De gezichten achter de krant as 1 1 j m* De allrounder vroeg mogelijk vie anders. iieeft u de ationwagon! fNEFKENS SOEST 'De smoel' jjjB ieding: PSDC347 aar f299,' in Maatwerk -^QSiATERDAG 30 AUGUSTUS 1997 PAGINA 17 Naam: Ed Soesbergen Leeftijd: 36 Functie: DTP-er In dienst sinds: 1996 In de persoon van Ed Soesbergen haalde de Soester Courant begin vorig jaar iemand in huis die van alle markten thuis is. De Soesterberger kent alle facet ten van de computer en is daar mee een gespecialiseerde allroun der. Voordat hij bij de drukkerij en de uitgeverij arriveerde, gaf hij cursussen aan mensen die moes ten leren werken met specifieke grafische apparatuur. Als DTP-er (Desk Top Publis- hing) beweegt Ed zich momen teel op het creatieve vlak voort en heeft hij zich bij de overige medewerkers in korte tijd ontpopt een gewaardeerde collega. Net na zijn grafische opleiding kreeg hij bij een vroegere baas nog te maken met potlood, schaar en lijm, maar al snel begaf ook Ed zich op de elektronische snelweg. Zijn kennis is dusdanig omvang rijk, dat hij nooit meer verdwaalt. Ed kan zichzelf daarom omschrij ven als 'veelzijdig', zonder dat hij zich daarbij onbescheiden opstelt. Voor de Soester Courant maakt Ed advertenties, voor Drukkerij Smit bv krijgt hij alle soorten han delsdrukwerk onder handen. Veel voldoening put hij uit de vormgeving van onder meer Pro- car Nieuwsbrief en Informail, het tweemaandelijks personeelsblad van Medisch Centrum Molendael. Daarin kan hij zijn ei kwijt. "Ik zou best meer periodieken willen maken, want dan kun je creatief bezig zijn. Dat is het leuk ste van alles." edrijfsleven als vonne Ijoe Kon Chong |d: 50 zetster ist sinds: 1977 onne Tjoe Kon Chong in ":el een los nummer van :er Courant ziet liggen, is rel trots. En terecht, want :er heeft een belangrijk el in de totstandkoming van 1 Ipkale nieuwsblad. Elk ver- itfkomt niet eerder in de krant nadat het een stop heeft ge- ikt op 'station Yvonne'. Ze zet alleen aangeleverde kopij, irjyerwerkt alle artikelen voor Soester Courant, Op 't Hoogt, Seniorenpagina en eventuele agen, zoals deze jubileum-uit- e. Met behulp van codes be lt ze het type letter, het corps de letters en rangschikt ze het peau, de kop, het intro en de st van de artikelen in kolom- a. Dat gebeurt tegenwoordig maal met behulp van het toet- bord en het beeldscherm, intig jaar geleden ging dat er anders aan toe, toen de uitge- ij en de drukkerij op de hoek de Van Weedestraat en de (ectburglaan waren gevestigd. ;n zat Yvonne achter een gro- logge zetmachine, waarop ze jBBFde regel kon zien, iraan ze bezig was. Er was bijkans een ha mer voor nodig om de toetsen aan te slaan. "Het was een onding," zegt Yvonne nu ze de vergelijking kan trekken met de moderne ap paratuur, waarmee ze vandaag de dag op de zetterij in Amersfoort werkt. Met Page-Maker 6.0 onder Windows heeft de Soesterse de mogelijkheid om alle codes direct te vertalen op het scherm. "Nu zie je meteen wat je zet en doet en het gaat allemaal veel sneller." Yvonne verzamelt zoveel moge lijk artikelen van 1, 2, 3 of 4 ko lommen op A3-formaat. Nadat de correcties zijn doorgevoerd, kan ze de platte tekst met een simpele druk op een knop uit draaien. De vellen met artikelen gaan vervolgens naar de opmaak- afdeling, waar ze - nog volgens de oude methode - worden gesne den, gelijmd en op de stand-vel len worden geplakt, waarop de pagina's van de krant worden op gemaakt. Achter de schermen heeft Yvonne geen direct contact met de abonnees en overige lezers van de Soester Courant. Toch heeft ze een dringend verzoek aan degenen die soms of met grote re gelmaat kopij aanleveren: "Zo vroeg mogelijk in- leve- ren, het liefst al op woensdag. Dan kunnen we er meer aandacht aan schenken dan wanneer we al les na het weekeinde moeten ver werken." raat 30 - Soest 1 035 - 601 23 64 - "J Naam: Mirjam Hammelburg Leeftijd: 26 Functie: DTP-er In dienst sinds: 1994 Advertenties op beeldscherm op maken en fotors inlezen. Dat zijn de belangrijkste werkzaamheden die Mirjam Hammelburg verricht voor de Soester Courant. Daarbij.moet de DTP-er (Desk Top Publishing) zich uiteraard houden aan het opgegeven for maat, waarvoor de adverteer der bereid is te betalen. Maar verder komt er een hoge I mate van eigen inzicht om de hoek kijken bij haar werk voor de krant. Een enkele keer is de lay-out reeds aan geleverd, maar vaker komt het voor dat Mirjam haar vingers zodanig over het toetsenbord laat gaan, dat ze grotendeels op eigen initiatief de 'smoel' van de advertentie bepaalt. Het voornaamste uitgangs punt van Miijam is dat het resultaat aantrek kingskracht uitoefent op het oog van de lezer van de Soester Courant. Op het beeldscherm kan ze pre cies zien wat ze op dat moment creëert. Ze zoekt eventueel af beeldingen die zowel inhoudelijk als uiterlijk bij de advertentie pas sen en zorgt ervoor dat de tekst en eventuele logo's en foto's als één geheel via de prints bij de op- maak-afdeling terecht komen. De medewerkster uit De Bilt schat in dat ze per week ongeveer één dag aan de krant meewerkt. De overige arbeid van Mirjam, die voor haar entree bij Smit on der meer als foto-zetter werkte, richt zich op de drukkerij. Daar bij krijgt ze hoofdzakelijk te maken met kettingformulieren, enveloppen, naamkaartjes en han delsdrukwerk. /Vlenmgen van lezers... "Een goed dorp verdient een goede dorpskrant. B.C.A. Nicolas huisarts

Soester Courant | 1997 | | pagina 17