sur veillanten-te-fiets, die de jongelui duidelijk maakten dat ze moesten verdwijnen. Protesten (vanwege de regen) hielpen weinig. Volgens een van de surveillanten zouden de jon gelui net zo goed naar huis kunnen gaan, hoewel ze zich beriepen op een afspraak met omwonenden dat ze, als het regende, best in het poortje mochten staan. "De klagers moeten eerst met ons komen praten, niet gelijk de politie bellen," aldus een van de jongeren, die inmiddels al voor 400 gulden aan bekeuringen op zijn naam heeft staan. Volgens hem wordt de troep op het veldje regelmatig opgeruimd en is er eigenlijk geen reden waarom sommigen omwonenden zich zo er geren aan hun gedrag. "We doen niks kwaads... Broekies De jongelui - zo tussen de 14 en 22 jaar - maken intussen een scherp on derscheid tussen de surveillanten en gewone politie-agenten, van wie ze meer begrip krijgen. "Die zijn veel relaxter, maar die broekies komen zomaar op hun fiets aanscheuren. En als ze niks vinden blijven ze om een hoekje staan wachten, net zo lang tot ze wat gevonden hebben..." Waarom gaan ze niet naar huis, zo als de politie suggereert? "Ik werk tot half zeven," zegt er een. "Dan ga ik de rest van de avond echt niet thuis zitten..." De oplossing is volgens de jongeren, van wie de meesten in de omgeving wonen, een jeugdhonk in de wijk. "Maar het mag ook een be tonnen bak zijn, of een zitkuil met een zeil eroverheen..." 3-KAMERHOEKAPPARTEMENT MET BERGING 5-KAMERAPPARTEMENT MET BERGING MODERNE MIDDENWONING MET BERGING RUIME MIDDENWONING HELFT DUBBELWOONHU1S Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Tel 035-6017962 Fax 035-6026061 Hypotheken Onroerend-goed Assurantiën Centrale Voorlichting AV Soest Opstalverzekerins steen/hard incl. glas 0,75 Opstalverzekering steen/riet incl. glas 2,20 Inboedelverzekering steen/hard 1,35 Inboedelverzekering steen/riet 1,95 Gevraagde koopsom Gevraagde koopsom plaats Soest adres ING. MENKOLAAN (Soesfdijk) woning in rustige laan gelegen, nabij winkelstraat, moderne middenwoning met berging en tuinhuisje op 167 m2 grond indeling ruime hal, toilet, meterkast, fraai uitgebouwde woonkamer met lichte, open keuken, werkkamer, inpandige berging met aansl. wasmach./droger verdieping overloop, 3 slaapkamers met inb.kasten, doucheruimte zolder vlizotrap naar ruime bergzolder algemeen deze woning is geheel uitgevoerd met dubb. glas en verkeert in goede staat van onderhoud Gevraagde koopsom Gevraagde koopsom g en na schoolse opvang ctiviteiten iekteverzuimadministratie en Wethouders van Soest Iministratie; 'gen ter inzage in het in- De twee baskets op het speelveldje bij de Weegbreestraat en de Kam- perfoeliestraat zijn weggehaald. Aanleiding daarvoor vormen schriftelijke en telefonische klach ten van voornamelijk oudere bewo ners van de flatwoningen aan de Kamperfoeliestraat. AI enkele maanden klagen zij over drugshan del en -gebruik en geluidsoverlast en zeggen ze dat passanten worden lastiggevallen en onfatsoenlijk wor den aangesproken. Hun leefvreugde is verstoord, zeggen de bewoners sinds de laatste tijd soms der tig tot veertig jongeren hun vrije uurtjes op het basketbalveld besteden. Zelfs jonge bewoners van de flats hebben aangegeven dat het lawaai vanaf het veld in de flatwoningen storend is. Zowel medewerkers van de gemeente als de politie hebben, afzonderlijk van elkaar, de situatie op en rond het veld geobserveerd. In beide gevallen was de conclusie dat er sprake is van overlast, omdat het geluid weerkaatst tussen de flats aan de Kamperfoeliestraat en de Weegbreestraat. Over drugsgebruik is de gemeente en de politie niets gewaar geworden. In het rapport van de gemeente valt te lezen: "De aangetroffen jeugd was aan spreekbaar. Wel bleek dat ze via scan ners de politie-bewegingen volgen en zich daardoor tijdig netjes gedragen." Emoties Uit de contacten is de gemeente geble ken dat de emoties bij de oudere bewo ners erg hoog zijn opgelopen. Regelma tig belden ze de politie, maar de bewo ners hebben wethouder Ries van Log- tenstein laten weten dat dat steeds min der uithaalt. Ook zeggen ze hinder te ondervinden wanneer de jongeren in het trappenhuis schuilen voor de regen. De groep bewoners vindt dat de locatie van het speelveld ongeschikt is. Want enige tijd terug is besloten dat de wonin gen in de naastgelegen flat aan de Kam perfoeliestraat zoveel mogelijk aan ouderen moeten worden toegewezen, zodra ze leeg komen te staan. De ge meente heeft zelfs de kosten van een flat op zich genomen en de laatste jaren is de bevolking van de flat inderdaad ver grijsd. Bij de herinrichting Van de wijk Smits veen is enkele jaren geleden het veldje met twee baskets aangelegd om de jeugd tegemoet te komen. Naar aanlei ding van de gesprekken met de (oude re) omwonenden heeft de gemeente be sloten de baskets te verwijderen. Eerder waren al de zitbankjes weggehaald, maar dat leverde geen resultaat op. Nu de baskets er niet meer staan, hoopt de gemeente dat de jongeren elders hun heil zoeken. Ze zijn gewezen op het speelveld achter het wijkcentrum aan de Smitsweg. Als dat geen goed alternatief blijkt te zijn, zal de gemeente zich gaan beraden over andere mogelijkheden. In Soestduinen gaat de gemeente vier drempels aanleggen om de ver keersveiligheid in deze kom te ver beteren. Het oorspronkelijk ge plande plateau op de kruising van de Van Lijnenlaan en de Midden laan komt daardoor te vervallen. In plaats van het plateau krijgt dit kruis punt twee drempels, zodat het snelver keer vaart moet minderen. Ze komen, aan weerszijden van de Middenlaan, op de Van Lijndenlaan te liggen. Bewoners hebben in het verleden geklaagd over de snelheid, waarmee auto's soms door deze laan rijden. Op de Beaufortlaan komen eveneens twee drempels. Eén wordt aangelegd nabij NS-station Soestduinen, de ander nabij de aansluiting met de Van Lijn denlaan. Volgens de gemeente zijn de verkeers maatregelen bedacht in goed overleg met de inwoners van Soestduinen. Zij De politie heeft vorige week op de Ver meerlaan een 34-jarige automobilist uit Soest aangehouden omdat zijn rijgedrag de aandacht trok. Hij moest blazen en bleek te veel gedronken te hebben. Hij^ kreeg een proces-verbaal en moest zijn rijbewijs inleveren. zullen op de hoogte worden gesteld van het college-besluit. Geld vormt geen probleem, er was in totaal 35.000 gul den gereserveerd voor snelheidsrem- mende voorzieningen in Soestduinen. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid l en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! üfpert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 re knokpartij tussen acht dienders en jeugdigen die zich kennelijk verzetten." Zijn hulpaanbod werd volgens Muurling door de jongeren gretig aanvaard en "de halve buurt" koos partij voor de jonge lui, die daar een voetbalwedstrijdje had den georganiseerd en - wegens de ver jaardag van een hunner - een kratje bier op het veld hadden staan. Muurling spreekt schande van het politieoptreden en spreekt in dat verband van een "be- fehl" om het veld te verlaten en de me dedeling dat hij was aangehouden. Falen Hij heeft de burgemeester laten weten dat hij dat niet pikt van een "allochto ne" diender en stelt vast dat de actie van "Het Gezag" door interventie van de buurtbewoners in de modder is blijven steken, waarna de acht dienders "afdro pen". Volgens Muurling schaamden twee politieagenten die er ook bij waren zich achteraf voor de actie. £elf wijst hij op het falen van de Soester politiek en het welzijnswerk. Dat laatste is pikant omdat hij destijds zelf is ontslagen als medewerker van de SWS. Niettemin biedt Muurling de bur gemeester zijn diensten aan, om een bescheiden bijdrage te leveren aan de oplossing van het probleem. Hij zegt te kunnen zorgen yoor een groot draagvlak bij bepaalde jeugdgroepen, maar vreest dat het - zonder omslag in het denken en handelen - "huilen met de (politie)pef op blijft in Soest." Tendentieus Van burgemeester De Widt heeft Muur ling inmiddels een niet al te vriendelij ke reactie ontvangen, waarin deze voor klachten over de politie naar de dis trictschef verwijst. Los daarvan stelt De Widt vast dat Muurling op tendentieu ze wijze een relatie legt tussen het op treden van een politieman en diens et nische achtergrond, wat volgens de bur gemeester haaks staat op Muurlings aanbod om als deskundige in het mi- grantenwerk mee te helpen aan het op lossen van een aantal problemen. "In wezen diskwalificeert u zichzelf met dit soort opmerkingen," aldus de burge meester. "Ook een woord als 'befehl' neem ik u niet in dank af." Volgens De Widt trekt Muurling con clusies zonder te weten wat er aan het incident vooraf is gegaan. Het is niet gewoon als iemand op openbaar terrein een feestje met een krat bier organi seert; dat is in Soest verboden en op zichzelf dus al aanleiding voor politie optreden, aldus de burgemeester. Hij wijst erop dat andere bewoners wel de gelijk klachten hebben over toenemen de overlast, reden waarom B. en W. het veldje hebben laten afzetten met een hek. Hij laat Muurling tenslotte weten De "gabbers" zochten in het poortje tussen Spinet en Clemensstraat een schuilplaats voorde regen. dat hij diens brief namens het voltallig College heeft beantwoord en dat ook de gemeenteraad op de hoogte wordt ge bracht. 'Stuurgroep' De reactie van de burgemeester is in middels weer aanleiding geweest voor een zeer uitvoerige brief van de "Stuur groep" van Spinet- en Di Lassostraat- bewoners. Zij vinden dat De Widt te gemakkelijk voorbij gaat aan de proble men en het optreden van de politie op die bewuste zaterdag. Ze scharen zich achter Muurlings beschrijving daarvan en menen dat het juist aan hém te dan ken is geweest dat de zaak niet escaleer de. "Het met een wagen een speelveld op scheuren waar ook kleine kinderen spe len, zonder aanleiding of introductie personen tegen een hek drukken en het vernielen van een fiets" vinden ze geen zaken die passen in het beeld van een agent, die op straat een corrigerende rol speelt. Ze hekelen ook het feit dat de politie zich niet wilde identificeren, en "dit is een bevel" is een term die ze her innert aan de "vrijheidsstrijd" van de 60- er en 70-er jaren ("onder Van Hall") en die ze niet zomaar accepteren. Ze menen dat de burgemeester met zijn "diskwalificatie" geen begrip heeft voor een burger die een actieve rol wil spe len in de gefrustreerde relatie tussen burgers, politie en gemeente; ze vinden het hekwerk eigenlijk maar niks en de reactie op het bier drinken in het open baar zwaar overdreven. "Hoeveel bur gers, al dan niet met stropdas, drinken niet een glas wijn of een biertje op de openbare weg, tijdens borrels/barbe cues/feestjes...?" Dialoog Met "betrokkenheid en samenzijn" zijn de bewoners naar eigen zeggen een "dialoog" met de jeugd op het speelveld aangegaan. "De betrekkingen zijn al ver beterd, er wordt regelmatig schoonge maakt, het kladderen van leuzen is voor bij, kleine kinderen en aanwonende jon geren spelen goed samen en iedereen gaat vriendelijk met elkaar om." Uiter aard zijn er nog zaken die aandacht vra gen, aldus de ondertekenaars, maar dat geldt dan óók voor het bel-gedrag van sommige buurtbewoners in de richting van de politie... Repressief gedrag vanuit de politiek - ambtenaren of B. en W. - geeft geen pas en draagt niet bij tot oplossingen, vin den de briefschrijvers. Dat gebeurt wel als men de wil heeft tot het aangaan van een dialoog, waarvoor het gemeentebe stuur hartelijk wordt uitgenodigd. algemeen plaats Soest adres VAN GOYENLAAN woning op mooie lokatie gelegen, met uitzicht op de Dalweg, zeer goed onderhouden 3- kamerhoekappartement met berging in de onderbouw, indeling hol, toilet, woonkamer met kunststof kozijnen en gronolwanden. 2 sl.kamers, luxe mod. keuken met inb.app. o.a. oven, kookplaat, afz.kap, koel/vriescomb. en magnetron. Bijkeuken met aansl. wasmach./droger en vaatwasmach. Doucheruimte met vaste wastafel, verlaagd plafond en afz. systeem. air appartement verkeert in uitstekende staat van onderhoud en ziet er zeer verzorgd uit. De servicekosten bedrogen co. f 294,- p./m. (incl. voorschot C.V.). Soest DE AKKEREN op de 3e woonlaag gelegen, goed onderhouden 5- kamerappartement met balkon, fraai uitzicht en berging op de begane grond, hal, toilet, woonkamer, aparte eetkamer, moderne keuken, 3 sl.kamers, badkamer met douche, vaste wastafel en was- mach. aansl. In de woning zijn - - veel inbouwkasten aanwezig. algemeen dit appartement verkeert in goede staat van onderhoud en is plaats adres woning indeling voorzien van dubb. glas. De servicekosten bedragen f 345,- p/m volledige financiering mogelijk. Bruto maandhypotheek co. f. 1.235,-, netto ca. f. 885,-. Wij geven u graag, geheel vrijblijvend hypotheekadvies. locatie van dubbel in mooi op plaats Soest adres THEO DOBBEHOE De toegenomen "aandacht" die de politie de laatste tijd - op verzoek van een aantal bewoners - aan een groep jongeren in Overhees be steedt, wordt haar door andere be woners bepaald niet in dank afge nomen. In de buurt rondom het speelveld aan de Clemensstraat, waar zich dagelijks zo'n twintig a dertig jongeren ophouden, wordt ook zeer verschillend gedacht over de mate waarin die aandacht nodig is. In elk geval lijken zich onder de omwo nenden (Spinet, Klarinet, Di Lasso straat) twee groepen af te tekenen. De ene groep ziet het rondhangen van de jongeren - voor het gemak meestal aan geduid als "gabbers" - met lede ogen aan; de andere groep kan er nauwelijks kwaad inzien en verwijt juist de politie dat zij met haar repressieve optreden moeilijkheden veroorzaakt. Zij hebben ook een afwijkende lezing van de gebeurtenissen op 28 juni, die voor de politie aanleiding zijn geweest om hard op te treden en de jongeren voortaan nog intensiever in de gaten te houden. Volgens één van de "pro"-be- woners, sociaal werker J. Muurling, is er nooit echt sprake geweest van overlast. "Maar klagers en zeurpieten heb je over al," liet hij burgemeester De Widt in een brief weten. Daarin deelde hij verder mee bijzonder geschrokken te zijn van het politieop treden. "Ik geloofde mijn eigen ogen niet. Voor mij speelde zich een klein drama af. Jongelui werden tegen het hoge hek geduwd en ik zag een ordinai- i fietsen- li 1997); keringh- i belanghebbenden een ge- ndienen, dan moet dat be- Soest, Postbus 2000, 3760 latum van de sloopvergun- irgemeester en Wethouders gesteld. hecaire geldleningen ord) der bevoegd binnen een ter- i wethouders in te dienen. Verder voor al uw verzekeringen, pensioenen, hypotheken en financieringen. Veenbesstraat 128 Soest Tel./Fax: 035-601 60 11

Soester Courant | 1997 | | pagina 5