(rffwSmyn, Jongerensoos 24 uur in touw met schrijfmarathon voor Amnesty Groei en Bloei deelt al 125 jaar kennis over tuinbouw en plantkunde daarin, daaruit. S-95 Filmhuis Artishock maakt in september nieuwe start op de maandagavond 1 ACTUEEL r Kennis-overdracht nog steeds uitgangspunt Open Hof gaat open gesprek aan met jongeren (12-16) Scholings- en banenmarkt Kunsthandelaar moet dokken voor verkoop van vervalsing Hoogste zonnebloemen staan aan Dorresteinweg Politie voorkomt bosbrand bij toeval kwaliteifs kleurenfoto's nu v Zoeken naar nieuwe wegen en vormen Van donderdagavond tot vrijdagavond Service bij Schoemaker SOESTER COURANT PAGINA 5 Gevarieerde jubileum -groenmarkt op zaterdag 13 september Bij CWI Soest/Baarn van 25-28 augustus DE TROMSLAGER De salade- en koud buffet specialist 035-6022871 Steenhoff straat 58 Grote Turkse muts Van Kim en Niels van Breukelen WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1997 Films op 35-mm formaat: betere kwaliteit M f In Soest bestond al een vereni ging van tuinliefhebbers, die waarschijnlijk is ontstaan onder leiding van vakmensen. Het ar chief is verloren gegaan, maar bekend is wel dat de club zich op 13 maart 1959 aansloot bij Groei en Bloei, voluit: de Ko ninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde. Jarenlang schommelde het ledenaan tal rond de honderd, maar in de ja ren zeventig maakte de vereniging een groei door. Inmiddels zijn 410 gezinnen lid van de Soester afdeling van Groei en Bloei, onder meer doordat de kwijnende afdeling van Floralia bij Groei en Bloei werd be trokken. Vroeger bevatten veel activiteiten een wedstrijd-element, maar daarvan is Groei en Bloei afgestapt. Het gaat niet langer om de mooiste of de grootste plant, maar puur om de ver zorging van iets wat levend is. Ook praktijkgerichte cursussen be horen tot de vaste activiteiten van Groei en Bloei. In 1996 werden acht cursussen met een totaal aantal van 106 deelnemers gegeven. De kennis-overdracht is dus nog steeds het uitgangspunt en past pre cies in de doelstelling die dr. DJ. Koster in 1872 voor ogen had. De hoofdredacteur van het tijdschrift 'De Gids in het Plantenrijk' riep zijn le zers toen op tot het houden van jaar lijkse bijeenkomsten. Nog in hetzelf de jaar bereidde een kleine commis sie de oprichting voor van een vere niging, waarmee de Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde een feit was. In 1923 mocht de vereniging er 'Koninklijk' voor zetten. Konifigin Beatrix is de beschermvrouwe van de landelijke vereniging, terwijl prinses Juliana lid is van de Soester afdeling. Zij heeft Groei en Bloei een felicita- tiekaart gestuurd, maar laten weten dat ze helaas verhinderd is op 13 sep tember de markt te bezoeken. Tijdens de Tweede Wereldoorlog zakte logischerwijs het ledenaantal. Siertuinen veranderden toen in moestuinen en op veel plaatsen wer den tabaksplanten geteeld. Na de donkere jaren ging het bergopwaarts. Groei en Bloei telt in Nederland on geveer 160 afdelingen met in totaal 60.000 leden. De brandweer rukte vorige week uit naar de Biltseweg, waar een auto in brand zou staan. Ter plaatse bleek de auto van een 26-jarige Soester inder daad vlam te hebben gevat. De bestuur der was gestopt omdat er iets niet in orde was met de motor. Toen hij onder de auto keek kwam daar vuur vandaan, en de vlammen dreigden ook de berm en vervolgens het bos in lichterlaaie te zetten. Hij belde het alarmnummer, maar had het geluk dat de politie bij toeval langskwam en het vuur met "de handblusser kon doven, waarna de brandweer voor het nabluswerk zorgde. COMBI VAN ESSEN FANTASTISCH IN FOTO IN VIDIO Zuiaoromenane 15 Soest .Tel - 601 28 74 Ondanks de kou van het natte voor jaar en de hitte van de droge zomer lijkt ook 1997 in Soest weer een goed zonnebloemjaar te zijn. In elk geval werden vorige week weer eni ge "reuzen-exemplaren" gesigna leerd. Ze zijn van Kim en Niels van Breuke- len, respectievelijk 8 en 10 jaar oud, en ze staan in de moestuin van hun groot vader, A.J. Hilhorst van de Dorrestein- weg 68A. Die van Kim (de 2e van links) is eerlijk gezegd nét iets groter dan die van Niels (nr. 4 op de foto), maar vol gens opa Hilhorst halen ze allebei zeker Kim en Niels van Breukelen bij de reu zen-zonnebloemen in de tuin van hun opa. de 425 centimeter. Maar helemaal pre cies is het niet te meten, op die hoogte. Kim en Niels hebben de zonnebloemen eerst voorgekweekt en de plantjes later in de tuin van hun grootvader gezet. Volgens opa Hilhorst hebben ze de bloemen stiekem wel een beetje mest gegeven... De vraag is natuurlijk: zijn dit echt de hoogste zonnebloemen van Soest, of is er iemand die hoger biedt? Eenmaal, andermaal... "Met name de jongeren hebben vaak het gevoel dat de 'gewone' ere- .dienst geen dienst is waar zij ter sprake komen. De taal van de preek, de liederen, de muziek - het staat vaak ver van hen af." Deze verzuchting slaakt ds. Henna van Heil, predikante van de Open Hof, in het kerkblad Soestterkerk bij de aan kondiging van een viertal "open" ge sprekken met de jeugd (van de kerk). De gesprekken zijn in de eerste plaats bedoeld voor de jongeren van de jeugd- kerk, maar ook alle andere jongeren tus sen de 12 en 16 jaar die zich "uitge daagd" weten zijn welkom. Bij het 25-jarig jubileum van de Open Hof (vorig jaar) heeft de kerkenraad zich ook ten doel gesteld vooral te luis teren naar de vragen die vanuit het jeugd- en jongerenwerk aan de orde worden gesteld. "Vragen waar we niet altijd of soms helemaal geen antwoord Morgenavond om 19.00 precies wordt het startsein gegeven voor een bijzonder evenement in Soest: de 24 uurs schrijfmarathon die de Jon gerensoos De Lekbak organiseert voor Amnesty International. Het is de bedoeling dat ze dat tot vrijdag avond 19.00 uur volhouden. De schrijfmarathon markeert voor de jongerensoos achter de Wilhelminakerk (Soesterbergsestraat 18) de start van het nieuwe seizoen. Vorig jaar gebeurde dat met de - uit de traditie stammende - paalzitwedstrijd, maar dit jaar zochten de organisatoren een andere opzet. De werkgroep Soest van Amnesty Inter national deed de jongelui een navol genswaardig idee aan de hand: 24 uur lang brieven schrijven, zoals heel wat Soesters dat overigens al jaren gewend zijn, voor gevangenen waar ook ter we reld, die onder vreselijke omstandighe den gevangen zitten en gemarteld wor den, omdat ze opgekomen zijn voor mensenrechten en zich geweldloos heb ben verzet tegen allerlei vormen van onderdrukking. De Lekbak heeft een aantal teams sa mengesteld - bij het ter perse gaan van deze krant waren er zeven teams ge vormd - van vier a vijf personen, die het schrijven voor hun rekening nemen. Di verse sponsors hebben ervoor gezorgd dat er rondom de 24 uur schrijfmara thon nog een aantal activiteiten woren georganiseerd, waarvan de opbrengst ten goede komt van het werk van Am nesty International. De Amnesty-werkgroep Soest doet daarom graag een beroep op de bevol king van Soest en Soesterberg om het initiatief van deze jonge mensen te steu nen en te stimuleren. Wie dat wil kan ook zelf de pen ter hand nemen en een brief of een kaart schrijven voor een gewetensgevangene. Bij de start - donderdagavond om 19.00 uur - worden ballonnen opgelaten door een aantal kinderen van verschillende basisscholen. De voorzitter van Amnes ty Nederland verricht de officiële ope ning en naar alle waarschijnlijkheid wordt het geheel opgeluisterd met het optreden van een zangkoor uit Ghana. Verder staan er optredens van verschil lende bands op het programma en zijn er diverse verkoop- en informatie- kraampjes. De jongere kinderen kunnen meedoen aan diverse spelletjes en er is ook een grabbelton, 's Nachts is er een kamp vuur en de schrijvers en schrijfsters wor den 's ochtends onthaald op een ontbijt. Aan het slot van de actie - vrijdagavond om 19.00 uur - worden er duiven opge laten. op hebben," aldus kerkenraadvoorzitter John van der Drift. "We willen luisteren naar elkaar en sa men zoeken naar nieuwe wegen en vor men, die ook hen aanspreken die zich niet (meer) zo thuis voelen binnen de kerken in deze tijd. Wij, de beleidsma kers, weten ook niet meer precies wel ke plaats onze jongeren moeten krijgen binnen de kerk. Laten we vanuit het niet-weten daarom een open gesprek aangaan in het vertrouwen dat door de Geest iets nieuws kan ontstaan." De gesprekken met de jongeren - over de toekomst van hun betrokkenheid bij kerk en eredienst - vormen een onder deel van deze nieuwe koers, die moet uitmonden in een speciale jeugddienst op 28 september. Het eerste heeft afge lopen maandag plaatsgevonden en de volgende staan gepland voor 25 augus tus en 1 en 8 september, telkens tussen 19.00 en 20.30 in de "huiskamer" van de Open Hof. Van officieel-kerkelijke zijde nemen ds. Henna van Heil, cantor organist Tjalling Roosjen en de jeugd- ouderlingen aan de gesprekken deel. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid i en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs i verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! OKHen Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 Van maandag 25 tof en met don derdag 28 augustus wordt een scholings- en banenmarkt ge houden. Dat gebeurt bij het Cen trum Werk en Inkomen Soest/ Baarn (CWI) dat is gevestigd in de hal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein. Op het programma staan vier infor matiemiddagen over scholing. De medewerkers van het CWI zijn aan wezig om de bezoekers inlichtingen te verstrekken en op weg te helpen. Belangstellenden kunnen van alles te weten komen over de scholing smogelijkheden in de regio. Deze scholingen kunnen leiden tot een vaste baan of dienen ter oriëntatie op de arbeidsmarkt. Belangrijk te weten is ook dat in het informatiecentrum van het CWI honderden banen worden aangebo den. Werkzoekenden zijn van 25 tot en met 28 augustus welkom tussen 13.30 en 16.30 uur. De voorlich tingskamer van het CWI is te vinden in de hal van het gemeentehuis. Fax 035 - 602 92 21 Een Soester kunsthandelaar heeft een vervalst ijsgezicht naar de ne- gentiende-eeuwse schilder Jan Ja- cob Coenraad Spohler verkocht aan Green Art Gallery in Naarden. Dat was dinsdag de uitkomst van het kort geding dat de galerie eind vorig jaar aanspande tegen de kunsthan delaar. Kort geding-rechter mr. W. de Koning veroordeelde de Soester tot betaling van 22.000 gulden aan Green Art Gallery. Daarvan is 17.500 gulden de waarde van het schilderij. De rest bestaat uit taxatie-, incasso- en proceskosten. Bo venop het totale bedrag komt nog eens de wettelijke rente. De Soester heeft deze bedragen niet bestreden, maar vroeg tijdens de voort zetting van het kort geding wel om aan- .houding van de zaak. Hij zou in ernsti ge financiële problemen verkeren. De Koning wees dit verzoek onmiddellijk af. "Het is nu toch echt tijd voor een vonnis", vond ze. Dat het schilderij vals is, werd op 9 juni vastgesteld door deskundige G. van Groeningen die na tussenkomst van de rechter de goedkeuring had van beide partijen. In zijn rapport schreef Van Groeningen: "Het schilderij is een direc te vervalsing op een dusdanige manier echter gefabriceerd, dat alleen een goe de kunstkenner of restaurateur door deze brij van verouderingstechnieken heen kan kijken." De kunsthandelaar zei zich nu neer te leggen bij de inhoud van het rapport. Eind december nog hield hij vol dat het olieverfschilderij echt was. Volgens hem had de Rijksdienst Kunst Documenta tie (RKD) "overduidelijk" laten weten dat het ijsgezicht weldegelijk geschilderd was door Spohler. De Soester zei toen ook dat hij bij de verkoop slechts optrad als tussenper soon voor een vermaarde kunsthande laar in Alkmaar. Maar volgens de rech ter heeft hij dit onvoldoende aanneme lijk gemaakt. De advocaat van Green Art Gallery, mr. A. Mohrman, zeg niet te kunnen beoordelen of de Soester op de hoogte was van de vervalsing. De kunsthandelaar zelf wil geen commen taar geven. Het is een mond vol en de afkorting KMTP ligt ook niet lekker op de tong, vandaar dat de instelling in de volks mond Groei en Bloei wordt genoemd. Hoe toepasselijk: de maatschappij groeit nog steeds en telt nu landelijk 60.000 aangesloten gezinnen, terwijl in Soest 410 gezinnen lid zijn. Al 125 jaar staat de vereniging in volle bloei. Het jubileum wordt van 4 tot en met 7 september gevierd tijdens het Bloemen corso in Aalsmeer en in Amsterdam. De plaatselijke afdelingen geven ieder op eigen wijze invulling aan de speciale verjaardag. In Soest gebeurt dat op za terdag 13 september. Tussen 10.00 en 16.00 uur wordt dan een gevarieerde jubileum-groenmarkt gehouden met tientallen stands. Alle aspecten komen aan bod en de toegang is gratis. Feestje Dat laatste onderstreept dat de drempel van Groei en Bloei bijzonder laag is. voor particulieren en bedrijven Nu grootste keuze in Q Turkse mutsen, Pompoenen, Kalabassen etc. Vanaf 1 september kunnen filmlief hebbers weer elke week terecht in "Het is een feestje voor en met de leden, maar iedereen is welkom, net als tijdens de andere activiteiten. Dan bestaat soms de helft van de bezoekers uit niet-le- den," aldus Joyce Bartels. Ook als je geen lid bent, kun je namelijk bij de mensen van Groei en Bloei terecht. Joy ce Bartels: "Als mijn buurman iets wil weten en ik vertel het hem, dan heb je immers twee tevreden mensen." Maar het lidmaatschap op Groei en Bloei biedt natuurlijk veel voordelen. Wat deze voordelen zijn, is te ontdekken in de vijf informatie-stands die Groei en Bloei tijdens de jubileum-groenmarkt bemant. Daar kunnen bezoekers alles te weten komen over de cursussen, de le zingen en andere activiteiten van de Soester afdeling. Ook is een tentoon stelling te zien van deelnemers aan en docent van een cursus bloemsierkunst. Verder worden ongeveer dertig kramen ingericht met de meest uiteenlopende zaken. Bloemen en planten van tuincen tra en winkels natuurlijk, maar ook tuin architectuur, tuinornamenten, potten en Groei en Bloei hield al vaker een groenmarkt, maar nog nooit zo groot van opzet als die van 13 september. kuipen, kunst voor in de tuin en boeken over bloemen en planten zijn te zien. De stands zijn van professionele mensen en deskundige amateurs. De Nederlandse Lapiradisten Club is vertegenwoordigd met stenenslijpers en de bezoekers kun nen demonstraties van bloemsierkunst bijwonen en aquarellen van bloemen bekijken. Voor de kinderen heeft Groei en Bloei in Soest een verrassing in pet to en er wordt gezorgd voor hapjes en drankjes. Gratis De toegang tot de jubileum-groenmarkt is gratis. "Maar dat betekent niet dat we minder kwaliteit bieden dan iemand die 12,50 of 25 gulden entree vraagt. Wij zijn nu eenmaal een non-profit organi satie en willen graag iedereen laten mee delen," benadrukt Joyce Bartels. Een goede behandeling en verzor ging van bloemen en planten vergt kennis, ook in de huiskamer, de tuin of op het balkon. Groei en Bloei heeft de kennis. "Maar die houden wij niet exclusief voor onze leden," zegt Joyce Bartels-Donker van de Soester afdeling van de Ko ninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde. "Soests eigen bioscoop": het knusse filmhuis van Artishock aan de Steenhoffstraat. Niet meer op de donderdagavond, zoals twintig jaar vaste prik was, maar voortaan op de maandagavond vanaf half negen. Oorzaak van deze opmerkelijke ver schuiving is o.m. het feit dat het Soes ter filmhuis opnieuw aansluiting heeft gezocht bij het al jaren bestaande Gooi- se Filmcircuit, waarvan naast Soest ook de filmhuizen in Bussum en Weesp deel uit maken. Officieel hoort ook Baarn bij het gezelschap, maar omdat Bussum en Weesp (net als Soest voortaan) uitslui tend 35-millimeterfilms draaien blijft Baarn - dat alleen 16-mm films vertoont en nog in afwachting is van een nieuwe behuizing - voorlopig aan de zijlijn staan. Het Soester filmhuis heeft de maanden voor de zomerstop min of meer op z'n eentje gedraaid, maar gezien het feit dat er steeds minder 16-mm films in om loop worden gebracht schakelt ook Ar tishock nu definitief over op de 35-mm versies. Dat heeft als voordeel dat de vertoning kwalitatief stukken beter zal worden, zegt Johan de Vries, lid van de werkgroep Filmhuis en verantwoordelijk voor de programmering. "De meeste 16-mm films zijn in het al gemeen tamelijk oud en de kwaliteit van beeld en geluid laten soms nog wel wat te wensen over. De enthousiaste film huisbezoekers in Artishock hebben zich daarvan doorgaans niet veel aangetrok ken, maar nu het gehele 35-mm reper toire ter beschikking komt betekent dat wel een flinke stap vooruit." Geen probleem Artishock heeft al een poosje de be schikking over een nieuw filmdoek en een moderne 35-mm filmprojector, dus wat dat betreft is de omschakeling geen probleem. Wel zullen de leden van de werkgroep Filmhuis nog wat ervaring moeten opdoen met de apparatuur. De werkgroep bestaat met ingang van het nieuwe seizoen naast Johan de Vries uit Erik van Veldhuizen, Pieter Henke (oud-coördinator), Corry de Heus, Aar tje Kroes, Michael v.d. Berg, Ria Hen driks en Fred Schilder. "De Smitshof": Smitsweg 14, Tel. 035 - 602 23 00, Soest Woody Allen Voor het komende najaar staan in elk geval weer diverse aandachttrekkende rolprenten op het programma. Het spits wordt op maandagavond 1 september afgebeten met Woody Allen's "Everyo- ne says I love you". In oktober volgt o.a. "Karakter" van Mike van Diem (naar het beroemde boek van Bordewijk) en in november staat "Lost Highway" van David Lynch (van "Twin Peaks") in de programmering. Later in het seizoen volgt o.a. Hitchcocks beroemde "North by North West". Expositie Verder staat er voor februari 1998 - als het Filmhuis twintig jaar bestaat - een expositie op het programma met filmaf fiches van vroeger en nu, inclusief een compleet overzicht van alle films die er sinds de start van het Filmhuis (februari 1978) gedraaid werden. De Filmhuis-voorstellingen beginnen als vanouds om half negen. De toegangs prijs bedraagt f 9,- (voor leden, CJP-ers en Pas65 f 7,-). In de pauze en na af loop is de bar open (eerste kop thee gra tis). De overstap naar het 35-mm formaat houdt in dat er een recenter, actueler aanbod van films beschikbaar komt. Dat betekent overigens niet dat Artishock op een compleet ander genre films over stapt. "Niet het hele populaire werk, maar films voor fijnproevers," zo om schrijft Johan de Vries het repertoire, dus met een zekere nadruk op politie ke, sociale, culturele, Derde-wereld en menselijke aspecten. "Het criterium is: net even het andere, maar de grens is inderdaad soms tamelijk vaag..." BLOEMEN HUIS Zuidpromenade 9, Tel, De werkgroep bilmhuis gaat met nieuw elan aan de slag, aldus Johan de Vries, maar zou graag nog een aantal nieuwe vrijwilligers willen begroeten. Die zijn o.a. nodig voor de "bemanning" van de projector, de publiciteit, de bardienst en voor diverse hand- en spandiensten. Wie zin heeft kan zich vanaf 1 septem ber melden bij de kaartjesverkoop of de bar. open. Johan de Vries schuift de gordijnen van het nieuwe "witte doek" in Artishock

Soester Courant | 1997 | | pagina 5