Jarig? CAFE klinkhamer 'Van Weedestraat verkeersarm maken' inderen betrekken bij leefomgeving Slechte naamsbekendheid raadsleden baart zorgen 1 ACTUEEL t Strijd om reinigingsrecht afgeven wit- en bruingoed brilcentrum nota Agressieve Soester cel in iRDIENEN? Politie houdt parkeren op Raadhuisplein in de gaten VGER 17.95 21.75 Duivenhok aan Evenaar mag blijven staan van college nieuwsi 4ERKENDE VERHUIZERS 134 Mensen noemen maar 14 juiste namen Vier uw feest in een originele Amsterdamse entourage! PAGINA 2 OENSDAG 23 JULI1997 SOESTER COURANT PAGINA 3 Drie kelderboxen opengebroken; Of Wegens vakantie zijn wij gesloten van 28 juli t/m 16 augustus a.s. Maandag 18 augustus staan wij uitgerust weer voor u klaar. Specialist.k sutsi Ook voor service moet u bij ons zijn Waarde resultaat VVD-enquête moeilijk in te schatten kwaliteits kleurenfot ps College tikt Soester Raatjes op de vingers Vijfhonderd gulden voor sponsoractie Zwemmen voor water Dief sleept met betonnen eend Mishandeling bij vereffenen schuld Onze beroemde mosselavonden? Het blijft genieten! ff ip de woensdag een uurtje over? Soester Courant Financiële steun nieuw schoolproject 'Een dijk van een wijk' K VOOR I. /vij: INTEN- ORGERS OEST vallers. itingen tel. 6014152 an Weedestraat 227 is groot ovakmart. gratis Overtreders onverbiddelijk op de bon Bezwaren van 25 buurtbewoners IE IGEN 'OTKMfUt REN Tijdelijke opslag Overzeevertiuizlngen Projektverhuizingen ff BELGRAT1S\ ll0S-022.31.9l '"/wwi"'1 Van Buuren verhuizingen bv Koningsweg 29 3762 EA Soest Tel.: gratis 06 - 022.3191 Van de Soester bevolking wil 68 procent dat de Van Weedestraat verkeersarm wordt gemaakt. Dat blijkt uit de enquête die de VVD Soest anderhalve maand geleden hield in de Soester winkelcentra. De vraag of er dan een omleiding door de polder moet komen, werd niet gesteld. De waarde van het resultaat van de en-, quête is overigens moeilijk in te schat ten. De 132 ondervraagden (89 in Soest en 43 in Soesterberg) vormen nog geen 0,3 procent van de bevolking. Daarnaast waren de 3.033 antwoorden zo divers, dat het haast ondoenlijk is conclusies te trekken. De WD stelt zelf vast dat de betrokkenheid met Soest(erberg) van de burgers groot is. Hoewel veel ondervraagden vinden dat de Van Weedestraat verkeersarm moet worden gemaakt, stellen ze tevens dat dit winkelgebied slecht bereikbaar is. Op dat punt scoort Soest-Zuid beter, maar de meeste Soesters zeggen hun bood schappen in beide winkelcentra te doen. Buiten Soest scoren Amersfoort en Baarn het best, terwijl ook Zeist, Utrecht, Hilversum, Amsterdam en Al- mere werden genoemd. Niet minder dan 23 van de 89 Soesters zeiden dat ze een HEMA missen. Negen ondervraagden vinden dat het schort aan het aanbod van kleding. Over de parkeervoorzie ningen zijn de meningen verdeeld, 48 mensen zijn tevreden, veertig ontevre den. De negatieve reacties slaan voorna melijk op de Van Weedestraat, terwijl Soest-Zuid hier goed uitspringt. Financiën Van de financiële tekorten van de ge meente zijn 69 mensen wél en 58 men sen niet op de hoogte. Een meerderheid is tegen belastingverhoging en heeft de voorkeur voor andere maatregelen. Veel mensen vinden dat geld kan worden bespaard door kunst op straat achterwe ge te laten. Als dat niet voldoende is, moet de gemeente maar meer bezuini gen op het ambtelijk apparaat, waarin een efficiëntere werkwijze volgens de ondervraagden mogelijk is. Ook moet kritisch worden gekeken naar subsidies en uitkeringen. Huisvuil Eensgezindheid is niet te bereiken als het ophalen van huisvuil ter sprake komt. He. tarief aanpassen aan de hoe veelheid afval die per huishouden wordt aangeboden, kan rekenen op de steun van 56 ondervraagden, terwijl 64 men sen dit diftar-systeem afwijzen. Daar naast zijn 79 mensen bereid te betalen voor het ophalen van een grote hoeveel heid grof vuil, 51 mensen antwoordden op dezelfde vraag met 'nee'. Jeugd In de enquête werden door de onder vraagden nog veel andere onderwerpen de aan orde gesteld. Een niet gering aantal inwoners van Soest en Soester berg stelde dat er meer moet worden ge daan op het gebied van jeugdbeleid. Dat zal volgens hen van positieve invloed zijn op criminaliteits-preventie. Van veel ondervraagde Soesters mag de Van Weedestraat verkeersarm worden gemaakt, aldus de'uitslag van de VVD- enquete. p0((); Goos va„ der wm De VVD hield de enquête in verband met de gemeenteraadsverkiezingen die in maart volgend jaar worden gehouden. De liberalen willen bekijken of ze met de uitkomst rekening kunnen/willen houden bij het samenstellen van hun verkiezingsprogramma. Want natuurlijk wil ook de VVD volgend jaar als win- riaar uit de (stem)bus komen. Eén on dervraagde vroeg of hij een prijs kon winnen met de enquête. Verschillende raadsleden mogen zich onderhand enigszins tot ern stig zorgen maken over hun naamsbekendheid bij de kiezers. De 134 Soesters die deelnamen aan een VVD-enquëte somden samen niet meer dan 22 verschil lende namen op, waarvan er acht geen raadslid (meer) zijn. De meest opvallende 'verkeerde' na men zijn die van Raatjes (bewoner van De Paltz), Van Os (gemeente- voorlichter) en De Widt (burgemees ter), terwijl niet bekend is wie wor den bedoeld met Wittebol (waar schijnlijk Harrie Witte) en Spetter (zo heet het cluborgaan van S.O. Soest). Jan Visser van GroenLinks/ Progres sief Soest en nestor van de raad, voert het klassement met lengtes voorsprong aan. Zijn naam viel twaalf keer tijdens de enquête. Wet houders Neks Blommers (VVD) is goede tweede met negen vermeldin gen, wethouder Ries van Logtenstein (CDA) heeft zijn pr kennelijk ook goed gedaan en werd acht keer ge noemd. De WD-ers Bert Krijger en Günther Plomp hebben met ieder zes kruisjes evenmin te klagen. Daar na komt er een hele tijd niets. Bart Krol, Pieter ten Hove, Mieke Swin- kels, Wil Stekelenburg (ieder twee maal) en Kees Boerkoel, Wiebe Meilof, Gerard van den Deijssel, Harrie Witte en Arie van de Breemer werden ook nog genoemd. In Soesterberg werden de oud-raads leden Cees Verheus en Willem Blaauw een keer mondeling aange stipt. In Soest bleken twee mensen Leidje Tomassen niet te zijn vergeten en kwam oud-wethouder Jan Menne ook nog op de lijst. Niet bekend is wat de politieke ach tergrond of kleur van de ondervraag den is. In hoeverre de matige tot slechte bekendheid met de namen van de raadsleden tekenend is voor de afstand tussen de politiek en de burgers, kan evenmin worden aange geven op grond van de enquête. Over de mogelijke consequenties op de gemeenteraadsverkiezingen, in maart volgend jaar, valt al helemaal niets te zeggen. Niet genoemd werden Hans van Wuijckhuijse (GGS), Nel Koster (GL/PS) Wim Roest (D66), Besse- line Gerritse, Els de Waard, Jan Pie ter Lokker (allen CDA), Peter van der Weij, Bartho Anderson, Ellen Huberts, Sander Brunekreef (VVD) en de voltallige BAM-fractie, be staande uit Rob Joustra, Teeke Glas tra en Anke Hugen. Bij deze. Z dagen per week geopend. 035-60127 39 Soesterbergaestraat 188 - Soest lodare vrijdag vanaf 17.00 uur opan huts. Nu ook mogelijkheden om prijsgunstig te eten. In drie kelderboxen aan de Smitsweg en het Van de Veldeplantsoen is in het weekeinde ingebroken. De daders had den het voornamelijk op (brom)fietsen voorzien. Op het Van de Veldeplant soen verdween een bromfiets, maar die werd later in de omgeving teruggevon den in bosschages. Op de Smitsweg voorkwam een oplet tende buurtbewoonster dat enkele fiet sen en een brommer verdwenen. Zij stelde de buiten gestalde fietsen in vei ligheid en wees een achttien-jarige be woonster erop dat de deur van haar kel derbox open stond. Samen gingen ze op onderzoek uit. Bij winkelcentrum De Smitshof zagen ze het voertuig van de jonge vrouw staan. Ook op de Kamperfoeliestraat werd een kelderbox opengebroken. De daders gingen ervandoor met twee mountain bikes en gereedschap. Wie zijn oude koelkast, wasmachi ne, radio of televisie wil weggooien, kan het betreffende apparaat gratis afgeven bij De Schans, het afvalstof- fenpark van de gemeente. Aan de tailhandelaren wordt evenwel een bedrag in rekening gebracht. En dat reinigingsrecht zit een aantal Soester ondernemers dwars. Uit het oogpunt van service nemen zij afge dankt wit- en bruingoed in ontvangst van hun klanten en zorgen ze voor het transport naar De Schans. Dat ze daar voor moeten betalen, zint hen niet. Daarom schakelden ze de Unie van Electrotechnische Ondernemers (Une- to) in en die stapte namens hen naar de rechtbank. De Uneto vroeg de recht bank te verklaren dat het gemeentelijk beleid onrechtmatig is en dat de ge meente niet langer een nota kan sturen als ondernemers huishoudelijke- en ge luidsapparatuur van hun klanten inne men en afgeven bij De Schans. Tevens vorderde de Uneto een verbod om dit beleid voort te zetten. Voor elke overtreding zou de gemeente dan een dwangsom van vijfhonderd gulden op gelegd moeten krijgen. Daarnaast wilde de Uneto dat de gemeente de kosten van het geding zou betalen. De Uneto had pech, want de rechter verklaarde de vorderingen niet-ontvan- kelijk. Daarop ging de Uneto in hoger beroep bij het gerechtshof. De belan- genunie wil dat de procureur-generaal het vonnis van de arrondissements rechtsbank vernietigt en houdt verder va*t aan de eerder gestelde eisen. Het hoger beroep dient morgen voor het gerechtshof in Amsterdam. OT van weedestraat 87 - 3761 cd soest - tel. 601 71 20 Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 COMBI VAN ESSEN FANTASTISCH IN FOTO IN VIDIO Zuidpromenade 1S, Soest .Tel.: 601 28 74 In een kort briefje heeft het college de Soester E.S. Raatjes laten weten dat het niet is toegestaan chemische middelen te gebruiken bij onkruid- bestrijding op gemeentelijk terrein. De gemeentelijke berm langs het terrein is aangetast en volgens de gemeente is dat veroorzaakt door Raatjes. Uit de brief van het college valt op te maken dat het kennelijk niet de eerste keer is dat door Raatjes chemische bestrijdings middelen zijn gebruikt op gemeentelij ke grond. Omdat Raatjes nooit op heterdaad is betrapt, kan de gemeente verder geen stappen ondernemen. Dat zou sowieso moeilijk zijn, omdat het schadebedrag moeilijk is vast te stellen. Het is in dit soort gevallen altijd afwachten in hoe verre het groen zich weer herstelt. De gemeente gebruikt geen chemische middelen bij de onkruidbestrijding, maar kan particulieren niet verbieden deze middelen op hun eigen terrein toe te passen. In de brief aan Raatjes verzoekt het col lege hem in het vervolg contact op te nemen met bosbaas J. Thpker als hij klachten heeft over het onderhoud van de berm. De gemeente maakt vijfhonderd gulden over op de rekening van de Stichting Foster Parents Plan. Het geld wordt beschikbaar gsteld voor de sponsoractie 'Zwemmen voor water'. Aan de landelijke actie, die in novem ber wordt gehouden, doen acht Soester basisscholen mee. Tussen 17 en 21 no vember proberen de leerlingen zoveel mogelijk baantjes te trekken in Aqua Indoor, zodat ze bij hun persoonlijke sponsors zoveel mogelijk geld kunnen ophalen. De opbrengst is dit jaar be stemd voor een drinkwaterproject in het Afrikaanse Malawi. Uit Soest doen de drie Van der Hucht- scholen, De Bron, De Werveling, De Driesprong, de Da Costaschool en de OBS Overhees mee aan de actie die om de twee jaar wordt georganiseerd door de Stichting Foster Parents Plan. Deze stichting heeft alle gemeenten, waarin voor het goede doel wordt gezwommen, aangeschreven met het verzoek om een extra financieel steuntje in de rug. Uit een tuin aan de Beetzlaan zijn een betonnen eend en een terracotta vogel huisje gestolen. De dief sloeg woensdag avond laat zijn slag. Aangifte van de diefstal werd gedaan door een 32-jari- ge vrouw uit Soest. Een 27-jarige Soester die op 23 maart bij een oude vriend in Soest een schuld ging vereffenen, is dins dag wegens bedreiging, poging tot zware mishandeling, vernieling en huisvredebreuk veroordeeld tot acht maanden celstraf waarvan drie voorwaardelijk. Er was een celstraf geëist van vijftien maanden waarvhn vijf voorwaardelijk. De Utrechtse rechtbank acht bewezlen dat de Soester zijn kennis via diens ant woordapparaat bedreigde, hem de vol gende dag in zijn fiat opzocht, met een honkbalknuppel op het hoofd sloeg en vervolgens het huisraad vernielde. De Soester heeft de klappen en de ver nieling ontkend. Hijzelf zou juist door het slachtoffer met een halter op het hoofd geslagen zijn. Wel gaf hij toe dat hij eerst de voordeur van de flatwoning intrapte en dat hij na de vechtpartij in de flat zijn woede koelde op een auto. Hij had het daarbij gemunt op de auto van de oude vriend, maar in zijn agres sie vernielde hij met de honkbalknuppel een andere wagen. De rechtbank hield er rekening mee dat Soester erkend heeft zijn agressie moei lijk te kunnen beteugelen. Hij zou zich al aangemeld hebben voor therapie. Om deze stap te ondersteunen, legde de rechtbank als bijzondere voorwaarde op dat de Soester moet luisteren naar de reclassering, ook als die behandeling in een dagtrainingscentrum voorschrijft. BAR, GRILL RESTAURANT [Al onze gerechten ook om of te holen.) STEENI IMT 47 SOEST 75 Jaar in het nieuws! Dat staat de Soester Courant op 24 augustus. Al bijna driekwart eeuw staat deze zelfstandige, lokale krant midden in de Soester sa menleving. Het bijzondere jubileum is aanleiding voor een spe ciale editie, die eind augustus verschijnt, en een reeks van activiteiten die zich over de komende maanden zullen uitstrekken en waarbij de inwoners van Soest en Soesterberg in het algemeen en de le zers in het bijzonder zullen worden betrokken. In deze rubriek wekelijks aandacht voor de festivi teiten, wedstrijden, prijsvragen en activiteiten die de Soester Courant in petto heeft. fin de 'komkommertijd', zoals de zqmer- vakantieperiode meestal wordt ge- poemd, is er op het front van het 75-ja- rig bestaan van de Soester Courant wei nig te melden. Achter de schermen wordt op dit moment alleen gewerkt aan de jubileumkrant. Die verschijnt op zaterdag 30 augustus en zal in de och tenduren bij de abonnees worden be zorgd. In de jubileumkrant worden onder an deren de winnaars van de foto- en de verhalenwedstrijd bekend gemaakt. Ook de winnende foto's en verhalen worden afgedrukt. Na de zomervakantie start de Soester Courant onder meer een actie voor de adverteerders. Later meer daarover. Naar recept van een Nijmeegs model heeft de welzijnswerker het project 'Een dijk van een wijk' ontwikkeld, dat is be stemd voor basisscholieren van de groe pen vijf tot en met acht. Om het project te kunnen opstarten, had Van den Berg de gemeente om 15.000 gulden ge vraagd. Een welzijnsambtenaar van de geméente adviseerde daarop het colle ge het geld te voteren, maar het college heeft zes mille beschikbaar gesteld, vol doende voor twee leskisten. Burgemeester en wethouders willen dat daarmee in ieder geval de scholen in Overhees worden bediend, omdat juist in die wijk sprake is van problemen met jongeren op straat. De Vrije Teugel zal daarom eerst de scholen in Overhees benaderen voor het project. Indien mo gelijk, kunnen daarna ook andere scho len aan bod komen. Van den Berg hoopt dat de kosten van de leskisten door een grote mate van zelfwerkzaam heid kunnen worden gedrukt, zodat er misschien een extra kist kan worden gemaakt. Waardering De directeur van het kinderparadijs wil de basisscholieren nadrukkelijker be trekken bij hetgeen er in hun woonwijk gebeurt. Op die manier komt er meer waardering voor de woon- en leefomge ving en zullen de kinderen niet zo gauw vandalistisch gedrag vertonen. In Nijmegen heeft een dergelijk project tot veel succes geleid. "Gebleken is dat het vandalisme daar enorm is afgeno men. Maar wat wij gaan doen, valt niet te vergelijken. Daar hebben ze inmid dels zes beroepskrachten en een com plete theatergroep tot hun beschikking," aldus Van den Berg die op het idee kwam vanuit zijn functie in het Meelo persproject, waarbij hij jongeren bege leidt die dreigen worden opgeslokt door het criminele circuit. Het project 'Een dijk van een wijk', dal volgend jaar van start gaat, is veelom vattend. In gesprakken met de, kinderen zal wor den ingegaan op de vernielingen en de gevolgen daarvan op de financiën (scha de) en de omwonenden (angst, irritatie). De deelnemende scholieren worden hun wijk ingestuurd, krijgen opdrachten mee en moeten onderzoek verrichten. Ook worden wedstrijden georganiseerd. Als voorbeeld noemt Van den Berg een zonnenbloemwedstrijd. In de leskist zit een fototoestel waarmee ze locaties kun nen vastleggen op film. De Vrije Teugel zoekt op dit moment naar oude foto's, zodat de huidige situaties kunnen wor den vergeleken met vroeger. Zowel in de praktijk als in theorie zal veel aan dacht worden gevraagd voor de eigen woonwijk. SOEST De politie treedt voortaan op tegen foutparkeerders op het Raadhuis plein. Wie zijn auto buiten de par keervakken achterlaat, riskeert een bekeuring. Om dat mogelijk te maken is een ver keersmaatregel getroffen door het col lege van burgemeester en wethouders. Regelmatig komt het voor dat automo bilisten tot aan de hoofdingang van het gemeentehuis rijden en hun voertuig zomaar ergens neerzetten. Elders op het Raadhuisplein, in de nabijheid van het politiebureau, gebeurt hetzelfde. Het was een doorn in het oog van het ge meentebestuur. Nu de nieuwe verkeers maatregel van kracht is, zal de politie een oogje in het zeil houden en overtre ders onverbiddelijk op de bon slingeren. Auto's van particulieren én dienstvoer tuigen (ook van de politie) mogen uit sluitend in de daarvoor bestemde vak ken worden geparkeerd. klaar u Jppen t Het duivenhok, dat de bewoners van de Evenaar 17 in hun tuin heb ben geplaatst, mag blijven staan van de gemeente. De bezwaren van on geveer 25 omwoneqden is onge grond verklaard. De bouwvergunning was overigens al afgegeven, omdat het bouwplan in over- eenstemming is met het bestemmings plan Boerenstreek. Zo\vel qua opper vlakte als hoogte heeft eigenaar Grift zich gehouden aan de bepalingen. Ook heeft hij het hok geschilderd in dezelf de rood-bruine kleur als het metselwerk van zijn woning en heeft bij soortgelij ke dakpannen gebruikt als er op zijn huis liggen. Grift heeft verder beloofd dat hij beplanting zal aanbrengen, zodat het duivenhok vanaf de openbare weg niet meer zichtbaar zal zijn. De welstandscommissie vergaderde vier keer op het bouwplan, nam een kijkje aan de Evenaar en adviseerde het col lege in maart de bouwvergunning af te geven. Burgemeester en wethouders besloten conform. Ze konden de ver gunning niet weigeren, omdat het bouw plan voldeed aan alle voorschriften van het bestemmingsplan. Tegen het houden van duiven kon het college evenmin bezwaar maken. Het houden van (huis)dieren in een bijge bouw mag, zeker in het geval van de duiven die hobbymatig worden gehou den door Grift. Als de buurtbewoners overlast menen te ondervinden van duiven, kunnen ze opnieuw hun beklag doen bij het colle ge. Burgemeester en wethouders zullen dan bekijken of de hinder dermate ern stig is, dat op grond van de Algemene Plaatselijke Verordening moet worden opgetreden. In dit stadium wil het col lege zich daar niet over uitspreken, om dat dat nog niet aan de orde is. De basisscholieren van de groepen vijf tot en met acht uit Overhees gaan vol gend jaar hun wijk in. Het schoolproject moet bijdragen aan minder vandalisme. Foto: Goos van der Wilt Door basisscholieren hun wijk be ter te laten leren kennen, meent f kinderparadijs De Vrije Teugel een bijdrage te leveren aan vandalisme- preventie. "Als kinderen meer be trokken raken bij hun woonbuurt, zullen ze later minder snel vernie- gingen aanrichten," luidt de mening j van Leo van den Berg.

Soester Courant | 1997 | | pagina 3