En dit zijn de knallers van deze week: mannetj esputter Chaos dreigt bij omschakeling van Soester kabeltelevisienet Erepenning voor mevrouw Nagtegaal 369 399 OPRUIMINGSRESTANTEN Ombouw CAI-net per datum en wijk 'Vraag het maar aan een buurman of een vriend...' WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1997 75e JAARGANG NO. 50 H TV-handel: 'Remu doet of haar neus bloedt' 3 Actueel 5 Actueel 7 Varia 9 Varia 11 Soesterberg Politie-excuses voor nalaten 'sein veilig' Geen rijbewijs, wél drank op... Remu verwacht geen problemen Wegens jarenlange inzet voor de medemens HET VLEESCENTRUM kwaliteits kleurenfo! OPRUIMING Hollandse bloemkool 99 Coolbest Strawberry hill verssap 1 CO Krabsticks Kibbeling Vino de Mesa Gemarineerd satévlees hOÖ VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Handgemeen leidt tot gebroken neus Koe neemt benen A. van der Lee VAN DER GOEN ADVOCATEN (secretaresse) HERENMODE t Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Abonnement: Soest/Soesterberg halfjaar 15, Buiten Soest 30, Losse nummers 85 ct. Gecontr. opl. 1 1.700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG SOEST WfJWT De gezamenlijke Soester tv-hande- laren vrezen dat de omschakeling van het plaatselijke kabeltelevisie net - met een vrijwel compleet ande re zender-indeling - in september gaat uitlopen op een chaos. Zij ver wijten de Remu dat deze instelling doet of haar neus bloedt. Volgens de Remu kunnen de meeste abon nees hun tv-toestel straks best zelf inregelen, maar de tv-handelaren voorspellen een stortvloed van klachten en verzoeken om deskun dige assistentie. In september begint de Remu met de wijzigingen in het kabelnet, waarvoor in de afgelopen maanden zo'n beetje de totale bekabeling van Soest is gemoder niseerd. In heel Soest en Soesterberg betekent dat ook dat de bestaande zen derindeling plaats moet maken voor een nieuwe, waarbij de abonnees mogen kiezen uit een "basispakket" en een (duurder) "uitgebreid pakket". Het ba sispakket omvat de drie publieke Neder landse zenders, de drie Duitse zenders, de Kabelkrant en het Remu-serviceka- naal, wat minder is dan het huidige zen deraanbod. Voor alle andere kanalen zal de abonnee meer moeten gaan betalen. De radio-zenderindeling blijft ongewij zigd. Als de operatie voltooid is kunnen de abonnees in Soest in principe beschik ken over 32 kanalen. In het "uitgebrei de pakket" komen naast RTL4, RTL5, Veronica, SBS6, BRT1, BRT2, Eu rosport, BBC1, BBC2, TV5, CNN, MBC (Arabisch), TRT (Turks) en MTV dan ook de "nieuwe" zenders Duitsland 3 (in het basispakket), TV 10, Het Weer- kanaal/CNE, Euronews, Cartoon Net- work, RTL, RAI Uno, The Music Fac- tory en NBC beschikbaar. Desgewenst kan men zich ook nog abonneren op Filmnet en Filmnet Super Sport. Ingrijpende operatie Het probleem is dat nagenoeg alle tv- zenders - ook de bestaande - straks op een geheel ander kanaal dan het huidi ge te vinden zullen zijn. Alle televisie toestellen en videorecorders in Soest en Soesterberg zullen in september dan ook geheel opnieuw moeten worden in- geregeld. De gezamenlijke Soester tv- handelaren maken zich ernstig zorgen over deze ingrijpende operatie, ook al wordt daarvoor in principe de hele maand september uitgetrokken, in de afgelopen maanden is er wel con tact geweest tussen de Remu en de Soester tv-handelaren (Expert Schoe- maker, De Gouden Snaar, Megapool, Guco, Hans Westerhof en Ton Uyland), maar dat heeft niet geleid tot de vurig verlangde samenwerking. Terwijl die volgens woordvoerder Herman Schoe maker in dit geval meer dan ooit nood zaak is. Schoemaker: "De hele mikmak veran dert in september drastisch. De Remu gaat ervan uit dat de meeste mensen de nieuwe kanalen zélf wel kunnen vinden, maar wij betwijfelen dat. Wij weten uit eigen ervaring wat voor ellende het geeft als de klanten de zenderindeling zelf moeten invoeren. Negentig procent van de mensen lukt dat niet, vrezen we." Probleem van de Remu Volgens Schoemaker en zijn collega's wil de Remu niet inzien dat de nieuwe zenderindeling een probleem is dat de Remu zélf in het leven heeft geroepen. "Noch de tv-kijkers in Soest, noch de tv- handelaren hebben het bedacht. Het is een probleem van de Remu, dus moet de Remu het in principe ook oplossen. Maar die zegt: jullie bekijken het maar. Daar komt het toch eigenlijk op neer," aldus Schoemaker. Zijn collega's en hij zien de maand sep tember met vrees en beven tegemoet. "We hebben de Remu voorgesteld om samen een pool van medewerkers te vormen, maar de Remu dacht dat ze het met een aantal uitzendkrachten óók wel zou redden. Daar zijn ze inmiddels wel van teruggekomen." Het inregelen van de tv en de videore corder is geen sinecure voor de gemid delde burger, stelt Schoemaker vast. "Vooral oudere mensen zullen er pro blemen mee hebben. En wat moeten wij zeggen tegen de klant die opbelt en zegt: 'Zeg Schoemaker, we hebben bij jou een tv gekocht, en nou moet alles veranderen. Je regelt dat maar, en waar om zouden we daarvoor moeten beta len...'?" 1000 tegelijk De Remu gaat de omschakeling in sep tember wijkgewijs aanpakken. De ruim 17.000 CAI-aansluitingen worden in plukjes van ca. 1000 "omgeschakeld", waardoor er op vrijwel alle werkdagen van september één wijk tegelijk aan de beurt zal zijn. Ruim een week voor het 1 september: Soesterberg; Amersfoortsestraat, Batenburgweg, Fokker- straat. 2 september: Soesterberg; Gemini, Apollo, Vliegtuiglaan, Bloemheuvel, Oude Tempellaan. 3 september: Soesterberg; Kampweg, A. van Leeuwenhoeklaan, Fokker straat. 4 september: Smitsveen: Nieuweweg, Valeriaanstraat, Smitsweg, Kamperfoeliestraat. 5 september: Overhees; Eigendomweg, Insingerstraat, Veenzoom, Dorpsstreek, Koningsweg. 8 september: Overhees; Dorpsstreek, Honingbij, Turfstreek, Bóeren- streek, Clemensstraat, Koningsweg. 9 september: Soest-Zuid; Eikenlaan, Kolonieweg, Veldweg, Kerkdwar- straat, Van Lenneplaan, Vondellaan, Ossendamweg. 10 september: Soest-Zuid; Birkstraat, Bartolottilaan, Van Beuningenlaan, Duinweg, Oude Utrechtseweg, Ossendamweg, Vondellaan. 11 september: Soest-Zuid; Duinweg, Larixlaan, Gentiaanlaan, Kastanje laan, Ossendamweg, Schoutenkampweg, Bonifaciusstraat. 11 september: Hees; Nieuweweg, Goudvink, Eigendomweg, Parklaan. 12 september: Hees; Bosstraat, Dolderseweg, Wieksloterweg O.Z., Eigen domweg, Nieuweweg. 15 .september: Smitsveen; Koningsweg, Dalweg, Ereprijsstraat, Smitsweg. 15 september: Klaarwater; Koningsweg, Vrijheidsweg. Jan de Rooijstraat, Willem Speelmanhof, De Akkeren, Dalweg. 16 september: Smitsveen; Wieksloterweg WZ, Biltseweg, Dorresteinweg. 17 september: Klaarwater; Dalweg, De Akkeren, Willem Speelmanhof, De Rooijstraat, Vrijheidsweg, Beukenlaan. 17 september: Klaarwater; Beukenlaan, Waldeck Pyrmontlaan, Soester Engweg, Verlengde Talmalaan. 18 september: 't Hart; Laanstraat, Beckeringhstraat, Koninginnelaan, Mariastraat, St. Theresiastraat, Beetzlaan, Prinsenhof, Koekoekweg. 19 september: Soestdijk; Nieuwerhoekplein, Regentesselaan, Park Vreden- hof, Paleis Soestdijk, Wandelpark Colenso, Stadhouderslaan, Korte Brinkweg, Burg. Grothestraat. 22 september: Soestdijk; Talmalaan, Soester EngVveg, Waldeck Pyrmont laan, Van Burenlaan, Colignylaan, Van Mecklenburglaan, Korte Bergstraat, Van Straelenlaan, Burg. Grothestraat, Korte Brinkweg, spoorlijn. 23 september: Soestdijk; Grote Melmweg, Lange Brinkweg, Eemweg, A.P. Hilhorstweg, Peter van den Breemerweg, Ferdinand Huycklaan, Kerkdwarstraat, Torenstraat, Middelwijkstraat, Parallelweg, Steenhoffstraat. 24 september: Soest; Dalweg, Engweg, Molenstraat, Van Goyenlaan. zo ver is krijgen de bewoners van de wijk een brief met informatie. Om het de abonnees zo gemakkelijk mogelijk te maken zal de omschakeling per wijk plaatsvinden tussen 's nachts 04.00 en 's morgens 08.00 uur. Ook het Remu-ser- vicekanaal biedt informatie en er zal tij dens de ombouwperiode ook een spe ciaal telefonisch steunpunt worden inge richt, waar de abonnees overdag met vragen terecht kunnen. Begin augustus zou de Remu klaar zijn met het operationeel maken van de ACI (Automatic Channel Installation). Toe stellen die van ACI zijn voorzien kun nen dan automatisch met de juiste zen derindeling geprogrammeerd worden, maar volgens de tv-handelaren zijn er nog niet veel apparaten met dit snufje uitgerust. "En wij denken dat zo'n 90 procent van de tv-kijkers de nieuwe zen derindeling toch liever aan een deskun dige overlaat dan zelf te gaan romme len..." Schoemaker en zijn collega's voorspel len dat er honderden telefoontjes zullen komen, "en natuurlijk wil iedereen dan ook direct geholpen worden. Dat krij gen we met ons personeel natuurlijk nooit voor elkaar. Het levert ons dus een heleboel ontevreden klanten op." Nooit op één dag Het inregelen kan - afhankelijk van de apparatuur - in vijf minuten gepiept zijn, "als je geluk hebt", maar in andere ge vallen misschien wel een half uur of lan ger duren (per toestel), verwacht Schoe maker. "Dat lukt voor 1000 klanten in één wijk, die natuurlijk bijna allemaal intussen ook meer dan één tv en een videorecorder hebben, dus nooit op één dag! De Soester tv-handel verwijt de Remu dat zij feitelijk niet bereid is geweest tot overleg - niet over de tijdstippen, niet over de wijkindeling, niet over een ge zamenlijke aanpak, niet over een af stemming van de tarieven. De Remu gaat voor elk eerste tv-toestel of video recorder een bedrag van f 51,90 vragen, voor elk volgend apparaat wordt f 24,80 berekend. Schoemaker verwacht dat de tv-handelaren dat tarief wel zullen vol gen. "Maar eigenlijk is het te gek voor woorden dat de Remu zélf die kosten niet voor haar rekening neemt. Het zijn toch allemaal klanten van de Remu? Maar ze proberen voortdurend de boot af te houden, en de problemen schuiven ze door naar de handel..." Politie nog niet veel dichter bij oplossing Soester moordzaak. Sinaï vangt ruim 8 miljoen gulden voor voormalig Zonneglorencomplex. Kijken naar 't smoel van de krant. Vakantiepret op 'De Vrije Teugel'. Bloemen kraam Van Weedestraat gevaar voor verkeer. Soest laat geen gras over Rinke Tolmanpad groeien. Samen werken aan veilig wonen. Museum raakt Fokker D7 kwijt. Het huttenbouwdorp op Sterrenberg. Onder druk handhaaft Remu de prijzen. De politie zal de procedure bij bran den die mogelijk gevaar voor de volksgezondheid opleveren gaan her zien. Dat gebeurt naar aanleiding van de brand bij DuPont, vorige week, toen de omwonenden wél werden gewaarschuwd dat ze hun ramen en deuren dicht moesten houden, maar na afloop niet te horen kregen dat ze die wel weer open konden doen. Sommige mensen wachtten de hele middag tevergeefs op het "sein vei lig", dat niet kwam. Ook de waar schuwing op de Kabelkrant bleef de hele nacht nog op het televisiescherm te lezen. De politie biedt de betrok kenen daarvoor haar excuses aan en zal er in het vervolg op toezien dat de burgers adequaat worden geïnfor meerd, ook als de onraad over is. De politie kreeg vrijdagochtend om streeks kwart over vier op de Juliana- laan een auto in de gaten, die bij het naderen van de politieauto snel wegreed en de Waldeck Pyrmontlaan inreed. De bestuurder had kennelijk niet door dat de weg halverwege afgesloten is. Toen de politie dichterbij kwam bleek de auto inderhaast verlaten te zijn; de portieren stonden nog open. Na een korte speur tocht in de omgeving werden twee man nen aangetroffen. De een ontkende fn alle toonaarden dat hij de wagen had bestuurd; de ander beweerde echter dat de eerste wel degelijk gereden had, hoe wel hijzelf de sleutels had. Beiden ble ken niet in het bezit van een rijbewijs, maar ze hadden wel gedronken. De eer ste, een Soester van 22 jaar, weigerde de blaastest; zijn kameraad, een 37-jarige plaatsgenoot, werkte wel mee. Ze kre gen allebei een proces-verbaal. Bij de Reniu reageert men wat ver baasd op de ongezouten kritiek van de Soester tv-handelaren. Volgens Bert Aalberts, chef productgroep CAI van het energiebedrijf, is de ombouw van het tv-net weliswaar een forse operatie, maar zal het voor de meeste kijkers niet al te veel problemen opleveren. Aalberts kijkt ervan op dat de Soester tv-handelaren van mening zijn dat de omschakeling een Remq-probleem is, waarvoor de Remu dus iri principe ook zelf de oplossing moet aanbieden. "We hebben de operatie ruim van tevoren aangekondigd en zijn begin dit jaar al gesprekken gaan voeren met de tv-han delaren. Ik heb ze nooit horen zeggen dat wij als Remu de kosten maar voor onze rekening zouden moeten nemen. Dat is iets nieuws." Volgens Aalberts zijn er met de tv-han delaren inderdaad enkele informatieve gesprekken geweest. De Remu heeft ze vervolgens laten weten dat er - op ba sis van de reactie van de tv-handelaren en na intern beraad - besloten is dat een "gecoördineerde actie" niet mogelijk is. Het tarief dat de Remu rekent voor het opnieuw inregelen van de apparatuur is overigens niet kostendekkend, aldus Aalberts, zodat de Remu toch een beet je meebetaalt. Denkwerk en ervaring De Remu-man maakt zich niet al te veel zorgen over de komende operatie. "Als wij denken dat het uitloopt op een chaos, pakken we het heus niet op deze manier aan. We hebben ons ook laten adviseren door andere kabel-exploitan ten, die voor een soortgelijke operatie hebben gestaan. Er zit dus echt wel denkwerk en ervaring achter." De meeste abonnees, zo verwacht hij, kunnen het inregelen van de nieuwe zender-indeling zelf gemakkelijk aan. "Met de gebruiksaanwijzing erbij hoeft het zo moeilijk niet te zijn. En wie het echt niet kan heeft altijd wel een buur man of een vriend aan wie hij het kan vragen... Dat is overigens maar een klei ne groep, denken wij." Burgemeester Hans de Widt heeft vorige week donderdag de gemeen tepenning van Soest uitgereikt aan mevrouw A.A. Nagtegaal-Bijlsma. Dat gebeurde tijdens een familiebij eenkomst in "De Soester Duinen", het appartementencomplex aan de Soesterbergsestraat. Mevrouw Nagtegaal - in Soest bepaald geen onbekende - kreeg de penning wegens haar jarenlange vrijwillige inzet voor de medemens, op uiteenlopende terreinen van de plaatselijke samenle ving. Oud-burgemeeester Corver was eigen lijk de eerste die haar talenten ontdek te. Op haar verzoek regelde mevrouw Nagtegaal, samen met acht anderen, in 1973 een stand in Utrecht over de emancipatie, waarmee ze haar tijd al een beetje vooruit was. Mevrouw Nagtegaal was in die tijd al bestuurslid van de Fe deratieve Raad voor het Ouderenwerk in Soest - de voorganger van de SWOS - en bleef dat twaalf jaar, tot 1984. Daarnaast was ze ook twaalf jaar (van 1975 tot 1987) ouderling van de gere formeerde kerk in Soest-Zuid. Ze bouwde een reputatie op met het organiseren van bazars, bezocht bejaar den in Molenschot en Groot-Engend- aal, was een aantal jaren lid van de op namecommissie voor Honsbergen en organiseerde daar ook de festiviteiten rond Sinterklaas en Kerst en het vijfja rig jubileum. Tussendoor hielp ze ge scheiden vrouwen financieel op de rails en regelde ze ook de zilveren jubilea van dokter Borst en dominee Rinzema. Aartsregelaarster Sinds enkele jaren woont mevrouw Na gtegaal in "De Soester Duinen" en het zal niemand verbazen dat deze aartsre gelaarster ook daar - ondanks haar in middels gevorderde leeftijd - haar niet geringe organisatietalent in dienst van haar medebewoners stelt. Ze is o.m. contactpersoon voor de makelaars, houdt ook dagelijks contact met de kok en de catering, onderhoudt de sociale contacten met de bewoners en voert overleg met de dames van de receptie en het huishoudelijk personeel en orga niseert ook hier de nodige evenemen ten. Bovendien trad ze enige tijd op als waarnemend directeur. De burgemeester kwam haar de pen ning persoonlijk overhandigen tijdens een familiebijeenkomst in De Soester Duinen, ter gelegenheid van haar 77e verjaardag. Hij vroeg zich nog schert send af of haar inzet voor de emancipa tie wel effect had gehad, wat mevrouw Nagtegaal resoluut bevestigde. "Er zijn heel wat zelfstandige vrouwen uit voort- Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Nog 1 week en dan zijn we er weer I met spetterende aanbiedingen! Altijd kwaliteit en betaalbaar COMBI VAN ESSEN FANTASTISCH IN FOTO IN VIDEO Zuidpromenade 15, Soest ,Tel.: 601 28 74 Vrijetijdsmode Wegens waterschade gaan wij van 11 t/m 16 augustus naar het pand ernaast om de gehele zomerkollektie op te ruimen. PRIJZEN: Soesterbergsestraat 35B Tel. 035 - 602 48 83 literpak,^T l*JT 250 gram 250 gram jonge rode wijn uit Spanje AyO 11 500 gram 7 \J Vf gekomen." De Widt was daar niet zo zeker van: "Toen er een burgemeesters- vacature was wilden ze persé een vrouw in Soest, maar ik ben een man..." Rode draad De rode draad in al haar werkzaamhe den was volgens de burgemeester het klaarstaan voor de medemens in nood, met name voor ouderen. "Alleen zo kan de samenleving draaien, want aan de buitenkant lijkt het wel eens of alles wordt bepaald door de economie, maar Mevrouw Nagtegaal werd volledig ver rast toen burgemeester De Widt haar de gemeentepenning overhandigde. in stilte wordt er heel veel geleden." Na de uitreiking van gemeentepenning kreeg mevrouw Nagtegaal nóg een "ge meentelijke" onderscheiding: het wapen van Soest in de vorm van een grote taart, vervaardigd door banketbakker Dogterom, die haar werd aangeboden namens de drie kinderen en de vijf kleinkinderen. De pcïitie werd in de nacht van zaterdag op zondag gealarmeerd wegens een knokpartij in een restaurant aan de Dil lenburglaan. Volgens getuigen had een 16-jarige bezoeker daar zonder enige aanleiding een 15-jarige jongeman op de neus geslagen. Ze gaven ook een sig nalement en een naam door, maar dat bleek de verkeerde bezoeker te zijn. De werkelijke dader kwam zich enige tijd later vrijwillig melden, maar voelde zich niet schuldig en weigerde dan ook om op het bureau te blijven. Volgens de politie mocht hij gaan, omdat hij niet op heterdaad was aangehouden. Het slachtoffer bleek overigens wel een ge broken neus te hebben. Een automobilist waarschuwde maan dagmorgen omstreeks 04.00 uur via de intercom bij het bureau aan het Raad huisplein de politie. Hij had op de A.R Hilhorstweg een koe los zien lopen, die volgens hem gevaar opleverde voor het verkeer. De politie nam een kijkje en constateerde dat het beest een hek had platgetrapt. De koe werd in een weiland gedreven, waarna de eigenaar werd wakker gemaakt. Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag.14 Birkstraat 108, Soest vragen voor drukke, veelomvattende praktijk, waar vaak gisteren iets af moet met spoed met ervaring, die zelfstandig kan werken, ook financiële administratie kan voeren en gevoel voor humor heeft. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk aan: postbus 318, 3760 AH Soest, ref. MP LAATSTE TEGEN NOG LAGERE PRIJZEN Alle zomerjacks nu 1/2 prijs Alle zomerpullovers nu 1/2 prijs Alle sweaters nu 1/2 prijs Schiesser pyjama's en shortama's al vanaf 39,95 Schiesser T-shirts div. kleuren p. sl. 14,95 2 st. 25,00 Rest. Schiesserondergoed 2st. 19,95 Alle shorts nu 30% korting Alle polo's nu 30% korting Rest. shirts korte mouw 49,00 Rest. regenjossen nu al v.a. 149,00 Rest. katoenen pantalons al v.a. 59,00 Rest. kostuums en kolberts nu 100 GULDEN extra korting op de al afgeprijsde prijs. SOESTERBERGSESTRMT 51SOEST; TEL. 035 - 6012400 Uw Herenmode specialist. (Wegens vakantie gesloten van 11 t/m 16 augustus) M

Soester Courant | 1997 | | pagina 1