De gezichten achter de krant Zorgvuldigheid Gezichtsbepalend Puzzelen PAGINA ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1997 PAGINA 19 aam: Joop Wildenburg eeftijd: 50 nnctie: chef zetterij/opmaak [m dienst sinds: 1964 Joop Wildenburg heeft het groot ste aantal dienstjaren (33) bij Smit achter zijn naam staan. Hij maak te nog mee dat de krant in eigen huis werd gedrukt (later gebeur de dat bij de Gooi- en Eemlander, tegenwoordig bij de BDU) en weet uit ervaring dat het werken bij de krant destijds loodzwaar was. Toen de krant nog in lood werd gezet, woog één gezette pa gina tachtig tot negentig kilo. Joop begon als zeventienjarige op dé drukkerij, maar werd na enke le jaren naar de uitgeverij ge loodst, waar wijlen Loek Drijver hem de fijne kneepjes van het vak bijbracht. De Soester werkte aan vankelijk als handzetter achter de letterbakken die je tegenwoordig nog alleen bij verzamelaars of, zij hetfsteeds sporadischer, op rom melmarkten ziet. "We hadden toen zo'n zevenduizend abonnees. Je wist de letters blindelings te vinden, maar als je één fout maakte, maakte je zevenduizend fouten, werd ons steeds verteld. Als dat maar goed tot je door drong, controleerde je alles nog eens extra en dat is er blijven in zitten," zegt Joop die bij zijn col lega's bekend staat om zijn zorg vuldigheid. De overgang van lood- naar foto grafisch zetten staat nog in zijn ge heugen geprint. "Van de ene op de andere dag stond de appara tuur er gewoon en moest je ermee werken. Je moest de advertentie van te voren in je hoofd hebben zitten, want je kon niets terugle zen. Je draaide de advertentie ver volgens uit en hoopte dan maar dat 'ie goed was en je geen correc ties hoefde aan te brengen." Evenals de techniek ontwikkelde Joop zich snel en daarom was het niet verwonderlijk dat hij chef van de zetterij en de opmaakafdeling werd. "Tegenwoordig wordt er van te voren gesproken over nieu we systemen en volgen de mede werkers cursussen. Als chef zorg ik dat we de nieuwste software programma's in huis hebben en dat iedereen ermee kan werken." Joop verveelt zich geen moment in het bedrijfsgebouw in Amers foort. "Bij de krant maak je elke week iets nieuws. Bovendien zit ik niet in een hokje. Ik kan aan de lay-out van de krant werken, een advertentie gaan zetten of de doka induiken, afwisseling zat." Als 'jongste bediende' werkte hij de eerste vier maanden van 's ochtends zes tot 's avonds elf uur. "En soms kwam oma Smit naar me toe om te vragen of ik haar wilde helpen met de prijspuzzel in de Margriet. 'Opa vindt het goed', zei ze dan, en dan zat je zo een uurtje over te werken om de puz zel op te lossen." Zo extreem is het nu niet meer, maar overwerk is nog steeds inhe rent aan het werken bij een krant. Los daarvan zou Joop graag zien dat advertenties meer verspreid over de week zouden worden aangeleverd. "Veel advertenties zijn arbeidsintensief en als ze al lemaal op het laatste moment bin nenkomen, kan het wel eens hec tisch worden. De grote hoop komt op maandagmiddag, waar door de tijd beperkt is. Hoe eer der adverteerders hun materiaal inleveren, des te meer tijd we er aan kunnen besteden." Vroeger ging het er nog wel eens anders aan toe. "Dan liepen de adverteerders naar binnen, zoch ten ze in de kast zelf hun adver tentie uit, pakten ze koffie en draaiden ze een shaggie van je," aldus Joop die toen een baaltje tabak per dag inhaleerdê en uit blies, maar de nicotine en teer een jaar of tien geleden van de ene op de andere dag afzwoer. Naam: Peter Kamphorst Leeftijd: 49 EVinctie: scan-operator en opmaker In dienst sinds: 1974 Eigenlijk laat Peter Kamphorst al leen- op woensdag zijn gezicht zien. Meestal brengt hij dan de kranten bij de bezorgers, de be jaardencentra en de losse ver koopadressen. De rest van de week is hij gezichtsbepalend voor de krant. Inj4mersfoort heeft hij als opma ker een dikke vinger in de pap bij het vormgeven van de tekstpagi na's. Het is een klus die zonder crea tiviteit niet geklaard kan worden. Als anderen tijdens de opmaak met een probleempje zitten of 'vastlopen' heeft Peter in een handomdraai de oplossing op ta fel. Over twee jaar hoopt hij zijn 25- jarig jubileum bij de krant te vie ren. In zijn eerste jaar werkte hij als machine-zetter op de oude In- tertypes. "Je drukte op een toets en dan viel de letter uit het maga zijn op de juiste plaats in de regel. Het waren koperen matrijsjes, waarin het lood werd gegoten. Van de loden pagina's werd een kartonnen mal ge maakt en die ging naar de drukkerij. Dat was allemaal voordat we overgin gen op offset en nu gaat alles di- gitiaal, behalve de opmaak van de krant." Gezien de investering die nodig is voor digitale opmaak verwacht de opmaker niet dat de Soester Cou rant ooit op beeldscherm zal wor den geprepareerd voor de druk kerij. Deze jubileumkrant vormt daar overigens een uitzondering op. "De digitale werkwijze is lichter, zeer waarschijnlijk ook schoner, maar sneller? Dat is voor mij de vraag. Er kan nu veel meer, dus dat moet je ook zelf doen. Vroe ger ging je voor een foto-in-lood naar de cliché-fabriek, nu voer je de hele procedure zelf uit." Peter bemoeit zich niet alleen met de opmaak, maar scant alle origi nele foto's, logo's en andere af beeldingen in het computer-sys teem in. Voorheen maakte hij als repro-fotograaf rasters van de fo to's of maakte hij tekeningen. Op het technische vlak kan Peter bij zonder goed uit de voeten, zodat hij onder meer de ontwikkelma- chine onderhoudt. Ook is hij actief als systeem-beheerder. "Ik maak back-ups van alles, wis af en toe files of pas ze aan. Het systeem vraagt ook om onderhoud. Ik vergelijk het altijd maar met een kast die je van tijd tot tijd op ruimt." Volgens Peter is de behoef te aan de Soester Courant groot. "Als je mensen spreekt, merk je dat de krant van de Soesters is. Wat ik het meest opval lend vind is dat mensen m die het huis uitgaan, meteen een abonnement nemen. Terwijl je zou denken dat ze alles van thuis afschaffen. Met die gedachte in je ach terhoofd is het leuk om zo'n krant in elkaar te zetten." Naam: Muriël Schouten Leeftijd: 32 Functie: opmaak-assistente In dienst sinds: 1995 Veel pagina's van de Soester Courant zijn ingedeeld en opge maakt door Muriël Schouten. Ze stoomt ze als het ware klaar voor de Barneveldse Drukkerij Uitge verij (BDU), waar de krant elke woensdagmorgen wordt gedrukt. "Het indelen van de pagina's en het keurig netjes in elkaar puzze len ervan is echt iets waar je je voor moet inspannen. Je moet steeds kijken of het er ook mooi uitziet en ja, meestal ben ik er wel tevreden over." Voorheen deed ze lay-out werk bij een uitgeverij van ansichtkaar ten en ruim twee jaar geleden kwam Muriël de opmaak-afdeling van Uitgeverij Smit assisteren. Ze doet dat iedere maandag en dins dag, de dagen waarop de krant steeds meer gestalte krijgt. Ze helpt bij het zetwerk van tek sten, maar is vooral betrokken bij de eindfase. Muriël zorgt ervoor dat de verhalen en advertenties worden uitgesneden en gelijmd en legt de artikelen vervolgens uit over de pagina's. Zodra de pagi na's zijn opgemaakt, maakt ze er met een grote camera negatieve films van, die op dinsdagavond naar de BDU worden gebracht. Als inwoonster van Soesterberg vindt ze het leuk dat de Soester- bergse Courant een onderdeel is van de Soester Courant. De ru briek 'Ons Kent Ons' geniet haar voorkeur. "Al ken ik hooguit de helft van de mensen die erin staan, het interesseert me. Per soonlijke interviews vind ik sowie so leuk. Verhalen over mensen boeien me, het interesseert me wat voor hobby's of beroep ze hebben." f¥\

Soester Courant | 1997 | | pagina 19