En dit zijn de knallers van deze week: 89 449 Opruimings finale!!! f euwsfi Rekenkamer kraakt harde noten over voorlichtingsbeleid Soest alle al afgeprijsde Doelstelling busplan bijna bereikt ZOMER- FINALE IJJ li Publieksavond voorlichting Zomerdienstregeling bus zaterdag ten einde (WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1997) C75e JAARGANG NO. 52 Meer aandacht voor openbaarheid mt*:' %m Mmm Woensdag 27augustus, raadhuis 3 Actueel 5 Actueel 11 Soesterberg 13 Sport Man met buikpijn wil niet naar het ziekenhuis Inbrekers zetten bedrijfspand blank Ruim anderhalf jaar voor de gestelde datum Meer geld voor 'representatie' kwaliteits kleurenfol HET VLEESCENTRUM Tartaar Kalkoensaté per kilo14?5 Dikke riblappen mh^et i srr A. van der Lee Totale zomercollectie nu HALVE PRIJS Sperziebonen Super lekkerbek varkenslappen VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest 10% extra korting op artikelen!!! MEUBELEN 3 etages meubelen Klassiek, eiken en modern GEBR. VAN WOERKOM Redactie dministratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152* Telefax 035-6024904 Abonnement: Soest/ Soesferberg per halfjaar 15 Buiten Soest 30 Losse nummers 85 ct Geconfr. opl. 1 1.700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Postbank 26156 Hoewel de decentralisatie van de voorlichting wel tot verbetering heeft geleid, zijn de interne afstem mingsproblemen binnen het ge meentelijk apparaat erdoor toege nomen. "De wrijving die hiervan het gevolg is leidt tot energieverlies en dubbel werk. Diverse personele problemen geven daarbij aanlei ding tot ergernissen en in sommige gevallen zelfs onwerkbare situaties en beschadiging van het gemeente lijk imago." Het is een van de belangrijkste conclu sies uit het rapport van de Rekenkamer, de experimentele "commissie" van raadsleden die zich de afgelopen maan den heeft beziggehouden met het onder zoek naar de doeltreffendheid van de gemeentelijke voorlichting in Soest. De Rekenkamer voerde daarvoor gesprek ken met 21 ambtenaren en vervolgens ook met de pers, de politie, de vliegba sis en de portefeuillehouder Voorlich ting, burgemeester Hans de Widt. Het gezelschap, samengesteld uit alle acht fracties in de gemeenteraad, onder voorzitterschap van "nestor" Jan Visser (GroenLinks-Progressief Soest), be stond verder uit de raadsleden of frac tie-assistenten Rob Joustra (BAM), Jan Pieter Lokker (CDA), Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF), Han Mink (PvdA), Mieke Swinkels (D66), Peter van der Weij (VVD) en Hans van Wuijckhuijse (GGS), met Bob Boersema als ambte lijk secretaris. Het rapport (getiteld "Voorlichting ge wogen") is vorige week vrijgegeven. Het meest opvallend zijn de - ondanks de gebruikelijke wollige stadhuistaal - zeer kritische opmerkingen over de rol van de centrale voorlichting onder leiding van gemeentevoorlichter Ben van Os. Hoewel het rapport geen namen noemt komt hij er niet best van af en wordt er een aantal harde noten gekraakt over het gemeentelijk voorlichtingsbeleid, dat sinds 1991 in een nieuw jasje is gesto ken. De nadruk kwam daardoor te lig gen bij de verschillende ambtelijke afde lingen, die min of meer zelfstandig voor lichting mochten gaan geven aan pers en publiek. De centrale voorlichting ging een veel minder op de voorgrond tre dende rol spelen. Personele problematiek De ondersteunende rol die van de cen trale voorlichting nog wél werd verwacht is echter niet uit de verf gekomen, zo blijkt uit het rapport. "De ondersteuning wordt door de diverse afdelingen wisse lend gewaardeerd en heeft een sterke samenhang met de geconstateerde per sonele problematiek," aldus het rapport. "De ondersteunende rol van de centra le voorlichting komt onvoldoende over het voetlicht. Op plaatsen waar een meer coördinerende rol verwacht zou mogen worden - zoals bijvoorbeeld bij de nieuwe media - is hier geen of onvol doende sprake van." De Rekenkamer is overtuigd van de "meerwaarde" van de gedecentraliseer de voorlichting en vindt dat die dan ook gehandhaafd moet worden. Wat er met de centrale voorlichting gebeuren moet is niet zo duidelijk, zo blijkt verder. "De rol van de centrale voorlichting moet nader worden vormgegeven," is een van de aanbevelingen, om afstemmingspro blemen te voorkomen. Het management moet allereerst de (diverse) personele problemen adequaat oplossen. De oorzaak van die problemen, die vol gens de Rekenkamer feitelijk al jaren bestaan, zijn terug te voeren op het ont breken van "gerichte procesbegeleiding" bij de invoering van het nieuwe voor lichtingsbeleid (in 1991 dus); die had Alle organisaties en groeperin gen in Soest zijn door de Reken kamer uitgenodigd voor een pu blieksavond over het gemeente lijk voorlichtingsbeleid op woensdagavond 27 augustus, om 19.30 uur in de raadzaal van het gemeentehuis. Van elke burger die te maken heeft met de lokale overheid willen de acht leden van de Rekenkamer horen wat zij vinden van de communicatie tus sen burgerij en gemeentebestuur en wat zijn/haar ervaringen zijn met de voorlichting van de gemeente. Velen reageerden reeds en vast staat nu al dat o.a. het woord gevoerd zal worden door vertegenwoordigers van "Vrouwen in de bijstand", de SWOS, de commissie Ouderenbeleid en de bewonersvereniging Soest-Zuid. De discussie met burgers zal worden afgewisseld met bijdragen van drie columnisten: - Eit Algra, vaste columnist van Ra dio Soest; - J. Mastenbroek van het communi catie/adviesbureau "'t Goede Raed- thuys"; - Aad Post, redacteur van de Soester Courant. Voor deze bijeenkomst, onder lei ding van J. Visser (voorzitter van de Rekenkamer), zijn alle raadsleden uitgenodigd, het College van B «Sc W en de ambtenaren. De politieke beraadslagingen over het rapport "Voorlichting gewogen" vinden plaats op 1, 2, 3 en 4 septem ber in de commissievergaderingen en op 18 september in de gemeente raad. Het rapport ligt voor een ieder ter inzage in het gemeentehuis en op de bekende adressen daarbuiten. De Rekenkamer (incompleet) bij de presentatie van het onderzoek; v.l.n.r. Mieke Swinkels, Jan Visser, Hans van Wuijckhuijse, Rob Joustra, Bob Boerse ma en Peter van der Weij. moeten leiden tot een goede en eendui dige plaatsbepaling van de centrale voorlichting binnen de organisatie, als mede begeleiding van de betrokken medewerkers in hun nieuwe posities. Omdat de Voorlichtingsnota van 1991 nog altijd niet geëvalueerd is, is de ge meenteraad onvoldoende in de gelegen heid geweest om corrigerend op te tre den of daarvoor aanwijzingen te geven. Grotere betrokkenheid Niet alleen de ambtelijke afdeling Voor lichting krijgt dus een flinke veeg uit de pan. Ook van de portefeuillehouder - lees: Burgemeester Hans de Widt - mag volgens het rapport een aanmerkelijk grotere bestuurlijke betrokkenheid wor den verwacht, vanwaaruit het belang van de voorlichting moet worden onder streept, en dat geldt uiteindelijk ook voor de raad zelf. Een van de gesignaleerde problemen is de onduidelijkheid die er blijkt te be staan over het al dan niet openbare ka rakter van gemeentelijke stukken, hoe wel in het begin van het rapport al wordt vastgesteld dat in principe alles openbaar is en er gestreefd wordt naar actieve openbaarheid. Op dat punt con stateert de Rekenkamer echter dat er geen eenduidig beleid wordt gevoerd, hetgeen zowel vanuit voorlichtings standpunt als vanuit bestuurlijke optiek ongewenst is. Voor de ene ambtelijke afdeling is alles openbaar - behalve als het om de financiële positie van de ge meente gaat, of over personen - de an dere is veel terughoudender, en de mo tieven daarvoor zijn verschillend, bij voorbeeld omdat men het te lastig vindt om met de pers om te gaan. Waakhond Een van de aanbevelingen is dan ook dat het (door de raad geformuleerde) beleid op dit punt "hernieuwd onder de aandacht van het management moet worden gebracht". Van de gemeentese cretaris - i.c. Wim de Kam - wordt ver wacht dat hij als een soort waakhond van de openbaarheid gaat optreden, of in ambtelijk jargon: "dat hij actiever cor rigerend kan optreden bij afwijking yan dit beleid". De Rekenkamer constateert verder dat de gedecentraliseerde voorlichting, een duidelijke scholingsplan vergt voor de betrokken ambtenaren. Volgens de meeste betrokkenen is er kwantitatief en kwalitatief sprake van te weinig scho ling, maar sommigen blijken er ook wei nig behoefte aan te hebben. Tot dusver is er alleen bij de Sociale Dienst een scholingsplan gemaakt. En verder zou bij alle raadsvoorstellen en belangrijke nota's een aparte voorlichtingsparagraaf moeten worden opgenomen, vindt de Rekenkamer. Zie ook pagina 3:. "Voorlichting Soest roept beeld op van slangenkuil". RubriekSoester Courant 75 jaar. Schut eist gedeel telijke ontzegeling. Borden worden over het hoofd gezien. Gemeente waarschuwt voorbotulisme. Groei en Bloei deelt al 125 jaar kennis over tuinbouw en plantkunde. Filmhuis Artishock maakt nieuwe start. Kunsthandelaar moet dokken. "Dit was de reis van ons leven." Honderd kilometer in 24 uur lopen. Vijfde keer diefstal van kabouter. Naehtvliegen was geruisloos. Europees goud voor EelcoDijksma. De politie werd vorige week door voorbijgangers op de Steenhoffstraat te hulp geroepen bij een 26-jarige man uit Klazienaveen, die krimpend van de pijn op straat in elkaar was gezakt. De man was met zijn vrouw in Soest op vakantie en was al bij een arts geweest, die hem dringend had aangeraden naar het ziekenhuis te gaan omdat hij klaagde over ernsti ge pijn in zijn buik. Ook de arts ver scheen ter plaatse en gaf hem op nieuw het advies om zich in het zie kenhuis te laten behandelen. Het was uiteindelijk de politie die hem naar Molendael in Baarn bracht, hoewel de man nogmaals liet weten dat hij daar weinig voor voelde. Hij liet zich uiteindelijk overhalen, maar de politie kon niet zeggen of hij zich in het ziekenhuis inderdaad heeft la ten behandelen. De hittegolf in ons land roept natuurlijk om verkoeling, maar de invulling die inbrekers daaraan gaven in een bedrijfs pand aan de Wieksloterweg O.Z. is niet correct. Zij drongen het gebouw zater dagnacht binnen, namen een cassettere corder mee en zetten een kraan open. Het gevolg was dat een deel van het bedrijf blank kwam te staan, hetgeen zondagmorgen werd ontdekt. "De financiële ruimte voor represen tatie is gering," constateert de Re kenkamer in het rapport "Voorlich ting gewogen". "Het betreft hier de mogelijkheden om door middel van een kleinigheid een gebaar te kunnen maken naar gasten van de gemeen te." De Rekenkamer is kennelijk van me ning dat Soest in dergelijke gevallen met wat substantiëlere op de proppen moet komen dan met een stropdas (voor de mannen) of een sjaaltje (voor de vrouwen) met een afbeel ding vaii het gemeentewapen. Over de aard van de cadeautjes of de hoogte van het gewenste budget laat de Rekenkamer zich in het rapport echter niet uit. COMBI VAN ESSEN FANTASTISCH IN FOTO EN VIDEO Zuldpromenade 15, Soosl ,Tel: 601 28 74 Birkstraat49 - Soest - Tel. 6012477 per kiloO» per kiloO» Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar Het busgebruik is in vierenhalf jaar al nagenoeg met een kwart toegeno men. Daarmee is de doelstelling van het Soester busplan, anderhalf jaar voor de gestelde datum, al bijna bereikt. Dat blijkt uit het nieuwste overzicht van Midnet. Voordat het busplan in 1993 van start ging, legden gemiddeld 2.400 reizigers zes miljoen kilometers per dag met de bus af. Nu vervoeren de bussen dagelijks gemiddeld 3.822 passagiers, goed voor acht miljoen kilometers. De stijging be draagt dus twee miljoen kilometers, tweemaal zoveel als waarmee rekening was gehouden. Hiervan moet ongeveer een kwart worden afgetrokken, omdat studenten met een OV-jaarkaart niet meetellen. Blijft over een toename van 1,5 miljoen kilometer per dag, hetgeen neerkomt op een stijging van 25 procent ten opzichte van vóór het busplan in werking trad. Het aantal reizigers is bijna met vijftig procent gestegen, maar dat is enigszins vertekend, omdat de reizigers die op Soest-Zuid of Soestdijk-Noord over stappen tweemaal worden geteld. Het busgebruik tussen deze overstappunten neemt elk jaar fors toe. Ten opzichte van de landelijke cijfers steekt het lokale beeld helemaal positief af. Terwijl in Soest een structurele groei waarneembaar was, daalde het busge bruik bij het stads- en streekvervoer. Pas vorig jaar noteerde Midnet een algeme ne toename van het aantal reizigers met zeven procent. In Soest is de stijging al meer dan twintig procent. Het busplan is voortgekomen uit een samenwerking tussen de gemeente en Midnet. Met financiële steun van Soest Het busgebruik in Soest moest in zes jaar tijd met 25 procent toenemen. Deze stijging is na vierenhalf jaar al bijna be- u ik». Foto: Goos van der Wilt werd een speciale dienstregeling inge steld. De eerste drie jaren bedroeg de bijdrage van de gemeente in totaal 600.000 gulden. Dat bedrag was afge stemd op het aantal reizigers. Voor de periode mei '96- mei '99 legt Soest elk jaar 100.000 gulden op tafel. De eventuele mee- of tegenvallers ko men gedurende deze periode voor reke ning van de busmaatschappij. Bij een groei van 25 procent moet het busplan zichzelf kunnen bedruipen en hoeft de gemeente geen nieuw contract met Mid net af te sluiten. Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 16 Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Lederaccessoires, Schoenen ZUID PROMENADE 5 SOEST*TEL 6024314 kilo 250 gram Zaterdag 23 augustus rijden de bussen in Soest weer volgens het gebruikelijke patroon. De be langrijkste wijzigingen in verge lijking tot de zomerdienstrege ling zijn: Op werkdagen rijdt lijn 70 (Soest- Amersfoort) tot station Amersfoort tussen 8.30 en 9.30 ieder kwartier. Op de donderdagavonden rijdt lijn 70 tussen Amersfoort-Centrum en de halte "Nijverheidsweg" aan de Vrijheidsweg ieder half uur, omdat de koopavondbussen extra ritten rij den. Lijn 71 rijdt weer via de Veenbes straat, de bedrijventerreinen en de Koninginnelaan. Lijn 74 naar Soestduinen en Soesterberg vertrekt weer rond het hele uur vanaf Soest-Zuid NS. Lijn 73 rijdt in Soest weer met achtpereoonsbusjes tussen Soest- Zuid en Baarn (via Soestdijk).. De bussen (via de Van Weede straat, Dahveg en Nieuweweg) rijden het ene half uur door naar Soester berg (als lijn 74) en (behalve op za terdag) het andere half uur naar Amersfoort (als lijn 72). Klachten Klachten of suggesties kan men aan het busbedrijf Midnet doorgeven. Dat kan telefonisch op het gratis te lefoonnummer: 0800-0227907. Men kan ook een brief schrijven en zon der postzegel versturen aan: Midnet Klantenservice, Antwoordnummer 176, 7300 WB Apeldoorn. Het busbedrijf biedt deze service, omdat het van iedere klacht op de hoogte wil zijn. Daarna wordt uitge zocht of er een fout is gemaakt en worden zo nodig maatregelen getrof fen. 'N BEGRIP VOOR KWALITEIT, SERVICE EN PRIJS SOEST - STEENHOFFSTRAAT 61 TEL. 035 601 32 80

Soester Courant | 1997 | | pagina 1