En dit zijn de knallers van deze week: Kerken Soest bereid tot kerkasiel voor uitgeprocedeerde Iraniërs Soesterveen wil huur weigeren 395 99 269 498 898 OPEN DAG Ds. Huisman: 'Kerkasiel kan evangelische plicht zijn' Soest neemt Biltseweg over van Baarn 76e JAARGANG NO. 1 [WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1997) Steuncomité organiseert hulp van bevolking 3 Actueel 5 Actueel 15Varia 13Sport 7 Actueel Nep-duizendje weg bij inbraak Soest heeft weinig last van noodweer Voorzitter Raad van Kerken Soest Jongen(17)door 'gabbers' gestompt A. van der Lee Mr. M.M'. Strengers VAN DER GOEN ADVOCATEN Hoedenplank weg HET VLEESCENTRUM Bewoners zijn lastige jongeren en passieve Achtgoed zat kwaliteits kleurenfol nu Van Kreukelen 5 Vast-goed Front du Roy Ijsbergsla Gestoomde makreel Fish en crock Malse biefstuk OQQ Schouderkarbonade VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Acht vernielers van telefooncellen aangehouden VOLKSUNIVERSITEIT SOEST/SOESTERBERG Zaterdag 30 augustus van 11.00 - 14.00 uur. Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar 1 5 Builen Soest 30 Losse nummers 85 ct Gecontr. opl. 1 1.700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Vluchtelingenwerk Soest heeft van de plaatselijke kerken in het alge meen positieve reacties gekregen op de oproep om - mocht het eventueel nodig zijn - ook in Soest opvang en bescherming te bieden aan uitge procedeerde asielzoekers uit Iran, die met uitzetting worden bedreigd. Er is een steuncomité gevormd, dat zich voorlopig gaat bezighouden met het werven van fondsen. Hoewel er nog geen aanleiding is om de kerken te vragen oip de gebouwen be schikbaar te stellen voor "kerkasiel", zoals dat her en der in het land al wel gebeurt, hebben diverse kerkelijke ver tegenwoordigers op persoonlijke titel hun steun toegezegd aan de actie van Vluchtelingenwerk Soest. Die actie sluit aan bij de landelijke pogingen van Vluchtelingenwerk om de Iraniërs, die met uitzetting worden bedreigd, te hulp te komen. Die landelijke actie richt zich vooralsnog op een hoorzitting in de Tweede Kamer, waaruit duidelijk zou moeten worden of Iran vandaag-de-dag inderdaad - zoals het kabinet denkt - als "veilig" land kan worden beschouwd, zoals het recente ambtsbericht van Buitenlandse Zaken wil doen geloven. Veel Iraanse asielzoe kers zouden daardoor niet meer in aan merking komen voor een verblijfsver gunning en moeten Nederland weer ver laten. De Iraanse regering legt ze, vol gens mededelingen van de ambassade, daarbij geen strobreed in de weg. Vluchtelingenwerk is, net als bijvoor beeld Amnesty International, van me ning dat Iran op dit moment nog niet als een veilig land kan worden beschouwd. Het ambtsbericht bevat volgens beide organisaties veel onduidelijkheden en tegenstrijdigheden. De organisatie hoopt dat een nieuwe hoorzitting in de Tweede Kamer alsnog zal leiden tot een verandering in het beleid. Die hoorzit ting, vermoedt men, zal er wel komen. Of ze ook tot de gewenste verandering zal leiden moet echter worden afge wacht. Tot het zo ver is blijft de dreiging van uitzetting gelden voor de meeste Ira niërs. Ook in Soest lopen de twee Iraan se gezinnen en de vijf alleenstaande vluchtelingen uit dat land nog elk mo ment het risico dat ze door de vreemde lingenpolitie worden opgepakt en op het vliegtuig naar Iran worden gezet. Onder de Iraniërs in Nederland is de angst groot om te moeten terugkeren naar Iran. Er zijn «1 diverse zelfmoorden of pogingen daartoe gemeld. Geen toezeggingen Op 13 augustus belegde Vluchtelingen- Werk Soest een bijeenkomst met 15 ver tegenwoordigers van nagenoeg alle ker ken en levensbeschouwelijke organisa ties in Soest, zoals het Humanistisch Verbond. Aan alle uitnodigingen werd gehoor gegeven en de meeste vertegen woordigers reageerden positief op het verzoek van Vluchtelingenwerk, al kon den ze op dat moment geen toezeggin gen doen namens hun organisaties. Die zullen in de komende weken worden ge vraagd zich over de actie uit te spreken. De vraag die Vluchtelingenwerk de ver tegenwoordigers van de kerken heeft voorgelegd was tot nu toe niet recht streeks gericht op de onmiddellijke be schikbaarstelling van de kerkgebouwen, wanneer "de nood aan de man" komt. "Maar dat kan ook niet helemaal wor den uitgesloten," zegt Vluchtelingen- Werk-coördinator Ammy Langenbach. "Als het echt niet anders kan voelen wij ons genoodzaakt het onderduiken van Iraniërs te ondersteunen, in elk geval tot duidelijk is dat ze écht veilig naar Iran kunnen terugkeren. Bij onderduiken is het perspectief voor deze mensen op wat langere termijn overigens ook bui tengewoon ongunstig." Uit het midden van de deelnemers aan het beraad van 13 augustus is inmiddels een steuncomité gevormd, waarin ook medewerkers van Vluchtelingenwerk zitting hebben genomen. Het comité bestaat uit Elly van Ziel, Henk de Jong en Bart Aaten (allen namens Vluchte lingenwerk), B.M. Boneschansker (Hu manistisch Verbond Soest/Baarn), mevr. V.M. Stolwijk (Raad van Kerken Soest) en pastor Sabine Nijland (r.k. parochie Soest), allen op persoonlijke titel. Bescherming Het steuncomité gaat proberen hulp - vooralsnog financieel - te organiseren onder de bevolking van Soest en binnen de kerken. Zonodig wordt de hier ver blijvende Iraniërs (in elk geval tot de hoorzitting, waarvoor nog geen datum bekend is) bescherming geboden tegen uitzetting op tijdelijke adressen. Wie t.z.t. aan deze opvang wil meedoen of het werk van het comité financieel wil steunen kan contact opnemen met Vluchtelingenwerk Soest (vragen naar Ammy Langenbach of Elly van Ziel), tel. 6026053, of een bijdrage overmaken op Rabobank nr. 35.99.64.699, onder vermelding van Steuncomité Iran. Zichtbare aanwezigheid van Soest in Kozle doet het goed. Jan Zwaanenburg in memoriam. Oude spoorbrug in amper een dag vervangen. Sportclustering in beslissende fase. Drie Masters-titeis Saskia Huizinga. Jeugd is meer dan Nederlandse titel Gemeentebelangen heeft geen trek in groene lijstverbinding. welkom bij EHBO. Lekbak-schrijfmarathon: 600 brieven. - m y Plan VVV en Wereld winkel afgewezen. Soester amazone. Nadine de Goede derde op NK. Bij een inbraak in een tapijtzaak aan de Lange Brinkweg heeft de dader vorige week een fotolijstje meegeno men. Daarin zat een - kennelijk re delijk geslaagde - kopie van een bil jet van 1000 gulden, met de beelte nis van een van de collega's. De in breker zal er intussen wel achter ge komen dat hij met déze 1000 piek weinig kan beginnen... Het onweer dat in diverse plaatsen in de omgeving zondag en maandag j.1. voor veel overlast zorgde, heeft in Soest geen schade van betekenis aangericht. De enige melding die de politie maandag binnenkreeg was er een uit Soesterberg, waar een toilet was overgelopen. "Kerkasiel" zou ook in Soest de ui terste mogelijkheid kunnen zijn om de uitzetting van uitgeprocedeerde Iraniërs te voorkomen. De kerken zouden daartoe bereid moeten zijn. Dat is de overtuiging van ds. Jaap Huisman, voorzitter van de Raad 1 van Kerken Soest, blijkens een arti kel dat hij afgelopen week publi- ceerde in het gezamenlijke her vormde/gereformeerde kerkblad Soesterkerk. Huisman wijst er o.a. op dat kerkasiel slechts plaats dient te vinden als er spra ke is van een fundamentele bedreiging of een fundamenteel onrecht en dat het een tijdelijk karakter moet dragen. "Kerkasiel is een middel dat zeer selec tief gebruikt moet worden en alleen dan als er een reële verwachting bestaat dat een verblijfstitel alsnog te verwachten valt. De noodzaak om te helpen dient niet beïnvloed te worden door al of niet bestaande burgerlijke of godsdienstige naar uitvlucht riekende belemmerin gen," aldus ds. Huisman. Op de vraag of kerkasiel burgerlijke ongehoorzaamheid is blijft hij het ant woord schuldig. "Ik weet het niet. Ik weet wel dat elk mens, maar ook elke al of niet kerkelijke organisatie, een eigen geweten heeft. Als een mens kan falen, dan ook een overheid. Ook al is de overheid een van Godswege ingesteld lichaam, dat neemt niet weg dat er voor een christen geen absolute gehoorzaam heid overal en altijd aan de overheid geboden is." Specifieke waarden Huisman wijst er verder o.a. op dat er ook volgens de bijbel situaties kunnen zijn waarin men God meer gehoorzaam moet zijn dan de mens. "De kerk heeft de evangelische plicht op te komen voor hen die geen helper hebben. Indien kerkasiel gewenst en verstandig is, ja het enige redmiddel, dan heeft de kerk, die niet de bedoeling heeft zich tegenover de overheid te plaatsen maar wel 'naast de wet' te handelèn, de plicht een be roep te doen op de specifieke waarden die haar in bruikleen zijn gegeven." De predikant eindigt het artikel met de opmerking dat het nog niet zo lang ge leden is "dat joodse asielzoekers uit Duitsland geen toegang in ons land ver leend werd. In rijk Nederland besteden we terecht miljoenen aan de gezond heidszorg om het leven van één mens te sparen. Die mogelijkheid hebben we nu ook. Soest, let op uw zaak! We hopen dat Den Haag tijdens de hoorzitting tot andere gedachten komt, maar zo niet, dan twijfel ik niet of de kerken in Soest zullen moreel, financieel en ook daad werkelijk een helper in de nood zijn." De gezamenlijke colleges van burgemeester en wethouders van Baarn en Soest hebben overeen stemming bereikt over wijziging van hun onderlinge grens langs de Biltseweg. Als de raden van de twee gemeenten het voorstel overnemen, zal zo'n 30 hectare van het grondgebied van Baarn overgaan in handen van Soest. Het betreft het weggedeelte van de Biltseweg tussen de Embranchemen- tsweg en Amsterdamsestraatweg/ Vredehofstraat, inclusief wegbermen, de kruising Trier en enkele ten zui den daarvan gelegen gronden. In het gebied zijn 6 woningen en het zuide lijk deel van het tankstation bij Pij nenburg gelegen. Al lange tijd bestaat behoefte aan de grenscorrectie. Onderkend wordt dat de verkeersfunctie van de Biltseweg voor Soest van groter belang is dan voor Baarn. Zo is het dorp Soest op drie plaatsen rechtstreeks ontsloten op de Biltseweg. De wegaansluitin- gen zelf liggen tot dusver echter bin nen de grenzen van het grondgebied van Baarn, hetgeen de gemeente Baarn verantwoordelijk maakt voor onder meer het wegonderhoud en de straatnaamgeving. De betrokken bewoners worden nog deze maand nader geïnformeerd. Het voorstel is geagendeerd voor de raadsvergadering van Soest op 18 september en de raadsvergadering van Baarn op 24 september. Vooraf gaand aan de raadsvergaderingen is het voorstel aan de orde in de verga deringen van de raadscommissies in Soest op 1 september en in Baarn op 9 september. Herindelingsplan Het is de bedoeling de raadsbeslui ten over de grenscorrectie in te bren gen als reactie van de gemeenten Baarn en Soest op het Herindelings plan provincie Utrecht. De grenswij ziging lift dan mee in de verdere pro cedure van het provinciale herinde lingsplan. Het Herindelingsplan provincie Utrecht voorziet in samenvoeging en herindeling van diverse gemeenten in de provincie Utrecht en heeft overi gens geen gevolgen voor Baarn en Soest. Het herindelingsplan ligt thans ter inzage in alle Utrechtse gemeen tehuizen en de inspraaktermijn sluit op 30 september. Namens zijn 17-jarige zoon deed een Soester vorige week bij de politie aan gifte van mishandeling. De jongen was in de nacht van vrijdag op zaterdag even na middernacht van de hockeyclub aan de Koningsweg op weg naar huis, toen hij ter hoogte van de Vrijheidsweg van zijn fiets werd getrokken door drie "gab bers", zoals de politie ze omschrijft. Hij werd in het gezicht gestompt en zijn fiets kreeg .een paar forse trappen, zodat hij er niet meer op kon rijden. De jongen rende tenslotte maar hard weg. Van de daders ontbreekt verder elk spoor. Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 12 TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT voor een degelijke taaltraining ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - ZWEEDS - NEDERLANDS Telefoon 033 - 4729097 Voor de arrondissementsrechtbank te Utrecht is beëdigd als advocaat en procureur: Mr. B. van der Goen Mr. G.A.E.M. van Zinnicq Bergmann Mr. M.M. Strengers Prof. Mr. P.A. Stein adviseur Birkstraat 108, Postbus 318 Soest Tel.: 035 - 601 50 80, Fax: 035 - 602 43 45 Uit de auto van een 38-jarige man uit Baarn is maandag de complete hoeden plank weggenomen. De wagen stond op de parkeerplaats bij de Foekenlaan. AUTORUITEN 10 'Vanaf standaard WA-EKtra verzekering Zie pag. 15 Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Sucadelappen per kilo Verse worst per kiloO» Kalkoenfilet 50 per kilo1 I Zie onze adv, op pag. 2 Altgd kwaliteit en betaalbaar Het bestuur van de Huurdersbelan genvereniging Soesterveen heeft de bewoners van de 'hoge nummers' van de Weegbreestraat geadviseerd per 1 oktober a.s. geen huur meer te betalen tot de de Stichting Acht goed Wonen en Bouwen en de ge meente de woonomgeving gaan ver beteren. Het kwaad wordt volgens de huurders belangenvereniging voornamelijk ver oorzaakt door rondhangende jongeren. Vooral op en rond het basketbalveldje is de overlast aanzienlijk. Van een soort gelijk veldje bij de Kamperfoeliestraat werden kortgeleden de baskets verwij derd, na klachten over geluidsoverlast van jongeren. Een onbekend aantal van hen heeft zich nu kennelijk gevoegd bij de groep die al samenschoolde op het veldje nabij de Eigendomweg. Volgens voorzitter P.J. COMBI VAN ESSEN FANTASTISCH IN FOTO SN VIDEO Zuidpromenade 15, Soest .Tel.: 601 2874 (zie pag. 2 in dit blad) zie pagina i een kruidige rode tafelwijn per krop SI?:' y:®?:?? per stuk 4 voor "y" y. y 500 gram O /O T! !r"~~ Dergent van de huurdersbelangenvere niging komen de meeste jongeren van elders. "Ik heb gesproken met jongeren uit Baarn, Soesterberg en Overhees. Het zijn geen jongeren die in deze buurt wonen." Herrie Voor Dergent is de maat nu vol. "Er zijn mensen die 's avonds het balkon niet op kunnen vanwege de herrie. Achtgoed zegt: bel de politie maar. De politie treedt niet op en zegt: de jongens doen toch niets," aldus Dergent die zelf elk weekeinde naar zijn caravan op de cam ping vlucht en voor half één, één uur niet in slaap kan vallen vanwege de ru moerige jeugd. "En dat geldt ook voor mensen die de volgende dag moeten werken." Volgens Dergent is het hoogste tijd dat het gemeentebestuur van Soest voorzie ningen realiseert voor de jongeren die op straat rondhangen. "Ze praten er wel steeds over, maar schuiven een beslis sing elke keer voor zich uit." Op het gedeelte van de Weegbreestraat tussen de Smitsweg en de Eigendomweg heeft de huurdersbelangenvereniging ongeveer 130 leden. "Het woongenot laat sterk te wensen over. We hebben ontzettend veel actie ondernomen naar de woningbouwverening, maar die zwijgt in alle talen. We krijgen niets voor elkaar. In april hadden we hier een wijk- schouw van de gemeente. Er werd ons van alles toegezegd, maar het enige wat ze hebben gedaan, is het groen onder houden." Verpaupert "De buurt verpaupert. De jongeren la ten zo'n troep achter. Sommige mensen durven soms de straat niet op, omdat ze worden uitgejouwd," stelt Dergent. Anderhalf jaar geleden werd onder 93 adressen een enquête gehouden. Meer dan vijftig huishoudens reageerden en stelden dat het basketbalveldje de kwa de bron is en zou moeten worden ver wijderd. De situatie is onveranderd ge bleven. Daarom is de maat nu vol voor het be stuur van de huurdersbelangenvereni ging, dat de huurverhoging per 1 juli j.1. Voorzitter P.J. Dergent van de huur dersbelangenvereniging Soesterveen bij het gewraakte basketbalveldje. "De buurt verpaupert, de maat is nu vol. al weigerde. In een brief stelt de vere niging de leden nu voor vanaf 1 okto ber geen huur meer te betalen, totdat Achtgoed en de gemeente het leefkli maat verbeteren. Dergent: "Als je als individuele bewo ner huur weigert, heb je binnen de kort ste keren de deurwaarder over de vloer en moet je eruit.' Als we het met z'n allen doen, is de kans groter dat Acht goed en de gemeente luisteren en actie ondernemen. Het is van ons een dreige ment om aan te geven dat het water tot aan de lippen staat." De politie heeft tijdens het onderzoek naar de daders van de veelvuldige ver nielingen van de telefooncel bij het. Baarnsch Lyceum, waarbij onlangs al twee verdachten werden aangehouden, nog zes arrestaties verricht. In totaal blijken er acht jqngens - in wisselende samenstelling - aan de vernielingen van de ruiten te hebben meegedaan. De knapen, allen 18 en 19 jaar oud, kwa men op twee na allemaal uit Soest, de anderen uit Bunschoten en Weesp. Ze bekenden in totaal 18 maal de ruit van de telefooncel bij de school te heb ben stukgegooid, evenals een telefoon cel bij het station Soest-Zuid. Verder vernielden ze in Soest nog abri-ruiten aan de Birkstraat en het Nassauplant- soen. En tenslotte gaven ze ook nog toe dat ze een condoom-automaat bij een benzinestation aan de Birkstraat hadden weggehaald. De totale aangerichte schade beloopt ongeveer 12.000 gulden. Tegen alle acht verdachten is proces-verbaal opge maakt. Ze zullen zich te gelegener tijd voor de rechter moeten verantwoorden. Van harte welkom op deze informatiedag. Naast het bestuur zullen zoveel mogelijk docenten aanwezig zijn om informatie te geven over alle cursussen. De mogelijkheid bestaat tevens om u in te schrijven. Extra openingstijden van ons kantoor: de zaterdagen 6 en 13 september van 10.00 - 13.00 uur en donderdag 11 september van 19.00 - 21.00 uur. Gebouw Orlando. Di Lassostraat 65 te Soest, tel. 035 - 602 21 95.

Soester Courant | 1997 | | pagina 1