Wij ziin nog een paar dagen dicht Maar. Wildschut Optiek P&INKHAMEI Actie voor Polen komt op gang Vakantiepret op 'De Vrije Teugel' Hockey en honkbal worden de dupe 25 jaar 0 getrouwd f 1 ACTUEEL! Dakwerken Fotocursussen bij stichting Statief Service bij „Schoemaker kwaliteits kleurenfoto's nu v WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1997 Vier uw feest in een originele Amsterdamse entourage! Naast geld ook goederen gevraagd SOESTER COURANT PAGINA 5 Zestig logés uit het hele land dinsdag 12 augustus zijn wij weer open! Zuidpromenade 14, Hartje Zuid, Soest Open Brief aan het College van B. en W. Politie treedt op tegen jeugd bij gemeentehuis Pakketten voor Polen Kedzierzyn - Kozl Foto: Goos van der Wilt avond, waarbij de jeugd uiteraard zoveel mogelijk zelf muziek maakte. De avond werd afgesloten met een swingende dis co. Dinsdag maakte het hele gezelschap een uitstapje naar het zwembad Aqua In- door aan de Dalweg. Voor de avond stond er traditioneel een spel in de Dui nen gepland, waarbij het erom ging de daar op een geheime plaats begraven schat op te sporen. Vandaag wordt het kinderparadijs uit sluitend bevolkt door indianen en pira ten en er zal ongetwijfeld heel wat crea tief knutselwerk worden toegepast om het allemaal zo "echt" mogelijk te laten lijken. Vanavond gaan de grote deelne mers in het holst van de nacht het bos in voor een spannend spel, terwijl de kleintjes op het terrein blijven en ande re leuke dingen gaan doen. Voor donderdag staan allerlei gezellige activiteiten op het programma, varië rend van een tochtje met de huifkar tot schminken en brood bakken op een kampvuurtje, en de dag wordt afegslo- ten met een pannenkoekenmaaltijd. Donderdagavond wordt besteed aan de voorbereidingen voor de grote feest avond van vrijdag, met veel muziek en toneelstukjes, waarbij ook de vaders, moeders, opa's, oma's en broertjes en zusjes welkom zijn. Zaterdagmorgen zit het er dan weer op en gaan de kinderen, na ongetwijfeld een week vol belevenis sen, weer op huis aan. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (035) - 601 30 14 Stichting Statief is in september 1984 opgericht in Utrecht. De stichting stelt zich ten doel de deelnemers aan oplei dingen, cursussen, workshops en werk groepen voor te bereiden op het beroep van fotograaf. Voorts streeft Stichting Statief naar bevordering van professio nele fotografie in het algemeen. Stichting Statief biedt deelnemers geva rieerde mogelijkheden ter ontwikkeling van de fotografische kennis. Aan de basis van alle trajecten staat de basisop leiding fotografie. Deze opleiding duurt een jaar en is opgesplitst in drie blok ken. Het eerste blok is voor alje richtin gen gelijk. Afhankelijk van de studie interesse van de cursist kan vanaf het tweede blok een andere richting worden gekozen. Het door de stichting gekozen systeem is erop gericht dat het te volgen traject zo veel mogelijk is afgestemd op de interesses van de studenten. Begin september starten er weer een groot aantal fotocursussen en work shops voor de beginner en de gevorder de fotograaf. Een open dag van de Stichting is op zaterdag 30 augustus in de Van de Boschstraat 2a in Utrecht van 12.00 tot 17.00 uur. Dit alles staat in de folder van Stichting Statief te lezen. Deze is in Soest te ver krijgen bij: Fred Vermeulen, Hartweg 20, 3762 SE Soest,Otei. 6018105. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid i en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs 1 verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! ömsï! Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 COMBI VAN ESSEN FANTASTISCH IN FOTO IN VIDEO Zuiacomenade 15. Soest Tel.; 601 28 74 2 dagen per week geopend. 035-601 27 39 Soesterbergsestraat 188- Soest Iedere vrijdag vanaf 17.00 uur open huls. Nu ook mogelijkheden om prijsgunstig te eten. Volgens het actie-comité 'Help de Polen', bestaande uit mevrouw Wie mans en de heren Blokzijl en Van Walsem, begint de actie voor Polen langzaam maar zeker vaste vormen aan te nemen. Het moet alleen nog even tot de mensen doordringen. De giften via de dagafschriften van de bank getuigen van een toename, maar er kan nog niet gesproken worden van een hoog saldo. Om die reden doen zij een dringend beroep op de bevolking van de hele ge meente Soest om de actie te steu nen. Omdat de nood in Kozle hoog is, is het comité met toestemming van het ge meentebestuur overgegaan op een meer directe actie. In Soesterberg werd op vrijdag 1 en zaterdag 2 augustus een huis-aan-huis collecte gehouden. Hier voor hebben de bestuursleden van de IJsvereniging Soesterberg zich spontaan opgegeven, een geste die het comité zeer op prijs stelde. Bij veel woningen bleef de deur gesloten vanwege vakan- tietijd, maar toch werd een bedrag op gehaald groot 2308,85 gulden. Voor Soest kon deze collecte (nog) 'niet geregeld worden, aangezien men daar niet over voldoende collectanten be schikt. Mogelijk dat ook daar een vere niging zich spontaan opgeeft voor dit goede en dringende doel. Wel worden op de zaterdagen 2 en 9 augustus in de winkelcentra van Soest kaarten van Po len verkocht voor 5, 15 en 25 gulden. De opbrengst daarvan was afgelopen zaterdag f 2190,-. Het comité tracht op deze wijze zo spoedig mogelijk een groot bedrag aan geld te verkrijgen, dat daarop zo snel mogelijk naar Polen kan worden ge bracht. De inzamelingsactie van geld én goederen loopt zeker tot september van dit jaar. Om die reden worden kerken, verenigingen, instellingen, bedrijven en particulieren nogmaals gevraagd hun medewerking te verlenen en het verza melde bedrag te storten op rekening nummer: 424.70.57.53 van de ABN/ AMRObank te Soest, onder vermelding van 'Help de Polen'. Geacht College, Aanleidingen voor deze "open brief" zijn: - de brief d.d. 1-7-1997 van SO Soest aan u en de raad waarin een voorstel voor een nieuw sportclusteringsmodel en de actualisering van de SO Soest- normering wat moet leiden tot de toe wijzing aan SO Soest van een extra voetbalveld, - de brief aan u van de fractievoorzitters van de WD, CDA en PvdA d.d. 19-7- 1997 voor een nieuw sportclusterings model, identiek aan het model uit de hiervoor genoemde brief van SO Soest, - de publiciteit in de pers rondom het voorstel van de fractievoorzitters, - de radiostilte welke wij tot nu toe in acht genomen hebben om de onderhan delingen tussen de voetbalclubs niet te frustreren, - het kenbaar maken van onze visie op de situatie na het afhaken van SEC, - onze belangen wederom aan u kenbaar te maken: de positie van de clubs aan de Koningsweg, die moeten verhuizen, ten opzichte van (en afhankelijk van) de voetbalclubs, die in alle vrijheid de ruimte kregen om te mogen integreren/ fuseren met een grote extra "premie", uitgangspunt is: de niet-benutte kans van voetbal mag géén invloed hebben op en niet ten koste gaan van de vol waardige verplaatsing van de clubs van de Koningsweg. Het is relevant de doelstellingen van de Sportclustering te memoreren: - het vrijspelen van het complex Ko ningsweg met als gevolg de gedwongen verplaatsing van de hockey-, honk/soft bal- en jeu de boule-club. - het voor u beschikbaar komen van het complex Koningsweg voor een bedrijfs- bestemming, - het structureel bezuinigen van min stens f 200.000,- ten laste van de bui tensportaccommodaties in Soest, - het bij de sportclustering hanteren van de NOC/NSF-normen bij de indeling van de nieuwe sportaccommodaties. De accommodaties worden daarbij genor meerd en in overeenstemming gebracht met het aantal leden en de daarmee sa menhangende speelintensiteit ten be hoeve van een volwaardige beoefening van de verschillende betrokken sporten, - een kwalitatieve investering in de ac commodaties en het daarmee creëren van een toekomstbestendige sportinfra structuur. Complex Wij zijn van mening dat de combinatie van doelstellingen ën de onderlinge sa menhang van de doelstellingen de ope ratie complex maakt. Het integratie/fu- sieverhaal van SO Soest, WZ'49 en SEC zou de operatie beter uitvoerbaar hebben gemaakt. Deze optie is helaas niet mogelijk gebleken. Het gevaar be staat dat daarmee tevens de indruk ge wekt wordt dat de operatie, in die sa menhang van doelstellingen, niet meer uitvoerbaar zou zijn. Deze indruk wordt door de brief van zowel SO Soest als de drie fractievoor zitters bevestigd. Het "speelveld" lijkt open voor ieder nieuw idee zoals het door hen voorgestelde model. Het mo del van de drie fractievoorzitters wordt aan u gepresenteerd als het "ambtelijk" model. Volgens ons ziet (zag?) het "ambtelijk" model er anders uit. Het model is overigens door u, de Raads commissie en de Sportraad al- in het voorjaar van 1996 verworpen. Daarom is het model volgens uw opdracht door de Heidemij niet (meer) onderzocht en uitgewerkt. In dit model wordt aan SO Soest een extra veld toebedeeld. "Extra" ten op zichte van de normeringen zoals eerder in de rapportages van de Stuur- en Werkgroep Taakstelling Clustering (WTC) is gehanteerd en mede naar aan leiding van de brief van SO Soest aan U. De indruk wordt in dit model gewekt dat de éne normering (SO Soest) wel gevolgd wordt en dat de andere norme ringen (SEC, hockey en honk/softbal) niet meer gevolgd worden. Louter verliezers Belangrijker is dat dit model nog slechts uitgaat van de eerste doelstelling, name lijk het vrijspelen van de Koningsweg. De operatie verwordt in dit fractievoor zittersmodel tot de "meest goedkope" (citaat) verplaatsingsoperatie. De com pleetheid aan doelstellingen zoals nor mering en toekomstbestendigheid wordt daarmee losgelaten met als gevolg lou ter verliezers, ook de Gemeente Soest op termijn. In het voorgestelde model zitten een aantal niet opgeloste knelpunten: - Het derde hockeyveld laten samenval len met het derde voetbalveld van SEC is in de praktijk niet werkbaar. Eén veld gebruiken voor twee verschillende soor ten sport met verschillende veldafmetin- gen, verschillende belijningen, verschil lende kwaliteitseisen en met grote over lappende bespelingstijden gedurende de hele week zal de clubs voor onoverko melijke uitvoeringsproblemen stellen. Het normenverhaal laat zien dat hock ey drie velden nodig heeft voor wedstrij den en trainingen en SEC twee velden en één trainingsveld. - De Knickerbockers een gecombineerd honk- en softbalveld toebedelen is niet in overeenstemming met de normen. De honk- en softbalbond stelt twee geschei den velden als vereiste, zeker gezien het spelniveau van de softbaltak van de Knickerbockers. Kortom, bij realisatie van dit model zul len 3 van de 4 toekomstige bewoners van de Bosstraat hun sport niet op een volwaardige manier kunnen beoefenen en betekent het niet realiseren van de doelstellingen van de sportclustering zoals de "toekomstbestendigheid". Regeren iS vooruitzien, dus moeten wij de draad weer oppakken waar we geble ven zijn en dat is voordat wij blij werden gemaakt met de mogelijke voetbalfusie/ integratie. Andere modellen De modellen welke aan u gepresenteerd zijn en waar u begin maart 1997 beslui ten over genomen heeft, betreffen niet alleen de "voetbalfusie/integratie"-va- riant maar ook de andere modellen. Deze zijn genoemd in de rapportage aan u d.d. 5-3-1997 met als bijlage het rap port van de Heidemij d.d. 4-10-1996. Tevens maken wij u nog attent op het door u en de raadscommissie geaccep teerde rapport van de Stuur- en Werk groep Taakstelling Clustering d.d. 20-2- 1996. Vanuit de onderzochte modellen uit het WTC-rapport memoreren wij de twee thans meest valide alternatieven. - Model: A lle voetbal naar de Bosstraat (Model II WTC). Een optimale situatie om drie voetbal clubs bij elkaar te huisvesten. Daardoor kan flexibel ingespeeld worden op on derlinge piekbelastingen, op toekomsti ge demografische ontwikkelingen en worden de voorwaarden geschapen om op termijn alsnog de voetbal-integratie/ fusie variant op te houden. Kwalitatief kunnen enkele velden volgens de mo dernste terreintechnieken (wetra) ge schikt gemaakt worden voor zowel trai ning als wedstrijdbespeling. Gescheiden clubhuizen kunnen al dan niet onder één dak worden gerealiseerd. Hockey en honk/softbal naar de Eemweg en hun gescheiden clubhuizen worden onder één dak gerealiseerd. Model: SO Soest en SEC naar Bos straat-Oost (Model IJl WTC). Een nog steeds redelijke variant op het model "alle voetbal naar de, Bosstraat". Twee voetbalclubs bij elkaar huisvesten op de Bosstraat-Oost. Daardoor kan eveneens flexibel ingespeeld worden op onderlinge piekbelastingen, op toekom stige demografische ontwikkelingen en worden de voorwaarden geschapen om op termijn alsnog de FC Zaterdag/Zon dag variant open te houden. Kwalitatief kunnen enkele velden volgens de mo dernste terreintechnieken (wetra) ge schikt gemaakt worden voor zowel trai ning als wedstrijdbespeling. Gescheiden clubhuizen kunnen al dan niet onder één dak worden gerealiseerd. Hockey en honk/softbal naar de Bosstraat-West en hun gescheiden clubhuizen worden on der één dak gerealiseerd. Financiën Wat in het hele verhaal niet terugkomt zijn de opbrengsten van de Koningsweg. Eerdere berekeningen binnen de ge meente geven aan dat deze opbrengsten 10,6 miljoen bedragen (publicatie Soes- ter Courant 9-7-1997). Daarnaast kan de Gemeente Soest een aantal reeds geplande en gereserveerde vervangingsinvesteringen onderbrengen in de verplaatsings- en bezuinigings plannen. Het betreft over de periode 1996-2003 een totaal bedrag van 2,75 miljoen voor zowel Bosstraat (1,8), Ko ningsweg (0,9) en Eemweg (0,05). De hele operatie inclusief alle doelstel lingen zouden dus uit de 10,6 2,75 miljoen gefinancierd kunnen worden. Het beeld dat in de brief van de fractie voorzitters naar buiten komt is dat de operatie de Soester gemeenschap extra geld zou gaan kosten. Wij betogen vanaf het begin dat de operatie (gezien de ge noemde bedragen) vooral als een WIN- verhaal voor de Gemeente Soest zal uit pakken. Om de clubs van de Koningsweg vol waardig te laten verhuizen en daarmee de beschikking te krijgen over de 10,6 miljoen opbrengsten van de Koningsweg is het noodzakelijk om elders (waar dan ook) in Soest investeringen te plegen voor de clubs van de Koningsweg. Bij de uitvoering van welk model dan ook zal minimaal die door de Heidemij be rekende investering gepleegd moeten worden. Tenslotte De actie van de drie fractievoorzitters oogt daadkrachtig. "De sportclubs zijn er niet uitgekomen en nu nemen wij het initiatief'. Echter meer reëel is het stel len dat "voetbal" er niet is uitgekomen en dat de clubs van de Koningsweg daarvan de dupe dreigen te worden, zij moeten nog steeds verhuizen. De actie van de fractievoorzitters is in feite voortijdig. In de juli-raad kreeg u als college immers de ruimte en op dracht het project tot een goed einde te brengen. Echte daadkracht en moed zou nu uw initiatief als college zijn om één van de door WTC benoemde en door ons ge memoreerde modellen een politieke ba sis te geven, daarmee tevens alle doel stellingen van de sportclustering opti maal veilig stellen en te voorkomen dat de clubs van de Koningsweg het slacht offer worden van het hele verhaal. Wij treden graag op korte termijn met u eri de VVS in overleg. Cees Dorrestein, MHC Soest Martin Huizinga, De Knickerbockers De politie is zaterdagavond opgetreden tegen een grote groep jongelui, die zich achter het gemeentehuis ophielden en met hun gezellig samenzijn de omwo nenden een hoop overlast bezorgden. Ze waren toevallig net van plan om weg te gaan, maar kregen van de politie eerst de opdracht om de rommel op te rui men. Dat gebeurde. Ook goederen De berichten uit Kozle zijn in zekere zin positief. Het water is zover gezakt dat te vrijwilligers van het kinderparadijs, plus een cateringploeg van drie man sterk. De kinderen - waarvan er zo'n twaalf ook meededen aan het eerste kamp, twee weken eerder - krijgen als vanouds een zeer afwisselend programma voor geschoteld, waarbij ook een beroep wordt gedaan op hun eigen creativiteit. Maandag - nadat de deelnemertjes rond de middag kwamen binnendruppelen - begon het met een kennismakingsspel, 's avonds gevolgd door een muziek- Kedzierzyn-Kozle onder water... Foto: Jest Nasza Gazeta dig hebben. Het ziekenhuis in Kozle kan niet meer worden gebruikt. De ruimtes in de kelders, op begane grond en de eerste verdieping zijn door waterschade volledig verwoest. De volledige keuken uitrusting en opslagruimtes, maar ook enkele rontgenkamers en operatieka mers met alle instrumenten zijn verloren gegaan. De patiënten zijn naar andere ziekenhuizen overgebracht, wat ook weer de nodige spanningen kost. Van wege de slechte weersomstandigheden en gevaar voor besmetting vreest men dat er meer zieken zullen komen. Bezoek opgeschort Het traditionele jaarlijkse bezoek van de gemeente Soest dat in september door wethouder Ries van Logtenstein aan Kozle zou worden gebracht, is tot het voorjaar van 1998 opgeschort. Dit staat los van het bezoek dat wordt gebracht zodra er voldoende financiën zijn ont vangen. Om misverstanden te voorko men deelt het-comité mee dat, in tegen stelling tot andere berichten, het alleen namens de bevolking van Soest en Soesterberg deze hulpactie organiseert. Als centraal contactadres geldt: dhr. Ab Blokzijl, Koppenlaan 21, 3769 BK Soesterberg, tel. 0346-351463 en fax 046-351529. Een ieder die geld en/of goederen wil inleveren of op een ande re wijze vragen heeft over de hulpactie voor de mensen in het Poolse Kozle, wordt verzocht alleen met dit adres con tact op te nemen. Komende vrijdag - 8 augustus - is er tussen 17.00 en 22.00 uur bij de fam. De Groot, Di Lassostraat 40, weer ge legenheid om pakketten in te leveren voor vrienden en bekenden in Polen. De pakketten worden aan huis afgeleverd. De pakketten moeten goed verpakt zijn, bij voorkeur in een stevige kartonnen doos, met plakband dichtgeplakt en met een stevig touw eromheen. De adressen, zowel van de afzender als van de ge adresseerde, moeten duidelijk leesbaar op de doos geschreven staan. De pak ketten mogen ook brieven, tijdschriften e.d. bevatten, maar géén geld. Het maximale gewicht per pakket is 25 kg. De kosten zijn f 7,50 per pakket plus f 2,50 per kilo. Bij het inleveren van het pakket dient men een legitimatiebewijs te tonen. Inlichtingen: tel. 6024377. Zestig jongens en meisjes, afkom stig uit zo'n beetje alle hoeken van het land, brengen deze week door bij het kinderparadijs De Vrije Teu gel in Soest. Ze vermaken zich daar met allerlei activiteiten. "Zestig is eigenlijk te veel," zegt Vrije Teugel-directeur Leo van den Berg. "Maar vooruit, de kinderen zijn zo en thousiast dat we daar toch nog een mouw aan hebben kunnen passen." Voor de begeleiding zorgen twaalf vas- de woningen en straten weer droog zijn. Maar groot was de consternatie toen men de vernielingen zag. Kennelijk was dat nog niet genoeg, want in het water waren giftige chemicaliën meegevoerd die ook in de woningen terecht zijn ge komen. Alle houten vloeren moeten verwijderd en vernietigd worden en tui nen afgegraven. Een zegsman uit Polen deelde mee dat ze van een ramp in een nieuwe ramp zijn gekomen. Om alles goed schoon te maken is een dringende behoefte aan alle soorten schoonmaakmiddelen ont staan. Het water heeft de muren lange tijd aangetast, waardoor mosvorming is ontstaan. Gevraagd is reinigingsmidde len te leveren die ook dit kunnen verwij deren. Ook verf is nodig om vele geha vende goederen weer een kleurtje te kunnen geven. Vervolgens zijn meubi lair en vloerbedekking verloren gegaan en is alles op dit gebied welkom. Via dhr. Blokzijl, tel. 0346-351463, kan men de goederen naar een opslagplaats brengen. Een bedrijf uit Eemnes stelt gratis een vrachtauto ter beschikking om de goederen naar Kozle te brengen. Kle ding wordt niet gevraagd en het comité reageert alleen op wat ze in Kozle no- Ab Blokzijl, Ria Wiemans en anderen tellen de opbrengst van de eerste inzame ling-

Soester Courant | 1997 | | pagina 5