I y&... En dit zijn de knallers van deze week: Soest scoort aardig met tarieven Soest steunt Kozle desgewenst met kolkenzuiger en kraakperswagen mM ?JsA Bruidspaar Van Kooten 65 jaar samen College koerst voorlopig alleen op ambtelijke variant sportclustering 798 1298 179 845 DELCHI Airconditioning Aantal hulpvragers groeit bij SOS-Telefonische Hulpdienst 6027493 (75e JAARGANG NO. 51 WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1997) Onderzoek Consumentenbond en Kamer van Koophandel Als burgemeester Borzym seintje geeft 3 Actueel 5 Actueel 7 Sport llSoesterberg Politie betrapt vernielers van telefooncel Autostuur weg Vast in de lift Spoorbomen dicht door de hitte A. van der Lee HET VLEESCENTRUM Van Breukelen 5 Vast-goed Felicitaties van locoburgemeester Blommers B. en W. hakken knoop door KLAREN IJ TROMP Ook 's avonds en in 't weekend SS Rundergehakt Kipfilet Perssinaasappels Tarwebrood Verse Zalmmoten Verse Pizza Margarita 498 VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest kwaliteits kleurenfol Jeugd speelt met auto HET VLEESCENTRUM SUPER AANBIEDING: C<Élü?S Bel voor in,ormatie naar: Dijkstra Airconditioning 1) T Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar 15 Buiten Soest 30 Losse nummers 85 ct Gecontr. opl. 1 l .700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De gemeente Soest springt er qua gemeentelijke tarieven voor belas tingen etc. niet slecht uit, zo blijkt uit onderzoeken van de Consumen tenbond en de Kamer van Koop handel. Althans, vergeleken met een groot aantal andee gemeenten... In vrijwel alle Nederlandse gemeenten zijn de inwoners in de afgelopen perio de geconfronteerd met lastenstijgingen. Voor een belangrijk deel hebben die te maken met de algemene hertaxatie voor de OZB, die dit jaar voor het eerst zijn feitelijke weerslag heeft gevonden in de aanslagen. Voor wat betreft de gemeente Soest heeft de Consumentenbond bij het vast- tellen van de woonlasten een correctie toegepast op de gemiddelde waarde per woning (150.000 gulden). Die waarde is verhoogd met 24%, zijnde het door het rijk vastgestelde ophogingspercentage voor Soest. Een van de algemene conclusies die aan het onderzoek van de Consumenten bond verbonden kunnen worden is dat de lastendruk per woning in Soest is veranderd van "goed" naar "zeer goed". De lastendruk per inwoner scoort net als vorig jaar "goed". Vergeleken met enkele andere Utrechtse gemeenten doet Soest het - gerekend naar de lastendruk per woning - met f 755,- inderdaad bepaald niet slecht. Alleen De Bilt (f 648,-), Nieuwegein (f 745,-) en Veenendkal (f 731,-) doen het beter. De goedkoopste gemeenten in Nederland zijn overigens (wedderom) Putten (f 603,-) en Katwijk (f 649,-), en ook Harderwijk (f 742,-), Heemstede (f 723,-) en Oldebroek (f 710,-) zijn goedkoper dan Soest. Volgens de afdeling Financiën van de gemeente moet men de resultaten wel enigszins relativeren. Die andere, goed kopere gemeenten zouden bijvoorbeeld best wel eens een lager voorzieningen niveau kunnen hebben, of ze beschikken misschien over andere inkomstenbron nen (toeristenbelasting?) die Soest niet heeft. 36 maten Ook de Kamers van Koophandel van Amersfoort en Utrecht verrichten jaar lijks een onderzoek naar de gemeente lijke tarieven, die vooral op de bedrijven is gericht en daardoor beperkt tot enkele belastingsoorten (OZB, rioolrecht, rei nigingsrecht, leges bouw- en milieuver gunningen). Daarbij worden de gege vens van alle 36 Utrechtse gemeenten naast elkaar gelegd. Het rapport heet dan ook "Meten met 36 maten..." Soest scoort bij OZB en rioolrecht lager dan het gemiddelde, maar hoger bij de leges voor bouw- en milieuvergunnin gen. De vergelijking bij dat laatste is overigens moeilijk, omdat de tarieven en grondslagen sterk uiteenlopen. Daar in komen immers juist de onderlinge verschillen "in gewoonte en werkwijze" tussen de gemeenten tot uitdrukking. Burgemeester Borzym van Kedzier- zyn-Kozle hoeft maar een seintje te geven of vanuit de gemeente Soest krijgt hij een kolkenzuiger, een kraakperswagen en eventueel ook nog een brandweerwagen ter be schikking. Plus de (vijf mans) "be manning", uiteraard. Het College van B. en W. heeft vorige week - op voorstel van directeur J. van Gent van de sector Milieu en Stadsbe heer (zeg maar Openbare Werken) - besloten dit gemeentelijk materieel in te zetten voor de hulp aan de door de overstromingen getroffen "zusterge- meente" in Polen. Het gaat vooralsnog fimTMWauiiLT~T"" om een principe-besluit. Eerst moet er in Kozle nog navraag gedaan worden of ze deze vorm van materiële hulpverle ning wel op prijs stellen. Maar zodra daarover zekerheid bestaat kan de Soes- ter "hulpexpeditie" vertrekken. Nu het water in Kozle gezakt is blijkt pas goed wat de gevolgen van de wa tersnood zijn. Er moet van alles gedaan worden om de stad weer schoon te ma ken. Vooral het afvoeren van vuilnis en het ontstoppen van de riolering zijn pro blemen waarmee Soest Kozle een eind op streek kan helpen. Van Gent heeft voorgesteld de kolken zuiger en de kraakperswagen veertien dagen "uit te zenden". Of het zin heeft ook de brandweerwagen - uitgerust met Vooral in het laaggelegen oude stads deel van Kozle heeft de overstroming dui delijk sporen nagelaten. Foto: Bert Krij ger. Onder het motto "erover praten helpt" voerde SOS-Telefonische Hulpdienst voor Eemland, 't Gooi en Zuid- en Oost-Flevoland vorig jaar 9704 telefonische hulpverle- ningsgesprekken. Dat waren er bijna 700 meer dan in 1996. Naast deze gesprekken werd er ook nog eens 4331 maal door hulpvragers een poging gedaan om contact te leggen. Zij zagen er na het draaien van het nummer toch vanaf een gesprek te voeren. Het vaakst werd er gebeld over relatie problemen (2008 maal), gevolgd door verslavingsproblematiek (1376 maal, een toename van 950 telefoongesprek ken, vooral veroorzaakt door de deelna me aan het 0-6 drugsinformatienum mer) en vragen betreffende gezondheid (1282 maal, dit was een toename van 150 gesprekken). Ook seksuele proble men (682 maal, dit is een afname van ruim 200 gesprekken) en seksueel ge weld (177 maal) springen in het oog. Voor het lopende jaar verwacht de SOS- THD minder telefoontjes op het gebied van verslavingsproblematiek door ver andering in deppzet van de drugsinfor matielijn. De SOS-THD is zeven maal 24 uur te lefonisch bereikbaar met getrainde tele fonisten. Telefonisten proberen voor degene die opbelt een persoonlijke vraagbaak te zijn. Zij beschikken voor hun werk over een uitgebreid adressen bestand met specifieke informatie over hulpverlening, zodat er zonodig verwe zen kan worden (in 1996 in ongeveer 1 van de 7 gevallen). Het telefoonnum mer van de SOS/THD (035-6245555) kunt u ook vinden achter op elke PTT- telefoongids. Ook kunnen belangstel- Jenden voor de functie van telefonist bij dit nummer een informatie- en aanmel dingsformulier aanvragen. Er zijn oplei- dingsgroepen gepland per september en november aanstaande. diverse sterke pompen - mee te sturen hangt af van de vraag of er nog veel water weg te pompen is. Extra personeel Er zit natuurlijk een keerzijde aan dit mooie gebaar van de gemeente Soest. Om het gewone werk hier door te laten gaan moet er gedurende veertien dagen extra personeel worden ingehuurd (kos ten ca. f 16.000). Bovendien: als er in Soest een calamiteit plaatsvindt moet er materieel worden ingehuurd van "der den". De medewerkers die naar Kozle afreizen krijgen overigens uitsluitend hun gewone salaris betaald. Het College van B. en W. heeft zich achter het voorstel geschaard. Uit de formulering van het besluit valt overi gens op te maken dat de kosten van de operatie worden afgetrokken van het (maximum)bedrag van 43.000 gulden, die het gemeentebestuur in principe heeft beloofd aan het comité Help de Polen als "verdubbeling" van de op brengst van de actie. 'Hulpactie voor Polen gaat goed, nu alleen de bedrijven nog...' Drukke kindervoorstelling in Cabrio-theater. Ombouw CAI-net per datum en wijk (2) Griftland College wacht op spoedeisende rioolpomp. Gebroeders Hilhorst boekstaven Soester historie tot 1600. Tweeëneenhaifduizend liefhebbers bij korte- baandraverij Van Doorn. S.O. Soest maakt het Volen- dam 45 minuten lastig. IJsvereniging Soesterberg zelf alvast begonnen met renovatie. Demonstratie rolstoel- tennis bij LTV. Huttenbouwproject werd groot succes. Ons kent Ons. De politie heeft zaterdagnacht twee knapen uit Soest gearresteerd, die op heterdaad werden betrapt bij het ver nielen van de ruiten van de telefoon cel bij het Baarnsch Lyceum aan de Torenlaan. Die was de afgelopen maanden al minstens twintig keer het doelwit geweest van vernielers, reden waarom de politie er veel aan gele gen was de daders aan te houden. Daarom werd er sinds enige tijd "ge post". Twee politiemannen verschansten zich ook die nacht weer in het bos te genover de telefooncel en omstreeks tien over half drie konden ze succes boeken. De twee Soesters, resp. 17 en 19 jaar, naderden met een fiets en de politiemannen hoorden de een tegen de ander zeggen: "Gooi jij de ruit weer in?" De ander maakte ver volgens een gooibeweging, waarna de ruit voor de zoveelste keer aan diggelen ging. De politiemannen gingen er achter aan en kregen het tweetal even later te pakken. Ze werden voorgeleid en bekenden hun euveldaden. Volgens het duo hadden ze het "wel leuk ge vonden" om de ruit te vernielen. De een bekende dat hij de ruit minstens zeven keer had ingegooid, al dan niet samen met anderen, evenals een te- lefooncelruit bij het station Soest- Zuid. De ander gaf ook diverse ver nielingen toe. Ze werden ingesloten en de politie is nog op zoek naar mogelijke andere daders. Een 66-jarige bewoonster van de Dal- weg ontdekte in het weekeinde dat haar Opel Corsa was opengebroken. De da der had echter alleen het stuur meege nomen, vermoedelijk uit nijd omdat hij de auto niet van het stuurslot kreeg. Politie en brandweer kwamen maandag avond te hulp aan de Johannes Post- straat, waar een lift was blijven steken tussen de eerste en de tweede verdie ping. Er zouden twee mensen in zitten, van wie er een onwel was geworden. De lift werd omhoog getrokken en de deur geopend. De twee passagiers maakten het goed, alleen hadden ze het wel een beetje warm gekregen. De hitte van de afgelopen dagen leidde afgelopen maandag tot twee keer toe tot een storing in de bediening van de au tomatische spoorbomen in Soest. Zowel 's middags als 's avonds bleven de over wegen aan o.a. de Nieuweweg, Van Weerden Poelmanweg, Foekenlaan, Veldweg en Kolonieweg gedurende eni ge tijd hermetisch afgesloten voor het verkeer. Het systeem functioneerde niet meer als gevolg van de "extreme" hitte, aldus een woordvoerder van de politie. Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Birkstraat49 - Soest - Tel. 6012477 Nog 1 week en dan zijn we er weer met spetterende aanbiedingen! Altijd kwaliteit en betaalbaar zie pagina (zie pog.14 in dit blad) Diamant? Platina misschien? Ook het bruidspaar zelf wist niet precies met welke edelsteen of -metaal een 65-jarig huwelijksjubileum wordt aangeduid. Maar de vreugde was er gisteren bij het Soester echtpaar A. (van Arie) en J.A.G. (van Johanna Alberta Geertruida) van Kooten niet minder om. Het bruidspaar - respectievelijk 88 en 87 jaar - vierde het gedenkwaardige ju bileum op een van de meest zonovergo ten dagen van het jaar in de schaduw rijke tuin van hun woning aan de Kor- teweg 3. Daar wonen ze 63Vi jaar, na dat ze eerst anderhalfjaar in Pijnenburg woonden. In 1932 trouwden ze in De Bilt, waar ze allebei geboren en getogen zijn. Direct na de bruiloft vertrokken ze naar Soest en ze zijn daar nooit meer weggegaan. De bruidegom verdiende de kost als zelfstandig hovenier, met klanten tot in de wijde omtrek van Soest. Kinderen kwamen er niet, "dus we hebben noch de lusten noch de lasten ervan gehad," aldus de heer Van Kooten. Zijn echtge note bleef thuis als huisvrouw, maar kom ze niet aan boord met opmerkin gen in de trant van "maar huisvrouw", want de bruidegom weet uit eigen on dervinding wat er bij het bestieren van een huishouding komt kijken. Zijn vrouw is de laatste jaren gebonden aan een rolstoel, dus veel komt op zijn schouders neer. "Een huisvrouw is nooit klaar," aldus de bruidegom. "Ze is boek houder, wasvrouw, kok, alles tegelijk. Het is heel zwaar werk." Vrienden Het bruidspaar Van Kooten vierde het feest in de huiselijke kring, samen met enkele goede buren en een stel goede vrienden uit Brabant, die ze dertig jaar geleden op een vakantie in Giethoorn leerden kennen. "Vrienden vóór het le ven, die moet je zoeken met een lan taarntje..." Ze komen elke week naar Soest om "de boel een beetje bij te hou den", want de Van Kootens peinzen er vooralsnog niet over om naar een ver zorgingshuis te gaan. Het bruidspaar Van Kooten, samen met de locoburgemeester op de foto Foto: Goos van der Wilt "Op naar de zeventig!" stelde het bruidspaar gistermorgen opgewekt vast, toen locoburgemeester Neks Blommers - in vol ornaat, met de ambtsketen - namens het gemeentebestuur en de be volking de hartelijke felicitaties kwam overbrengen. De fraaie bos bloemen had ze al vooruit gestuurd. Het College van B. en W. heeft - in overeenstemming met de verlan gens van de coalitiefracties VVD, CDA en PvdA - vorige week zijn (voorlopige) voorkeur uitgesproken voor het uiteindelijke model waarin de veelbesproken sportclustering gegoten moet worden. Net als de drie fracties komt het College uit op de zgn. "ambtelijke variant". In dat model blijven alle voetbalclubs' waar ze nu zitten, maar krijgt SEC - dat definitief heeft afgehaakt van de plan nen tot integratie met S.O. Soest en WZ '49 - de hockeyclub erbij, inclusief twee nieuwe kunstgrasvelden en één kunstgrasveld voor gezamenlijk gebruik. S.O. Soest krijgt de honk/softballers erbij op een combinatieveld. De jeu de boulers vertrekken dan naar het BDC- terrein en de Eemvogels naar een over schietend veld van VVZ aan de Eem- weg. Het College voelt er weinig voor om ook het zogenaamde 3D-model-zónder- integratie nog eens te laten doorreke- onroerend goed Burg. Grothestraat 54 zie pagina 3 nen, zoals ambtelijk nog is voorgesteld. Daarbij zou SEC als zelfstandige club naar het S.O. Soest-terrein vertrekken en daar een eigen accommodatie krij gen. Deze variant komt dichtbij het model dat door de meeste betrokkenen als het beste wordt gezien. B. en W. zien dat echter als tijdverspilling, omdat het zeer de vraag is of er wel voldoende draagvlak is voor zo'n vorm van "sa menwoning" als er voor de integratie ook al geen draagvlak was. Geen poging meer Voor een (ultieme) "laatste poging" om SEC op andere gedachten te brengen voelt het College niets, zo blijkt. B. en W. gaan ervan uit dat de beslissing van SEC weloverwogen tot stand is geko men en dat het besluit definitief is. Om geen tijd te verliezen willen B. en W. al in september een definitieve beslissing nemen. De vereniging Sportraad is daar om gevraagd op zeer korte termijn met een advies te komen (de bedoeling was uiterlijk afgelopen maandag, maar dat is volgens ingewijden al onhaalbaar geble ken). Ook aan het ambtelijke model kleven overigens nog talrijke technische en or ganisatorische aspecten die om een op lossing vragen. De vraag is ook of de geschatte investering (4 miljoen ex BTW) toereikend zal zijn. Vooral de eventuele verplaatsing van de korfbal club naar de Eemweg maakt het nog een stuk duurder, en dat wordt nu eerst nog uitgezocht. De wensen die o.a. door S.O. Soest zijn geventileerd op het ge bied van nieuwbouw en de aanleg van velden wil het College pas betrekken bij de afweging voor nieuw beleid in 1999. Het raadsvoorstel komt aan de orde in de commissievergadering van 3 septem ber en de raadsvergadering van 18 sep tember. Het College wil daarmee in elk geval voorkomen dat een beslissing nog weer op de lange baan wordt geschoven. kilo kilo nef 2 kilo 299 rond of knip w 500 gram COMBI VAN ESSEN FANTASTISCH IN FOTO IN VIDIO Zuidpromenade 15, Soes! .Tel.: 601 28 74 Een échte auto, dat is nog veel leu ker dan een speelgoed-exemplaar... De politie kwam maandag, na klach ten van omwonenden, op de Weeg breestraat het "autootje spelen" van een groepje opgeschoten jongeren verstoren. Ze hadden van een witte Opel Corsa de bedrading doorver-.' bonden en de lampen aangezet, en stonden volgens de politie op het punt te gaan "joyriden". De jongelui namen vervolgens de benen en de politie zette de auto alsnog op slot. De eigenaar was niet te bereiken. Birkstraat49 - Soest - Tel. 6012477 Kipfilet Hollandse A-kwaliteit, per kilo I U Grillburgers c 6 haien5 betalen Barbecueworst per kilo9?5 Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar MAAKT 'T BINNEN BETER! verplaatsbare airconditioner van Delchi Adviesprijs 12660,- NU f1795,- (ine! BTW) Beckeringhstraat 57 - Soest - tel: 035 - 603 04 47 Tevens showroom aanwezig.

Soester Courant | 1997 | | pagina 1