Lasten stijgen weer voor burger Fusie voetbalclubs van de baan Provincie sluit autosloperij Schut 1 En dit zijn de knallers van deze week: 898 198 149 249 Justitie wil miljoen van Soester oplichter VAKANTIE- BEZORGERS Verhelderend gesprek tussen politie en jongeren Overhees 6027493 VERSE MOSSELEN Ozb-tarief, rioolrecht en hondenbelasting omhoog SEC haakt definitief af in besprekingen integratie Illegale man op vliegtuig gezet Gevraagd Soester Courant HET VLEESCENTRUM 3 Actueel 4 Varia 7 Cultuur/Welzijn 10 Soesterberg 5 Actueel Dieven zoeken 'veilig' heenkomen met condoomautomaat Van Weedestraat: één rijbaan twee dagen afgesloten Oplichter stuurt tientje terug naar vrouw KLAREN Ook 's avonds en in 't weekend S8 Toegangen waarschijnlijk voor een jaar verzegeld kwaliteits kleurenfol A. van der Lee Malse biefstuk Melkwit brood Noord-Hollandse kaas 798 Gebraden varkens rollade 1QQ Galia meloen Perziken VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest GRATIS GARFIELD STRANDBAL! RUUD SMIT 16.95 ïRat,s 5Tr*ANDBAL visspecialiteiten De lasten van de Soester burgers blijven de komende jaren stijgen. De voornaamste oorzaak is de reeds aangekondigde verhoging van het tarief van de onroerende zaak belas ting (ozb). Dat is noodzakelijk om de lagere rijksbijdrage te compen seren. Volgens het eerder vastgestelde ge meentelijke beleid gaat het rioolrecht met twaalf gulden omhoog (wordt 114 gulden). Ook in 1999 komt er twaalf gulden bij, het jaar daarna zelfs achttien gulden om de te verwachten tekorten van de reserve riolering te beperken. Volgens het college valt het nog mee, omdat eerder was uitgegaan van jaarlijk se stijgingen van 24 gulden. De afvalstoffenheffing blijft in 1998 ge lijk, maar daarna moet rekening worden gehouden met een tariefsverhoging van ongeveer 7,50 gulden, schrijft het colle ge in de meerjarenbegroting 1998-2001. Nadelig saldo Daarin valt ook te lezen dat het ge meentebestuur dit jaar rekent op een nadelig saldo van 1,7 miljoen gulden. Volgend jaar komt Soest 217.000 gul den op de begroting tekort en in de twee jaren daarna springt Soest er uit met overschotten van 273.000 en 183.000 gulden. Nog geen drie maanden geleden vielen de saldi o,5 tot 0,9 miljoen gul den voordeliger uit. De juni-circulaire van de rijksoverheid heeft de bijstelling van de cijfers tot ge volg gehad. Door de forse stijging van het aantal allochtonen krijgen de ge meenten per allochtoon minder geld van het rijk, hetgeen ongunstig is voor Soest. De daling van het aantal uitkeringsge rechtigden is een andere oorzaak, even als de bijstelling van het aantal inwoners en woonruimten die minder groeien dan was verwacht. Volgens het college is er nog geen man overboord. De tekorten van '98 en '99 kunnen worden gedekt uit de algemene reserve, maar de gemeente moet alle zeilen bijzetten, nu het rijk elk jaar fors gaat snijden in zijn uitkeringen aan de gemeenten. Ozb-tarief Om te voorkomen dat Soest de komen de jaren meer geld blijft uitgeven dan dat er binnenkomt, gaat het ozb-tarief omhoog. Per vijfduizend gulden waarde van een woning zal de gemeente elk jaar een gulden meer in rekening brengen. Iemand die een woning bezit met een taxatie-waarde van 250.000 gulden, be taalt volgend jaar dus vijftig gulden meer. Iemand in een huis van vier ton, krijgt een rekening die 80 gulden hoger uitvalt (huurders moeten ongeveer 45 procent van het ozb-tarief betalen). Door deze tariefsverhoging int de ge meente elk jaar ongeveer 900.000 gul den meer. Daarnaast worden de ozb en de hondenbelasting volgens het inflatie cijfer met nog eens 2,75 procent ver hoogd. Uitgaven Om de eigen uitgaven te verminderen, heeft het college onder meer al bedacht om de Innovatie Regeling te laten ver vallen, eventueel onroerend goed af te stoten, de bijdrage voor de kinderop vang te verlagen en vanaf 2000 een extra taakstelling van 150.000 gulden (boven de dan gerealiseerde 1 miljoen) op de eigen personeelslasten toe te pas sen. In het voorjaar is daarover al gedis cussieerd in de raadsfracties en de ge meenteraad. Toen werd duidelijk dat het college kan rekenen op politieke steun. Zoals al vaker is aangegeven, leveren investeringen in onder meer de sport en C-drie/bibliotheek vanaf 1999 structu rele besparingen op. De opheffing van Soest, SEC en VVZ'49 en de oprichting van één zaterdag- en één zondagclub is van de baan. In een brief aan het be stuur van de Vereniging Sportraad Soest (VSS) schrijft het SEC-be- stuur definitief af te haken in de be sprekingen over de fusie. Dat is in de laatste bestuursvergadering be sloten. "Het heeft geen enkele zin met de be sprekingen en het onderzoek door te gaan, want de kans is nihil dat de leden vergadering van SEC akkoord gaat," licht SEC-voorzitter Wim Welleman desgevraagd toe. "Als je de berichten van alle kanten hoort, willen onze leden dat SEC blijft bestaan. En dan is het niet eerlijk tegenover de andere partijen om door te gaan. Dat is zonde van de tijd en energie die iedereen er in steekt. Op een gegeven moment moet je er dan een punt achter zetten. Waar moet ik de leden nog mee overtuigen als ze toch willen dat SEC blijft bestaan? Ik zou niet weten welke nieuwe argumenten ik zou moeten gebruiken. Alles is al een keer gezegd. Het is onhaalbaar." Jammer De preses van SEC vindt het jammei dat de fusie niet doorgaat, omdat het Soester voetbal volgens hem alleen maar baat heeft bij de oprichting van een zaterdag- en een zondagvereniging. "Er zitten consequenties aan voor de clubs, nu de fusie niet doorgaat, maai die nemen onze leden kennelijk vooi lief," aldus Welleman die zelf geen con sequenties trekt. Hij blijft voorzitter. Zeker is nu dat de gemeente mindei geld beschikbaar zal stellen voor de clustering van de accommodaties. Om dat de fusie tussen SEC, Soest en VVZ'49 een extra structurele besparing zou opleveren, was het gemeentebestuur bereid 7,2 miljoen gulden te investeren in de clustering. Nu zal dat hooguit 5,5 miljoen gulden zijn, mogelijk zelfs min der. De drie voetbalclubs hoeven niet te re kenen op een nieuw clubhuis, nieuwe kleedkamers en andere voorzieningen, maar gaan verder, met minder velden dan nu. SEC moet twee velden inleve ren, WZ'49 en Soest ieder één, volgens de huidige normering. Bij de clustering zijn ook MHC Soest, De Knickerbockers en De Gemshoorn betrokken. De jeu de boulevereniging verhuist naar het terrein van Smeeing/ BDC aan de Henriëtte Blaekweg. Alternatief Door het afblazen van de fusie is het de vraag waar MHC Soest en de Knicker bockers terecht komen. Deze twee clubs was, in het geval van een voetbalfusie een plaats toebedicht op het terrein van SEC. Het meest voor de hand liggende alternatief is dat de Knickerbockers bij Soest (Bosstraat-Oost) en MHC Soest bij SEC (Bosstraat-West) worden on dergebracht. Hoewel voor dat ambtelijk model nog geen exact prijskaartje is af gestempeld, is het zo goed als zeker de goedkoopste optie. In juni heeft de PvdA-fractie haar voor keur al voor dat model uitgesproken, andere fracties volgden het voorbeeld van de sociaal-democraten. Kees Boer- koel, fractievoorzitter van de PvdA, noemde vorige maand een bedrag van ongeveer vier miljoen gulden, maar dat 'natte vingerwerk' is bevestigd, noch ontkend door de gemeente. De beleids makers en -bepalers genieten van het zomerreces. Soest-voorzitter Paul Smit komt nu dan ook niet verder dan het uitspreken van zijn teleurstelling over het afketsen van de fusie. Dat de Knickerbockers even tueel naar de Bosstraat-Oost komt, vindt Smit het beste alternatief. "Maar je krijgt nu een nieuwe situatie, waarin hockey en honkbal/softbal uit elkaar worden getrokken. Ik heb nog met nie mand van die clubs gesproken. Pas als iedereen terug is van vakantie, kunnen we de nieuwe posities bepalen." (Lees ook pagina 5). Een T\irk die illegaal in ons land ver bleef, is donderdagavond op het vlieg tuig gezet naar zijn vaderland. De man was aangehouden op de Soesterberg- sestraat, omdat werd vermoed dat hij geen officiële verblijfsvergunning had. Dat bleek geen verkeerde gedachte. Uit onderzoek kwam vast te staan, dat de man in Duitsland was uitgeprocedeerd, terug moest naar Turkijke, maar de wijk naar Nederland had genomen. Door de politie is hij nu alsnog naar schiphol ge bracht, waar hij donderdagavond werd ingecheckt voor een enkele reis Turkije. in Soest voor de voor de maanden juli en augustus. EXTRA BELONING! Aanmelden: tel. 601 41 52 Een gesprek tussen een aantal jon geren en de politie over de overlast in de wijk Overhees is verhelderend geweest. Dat zegt woordvoerster Clementina Sprengers van de poli tie. Henk van Tienen van de politie had ruini een week geleden een ontmoeting met enkele jongeren die regelmatig bij eenkomen op het speelveld aan de Cle- mensstraat en de Spinet. Volgens Spren gers zijn duidelijke afspraken gemaakt. "Ze weten waarom we komen en waar ze aan toe zijn. Als ze gewoon op het speelveld staan of zitten, is er niets aan de hand. Maar als ze over de streep gaan, heeft dat consequenties en zullen we proces-verbaal uitschrijven. De waarschuwende periode is gepasseerd, want het speelt al een hele tijd." Buurtbewoners klagen regelmatig bij de politie over onder meer geluidsoverlast. Met frequente controles wil de politie een einde maken aan de problemen in Overhees. Alcoholgebruik op de open bare weg zal niet worden getolereerd. Hetzelfde geldt uiteraard voor de even tuele handel in en/of het gebruik van (soft)drugs. Volgens Sprengers hebben de jongeren hun goede wil getoond en beterschap beloofd. Ze hebben zelfs beloofd de graffity te zullen schoonmaken. Maar dat is door de politie afgeraden. Omdat in sommige gevallen het gebruik van milieu-onvriendelijke middelen noodza kelijk is, laat de politie het schoonma ken liever over aan een gespecialiseerd bedrijf. Ook hebben de jongeren aangegeven dat ze graag voorzieningen gerealiseerd zouden zien, waar(mee) ze hun tijd kun nen doorbrengen. "Maar dat is onze ver antwoordelijkheid niet. Het enige wat we kunnen doen, is de wensen van de jongeren doorgeven aan de gemeente," aldus Sprengers. Sinds het gesprek heeft de politie geen klachten meer ontvangen. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 KipfilBt 1095 per kiloI U. Rundergehakt £g5 per kiloO» Procureurssteaks per kilo12?0 Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar Rubriek Soester Courant 75 jaar. Meningen van lezers. Wervelende show Vjazanka in Cabrio. Luchtvaart krijgt herdenkingsteken. Wolfduin Golf legt bijltje er bij neer. Grandioos debuut van Viri Cantores. Nieuwe baas op Dumoulinkazerne. Winkeliers in zuid willen één geheel. Hockey houdt vast aan 3 eigen velden. Actie halvering boetes blijkt succes. De rijksweg A-28. Veel afsluitingen na zomervakantie. Gehandicapte Soester wint Dutch Open. Jubilarissen bij Thuiszorg. Veldmaarschalk Montgomeryweg. Amper een week hing het condoom automaat aan een muur van een pand aan de Birkstraat, of het werd gestolen. Een getuige zag zaterdag morgen rond half zes drie personen die met het apparaat op de fiets een 'veilig' heenkomen zochten. De ge alarmeerde politie trof de daders niet meer aan. Het nieuwe apparaat heeft een waar de van duizend gulden. De dieven richtten ook nog eens vijfduizend gulden schade aan het pand aan. In het apparaat zaten tientallen doosjes met condooms. Of de dieven hun buit doorverkopen of voor eigen ge bruik meenamen, is niet bekend. Vandaag en morgen is de Van Weedestraat ter hoogte van de Prins Bernhardlaan één rijbaan afgesloten. Dat heeft te maken met de aanleg van een rioolverbinding tussen de Prins Bernhardlaan en de Korte Melmweg. Voor de werkzaamheden is twee dagen uitgetrokken. Het ver keer wordt niet omgeleid. Ter plek ke wordt een tijdelijke verkeersrege linstallatie geplaatst. Gebruikers van de rijbaan moeten rekening houden met opstoppingen. "Sorry voor de wisseltruc, hier is het tientje terug." Deze tekst stond op het briefje dat, met een bankbiljet 'van tien gulden bijgevoegd, een 77- jarige bewoonster van de Willaert- straat zaterdag in haar brievenbus aantrof. Een week eerder was zij het slacht offer geworden van de wisseltruc van de anonieme afzender. Toen was een jongetje van een jaar of tien naar haar toe gegaan om te vragen of ze twee muntstukken van vijf gulden wilde ruilen voor een briefje van tien. De jongen beweerde dat hij bang was dat hij de munten zou verliezen. De bejaarde vrouw ging op het verzoek van het knaapje in, maar ontdekte korte tijd later dat ze twee waardelo ze buitenlandse munten had gekre gen in plaats van twee vijfjes. Kennelijk had de jonge dader be rouw gekregen, want een week later stuurde hij het tientje terug. Beter laat dan nooit. Burg. Grothestraat 54 zie pagina 2 (zie pag.12in dit blad) V£RGU««N6SV0Cfi3CHKf|q| |»|N,.wneadK«iün!J De toegangen tot autosloperij Schut zijn vorige week woensdag verze geld door de provincie. Het bedrijf aan de Industrieweg zal een jaar, in elk geval tot de rechjter zich over de situatie heeft uitgesproken, geslo ten blijven. Als de autosloper de ze gels verbreekt, riskeert hij een ge vangenisstraf van twee jaar. De verzegeling is uniek voor Soest en omgeving en volgt na jarenlange proce dures en conflicten tussen de gebroeders Schut en de provincie. Volgens de pro vincie lapt Schut voortdurend de regels aan zijn laars. Omdat hij niet aan mi- lieu-vooorschriften wilde voldoen, werd zijn vergunning voor de autosloperij in getrokken. Nieuwe aanvragen voor een vergunning werden afgewezen. VOF Gebroeders Schut ging echter onge stoord verder en kreeg anderhalve maand geleden voor de zoveelste keer geldboetes opgelegd van de rechter. Ruim een jaar geleden ontruimde de provincie het terrein. Ongeveer veer tienhonderd autowrakken werden toen weggehaald, omdat Schut niet aan de milieu- en veiligheidsvoorschriften vol deed. Bepaald werd dat hij niet meer dan vijf wrakken op zijn terréin aan de Industrieweg mocht opslaan, maar alras werden dit er tientallen, zelfs meer dan honderd. Twee weken geleden nam de provincie poolshoogte om vast te stellen hoeveel auto's als wrak konden worden aange merkt. En vorige week was de maat vol en werd het terrein verzegeld. Volgens Schut, die zich vorige week tij dens de stillegging in stilzwijgen hulde, gaat het om auto's die gerestaureerd en gerepareerd worden. Het aanbrengen van de kettingen en de Schut houdt het op een meningsver schil, maar de provincie is nu onverbid delijk. loden zegels trok vorige week de aan dacht van veel media. De politie was aanwezig om toezicht te houden en te kunnen ingrijpen bij eventuele ongere geldheden, maar de actie van de provin cie verliep bijzonder rustig. COMBI VAN ESSEN FANTASTISCH IN FOTO IN VIDEO Zuidpromenade 15, Soest ,TeL 601 28 74 Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 12 500 gram heel extra pittig, 500 gram w w vers van 't mes, 100 gram mand 1 kilo Een 59-jarige Soester hoorde vrij dag voor de Amsterdamse recht bank wegens oplichting vier jaar cel tegen zich eisen. Het openbaar Mi- nisterië verdenkt de man ervan dat hij samen met zijn zakenpartner uit Bussum meerdere klanten heeft op gelicht voor een totaalbedrag van drie miljoen gulden. De Soester bood zich met zijn zaken partner werelwijd aan als bemiddelaar voor projectontwikkelaars die er zelf niet in slaagden finaciers voor hun pro jecten te vinden. Het ging bijvoorbeeld om de bouw van hotels en winkelcentra in Amerika en Australië. Volgens offi cier van justitie mr. M. van Zwieteren lieten de mannen tussen 1992 en 1995 zeker elf cliënten torenhoge rekeningen betalen zonder daar ook maar iets te genover te stellen. De meeste klanten betaalden ettelijke tienduizenden gul dens aan de twee. In sommige gevallen liepen de nota's op tot enkele tonnen. Tijdens de terechtzitting gaf de verdach te uit Soest toe dat in de onderzochte periode geen enkele klant aan een fi nancier was geholpen. Maar dat lag vol gens hem niet aan de inspanningen van hem en van de Bussumer. Er waren voortdurend gesprekken geweest met banken en pensioenfondsen over de fi nanciering van de projecten. Die beoor deelden de projecten steeds als te risi covol. De namen van contactpersonen kon hij zich echter niet meer herinneren. De hoge bedragen die de klanten in re kening werden gebracht, waren volgens de Soester welverdiend, omdat de be middelaars ter plaatse steeds onderzoek hadden verricht naar de haalbaarheid van de plannen. De Soester ontkende dat de klanten steeds werd voorgespiegeld dat het met de lening wel in orde zou komen als zij maar meer geld zouden overmaken. Officier van Justitie Van Zwieteren eis te dat de verdachte, naast de vier jaar cel, wordt opgelegd dat hij het onterecht verkregen voordeel van ruim een mil joen gulden aan de staat betaalt. Doet hij dit niet, dan zou hij nog eens zes jaar de cel in moeten. Als de rechtbank deze eis honoreert, krijgt de Soester het moeilijk, aangezien hij inmiddels van een bijstandsuitkering leeft. De Bussu mer is dit voorjaar overleden aan de gevolgen van een auto-ongeluk. Op 24 juli doet de rechtbank uitspraak. Bij een SPEKTAKULAIR voordelig drlepak Agfa films. Fotograferen wordt nu nóg leuker en voordeliger. Als u bij ons een driepak AgfacoJor films koopt krijgt u er tijdelijk een originele "Garfield" strandbal bij cadeau. Laat die kans niet schieten! a.s. donderdag zijn ze er weer! 1 e Kwaliteit Rechtstreeks uit Zeeland Lekker en snel op tafel Gratis verse mosselgroenten ™Agfacolor HDC 200 24 *3 0PM>™" van weedestraat 149 soest 035-6015288 COMBI VAN ESSEN FANTASTISCH IN FOTO EN VIDEO Zuidpromenade 15 3768 EM Soest Tel: 035 - 601 28 74

Soester Courant | 1997 | | pagina 1