TUINHOUT Luchtvaart krijgt herdenkingsteken Nieuwe baas op de Dumoulinkazerne afwezig Veldm. Montgomeryweg (I) Het vangnet onder onze hypotheken is ijzersterk! DRS. F.W VAN GELDER VanWeedestraat3'3760DDSoest In nienioriain Kees van Dalen Waarover praatten zij: Agenda Medische dienst 'Burgerlijke stand' |j A.P. van Doorn b.v. Hulpverlening Soester Courant in Soesterberg Van Gelder regelt 't Drie kunstenaars benaderd door gemeente Kerkdiensten P.G. Galjart De praktijk is gesloten van 21 juli t/m 3 aug. P. Creutzberg HUISARTS wegens vacantie van 28-7 t/m 15-8 1997 Betrapte autokraker op fiets ervandoor Watersportspullen uit boot gestolen Overste De Wit geeft commando over aan R.H.M. Scheffer Namens de Soesterbergse bevol king hebben de heren van Fraijen- hoven, Koevoets en Taai initiatieven ontwikkeld om te komen tot de op richting van een herdenkingsteken in het vliegdorp, de bakermat van de Nederlandse luchtvaart. Begin 1913 werd de heide ten noorden van Soesterberg geëgaliseerd om ruim baan te maken voor de eerste vader landse vliegpogingen. Daarmee kreeg Soesterberg niet alleen het eerste vlieg veld van Nederland, maar zelfs van Eu ropa en dingt het mee als één van de eerste van de wereld op dit gebied. Ui teraard heeft elk land de plaats waar voor het eerst met de luchtvaart werd begonnen en dat is onder andere in Engeland en Frankrijk duidelijk aange geven. Bij het binnnenrijden van deze plaatsen staat het duidelijk op borden aangege ven en in het centrum wordt het nog eens geaccentueerd door een zeer op vallend herkenningsteken. Voor die bei de plaatsen bestaat dat uit één van de eerste vliegtuigen op een sokkel, die 's avonds met veel licht wordt beschenen. De bevolking van Soesterberg reageer de bijzonder positief op het voorstel, waarvan de meesten onmiddellijk rea geerden zoals in Frankrijk en Engeland: een vliegtuig op een sokkel. Dat is ech ter geen 'kunst', want in een overleg met de luchtmacht zou dat immers kunnen. Het is wel een 'kunst' om het als een 'kunstvoorwerp' te realiseren en zodanig dat het duidelijk als een herinnering aan de luchtvaart herkenbaar is. Na enkele aanloop gesprekken met de gemeente Soest werd op 10 juni overleg gepleegd met de Commissie Beeldende Kunst van de gemeente Soest, onder lei ding van hun voorzitter Werner Paans. Nadat de Soesterbergse afgevaardigden een toelichting hadden gegeven, was het frappant dat dit geheel aansloot op de gedachten die binnen de commissie leef den en verwoord waren in het Werkplan Beeldende Kunst Soest. Ook zij zijn van mening dat Soesterberg van historische betekenis is voor de luchtvaart in Neder land. Ook van Soesterberg waren the ma's aangevoerd op welke wijze dit tot uitdrukking kon worden gebracht en daarin stond het begrip 'vrij' centraal. Dit werd zonder meer door de leden van de commissie overgenomen en sa- Huisarts 40 verschillende modellen tuinschermen!!! Tuinplanken al vanaf f 2.25 m'. P Koningsweg 33 Soest, Tel.nr, 035 - 601 01 67 Kwaliteit tegen de scherpste prijzen!!! Bij aankoop van materialen, gratis gebruik van aanhangwagen gereedschap. 6 dagen per week tot uw dienst op vrijdag koopavond tot 21.00 uur. Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, tel. 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordap paraat wie er dienst heeft. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 351789, b.g.g. 351658 of 351437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 0900-8344* (20 ct. per minuut). Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1. 3769 EN Soesterberg, tel/fax (0346) 351252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (035)602 18 41. Hypotheekadvies bureau F.W. van Gelder zorgt niet alleen voor de allerlaagste rente, maar ook voor een constructie die renteschom melingen vrijwel probleemloos opvangt. Zo weet u zeker dat de laagste rente wordt gecombineerd met de grootste zekerheid. Dit jaar bestaan we alweer 10 jaar! Dat feest laten we niet ongemerkt voorbij gaan. Vraag maar eens vrijblijvend informatie voor uw nieuwe of bestaande hypotheek. Telefoon: (035) 6016824 HYPOTHEEK- EN PENSIOEN ADVIESBUR0 WOENSDAG 16 JUL11997 Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein i 3769 EN Soesterberg Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Zondag 20 juli ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Voorganger: pastor J. van de Zandt Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 gemengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; ande re dagen 07.30; gebedsdiensten: dage lijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De ka pel is de hele dag open. HERVORMDE GEMEENTE/ GEREFORMEERDE KERK Kerkelijk centrum Generaal Winkelmanstraat 99-101 De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. G. Jonkers STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide io.30 ds. H. Henstra HUISARTS De collega's nemen waar. De collega's nemen waar. Een markante persoonlijkheid is ont vallen in de persoon van Kees van Dalen. Een man die, voorzover be kend, woonde aan de Amersfoort sestraat en van daaruit leefde en werkte. Velen zullen hem nog herin neren als de hulpagent die tijdens de Avondvierdaagse een vaste plaats bij Ons Belang had en de wandelaars veilig over de drukke straat loodste. Hij was trots dat hij in die hulpfunc tie bij de politie mocht dienen. Een moeilijke tijd kwam voor hem bij de ziekte en verzorging van zijn echtgenote, maar Kees van Dalen klaagde nooit. "Het is mij gegeven dat ik dat mag doen", was zijn op merking. Ook toen hijzelf vrij ernstig ziek werd en zelfs een been moest missen, bleef hij de opgewekte man. Veel heeft hij te danken aan een schoolvriendinnetje van vroeger. Zo deelde hij het leven bij haar in Och- ten en hier in Soesterberg. Kees was vooral dankbaar dat hij, ondanks zo veel tegenslagen, weer een vooruit zicht mocht hebben. Deels was dit gebaseerd op zijn geloof in God. "Mijn beste vriend", zoals hij dat uit drukte, "staat altijd naast me". Zaterdag 12 juli zou hij de leeftijd van 83 jaar bereiken en dat zondag daarop met familie, vrienden en ken nissen vieren in Restaurant "de Bilt- sehoek". Het mocht helaas niet zo zijn, want op zijn verjaardag is hij naar "zijn vriend" gegaan. Donder dag 17 juli a.s. wordt om 14.00 uur een afscheidsdienst gehouden in de Hoeksteen met om 15.00 uur de be grafenis op de Algemene Begraaf plaats. Dat hij moge rusten in vreden. Regelmatig zal men de heren Smo- renburg (85), van Dijk (71), Riet veld (71), Hoogstraten (69) en Knoops (64) op een woensdagmor gen in het dienstencentrum 'De Drie Eiken' zien. Onder het genot van een kopje koffie praten zij als geboren en getogen Soesterbergers over het vliegdorp van toen. Deze keer was het onderwerp: de westzij de van de Veldmaarschalk Montgo meryweg gezien van noord naar zuid. Het is al weer een tijdje geleden dat de geachte heren het over de Postweg had den. We lopen deze keer weer achter hun aan en verplaatsen ons ver voor de oorlog, zo ongeveer 1930, vanaf de Postweg rechtsaf de Batenburglaan op. Dat was toen een zandpad en werd een laan genoemd, nu is het de Batenburg- weg. Op de hoek stond een stenen or nament met een kraan er bovenop. Als je daarop drukte kwam er water uit en was aangelegd voor de vele dorstige bezoekers die daar langs kwamen en naar de vliegtuigen keken. Het is met mooi weer een nogal stoffi ge weg met rechts een dubbele woning waar onder andere Montauban woonde. Hij was adjudant bij de luchtmacht. Dan komen we bij de Veldm. Montgo meryweg, maar die naam kende men in die tijd niet. Voor 1924 heette het de Soesterbergschestraat Zuidzijde, na 1924 werd het Banningstraat en op 1 september 1945 Veldmaarschalk Mont gomeryweg. Dus als we achter de heren blijven lopen, in 1930 hebben we het over de Banningstraat. Ze staan even stil bij het hek van de vliegbasis aan het eind van de Montgomeryweg, een teken dat het moeilijk gaat worden. 'Kijk, het punt waar de Batenburglaan overging in de Banningstraat ligt nu op het terrein van de vliegbasis en de weg maakte hier v 1 De Veldmaarschalk Montgomeryweg. een bocht naar rechts dwars over het veld naar het Soester Hoogt. De weg over de bult achter het Soester Hoogt is nog dezelfde van toen. De hele beton weg van Soest hierlangs en tot aan het Zwaantje werd in 1932 aangelegd en rechts daarvan dus ten oosten van de weg, lag een fietspad'. Ineens spreken ze met stemverheffing, ze zijn het niet met elkaar eens. 'Het fietspad lag links, nee rechts. Moet je mij wat vertellen, ik reed er dagelijks langs. En toch lag het rechts'. De oudste en dus de wijste, de nestor Smorenburg, maakt een eind aan het meningsverschil en zegt: 'Dus dan moet daar Café Sport van de oude Evert Wijman hebben ge staan,' en hij wijst ergens op het terrein van de vliegbasis. Alle aandacht is in eens op het witte café van toen met zijn Gelders gebroken dak. Het moet zeker medio 1800 zijn gebouwd, want Smo renburg kan zich nog herinneren dat zijn grootvader daar wel eens naar toe ging. Piet Wijma volgde zijn vader op en in 1940 werd het pand op last van de Duit sers afgebroken. We lopen nu richting het dorp en zien direct naast het café drie woningen staan die zo om en nabij 1930 moeten zijn gebouwd. Ze werden bewoond door Van Marle, bekend van zijn garage en autobussen. Melkboer Blauwendraad en later Marselis woon den in het middelste huis en tenslotte Kees Tammer. Ook deze woningen zijn toen afgebroken. We zijn nu ongeveer waar de huidige Montgomeryweg be gint. Al die woningen zijn na de oorlog gebouwd, tot die van Ed Knoops. Van wege de Duitsers moesten heel veel woningen worden afgebroken omdat het 'Sperrgebiet' was, dus waar niemand mocht komen. Voor vandaag vinden de heren het welletjes om een volgende keer verder te gaan. Een autokraker die op heterdaad werd betrapt, is er op een fiets vandoorge- gaan. Hij was donderdagnacht om drie uur gezien door de eigenaar van de auto. De kraker ontkwam op een fiets, maar in zijn haast had de onbekende jongeman de uit de auto gehaalde radio- cassetterorder en zijn inbrekers-gereed schap achtergelaten. Waterski s, zwemvesten, een waterzak en |"ad|9/cd-apparatuur zijn buitge maakt bij diefstal uit een speedboot. Het vaartuig stond op een trailer op een perceel aan de Koningsweg. De diefstal werd vrijdag ontdekt door een 34-jari- ge boester die de politie ervan verwittig de. Volgens de gedupeerde moeten de spullen de twee daarvoorafgaande we ken zijn ontvreemd. Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: P. Creutzberg Dorpsplein io, tel. 351700 Tandarts De Soesterbergse afgevaardigden stel den voor om het kunstwerk op te rich ten op de hoek van de Kampweg en de Banningstraat, het terrein waar de ker mis wordt gehouden. Het is een centraal punt van het dorp waar het meeste in- en uitgaande verkeer langs rijdt. Op dit punt bestaan nog geen bouwplannen of ndere zaken die de realisering van een herdenkingsteken zouden kunnen blok keren. Inclusief BTW heeft de gemeente Soest voor dit werk een totaal budget van 130.000 gulden gereserveerd. De inzendingen van de drie genoemde kun stenaars dienen vóór 23 augustus a.s. bij de gemeente fe worden ingeleverd, waarop men mogelijk op 26 augustus opnieuw rond de tafel gaat zitten. Ook de luchtmacht (Staf KLu Den Haag, Staf vliegbasis, het Militaire Luchtvaart Museum en in hen ook de Nederland se luchtvaart) zijn partij in het geheel en zullen bij de verdere beraadslagingen worden betrokken. De initiatiefnemers hebben de datum 1 juli 1998 heel vaag in hun gedachten om het nog te ontwer pen kunstwerk officieel ingebruik te nemen. Het is dan 85 jaar geleden dat men sprak van het 'vliegveld Soester berg' en tevens is het de verjaardagsda tum van de Koninklijke Luchtmacht. Grofvuil Tel. 035-6093666. OVERLEDEN: 14-7. Willemina Kouveld (59). De beoogde locatie voor het herden kingsteken. men werd verder gedacht in welke vorm dit kon gebeuren. Overeengekomen werd dat de commissie Beeldende Kunst Soest een aantal kunstenaars zou benaderen met de vraag of zij belang stelling hebben voor deze niet gemakke lijke kunstopdracht. Vervolgens hen uit te nodigen een schetsontwerp te maken die gezamenlijk wordt bestudeerd met de mogelijkheid dat daaruit een op dracht komt. Het college van B&W heeft op dinsdag 8 juli haar goedkeuring aan dit voorne men gegeven en zo zijn de kunstenaars Joost van den Toorn, Jan de Baat en Anthony Heywood gevraagd hun visie op schrift te willen stellen. Locatie 'Hierbij draag ik het commando van 101 Tankbataljon Regiment Huza ren Prins Alexander over aan de lui tenant-kolonel Scheffer. Hierbij aanvaard ik het commando van 101 Tankbataljon Regiment Huzaren Prins Alexander'. Met deze woorden vond donderdagmid dag een plechtigheid plaats op het exer citieterrein van de Dumoulinkazerne. De diverse eskadrons waren 'zo sterk mogelijk aangetreden' zoals het aan majoor D.M. Brongers was gemeld. Midden op het grote terrein klonk weer zijn stem en reageerden de aangetreden huzaren feilloos, of ze nooit voor een pittig halfjaar in Bosnië waren geweest. Over hun hoofden keken de vuurmon den van tien Leopardtanks richting de vlag, waar het allemaal zou plaats vin den. Deze keer betrad alleen hun eigen standaard met standaardwacht in lang zame pas de stram in de houding staan de militairen en maakte een rondtrek kende beweging langs burger- en mili taire autoriteiten, genodigden en be langstellenden, onder wie generaal G.J. Blomjous, plaatsvervangend Bevelheb ber der Landstrijdkrachten. Om ruim drie uur betraden luitenant kolonel F.M. de Wit en luitenant-kolo nel R.H.M. Scheffer (42) het terrein en maakten een groetronde. Daarna nam De Wit plaats achter de microfoon en begon met: 'Ik heet u allen welkom hier in deze kazerne. Op 10 november 1994 nam ik dit commando over ën vandaag 3 juli 1997 draag ik het weer over. Toen waren de dienstplichtige militairen ge tuige van de plechtigheid, vandaag zijn dat allemaal beroepsmilitairen. We zijn die reorganisatie aangegaan en we heb ben hem volbracht. In 1995 waren we nauw betrokken bij de watersnood die het zuiden van Nederland trof en wij bij het plaatsje Ochten goed werk hebben gedaan. Onze keukengroep leverde steun aan het eiland St. Maarten toen dat door een storm was getroffen." "Eind 1995 namen we afscheid van onze laatste dienstplichtigen en we stelden ons de vraag, hoe zou dat gaan met een beroepsleger. Vooral de doemdenkers waren nogal negatief. We zijn begonnen met onze traditionele oefeningen onder andere in Vogelsang. Toen de grote in tensieve voorbereiding voor Joegoslavië, waarin we heel veel hebben geoefend. Dit alles is succesvol geweest. Nu zijn we weer terug om voort te gaan waar we mee bezig waren. Vandaag geef ik het commando over aan mijn collega Schef fer, maar binnen ons bataljon zijn meer wijzigingen en overplaatsingen,' aldus De Wit die een nieuwe functie bij de Landmachtstaf in Den Haag heeft ge kregen. Daarop werden de oude en nieuwe commandanten van respectievelijk het A en B Eskadron naar voren geroepen met hun eskadronsvlag. De vlaggen werden aan elkaar overgedragen met de overdracht en de aanvaarding van ieders commando. Vervolgens was er een wij ziging van Bataljons Instructeur en wis selden de beide adjudanten dit met de overdracht van de zo bekende stok. Woensdag 16 juli 14.00 tennis open BCD toernooi Donderdag 17 juli 14.00 tennis open BCD toernooi Vrijdag 18 juli 14.00 tennis open BCD toernooi Zaterdag 19 juli 09.00 tennis open BCD toernooi Zondag 20 juli 09.00 tennis open BCD toernooi Dinsdag 22 juli 09.00 tennis grabbel ochtend Opgaven voor de agenda: tel. 351252. Overste Scheffer (rechts) heeft vorige week het commando over de Dumoulin kazerne overgenomen van overste De Wit. Overste De Wit vervolgde daarna: 'Ik heb het commando met plezier verricht, 101 Tankbataljon is een prima eenheid. Wij allen niet elkaar hebben het ge maakt tot wat het nu is. Ik vraag u allen uw nieuwe commandant dezelfde steun te verlenen die ik van u heb gehad. Mag ik overste Scheffer verzoeken voor te komen'. De standaard werd voor deze ene keer evén in de handen van overste De Wit gelegd. Deze gaf daarop het commando over aan zijn collega Schef fer en bekrachtigde dat met de over dracht van de standaard. Direct daarop gaf Scheffer deze terug aan de stan daardwacht. Nieuwe baas De nieuwe commandant nam nu achter de microfoon plaats. 'Zojuist heb ik het commando van 101 Tankbataljon Regi ment Huzaren Prins Alexander overge nomen. Mannen en vrouwen van dit onderdeel, het is mij een voorrecht uw commandant te mogen zijn. In het kort wil ik u de toekomst voorhouden. Na Bosnië gaan we, zoals u dat naar voren heeft gebracht, weer normaal met onze tanks oefenen. We zullen oefenen om de gevraagde gevechtskracht op maat te kunnen leveren. Na het zomerverlof gaan we er samen weer tegenaan. Het zal anders zijn dan in Bosnië, een om schakeling waaraan we moeten wennen. Dat kan op basis van een goede samen werking en dat is tevens de sleutel van het succes. Leopard heb ik vertaald in loyaliteit, eerlijkheid, openheid, profes sionaliteit, activiteit, redelijkheid en doeltreffendheid, gebaseerd op een ge zonde discipline. Als we dit voor ogen houden zit in dit bataljon weer veel muziek. Samen met u hoop ik mij daar voor in te zetten'. En met deze woorden was te 15.35 uur de plechtigheid voor bij en werd een druk gebruik gemaakt de scheidende en komende comman dant de hand te drukken.

Soester Courant | 1997 | | pagina 10