UM v CAFEklinkhamei QfflAE] 695.00 Danscentrum Geea 17?° 10.00 UITVERKOOP HALVE PRIJS 50 jaar? TUNNEL GESLOTEN 235,- IE Jubileumkrant op zaterdag 30 augustus Schut eist gedeeltelijke ontzegeling Voorlichting Soest roept beeld op van slangenkuil Borden worden over het hoofd gezien ACTUEEL I 6027493 HlER KEREN Gemeente waarschuwt voor botulisme in open water Justitie wil vrijheid van Soester inbreker inpikken PAGINA 2 ERVICE 01 24 77 WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1997 SOESTER COURANT PAGINA 3 :ro/4ge laai zenvlaai IAKT «ieuws Rechter moet uitspraak doen in conflict met provincie 'Zwarte bladzijden'in rapport De gehele zomercollectie Ladtf §prin(jfield The Outpost Hil-ton herenmode kwaliteits kleurenfol Mannen proberen benzine te stelen 'Hondencontroleurs Vraag legitimatie! Vier uw feest in een originele Amsterdamse entourage! Poststukken in het struikgewas KLAREN 0TOOM P Ook 's avonds en in 't weekend SS Jongelui gooien fietsen in vijver Woord en Daad met bus langs deur voor kinderhulp Ethiopië Veel automobilisten keren pas bij afgesloten tunnel Slaapbank Anita 120x200 zwart/ecru van 799.00 voor ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN Voor een plezierige manier van het vullen van den buyk neemt men een duyk in'tluyk. KËi&a SOEST SOEST Ook voor service moet u bij ons zijn 17.00 uur lelijks opleiding, n ook >rongen, oré sselende indge- tiebrief, n C.V., e t.a.v. nk RA. eek: f /tet ^aiften - Tel: 602 10 59 LAG ER Sl 155(035)60284 84 intrum Emiclaer (033) 455 82 79 3 122(033)461 30 81 RASMAAIEN ONDER AFVAL? VT KAN MET DE UNIEKE )RO RECYCLER UWTORO DEALER I HEEFT EEN DEMONSTRATIE TORO RECYCLER BESCHIKBAAR ER® MODEL 20806 l Uw TORO dealer: IAP at 74 - Telefoon 601 07 40 vr 8.00 -17.30uur. zaterdag 830 -1530ui 75 Jaar in het nieuws! Dat staat de Soester Courant op 24 augustus. Al bijna driekwart eeuw staat deze zelfstandige, lokale krant midden in de Soester sa menleving. Het bijzondere jubileum is aanleiding voor een spe ciale editie, die eind augustus verschijnt, en een reeks van activiteiten die zich over de komende maanden zullen uitstrekken en waarbij de inwoners van Soest en Soesterberg in het algemeen en de le zers in het bijzonder zullen worden betrokken. In deze rubriek wekelijks aandacht voor de festivi teiten, wedstrijden, prijsvragen en activiteiten die de Soester Courant in petto heeft. Over vier dagen (zondag 24 augus tus) is het precies 75 jaar geleden dat de eerste Soester Courant van Uitgeverij Smit bv verscheen. Van wege dat jubileum krijgen alle abonnees op zaterdag 30 augustus een speciale krant in de bus. Het dikke jubileum-nummer op week end-formaat (de helft van de 'gewone krant') wordt in de ochtend bij de abon nees bezorgd. De zogenoemde 'post- abonnees' krijgen de krant, als het goed is, op zaterdag via de PTT thuisbezorgd. In de speciale uitgave gaat de redactie op uiteraard terug in de tijd, met onder anderen enkele 'Soesters-op-leeftijd'. Ook de winnaars van de in het voorjaar gehouden foto- en verhalenwedstrijd en hun inzendingen krijgen ruimte in de krant. Daarnaast komen tientallen Soes- ters aan het woord, die hun mening over de Soester Courant gaven. Dat en nog veel meer is over tien dagen (zaterdag 30 augustus) te lezen in het jubileum nummer van de Soester Courant. Autosloopbedrijf VOF Gebroeders Schut heeft vrijdag in een kort ge ding voor de Utrechtse rechtbank geëist dat de provincie meewerkt aan het verplaatsen van autowrak ken naar de vloeistofdichte vloer op het terrein. En Schut.eiste gedeelte lijke ontzegeling van het bedrijf, zo dat er weer auto's gerepareerd kun nen worden. De provincie liet de autosloperij en het garagebedrijf van Schut aan de Indus trieweg in Soest op 9 juli onder grote belangstelling verzegelen. Ze vond dat Schut genoeg gelegenheid had gehad om zijn autowrakken te verwijderen, of te verplaatsen naar de vloeistofdichte vloer op "terrein A". Omdat Schut geen milieuvergunning heeft, mag hij niet maar dan vijf wrak ken opslaan. Maar nadat de provincie vorig jaar veertienhonderd wrakken had laten verwijderen, telde ze er toch weer teintallen. Ze liet de wagens die geen kentekenplaat of geen kentekenbewijs hebben, en dus als wrak bestempeld kunnen worden, met rode verf merken. Schut weigerde jarenlang de omstreden wagens op te ruimen, omdat hij ze zelf zag als restauratieobjectèn. Hij legde de zaak voor aan de Raad van State, die hij vroeg het besluit tot verzegeling te schorsen. De Raad van State verwierp dit dit verzoek op 24 juli, maar Schut wacht nog de uitkomst van de bodem procedure af. Boefekleed Vrijdag zei de Soester zich voorlopig neer te leggen bij het oordeel van de Raad van State. Volgens zijn raadsman, mr. K. van Holten, is Schut "geen Don Quichot die tegen windmolens blijft vechten." Maar nu Schut het boetekleed aantrekt, moet hij ook de gelegenheid krijgen om de wrakken te verplaatsen, meent Van Holten. Voor dat project heeft zijn cliënt geld nodig en dat geld komt er niet als zijn garagebedrijf gesloten blijft. Schut zou dus in elk geval weer aan het werk moe ten kunnen totdat er uitspraak is gedaan in de bodemprocedure, bepleitte de raadsman. Die uitspraak kan nog zeker een jaar op zich laten wachten. Overigens is de verzegeling van het ga ragebedrijf toch onrechtmatig, meent Van Holten. Na verplaatsing van de Het zal geen verbazing wekken dat de Rekenkamer bij het onderzoek naar het voorlichtingsbeleid van de gemeente Soest niet om de hete brij is heengedraaid: de interne conflic ten bij voorlichting die in de afgelo pen jaren nogal eens naar buiten kwamen. De paragraaf die de Re kenkamer daaraan heeft gewijd vor men als het ware de "zwarte bladzij den" van liet rapport. Bij buitenstaanders zal dit deel van het Rekenkamer-onderzoek algauw het beeld oproepen van een soort slangen kuil, waarin de meest betrokkenen el kaar het leven voortdurend zuur maken. Hoewel het rapport zelf - enigszins half hartig - geen namen en toenamen ver meldt, is het voor iedere lezer zonne klaar over welke ambtenaren het in het bijzonder gaat, zodat in zekere zin toch "man en paard" worden genoemd. De centrale voorlichting - lees: Ben van Os - is ontevreden over haar plek in de gemeentelijke organisatie, constateert de Rekenkamer. "De relatie met de mees te afdelingen is niet goed. Informatie komt vaak te laat of helemaal niet door. De centrale voorlichting legt de verant woordelijkheid hiervoor bij de afdelin gen." De afdelingen op hun beurt zijn echter in meerderheid uiterst ontevre den over het gebrek aan communicatie en leggen de verantwoordelijkheid hier voor bij de centrale voorlichting. 'Grote storing' "Hier is duidelijk sprake van een grote storing tussen de partijen die verant woordelijk zijn voor de voorlichting," stelt de Rekenkamer vast. "Dit alles heeft uiteraard een negatief effect op de kwaliteit van de voorlichting als geheel. Het lijkt erop dat beide partijen wach ten tot de ander het initiatief neemt. De afdelingen vragen zich af waarom er niet meer ondersteuning van de centrale voorlichting komt, terwijl de centrale voorlichting niet begrijpt waarom de af delingen niet meer gebruik maken van haar kennis en ervaring." Het rapport spreekt verder over "hinder lijke afstemmingsproblemen" tussen de afdeling Reiniging Vervoer enerzijds en de voorlichter van Groen Milieu (lees: Joop van Haaften) anderzijds, die ook de voorlichting doet voor de Reini ging, en over de "verstoorde relatie" tus sen de voorlichter van Groen Milieu en de centrale voorlichting (lees: Van Haaften resp. Van Os). Volgens de Re kenkamer gaat het daarbij om méér dan een zakelijk verschil van mening over de manier van voorlichting, maar omdat een enkeling wél een goede verhouding met de centrale voorlichting heeft lijkt het volgens de Rekenkamer "allemaal nogal persoonlijk bepaald". 'Niet capabel' De slechte communicatie, het ontbreken van duidelijke afspraken en de afwezig heid van een heldere structuur worden algemeen gezien als de oorzaken van het niet goed functioneren van de voor lichting. Er is ook een duidelijke twee deling in de mening over de rol van de centrale voorlichting; enkelen willen een veel actievere rol en pleiten voor een duidelijke en herkenbaar gezicht, ande ren stellen dat niet op prijs en regelen voorlichting veel liever binnen de eigen afdeling. "De ernst van de verstoorde relatie kan het best getypeerd worden met de uitspraak dat men de ander vol strekt niet capabel acht om de voorlich tingstaak naar behoren uit te voeren," aldus de Rekenkamer. Volgens sommige ambtenaren zou de verantwoordelijke portefeuillehouder voortaan weer een politiek aanspreek bare wethouder moeten zijn (dusjiever niet de burgemeester). "Er is geen merkbare sturing vanuit het College ge weest ten aanzien van voorlichting en veel ambtenaren verwijten het College dat het in deze duidelijke conflictsitua tie op de achtergrond is gebleven." Van Weedestraat 8 A-B - Soest Telefoon: 035 - 60 23 324 wrakken zou dit gedeelte van het bedrijf vallen onder het gezag van de gemeen te. Het bedrijf is immers verdeeld over drie adressen aan de Industrieweg. Voor het geval Schut in de bodemprocedure gelijk krijgt, eiste hij vrijdag alvast tien duizend gulden voorschot op een scha devergoeding. "Is er toch geen kans om nog eens te praten en de strijdbijl te begraven?", vroeg vice-president van de Utrechtse rechtbank mr. G. van der Burg. Op dat voorstel wil de provincie absoluut niet meer ingaan. Ook als zou Schut nu zijn wrakken opruimen, de provincie heeft er geen enkel vertrquwen meer in dat hij zich dan aan milieuregels zal houden. Dwangsommen In vijftien jaar van dwangsommen, boe tes, stilleggingen en ontruimingen bleef hij op grote schaal die regels overtreden. Na de ontruimfflg medio vorig jaar was het bedrijf in oktober toch weer zonder vergunning van start gegaan. Ondanks de zestigduizend gulden boete en tien maanden stillegging die de economische politierechter nog in mei oplegde, bleef Schut doorwerken. R. Schut, die op 9 juli bij de sluiting van zijn bedrijf zwijgend toekeek, gaf er vrij dag in de rechtszaal blijkt van de juridi sche wegen goed te kennen. Tot de al lerhoogste instantie blijft hij doorproce deren. Een dag voor het kort geding is hij nog een bodemprocedure gestart te gen de weigering van de provincie om zijn bedrijf een nieuwe milieuvergun ning te verstrekken. De uitspraak in het kort geding is op 28 augustus. COMBI VAN ESSEN FANTASTISCH IN FOTO EN VIDEO Zuidpromenade 15, Soest .Tel." 601 28 74 Twee mannen hebben zaterdagavond geprobeerd benzine te stelen uit auto tanken. Het zijn 'bekenden' van de po litie. Die sprak het tweetal rond half tien aan, nadat burgers telefonisch hadden gemeld dat twee mannen veel aandacht hadden voor auto's. Het tweetal had plastic zakken bij zich, met daarin jerry cans en een mondstuk. Ze beweerden dat ze benzine gingen halen bij een be- zinestation. Het betreft een 46-jarige Soester en een 29-jarige man, van wie de woon- en verblijfplaats niet bekend is. Voor de zekerheid onderzocht de politie auto's in de omgeving, maar dat leverde niets op. Het tweetal mocht daarom verder gaan. maar werd een half uur later opnieuw gesignaleerd op de Wiardi Beekman- straat. Toen een van hen zich ontdekt wist, nam hij de benen in de richting van het park achter Honsbergen. Hij werd niet meer achterhaald. De politie trof in de buurt een auto aan, waarvan de ben- zineklep open stond en de tankdop was verdwenen. Of er benzine is gestolen, was op dat moment niet bekend. Op maandag 18 augustus, omstreeks 18.30 uur, hebben een man en een vrouw zich in Soest-Zuid uitgegeven voor hondencontroleurs van de ge meente Soest. De "nepcontroleurs" konden volgens de bewoners geen legitimatiebewijs overleggen en gingen er als een haas vandoor. Onlangs heeft in de gemeente een al gehele controle plaatsgevonden op het houden van honden. Deze con trole is in principe beëindigd. Alleen in bepaalde gevallen wordt er een na- controle gehouden. Wanneer iemand zich uitgeeft voor hondencontroleur die in opdracht handelt van de gemeente, vraag dan altijd naar een legitimatiebewijs of neem contact op met de gemeente Soest, tel. 035-6093505 of 6093504. 7 dagen per week geopend. 035 - 601 27 39 Soesterbergsestraat 188-Soest ledero vrijdag vanaf 17.00 uur open huls. Nu ook mogelijkheden om prijsgunstig te eten. In het struikgewas bij de Albert Cuyplaan, ter hoogte van de peuter speelzaal, is vorige week een hoe veelheid poststukken aangetroffen, die kennelijk afkomstig waren uit een PTT-brievenbus in de directe omge ving. De stukken waren deels geo pend en bevatten o.m.aanvragen voor studiefinanciering, acceptgiro's en loonstroken. De politie kon niet aanstonds vast stellen uit welke brievenbus de stuk ken afkomstig waren en zou daarover nog contact zoeken met de PTT. Vol gens een woordvoerder van de poli tie moeten de bewoners er rekening mee houden dat hun post later aan komt dan ze gedacht hadden. onroerend goed Burg. Grothestraat 54 In de vijver achter winkelcentrum Over- hees zijn vrijdagavond twee fietsen ge gooid. Ze werden er even later uitgevist door de politie die was gewaarschuwd door omwonenden. Zij hadden gezien dat vier jongelui de tweewielers te wa ter lieten. De jongeren waren al gevlo gen, toen de ordebewaarders arriveer den, maar wellicht kunnen ze aan de hand van getuigenverklaringen toch nog worden achterhaald en aangesproken. De fietsen stonden niet als gestolen ge registreerd. Van 25 tot en met vrijdag 29 augustus gaan de collectanten van Woord en Daad op stap. De christelijke organisa tie houdt een huis-aan-huis collecte voor kinderhulp in Ethiopië. De stich ting ontvangt jaarlijks 16 miljoen gulden aan giften. Het geld wordt aangewend om mensen in de Derde Wereld zelf een nieuw bestaan te laten opbouwen. Be halve in Ethiopië heeft Woord en Daad momenteel projecten lopen in onder meer Haïti, Burkino Faso, India en Co lombia. OORGAAND rfiKE£R De borden van de gemeente worden nog wel eens over het hoofd gezien. Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum Tijdens warme zomerdagen kunnen zieke of dode watervogels worden aangetroffen in of rond vijvers of an der open water. Meestal is er sprake van botulisme, een ziekte waarmee vooral (water)vogels besmet kunnen raken. Ter plekke kan ook vissterfte optreden. Dode of zieke dieren die nen zo spoedig mogelijk verwijderd te worden om verspreiding van de ziekte tegen te gaan. Bij het aantreffen van zieke of dode dieren verzoekt de gemeente de in woners dit onmiddellijk te melden bij Het "meldpunt woonomgeving", tel. 6093666. De gemeente zorgt dan voor vakkundige opvang op verwij dering. In het weekend kan in nood gevallen de politie gebeld worden. Met botulisme besmette vogels zijn traag en kunnen vaak niet meer vlie gen. Ze zwemmen met gestrekte hals en laten de kop in het water hangen. De ogen zijn niet schoon en ze ver liezen veren. Instinctief kruipen de dieren weg in het riet of struikgewas. Hoewel (water)dieren het meeste ri sico lopen, is besmetting van zwem water niet geheel zonder gevaar voor mensen. Nogmaals: wie dieren signaleert met verschijnselen zoals hierboveh be schreven, wordt verzocht dit onmid dellijk te melden. BAR, GRILL RESTAURANT Al ome gerechten ook om of te holen./ STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-601 8252 Bewoners van de Lange Brinkweg hebben extra borden geplaatst om het verkeer te wijzen op de afsluiting van de tunnel onder de spoorweg. Kennelijk vallen de verkeersbor den, waarop wordt aangegeven dat de tunnel tussen de Korte en de Lange Brinkweg is afgesloten, on voldoende op. Veel automobilisten zien ze over het hoofd, gelet op het aantal dat toch doorrijdt en ter hoogte van het spoorviaduct alsnog moet keren. Een aantal omwonenden heeft hierover enkele keren aan de bel getrokken bij de politie en geklaagd over de overlast die de weggebruikers veroorzaken. Volgens een verklaring van één van hen tegen over de politie zou menige bestuurder gefrustreerd raken en geïrriteerd zijn auto na enig 'achteruit-steekwerk' keren op de Lange Brinkweg. De bewoners hebben een helpende hand toegestoken en ter hoogte van de kruising met de Raadhuisstraat een bord langs de weg gezet. 'Tunnel gesloten hier keren', is er op geschilderd. Of dat helpt? Op het moment dat de fotograaf het bord wilde vastleggen, passeerde een bromfietsster die na een meter of tien pas keerde, toen ze het volgende hek werk zag. We houden het er maar op dat de fotograaf haar zicht op het pro visorische bord van de buurtbewoners belemmerde. De gemeente Soest heeft zowel op de kruising van de Stadhouderslaan en de Korte Brinkweg als die van de Lange Brinkweg en het Kerkplein borden ge plaatst. Ter hoogte van de brandweerka zerne wordt het doorgaand verkeer naar de Steenhoffstraat verwezen. Gelet op het aantal reacties van bewo ners van de Lange Brinkweg over auto's die toch doorrijden, zal de politie de gemeente verzoeken de bebording zoda nig aan te passen, dat weggebruikers het direct in de gaten hebben. Vervanging De afsluiting van de tunnel heeft te ma ken met de vervanging van de spoor brug. De feitelijke vervanging vindt zon dag plaats. Na middernacht verwijdert men de bovenleiding van het spoor en tussen 6.00 en 9.00 worden de gedeel ten van de landhoofden gesloopt. Na het sloopwerk worden de vernieuw de landhoofden en de brugdelen aange bracht. Hierbij maken de werklui ge bruik van 120- en 160-tons-kranen. Op zondag 24 augustus is de gehele dag geen treinverkeer mogelijk tussen Soest en Baarn. De Korte en Lange Brinkweg worden die dag voor grotere delen afge sloten vanwege de mobiele kranen en de wagens die de brugdelen aanvoeren. De afwerking zal nog ongeveer een week in beslag nemen, zodat de tunnel in elk geval nog tien dagen na vandaag blijft afgesloten. De doorrijhoogte en -breed te van de tunnel blijven onveranderd. Omwonenden moeten, vooral komende zondag, rekening houden met lawaai overlast, maar zijn hierover door de uit voerders al schriftelijk geïnformeerd. Op de nieuwe brug zullen, zo belooft NS Railinfrabeheer, de treinen minder ge luid produceren. Dat is te danken aan de nieuwe constructie, die voor het eerst in Nederland wordt toegepast. De rails ligt dan niet langer alleen op het brug dek, maar ook op grind. leest de Soester Courant Clubs voor: - Beginners - Gevorderden - Vergevorderden - Zeer vergevorderden - Wedstrijdtraining Uiteraard voor elk wat wils: - jeugd - echtparen - jongeren 20 tot 35 jaar (partner niet nodig) - kinderclub op woensdag middag (8 tot 12 jaar) - (beginners - gevorderden) EEN COMPLETE CURSUS VOOR SLECHTS PER PERSOON! INSCHRIJVING-INFORMATIE dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur Telefoon 035-602 28 11. Langskomen kan natuurlijk ook en wel elke ma.-, wo.- en vrijdag vanaf vr. 22 aug. t/m wo. 24 sept. in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b te Soest. Een 31-jarige Soester hoorde bij de Utrechtse rechtbank acht maanden celstraf tegen zich eisen. De man werd onder meer beschuldigd van twee woninginbraken in Soest. Op 16 januari merkten de bewoners van een woning aan de Pieter de Hooghlaan dat er die avond bij hen was ingebroken. Bij de inbraak werden onder meer een stereocombinatie en een fototoestel ge stolen. Getuigen wezen later de Soester aan als één van de twee mannen die eer der die avond verdacht in de buurt rondhingen. Een buurtbewoonster had zelfs gezien dat de twee mannen de tuin van de slachtoffers ingingen met een lege plastic zak en er weer uitkwamen met een volle. Op 1 april werden bewoners van een huis aan de Weegbreestraat slachtoffer van een inbraak. Bij hen waren de vi deo, de koptelefoon en een gouden ket ting weggenomen. De spullen werden later teruggevonden in het huis van de verdachte. Bij diezelfde gelegenheid bleek ook dat de Soester ringen om had die afkomstig waren van een inbraak op 7 maart in een woning aan de Varen straat. Daarnaast zou de Soester op 5 decem ber hebben ingebroken in een huis in Hilversum. In eerste instantie had hij alle feiten bij de politie toegegeven. Hij bekende dat hij samen met een vriend de huizen was binnengekomen door met een stuk hard plastic het deurslot terug te duwen. Tijdens een later verhoor en ook op de zitting kwam hij daar echter op terug. Hij ontkende iets van de inbraken te weten. De gestolen goederen die in zijn huis waren gevonden, behoorden toe aan zijn vriend. Die zou de sleutel van zijn huis hebben en regelmatig voor lan gere tijd bij hem verblijven. De Soester zou bij twee inbraken op de uitkijk heb ben gestaan, maar zou verder de huizen niet zijn binnengegaan. De officier van justitie wees er op dat de man bij de eerste inbraak was herkend, en dat hij bovendien details had ge noemd tegenover de politie die een bui tenstaander niet had kunnen weten. Zij hield de man aan de eerste verklaring die hij bij de politie aflegde. Bij haar eis woog ze mee dat de man niet eerder was veroordeeld. Volgens de advocaat van de verdachte hadden taalproblemen een rol gespeeld bij het verhoor van zijn cliënt. De man, die drieëneenhalf jaar geleden uit Alge rije vluchtte, zou in het Nederlands door de politie zijn verhoord, terwijl hij die taal nauwelijks machtig is. Ook wees de raadsman er op dat er tegenstrijdighe den zaten in de getuigenverklaringen. De rechtbank doet uitspraak op 26 au gustus. Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voornjkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1997 | | pagina 3