rcfc BM De GlasGarage jMpfL rchitect VVV en Wereldwinkel moet ^rganiseejipnieuw achter tekentafel plaatsnemen Nieuw gezicht bij de Soester Onderlinge Koningschieten voor het gilde jaarlijks hoogtepunt IIJIJR IIJIJR IIJIJR Koningen van het Groot Gaesbeeker Gilde huwelijk toeren... loogste zonnebloem (4.45m) tu aan de Van Straelenlaan Wim van lloorn Zaterdag: gemeehschapsdag Programma gildefeesten GRATIS PAgifqTff ENSDAG 27 AUGUSTUS 1997 PAGINA 15 SOESTER COURANT ln de 20ste eeuw AUTORUITEN 10 op vertoon van deze advertentie 28 augustus 1997 tot 9 september 1997 ehuis Wmmsmrn Laatste zondag van augustus Ruim tweehonderd mensen doen mee aan fietstocht Gilde valt weer in de prijzen Van 25 augustus tot en met 1 september Autokraken I fotoservice CAMERA INRUILAKTIE 50,00 TERUG bij aankoop van de KODAK STAR AUTOFOCUS CAMERA t.w.v. 149 gm 1 fotoservice Helmus Kok* 1960 en 1968 Piet Brouwer* 1961 Piet van den Hengel 1962 Arie Hagen* 1963 Henk van Doorn* 1964 en 1969 Kees van Doorn 1965 Gijs Hilhorst* 1966 Dorus Kok 1967 Bert van den Dijssel 1970 Piet van Schalkwijk 1971 Jan Hartman* 1972 Fried van den Breemer 1973 Harry van der Zouwen 1974, 1980 1985 Wim Hartman 1975 Toon Hilhorst* 1976 Wim van Hofslot* 1977 'Vanaf standaard WA-Extra verzekering 1 "i—i' - architect van de WV/ANWB de Wereldwinkel moet opnieuw iiter de tekentafel plaatsnemen. :t laatste bouwplan voor een 'uw onderkomen van beide orga- •aties is door het college verwor- houden de leden van de sticht gen door het land. Op scholen ouderavonden, maar ook studc van pedagogische instituten z eresseerd. Naast al het folderma dat inmiddels is verschenen z stapels boeken volgeschreven ov raars, pestkoppen en zondebo Titels als De folterkamer, De g erde wreker en Ik sla ze tot mot i er niet om. Het boek Spijt vj Slee, dat handelt over een gep< e dat een eind aan haar lev< t, kwam als een van de indri ite boeken tijdens de Kinderbo eek naar voren. >ons ns Tineke Tilborg is de respons u nkondiging van informatie-avoi naar klein. "Soms gaan er 15 'sbrieven de deur uit en zitten delijk zo'n vijf a tien belangstellei de zaal." Als voorzitter van ng zal ze te allen tijde probere ei obleem onder ieders aandacht ;n. "Onlangs las ik dat een van c offertjes die de martelkamer va ndermoordenaar Dutroux hee efd haar oude school moest ve Laetitia Delhez werd na teruj geconfronteerd met een rodde gne. 'Ze is uit vrije wil meege- :e zal er wel om hebben gevraagt r gezegd. Hier valt de school oo it te verwijten," aldus Tineke. ing over pesten wordt gehoudei Vijverhof, op woensdagavond ber om acht uur. Er is gelegen t het stellen van vragen. voornaamste bezwaar is gericht op breedte van het beoogde pand. Het i de inrit naar de parkeerplaats ach- het postkantoor aan de Steenhoff- aat versmallen. Nu al zijn er soms blemen, omdat bezoekers van het stkantoor hun auto niet op de par- ;rplaats, maar op de inrit achterlaten, k zouden twee bomen moeten wijken or het nieuwe gebouw dat een etage u moeten krijgen. Is het aan het college ligt, moeten de W/ANWB en de Wereldwinkel met n nieuw plan op de proppen komen. :n plan voor een smaller, maar dan ïger gebouw, zodat de inrit naar de rkeerplaats niet in de knel komt. Voor een dieper gebouw zouden de VW/ ANWB en de Wereldwinkel achter het huidige gebouw aan de Steenhoffstraat eventueel grond van de gemeente kun nen kopen. Of de niet bepaald kapitaalkrachtige instellingen, die ook de eventuele nieuwbouw moeten bekostigen, dat kunnen opbrengen is niet bekend. In elk geval is een ruimere huisvesting dringend nodig voor de VW/ANWB en de Wereldwinkel. Al jaren kampen ze met het probleem dat ze niet goed uit de voeten kunnen in het gebouwtje. De PvdA lanceerde in juni een plan voor een kiosk voor de Wereldwinkel in de voortuin van Braamhage. Dat ge deelte komt straks in het bezit van de gemeente door een grondruil die de ge meente met Braamhage aangaat in ver band met de nieuwbouw van de servi ceflat voor bejaarden. Volgens de PvdA- gedachte zou de Wereldwinkel de grond dan tegen een symbolisch bedrag kun nen huren en zou de VW/ANWB aan t zonnebloemen-hoogterecord 997 van Soest staat sinds vorige eek niet meer op de namen van im en Niels van Breukelen, maar p die van hun naamgenoten Bou- e en Lars van Breukelen (géén fa- ilie). Hun zonnebloem meet 4.45 ;eAeter. ven leek het erop dat de heer J. Hor- ung van de Schaepmanstraat 13 de ingste zonnebloem van Soest in zijn tuin had staan. Bij nauwkeurige meting kwam hij tot 4.40 meterf en dat was al 15 centimeter hoger dan die van Kim en Niels. Hij werd echter vrijdagmiddag j.1. geklopt door Bouwe (3) en Lars (1) van Breukelen, die zich de bezitters mogen noemen van de 4.45 meter hoge zonne bloem in de moestuin van hun opa en oma aan de Van Straelenlaan. De zon nebloemen - afkomstig van een zakje zaad dat bij de Libelle was verpakt - staan daar gewoon tussen de bonen en de sla in. 'r °P» die door de plotselin- bovendien nog spiegelglad h geen sinecure. Maar het t Willem (26) zijn Sandra 'ter geringd en al officieel de noemen. er nog even om of de lad- 'an de brandweer wel be- /as voor dit uitzonderlijke; ;n het feit dat een deel van ïerkorps en een motorspuit "blijven. Maar gelukkig de bet tijdstip van het huwelijk randjes in Soe^t voor. De heer P.R. Gerritsen en mevrouw Anneke Kuijer Met ingang van 1 september heeft de Soester Onderlinge met de persoon van P.R. Gerritsen uit Overberg zijn gelederen weer versterkt. De heer Gerritsen is geen onbekende in ver- zekeringsland". Vanaf 1982 is hij al werkzaam in deze bedrijfstak, eerst als inspecteur bij een tweetal maat schappijen en de laatste jaren was hij werkzaam als commercieel adviseur bij een middelgroot intermediair. De overstap naar de Soester Onder linge vindt hij een zeer goede. Het kontakt met de klant en een stuk maatwerk leveren en meedenken zit hem in het bloed. Hier komt dan ook het "onderlinge" gevoel bij om de hoek kijken. De Soester Onderlinge is sterk in eigen brandverzekering met een uitgebreide dekking tegen scher pe prijzen. Daarnaast bemiddelt zij voor alle verzekeringen. De klant adviseren in de breedste zin van het woord kan hij dan ook vorm geven bij de Soester Onderlinge. Sa men met Anneke Kuijer zal hij de klanten in Soest en omgeving met raad en daad terzijde staan. Nieuwe klanten ontvangen vrijblijvend infor matie en advies. Een bezoek aan de Soesterbergsestraat 26 is dan ook zeer zeker de moeite waard. Ook kan men bellen voor een vrijblijvende afspraak. Het telefoonnummer is: 035 - 602 90 60. de Steenhoffstraat verlost zijn van het ruimtegebrek. Voordat de architect weer plaatsneemt achter de tekentafel, zullen vertegen woordigers van de gemeente, de WV/ ANWB en de Wereldwinkel elkaar aan de gesprekstafel ontmoeten. GRATIS MOBIELE SERVICE DOOR GEHEEL NEDERLAND (thuis Of op UW Uiierk) Beckeringhstraat 25, Soest (naast Kwik-Fit) Telefoon (035) 603 22 45 - een ster in autoruiten - 10jaar schriftelijke garantie, incl.unieke breukgarantie, gratis* ster-reparatie (met kunstglas). RECHTSTREEKSE AFHANDELING MET ALLE VERZEKERAARS, Het koningschieten op de laatste zondag van augustus is voor de gil- debroeders het jaarlijkse hoogte punt van de gildefeesten. Wie het laatste stukje van de houten vogel, de papegaai, eraf schiet mag zich een jaar lang koning van het gilde noemen en vervult binnen het gilde een belangrijke representatieve functie. Dit jaar vindt dit koning schieten plaats op zondagmiddag 31 augustus. Naar verwachting zul len zo'n 140 gildebroeders aan deze wedstrijd deelnemen. Tijdens de Kruistochten, circa 1100- 1300, onstond bij de ridders, die naar het Heilig Land trokken, mogelijk als vorm van ontspanning, het gebruik om in onderlinge, wedstrijd op een houten vogel te schieten, die daarvoor speciaal bovenop een paal was geplaatst. In de loop der jaren kreeg dit spel een meer algemeen karakter en werd het ook in de thuislanden van West-Europa beoe fend. En bij een wedstrijd behoort een prijs. De winnaar, hij die het laatste stuk van de vogel afschoot, werd tot "koning" uitgeroepen en was dit tot de volgende wedstrijd. Zoals nu dikwijls een wisselbeker van winnaar op winnaar overgaat, eerde men de koning van de wedstrijd met een zilveren vogel. In 1354 bijvoorbeeld voerde Winrich van Kniprode uit Mon- heim dit gebruik in als hoofd van de Duitse Oirie in het Oosten. Het ont staan van dit spel in het Oosten is waar schijnlijk ook de reden dat men ook wel spreekt van papegaaischieten en dat de zilveren koningsvogel meestal enige kenmerken van die vogel heeft. Toen rond 1200 de lijfeigenen en hori gen zich van de edelen losmaakten tot vrije mannen, verenigden zij zich ter be scherming van hun rechten in schutters gilden, waarvan de organisatievorm een kopie was van de vroeg-middeleeuwse ridderorden. Vanzelfsprekend nam men ook veel gebruiken over, waaronder het vogelschieten om het koningschap van het gilde. Na verloop van tijd namen de stedelijke schuttersgilden ook het ge bruik over om hun koning te eren met een zilveren vogel. De koning schonk veelal ter herinnering aan zijn koning schap een zilveren schild aan het gilde. Later werd dit gebruik gevolgd door de wat rijkere dorps- en hoerengilden. Het Groot Gaesbeeker Gilde heeft zover thans bekend nooit zilver gehad. Koningschieten in Soest Volgens het oudst bekende geschrift van het gilde, het Charter van 3 juni 1560, werd in vroeger tijden elk jaar op Twee de Pinksterdag op de houten vogel ge schoten voor een schutterskoning. In de oude boeken van het gilde wordt in de 18e eeuw nog wel enige malen over de koning geschreven, later echter niet meer. Ter viering van het 400-jarig be staan van het Charter werd met mede werking van enkele gastgilden in 1960 een kleine gildedag georganiseerd met optocht, vendelen, schieten en natuur lijk ook koningschieten. De leden van het Groot Gaesbeeker Gilde streden toen weer voor de eerste keer om het koningschap. Koning werd toen wijlen Helmus Kok van de Steen hoffstraat. Trots werd hem toen door de toenmalige burgemeester van Soest, Baron Bentinck het wapenschild van het gilde omgehangen als teken van zijn Zo was het bij het ontstaan van de gil den rond het jaar 1200, zo is het nu nog. De Gildedag met het Koningschieten op 31 augustus belooft weer omgeven te zijn door de nodige spanning rondom de vraag wie de nieuwe koning wordt. Het wordt weer een dag met verschillen de ceremoniën: de eucharistie, het aftre den van de koning, het vrijen van de vogel, de strijd om het koningschap en de huldiging van de nieuwe koning. Het gildekorps met zijn tamboers, hoornbla- waardigheid. Vanaf 1960 is het weer een zers, vendeliers en schutters zal de ver van de jaarlijkse activiteiten van het Soester gilde geworden. Helmus Kok zou nog een tweede keer koning wor den, evenals de gildebroeders, Henk van Doorn, Nol Hagen en Jan van Steen. Harrie van der Zouwen wist zelfs drie maal het laatste stuk van de vogel naar beneden te halen. De eerste jaren na 1960 was het koning schieten uitsluitend een interne aange legenheid van het gilde, dat ook weinig publiek trok. Het vond plaats in een weiland aan de Lange Brinkweg, enke le jaren naast restaurant De Korte Dui nen aan de Birkstraat, daarna enkele jaren achter de brandweerkazerne en vanaf 1973 op De Blaak aan de Ferdi- nand Huycklaan. Pas vanaf die tijd is de publieke belangstelling toegenomen tot vele duizenden die thans de strijd onder de schiethoorn volgen. Aanvankelijk waren de meeste deelne mers aan het koningschieten nog niet zo gecharmeerd van het Koningschap en was de schrik van de gelukkige schutter het eerste ogenblik groot. Gaandeweg is die angst voor het koningschap verdwe nen en wordt er door de gildebroeders fel gevochten voor deze ere-functie, waaraan enige verplichtingen vastzitten. De Koning vertegenwoordigt het gilde, en als het gildekorps uittrekt is ook het koningspaar met hofdames daarbij aan wezig. Het gilde is ergens niet volwaar dig aanwezig als de koning ontbreekt. schillende festiviteiten op deze dag weer luister bijzetten. Rond 13.45 uur zullen zij verschillende demonstraties verzor gen op het feestterrein en tonen waar om zij tijdens de Brabantse Gildedagen zoveel prijzen weten te winnen. Johan Grift 1978 Bertus Hagen 1979 Ad Hooft 1981 Gert Schimmel 1982 Ben ten Haaf 1983 Jan Grift 1984 Jan Smeeing 1986 Nol Hagen 1987 en 1991 Kees de Bruin 1988 Jan van Steen 1989 en 1994 Gerard van Roomen 1990 Ben van Schalkwijk 1992 Peter Kuyer 1993 Ben Schimmel 1995 Theo Vlug 1996 Deze koningen zijn inmiddels over leden. Aan de recreatieve fietstocht, waar mee maandagavond het startschot werd gegeven voor de gildefeesten, hebben 230 mensen meegedaan. Al leen vorig jaar en in 1995 lag het aantal deelnemers hoger, omdat het toen goed fietsweer was en de gilde feesten al waren begonnen. Een uur voor aanvang van de tocht, uitgezet en georganiseerd door Tem po Toer, barstte het noodweer los. Maar de meeste deelnemers hielden het onderweg droog. Op hun twee- wieler deden ze onder meer Lage Vuursche en Baarn aan. Onder de deelnemers bevonden zich behalve Soesters ook fietsliefhebbers uit de omgeving en toeristen die hier op campings verblijven. Na 25 kilometer keerden ze terug bij De Schaapskooi aan de Ferdinand Huycklaan, waar ze tevens van start waren gegaan. Fietsliefhebbers ko men zaterdag weer aan hun trekken. Dan zijn er routes van 40, 80,120 en 150 kilometer uitgezet in de richting van en over de Veluwe (zie ook pro gramma gildefeesten). Gisteravond werd de inmiddels tra ditionele wandeltocht van het comi té Jacob van Gaesbeek gehouden. Vanavond is het tijd voor de Gilde- loop van AV Pijnenburg. BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 035-6015073 - FAX 6017496 NIEUWBOUW VERBOUW RENOVATIE ONDERHOUD Het Groot Gaesbeeker Gilde heeft zich zondag 24 augustus met een deelname aan de Vrije Gildedag van de Kring Mqasland in Esch bij 's-Hertogenbosch voorbereid op de komende gildefeesten. Ook nu weer viel het gilde op tijdens de Gildedag én met name de optocht, waaraan bijna 60 gilden deelnamen. Het Soester gilde werd met een vierde plaats in het klassement winnaar van een van de eerste prijzen. Ook bij de groepswed strijden muziektrom en vendelen werd een eerste plaats behaald. Langs de route stonden duizenden toe schouwers. Op zaterdag 30 augustus valt er heel wat te beleven op het gildeterrein De Blaak. Om 8.00 uur start het programma met de Toertochten over 150,120,80 en 40 kilometer. De route loopt richting Veluwe en de organisatie is in vakkundige han den van Tempo Toer. Rond 9.30 uur start het Volkspaarden- feest met diverse rubrieken rondom be hendigheid, ringsteken, zowel voor paarden en pony' onder het zadel als voor aanspanningen. In het programma is om 15.00 uur een shownummer op genomen, waarin de heer Lamme uit Loosdrecht laat zien hoe je met een achtspan omgaat en daarnaast een wed strijd tussen twee vierspannen, van de heer Kleijn uit Hilversum en de heer van Dorresteijn uit Soest. Het is een uniek paardenfeest voor jong en oud en gratis toegankelijk. Deelname is niet meer mogelijk, want al zo'n 140 combi naties zijn inmiddels ingeschreven en in het progra'mma verwerkt. Vanaf 11.00 uur is voor de jeugd weer de kinderker- mis en zijn de grimeuses aanwezig. Om 11.30 uur wordt de dag officieel geo pend door burgemeester Hans de Widt. De Volksspelen zullen ongetwijfeld voor een waar schouwspel zorgen. Niet min der dan 60 koppels doen aan de wed strijd met 10 attractieve onderdelen mee. Jammergenoeg moesten vele teams, die hadden ingeschreven, worden teleurgesteld. Al snel nadat de inschrij ving was geopend, was het maximaal aantal teams bereikt. Vanaf 13.30 uur starten de diverse schietwedstrijden, waaronder het Oud- Koningen Kampen. De dag wordt afge-, sloten met een feest-/dansavond met Greenlight Express en optredens van Henk Wijngaard en het One Two Trio waarvoor inmiddels al geen kaarten meer beschikbaar zijn. Woensdag 27 augustus 19.00 uur Gildeloop AV Pijnenburg met start en finish bij de Schaapskooi aan de Ferdinand Huycklaan. Inschrijfgeld: 5,00 gulden (volwasse nen), 2,50 gulden (jeugd). Donderdag 28 augustus 20.15 uur Muzikale avond met Con- ny Vink en het Soester Mannenkoor Apollo in de Gildetent. Entree: 12,50 gulden. Voorverkoop: VW Soest, Steen hoffstraat 9a; Tabakorie De Beer, Tamboerijn 7; Rijwielspecialist Jac. de Bruin, Gallenkamp Pelsweg 1; Tabaksspeciaalzaak Bon, Laanstraat 46. Vrijdag 29 augustus 18.30 uur Ophalen Koningspaar Theo en Lia Vlug. 9.30 uur Gildeavond in de Gilde- nt. Zaterdag 30 augustus 08.00 uur Toertocht Tempo Toer met start en finish bij de feesttent. Inschrijfgeld: 5,00 gulden (40 en 80 kilometer), 6,00 gulden (120 en 150 kilometer). 09.30 uur Volkspaardenfeest Warm bloed .Paardenfokvereniging Eem- land op het Gildeterrein. Toegang: gratis. 11.00 uur Kinderkennis (tot 17.00 uur) op het Gildeterrein. Passepar- toutkaart: 2,50 gulden; Schminken: 3,50 gulden. 12.00 uur Volksspelen op het Gilde terrein. Toegang: gratis. 12.00 uur Beklimmen toren Oude Kerk (tot 16.00 uur). Entree: 3,50 gulden (volwassenen), 2,50 gulden (kinderen onder begelei- ding. 13.30 uur Schietwedstrijden op het Gildeterrein. Toegang: gratis. 14.00 uur Oud-koningenkampen op het Gildeterrein. Toegang: gratis. 20.30 uur Feest/dansavond met Greenlight express, Henk Wijngaard en One Two trio. Kaarten: Uitverkocht. Zondag 31 augustus 09.30 uur Eucharistieviering met Gilde-eer in Petrus en Pauluskerk. 12.00 uur Zondagmiddagconcert met Eemlander Blaaskapel in Gilde- tent. Toegang: gratis. 12.00 uur Kinderkennis (tot 17.00 uur) op het Gildeterrein. Passepar- toutkaart: 2,50 gulden; Schminken: 3,50 gulden. 13.00 uur Koningsschieten op het Gildeterrein. Toegang: gratis. 13.30 uur Schietwedstrijden op het Gildeterrein. Toegang: gratis. 13.45 uur Muzikale en vendelshow door leden Gildekorps op het Gilde terrein. Toegang: gratis. 20.30 uur Koningsbal met huldiging nieuwe koning en muzikale mede werking van Nameless in de Gilde- tent. Voorverkoop: VW Soest, Steen hoffstraat 9a; Tabakorie De Beer, Tamboerijn 7; Rijwielspecialist Jac. de Bruin, Gallenkamp Pelsweg 1; Tabaksspeciaalzaak Bon, Laanstraat 46 en zondag vanaf 13.00 aan de kassa. Maandag 1 september 14.00 uur Ouderencontactmiddag met Wieteke van Dort alias Tante Lien in de Gildetent. Entree: 3,50 gulden. Voorverkoop: tel. 6010845, 6019587, 6032577, 6015350, 6018126,0346-352041,0346-353338. 20.00 uur TROS drive-inshow in de Gildetent (tot 24.00 uur). Entree: 5,00 gulden. Kaartverkoop: vanaf 19.30 uur aan de kassa van de tent. Aan de Meidoornweg werd vorige week de auto van een 53-jarige Soester open gebroken. De autotelefoon bleek mee genomen te zijn. Dat was ook het geval bij een autokraak aan de Birkstraat, waarvan een 36-jarige Amersfoorter aangifte deed. Wil maken cr méér fotowerk van... /illem Van Oosten 1 fotoservice Wil Maken ar méér fotowerk van /illem Van Oosten voor uw oude camera (ongeacht de staat) Soesterbergsestraat 57, tel. (035) 601 31 09 Van Weedestraat 147, tel. (035) 602 59 42 Wq maken or méér fotowerk van /illem Van Oosten Alweer een Kodak moment Vergroting (20x30 cm) Verkrijgbaar bij ontwikkelen en afdrukken van een film en legen nleverïng van de advertentie én korting op een mooie lijst De looptijd van de akjie is van 19 oug. l/m 30 sept. 1997. De aanbieding kan niet gecombineerd worden met andere aonbiedingen/bonnen. Kodak Express, de mooiste foto's in 1 uur Soesterbergsestraat 57, tel. (035) 601 31 09 Van Weedestraat 147, tel. (035) 602 59 42

Soester Courant | 1997 | | pagina 15