En dit zijn de knallers van deze week: 'Bouwplan AH is géén ernstige inbreuk op polderlandschap' Onderzoek naar moord muurvast 495 945 6.98 5.98 OPRUIMINGSRESTANTEN De Widt laat coffeeshop Koninginnelaan ongemoeid Gemeente verdubbelt opbrengst voor Kozle 6027493 (75e JAARGANG NO. 49 WOENSDAG 30 JULI 1997 Rechter over schorsingsverzoek Vrij Polderland: Burgemeester terug uit driehoeksoverleg kwaliteits kleurenfoto's 3 Actueel 7 Varia 8 Varia 9 Soesterberg Jongen(15)door tweetal afgetuigd Caféruzie leidt tot verwondingen Banknummer voor hulp: 424 70 57 53 RBT roept hulp in van tv-programma 'Opsporing Verzocht' Jeugdige rover kiest hazenpad Noorse garnalen Visfriet Hollandse sperzie bonen 0.99 Gemengd gehakt Chanin blanc Franse Emmentaler 1 AQ VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest KLAREN TROMP Ook 's avonds en in 't weekend A. van der Lee HERENMODE I? fe Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-Ó014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar 15,- Buiten Soest 30,- Losse nummers 85 ct. Gecontr. opl. 1 1.700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG n Dat het verzoek tot schorsing van de AH-nieuwbouw, ingediend door de vereniging Vrij Polderland, door de rechter is afgewezen was al sinds maart j.1. bekend. Dat hield in dat de gemeente Soest mocht doorgaan met de aangevochten procedure. Pas vorige week werd echter de mo tivering van de rechterlijke uit spraak bekend. Vrij Polderland wilde met het schorsing- verzoek voorkomen dat de gemeente met een versnelde procedure de vergun ning kon afgeven voor de bouw van het "winkelcomplex met drie appartemen ten en een parkeerterrein met bijbeho rende ontsluitingen en infrastructuur". Die opzet mislukte en de aannemer kon vanaf dat moment serieus aan de slag op het terrein achter de Burgemeester Gro- thestraat. De uitspraak van de rechter bevat - hoe wel de eindconclusie al bekend is - nog een aantal interessante opmerkingen. Het bouwplan was weliswaar in strijd met het geldende bestemmingsplan, maar omdat de gemeente een voorbe- reidingsbesluit heeft genomen en de provincie de verklaring-van-geen-be zwaar heeft afgegeven, is aan de formele vereisten voor de artikel 19-procedure voldaan. In het nieuwe bestemmings plan krijgt het perceel een bestemming met o.a. woningen en winkels. Vrij Polderland was volgens de rechter weliswaar "ontvankelijk", gezien haar doelstelling (het behoud van het be staande polderlandschap), maar ver zuimde haar bezwaren tijdig in te die nen. Die zijn dan ook bij de bouwver gunning niet meegewogen. Luchtfoto's De vereniging stelde dat het open en karakteristieke weidegebied met kwel water en knotwilgen op onomkeerbare wijze wordt geschaad door het bouw plan en vreesde dat het als "breekijzer" diende voor toekomstige infrastructurele werken in dit gebied. De rechter blijkt echter daar niet zo zwaar aan te tillen. Volgens hem blijkt uit luchtfoto's dat het perceel niet in het open gebied is gesi tueerd, maar juist aansluit bij de reeds bestaande bebouwing. "Er bestaat geen grond voor het oordeel dat het bouw plan een ernstige inbreuk op het polder landschap rond de gemeente Soest als gevolg heeft," aldus een van de uitspra ken. Volgens de rechter is het in dit verband ook van belang dat de ontsluitingsweg - aanvankelijk geprojecteerd van Burge- Door de vakantie ligt de bouw van de supermarkt even stil, wat nog een "door kijkje" mogelijk maakt. Burgemeester Hans de Widt, de enige die de bevoegdheid heeft om de Soester coffeeshop Hacas aan de Koninginnelaan eventueel te slui ten, zal dat niet doen. Dat heeft De Widt vorige week laten weten na zijn terugkeer uit het driehoeks overleg met politie en justitie. Het standpunt van de burgemeester is nauwelijks verrassend te noemen. Het is in elk geval geheel in overeenstemming met de opvattingen van de meerderheid van de gemeenteraad, die onlangs nog een aanvulling op de algemene politie verordening (APV) aanvaardde waar door in elk geval de vestiging van ande- COMBI VAN ESSEN FANTASTISCH IN FOTO IN VIDIO Zuidpromenade 15, Soesl .TeL 601 28 74 re coffeeshops voorkomen moet wor den. Het bestaande verkooppunt van softdrugs heeft daar geen last van, om dat het vooralsnog wordt "gedoogd". Wel gelden, zoals De Widt vorige week nog eens onderstreepte, strenge voor waarden voor het voortbestaan van Ha cas. Die regels zijn landelijk vastgesteld en hebben o.a. betrekking op de hoe veelheden softdrugs die er verkocht mogen worden, de minimumleeftijd, et- cetera. De politie zal nauwlettend blij ven toezien op de naleving van die re gels. Bij overtreding ervan zal de cof feeshop alsnog gesloten worden. De eigenaar mag overigens ook geen fi liaal beginnen of de coffeeshop ergens anders vestigen. De "vergunning" - die nadrukkelijk tussen aanhalingstekens staat - geldt alleen voor hem persoon lijk en op de bestaande lokatie. Als hij ermee stopt zal een eventuele opvolger niet op dezelfde toegeeflijkheid van de burgemeester hoeven te rekenen. Tot 1 januari 1999 De coffeeshop aan de Koninginnelaan - overigens de enige in het hele politiedis trict Eemland-Noord - kan tot 1 janua ri 1999 doorgaan. De aanvulling op de APV geldt tot die datum. Tegen die tijd wordt de zaak opnieuw bekeken, reke ning houdende met de ontwikkelingen en het eventuele nieuwe softdrugsbeleid van de landelijke overheid. Het is bij voorbeeld niet denkbeeldig dat Den Haag besluit de verkoop van softdrugs geheel of gedeeltelijk te legaliseren. meester Grothestraat tot Stadhouders laan - voorlopig alleen maar tot en met de supermarkt wordt aangelegd. "Over de wenselijkheid van een eventuele doortrekking van de zogenaamde paral lelweg zal moeten worden besloten in het kader van de reguliere bestemmings planprocedure." Belang? Dat de verplaatsing/uitbreiding van de (bestaande) AH-supermarkt zal leiden tot duurzame ontwrichting van het voor zieningenniveau, zoals Vrij Polderland had betoogd, is niet gebleken volgens de rechter. Hij ziet overigens niet in welk belang van Vrij Polderland - gezien haar statuten - daarbij in het geding zou zijn. De rechter stelt verder vast dat er in voldoende mate is gebleken dat er "niet onaanzienlijke belangen" in het geding zijn die het bezwaarlijk maken om de normale bestemmingsplanprocedure af te wachten. Er is veel tijd en geld gaan zitten in de ontwikkeling van de plan nen en de verwerving van grond. Ook het argument van de afvloeiende koop kracht naar elders, omdat bewoners uit het verzorgingsgebied buiten eigen om geving gaan winkelen, is volgens de rechter niet echt weersproken. En om dat de PPC ook geen bezwaren heeft is de anticipatieprocedure dus "niet onre delijk" geweest. Al met al is er onvoldoende aanleiding voor het oordeel dat de gemeente en de provincie niet mochten meewerken aan de gewraakte plannen, vindt de rechter, die het verzoek dan ook heeft afgewe zen. Brand tijdens sloopwerk bij DuPont. Mevrouw Dievenbach: een eeuw plus 1. Kroon stelt provincie in het gelijk. Gemeente gaat objectief ruiken bij vleesbedrijf. Gescheiden inzameling KCA blijft nodig. Soester steppers zijn veilig terug. Attractief programma Gildefeesten. Thrombose: Wat is dat precies? Sofie Alders haalt bronzen plak. Tussenstand van actie Help de Polen. Pater Henrv Scholtens 65 jaar priester. Marechaussee maakt gebruik van Chinook. Open jeugdtoernooi bij LTC Soesterberg. De politie maakte deze week bekend dat zich bij de ingang van het bos, ter hoogte van station Soestduinen, op woensdag 9 juli een ergerlijk geval van mishandeling heeft voorgedaan. Het slachtoffer was een 15-jarige jon gen uit Soest, die uit angst voor re presailles wekenlang zijn mond hield. De jongen was aan het fietsen ge weest en rustte op die woensdagmid dag omstreeks 17.00 uur even uit op een bankje. Hij werd daar aangespro ken door twee knapen van ongeveer 17 jaar, die vijf gulden van hem eis ten. Toen hij dat weigerde begon de grootste van de twee hem te schop pen en te slaan en probeerde boven dien zijn portemonnee af te pakken. De jongen verzette zich, maar de an der greep ook zijn rugzak van de ba gagedrager en zette de fiets op slot. Het sleuteltje gaf hij aan de andere dader, die het op zijn beurt teruggaf aan het slachtoffer. Het tweetal reed vervolgens op hun eigen fietsen weg. Volgens het signalement ging het om twee knapen van mediterrane af komst, van wie er één opvallend lang was - 1.85 a 1.90 meter - en enigs zins scheel keek. Beiden hadden kort, donker, krullend achteroverge kamd haar en waren gekleed in een spijkerbroek. Het slachtoffer had het duo later nog een keer gezien in het winkelcentrum Soest-zuid. De politie stelt een onderzoek in en zou graag eventuele getuigen van het incident willen horen. Volgens een politiewoordvoerder is er de laatste tijd met enige regelmaat sprake ge weest van soortgelijke incidenten. De politie moest in de nacht van zater dag op zondag tussenbeiden komen bij een vechtpartij in een café aan de Mid delwijkstraat. Twee bezoekers - een man van 32 en een vrouw van ^4 jaar, alle bei uit Soest - kregen het tegen sluitings tijd met elkaar aan de stok. Bij het weg gaan gaf de man de vrouw een duw, waardoor ze viel. Daarbij pakte ze de man overigens vast, zodat ze beiden over straat rolden. De vrouw liep daar bij letsel in haar gezicht en een gebro ken pink op; het letsel van de man was onbekend. Ze werden beiden naar het ziekenhuis gebracht. De politie had nog het een en ander te stellen met de om standers, die zich wat al te geestdriftig met het incident bemoeiden. De opbrengst van de geldactie voor Kedzierzyn-Kozle zal, net als bij die voor Tuzla, door de ge meente worden verdubbeld. Maximaal zal 43.000 gulden (één gulden per inwoner) aan het bedrag worden toegevoegd. Een officiële delegatie onder leiding van wethouder Ries van Logtenstein reist op 4 september af naar de jume- lagestad van Soest, die zwaar is ge troffen door de watersnood. In de stad aan de Oder - die enkele weken geleden buiten zijn oevers trad als gevolg van een stortvloed aan regen water - wordt het geld overhandigd aan de autoriteiten. De plaatselijke overheid in Kedzierzyn-Kozle kan het geld dan zelf uitgeven aan de meest noodzakelijke goederen. Soesterberger Ab Blokzijl, ereburger van de Poolse stad, liet anderhalve week geleden bij de ABN/AMRO al een bankrekening openen, waarop geld kan worden gestort voor de Poolse stad. Het banknummer is 424 70 57 53. Burgemeester en wethouders gaan de gemeenteraad voorstellen de op brengst te verdubbelen (met een maximum van 43.000 gulden). Omdat de eerstvolgende raadsverga dering pas na het bezoek van de of ficiële delegatie aan Kozle staat ge pland, zal volgens burgemeester Hans de Widt mogelijk een extra raadsvergadering worden ingelast, vermoedelijk op maandag 1 septem ber. Op die dag is het zomerreces afgelopen en komt 's avonds de com missie algemene bestuurszaken al bij een. Aangenomen mag worden dat de gemeenteraad, die op 1 septem ber waarschijnlijk nog een aantal za ken voor zijn kiezen krijgt, zal in stemmen met het voorstel om de op brengst van de hulpactie te verdub belen. In het onderzoek naar de moord op de 52-jarige Soester is het Recher che Bijstands Team (RBT) nauwe lijks een stap verder gekomen. "We hebben geen enkele indicatie in welke richting we de mogelijke da der of daders moeten zoeken," al dus RBT-leider Marcel Tiehuis. Vandaar dat het RBT de hulp heeft in geroepen van het televisieprogramma 'Opsporing Verzocht'. De opnamer) vonden donderdag plaats, de uitzending is op maandag 4 augustus, om 20.55 uur op Nederland 1. Het Soester slachtoffer van Marokkaan se afkomst werd op zondag 29 juni, om ongeveer elf uur 's avonds, met een vuurwapen neergeschoten, toen hij op een parkeerplaats bij zijn woning aan het Choristenpad uit zijn bestelbusje stapte. Duister Ruim een maand na de misdaad tast het RBT nog steeds in het duister. Het buurtonderzoek heeft nauwelijks bruik bare informatie opgeleverd. Sommige omwonenden hebben schoten gehoord, ook heeft iemand meteen daarna twee jonge mannen van de parkeerplaats zien wegrennen. Buurtbewoners spraken, kort na de moord, het vermoeden uit dat de Soes ter mogelijk door een familielid om het leven was gebracht. Tiehuis zegt even wel geen enkele aanleiding te hebben te veronderstellen dat de dader in familie kring moet worden gezocht. Het slachtoffer was vader van tien kin deren, van wie er nog zes thuiswonen. Drie zonen verblijven in de gevangenis vanwege hun betrokkenheid inzake ver dovende middelen. Op de dag van de moord op hun vader zaten zij vast. Het slachtoffer is voor het RBT een 'on beschreven blad', zegt Tiehuis. Maar bij een aantal, mogelijk criminele, relaties van de vermoorde man plaatst de re cherche wel enige vraagtekens. Nieuwe tips Na de moord werden twintig recher cheurs ingezet voor een grootscheeps buurtonderzoek en speurwerk naar de relaties van de man. Op dit moment verrichten nog tien mensen onderzoek naar de moordzaak. Tiehuis en zijn col lega's hopen dat de uitzending van 'Op sporing Verzocht' nieuwe tips oplevert, die leiden tot de oplossing van de zaak. "We zijn niet echt opgeschoten. Dat is ook de reden dat we 'Opsporing Ver zocht' hebben ingeschakeld. We hopen hiermee in ieder geval mensen uit zijn omgeving te bereiken, die misschien iets meer over zijn achtergrond kunnen ver tellen." Voorlichter Jan Kramer van de politie De opnamen voor "Opsporing ver zocht" worden op 4 augustus op Red. 1 uitgezonden. sluit niet uit dat buurtbewoners alsnog een nieuw licht over de zaak laten schij nen. "Na zo'n uitzending kunnen men sen anoniemer reageren dan bij een buurtonderzoek. Dan zijn ze toch hui verig dat het uitlekt dat zij er iets over hebben gezegd." Opnamen Het is donderdagmorgen als de mensen van het RBT, de politie, 'Opsporing Verzocht' en de pers zich verzamelen voor de opnamen op de parkeerplaats, waar de 52-jarige Soester werd ver moord. Voor de gelegenheid is het wit te bestelbusje van het slachtoffer op exact dezelfde plaats gezet. De perso nenauto, die ernaast stond geparkeerd, maakt eveneens deel uit van het decor. Enkele buurtbewoners, die de samen scholing ontdekken, mijden de plek, maar verklappen op afstand hun nieuwsgierigheid. In een nabijgelegen steegje heeft een vrouw wel tien minu ten nodig om een vierkante meter tegels schoon te vegen, voordat ze weer van vooraf aan begint en de mensen op de parkeerplaats quasi onopvallend in de gaten houdt. Soms helpt het: een hoop kabaal ma ken als je overvallen wordt. Op die manier lukte het de caissière van een supermarkt aan de Pelikaanweg vo rige week in elk geval om haar bela ger op de vlucht te jagen. De onbe kende jongeman kwam dinsdagmid dag even voor half vier de zaak bin nen en duwde haar een pistool in de rug. Hij wilde geld. De vrouw begon direct te schreeuwen en om hulp te roepen, waarop de jeugdige rover - zonder buit! - het hazenpad koos en op een fiets verdween. Buiten werd hij nog gezien door een paar spelen de kinderen. De politie is op zoek naar een jongeman van 17 a 18 jaar, 1.75 a 1.80 m. lang, met blond haar. 250 gram 500 gram kilo een heerlijke frisse Zuid-Afrikaanse wijn 12% 100 gram onroerend goed Burg. Grothestraat 54 zie pagina 3 Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie p (zie pag.12 in dit blad) LAATSTE TEGEN NOG LAGERE PRIJZEN Alle zomerjacks nu 1 /2 prijs Alle zomerpullovers nu 1 /2 prijs Alle sweaters nu 1/2 prijs Schiesser pyjama's en shortama's al vanaf 39,95 Schiesser T-shirts div. kleuren p. st. 14,95 2 st. 25,00 Rest. Schiesserondergoed 2st. 19,95 Alle shorts nu 30% korting Alle polo's nu 30% korting Rest. shirts korte mouw 49,00 Rest regenjassen nu ol v.a. 149,00 Rest katoenen pantalons al v.o. 59,00 Rest kostuums en kolberls nu 100 GULDEN extra korting op de al afgeprijsde prijs. SOESTERBERGSESTRAAT51SOEST; TEL.035-6012400 Uw Herenmode specialist. (Wegens vakantie gesloten van 11 t/m 16 augustus)

Soester Courant | 1997 | | pagina 1